Plaatselijke Berichten. H,deBont-v, Huiten ra. MlOli HOM f Heerenkleeding naar maat Zaterdag 29 October 1938 No. 86 De Echo van het Zuiden Derde blad. 0e zefthz Rheumatische pijnen P.T.T.-DIENST. Op 1 November a.s. (Allerheiligen) is het P.T/I.-kantoor na 14.00 uur voor den Postdienst gesloten. De laatste bestelling (avondbestel ling) en de laatste buslichting der bij bussen (uitgezonderd de bus aan bet Spoorwegstation) komen te vervallen. Het publiek heeft gelegenheid de aangekomen correspondentie koste loos af te halen aan het loket. De postagentschappen te Baardwijk en te Besoijen zijn op genoemden da tum eveneens na 14.00 uur voor den Postdienst gesloten. SPELDJESDAG ROODE KRUIS. Verkoopsters gevraagd. Binnenkort zal in onze gemeente een speldjesdag ten bate der afdeeling Waalwijk van 't Roode Kruis worden gehouden. Jongedames die zich met den ver koop van speldjes voor dit mooie doel willen belasten, worden verzocht zich aan te melden bij de secretaresse der afdeeling, mej. Willy Mooncn, Juliana- straat 6. HET FEEST VAN CHRISTUS-KONING. Voor de plechtige viering van het Christus-Koning-feest op a.s. Zondag heeft de pastorie van St. Jan een uit gewerkt programma saamgesteld en dit bij alle parochianen doen bezorgen. De kinderen hebben bereids eene algemeene H. Communie gehouden en de jeugdbewegingen zijn deze avonden in een voorbereidend triduüm bijeen gekomen. Zaterdag voorbereiding tot eene al gemeene H. Communie op Zondag, op welken dag des ochtends een H. Mis voor de georganiseerde jeugd plaats heeft. Na de gewone H. Missen van 6 en 8 uur worden van 9.3010 uur de klok ken geluid en heeft op dit uur eene solemncele Hoogmis met uitstelling en assistentie plaats. Van 11 uur tot 6.30 uur uitstelling van 't Allerheiligste. Om 6.30 het reeds traditie geworden sluitingslof van het Christus-Koningsfeest met processie. Tot feestversiering van het Hoog altaar worden de parochianen uitge- noodigd. Op Zaterdag en Zondag op 'l feest van Christus-Koning zullen speldjes verkocht worden ten bate dei- Missie. EEN VIERVOUDIG ZILVEREN JUBILEUM BIJ „DE AMSTEL". Gisteren herdachten een viertal ar beiders, te weten de heeren P. Bouw man, P. v. Brunschot, A. Rombouts en C. v. d. Velden, het heugelijke feit, dat zij vóór 25 jaren in dienst traden bij de N.V. Chroomlederfabriek „De Amstel". Begrijpelijk ging dit jubileuum niet onopgemerkt voorbij en wie maar ecnigszins op de hoogte is van de pret tige verstandhouding die bij deze fir ma steeds tusschen directie en perso neel heerscht, zal weten dat alles in het werk is gesteld om dezen dag voor de arbeiders tot een onvergetelijke te maken. Om half twaalf verzamelden zich daartoe dan ook de jubilarissen, als mede de directie, waarbij ook me vrouw S. E. Gompen en bet voltallige leidend personeel in de kantoren dei- firma. Het jubileerende viertal werd hier op de eerste plaats toegesproken door een der directeuren dhr. L. S. Gompen. Deze zeide o.m. het volgende: Waarde jubilarissen, Toen op den noodlottigen dag van 17 Maart 1938 onze fabriek door brand getroffen werd, gingen met die fabriek ook in rook op de plannen die uit jul lie boezem waren voortgekomen om op feestelijke wijze te herdenken de dag waarop wij 25 jaar geleden ons als fabrikanten alhier vestigden. Aan die feestelijke viering zouden nog enkele andere herdenkingen ver bonden zijn. Zoo ook het feit van het 100-jarig jubileum der firma, terwijl het toen ook jullie bedoeling was daar bij te betrekken mijn zestigsten