Plaatselijke Berichten. Woensdag 26 October 1938 No. 85, De Echo van het Zuiden Tweede Blad nstel- nam e be- voor- jroote ging kreeg, voort- safe, ïtgoo- alles akke^ eige- die in lerge- ets te zon- wor- v. ICHÓ v 3LAD VÏGE- Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 27 October. De Luchtbeschermings-oefening van Vrijdagavond 21 Oct. 1938 Eenige uren voor den aanvang van de oefening werd g.acht dat oorlogsgevaar was ingetreden, zoo dat de straatverlichting, behoudens een twaalftal blauw afgeschermde richtlampen niet was ontstoken. Om kwart voor acht werd tele fonische opdracht gegeven van het »luchtalarm«. Dank zij de medewerking van de P.T.T. ter plaatse nam de over brenging van deze opdracht aan een 10 tal abonné's slechts 30 seconden in beslag. De sirenes begonnen te werken juist l'/2 minuut nadat de telefoon van de haak was genomen. Het alarmsignaal werd op een viertal plaatsen in de gemeente gecompleteerd door signalen op alarmlluiten gegeven door eenige verkenners. Onmiddellijk na den aanvang van de oefening begaven zich ver schillende wijkleiders der Ned. Vereen, voor Luchtbescherming op straat om in hun rayon waar noodig aanwijzingen aan de be woners te geven. De politie bijgestaan door een 20 man hulppolitie, voornamelijk uit leden van de burgerwacht, oefende controle uit op de naleving der voorschriften in de gemeente en aan de toegangswegen. Het resultaat van een en ander was duidelijk waarneembaar vanaf de torens in de vier wijken, waar een aantal uit de voortrekkers van den Paul Krugerstam gerecruteerde waarnemers hadden post gevat. Men zag de lichtuitstraling ge leidelijk minder worden en na ongeveer drie kwartier de licht- dooving haar hoogtepunt bereiken. In aanmerking genomen dat deze oefening eers! de derde is geweest in onze gemeente en de eerste sinds het in werking treden van de luchtbeschermingswet dan mag de oefening als volkomen geslaagd worden beschouwd. Het bereikte succes kan zeer goed worden gemeten door verge lijking van het resultaat met dat der vorige oefeningen. 1*"" De medewerking was algemeen ■- en de afscherming meer doeltreffend. Het aantal gemaakte fouten was veel geringer dan destijds. De politie behoefde in totaal slechts een 70-tal waarschuwingen te ver strekken. Evenals vorige malen duurde het nog te lang alvorens volledige lichtafscherming bereikt was. De uitvoering nam thans evenwel veel minder tijd in beslag. Ook thans werden fouten gemaakt bij de afscherming van de ramen aan de achterzijde der woningen, echter ook hierbij een belangrijke vooruitgang. Wat het verkeer betreft hier was het verschil hemelsbreed. Er was veel minder publiek op straat dan bij vorige gelegenheden en op een enkele uitzondering na was het gedrag op straat voor beeldig. Tegen een drietal jongelieden moest proces-verbaal worden op gemaakt daar ze opzettelijk met zaklantaarns e.d. licht maakten. Enkele minuten over negen uur werd telefonisch het signaal «lucht alarm geëindigd« gegeven dat door klokgelui werd bekend gemaakt. De oefening was hiermede ten einde. De straatverlichting wasont. stoken en alles nam wederom zijn gewone loop. Het is over het geheel een goede oefening geweest niet het minst voor degenen die de taak op zich hebben genomen om de bevolking »luchtbeschermingsrijp« te