HET DOQDE PUNT b L GEMENGD NIEUWS. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. RECHTZAKEN, NIEUWKUIJK. HERPT, RAAMSDONK. DUSSEN. 's-BOSCH. WASPIK. KV WIE parate kennis, groote accura tesse en voortdurende oplettend heid als eerste vereischten beschouwt, wie zich terdege moet concentreeren op allerlei gegevens, wie het belangrijke van het onbelangrijke moet weten te scheiden bevordert zijn gezondheid en werk door af en toe een krachtigen kop energie-aanvoerende Thee te nut tigen. Thee is een lafenis - mits goed gezet. Nieuwe vitaliteit is toegevoerd. Snel en goed voltooit hij zijn werk. Thee heeft hem voor een inzinking behoed. O.a. is reeds vastgesteld dat ingeval van overname tusschcn het kerkhof en het arsenaal niet gebouwd zal mo gen worden. Betreffende het request inzake straatbelasting hebben B. en W. zich in verbinding gesteld met het depar tement van Binnenlandsche Zaken, waaruit bleek dat dit departement zich kan vereenigen met het inzicht van 't gemeentebestuur, in de vorige verga dering naar voren gebracht. De begrooting van de Stedelijke Godshuizen dienst 1939, kon nog niet worden vastgesteld, daar de rekening over 1937 nog niet is binnengekomen, terwijl ook het accountants-rapport nog niet klaar is. Ingekomen is ook het verslag van de commissie tot onderzoek der no tulen van 1920 betreffende vereeni- ging van gemeenten. De heer Okkerse brengt namens die commissie het volgende rapport uit: Op 10 Augustus 1920 is in den raad een schrijven van Ged. Staten behan deld waarin werd, voorgesteld, de ge meenten Geertruidcnberg, Raams- donk, Made en Waspik te vereenigen. De raad besloot toen met algemeene stemmen op voorstel van B. en W. niet met dit plan accoord te gaan en het pand naast het gemeentehuis aan te koopen. In de vergadering van 4 Maart 1921 werd eveneens besloten met algemeene stemmen zich tegen Jl plan van vereeniging van gemeenten te verzetten. De commissie moet hieruit consta- teeren dat de woorden door den voor zitter in de vergadering van 20 April 1.1. gesproken, volkomen juist zijn ge weest. De voorzitter zegt dat deze zaak dus is afgehandeld. De heer Okkerse vraagt naar aan leiding van den gespannen toestand der laatste weken of er niet wat meer aandacht besteed kan worden aan de veiligheid van de burgerij, bijv. door uit den raad een commissie te benoe men, die zich belast met de organisatie van een luchtbeschermingsdienst e.d. De voorzitter zegt dat dit de taak is van den burgemeester en van 't hoofd van den luchtbeschermingsdienst. Door deze personen wordt er in zeer voldoende mate de aandacht aan be steed. Zoo kan spreker mededeelen dat er volgende week verduisterings oefeningen e.d. worden gehouden. Ook het Rijk begint nu pas in het algemeen Ie werken, door het beschikbaar stel len van volksgasmaskers. Hierna ging de raad in geheime zit ting. EEN BURGEMEESTER BESTOLEN. Dieven hebben den burgemeester van Broek op Langendijk, dhr. H. Schelhaas Jr., beroofd van duizend pond polsdikke paling. De burgemees ter, die kennelijk een enthousiast vis- scher is, had zijn vangst ter waarde van vijfhonderd gulden, in een kaar ondergebracht, teneinde de dieren le vend te houden. Deze kaar is leegge haald. Onder instortend zand bedolven. Te Wageningen hadden Zaterdag eenige kinderen op den Wageningschen Berg een kuil gegraven van eenige me ters diepte waarin zij speelden. Plotseling had een instorting plaats, waarop de kinderen snel den kuil ver lieten. De 14 jarige H. van K- echter wilde nog eens naar de instarting gaan kijken en