Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 „NOORD BBABAND" ABDIJSIROOP FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Drie Bladen. EERSTE BLAD DE 40-URIGE WERKWEEK. V TE KLEIN VOOR LAKEN, EENIGE OPVALLENDE DINGEN. JAAR EIS Die Hoest bedreigt Uw Kind l HET DIAMANTEN MEDAILLON. Neem dan slechts 's Werelds beste Hoestsiroop NUMMER 88. ZATERDAG 5 NOVEMBER 1938. 61e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en j Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: i 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. s Avonds, als de radio zachtjes speelt en we zitten met een geurig kopje thee voor ons, dan lossen we allemaal makkelijk de crisis op. Ach ja, 't is ook eigenlijk erg eenvoudig: verdeel den beschikbaren arbeid onder de beschikbare arbeidskrachten. Begin met de 40-urige werkweek, als we er daarmee nog niet blijken te zijn, dan doen we er nog een paar uur af. In Amsterdam bekeek men het ge val ook eens zóó en men vond het wel aardig. „Wat kost dat?" vroegen er een paar in den raad. Nou, B. en W. hebben de zaak eens becijferd en ze kwamen tot de conclusie: „Het onderzoek heeft uitgewezen, dat invoering van de 40-urige werk week voor het gemeentepersoneel ten gevolge zou hebben een uitbreiding van het korps gemeentewerklieden met rond 1260 volwassen werklieden en rond 150 jeugdige werklieden en dat het aantal ambtenaren zou moeten worden vermeerderd met ruim 820 vol wassen ambtenaren en 50 jeugdige ambtenaren. In totaal zouden dus, als gevolg van de invoering der 40-urige werkweek, 2280 personen te werk kunnen worden gesteld. „Bij behoud van de tegenwoordige weekloonen en jaarsalarissen, zouden de hoogere uitgaven (aan loonen, sala rissen en sociale voorzieningen, uni- formkleeding enz.) voor de werklie den bedragen rond 2.400.000 en voor de ambtenaren rond 1.750.000, in to taal dus 4.150.000. Voorts zou nog vergrooting van werkplaatsen en kantoorlokalen en de aanschaffing van meer hulpmiddelen bij den arbeid, nog een uitgave voor éénmaal vorderen van rond 420.000". Natuurlijk zou een en ander de uit gaven voor „steun" verminderen, maar 80 pet. van deze vermindering zou ten goede komen aan het rijk. Daarom zeggen B. en W.: ,,Ook zelfs in het geval de regee ring de besparing op den steun geheel of gedeeltelijk aan de gemeente ten goede zou doen komen, blijven de kos ten minimaal voor het eerste jaar 3.620.000 en voor volgende jaren rond 3.200.000." ,;Naar het oordeel van burgemeester en wethouders, dat overeenstemt met de meening van de gemeentelijke com missie van advies inzake bestrijding der werkloosheid, behoort invoering der 40-urige werkweek niet tot de practische mogelijkheden." We herinneren er aan, dat 't col lege van B. en W. van de hoofdstad bijzonder „democratisch" is samenge steld -en ten deele georiënteerd is op een partij en een pers, welke de ge dachte aan een 40-urige werkweek ijverig colporteert. Maar als de heeren zich eens aan het rekenen hebben gezet, schrikken ze zelf terug. De kleine zelfstandigen, - die heb ben het héél slecht in dezen tijd; de kleine boeren o.m. Voor hen bestaat een afzonderlijke steunregeling, men moet de 5-jarige Crisis-H.B.S. met goed gevolg hebben doorloopen om eenigszins den weg te weten in het labyrinth van landbouw steunregelingen. Zelfs een boer snapt er, als belanghebbende, nog maar wei nig van, een kleine boer nog min der. Zoo ook Krelis uit 't Land van Maas en Waal. Over hem schreef iemand een stukje in de N.R.C. Krelis wil graag nog wat leven, al is-ie 66 jaar. Maar hij kan het niet meer verdienen, althans niet genoeg. Krelis vroeg steun als werkloos