SPORT ONTEIGENING VERVOLG PROVINCIAAL NIEUWS GEMENGD NIEUWS. ADVERTENTIEN. Agenda's dening is evenwel een bepaling op genomen, die het onderzoek slechts eens per jaar verplichtend stelt, hetgeen de commissie wel wat weinig vindt, daar zij van meening is dat het toezicht goed moet zijn. De Voorzitter zegt dat daarmede rekening zal worden gehouden. Ook van hoogerhand zullen waarschijn lijk maatregelen te dien aanzien getroffen worden. Zoo heett de Commissaris der Koningin in de vorige Statenzitting verklaard dat in de naaste toekomst gerekend zal kunnen worden op een subsidie van de provincie voor den Provincialen Schoolartsendienst, terwijl ook door den minister instructies gegeven zullen worden. In afwachting daar van zullen ook de plaatselijke in structies kunnen worden vastgesteld. Ten aanzien van het voorstel van de commissie om de gemeentefonds belasting met 5 opcenten te verlagen, zegt de Voorzitter dat evengoed 10 pCt. gevraagd had kunnen wor den. De heer Pulles beeft veel cij fers genoemd van batige saldi van vorige dienstjaren, maar daarbij is ook tot uiting gekomen dat deze de laatste jaren wel heel klein waren. Dat voor het dienstjaar 1937 nog van een behoorlijk batig saldo ge sproken kon worden, komt door omstandigheden die niet te voorzien waren en. die zich ook wel niet meer zullen herhalen. Wanneer men deze omstandigheden buiten beschouwing laat, dan komt men voor 1937 op een batig saldo van slechts f7000. hetgeen voor B. en W. een aanlei ding was geen belastingverlaging voor te stellen. Spr. weet zeer goed dat het tegendeel ieder welkom zou zijn, maar wanneer dan het volgend jaar tot verhooging zou moeten worden overgegaan, dan zou dit veel erger zijn. Spr. zegt dat de trouwe belastingbetalers een belas tingpotje hebben en wanneer zij daar door de verlaging minder in behoeven te doen en een volgend jaar wordt de belasting hooger, dan zouden zij te kort gaan komen, het geen niet te verdedigen is. De com missie zegt dat het bedrag niet veel uitmaakt, maar het zijn dan toch f1300.-, die er in i940 minde- zullen zijn en dus weer zullen moe ten worden aangevuld. Spr. zegt dat, wanneer daarbij dan nog het batig saldo over 1938 niet voldoende zou blijken te zijn, onvermijdelijk belastingverhooging zou moeten vol gen. Dit was voor B. en W. aan leiding om zich, tegen het standpunt van de commissie te verklaren. Ter illustratie van bovenstaande haalt de voorzitter Vught aan, het geen toch naar zijn meening een rijke gemeente is, welke gemeente thans toch met een tekort van f39000.— zit, dat uit de gewone inkomsten moet worden gedekt, zoodat daar de belastingschroef thans terdege moet worden aange draaid. Spr. zegt dat men ook nog niet weet welke kansen ditmaal het Werkloosheidssubsidiefonds bieden zal. De inkomsten daarvan kunnen meevallen, maar spr. is er voor daarop maar niet te veel te rekenen en alleen rekening te houden met wat er nu is. Ten aanzien van de woorden van den heer van Gent merkt spr. op, dat deze gesproken heeft over ont lasting van de burgerij, waarbij hij verzekerde dat de industrie en de middenstand onder steeds zwaar deren druk komen tezitten,Wanneer dit inderdaad zoo is, is het te voor zien dat de belasting-opbrengst volgend jaar nog minder zal zijn, zoodat men genoodzaakt zal worden een groote sprong naar boven te maken. Deze opvatting van den heer van Gent noemt spr. dan ook incon sequent. De voorz. zegt vervolgens dat de heer van Gent ook gesproken heeft over de electriciteit en water leiding. Dat de gemeente er momen teel nog zoo goed voorstaat is grootendeels een gevolg