ging weder in de kuil. Daarbij had een nieuwe instorting plaats. Daarbij had een nieuwe instorting plaats waar bij de knaap onder het zand bedolven werd. De andere kinderen namen ver schrikt de vlucht en waarschuwden den in de nabijheid wonenden arbeider W. H. die zich dadelijk met zijn zoon naar de plaats des onheils begaf en het zand verwijderde. Eerst na 20 minuten slaagde hij erin den jongen te vinden. De inmiddels gewaarschuwde politie was spoedig met zijn zuurstofapparaat ter plaatse. Dr. Koch, wiens hulp mede was ingeroepen heeft drie kwartier lang tevergeefs getracht de levensgees ten weder op te wekken. De knaap bleek reeds te zijn overleden. Het lijk is eerst naar het ziekenhuis overgebracht en vandaar naar de ouderlijke woning. Gouden tijd voor de vliegtuigbouwers. Voor 16 miilioen gulden export naar Nederland en koloniën. International Aero Press verneemt van oltioieele zijde uit Wasninglon, dal de expjrtcylers der luchtvaart industrie een nimmer tevoren ge kende hoogte bereikt hebben. Ge durende de eerste acht maanden van 1938 werd voor een waarde van 48,693,213 dollar, dus ongeveer 166 milhoeu gulden, uitgevoerd, 166 pel. meer dan in de overeen komstige periode van het vorige jaar, en 23 pet. meer dan de totale export in het geheele jaar 1937 be- dioeg. Under de uitvoerproducien bevoiideu zich 532 vliegtuigen en 894 motoren. Nederland en de overzeesche ge bieden nemen nog steeds in de Amerikaansche uitvoer statistiek de eerste plaats in. Gedurende de Augustusmaand alleen importeerden zij 12 vliegtuigen en 18 vliegtuig- moloren uit de Ver. Staten, bene vens een groote hoeveelheid onder deden, in totaal voor een bedrag van 1.423.035 dollar. Ue voornaam ste post van 430,000 dollar wordt gevormd door den invoer van 10 vliegtu'gen in Oost Indië, ook naar West indië gingen twee vliegtuigen, Lockheed Super Eleclras voor de K L M. De totale waarde van de produc ten der Amerikaansche luchtvaart industrie, in de eerste acht maanden van 1938 in Nederland en koloniën ingevoerd, bedraagt Ihans 8,307,77b dollar, of ongeveer lb miilioen gul den. Hiervoor zijn o.a. geleverd: 63 vliegtuigen en 113 vliegtuigmo. toren. Naar Nederland werd gele verd voor 2,143,951 dollar, naar Uost Indië voor 5,.jó9,944 dollar en naar West Indië voor 474,181 dollar. De waarde van den uitvoer naar Japan volgt onmiddellijk op dien naar Nedeiland Japan kocht deze acht maanden vcor 7,463,250 dollar, China voor 5,942,843 dollar, Argen tinië voor 5,IU3.Ü23 dollar, Rusland voor 4,822,390 dollar. Aan deze landen werden resp. 51, 106, C2 en 101 vliegtuigen geleverd. Familiedrama te Eenrum. Maandagochtend is de 70-jarige H. D. in zijn woning te Eenrum tijdens een familietwist niet een scheermes ernstig gewond. De fa milieverhouding in het gezin van D., dat uit den 70-jarigen man,zijn 67-jarige vrouw, een 35-jarigen zoon en een 30-jarige dochter bestaat, was al eenigen tijd gespannen. Dinsdag j 1. heeft de zoon in ver band hiermede de ouderlijke woning verlaten en sindsdien heeft de fa milie niets meer van hem vernomen. Hierover ontstond vanochtend ruzie tusschen den man en de beide vrouwen. De dochter greep een scheermes en bracht haar vader zes verkondingen aan hoofd en arm toe. De man zakte in elkaar. Op het gegil kwamen de buren kijken Zij waarschuwden direct den veldwachter en een geneesheer. Dokter A. Posthumus was spoedig ter plaatse. Na het slachtoffer de eerste hulp te hebben verleend, is hij naar het Diaconessenhuis te Gtoningen overgebracht. Zijn toe stand is ernstig, doch