ar beider. Afgewezen. Krelis was 66 en slechts tot 65 jaar komt men voor steun in aanmerking. Krelis was dus te oud. Toen huurde hij een boerenbedrijfje en vroeg steun-, A, B of C-steun, dat weet ik niet. Afgewezen. De grond van het bedrijfje moef om het huis lig gen en de grond van Krelis lag vijf minuten verder. Krelis z'n bedoening was dus te klein. Tenslotte schreef hij naar de Konin gin. Na een poosje verschenen er twee heeren in een auto voor zijn te kleine huis en ze legden hem uit, dat hij niet voor steun in aanmerking kon komen, want dat zijn inkomen te gering was. Krelis was dus te arm. Te arm voor steun! De tegenwoor dige maatschappij is op ordening in gesteld. Ze waardeert niet de poging om de kost voor de helft zelf te ver dienen. Zij wil, dat Krelis en dat juist schuwt hij zich geheel op ar menzorg verlaat Wij hebben in ons vorig nummer nog een en ander uit de memorie van antwoord der regeering op de algemeene beschouwingen der rijks- begrooting kunnen aanhalen, vooral Levensverzekering ^22253313^ 1843 193 8 GEEFT ZEKERHEID. DOOR ERVARING STERK. wat haar plannen op belastinggebied betreft. Daarin komen zaken voor die een nieuwe koers in het belas tingstelsel inluiden en die veelal zeer toe te juicben zijn. We noemen n.v. afschaffing ge slacht-accijns, zoui-accijus, verlaging omzetbelasting op thee en benzine, één dienstbode vrij, verlaging per soneel op motorrijtuigen, geen per- soueele belasting vau winkels, notels, calé's, restaurants, bil|arls, plezier, vaartuigen enz. enz. dat alles natuurlijk als de nieuwe inkomsten en winslnelastingwoidtaaugeuomen. Opvallend is dat in 't bovenstaande wel gesproken wordt van oplielliug der personeele belasting van win kels, calé's, enz. maar niet b.v. van kantoren. Handel en industrie, de bronnen van welvaait, worden tocb weer allerminst ontzien. Deze zullen in hoofdzaak de nieuwe belasting moeten betalen, daarbij komt bin nenkort een uniforme kindertoeslag op de loonei., de moeilijkheden dat geen jongens onder 15 en meisjes onder de 17 in fabrieken mogen werk. zaam zijn e.m.d. en daartegenover ziet men van ontlasting bitter weinig. Anderzijds wordt een poging der regeering om eenigszins paraat te zijn, nu alle landen autarkie tot in de uiterste mate doorvoeren en om desnoods ook onze markt voor onze industrie te bewareD, met alle mid delen tegengewerkt. De N. H. Crt. haalt nu al dagelijks voorbeelden aan om te bewijzen dat ook vroeger door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen door de Eerste Kamer weiden verworpen; zoo tracht men al.stemming te maken, al is het waarschijnlijk dat haar hoop ten deze ijdel is. Ook geeft de memorie van ant woord de juiste situatie aan in deze materie en toont duidelijk dat dr. Golijn, vrijhandelaar als hij is, deze niet als een dogma tegen wil en dank en in alle omstandigheden wil doorvoeren, als het belang van land en industrie zulks vordeit. Wij lezen o.m.: In de stelling dat de heer Golijn vrijhandelaar is en de R.K. Staats. AKKER 'S v-eSist&ikte. partij (die intusscheu rvog in haar program-1937 de bevordering van buiteulandschen afzet voorop heeft gesteld en eerst daarna spreekt van verdediging en stimuleering van de binnenlandsche markt) protecionis. tisch zou zijn, wordt oorzaak gezien van een zekere machteloosheid op economisch gebied, ja zells van een opeenstapeling van tegenstrijdighe den. Toch getuigt zulk een opmer. king, ock van uit de vooropgezette stelling, van weinig inzicht. Men kan daarom de op dit punt gecreëerde tegenstellingtusschen den leider van het kabinet en de R,K. Staatspartij veilig naar den rommel zolder verwijzen. Waar het op aan komt is alleen, of het kabinet ten slotte eensgezind is bij de bestuurs maatregelen, die het toepast en bij de voorstellen van wet, die het indient. van „De Echo van het Zuiden". Naar het Engelsch van CHARLOTTE M. BRAME. Nadruk verboden. 