Happort der iegrootingscommissie. LAATSTE BERICHTEN. BBOOTESTMAT 34 jongste vrouwelijke kantoorbediende. Leesbibliotheek „TAXA N D R I A" r D.E.S.-nieuws. In een spannende wedstrijd hebben de Dessers Zondag j.l. hun eerste verlies- punt geboekt tegen het sterke Wit-Zwart uit Weert. Hoewel het resultaat voor de DES-supporers iets teleurstellend was, kan men toch niet van 'n slechte wed strijd spreken. Groote momenten kwa men er evenwel niet voor, wat o.i. te wijten was aan het feit dat de beide ver- dedigingen in prima vorm waren, waar door er bijna geen gevaarlijke aanvallen konden ontstaan. Vooral de Limburgsche verdediging trapte en kopte in alle stan den, en had de DES-voorhoedc volkomen in bedwang. Bovendien speelden ze met 'n teruggetrokken spil en twee terugge trokken binnenspelers, zoodat er geen doorkomen aan was. Ze gaven de tegen partij geen kans hun gewone spel te ont plooien door geweldig vlug op den bal te zitten waardoor enkele Dessers volkomen de kluts kwyt raakten, v. Nieuwstadt scheen hier het meeste last van te heb ben en liep steeds naar z'n vorm te zoe ken die.... maar niet wilde komen, v. d. Ven was eigenlijk de ecnige in de voorhoede die het hoofd koel hield, en van hem dreigde dan ook het meeste ge vaar. De manier waarop hij het eerste doelpunt scoorde was 'n staaltje van ge weldig opzitten en - keurig hersenwerk. De middenlinie was er niet zoo goed in als anders. Men speelde te hang en Bleef te veel voor de eigen verdediging hangen, waardoor de voorhoede, dje het dezen middag toch al zoo kwaad had, nog meer verzwakt werd. De verdediging was in prima conditie en behoedde DES voor '11 nederlaag. Over den wedstrijd zelf kun nen we kort zijn. 't Begin is voor de thuis, club die enkele gevaarlijke aanvallen op zet over rechts. Het duurt ongeveer twintig minuten eer het eerste doelpunt ontstaat. Bij 'n keurige voorzet van rechts, staat de keeper klaar om den bal te onderscheppen, maar v. d. Ven is hem juist voor en tikt den bal over de lijn 1-0. Nog voor de rust maakt Wit-Zwart ge lijk, als Vloemans iets te vroeg springt en den bal over zijn vingertoppen in 't doel verdwijnt 11. Na de rust wordt de strijd voorname lijk op het middenveld gespeeld, v. Nieuwstadt schiet eens tegen de paal en kopt even later tegen de deklat. De laat ste 10 minuten zet de thuisclub er nog eens alles op, en noteeren we 'n pracht- schot van M. v. Es, dat de keeper juist corner kan werken. Even later fluit de scheidsrechter einde 11. Zondag a.s. SVDDES. Jongens, wer ken tot het einde, flink open spel, dan heb je 'n kans. DES 2 won van R.K(,T.V.V. 3 met 73. DES 4Vincent 00. A.s. Zondag DES 2—SSS. DES 3— Hekos. DRUNEN. Sporters—HVC 4—4. Het eerste kwartier zijn de gasten eenigszins in de meerderheid. Met overrompelende aanvallen een snel open spel trachten zij een doel punt te forceeren hetgeen niet lukt. De thuisclub komt langzamerhand op gang en neemt het initiatief over. I)e middenlinie speelt in een terugge trokken positie waardoor de voorhoe de niet voldoende steun krijgt. Tegen het einde der eerste helft ziet zij blijk baar deze fout en besteedt meer aan dacht aan haar voedende taak. Bij een aanval over rechts zet Cales scherp voor en v. Gelder schiet ineens in 10, waarmede de rust ingaat. Na de rust is het weer H.V.C. die het initiatief neemt en ook nu begaat de middenlinie der thuisclub de fout zich te ver terug te trekken. Steeds weer kan de middenlinie der gasten den bal opvangen en hun voorhoede aan 't werk