ver jaardag, alsmede mijn veertigjarig zakenjubileum. Onzerzijds wilden wij daaraan toen ook verbinden een kleine plechtigheid naar aanleiding van het feit dat jullie 25 jaar in onzen dienst waren. De omstandigheden zijn toen even wel zoo geloopen dat dit alles geen voortgang kon vinden, maar toch heb ben jullie gemeend, en ik heb dat op zeer hoogen jprijs gesteld -mij in Am sterdam te moeten komen bezoeken om mij geluk te wenschen met mijn 60-sten verjaardag. Bij die gelegenheid heb ilc ook ge zegd dat wij het 25-jarig jubileum niet vergeten waren en ons plan was daar op nader terug te komen. Intusschen heeft zich ook uit den boezem van jullie collega's een com missie gevormd die gemeend heeft met de viering van dit jubileum niet te moeten wachten, zoodat zij hebben besloten tot het aanbieden van hulde blijken en gelukwenschen, waarmede zij tevens laten zien wat zij voor jullie voelen. Daarom ook hebben wij niet willen wachten en maar besloten om tegelijk met jullie ons jubileum te me- moreeren. Nadat spreker vervolgens de jubila rissen ieder afzonderlijk had toege sproken en hunne verdiensten ge schetst vervolgde hij: Ik kan daarom thans niet nalaten jullie allen van harte geluk te wen schen, ook namens mijn broer en de firma, voor al de verdiensten en trouwe hulp die jullie ons gedurende al die jaren geschonken hebt. Vijf-en-twinlig jaar is lang en bet is kort. In dien tijd hebben jullie veel meegemaakt in onze fabriek en in huiselijk leven. Dit zal niet altijd voor tegenspoed gespaard zijn geble ven, maar het leven zal jullie toch on getwijfeld ook veel goeds en geluk gebracht hebben en daarvoor ook moet je dankbaar zijn. Ik hoop dat de toe komst jullie nog veel bieden mag en mocht eenmaal de tijd komen dat al jullie goede krachten niet ten volle meer beschikbaar zijn dan zullen wij op onze beurt jullie niet vergeten. Als blijk van waardeering bood spreker vervolgens een geschenk on der couvert aan. Namens de huldigingscommissie voerde de heer A. v. Eeten het woord. Deze wenschte zijn collega's namens hel 'geheele overige personeel geluk met dit jubileuum en bood de ge schenken aan, die zij zelve gewcnscht hadden. Hij vervolgde met te zeggen, dat zij zich steeds zeer plichtsgetrouwe arbeiders getoond hebben, die door hun werklust onder bepoefde leiding hebben mogen medewerken om de zaak tot steeds grooteren groei en bloei te brengen en hun beste krachten hebben gegeven om bet product dezer firma aan den spits te brengen en wereldberoemd te maken. Ook meende de directeur, dhr. S. E. Gompen nog een en ander te moetcji zeggen, al, had hij, niet veel meer toe te voegen aan de hartelijke woorden die zijn broer, ook namens hem, tot de jubilarissen gesproken had. Spreker wil er evenwel nog aan toevoegen dat het hem vreugdevol stemde, dat het jubileum zooals dat hier thans gevierd wordt, onder deze omstandigheden gelukkig hier nog mogelijk is, zonder dat, evenals in enkele landen, verschil van religie ge maakt wordt. Spreker hoopt dat de huidige regee ring, met aan het hoofd onzer geëer biedigde Koningin nog lang gespaard zullen mogen blijven. Nadat vervolgens dhr. C. A. Fijan nog woorden van gelukwenschen en waar deering gesproken had, werd de eere wijn rondgediend, terwijl tevens ver- verschingen werden aangeboden. Tot slot zeide dhr. van Brunschot namens de mede jubilarissen een woord van dank voor de mooie toespraken en geschenken. Spreker zegt bescheiden dat van een arbeider geen groote speech verlangd