SCHUDT UW LEVER WAKKER 3 broertjes en 2 zusjes waren héél erg verkouden, LAATSTE BERICHTEN, BRIEVEN UIT WASPIK. GEMENGD NIEUWS. GEERTRUIDENBERG. HEUSDEN. RAAMSDONK. WASPIK. Agenda's n "WTdt liur beMrati om dezen dijk in gemeente eigendom te krijgen en zooals de zaken nu staan ""5 het niet uitgesloten te achten dat •eze onderhandelingen tot een goed „sultaat komen. Is dit eenmaal bereikt ui zal ook spoedig deze dijk van een loorlijk wegdek worden voorzien, lijkens verdere mededeelingen van voorzitter zijn de statuten koninklijk daekeurd, terwijl de plannen be ende electrificatie der randgebieden Jt gunstigen zin ontwikkelen, mede le medewerking van het gemeente- ïur, dat tevens heeft toegezegd tot beSfrating van het randgedeelte der Nieuwe Steeg te zullen overgaan Tot nieuw bestuurslid, wegens het bedanken van den voorzitter, den heer de Veth, werd gekozen de heer Melissen. De heer van Hees werd daarbij tot voorzitter benoemd. Na ampele besprekingen werd een vereeniging voor ziekenhuis verpleging opgericht, waarvan ook niet-leden van »Hank Vooruit*, lid zullen kunnen worden. Het bestuur dezer vereeniging werd als volgt samengesteld De heer Draun, voorzitter, de heer Melissen, vice-voorzitter, de heer van Daal, secr.-penn., de heeren van Velt hoven en Strik commissarissen. De Mariavereeniging alhier hield 1.1. Zondag een goed bezochte algemeene ledenvergadering. De Geest. Adviseur sprak na enkele huishoudelijke punten een aanbeveling voor de meisjesretraite van 26 tot 29 Nov. en de moedersretraite van »één dag« op 17 Nov. a.s. Getracht zal worden om te komen tot oprichting van een Moedercursus en een E-H.D.O. cursus, uitgaande van het Wit Gele Kruis. Er zal voorts gelegen heid gegeven worden tot het volgen van een huishoudcursus. Besloten werd de jaarvergadering te houden op 2 Febr. a.s. In de zaal der RK. Werklieden- vereeniging zal iederen Zaterdagavond, aanvangende zeven uur een ontwikke lingsavond worden gehouden, die voor eenieder toegankelijk zal zijn. Bevoegde sprekers zullen hierbij spreekbeurten houden over de leer en gebruiken der R.K. Kerk. Een en ander zal nog door publicaties worden be kend gemaakt. Nu de gemeente zich per 1 Nov. j.l. heeft aangesloten bij de com missie voor Bouw-Woning en Wel standstoezicht voor Midden, en en West-Noordbrabant, zal door een ambtenaar van genoemden dienst iederen tweeden en vierden <r Zaterdag van de maand des voor middags 10 uur ten gemeentehuize alhier zitting worden gehouden, teneinde met uitvoerders van bouw werken eventueel door hen ge- wenschte nadere besprekingen te houden. Met de algeheele vernieuwing van de Elisabethstraat vordert men snel. Reeds is het grootste gedeelte van deze straat van nieuwe klinkers voorzien en zijn trottoirs aangelegd. Het geheel is een keurige verbeter ring waarover de bewoners van de Elisabethstraat zeer tevreden zijn. Wanneer dit werk gereed zal zijn komt de Dordtsche. en Prinsen, straat aan de beurt terwijl ook een gedeelte van den Zuidwal en Sta tionsweg zal worden vernieuwd. Maandag 7 November a.s. spreekt prof. dr. Molkenboer op verzoek van Jong Katholiek Leven in het parochiehuis over de groote waarde en het hooge nut van onze eigen katholieke Universiteit. Het Oosterhoutsche Missieorkest zorgt voor de muzikale opluistering. Deze avond is voor iedereen toegankelijk. Donderdagavond 1.1. werd voor flinke belangstelling in hotel »Het Wapen van Amsterdam®, door de N V. Maggi-producten de tweedee- lige film «Vruchtbare bodem en nijvere handen« vertoond. De film viel bij het publiek zeer in den smaak, zoodat de propagan distische waarde ervan nog wel tot uiting zal komen. De Heusdensche Fanfare zal op Maandag 21 Nov. a.s. haar eerste winteruitvoering geven. In de gehouden jaarvergadering werden de aftredende bestuursleden Ir. W. Havelaar, Chr. Wijnstekers, Th. v. d. Pol en H. Melleman her kozen. Door het zangkoor »St. Ceci lia® is in studie genomen «Kerst nacht®, een cantate van den heer C. G. M. Merkx, met woorden van Harry Pol. Maandagavond hield de Heus densche Winkeliersvereniging haar aangekondigde jaarvergadering in hotel 't Wapen van Amsterdam. Er werd besloten een St. Nicolaas win kelweek te houden van 26 November muar Moeder wist raad. Zij haalde 's avonds de doos Dampo voor den dag en den volgenden morgen waren ze alle 5 wee r beter. Doos 30 c* t.m. 5 December met gratis ver loting van. vier waardebonprijzen Tot bestuursleden werden met al gemeene stemmen herkozen de heeren Joh. Vos, A. van de Pol en G. van Euwijk. Ook werd besloten een cursus Handelskennis te geven, die zal aanvangen op 15 November. RAAMSDONKSVEER. De metselaar A. P, Boelaars, die de vorige week onder de gemeente Eethen het ongeluk had, van een steiger te vallen, en zware inwen dige kneuzingen bekwam, is Dinsdag in het St. Theresia-Ziekenhuis alhier aan de bekomen verwondingen overleden. De Eerw. Overste van het St. Theresia-Ziekenhuis, is overge plaatst als overste naar het Liefde gesticht te Boekei. Bijna vier jaren is ze hier aan het Ziekenhuis ver bonden geweest. Aan het Postkantoor alhier en het daaronder behoorende ambts gebied is gedurende de maand October jl. op de Rijkspostspaarbank ingelegd f 53877,35 en terugbetaald f 41654,75. Naar wij vernemen zijn in onze omgeving momenteel een drie tal schatters werkzaam in opdracht van de stichting «Werkverschaffing en ontginning in Noord-Brabant®, teneinde de betreffende gronden in werkverschaffing meer productief te kunnen maken. De commissie is samengesteld uit de heeren G. de Bont, te Raamsdonk, M. van Don gen, te Waspik en J. Huisman te Capelle Het gaat hier om gronden onder Raamsdonk, Waspik en Sprang-Capelle. Op Woensdag 9 November a.s. zal in het gebouw Rehoboth een filmavond worden gegeven, uitgaan de van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks. en Transportarbeiders. Vertoond zal worden de nieuwe geluidsfilm «Toegemuurde verten«, en voorts enkele bijfilms, waaronder de Oranje Jubileum Film. Deavond- voorstelling begint om half acht. Men is hier druk in de weer in den Buitendijkschen Polder waar de Ruilverkaveling wordt toegepast. Het is een groot werkobject dat hier met rijkssubsidie en onder toezicht der Heidemaatschappij wordt uitgevoerd. Wanneer het werk eenmaal klaar is kan men er op rekenen dat deze polder voor de volle <100 pCt. productief is. Tevens is het een uitkomst voor de werkloozen. Een tiental uit onze gemeente ?ijn daai werkzaam welk getal in de toekomst tot circa 25 zal worden opgevoerd. Naar men ons van bevoegde zijde mededeeld zal op Zaterdag 5 November in de zaal van den heer van Iersel de film «Voor veertig jaren« worden vertoond. Gezien 't hier betreft het 40-jarig regeerings- jubileum onzer geëerbiedigde Ko ningin wordt een groote opkomst verwacht. Predikbeurten Zondag 6 Nov. 1938. Ned. Herv. Kerk v.m. half tien de heer H. Begeer van's Gravemoer en n.m. 2 uur Ds. Louwe Kooy- mans van Baardwijk. Naar we vernemen is het Melk-comité nu zoover met zijn werkzaamheden gevorderd dat het zich voorstelt 1 December a.s. met de melkverstrekking op de scholen te beginnen. Een en ander zal nog afhangen van de subsidies, die de St. Vincentiusver. en de Ned. Herv. Diaconie willen verstrekken. In het aansluiten van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Ge meente alhier bij het College van Toezicht in de Ned. Herv. Kerk, begint nu ook schot te komen. De reglementen behoeven nu nog alleen door dit laatste college te worden goedgekeurd en dan kunnen de nieuwe verkiezingen plaats hebben. PRINSES JULIANA TE BERLIJN. Op de doorreis naar Reckenwalde is H.K.H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix gistermiddag om 16 uur 14 te Berlijn aangekomen. De Prinses reisde streng incognito, zoodat op het perron van het station „Zoologischer Garten" geen officieele persoonlijkheden aan wezig waren. Alleen prins Aschwin begroette onze Prinses aan den trein en bood Haar een grooten bouquet bloemen aan. Waspik, 5 November 1938. Geachte Lezers. We staan aan den vooravond van uw Waspiksche feest, en als zoo danig past het ons daaraan vandaag een kort woord te wijden. We moeten eigenlijk spreken over een dnbhel feest, want: is het openen van het nieuwe gemeentehuisspeci- fiek Waspiksch hiernaast laten we nog liever zeggen, biervoor wordt ook het groote nationale feest gevierd, ter gelegenheid van het 40-jarig regeerings-jubileum onzer eëerbiedigde Koningin. De nationale gedachte zal bij velen onzer inwoners op het voorplan geplaatst zijn, en o.i zeer terecht. We behoeven slechts een blik te werpen in de jongste halve eeuw geschiedenis we behoeven slechts een vergelijking te trekken, met wat rondom ons Nederlandje in het groote, zwaarzieke Europa gebeurt, om onze harten met dankbaarheid ten overstaan onzer landsvorstinne vervnld te zien. In het korte bestek van dit blad kunnen wij daaruit geen feiten gaan releveeren de film „40 jaren", welke hedenmiddag en avond in de Harmoniezaal vertoond wordt, zal ons daar genoeg van vertellen. Moge de Almachtige,onze geliefde Vorstinne nog vele lange jaren in ons midden laten, tot heil van ons vaderland, tot heil ook van ieder Nederlander individueel! Zooals we reeds zeiden, naast dit nationale feest, zal tevens de offi cieele opening van het nieuwe Raad huis, a.s. week plaats hebben. Wij willen alle goed en slecht bedoelde critieken der laatste maanden ter zijde zetten, en ons bepalen tot het feit: Waspik krijgt een ruimer, rianter, modern en meer passend gemeentehuis. Hebben vele inwoners zich tot heden moeten bepalen tot een ex terieur, wanneer men binnen een kijkje wil gaan nemen, zal men slechts één uitgesproken gedachte kunnen hebben: dat is i\fl Hier is werkelijk een gemeentehuis ingericht zoo smaakvol, zoo practisch, zoo architectonisch, zoo keurig verzorgd, dat ieder inwoner er met recht trotsch op kan zijn. Wij zouden dit gebouw willen noemen het levenswerk van Bur gemeester Dekkers, en willen ons artikel niet besluiten, alvorens Bur gemeester, Wethouders' Gemeente raadsleden, secretarie-personeel, en allen, die op eenigerlei wijze er aan hebben medegewei kt, van harte te complimenteer en. Moge in het nieuw te betrekken pand, veel goeds voor Waspik tot stand worden gebrachtI Wij willen niet vooruitloopen op de feesten welke ons te wachten wachten staan. Zooals men weet is er bereids een comité uit de bur gerij gekozen hetwelk een en ander wel tot in de finesses zal hebben voorbereid. De namen der in het comité gekozenen blijven ons hier voor wel borg. Zij allen hebben wel meer met dit bijltje gehakt, en zullen ook zeer zeker ook thans wel weer zorgen dat het in orde is. Naar wij vernamen zal niemand minder dan de HoogEdel Gestrenge Heer Com missaris der Koningin in Noord Brabant, de officieele plechtigheid verrichten, welke verder door vele autoriteiten en notabelen zal wor den bijgewoond. Moge de weersgesteldheid volgende week er toe medewerken om het feest in alle opzichten te doen slagen! ADEPT. CHAMBERLAIN NAAR PARIJS. Van 23 tot 25 November aanstaan de zullen de Britsche premier Neville Chamberlain en de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken lord Hali fax een bezoek aan Parijs brengen, waartoe zij door de Fransche regeering zijn uitgenoodigd. Dit nieuws werd gisteravond in een officieel communi qué van het Foreign Office bekendge maakt. Niet alleen wenscht de premier de Fransche regeering gelegenheid te ge ven om de gastvrijheid te reciprocee- ren, welke aan leden der Fransche re geering gedurende den laatsten tijd in Engeland is bewezen, doch tevens zijn voorstellen voor de pacificatie van Europa te bespreken. MAARSCHALK BLUCHER EN ZIJN VROUW TE