van de winst dezer bedrijven. Was deze nl. niet zoo hoog geweest dan zou de ge- mee ite, naar spr.'s meening al lang armlastig geweest zijn. Zou dit vroeger tot gevolg gehad hebben dat de gemeente dan een uitkeering, gewoonlijk een renteloos voorschot van het Rijk kreeg, thans is dit niet meer hiel geval, maar wordt alleen bijgedragen 5 fonds perdue. Er is evenwel thans weer ver- andering op til die daaruit bestaat, dat, wanneer de gemeente dreigt armlastig te zullen worden er nieuwe belastingen zullen moeten worden ingevoerd, wanneer ten gevolge van die armlastigheid de gemeente van het Rijk geld noodig heeft. Spreker is de meening toe gedaan dat zoolang demogelijkheid blijft openstaan om uit het reserve fonds te putten en daardoor vrij te blijven van de voogdij van het Rijk, deze uitweg niet te niet ge daan mag worden. Hij is er daarom niet voor het reservefonds aan te spreken, wanneer dit niet noodig is Men zegt dat hier de burgerij onder zoo zware belastingen ge bukt gaat. Waalwijk mag echter onder de industrieele gemeenten een oase worden genoemdin geen enkele industrieele gemeente zijn de belastingen zoo laag als hier, terwijl Waalwijk ook op het gebied van belastingheffing met tal van plattelandsgemeenten kan wed ijveren. Spr. is zeer zeker voor belastingverlaging, maar B. en W. zijn van meening dat onder de tegenwoordige omstandigheden het wenschelijk is de voorzichtige poli tiek te continueeren en de lage belastingen niet nog verder te ver lagen. Het doet spreker daarom genoegen dat ook de heeren Roxs en van Driel deze meening waren toege daan. Wethouder Smolders is van meening dat het hier handelt over een principieele aangelegenheid,n.l. al of niet putten uit het reserve fonds. Hij wijst er op dat men in Maart bij de definitieve vaststelling der opcenten over de juiste cijfers van den inspecteur beschikt. Ais deze meevallen dan kan ook bet aantal opcenten nog lager gesteld worden. Deze mogelijkheid acht spreker geenszins uitgesloten en het Dagelijksch Bestuur zal er zeker aan medewerken om in dat geval een verlaging voor testellen, legenover de opmerking van den heer van Gent over den zwaren druk van de Electriciteits- en WatertarieveD moet spreker opmerken dat deze den toets der vergelijking met andere plaatsen kunnen doorstaan. Verschillende tariefsverlagingen van de electriciteit konden reeds worden ingevoerd en ook voor het Water bedrijf zullen de tarieven in de toekomst wel iets lager kunnen worden gesteld. De heer van der Waerden kan zich niet voorstellen dat men met zoo'n ge ring bedrag in moeilijkheden zou kun nen komen. Het voorbeeld van de ge meente Vught, dat door den voorzitter is aangehaald, kan naar zijn meening niet als vergelijking dienen, daar die gemeente voor een tekort van 39000 zit, terwijl het hier slechts om 3900 gaat. Het lijkt spr. niet logisch om steeds maar weer dat reservefonds op te voeren. Als er een meevaller is mag men de burgerij daarin gerust laten meedeelen. Als er groote tegenvallers kwamen, die een belangrijke belastingverhooging noodzakelijk maakten, zouden die 3900 daar weinig aan afdoen. Wat de principieele redenen, door wethouder Smolders aangehaald, be treft, deze heeft men vroeger ook ter zijde gesteld, door uit het reservefonds te putten om belastingverhooging te voorkomen. Thans wil de commissie echter niets uit het fonds nemen, maar wil er zelfs 7000.