kan worden en be sloot zijn hartelijke toespraak met de beste wenschen voor den bloei van de zaak, waar hij en zijn collega's 25 jaar werkzaam zijn geweest. VERKOOPING LANDERIJEN. Donderdag 1.1. had in café „het Vosje" te v.m. Baardwijk de toeslag plaats op de pereeelen wei- en bouw land te Baardwijk van de familie Ver- heijden-Ivlerx. De uitslag was als volgt: Perceel I 970.dhr. C. A. Bayens, Baardwijk: perceel II ƒ220.idem; perceel III. 1180.dhr. C .J. Klerx, Waalwijk; perceel IV ƒ710.dhr. L. C. Vermeer, Waalwijk; perceel V 1320.- dhr. C. Muskens, Drunen; per ceel VI 1010.— dhr. G. C. A. Klerx, Baardwijk. Ontwerp van 't gebouw der nieuwe R K. Huishoud- en Industrieschool in onze gemeente, van den architect Edm. Nijsten te 's-Bosch. coursen, zijn verworven diploma's enz. De mooiste onderscheiding is hem echter dezer dagen ten deel gevallen doordat hij werd uitgenoodigd als jury-lid te fungeeren op het groote kap-concours dat onder den naam „Mode in coiffures" op 23, 24 en 25 October j.l. in Den Haag werd gehou den. Deze uiterst luxueuse show, waarop de bekwaamste dames-kappers elkaar den eere-palm betwistten en die hooge officieele erkenning en enorme belang stelling ook uit de hoogste kringen ge noot, werd georganiseerd door de in ternationale organisatie van dames kappers in samenwerking met de F. I. G. A. en den R.K. Bond van Kap perspatroons. In de jury, welke in 6 verschillende wedstrijden uitspraak had te doen, hadden 4 buitenlanders en 4 Nederlan ders zitting. Het mag dus een zeer eervolle onderscheiding voor den heer v. d. Wiel worden genoemd tot een der meest vakbekwame en tot beoor deeling bevoegde dameskappers in ons land te worden gerekend. ONTMOETING TUSSCHEN KAATEHEUVELSCHE EN WAAL- WIJKSCHE BURGERWACHT. De Burgerwacht uit Waalwijk had tot die te Kaatsheuvel de uitnoodiging gericht tot een ouderlingen wedstrijd om op ieder der banen een schietoefe ning te houden en to kampen om den wisselbeker beschikbaar gesteld dooi den burgemeester van Waalwijk, ter wijl aan den besten schutter der twee series een draagmedaille beschikbaar wordt gesteld. Gaarne is deze uitnoodiging aange nomen en zoo had 1.1. Zaterdag de eerste ontmoeting plaats op de schiet banen aan den Galgenwiel, waar de burgerwacht uit Kaatsheuvel in haar keurige uniform den strijd aanbond tegen hun collega's uit Waalwijk. De uitslag was als volgt: Waalwijk W. de Rooy 27, Frans Slaats 21, L. Dumoulin 35, P. van Zon 12, Chr. van Balkom 26, A. Hurkmans 40, H. van Beurden 36, K. v. (I. Schans 42, Fr. van Tuijl 32 en L v. d. Wiel 38. Kaatsheuvel C. van den Hoven 28, L. van Crom- voirt 41, P. van Nieuwstadt 41, C. Els- hout 44, Ch. Voogd 43, J. Teurlings 32, C. Kolsteren 30, F. Kolstercn 30, A. Braat 42 en A. Molenschot 41. KIES- EEN MOOIE ONDERSCHEIDING VOOR MAISON COR v. d. WIEL. Reeds meermalen maakten wij er melding van hoe de vakbekwaamheid van den heer Cor. v. d. Wiel alhier op het gebied van dames-coiffures en verdere make-up in vakkringen zeer hoog wordt aangeslagen getuigen zijn benoeming tot leeraar te Tilburg, zijn optreden als jury-lid op kleinere con- REORGANISATIE BEDRIJF K. DE MOL. De bekende manufacturen-zaak K. de Mol heeft een geheele reorganisatie ondergaan. Het geheele modevak is eruit geno men, en deze zaak is thans geheel ge specialiseerd in courante stukgoede ren, handdoeken, baddoeken, tafelgoe deren enz. Dit is 't geheim dat vele dagen ach ter gesloten gordijnen verborgen was! Niet alleen is 't bedrijf gereorgani