Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 „NOOSD BKABAND" KLQDSTERBALSEM FEUILLETON KNEUZINGEN V Een onbekookte uitval van een pot blad! r Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD HET DIAMANTEN MEDAILLON. JAAR AKKER'S NUMMER 86. ZATERDAG 29 OCTOBER 1938. 61e JAARGANG. M v f- Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en") Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. 1 Reclames 40 cent per regel. Bij contrac^link^rabat^^^^^ Wij hebben werkelijk verbaasd gestaan over een artikel in de „Nieuwe Rotterdamsche Courant." In de tientallen van jaren dat dit blad op onze redactie tafel komt, hebben we daarin niet dergelijke, onbekookte taal gelezen. De hoold-artikelen van dit blad droegen vroeger steeds, ondanks critiek, het stempel van hoffelijkheid en bezadigdheid, maar het is ons opgevallen dat sinds de laatste wijziging der hoofdredactie de toon steeds teller en heftiger wordl,spe ciaal als't tegen de katholieken gaat. Zoo onbesuisd als 't Zaterdag avond was, kwamen we nog niet tegen en we moesten ons de oogen uitwrijven om te zien of we niet een N. S. B.-blad of een der Duitsche hoofdorganen als „Angriff", »Scbwa- zer Kopf» of dergelijke in handen hadden. v Het artikel bepaalt zich niet tot de politiek der R.K. Staatspartij, neen't haalt er het belang der R.K. Kerk bij en tracht de tegenstellingen tusschen katholieken en protestanten naar voren te brengen en toe te spitsen, spreekt over verloochening van protestantsche beginselen enz. Maar laten we eerst even zeggen waarover 't gaat. De Tweede Kamer heeft, zooals bekend, de wijziging van de tarief machtigingswet aangenomen, welke de regeering behalve de bestaande bevoegdheid om de invoerrechten te wijzigen in spoedgevallen binnen het kader van het fiscaal tarief thans ook de bevoegdheid verleent de invoerrechten te wijzigen in p r o t e c t i o n i s t i s c h e n zin. Bovendien krijgt de Regeering de bevoegdheid om maatregelen te van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Nadruk verboden. 31) Ik denk, ging de hertog voort, dat u .uw medeplichtigen niet wilt ver raden, dat is de valsche opvatting van eer onder misdadigers. Ik zou er schatten voor over hebben als ik u kon bewegen mij een aanwijzing te geven. Ik hecht groote waarde aan de ze familie-diamanten. Ze zijn geslach ten lang in onze familie geweest en ik ben zoo verlangend ze terug te krijgen, dat ik zelfs in staat zou zijn de dieven een belooning te geven, indien ze het gestolene maar terug gaven. Wat moest Marguerite doen? Hoe weinig had ze kunnen vermoeden, dat dit het einde zou zijn van de vervulling van haar verlangen. Nu restte haar niets anders dan de gevolgen. Er kwam een vastberaden blik in haar oogen, toen ze den hertog nogmaals antwoordde; Ik kan u niet zeggen waar do ju- weelen zijn. U weet wat uw weigering betee- kent voor ,u zelf? Ik geloof dat ik het begrijp. En u wilt geen poging doen om daaraan te ontkomen? nemen tegen overmatigen voorin voer welke te verwachten zou zijn bij voorafgaande aankondiging van de tariefverhooging, als een wetsont werp wordt ingediend, zonder dat onmiddellijk het nieuwe tarief van kracht kan worden. Het nieuwe tarief zal nu onmiddellijk van kracht worden bij Kon. Besluit, waarna het binnen zes maanden door een wet bekrachtigd moet worden. De oppositie in de Kamer hier tegen was sterk en dank zij een amendement van Jhr. de Geer, dat verheldering moest brengen in de verwarde stemmingen, werd het aangenomen, zij 't met kleine meer derheid. Laat vrijhandel over 't algemeen het gewenschte beginsel zijn, het gaat niet voor ons land alleen en zeker niet in deze tijden, nu ieder land alles voor zichzelf opeischt en ook wij dus wapenen moeten hebben om iets bij anderen te bereiken zoo ook denkt de regeering erover. Toch kunnen wij ons indenken, al is 't moeilijk, dat er personen en bladen zijn die ondanks alles vast houden aan 't dogma van vrijhandel. Dit is trouwens ieders goed recht maar men geve daaraan op andere wijze uiting dan het liberale Rotter damsche grootblad. Het begint met Jhr. de Geer er van langs te geven die „met negatie van de reputatie waarop een staats man prijs heeft te stellen, den weg voor de Regeering op een bedenke lijke wijze geeffend heeft.'' Dan komt dr. Colijn aan de beurt, „de zwijgende minister-president die niets deed. „De sterren zullen vaster dan ooit aan den hemel staan en de zucht kan nauwelijks troost geboden worden''. Dat begrijpen wij niet er goed het lijkt wel stijl Nationale Dagblad. In dezen stijl vervalt het eerbied waardig Rotterdamsch orgaanechter geheel, wanneer het op de