zetten. Doelpunten kunnen niet uitblijven. Daarbij vallen in deze pe riode fouten en zwakheden in de link- sche verdediging der thuisclub en HVC straft deze in enkele minuten met drie doelpunten af. Bij 'n scrimmage voor het HVC-doel wordt de bal door drie beenen over de lijn gewerkt 23. Kort daarop is het HVC die er 24 van maakt. Tot 7 min. voor het einde blijft deze stand onge wijzigd, als Sporters voor haken een penalty krijgt toegewezen, die Maas benut, terwijl even later dezelfde bij een snellen aanval de geijkmaker scoort. R. K. V. B. District Den Bosch. Uitslagen van Zondag j.l.: Eerste Klasse. ODC 2—VFC 1—9 OD1 2St. Michiels-Gestel 20 MSVZwaluw 2 20 AvantiConcordia 04 J. v. Arkel—Juliana 31 Tweede Klasse. HeraclesConcordia 2 22 SVD 2—VJC 4—1 Herptsche BoysVlijm. Boys 25 TVCSporters 2 12 Derde Klasse. SVD 3—VJC 2 8—0 RAAJVISDONKSVEER. I)VO IVeersche Boys I 03. Veersche Boys I bracht Zondag j.l. een bezoek bij DVO I te Moerdijk. De belangstelling van den kant dei- Boys was groot, daar de supporters- vereeniging deze eerste uitwedstrijd ook van hunne belangstelling blijk ga ven, door de reis naar Moerdijk mede te maken. Om twee uur werden de elftallen opgesteld. Veersche Boys wint den toss, en als de scheidsrechter het sein geeft voor den aanvang wordt door DVO afgetrapt. Al direct ontwikkelt zich een spel met flink tempo, maar het spel der- gasten is zoo afgemeten, dat DVO er niet aan kan, en steeds hun aanvallen zien stranden, op de sterke verdediging der Bovs. Als de Boys dan weer een aanval ondernemen, is het hun kleine, vlugge middenvoor H. Blankers, die den stand op 01 weet te brengen. Enkele oogenblikken later is het de rechts binnen der Boys M. Bouwens die den stand voor de rust met een hard schot op 02 weet te brengen. Na de rust is er een wijziging in het DVO-elftal gekomen, maar alles tever geefs. De jongens pakken wel flink aan, maar zijn niet opgewassen tegen het combineerende spel der Boys. De midvoor der gasten weet met een verrassend schot van grooten afstand den voorsprong te vergrooten tot 03. De gastheeren trekken terug in de ver dediging en weten zoo een grootere nederlaag te voorkomen. Deze wed strijd eindigde met een verdiende overwinning der Boys met 0—3. De laatsten hebben uit 2 wedstrijden 12 voor en 0 tegenpunten. DUSSEN. R.K.V.V. Be Ready. Het eerste elftal der R.K.V.V. Be Ready zal nog deze competitie in de eerste klas R.K.V.B. Bisdom Breda uit komen R.K.V.V. Dussensche Boys. In de Zondag j.l. gehouden leden- vergdaering der Boys werd besloten dezen winter niet in competitiever band uit te komen, wegens gebrek aan volwaardige en voldoende spelers. WIELERSPORT. EERSTE AANVAL OP UURRECORD NIET GESLAAGD. Tijden belangrijk slechter dan het schema. Vandaag de tweede en laatste poging. Slaats vol zelfvertrouwen. De Tel. seint 't volgende uit Milaan: Na een rustig doorgebrachten mor gen in het gezelschap van zijn ouders en de Nederlandsche vrouw van den Zwitserschen gangmaker Zucchetti, begaf Slaats zich tegen twee uur naar de Vigorelli-wielerbaan. Het weer was prachtig en alles scheen mee te werken om een verbetering van het befaamde uurrecord mogelijk te maken. Na Slaats kwamen de tijdopnemers en of ficials aan en voor vrijwel leege tribu- ner er waren slechts zeventig toe schouwers aanwezig begonnen de voorbereidingen voor de recordpoging. De bekende zakjes zand werden langs de baan neergelegd en ieder stelde zich op de hem aangewezen plaats op. Even over half drie kwam Slaats de baan op om