maken. Ze hebben kunnen constateeren •waaraan vooral aandacht moet worden besleed. Ten slotte een woord van dank aan allen, zoowel aan de bevolking als aan de actieve medewerkers, zooals de politie en hulppolitie en wijkleiders en wijkmeesters, de voortrekkers en verkenners enz. wier aandeel in het welslagen der oefening niet gering is geweest. „Waalwijks Belang." Dealgemeene najaars-vergadering van „Waalwijks Belang" zal worden gehouden op Maandag 14 Nov mber in „De Twee Kolommen" des avonds f ten 8'/j uur. Het bestuur van „Waalwijks Be lang" heeft aan het gemeentebestuur het verzoek gericht zoo mogelijk te willen bevorderen, dat de gras- en bloemperken der Burgemeester van de Klokkenlaan worden doorge trokken langs den Parallelweg op den z.g. spoorsloot, waardoor z.i. het aanzien van dezen drukken wandel weg zeer zou worden bevorderd en welke verfraaiing door den wande laar zeker op prijs zal worden gesteld. Het bestuur spreekt tevens zijn groote waardeering uit voor de mooie verbetering en verfraaiing van Stationsplein en Burg v. d. Klokkenlaan. Zooals hekend zal zijn is onlangs in den Haag een nieuw kantoor geopend van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen-verkeer in de Parkstraat.. Dit gebouw heeft de beschikking over een 4.tal venster ruimten van groot formaat, die voor de aange sloten vereenigingen beschikbaar worden gesteld om door een aan trekkelijke uitstalling de aandacht te vestigen op hun plaats, streek, zn industrie, z'n omgeving enz. Waalwijks Belang hoopt van deze mooie aanbieding binnenkort ge bruik te maken door weldra in den Haag voor inwoners en vreem deling propaganda te maken voor onze plaats, haar mooie omgeving, haar industrieën. Zij zal "pogen' hiervoor een attractieve etalage saam te stellen, om daar nee zoo veel mogelijk succes te oogsten. Statenkieskring Heusden. Zaterdagnamiddag vergaderde in hotel «Noord-Brabant» te 's Bosch bovengenoemde Staten kieskring, waartoe waren uitgenoodigd de'af- gevaardigden, de bestuursleden en propaganda-clubs der plaatselijke afdeelingen. De voorzitter Mr. van der Heij den uit Drunen, kon in zijn ope ningswoord van een flinke opkomst gewagen en naast het welkom wat hij allen toeriep, wai dit wel spe. ciaal tot pater HenricusO.M.C. den bekendensprekeren kanselredenaar uit Helmond. Spreker herdacht nog in welge kozen woorden het regeeringsjuhi- leum van H. M. de Koningin. Hierna was het woord aan Pater Henricus voor het uitspreken van z'n rede. In felle flitsen met zeer diepe heteekenis bracht hij de geweldige gebeurtenissen in Europa als 't ware voor de lens om daarna de ver houdingen in ons vaderland op scherpe wijze te belichten. Het trekken van conclusies was voor zijn aandachtig gehoor niet moeilijk, zoo sterk sprekend gaf de gewijde redenaar zijn flitsen weer. Een luid applaus viel hem ten deel, alsmede een hartelijk dank woord van den Voorzitter. Enkele mededeelingen werden hierna gedaan over de a.s Prov. Statenverkiezingen, waarhij de Voor zitter de groote belangrijkheid voor den politieken graadmeter als punt één aanwees. De heer Gregoor, secretaris, gaf enkele practische wenken en beval vooral de propaganda voor de R.K. Staatspartij in de twee maanden die ons nog van 1939 scheiden, sterk aan. Na beantwoording