— aan toevoegen. Met de voorgestelde belastingverla ging tast de commissie de gezondheid der gemeentefinanciën in het geheel niet aan. De heer van Beijnen kan zich geheel vereenigen met het standpunt van wet houder Smolders en vindt het beter nog niet direct tot belasting-verlaging over te gaan, maar eerst af te wachten tot in Maart de juiste cijfers van den inspecteur bekend zijn en de opcenten definitief vastgesteld moeten worden. De heer van Gent zegt respect te hebben voor de vasthoudendheid van B. en W., maar wijst op den psycholo- gischen factor die gevormd wordt, door het opvoeren der reserve, waardoor men geneigd is royaler te zijn bij het verleenen van subsidies e.d. Spr. blijft het voorstel van de commissie steunen. De heer Pulles zegt dat de commis sie eveneens veel voelt voor een veilig beheer der gemeente-financiën, doch hier komt die veiligheid z.i. geenszins in gevaar. Met hetzelfde zwaard als andere jaren verdedigt de voorzitter t standpunt van B. en W., n.l. met er op te wijzen, dat we gevaar loopen de be lasting later met sprongen te moeten verhoogen. Spr. gelooft niet, met het oog op de beschikbare reserves, dat hiervoor eenig gevaar aanwezig is. Al verkeert onze gemeente op belasting gebied in een zeer gunstige positie, dan mag dit nog geen reden zijn een belas tingverlaging tegen te hpuden, als de mogelijkheden daarvoor aanwezig zijn.. Straks zullen van regeeringswege weer nieuwe belastingen worden opgelegd om de landsverdediging te kunnen be kostigen en zal het dus dubbel op prijs worden gesteld als de gemeente eenige belastingverlichting invoert. De commissie had ook een verlaging met 10 opcenten inplaats van met 5 kunnen voorstellen, maar zij wilde juist in geen enkel opzicht speculatief in de gemeente-financiën ingrijpen. De heer Passier zegt dat het ant woord van B. en W. zijn meening als lid van de commissie nog niet heeft ge wijzigd. Als men altijd moet denken, wat zal het volgend jaar ons kunnen brengen, dan wordt er nooit tot belas tingverlaging overgegaan. Dé Voorzitter bestrijdt de meening van de heeren van der Waerden en v. Gent, dat B. en W. het reservefonds willen opvoeren. Daarvoor is geen en kele reden, want men mag het toch niet gebruiken om belastingverhooging te keeren. Het standpunt van B. en W. is altijd geweest dat elk jaar zijn eigen uitgaven moet dekken. Dat is een ge zonde financieele tactiek. Het in even wicht houden van de belastingen is steeds het doel geweest en niet het op voeren van het fonds. Naar de meening van den heer van Gent zijn B. en W. erg vasthoudend, maar hetzelfde zou, naar spr.'s meening, ook van de com missie moeten worden gezegd. Spreker merkt voorts op dat ieder jaar 4000 minder ontvangen wordt ingevolge de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeente. Ook dit bedrag moet worden opgevangen. Dat de belasting niet met sprongen omhoog zou kunnen gaan, met het oog op de reserves, zooals de heer Pulles zegt, is niet juist, daar deze reserves niet mogen worden aangesproken om een belastingverhooging te keeren, maar alleen om een tekort op de reke ning te dekken. Toen destijds een be drag van 8000 uit het reservefonds ten bate der begrooting werd gebracht, hebben Ged. Staten hierop direct aan merking gemaakt en moest dit bedrag op een andere manier gecompenseerd worden. Wel kan dit reservefonds die nen om te voorkomen dat in de toe komst nieuwe belastingen door de ge meente zouden moeten geheven wor den als zij noodlijdende werd. Nooit heeft het reservefonds dus meer zin ge had dan nu. De heer van der Waerden kan de gedachte niet van zich afzetten dat er altijd meevallers op de begrooting ko men. De schatting van den inspecteur is altijd aan den lagen kant en daarop is alles gebaseerd. Hij blijft van mee ning dat gerust 