een proefronde te rijden, doch onmiddellijk hierop stapte hij af om zijn zadel een ietsje te verstellen. Opnieuw stapte hij voor een proefron de op en toen deze naar wensch ver- loopen was, liet hij zich voor het laatst masseeren. Enkele minuten over drieën ver scheen hij opnieuw op de baan en om 10 minuten over drie was het beslis sende oogenblik aangebroken. Slaats had een tabel opgezet, volgens welke hij de eerste ronde in 35 sec., alle overige ronden in 31 sec. moest afleggen, wat als resultaat een afstand van 46 K.M. in het uur zou opleveren. De eerste drie ronden werden pre cies volgens dit opgestelde schema af gelegd, doch tijdens de vierde ronde stak plotseling de wind op. en onmid dellijk zakte het tempo van den Hol lander. De vierde ronde werd afgelegd in 31.6 sec. De vijfde in denzelfden tijd, de zesde was 0.2 sec. beter, doch de zevende liep op tot 32 sec., zoodat hij bij het luiden van de bel vijftien me ter achter was. Slaats spande zich ge weldig in om zijn achterstand in te loo- pen, doch alles was vergeefsch. Hij kwam niet meer onder de 32 seconden. Na vijf K.M. boekte hij reeds een achterstand van 23 sec. op zijn tijd van verleden jaar en 14 sec. op dien van Archambaud. Steeds maar bleef het tempo zakken en van de 13e tot de 18e ronde slaagde de Waalwijker er niet in onder de 33 sec. te blijven, wat ten gevolge had, dat hij bij elke ronde een 20 meter op zijn tabel achter bleef. Betere tijden. INa de 18e ronde ging de wind wat hggen en oogenblikkelijk werden de tijden beter, wat wel bewijst, dat het niet slagen van Slaats niet aan zijn conditie ligt. Doch op slot van zaken was die krachtsinspanning volkomen overbodig, want nog steeds bleef hij af"z*en^ik boven den vastgestelden tijd. Na 27 ronden boekte hij reeds een volle ronde achterstand en dit feit ont moedigde hem zichtbaar. Zijn tempo werd nog lager, en de 30e ronde duurde niet minder dan 34 sec., waar op Slaats het verstandige besluit nam zijn krachten niet noodeloos tegen den wind te verspillen en den strijd staakte. De mislukking van deze eerste po- j"1? ^aats absoluut niet ontmoe digd. Meenend. dat in den voormiddag de wind gewoonlijk niet zoo heftig blaast, is hij van plan vandaag om 12 uur een tweede poging te wagen, daar l Z physiek volkomen in staat acht het record van Archambaud te verbeteren. Deze poging moet echter slagen want anders is de kans voor Slaats dit jaar waarschijnlijk verkeken, daar hij 's middags reeds uit Milaan wezig te zijn, waar hij voor een kop pelwedstrijd gecontracteerd is. Hier volgt het rondenverloop: Slaats 1937 1 K.M. 1 min. 16 sec. 2 K.M. 2 min. 31 sec. 3 K.M. 3 min. 46.6 sec. 5 K.M. 6 min. 21 sec. 10 K.M. 12 min. 53.8 sec. Slaats 1938. 1 K.M. 1 min. 22 sec. 2 K.M. 2 min. 41 sec 3 K.M. 4 min. 1 sec. 5 K.M. 6 min. 44.2 sec. 10 K.M. 13 min. 37 sec. De tijd van Archambaud over tien kilometer was 13 min. 0.6 sec. Slaats reed op zijn oude fiets. Slaats heeft bij zijn eerste recordpo ging niet gereden op de. zooals men weet door een Fransche fabriek spe ciaal voor hem gebouwde, recordfiets, aangezien deze hem bij vooroefening niet in alle opzichten bevallen was. Slaats maakte gebruik van een oude fiets, waarop hij dikwijls reed in zijn gewone wedstrijden. Aan het College van Burgemeester en Wethouders der Gemeente WAALWIJK. Edelachtbare Heeren, De Commissie, door den Raad dezer Gemeente gekozen lot bestudeering der begrooting 1939, heeft haar werkzaam heden beëindigd, en zij heel t de eer Uw College verslag uit te