MOSKOU GEëXECUTEERD Het schijnt thans zeker te zijn, dat de oud-opperbevelhebber van de Sovjet-Russische strijdkrachten in het Verre Oosten, maarschalk Blucher, na door een zwaar gewapend militair es corte naar Moskou te zijn gebracht, door een vuurpeloton is terechtgesteld. Volgens ontvangen berichten zou ook de vrouw van Blucher, die sedert half October werd vermist, een soortgelijk lot hebben ondergaan. Blucher's portret zou, evenals dat van andere Sovjet-leiders, die geëxe cuteerd zijn, thans uit het Sovjet museum te Moskou verwijderd zijn. DE VLIEGRAMP OP JERSEY. Omtrent de vliegramp op Jersey wordt nog gemeld, dat de machine, kort nadat zij van het vliegveld was losgekomen, neerstortte. De machine sloeg over den kop en vloog in brand. Er volgde een zware ontploffing. De inzittenden werden uit de machine ge slingerd en verschrikkelijk verminkt. Onder de slachtofers bevinden zich een baby en drie vrouwen. Het is het eerste ongeluk, dat op het vliegveld van Jeresy geschied is. TREINBOTSING BIJ HET STATION TERBORG. Machinist en twee reizigsters licht gewond. Gisteravond om half negen zijn op het station te Terborg, de treinen uit Winterswijk en Arnhem, welke onge veer gelijktijdig binnenloopen, vermoe delijk tengevolge van een foutieven wisselstand, met elkaar in botsing ge komen. Beide treinen waren samengesteld uit drie personenrijtuigen, een goede renwagon en een postwagon. Uiter aard was hun snelheid gering, daar beide moesten stoppen. De spoorlijn WinterswijkDoetinchem heeft enkG spoor, doch voor het station ligt een dubbel stel rails, zoodat de treinen moesten wisselen. Van de reizigers liepen twee dames, alsmede de machinist, van een der trei nen, kwetsuren op, voornamelijk aan het hoofd. Zij konden ter plaatse door dokter Ten Bosch, die spoedig aanwe zig was, worden behandeld. Voor tienduizend gulden opgelicht. De centrale recherche te Amster dam heeft gisteravond een Pool gearresteerd, die een inwoner van Goes voor zes mille en een te Amsterdam vertoevende Oosten, rijksche vrouw voor 4 mille heeft opgelicht. De pl.m. 45-jarige Pool, die beweert te Los Angeles te wonen en sinds eenigen tijd voor «zaken» in ons land vertoefde, maakte op een van zijn «zakenreizen» kennis met een inwoner van Goes, dien hij 150°/0 winst voorspiegelde door mikdel van io Zweden af tesluiten transacties. Een verdienste van 150°/0 zonder risico lokte den Goezenaar wel aan. En dies fourneerde de inwoner van Goes zes mille om daarmede de transacties in Zweden te beginnen en er weldra 9 mille te verdienen! Maar daarmede waren de bemoeie nissen met den man uit Goes nog niet ten einde Want hij had een vrouwelijke kennis in Amsterdam, een juffrouw uit Weenen, die uit Oostenrijk gevlucht was en nu zoo graag naar Amerika wilde gaan, doch geen visum kon krijgen. Zou de Pool haar niet aan zulk een visum kunnen helpen? Natuurlijk kon hij dat, zonder eenigen twijfel. Maar er zaten be langrijke kosten aan vast. De man uit Goes, die hevig medelijden met de Oostenrijksche had, bracht haar in kennis met den Pool en laatst genoemde deelde haar mede, dat de kosten ter verkrijging van een visum vijf mille zouden bedragen. Over zóóveel geld beschikte de Oostenrijksche niet, wèl kon zij over 4 mille voor het beoogde doel be schikken. Nu, dat zou ook nog wel gaan, meende de Pool, een zoo vei huisde de vier mille van de Oostenrijksche naar de Pool. Maar al wat kwam: geen 150 pCt. winst op de zes en geen visum voor de vier mille De afdeeling Handelszaken der centrale recherche te Amsterdam werd tenslotte in de zaak gemengd en gisteren tegen den avond slaagde zij er in den Pool te arresteeren. De man ontkende hardnekkig alle schuld. Die zes mille, wel die be troffen een gewone transactie en dat kwam misschien wel terecht of niet terecht, dat is het risico. En die vier mille dan: óf de Oosten rijksche krijgt haar visum of de 4 