van enkele vragen bij de rondvraag, werd deze goed geslaagde vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Het Werkkamp Het Werkkamp «Het Putvence te Chaam (N.Bopent op 14 Nov. a.s. weer haar poorten voor een nieuwe groep deelnemers, die in dat kamp gedurende 9 weken nuttigen arbeid kunnen verrichten, behoorlijk worden gevoed en een zakgeld van f 1,75 ontvangen én bovendien fü.50 voor hun fiets. Jeugdige werkloozen van 16 tot 24 jaar en van Prot. Chr. Huize zijn en die hiervoor in aanmerking wenschen te komen kunnen zich melden hij den plaatselijken secre taris den heer J. A. Mandemakers, Grootestraat 95b, Waalwijk. Bijzondere Vrijwillige Landstorm. Een heerlijke foto van de kleine Beatrix, de trots van het Prinselijk Ouderpaar en de schat van het geheele Nederlandsche volk 1 Een foto van het kleine Prinsesje als toonbeeld van gezondheid, blijheid en levenslust, welke in geen enkel blad mag ontbreken De foto werd door Prins Bernhard zelf genomen. ijverig geschoten. De volgende pun ten werden behaald A. Scherpschutteis. 1 L. Dekkers 84 punten 2 L. van den Bogaert 84 3 J. Wagemakers 82 4 M. Alewijn 79 5 L. Mombers 74 *Jj> 6 G. v. d. Hoek 69 7 A. de Rooij 66 8 Chr. de Rooij #61 9 L. Schapendonk 59 10 H. Nou wens 53 U A. Gadellaa 32 B. Gewone Schutters. 1 W. de Leeuw 85 punten 2 A. de Negro 79 3 H, Klerkx 78 4 A. de GraafT 73 5 A. Boons 71 6 M. v. d. Wiel 69 7 M. van Leent 68 9 W. Duquesnoij 65 10 M. van Rijswijk 62 11 C. Rekkers 60 12 J. Schapendonk 54 13 A. van Hoof 50 14 J. Reus 46 15 P. van Brunschot 40 16 J. van Heeswijk 40 17 J. v. d. Griendt 32 C. Motordienst. Gem. 4.04. Gem. 3,22. Hoogste serie J. de Graaft 54. Zaterdagavond komt Sociëteit v.Cromvoirt. Dinsdagavond opende «De Bijenkorf« uit Eindhoven het jubi- leuin-tournooi van «Ons Genoegemt. Hei was een zeer spannende partij, waarin Eindhoven zich superieur toonde. De uitslagen zijn als volgt J. Rombouts 19 Karsemakers 75 J. Passier 38 J. van Hooft 75 Th. Zwaans 75 Renders 71 G. Rombouts 75 P. Jansen 57 W. v, d. Heijden 62 J. van Dinter 75 Gem. 2,69 Hoogste serie G. Rombouts 15 Gem. 3,18 Hoogste serie Karsemakers 23 353 Door een onverklaarbare vergissing is onderstaand verslag blijven liggen. Waar het echter niets van zijn waarde verloren heeft, plaatsen wij 't alsnog, met onze excuses voor deze vergissing. Onder groote belangstelling had dezer dagen de jaarlijksche prijs- schietwedstrijd van den Bijz Vrijw. Landstorm plaats, onder leiding van den plaatselijken leider den heer L. Mombers. De wedstrijd werd gehouden op de schietbaan nabij de Galgenwiel, afstand 100 meter, met scherpe patronen. Door de 3 groepen werd onderling 1 P. Verhagen 76 punten 2 J. Trim bach 68 3 M. v. d. Mee 67 4 J. van Wees 66 De prijsuitdeeling zal plaats hebben op een nader te bepalen avond in het a.s Winterseizoen, tevens pro paganda avond, waar zich nieuwe leden kunnen laten inschrijven. Jubileum tournooi «Ons Genoegen« Zaterdag had de openings-wed- strijd plaats. Na een openingswoord door den vice voorzitter Jos. Klerks, waarin hij op de onderlinge prettige verhouding tot de zusterverenigin gen wees en de W.B.C. dankte voor haar bloemenmand sprak Frans Slaafs namens de W. B. C. en wenschte »Ons Genoegen« geluk, alsmede haar jubilarissen Frans Slaats en Dorus