brengen van de resultaten betreffende dit onderzoek. Zij brengt gaarne dank aan Uw Col lege voor den omvangrijken en betee- kenisvollen arbeid bij de samenstelling dezer begrooting verricht. Met voldoening kan de Commissie verklaren, dat deze begrooting over het algemeen een gunstigen indruk bij haar heeft gemaakt en al spreekt hier uit geen optimistische toon, ook de som berheid, die wij in voorgaande jaren - met uitzondering van 1938 vaak hebben aangetroffen, is ook ditmaal niet zoo sterk tot uiting gekomen. Na een minutieus onderzoek der ver schillende begrootingsposten is bij de Commissie komen vast te staan, dat Uw College ook ditmaal weder een zeer voorzichtige financieringspolitiek heeft gevoerd, hetgeen de Commissie gaarne toejuicht, al meent zij, dat deze tactiek soms wel wat te sterk wordt doorge voerd. In de Memorie van Toelichting op deze begrooting deelt Uw College o.a. mede, dat het is mogen gelukken een sluitende begrooting samen te stellen, zonder tot eenige belastingverhooging te moeten overgaan. Gezien de groote moeilijkheden, waarmede vaak diverse gemeenten te kampen hebben om on danks drastische bezuinigingen en het opvoeren van de opcenten der verschil lende belastingposten nog een sluitende begrooting te verkrijgen, is het zeer ze ker verblijdend, dat in onze gemeente niet op die wijze behoeft te worden in gegrepen. Indien de omstandigheden echter van dien aard zijn, dat in plaats daarvan een verlaging van belasting kon worden doorgevoerd, zou een dergelijk voorstel van de zijde van B. en W. èn bij den Raad èn bij de be[astingsbetalers niet onwelkom zijn geweest. De Commissie is dan ook van meening, dat de finan- ciëele positie der Gemeente zulks wel toelaat, waarop zij bij het betreffende hoofdstuk XII nader wenscht terug te komen. Hoofdstuk III. Openbare veiligheid. De totale post van uitgaven is pl.m. 350.-— hooger geraamd dan in het voorgaande jaar, welk bedrag hoofd zakelijk is ontstaan door hooger ge raamde kosten inzake luchtbescher mingsdienst. Hiermede kan de Com missie zich wel vereenigen. Hoofdstuk IV. Volksgezondheid. Post 126. Gaarne zou de Commis sie van Uw College willen vernemen, of er ook instructies bestaan voor de taak die de schoolarts in deze gemeente te vervullen heeft. Post 132. Met genoegen heeft de Commissie geconstateerd, dat als sub sidie aan de AJgemeene Tuberculose Comm-ssie 1500.— wordt voorge speld, zijnde 600.meer dan in 1938, en welke verhooging in de Toelichting nadei wordt verklaard. De Commissie juicht ook dit ten zeerste toe. Hoofdstuk VIII. Nijverheidsonder wijs. Post 289. De Commissie is van mee ning, dat destijds besloten is, dat de subsidie, die aan de R.K. Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs aan meisjes vrouwen te Waalwijk wordt toege- Ondersteuning aan meentebesluur zouden zitting hebben, voorzoover de commissie bekend is, heeft een benoeming nog niet plaats ge had. Hoofdstuk IX. behoefrigen. Post 321. Het is de commissie op gevallen dat, uitgaande van het aantal ingezetenen, welke in de drie verschil lende deelen van deze gemeente woon achtig zijn en waarover de resp. arm besturen hun armenzorg uitstrekken, er een abnormale verhouding bestaat in de subsidiëering dezer besturen. Aan 't Burgerlijk Armbestuur Waal wijk, Wordt voorgesteld 23.500.— of pl.m. 3.25 per inwoner. Aan 't Burgerlijk Armbestuur Baard wijk wordt voorgesteld 4.000.— of pl.m. 2.per inwoner. Aan 't Burgerlijk Armbestuur Besoij- e.n, wordt voorgesteld 3.500. of pl.m. 2.per inwoner. i iet Armbestuur Waalwijk ontvangt dus nog pl.m. 9.000.