33) De eenige oplossing leek hem nu, naar Clavering te gaan en de zaak nog eens grondig te onderzoeken. Mr. Barton was een meester in de kunst van vermommen. Hij nam on der den naam van Arthur Carter als veehandelaar zijn intrek in de „Clave ring Arms", trok er iederen dag op uit, praatte met de boeren in den om trek en won al spoedig het vertrouwen van den herbergier Mr. Hill. In de gelagkamer hoorde hij menig gesprek over den hertog en de hertogin van Neath, maar scheen er weinig belang in te stellen. -Twee jonge boeren waren eens op een avond bezig te praten over paar den. Ik heb nooit iemand gezien die zooveel verstand van paarden had als die Londensche sinjeur, die hier zoo lang geweest is, Hill. Ja, hij had verstand van heel wat dingen, was het antwoord. Ik voor mij ben niet zoo verzot op die heeren uit Londen. Maar hij was toch hier om een boerderij te koopen? zei de ander. Dat beweerde hij tenminste. Ik heb hem nooit recht ver trouwd, zei een kleine man, die zwij gend het gesprek had aangehoord. Hij was mij te mooi De meisjes hier dachten er an ders over, maar hij scheen alleen te geven om dat aardige kameniertje van het kasteel. Is hij hier later nooit te ruggeweest? Neen, en ik heb een idee dat we hem ook nooit terug zullen zien, meen de de herbergier. Mr. Carter, de veehandelaar, meng de zich in het gesprek. De herbergier lientte hem in. We hebben het over een mijnheer uit Londen, een knappe jonge vent; hij logeerde hier het vo rige jaar. Hij was hier in den tijd van den diefstal; als ik me goed herinner ging hij dienzelfden avond weg. Carter's belangstelling was gewekt. „Deze jongeman was vertrokken op den avond van den diefstal". Deze woorden hadden hem getroffen. Waar om had hij nooit tevoren hooren spre ken over dezen jongeman uit Londen? Maar hij zei verder niets en luisterde naar het gesprek van de anderen. Hij hoorde hoe jaloersch Michael Hands was geweest! Een van de aanwezigen meende dat een meisje wel gek moest zijn om een vent als Nesbitt te stellen boven Michael Hands. De naam Nesbitt was den detectieve onbekend. Doch dit beteekende niets. De man kon honderd namen hebben! Hij luisterde aandachtig verder. De jonge boer, die het eerst had ge sproken over Charles Nesbitt, was weer aan het woord. Hij had verstand van paarden, maar van een boerderij wist hij niets. Ik geloof nooit dat hij een raap van een wortel kon onderscheiden. Toen hij mij vertelde dat hij een boerderij wou koopen, heb ik hem in zijn ge zicht uitgelachen. Ik heb ook altijd gedacht dat er iets anders achter stak, zei de herber gier. Maar waarom zou hij dan hier gekomen zijn als het niet was, zooals hij zei, om een boerderij te koopen? vroeg een andere boer. Het is moeilijk om over de zaken van een ander mensch te oordeelen. Waarvoor hij hier kwam wist hij waarschijnlijk alleen zelf. Toen liep het gesprek over andere dingen maar de detectieve had genoeg gehoord. Waarom had men hem dil niet eerder verteld? Hij vroeg zich af of ooit iemand dezen Charles Nesbitt en juffrouw Grey samen had gezien. Het was mogelijk dat deze twee samen den diefstal op hun geweten hadden. Zij heeft hem binnengelaten en de wacht gehouden terwijl hij de safe open brak, zei hij bij zichzelf. Zoo moet het zijn. Mr. Barton besloot nog een paar da gen in Clavering te blijven voor moge lijke verdere informaties en dan