van Weert Hierna nam de strijd een aan. vang waarvan de uitslag is als volgt- Jos Klerks 100 Kees van Berkel 62 Theo Zwaans 89 Christ v. Berkel 100 Th. van Weert 97 Louis v. Berkel 100 J. de Graaff 100 Frans Slaats 22 jac. Passier 83 Ant. v. Berkel 100 Biljarten De stand v. d. zesdaagsche van de biljartclub E.B.B.C. gevestigd hij dhr. W. Pullens te v.m. Baardwijk luidt na den derden avond: W. PullensJ. Vermeulen 300 H. KleijnJ Vermeulen Jr. 275 G. Pullens C Pullens 274 Op 1 ronde A. Verheijden-H. Slaats 204 Op 2 ronded H. Pulle <s_K. Leijtens 241 L. v. d. Geld M. v. Mierlo 241 Handboogsport. Op Zaterdag 22 October hield de Handboogschutterij «Ons Gezellig Tehuis», gevestigd in het café hij den heer W. van Helvoirt te v. m. Baardwijk haar laatste wedstrijd van de 4 weeksche, tot sluiting van het schietseizoen. De uitslag was als v.olgt:.. r lste koppel G. Pulles Kotsteren 423 punten. 2e koppel J. Pulles-P. v. d. Velden 404 punten. 3e koppel A. Krol van Berkel 402 punten. 4e koppel W. v. Helvoirt - A. Leijten 392 punten. Op 1 ronde 5e koppel A. van Gelder—A. H. J. Schutjes 366 punten. 6e koppel G. van Helvoirt-A.de Rooij 270 punten.* Daarna had de Bestuursverkiezing plaats, hetwelk werd samengesteld als volgt Voorzitter A. H. J. Schutjes; J. Pulles, lste Secretaris N. v. Gelder, 2e Secretaris; G. Pulles, Commis saris; W. van Helvoirt. Penningm, Diefstal Een handige dief heeft 1.1. Vrijdag van de verduisteringsproef gebruik gemaakt om uit 't hok bij dhr. T. een vet konijn te gappen. Ook op missie-busjes schijnt men het den laatsten tijd weer gemunt te hebben; uit enkele winkels zijn er weer verdwenen. Steunverleening in Noord-Brabant In 108 gemeenten van Brabant wordt aan 11153 personen geldelijke ondersteuning verleend krachtens de Rijkssteunregeling. Gemeenten met meer dan 100 gesteunde» zijn Bergen op Zoom 298, Boxtel 165, Breda 1218, Eindhoven 1651, Etten 157, Ginneken 213, Helmond 648, 's Hertogenbosch 1150, Ooslerhout 275, Oss 297, Princenhage 176, Roosendaal 385, Rucphen 155, Tilburg 1290, Valkenswaard 134 en Wouw 114. Werkverschaffing in Noord-Brabant In 127 gemeenten in Noord- Brabant werken momenteel 7180 personen in een door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffing. Gemeenten met meer dan 100 te werk gestelden zijn Bergen op Zoom 191, Breda 150, Deurne 216, Eind hoven 843, Gemert 108, Helmond 636, 's Hertrgenbosch 260, Loon op Zand 105, Oosterhout 130, Oss 504, Baamsdonk 102, Rucphen 148, Someren 129, Tilburg 190 en Uden 131. Een verlies voor de Waalwijksche Zwem ver eeniging. Naar wij vernemen zal de heer H. Frötscher dezer dagen Waalwijk verlaten om naar Duitschland terug te keeren,'-!? Met den heer Fiötscher verliest de W. Z. V. een zeer bekwaam badmeester, die gedurende zeven jaar als dusdanig is werkzaam ge weest, tot groote voldoening van ieder bader. Door zijn werklust heeft het bad verschillende mooie verbeterirgen ondergaan,zeer ten gerieve van zijne gebruikers. Ook het oprichten van een sport.afdeelirg is \oor een voornaam deel aan zijne medewer king te danken. Wij zijn er daarom zeker van dat het bestuur alsmede de vele leden hem slechts noode zien vertrekken. Wanneer men de omvangrijke en ■-< TOUW 269 469 384

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5