R. K. Staatspartij aanvalt. Geniet dit proza Men moet zich maar onder leiding van de R.K. Staatspartij stellen 1 Men moet haar maar gedienstigheden bewijzen van het soort, als thans jhr. de Geer toch altijd reeds bang om zich aan koud water te branden voor haar over heeft gehad. Dan zal men onder den druk van een partij, die als geen andere in staat kundige onvrijheid en staatkundig onverstand ons volkop noodlottige paden leidt, een zorglijke toekomst tegemoet kunnen zien. De roomsch-katholieke ministers met uitzondering van den in dit opzicht niet waschechten minister van waterstaat zien steeds weer hun haan koning kraaien. De kneveling van den handel en den Levensverzekering 1843 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK, export, de belemmering van het vrije initiatief, de verstarring van het bedrijfsleven, een financieele politiek naar nieuwe lichtvaardige normen, Oss, (ja werkelijk ook Oss de onderdrukking van par lementaire rechten, straks een nieuwe uitdeeling van gunsten aan belanghebbenden met proteclio. nisiische heffingen en andere wenschen, waarmede ons volk in de watten zou worden gelegd daarmede is de politiek der R.K. Staatspartij geteekend. Haar eenig doel is, nu eens dit brok aan haar linkervleugel, dan weer dai brok aan haar rechtervleugel toe te werpen, en zoo, al balan- ceerende, het geheel bijeen te houden Na een vergaderiug der Tweede Kameralsdievan gisteren kan men begrijpen, waarom aan deliberalen en de vrijzinnig-democraten in 1937 bij de reconstructie van het Kabinet-Golijn geen plaats meer mocht worden gegund. Daar had de zgn. positieve Christelijkheid niets mee te maken. Het was platte, materieele belangenpolitiek met als eenigen geestelijken factor het belang der R.K. Kerk bij het behoud van de R.K. Staatspartij. Met droefenis in het hart moet men ervaren, hoe Protestanten aan dit heilloos gejongleer mee doen.» Met een uitval in de richting van de christelijk-historischen eindigt het artikel, waaraan de sombere titel „Dies Ater" werd meegegeven. Hoe vinden onze lezersdergelijke taal van een onzer hoofdbladen ten opzichte van een onzer pro testantsche voormannen, van onze katholieken, die toch een groot deel vormen van de goede Nederland- sche Staatsburgers en die nog op zooveel terrein juist door partij- genooten van de N. R Ct. worden achtergesteld. Jhr. de Geer heeft dan ook aan het blad een krachtig protest ge stuurd over de onhoffelijke, per soonlijke aanvallen op zijn eer als staatsman, waartegen het blad zich tracht te verdedigen en ten slotte niets anders weet te doen dan nog een laag-bij-de-grondsche knauw te geven aan de ministers Steenberghe en Goseling. Maar ook 't chrislelijk-historische hoofdorgaan „De Nederlander" geeft de gemelijke redactie een fik- sche afstraffing en spreekt van een artikel „dat zoowel gebrek aan ar gumenten en aan zelfbeheersching verraadt" en zegt dat een dergelijke onwaardige door politiek verblinde strijdwijze zich moet keeren tegen degenen, die ze toepassen, Een conclussie, waarmede wij het volkomen eens zijn Ik kan niet, was het antwoord. De hertog kon nog steeds niet be sluiten het op te geven. Hij liep ge jaagd de kamer op en neer. Ik kan er niet aan denken een zwakke en beschaafde vrouw als u naar de gevangenis te laten gaan. Kan ik er dan niets aan doen, juffrouw Grey? Niets, was het kalme antwoord. Ik kan niet gelooven dat u een verharde misdadigster bent. een ge slepen dievegge. Misschien is u het slachtoffer geworden van een bende. Neen, antwoordde ze iustig. De schuld rust op mij alleen. En toch weigert u beslist c m cenige aanwijzing teg even, hoe gering ook, waardoor we ons eigen Tom '.lin nen terug krijgen? Ik moet wel. En ,u geeft dus de voorkeur rin een vervolging en de gevangenis? Ik zal het moeten dragen, klonk het berustend. Toen verliet de hertog boos de ka mer. Verder spreken had nu geen nut meer. Ik kan niets doen, Ethel zei hij, ga jij zelf nog eens naar haar toe en probeer of jij haar kunt beïnvloeden. Fulke, zei Ethel bedroefd, ik ben er zeker van dat hier een geheim ach ter schuilt; ik kan niet gelooven dat ze schuldig is. Je vergeet het medaillon, Ethel. Neen, maar ik geloof dat ze zich opoffert terwille van iemand anders. Maar voor wie ter wereld zou ze zich nu moeten opofferen? Dat weet ik niet, maar ik geloof dat zij evenmin in staat is tot stelen als wij. Ik zal naar haar toegaan, ver volgde ze na een poosje. Ze ging. Ze zag er bleek en bedroefd uit. Juffrouw Grey was kalm gebleven onder het gesprek met den hertog, maar toen ze Ethel zag binnenkomen, riep ze met tranen in haar stem: Toe, vraag me niets