3900 van het over schot mag worden aangesproken. De Voorzitter merkt op dat het niet altijd meevalt, zooals in verschillende andere gemeenten reeds meermalen is gebleken. De heer van der Waerden infor meert, of, indien het voorstel der com missie wordt afgestemd, men in Maart nog tot belastingverlaging kan beslui ten, waarop de voorzitter bevestigend antwoordt. De heer Pullens wil, om te toonen dat de commissie toch niet zoo erg vast houdend is, echter niet als capitulatie, aan B. en W. verzoeken, de cijfers van den inspecteur, zoodra deze bekend zijn, te willen verstrekken. Intusschen handhaaft de commissie haar voorstel, doch een beslissing hierover zou kun- gen worden uitgesteld tot Maart. De Voorzitter zegt dat zulks niet gaat, waarna het voorstel der commis sie in omvraag wordt gebracht tot ver laging met vijf opcenten en het bedrag hiervoor te putten uit het overschot der rekening 1937. Vóór stemden de heeren van der Waerden, Passier. Strijk, Pulles, Klijn en van Gent. Tegen de heeren Smolders, Eibers, Roxs, van Loon, van Driel en van Beij nen, zoodat de stemmen staakten (6 te gen 6). Door dezen uitslag is de raad in een impasse geraakt, daar de begrooting thans niet verder behandeld kan wor den. Na eenige gedachtenwisseling gaat de raad accoord met de toezegging van den voorzitter dat B. en W. de begroo ting nog eens „wat optimistischer" zul len bekijken en middelen trachten te vinden om alsnog eenige belastingver laging in te voeren. Ook de Commissie wilde zich, ten einde de gerezen moeilijkheden te om zeilen, hiermede vereenigen en trok haar voorstel in. Na deze algemeene beschouwingen werd overgegaan tot artikelsgewijze behandeling. Achtereenvolgens gingen de begroo tingen van het Electriciteitsbedrijf, Gasbedrijf, Woningbedrijf, Waterbedrijf, Hypotheekbankbedrijf en Slachthuisbedrijf zonder een enkele opmerking onder den hamer door. Bij de begrooting van Gemeentewer ken wees de heer Roxs er op, dat het woonwagenkamp zeer veel last onder vindt van den viezen stank die er altijd hangt, veroorzaakt door het vuile af valwater van looierijen en andere be drijven in den sloot die er langs loopt. Woonwagenbewoners zijn ook men- schen en spr. vindt het verschrikkelijk, vooral in de zomermaanden, daar te moeten wonen. Hij zou gaarne zien, dat B. en W. hier eenige verbetering kon den aanbrengen. De Voorzitter gelooft ook wel dat die stank onaangenaam is, doch de in gezetenen die in de buurt van sommige looierijen en andere fabrieken wonen, hebben vaak niet minder last van der gelijke onwelriekende lucht. In spr.'s woning is o.a. bij Oosten wind altijd een stank waar te nemen, zonder dat men precies weet waardoor deze veoorzaakt wordt. Wethouder Eibers meent dat men met het nieuwe rioleeringsplan mis schien gelegenheid heeft deze kwestie onder het oog te zien. De heer van Loon wijst er op dat de gesignaleerde afvoer van vuil naar den Buitenpolder niet alleen voor de men- schen maar ook voor het vee een zeer ongezonde toestand schept. Bij een 3- tal gestorven koeien zou naar de mee ning van Dr. Bos, het vuile water de doodsoorzaak zijn geweest. Spr. geeft in overweging om de gemeente te sa men met het polderbestuur deze kwes tie eens onder het oog te doen zien en te trachten een oplossing te vinden. De voorzitter zegt toe deze zaak te zullen behandelen. Bij de begrooting voor den Vleesch- keuringsdienst worden geen opmerkin gen gemaakt. De Gemeente-begrootingJ Bij het hoofdstuk „Openbare' veilig heid" dringt de heer van Beijnen er op aan dat de gemeente bij de bevoegde instanties zal vragen om eenige