seerd, maar ook gemoderniseerdde sma.akvolle betimmeringen van 't in* terieur, de keurige etalages spreken voldoende voor zich en geven aan 't geheel een modern en een up-to-date aanzien. Wij raden ieder aan eens een kijkje te nemen, dan volgt de rest van zelf. Voor nadere bijzonderheden verwij zen wij naar de advertentie. KAPPERSORGANISATIE. De afdeeling Waalwijk van den R.K. Kapperspatroonsbond „St. Franciscus van Assissië" heeft het initiatief geno men tot vorming van een afdeeling Langstraat dezer vereeniging, zoodat de bestaande afdeeling hare vleugelen verder kan uitslaan de geheele streek omvatten en zich kan toeleggen op vakcursussen enz. Daartoe zijn uitnoodigingen aan vakgenooten in dit rayon gezonden, om deze aangelgenheid te komen bespre ken op een vergadering die gehouden zal worden op Zondag 20 November in Hotel „De Twee Kolommen". Het hoofdbestuur dat volkomen met deze plannen instemt, zal op deze pro- paganda-vergadering vertegenwoor digd zijn. ANTIREVOLUTIONAIRE VEREENIGING „NEDERLAND EN ORANJE" TE WAALWIJK. Onder voorzitterschap van dhr. M. Wijnands hield de A.-R. Kiesvereeni- ging Donderdag j.l. haar eerste verga dering, die goed was bezocht. Ds. Hofman Ned. Herv. predikant te Waalwijk (Besoijen) sprak over het onderwerp„Tweëerlei democratie". In den ouden Griekschen en Romein- schen lijd met zijn monarchalen regee- ringsvorm konden de onderdanen gee nerlei invloed op het bestuur doen gelden. Bij hel overgroote deel van het volk ontbrak de belangstelling, doch ook het intellectueele deel was van eenige inmenging uitgesloten. Met het opkomen en den vrijen bur gerstand groeide de interesse in be stuurszaken zeer sterk. Met de Fransche revolutie schijnt het te gaan in de richting van de de mocratie. Inderdaad is het slechts schijn. De revolutie keert enkel de rollen om. Verdrukten worden verdrukkers en omgekeerd. Het is geen dienen van de belangen van heel het volk, slechts van een deel daarvan. De pionier van de democratische gedachte, dit wordt door bijna alle historieschrijvers er kend, is Calvijn geweest. Wat hij in de kerkinrichting invoerde, werd op het terrein van de staatkunde overgeno men. In landen waar het Calvinisme zijn stempel drukte op het volkskarakter, was de grond aanwezig voor bloei in democratische richting. In het laatst der vorige eeuw, mede door het ontstaan en scherper stellen van de sociale kwestie komt de drang naar groolen invloed van heel het volk sterk naar voren. Democratie kan nj,et beteekenen re- geeren door allen en voor allen. Re geerders en geregeerden zullen er steeds blijven. Ons parlement moet be staan uit vertegenwoordigers van alle lagen van het volk. Nu komt evenwel de kwestie pas. Regeert een democratische regeering bij de gratie Gods of bij de gratie van het volk? Er is tweëerlei democratie. De autonome en de heteronome de mocratie. De autonome democratie gaat uit van de gedachte, dat het alles gaat om den mensch en door den mensch. De mensch die- geen rechten heeft, moeten deze door den staat worden verleend en gewaarborgd. Deze vorm van democratie gaat in de richting van verregaande staats bemoeiing. Deze opvatting, die in de beginselen van Karl Marx het sterk tot uitdruk king komt wordt gehuldigd door de S.D.A.P. Zij leidt in de praktijk tot communisme en, hoe vreemd het klinke, tot den totalitairen staats vorm. De Führer regeert hij de gratie van het volk. De heteronome democratie gaat uit van de souvereiniteit Gods. Als de staat wordt bestuurd