naar Londen te gaan. Hij deed zijn uiterste best. Soms scheen het alsof hij een spoor vond, dan weer tastte hij geheel in het dui ster. Hij schreef den hertog dat de uit geloofde belooning niet groot genoeg was. Het moest vijf honderd pond zijn. Maar hoewel de hertog de premie tot dat bedrag verhoogde, kwam er nog steeds geen licht in de zaak. HOOFDSTUK XLV. Ze is zeker niet van het gewone type van de vrouwen, die wij hier krij gen, zei de directrice van de gevange nis tot den predikant. Ze hadden het over „no. 44". Als we ooit een „dame" hier gehad hebben is zij er een. U schijnt een goeden indruk van haar te hebben, zei de predikant. En met reden. Ze is hier in Sep tember van het vorige jaar gekomen, nu is het Juni en we hebben nooit den minsten last met haar gehad! Ik heb het gevoel dat als we de gevangenis deuren voor haar zouden openen, het haar niet eens zou kunnen schelen om vrij te zijn. Dat is zeer wonderlijk, lachte de predikant. En toch is het waar, een vrouw kan een vrouw misschien beter begrij pen. ik geloof dat er een groot mys terie in haar leven is. En ze is zoo vriendelijk tegen de andere gevange nen, dat die haar letterlijk aanbidden. Het is jammer, zei de predikant, dat de worm zelfs knaagt aan den schoonsten vruchtboom. Zij is een goede vrouw, ging de directrice voort. Dikwijls als ik in haar cel kom, vind ik haar geknield, haar indruk is dan volkomen als van ie mand die veel verdriet maar toch vre de heeft. Ik geloof, zei de predikant vrien delijk, dat u haar door een te roos- kleurigen bril bekijkt. En hiermee nam hij afscheid. Het gebeurde niet dikwijls dat de verstan dige directrice zoozeer onder den in druk \yas gekomen van een gevange ne. Toen het haar van deze no. 44 vol gens de voorschriften was afgeknipt, had men gemerkt, dat het geverfd wan en van nature een prachtig goud-blon de kleur had. Het verbaast me, had de gevan gene gezegd, dat het niet allang grijs is geworden. Toen juffrouw Grey een paar maan den in de gevangenis was geweest, was er een uitdrukking van diepen vrede in haar mooie oogen gekomen. Ze zong met de andere gevangenen in de kerk, de pure schoonheid van haar stem trof allen diep. Oogen van verstokte misdadigsters, die in geen jaren geschreid hadden, werden voch tig toen haar zuiver geluid weerklonk in de kale gevangeniskapel. Eens was ze geschrokken door iets wat de directrice haar verteld had. Het gevangenisleven was moeilijk, ze kon het zware voedsel maar met moei te verdragen en vermagerde zicht baar. Je moet meer eten, had de direc trice gezegd, anders zal je nooit in staat zijn te werken als je weer vrij bent. Vrij? had ze verschrikt herhaald. Vrij? Ja, natuurlijk, je wilt toch niet liever altijd hier blijven? Dat zou ik niet zoo vreeselijk vinden, al is het leven hard; er is hier tenminste vrede. (Wordt vervolgd). De Echo van het Zuiden, Waalwyhschc en Langstraatsche Conrant^ MCCQOBOAfWU) Zoo noemt men de bekende AKKER's Abdijsiroop, die reeds zoovele ma len de hevigste hoestbuien overwon, verlichting bracht en de benauwdhe den als 't ware wegtooverde bü haar Jonge gebruikers. Daarom als Uw kind hoest geeft het dan evenals vele anderen doen een lepel Abdijsiroop voor het naar schoolgaan. Het is een schild voor hun borst. Abdijsiroop verwijdert de met ziektekiemen be zaaide slijm, zuivert en geneest de ontstoken slijmvliezen en verdrijft de ziekten der ademhalingsorganen. Terecht zegt men thans dan ook ..'s-Werelda beste Hoestsiroop" is: SERFYLLI Eenige der 20 kruiden tegen hoest, griep, bronchitis, asthma. Flacon 90 ct.. f 1.50, f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 1