verbe tering >'n het belang van de verkeers veiligheid op de'brug over het kanaal nabij den Overlaat. Langs het nieuwe fietspad is thans slechts een zeer laag muurtje als afrastering. De Voorzitter meent gehoord te hebben dat er plannen bestaan deze brug te verbreeden. Hij zal van de op merking van den heer van Beijnen nota nemen en deze zaak nader onderzoe ken. Bij volgnummer 139 vraagt de heer v. d. Waerden of de woning-inspectri- ce elk jaar verslag uitbrengt. De Voorzitter antwoordt dat er elke 3 maanden 'n rapport opgemaakt wordt van armenzorg en woningtoezicht. Hij heeft geen bezwaar deze verslagen voortaan bij de stukken voor den raad ter inzage te leggen. Bij het hoofdstuk „Openbare wer ken" geeft de heer van Beijnen in over weging om een uniform tarief vast te stel'en voor aansluiting aan het riool. Nu wordt gerekend naar den afstand van de rooilijn tot de hoofdbuis, doch waar deze niet overal in 't midden van de straat ligt, moet de een aanmerkelijk meer betalen dan de ander, hetgeen spr. onbillijk vindt. Bij gas- en electrische aansluitingen heeft men die onbillijk heid niet. De Voorzitter zegt toe deze kwestie onder het oog te zullen zien en een ta rief daarvoor op te maken dat dit be zwaar ondervangt. Verder vraagt de heer v. Beijnen het dempen van den Blanken Wiel in Baardwijk zooveel mogelijk te bespoe digen, want zooals de toestand thans is, is het voor de omwonenden een erger lijken toestand, vooral des zomers. De Voorzitter zegt dat de gemeente tocli ergens met het vuil moet blijven, waarop de heer van Beijnen opmerkt dat daarvoor nog wel een andere plaats te vinden zou zijn. De heer Pullens beaamt het dat de toestand daar ergerlijk is. Een tijd lang hing er een zware gaslucht, veroor zaakt door afval van de gasfabriek die daar gedeponeerd werd. De voorzitter meent dat misschien veel stank voorkomen kan worden door spoedig na storting het vuil af te dekken. Hij zal aan deze zaak even eens zijn aandacht wijzen. Hierna wordt ongeveer 3 kwartier gepauseerd en aan de raadsleden in de trouwzaal een kop thee aan geboden. Na hervatting wordt hoofdstuk X „Landbouw" aan de orde gesteld en vraagt de heer Ivlijn waarom de ver goeding van (»0.voor het houden van een stier, alleen in Waalwijk wordt gegeven, terwijl voor een stier in Baardwijk en Besoijen van gemeen tewege geen vergoeding wordt toege kend. Daar betaalt de polder een vergoe ding. Ook voor Waalwijk zou de pol der beter een vergoeding kunnen ge ven, inplaats van de gemeente, te meer waar hier ook hoeren van buiten de gemeente met hun vee gebruik van maken. Of men zou ook in Baardwijk en Besoijen een vergoeding moeten geven. De voorzitter zegt een onderzoek toe en zal nader met een voorstel in den raad komen. Misschien is het billijk deze vergoeding over de 3 stierenhou ders te verdeelen. De verdere begrootings-hoofdsluk- ken geven geen aanleiding meer tot opmerkingen, waarna de gemeente- begrooting inclusief de begrootingen der bedrijven en de armbesturen zon der hoofdelijke stemming worden goedgekeurd. Reeds om kwart voor tien, voor een begrootings-vergadering wel heel vroeg, kon de voorzitter de openbare vergadering sluiten en gaat de raad in geheime zitting ter behandeling van punt 7. Waalwijks Belang. Op zijn verzoek terzake de ver fraaiing van den Noorder-Parallel weg, heeft 't bestuur van Waalwijks Belang van B. en W. bericht ont vangen, dat de verfraaiing der gemeente de volle aandacht heeft. Het werkprogramma geeft eerst aan 't doortrekken der trottoirs van de Burgemeester van der Klokken- laan tot de Kerkstraat, 't welk