Gemeenteraad Drunen. ie K. Bank Een extra StNicolaas-wedstrijd voorde jeugd 15 prachtige boeken .Dokter Harlji ""'^..Mijnhardlje Zaterdag 19 November 1938 No 92. De Echo van het Zuiden. Tweede Blad f ui ken jgen I wil i bij huur ar of iheele voor theek EEK! I a m. orres- 59920 Benoeming leeeraar Vak school. Invoering belas ting op radio-distributie. Toetreding tot het Midden- standsborgstellingsfonds v. d. Langstraat (M.B.L.) Nieuw object werkver schaffing. De raad dezer gemeente kwam Dins dagavond in openbare vergadering bij een onder voorzitterschap van den Edelachtb. heer burgemeester Mr. R. Th. v. d. Heijden. Secretaris: de heer M. Veltman. Aanwezig alle leden. De notulen der twee vorige vergade ringen werden ongewijzigd zonder eeni- ge verdere op- of aanmerkingen vast gesteld. Aa nde orde: 1. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van H. M. de Ko ningin voor de aangeboden gelukwen- schen bij gelegenheid van Haar 40-ja- rig regeeringsjubilé; b. besluit van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van het raads besluit d.d. 27 Mei 1938 tot wijziging der begrooting 1937; c. besluit van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van het raads besluit d.d. 25 Juli 1938 tot aankoop van een stuk grond van Ant. Brok; d. besluit van Gedeputeerde Staten houdende goedkeuring van het raads besluit d.d. 22 Augustus 1938 tot ver koop van een perceel grond in de Sta tionsstraat aan Gijsb. van Huiten; e. proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger d.d. 8 Sep tember 1938. Deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Verzoek van het R.K. Kerkbe stuur te Drunen om beschikbaarstelling van gelden voor den aankoop van schoolbanken voor de Jongensschool. Prae-advies: Blijkens mededeeling van het bestuur der R. K. Jongensschool te Drunen is het aantal leerlingen, vooral de laatste jaren, zoodanig toegenomen, dat er een tekort is ontstaan aan schoolbanken. Daarom wendt het schoolbestuur zich, overeenkomstig art. 72 e.v. der L.O.- wet 1920, thans tot Uwen Raad met een verzoek om beschikbaarstelling van de noodige gelden voor de aanschaf fing van een zestal schoolbanken. De kosten hiervan zullen, volgens opgave van genoemd schoolbestuur 101. bedragen. Aangezien de gemeente ingevolge de bepalingen der L.O.-wet 1920 tot het beschikbaar stellen van de gevraagde gelden verplicht is, tenzij daardoor de normale eischen aan het geven van la ger onderwijs te stellen zouden worden overschreden of indien het verzoek niet de gegevens bevat, noodig voor de be oordeeling van het verzoek. Omdat geen van beide weigeringsgronden aan wezig zijn, stellen wij Uwe vergadering voor, de gevraagde gelden beschikbaar te stellen. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 3. Voorstel tot conversie van een tweetal 4]^ geldleeningen in een on- derhandsche 33/8 leening. De Voorzitter zegt dat ten aanzien van deze twee leeningen de boeteter mijn van vijf jaar verstreken is op 1 Januari 1939, zoodat B. en W. thans voorstellen deze twee leeningen te con- verteeren in één leening groot 23000 tegen 33/8 Wordt z.h.st. goedgekeurd. 4. Voorstel tot het aangaan van de gewone jaarlijksche rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten. Dit betreft een bedrag van 40.000.-. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 5. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening voor het dienstjaar 1939 groot 45000. De Voorzitter zegt dat het de bedoe ling is dat de rente de 1 pet. niet mag te boven gaan. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 6. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting 1938. De wijzigingen zijn voornamelijk van administratieven aard, waartegen de raad geen bezwaar heeft. 