niet levens gevaarlijk. Inmiddels was ook hetparketuit Groningen gewaarschuwd, dat een onderzoek ter plaatse instelde. Na dat moeder en dochter op het ge meentehuis van Eenrum een ver noor was afgenomen, is de dochter aangehouden en naar Groningen overgebracht. Zij wordt ter be schikking van den officier van justitie gesteld. Vliegramp in Australië. Achttien dooden. Een Iijnvliegtuig, een Douglas, dat te Adelaide was opgestegen, is in het Dandenonggeber gte, ruim 30 K.M. van Melbourne, neerge stort. Veertien passagiers en de uitvier koppen bestaande bemanning zijn om het leven gekomen. Tot de slachtoffers behoort de oud-minister van handel Hawke?. Men heeft de lijken van zeven slachtoffers buiten het toestel gevonden, terwijl elf lichamen, met brandwonden over dekt, in de machine lagen. Van een autobus gevallen. Toen een autobus van de firma D. Tillenger uit Werkendam voor den spoorwegovergang hij den Maas. sluischen Dijk te Vlaardingen voor de gesloten hoornen stond te wach ten, maakten twee jongens van de gelegenheid gebruik in het bagage- nel, dat achter de autobus bevestigd was, te kruipen. Toen de auto zich weer in bewe ging zette, sprong de 8-jarige G. de Groot ter hoogte van deSweelinck- straat uit het net, verloor het even wient en sloeg eenige malen over den kop Daarna nleef hij bewuste- loos liggen. Dr. Weegsma uit Vlaar dingen constateerde eenige hoofd wonden, alsmede een vrij zware hersenschudding. Op zijn advies werd de jongen naar het ziekenhuis te Vlaardingen overgebracht. Aanhangwagen kwijt geraakt. Zaterdagavond reed eenchautfeur van de firma L. te Arnhem in de St. Jorisstraat te Nijmegen meteen vrachtauto met aanhangwagen naar de Waalbrug. Ter hoogte van het Keizer Lodewijkplein begaf de kop peling tusschen beide wagens het. Het gevolg was, dat de aanhang wagen los schoot en met geweld tegen een boon. nabij het tramhuisje in de St. Jorisstraat botste. De chauffeur bemerkte zijn verlies niet en kwam te Arnhem bij de garage zonder aanhangwagen. De man is toen maar teruggereden om te zien waar de aanhangwagen zich bevond Na achttien kilometer kwam hij er achter. Paard op hol geslagen. Maandagmiddagonistreekséén uuris 't paard dat voorden wagen van den molenaar Sanders was gespannen, met het voertuig achter zich aan op hol geslagen. Terzijde van den weg liep een aantal schoolkindeien op het rijwielpad. Hetzesjarig dochlerje van de familie Molenaar te Meyel werd door den wagen gegrepen, waarhij het onder de wielen terecht kwam en op slag werd gedood. Het stoffelijke overschot is bij omwonen den binnengebracht. Kort na het ongeluk kon het paard door voorbijgangers tot staan worden gebraenf. Door ean auto overreden en gedood. M ïandagmi i iag wilde het elfjarig zoonlje van de familie Willems te Best bij het verlaten van het ouder lijk huis per fiets den rijweg over steken. Hij keek een oogenblik achter zich om een vriendje te groeten en sloeg geen acht op een naderenden vrachtauto. De jongm werd door de auto overreden en was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het Nazareth ziekenhuis in Best ge bracht. Maandagmiddag om ongeveer drie uur is de 30-jarige telegram besteller J A. te Zoetermeei, toen hij den Broekweg wilde overste ken, door een auto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer was ongehuwd. Zaterdagavond omstreeks half zes heeft op den grintweg alhier een ernstig motor ongeval plaats gehad. Op dat uur kwam de motorrijder W. Horn man uit Nieuwkuijk met zijn motor uit de richting Helvoirt gereden. Ter hoogte