vanuit de ge dachte den Godsverheerlijking, dan gaat hel voor de onderdanen vanzelf goed. Hierbij wordt de mensch gezien als beelddrager Gods, met eigen verant woordelijkheid, met plichten, maar ook met rechten. Het particulier initia tief wordt hierbij sterk aangewakkerd. De rechten van het volk worden niet verleend, doch door den staat erkend. In de praktijk is het heel gevaarlijk, deze tweëerei democratie niet ineen te laten vloeien. Alleen de heteronome democratie kan uiteindelijk in stand blijven. De autonome democratie verteert zich zelf en verwordt tot staatsal- macht. Onze tijd leert dat maar al te zeer. Ons Anti-Revolutionair beginsel heeft nog steeds groote beteekenis en ver plicht ons tot groote activiteit in het belang van heel ons volk. Na een zeer levendige bespreking, waarbij enkele details nog bizonder worden onderstreept, sluit de voorzit ter deze goedgeslaagde vergadering. EEN POSTDUIVENKRING LANGSTRAAT? Het ziet er thans naar uit dat binnen een niet al te lang tijdsverloop de op- riching van een postduivenkring voor de Langstraat een feit zal worden. Reeds lang waren hierover plannen in voorbereiding, waarbij vooral de Waalwijksche postduiven vereeniging „De Jeugdige Vliegers" zeer diligent was. De eerste gezamenlijke besprekin gen van verschillende vereenigingen hadden geen onbevredigend verloop, daar men van oordeel was dat 'n kring Langstraat in een lang gevoelde behoef te zou voorzien. Daar in alle opzichten evenwel nog geen overeenstemming kon worden be reikt, zal op 26 November a.s. ander maal een vergadering worden gehou den in hel café van den heer D. van den Boomgaard. mDEMON" dnnxjt diimfik zwKDEMOH'mm, 10 UURIrdfidvi WINTER-PROGRAMMA R.K. WERKLIEDEN- VEREENIGING. Aan de leden der R.K. Werklieden- vereeniging is door het bestuur het Winter-programma 1938 toegezonden en t is er weer een van belangrijken opzet. Wij ontleenen er t volgende aan: Zondag 6 November Jaarfeest. Maandag 14 November Ontwikke lingsavond. Spreekbeurt door den Wel Eerw. Pater L. A. van den IJssel M. S. F. Onderwerp: Het gezag in de Maatschappij. Zaterdag 3 December St. Nicolaas- feest voor de kinderen der leden. Maandag 12 December Ontwikke lingsavond. Spreekbeurt door den Wel Eerw. Pater L. A. van den IJssel, M. S. F. Onderwerp: De heldhaftigheid in het Christelijk leven. Maandag 9 Januari. Ontwikkelings avond. Spreekbeurt door den heer A. C. de Bruijn, Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond. Onder werp: Waarheen? En hoe? Woensdag 8 Februari. Werkloozen- Maandag 13 Februari. Ontwikke lingsavond. Spreekbeurt door den heer Chr. Klerkx Jr. te Waalwijk. Onder werp: Wit gepleisterde graven. Maandag 13 Maart. Ontwikkelings avond. Spreekbeurt door den Zeer- Eerw. heer S. J. Morel, Aalmoezenier van den Diocesanen Bond. Onderwerp Het arbeidersgezin. Zondag 19 Maart. De viering van 't St. Josephs-feest. Maandag 10 April. Ontwikkelings avond. Spreekbeurt door den heer Fred. Brussel, Secretaris van den Ned. R.K. Fabrieks- en Transportarbeiders- bond ,,St. Willibrordus". Onderwerp: a. Wettelijke Werkloosheidsverze kering; b. Wettelijke regeling kinderbijslag, c. Verbod van arbeid door de ge huwde vrouw. Maandag 1 Mei. Jaarvergadering. SCHERMVERENIGING „ATHOS". De Waalwijksche Schermvereeniging „Athos" zal het seizoen beginnen op 8 November a.s. In tegenstelling met voorgaande ja ren zal voortaan Dinsdagsavonds ge trokken worden, terwijl als oefenzaal weer disponibel is het gymnastieklo kaal der