meer. Hoe ook alle schijn tegen u is, ik geloof niet aan uw schuld. Ik kan het niet, ik ben niet gekomen om u aan te klagen. De hemel zegene u, snikte de vrouw. Voor mij is het ergste, ging Ethel voort, dat ik de kostbare gedachtenis van mijn moeder heb verloren; het papier met haar eigen handschrift. .Juffrouw Grey boog het hoofd. U is een engel voor mij geweest, wilt u voor een oogenblik mijn schan de vergeten en me toestaan uw hand te kussen? De hertogin trachtte haar op te richten toen zij op haar knieën was ge vallen en haar handen met hartstoch telijke kussen bedekte. Mijn hemel, mijn alles, hoorde ze haar prevelen. HOOFDSTUK XLII. Er heerschte een sombere stemming op het kasteel. Ethel had onder tranen gesmeekt de zaak niet aan te geven, maar vergeefsch. Alles wat je me vraagt zal ik doen, Ethel, maar dit kan, dit mag ik niet doen, had de hertog gezegd. De juweelen behooren niet aan mij per soonlijk, maar aan onze familie. We hebben juffrouw Grey alle mogelijke kans gegeven zich te redden, zij heefl het niet gewild. Juffrouw Grey was overgebracht naar de gevangenis in Clavering in af wachting van de terechtzitting die in September zou plaats hebben. Alles scheen tegen haar te pleiten en ze had haar zaak volkomen bedorven door de hardnekkige weigering om te vertel len waar de andere juweelen waren. Het was algemeen bekend dat de her tog niet alleen had aangeboden haar vergiffenis te schenken, maar later zelfs had beloofd levenslang voor haar te zullen zorgen, als zij aanwijzingen wilde verstrekken, welke zouden lei den tot het terugvinden der juweelen. Ik kan niets zeggen, was haar eenig antwoord. Ofschoon zij nu in voorarrest was, waren er verscheide ne menschen die vast geloofden dat zij zelf de diamanten niet gestolen had. Ook haar advocaat, mr. Branscom- be, vermoedde dit. Hij keek haar met zijn scherpe, heldere oogen aan en zei U moogt schuldig zijn in andere dingen, maar u is niet schuldig ten opzichte van dezen diefstal. Een donkere blos kleurde toen haar wangen, maar ook hij kon niets met haar beginnen of hij al praatte, tracht te haar te overreden, of dreigde, niels baatte. Laten andere menschen denken wat zij willen, zei hij, ik ben er zeker van dat u niet medeplichtig is geweest aan het stelen van de juweelen. Ik ge loof dat u om de een of andere vreem de, geheimzinnige reden iemand an ders tracht te redden. U offert u zelf op, dat is misschien vrouwelijk, maar niettemin dwaas. Maar ze had voor hem net hetzelf de antwoord als voor de anderen: Ik ben schuldig. Vertel me iets, waardoor ik u kan helpen, drong hij aan. Ze keek naar hem met een zachten glimlach. U is heel vriendelijk voor me, zei ze, doe geen poging om mij te red den. Dat is iets waartoe ik onmogelijk kan meewerken, was zijn antwoord. O, kon ik u toch maar overreden. Weet u wel dat u uw eigen graf graaft op deze manier? Hij begreep niet waarom ze lachte, een korten zachten lach, alsof er iets vermakelijks in zijn woorden was ge weest. De dag van de zitting kwam. Geheel Clavering was in opwinding. Niemand begreep waarom de beklaagde geen aanwijzingen had willen geven, daar haar toch zulk een prachtig aanbod gedaan was. De belangstelling in de rechtzaal was overweldigend. Zelrs de rechter, die, als iedereen, onder den indruk was van de schoonheid en stil le droefenis van de beklaagde, had een geheim vermoeden dat deze vrouw onschuldig was, maar wie zou dit kun- nenbe wijzen? Ook del eden van de jury waren niet overtuigd van haar schuld, maar wat konden ze beginnen tegenover do klaarblijkelijke bewijzen? (Wordt vervolgd). - f De Echo van hel Zuiden, Watlwyksche en Lanptraitsche Courant^ rUMDBR veroorzaken veel pijn en veel last. De huid ls gewond of gebarstenhet vleesch gekneld en beleedigd, vaak tot op het been. Alles doet zeer, ls stijf en opge- loopen, waardoor elke beweging U hindert. Tegen kneuzingen is Kloosterbalsem hèt middel bij uitnemendheid, want die heeft gelijktijdig een dubbele werking. Kloosterbalsem bevat aromatische ge neeskrachtige stoffen, die diep in de beschadigde weefsels dringen en daar hun weefsel-herstellende werking ver richten. Kloosterbalsem bevat echter óók stoffen, die de gewonde huid genezen. Daardoor werkt Kloosterbalsem zoo snel en grondig bij kneuzingen van eiken aard. Bovendien ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stramheid, ischias en pijnlijke spieren. Onovertroffen bij oude en nieuwe wonden, beenwonden, brandwonden, blaren, zweren, builen, ontvellingen, schrammen, open huid. Per pot van 25 Gram f 0.62i/2, pot van 50 Gram f 1.04

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1