van den z g. duikersweg ontmoette hij de land- houwers van Eggelen alhier, die hun paarden naar de weide gingen brengen. Wellicht schrok een der dieren van den motor en liep plot seling den weg over. Door deze manoeuvre kwam het vlak voor den motor en bleef den bestuurder niets anders over dan tegen het paard op te rijden of zijn molor in den langs den weg loopende sloot te doen be landen. De motorrijder koos het laatste, waarbij hij zoo'n ongeluk kige buiteling maakle, dat hij zwaar gewond bleef liggen en de motor totaal werd vernield. Door een pas- seerende auto werd de ongelukkige opgenomen en naar huis vervoerd. De ontboden geneesheer Dr. Weijers uit Vlijmen, constateerde een schouder-fractuur. Voor verder onderzoek is hij later naar den Bosch getransporteerd. Naar we met zekerheid ver nemen zal de B K. Bijzondere Meisjesschool alhier met één klas women uitgebreid. lu veruand niermede is aan den gemeenleraaü het verzoek gericht om medewerking tot hetontvaugen van üenoodigüe gelden niervoor. De aanvrage van het bestuur tol uitbreiding houdt verband met de moeilijkheden die nu, en st aks mogelijk nog meer worden onder vonden, om de leerlingen, die steeds in aautal toenemen, onder te bren gen. Uf men de thans bestaande o^waarschool, grenzende aan de bijzondere scholen, hiervoor zal inrichten en dan een nieuwe bewaar school zal bouwen of te wel zal overgaan tot nieuwbouw der klas, is nog niet definitief vastgesteld. Wel is intusscheu aan het bestuur der school verlof verleend tot het aanstellen van een nieuwe leer kracht, in dienst te stellen met 1 Januari 1939. Op Donderdag 27 October a.s. zal door den B K. Boerinnenbond «O.L. Vr.van Altijddurende bijstand« in het patronaat gt bouw een pro- paganda-avond worden gehouden. Als spreekster hiervoor zal optreden Mej Hoenselaar,lnspectiice van den Boerin nenbond. Een en ander zal gepaard gaan met de vertooning van de film over de organisatie. Op de Maandag alhier gehouden groole drijfjacht door de graven d'Oultremont en genoodigden wer den niet minder dan 150 hazen, ruim 1UÜ konijnen en eenigefazanten gescao ten. Maandagmiddag omstreeks half vier brak door onbekende oorzaak brand uit in een huis bewoond door het gezin van Ant. van Horen, be staande uit 12 personen. Het vuur greep snel oni zich heen en ijlings toegeschoten hulp kon nog enkele meubelen redden. De brandweer was direct ter plaatse, maar aange zien het huis aan het uiterste einde van het dorp gelegen is, kon men weinig meer uitrichten. De oorzaak van den brand is vermoedelijk een defect aan den schoorsteen. Verze kering dekt gedeeltelijk de schade. Op het terrein van den brand was ook burgemeester Steemers aan wezig. Inbraak te Raamsdonk. Zaterdagnacht hebben nog onbe kenden te Raamsdonk hun slag geslagen. In het z.g. Molenpad is in het huis van den aai nemer v. O. ingebroken en een actetasch mede genomen, waarin zich in loonzakjes het loon van het werkvolk bevond dat heden zou worden uitbetaald Door het uitsnijden van een ruitje heeft men een raam aan de binnen zijde weten te openen en is men vervolgens de woning binnengedron gen waar bedoelde tasch werd buit gemaakt. De bewoners, die in het bovenge deelte sliepen hebben van de inbraak niels gemerkt, voor zij Zaterdag morgen waren opgestaan. Zij waarschuwden terstond de polilie, die een uitgebreid onderzoek instelde, terwijl de polilie-deskun- dige v. d. Schatt- Olivier uit Breda eveneens reeds vroegtijdig ter plaatse was. Een politiehond, op het spoor gezet, bracht al spoedig de tasch te voorschijn. Deze werd n.l. ledig teruggevonden in een bij het woon huis gebouwd schuurtje. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De dader(s) van de inbraak bij v. O. in de Keistraat heelt men nog niet te pakken, liet bedrag dal ontvreemd is nedraagt 1560. De oadei(s) hebben zich toegang ver- schall door uitsnijding van een ruit, en hebben toen een raam geopend, waardoor zij binnen zijn gekomen. Een overjas vau v. O. hebnen ze eerst aan een onderzoek onderwor pen, maar ze vonden daar niets van huu gading. Daarna hebben zij een bureau open gebroken, waar zij een actetasch aanhollen, inhoudende 1 5UU, welk bedrag bestemd was om het werkvolk uil te betalen. Met medeneming van de tasch zijn ze hem toen direct gesmeerd. Vei der is niets vermist. Door Rijksveld wachter Carl is direct een uitgebreid onderzoek ingesteld. De daderfs) konden nog niet woidenopgespoo;d, wel is de actetasch gevonden, echter zonder inhoud, Dezer dagen werd door den bri gadier der rijksveldwacht de Bidder proces-verbaal opgemaakt legen een onbekend persoon, wegens overtre ding der Motor- en Bijwielwet. Hij gaf voor te zijn genaamd S., wonende te Breda, welke naamsopgave bij informatie valsch bleek te zijn. Bedoelde persoon werd Zondag j 1. door denzelfden politieman alhier aangehouden, terwijl hij wilde gaan visschen. Hij werd in arrest gesteld en uit een ingesteld onderzoek bleek het te zijn een zekeren F., wonende te Oosterhout. Dat een en ander minder aangename gevolgen voor hem zal hebnen, behoeft niet te worden gezegd. A. van Meteren. Zondagmorgen is te 's Hertogen bosch de exploitant van htt bekende restaurant »Lohengrin« overleden, na reeds geruimen tijd lijdende te zijn geweest. De heer A. v. Meterer. werd in 1920 gerant van het restau rant en vei vervolgens in 1931 directeur van de toen opgerichte N.V. Mij. tot exploitatie van »Lohen- grin«. In 1935 werd deze N.V. ont bonden en nam dhr. Van Meteren het bedrijf over, om het zelf te exploiteeren. Met hem gaat wederom een be kende Bossche figuur heen. Op 21 October hield de Winke liersvereniging een algemeene ver gadering. De vergadering was slecht bezocht, slechts 12 personen waren tegenwoordig. De heer H. van Dongen werd met algemeene stem. men als lid aangenomen en met 10 stemmen als Bestuurslid gekozen in pl <ats van den heer A. M. van der Rijken, die wegens drukke werkzaamheden en als Bestuurslid en als Secretaris Penningmeesterhad bedankt In principe werd besloten de 8ste Waspikrhe Winkelweek te houden vanaf '25 Nov.tot en mei 4 December e.k,. waaraan bijzondere altracties zullen verbonden worden, Op de vergadering van het feestcomité met de besturen van diverse vereenigirgen hei ben zich 8 vereenigirgen voor optocht en 3 voor een défilé uilgesproken. De Duivenbond heelt nog aange boden te zorgen voor een speciale altraclie op het feestterrein. De toekenning der prijzen zal geschieden door een geheime jury en op conditie zooals het comité nog nader zal bepalen. De behandeling van de Ossche zaak voor den Centralen Raad van beroep Naar men vei neemt zal de Ossche zaak voor den Centialen Baad van Beroep te Utrecht vei moedelijk op 17 November a s. worden behandeld. Cü^ l 'Ms V 1 's Nachts, In de stilte van het groote dagbladgebouw, overvalt hem plotseling dat gevoel van leegheid, van aimatting! liet werk vlot niet meer. EEN PITTIGE KOP THEE BRENGT HEM OVER HET „DOODE PUNT EN GEEFT HEM WEER ENERGIE EN WERKLUSTI IPUBUCATIE VAN HET THEE-PROPAGANOABUREAU, AMSTERDAMI

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 3