R.K. H.B.S. Mijnhardtjes doen deze snel verdwijnen* AANGEHOUDEN. Door de gemeentepolitie alhier is Donderdagmiddag aangehouden op aanduiding van verschillende jongens, die hij had trachten mee te lokken, een zekere v. W. uit Kaatsheuvel als ver dacht van overtreding van art. 247 van het wetboek van strafrecht (zeden misdrijf). Hij zal op transport worden gesteld naar s-Hertogenbosch. EEN LEELIJKE SCHADEPOST. De bekende konijnenfokker, de heer Mandjes, die met zijn prima dieren op tal van tentoonstellingen de beste prij zen haalt, vond een dezer dagen een twaalftal dieren dood in de kooi lig gen. De oorzaak is tot dusverre niet vastgesteld. GEVONDEN. Een rijwielbelastingmerk, een koste loos idem, een gouden ring, wit brei werk, een damestasch met inhoud. RATA RICHT EEN DUITSCHE MIJ. OP. Naar uit Praag wordt gemeld, heeft Bata een Duitsche Maatschappij opge richt voor de 500 winkels, die de maat schappij bezit in de gebieden, die bij 'l Duitsche rijk zijn ingelijfd. In de nieu we maatschappij zou Duitsch, Zwit- sersch en Nederlandsch kapitaal parti- cipeeren. UIT HET HANDELSREGISTER TE TILBURG. Nieuwe inschrijving: N.V. Evola, te vens handelende onder den naam „Tar- zan Schoenfabriek", Burgemeester van Meursstr. 2, Tilburg exploitatie van octrooien, fabricage van en handel in schoenen. Dir.: J. J. M. A. Klijberg te Tilburg en B. E. J. Klijberg te Gilze-Rijen. DE CONTINGENTEERING VAN SCHOENEN WORDT MET EEN JAAR VERLENGD. Binnenkort is het Koninklijk besluit te verwachten tot voortzetting van de contingeneering van schoeisel. In de basisjaren en percentages zal geen ver andering komen en zidlen de volgende hoeveelheden geimporteerd mogen worden van 1 November 1938 tot 1 No vember 1939. Lederen schoenen 100 van het aan tal paren, dat in 1934 binnenkwam. Rubberschoenen 35 van het aan tal paren, dat in 1934 binnenkwam. Schoenen, niet van leder of rubber, 70 van het aantal paren, dat in 1934 binnenkwam. LeestklaAr schoenwerk 100 van 't aantal paren, dat in 1934 binnenkwam. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bovenbedoelde percentages slechts betrekking hebben op de autonome contingenten, derhalve niet op de bij handelsverdrag verleende contingen ten, welke in vele gevallen hooger zijn. V.v.d.S. UITBREIDING. Bij de N. V. Chroomederfabriek „Waspik" te Waspik hoopt men de productie aanmerkelijk uit te breiden. Plannen bestaan om geleidelijk een 20- tal arbeiders aan te nemen. BILJARTEN. Hedenavond speelt in café Passier „Ons Genoegen haar derde wedstrijd voor het jubileum-tournooi. „Sociëteit van Cromvoort" komt op bezoek. Onder deze nog jeugdige ver eeniging zitten enkele verrassende spe lers, die nog wel eens voor een anderen uitslag konden zorgen als men aanvan kelijk denkt. De vijftallen zijn als volgt: J. de Graaff—L. van Cromvoirt. Th. van Weert A. van Cromvoirt. Jos. KlerksH. Pulles. Jac. PassierA. de Vries. Th. Zwaans—G. van Helvoirt. Grootestraat 231 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds- mstandigheden aangepast WCIOEQT NAMAAK 16 TO CH MAAR FUN HEERLUKEWARMTE GEEN RENAUWD OUELUCHTJE EN ÖESL /ST ONGEVAARLIJK kMMOKKAN JE GERUST LATEN RANDEN, OOK ALS KULr/Un KAN JE GERUST LATEN 5RANDEN, OOK ALS JÉ ER N/ET SU SENT. HU KAN IMMERS ff OO/T VANZELF GAAN WALMEN OF HOOG ERG AAN ÖRANDEN op 1 lm PETROLEUM #0E ECHTE.DEMO ff'! DRAAGT D/T MRRK W£/o£/3T NAMAAK - v h Bierlaagh „DE GROOTE IJZERHANDEL" WAALWIJK Hoek Raadhuisplein Ja9- 12 stuks 50 ct.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9