in 1939 zal geschieden, terwijl in 't daarop volgend jaar de Noorder Parallelweg op 't plan staat, waar over reeds onderhandelingen met de Ned. Spoorwegen gaande zijn. BIOSCOOP. THEATER „MUSIS SACRUM". „De Schrik van Brimstone." Deze fraaie avonturenfilm is er een uit Amerika's jongste historie, waar in de dieren en de natuur welhaast een even groote rol spelen als de men- schen, die gelijk in elke primitieve kolonie uiteenvallen in hen, die de wet hoog houden en hen, die zichzelf buiten de wet stellen. Maar juist omdat de „western" het karakter van den mensch in zijn pri- mUirryrrrn, ongeri-vilisecixlen vorm naar voren pleegt te brengen juist omdat zij filmisch een zoo prachtige aanlei ding biedt tot bewogen actie en een voudig, natuurlijk spel, is dit 'soort films evenzeer uit de kinderjaren van Hollywood levend gebleven, als an derzijds de wild-west atmosfeer nog sleeds leeft in het zooveel geraffineer der geworden jonge Amerika: zijn gangsters, zijn menigten, zijn hardheid van bestaan, zijn practisch levensbe sef. Men kan ervan overtuigd zijn dat toen de M.G.M. besloot een „Western" te gaan maken, zij aan haar standing van de grootste filmfirma verplicht was er een film van te maken, die ver boven andere gewone avonturenfilms uitstak. De bezetting is dan ook uit Westers ;terrenmateriaal gerecureerdWallace 3eery, Dennis O'Keefe, Viginia Bruce, Lewis Stone e.m.a. Iedereen moet dezen spannenden 'ilm, brandend van haat en hartstocht $aan zien; hij is geworden een epos ;an kracht en romantiek. „Als Vrouwen verliefd zijn". In het tweede hoofdnummer, dat wordt gekenmerkt als de geestigste 'ilm van het seizoen. De dwaze han delingen van de hoofdrolvertolkers Leslie Howard, Betle Davis, Olivia de Havilland e.m.a. zullen u doen scha teren van den lach. LUXOR BIOSCOOP. „Swing Time". Met ftew York als voornaamste plaats van handeling en een gegeven vol distinctie en smaak, brengen Fred Astaire en Ginger Rogers met hun jongste RKO Radio film „Swing Time" het nieuwste van het nieuwste op het witte doek. Astaire is een vroolijke avonturier, die zijn fortuin in Manhattan wil ma ken, om dan naar zijn geboorteplaats te kunnen terugkeeren en zijn jeugd liefde te trouwen. Ginger Rogers is een onderwijzeresje aan een dansschool en neemt Fred Astaire als haar leerling aan, niette genstaande een orkestleider, die haar wil trouwen, daarmee in het geheel niet is ingenomen. Complicaties kun nen niet uitblijven, vooral als Astai- re's verloofde verschijnt om te zien wat hij uitvoert, en de bandleider krampachtige pogingen in het werk stelt om de groeiende romance tus schen Astaire en Ginger te verbreken. De achtergrond van het verhaal wordt gevormd door de aardigste songs en dansen, die het beroemde paar tot nu toe brachten, en het zeer geestig tegenspel van een nieuw hu moristisch paar, n.l. Victor Moore en Helen Broderick, een combinatie die „Swing Time" een hoogst origineele en onderhoudende waarde geeft. Op Allerheiligen draait een geheel nieuw en fraai dubbel programma, vooral van beteekenis voor de liefheb bers van sensatie en romantiek. Het eene hoofdnummer is getiteld: „Te Cactus Kid", een eerste klas cowboyfilm, die alles biedt, wat men daar maar van ver wachten kan. Het tweede hoofdnummer, waarin Richard Talmadge de hoofdrol ver vuld is er een vol bravourstukjes en vechtscènes. Hierin speelt Talmado den rol van ontslagen tuchthuisboef, die tot een heter leven wil komen en daarin na allerlei verwikkelingen ook slaagt. De titel er van lufdt: „Wees op je hoede!" R.K.V.V. HERCULES. Program voor a.s. Zondag: Blau