— extra boven het gemiddelde bedrag, dat aan Baard wijk en Besoijen wordt toegewezen. De commissie heeft geconstateerd, dat ook in het verleden hierin steeds een groot verschil heeft bestaan. Zij is er tevens van overtuigd, dat een bere kening naar het aantal inwoners in deze niet juist zou zijn, en rekening gehou den moet worden met de behoefte in de verschillende deelen der gemeente. i och komt het de commissie voor, dat hier een te groote afwijking be staat: reden waarom zij dit nog speci- aai onder de aandacht van Uw College I nacht is op het Duitsche stoomschip »Deutschland«, op weg van Ham- zelle, ontdekten de bejaarde menschen hun vergissing en wilden den coupé weer uitstappen. Mevrouw v d P, kon nog tijdig den wagen verlaten, doch haar man slaagde er helaas niet in, ongedeerd uitden reeds rijdende trein te springen- Hij kwam te vallen tusschen het per ron en de wielen van den trein. Het slachtoffer was op slag dood, Door den rijdenden trein werd hij onherkenbaar vermorzeld voor de oogen van zijn vrouw. Jaarvergadering N.C.B. Maandag hield de NCB te Tilburg zijn 42sle jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer C. Moons. Na de opening, waarin de voor zitter speciaal het Eerste Kamerlid 1' leskens had welkom geheeten werd op zijn voorstel den heer Jac. Vos uil Roosendaal tot eere-lid benoemd. De voorzitter wees vei volgens op den groei van de organisatie in 1937 en de belangrijke maatregelen in dat jaar in het belang van den boerenstand getroffen, speciaal met betrekking tot de kleine boeren. Aan de beschouwingen over de bedrijl's. uitkomsten ontleenen wij het volgende: In het algemeen zijn de uitkom sten der gemengde bedrijven op de zandgronden iets meer bevredigend geweest. Het gebied der Westelijke zand gronden van Noordbrab'ant geeft geen vooruitgang te zien. Ook de beide rivierkleigebieden, Maaskant en Maas en Waal, geven minder goede cijfers te zien. liet land van Maas en Waal gaf een nog grooter daling te zien door niet onbelangrijke lagere opbreng sten. Tot bestuursleden werden her kozen de heeren A. Kuijlaars, Wester hoven, J. H. Oomen, Ba vel, P. L. Stevens, Sambeek en Jac. Vos Roosei daal. In ernstige studie zal worden genomen een voorstel om te komen tot oprichting van een eigen sana torium voor T.Ö.C. leiders. Brand op de „Deutschland". NEW-YORK. In den afgeloopen en fend, zal worden verleend onder voor vaarde, dat in het bestuur van deze Vereen-oing ook 2 .'eden van het Ge- wenscht te brengen. Hoofdstuk XII. Belastingen. Post 393. Door Uw College wordt voorgesteld evenals het vorige jaar 50 opcenten te heffen op de hoofdsom der Cemeentefondsbelasting. Het komt de Commissie voor, dat zonder de finan- ciëele positie maar eenigszins in gevaar te brengen, deze opcenten met minstens 5 kunnen worden verlaagd. De Inspec teur der Directe Belastingen raamt de opbrengst over 1939—1940 van de hoofdsom op 78.000. Vijftig op centen brengen de gemeente op 39.000 hetgeen voor 1939 26.000.- bedraagt. Uitgaande van een lagere heffing van 3 opcenten zou de opbrengst zijn 23.400 voor 1939. dus 2.600 min der. Deze zouden genomen kunnen wor den van het overschot der rekening 19j>7, waarvan Uw College voorne mens is 10.000.over te brengen naar de Reserve-rekening. Deze zou hierdoor worden opgevoerd tot 33.000 en de commissie meent dat, zonder het minste bezwaar, deze 2.600.