mille terug. Sterker: gisteravond zou per vliegmachine uit Londen op Schiphol een dame, een assistente van den Pool aankomen, óf met 't visum of met de vier mille. Dies togen gisteravond de commis saris der recherche-administratie, de H. Holsbergen, met zijn staf èn met den arrestant naar Schiphol om er het laatste vliegtuig uit Londen af te wachten, met de geheimzinnige schat aan boord. Het vliegtuig verscheen, maar er zaten dame, noch visum, noch geld in en naar aanleiding hiervan werd de Pool nu ondanks zijn praatjes in verzekerde bewaring gesteld, om weldra aan de justitie te worden overgeleverd. Inmiddels zijn de tien mille spoorloos verdwenen! Ontploffing aan boord van het s s. Vancouver. Tengevolge van een ontploffiing, waarvan de oorzaak onbekend is, is een groot lek geslagen in de Vancouver, een schip van de Ham burg— Amerikalijn, juist toen het van Oakland was vertiokken. Het schip was geladen met goederen in blik De ontploffing was mijlen ver te hooien. Het schip is in zinkenden toestand en drijft af naar de kust. Kustwachtschepen en andere boo ten hebben zich met spoed naar de plaats van het onheil begeven. Uit San Francisco is bericht ont vangen, dat de ontploffing zich in de machinekamer heelt voorgedaan, die daarop volstroomde met water. De Vancouver is in 1930 gebouwd. Het is een stoomschip van 8269 ton bruto en 5018 netto. Het werd gebruikt op den pacificdienst van de Hamburg Amerikalijn en het liep in dezen dienst regelmatig de haven van Rottardam aan. Het was volgens de laatste berich ten uit Oakland nog niet bekend of de ontploffing aan boord van de Vancouver slachtoffers zijn te be treuren. Men neemt echter aan dat er verscheidene gewonden zullen zijn. Lieden van de kustwacht had den tenminste een gewonde aan dek van het schip gezien. Er moeten verscheidene vrouwen aan boord van het schip zijn. Het schip is gezonken. Men denkt aan sabotage. Doodelijk ongeluk te Lisse. Gisterochtend half 12 stapte het zesjarig dochtertje van den heer T. J. W. op den rijksstraatweg te Lisse juist van het trottoir juist toen de tram van de N.Z.H.T.M. naaderde. Het kind werd overreden en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is voor- loopig naar 't wijkgebouw le Lisse overgebracht. Doodelijk mijnongeluk. Vandaag is in de schacht Willem van de dominale mijn te Kerkrade de mijnwerker J. H. Schlijper onder vallendgesteentebedolven en gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kinderen. Overreden *en gedood. Op den rijksstraatweg naar Almelo even buiten Borne, is vanochtend de 76-jarige postbode Nijland uit Borne, die voor een vereeniging geld incasseerde, toen hij plotseling per rijwiel den weg overstak, waar schijnlijk zonder richting aan te geven, door een auto gegrepen en op slag gedood. De auto, welke afkomstig was uit Den Haag, reed hierop tegen een boom, sloeg over de kop en kwam in een weiland terecht. De bestuur der kwam echter met den schrik vrij. Van een wagen gevallen. Vanmorgen is het tienjarig zoontje van den heer C. Smit te Sleeuwijk van een rijdenden vrachtwagen gevallen. Dr. van Leeuwen consta teerde een rugfractuur en achtte overbrenging naar het ziekenhuis te Raamsdonksveer noodzakelijk. Zaterdag en Zondag, Luxor Bios coop «New-York San Francisco«. Zondag en Maandag Theater Musis Sacrum «Concert in Tirol«. Zaterdag 1.30—2.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zondagl2 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Lieder tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Maandag 8—9.30 uur. Gymnastiek heeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 7—8.30 uur. Gymnastiek dames K. enV. Gymnastieklokaal O .S ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en zult '8 morgens „kiplekker" uit bed springen. Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal In Uw Ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9