w-GeelHercules. Hercules 2HKTVV 4. Hercules BHEC B (Zaterdagmiddag). Voor het le elftal staat a.s. Zondag weer een uitwedstrijd op het program. Zij reizen n.l. naar Veghel en ontmoeten daar Blauw-Geel, het vroegere S.V.W. Deze ploeg heeft tot heden nog geen en kel winstpunt behaald, zoodat volgens de papieren Hercules de beste kans heeft op de overwinning. Toch zijn wij daar nog niet zoo heel zeker van, daar Blauw- Geel met het voordeel van eigen terrein begrijpelijkerwijze alles in het werk zal stellen haar eerste winst te behalen. Wij sporen dan ook onze spelers aan a.s. Zondag allen van het begin tot het einde te spelen voor wat zij waard zijn om zoodoende te trachten hun goede po sitie op de ranglijst te behouden. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Ver trek 12,30 uur per autobus hij café de Lindeboom. Supporters die de reis wen- schen mede te maken kunnen zich op geven bij hel bestuur. Het 2e elftal speelt thuis tegen RKJTW 4. Indien onze reserves spelen als Zon dag j.l. tegen WVB dan bestaat er o.i. wel kans op succes. In verband met het feest van Christus Koning vangt deze wed strijd aan om 12 uur. Het 3e elftal en A-elftal der junioren zij ii h eiden vrij. Het B-elftal speelt hedenmiddag om 3 uur tegen HEC B. W. V. B. Het wordt zoo langzaam aan tijd, dat de WVB'ers eens enkele punten gaan ver garen, willen zij op het eind der compe titie niet voor minder aangename verras singen komen te staan. Er zijn reeds vier wedstrijden achter den rug en nog steeds wachten wij op het eerste winstpuntje. Nu dient echter gezegd, dat het afgewerk te program niet uitmuntte door gemak kelijkheid en onze jongens steeds dooi de noodige pech achtervolgd werden. Dit neemt echter niet weg, dat de puntjes broodnoodig zijn, willen zij niet op de onderste plaats terecht komen. De wedstrijd van morgen tegen ODC 1 uit Boxtel biedt daartoe wel eenig pers pectief en, we zouden haast zeggen, moet door de WVB'ers gewonnen kunnen worden. Maar dan dienen onze jongens uit een ander vaatje te tappen dan voor heen. ODC lijkt ons nu direct geen ploeg, die zich gemakkelijk laat slachtofferen, getuige de uitstekende resultaten, die de ze nieuweling reeds achter den rug heeft. Toch wil het er bij ons niet in, dat een overwinning op deze tegenstanders tot de onmogelijkheden behoort. Indien de oranjehemden zich gedurende den ge- heelen wedstrijd ten volle geven en de voorhoede zeer bijzonder aandacht aan het schieten wijdt, dan hebben onze jon gens ongetwijfeld de beste troeven in handen. Vooruit WVB'ers toont dat gij van plan zijt de zaken van nu af aan se rieus aan te pakken en laat de wedstrijd van morgen een terugkeer op het goede pad beteekenen. Aanvang half drie. Het tweede elftal reist naar Berkel om er tegen de club van dien naam den strijd aan te binden. Nemen we de afgeloopen prestaties als maatstaf, dan kunnen we onze reserves niet veel goeds voorspel len. Misschien dat dit voor onze jongens een reden voor een buitengewone in spanning kan beteekenen, wat het resul taat ten goede kan komen. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN MOTORFIETS. Een doode, een gewonde. Op den weg van Sittard naar Heer len, even buiten 't gehucht Leyenbroek, is gisterenochtend de 61-jarige J. A. Matthijssen uit Treebeek, toen hij een voor hem rijdende personenauto van J. A. uit Heerlen met zijn motorfiets wilde passeeren, in aanraking geko men met dezen auto, doordat tegelijker tijd van tegenovergestelde zijde een- vrachtauto naderde. De motorrijder kwam met den rech tervoet in aanraking met de auto, waar door de motorfiets tegen den grond sloeg. M. kreeg een voetfractuur en verwondingen aan de handen. Zijn op de duo gezeten 60-jarige schoonzuster, mevr. A. Notten-Deschen uit de Hene gouwerlaan te Rotterdam, die hij naar huis wilde brengen, kreeg een ernstige hersenschudding. Zij is naar de woning van M. gebracht, waar zij in den mid dag is overleden. DOODELIJK ARBEIDSONGELUK. Op de werf van Wilton-Feyenoord te Schiedam is de 40-jarige P. Brussel- man, uit Vlaardingen, in de motorhal tusschen de as van een motor bekneld geraakt en vrijwel op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar het algemeen ziekenhuis te Schiedam over gebracht. De man was gehuwd en vader van 3 kinderen. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Ongeluk met een looplamp. Gisteravond omstreeks kwart over elf liep de 22-jarige schilder J. Hage- luken uit Millingen (bij Nijmegen) op de scheepswerf aldaar met een loop lamp over een schip. bh- ontstond kortsluiting in de loop lamp, waardoor hij getroffen werd, en vrijwel op slag werd gedood. IJlings toegeschoten menschen, die op het gegil van den man afkwamen, konden geen hulp meer bieden. Een direct ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Geweldige brand in Marseille. Om twee uur gistermiddag is brand uitgebroken in het warenhuis Nouvelles Galeries aan deCanebière te Marseille. Het geheele gebouw stond weldra in vuur en vlam. De vlammen, aan gewakkerd door den mistral,sloegen spoedig over naar de andere zijde van het Canebière, waar hotel No- ailles is gevestigd, het hotel, waar o.a. Daladier en Bonnet in verband met het socialistisch-radicale con gres logeerden In het er naast ge legen gebouw is de Société Générale gevestigd. Weldra hoorde men ont ploffingen en het geraas van neer stortend puin was niet van de lucht. Later in den middag bleek het warenhuis geheel verwoest te zijn. Om tien minuten voor half vier stortte de gevel aan de Canebière- zijde in onder donderend geraas. Om vier uur breidde de brand zich nog steeds uit en stortte ook het dak van hotel Noaillesin. De brand weer stond voor een buitengewoon moeilijke taak wegens den krachti- gen wind. Te half vijf woedde de brand in een geheel huizenblok, dal aan de Westzijde wordt begrensd door de Canebière. In dit blok staan de ho tels Noailles en Astoria, de bank Société Générale en de kantoren van de Air France. Men kon nog juist op tijd twee theaters, welke naast het warenhuis Nouvelles Ga leries lagen, ontruimen. Ook andere huizen werden ontruimd. Er zijn vier slachtoffers. WAALWIJK. Zaterdag en Zondag, Luxor Bios coop »Swing Time«. Zaterdag en Zondag Theater Musis Sacrum «De schrik van Brimstone«. Zaterdag 1.302.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Maandag 89.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. enV. Gymnastieklokaal O.S in het belang van de V olkshuis vesting. De Burgemeester van WAALWIJK maakt bekand, dat van 2 November tot en met 1 December 1938 ter gemeente secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen een plan van onteigening, met grondteeke- ning en met aanwijzing van de te onteigenen eigendommen, hun kadastrale nummers en hun eigenaars volgens het kadaster. De onteigening wordt beoogd ten nam§ van de ge meente Waalwijk, voor de uitvoering van een gedeelte van het uitbreidingsplan. Belanghebbenden kunnen uiterlijk veertien dagen na ver loop van den termijn van nederlegging hunne bezwaren schriftelijk aan het ge meentebestuur opgeven. Waalwijk, 29 October 1938. De Burgemeester voornoemd, E. MOONEN.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 12