— noodig voor belastingverlaging met 5 opcen ten. hieruit kunnen worden bestreden. Weliswaar is het grootste deel van het batig slot der rekening 1937 groot 17.963.44 verkregen door toevallige baten, welke bedragen als regel niet dienen tot sluitend maken eener be grooting. doch dergelijke afwijkingen acht de commissie van te geringe 'be- tee.<enis, om hiermede op moeilijkheden te stuiten. De commissie stelt dan voor de op centen op de Hoofdsom der Gemeente- rondsbelasting met 5 te verlagen, en dit bedrag groot 2.600.- af'te nemen Ya" batig saldo 1937, alsmede om /400. in plaats van 10.000.— over te boeken naar de Reserve. WAALWIJK, 25 October 1938. De Commissie, belast met het onderzoek der Begrooting '39: (get.) F. PASSIER (get.) H. VAN DER WAERDEN (get.) C. PULLENS. Het 'antwoord van B. en W. op dit iapport was hedenmorgen nog niet qe- reed. zoodat wij dit tot onze spijt niet meer konden opnemen. Durg naar New.York, brand uiige broken. Aan boord bevonden zich 591 passagiers en een bemanning van 400 koppen, üp de noodsigna len van de Deutschland zijn on middellijk 2 booten ter assistentie uitgevaren. De brand liet zich aan-, vankelijk ernstig aanzien, doch van ochtend deelde de gezagvoerder radio-telefonisch mede dat men den brand aan boord meester is en dat geen gevaar voor passagiers, bemanning en schip bestaat. WAALWIJK W.G.V. Woensdag van 5.30 6.45 uur Adspiranten II. Woensdag 7—8.30 uur. Gymnastiek aspiranten K. en V. Gymnastiekl. O. S, Woensdag 8 u. Cursus Transport- Colonne Roode Kruis O. L. School. W.G.V. Donderdag van 5.15— 6.30 uur Adspiranten I, van 6.30— 6.45 uur Adspiranten III en van 7.3010 uur leden. Donderdag 8 uur repetitie Ge mengd Koor O. en V. Vrijdag 8.15 uur Luxor Bioscoop «Swing Time«. Vrijdag Theater Musis Sacrum «De schrik van Brimstone«. DANKBETUIGING. Aanvaring In den afgeloopen nacht is ten gevolge van den mist het Grieksche stoomschip Chryssi op de Nieuwe waterweg door het Portugeesche S.S. Maria moet vertrekken om tijdig te Gent aan- Christina aangevaren. De Chryssi was met een lading steenkolen op weg naar Buenos Aires. I)e uit 30 koppen bestaande bemanning is op slecpboolen over genomen en in Maassluis aan wal gebracht, vanwaar zij per autobus naar Rotterdam zijn vervoerd. De Chryssi is gezonken, de Maria Christina heeft weinig schade op- geloopen en zijn reis voortgezet. Het wrak dat voor een groot ge deelte in vaarwater ligt, is zeer be lemmerend voor de zeevaart, die moest worden stilgelegd. Vergissingmetden dood bekocht Gistermiddag te vier uur is op het station alhiereen ernslig ongelukgebeurd waarbij de 73 jarige heer B van der Puit 's Gravenhage op tragische wijze om het leven gekomen- Op dat tijdstip wilden de oude heer en zijn vrouw, die een familiebezoek aan Leiden gebracht hadden, weer de terugreis aanvaarden naar den Haag. Op het station stapte het echtpaar ech ter in den verkeereen trein, richlinq Haarlem. Juist toen de trein zich in beweging Bij zijn voorgenomen vertrek naar Duitschland brengt onder- geteekende dank voor de vele blijken van vriendschap die hij gedurende zijn negen-jarig ver blijf in Waai wijk heelt mogen ondervinden. Speciaal dankt hij het bestuur en de leden der Waalwijksche Zwemvereeniging voor de aan gename verstandhouding die er steeds geheerscht beeft en die hij als badmeester zoo hoog heeft weten te waardeeren. H. Frötscher. SCHOENFABRIEK vraagt Brieven onder No. der adv. Bur. v. d. blad. 60201 is vanaf Donderdag 27 October WAALWIJK (vm. Besoijen). -\ -

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 8