7. Voordracht tot benoeming van een leeraar aan de Vakschool voor Schoenmakers ter vervulling van de vacature A. Smits. Prae-advies: Toen voor eenige jaren besloten werd tot uitbreiding van het onderwijs aan de Gemeentelijke Vakschool voor Schoenmakers door het geven van Voortgezet lager Onderwijs, moest overeenkomstig het ministerieel voor schrift zoowel in rekenen als in taal per week 3 uren les worden gegeven. Aangezien voor deze lessen alleen de Woensdagmiddag beschikbaar was, was het noodzakelijk voor ieder dier vakken een leeraar aan te stellen. Thans echter is de lesduur voor beide vakken tot de helft of \]/2 uur inge krompen en kan zonder bezwaar door één leeraar in beide vakken op denzelf den middag worden gedoceerd. Gezien de geringe totaal-vergoeding, zijnde 100.— per jaar, achten wij aanstelling van één leeraar te prefereeren. Rekening houdend met opgemelde omstandigheid dragen wij dan ook thans ter benoeming tot tijdelijk leeraai rekenen aan de gemeentelijke Nijver heidsschool, zulks behoudens goedkeu ring van den Minister \an Onderwijs, voor: 1. J. A. Jehoel. leeraar in de Ned. Taal aan de gemeentelijke Nijverheids school, Drunen; 2. P. H. R. M. Jansen, onderwijzer aan de bijzondere jongensschool te Els- hout; 3. F. P. M. Peters, onderwijzer, Drunen (zonder werkkring). Bij de eerste vrije stemming behaal den de heeren Jansen en Peters ieder 5 stemmen, terwijl er 1 werd uitgebracht op den heer Jehoel. Hierdoor was een tweede vrije stemming noodig. waarbij de heer Jansen benoemd werd met 8 stemmen, tegen 3 op den heer Peters. 8. Vaststelling gemeentebegrooting 1938. De heer de Baay vraagt waarom tel ken jare voor het Wit-Gele Kruis te Drunen een bedrag uitgetrokken wordt van 250.en voor dat te Elshout niet. Spr. zegt dat ook het Wit-Gele Kruis te Elshout een moeilijke tijd doormaakt, terwijl de contributieheffing minstens 2.50 bedraagt, in tegenstel ling met Drunen, waar die slechts 1.50 is. Spr. zou gaarne zien dat ook voor Elshout een bedrag aan subsidie werd uitgetrokken. De Voorzitter zegt dat de toestand steeds hetzelfde gebleven is. Na de ver- eeniging van gemeenten heeft Elshout nooit om subsidie gevraagd, zoodat bij het gemeentebestuur nooit de gedachte opgekomen is, dat daaraan in Elshout behoefte zou bestaan. Spr. vraagt zich af of twee afdeelingen van het Wit- Gele Kruis in één gemeente wel nut heeft. Dit daargelaten, zou spr. den toestand nog eens nader onder het oog willen zien, indien de afdeeling Elshout om subsidie vraagt. De heer v. d. Wiel vraagt enkele in lichtingen over verschillende posten, die door den Voorzitter tot genoegen wor den beantwoord, evenals die van de heeren van Vught en de Wijs. De Voorzitter zegt verder dat er op het laatste moment nog enkele wijzi gingen aangebracht moesten worden, die voor de gemeente een tegenvaller zijn. Zoo is de unkeering uit het ge meentefonds, die op 21624.89 was geraamd, met 800.verlaagd moeten worden, terwijl er voorts ook nog en kele kleinere tegenvallers waren. De begrooting werd hierna z.h.st. ongewijzigd vastgesteld. In verband met bovenstaande had van tevoren evenwel nog de afhande ling van enkele punten plaats, die op de begrooting betrekking hebben, n.l.: 8a. Vaststelling van de verorde ning tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. De Voorzitter zegt dat deze veror- ning ieder jaar moet worden vastge steld. Goedgekeurd. 8b. Vaststelling van de verordening tot wijziging van de verordening rege lende de heffing van de hondenbelas ting. Alsvoor. 8c. Vaststelling verordening tot hef fing van rechten op de exploitatie van een radio-distributie; De Voorzitter zegt dat bij de oprich ting van het R.D.B. in deze gemeente de verordening was vastgesteld, dat dit bedrijf aan de gemeente een bedrag van 1.— per aansluiting had te beta len. Deze verordening liep af per 1 Jan. 1939. Door den minister is nu bepaald, dat in het vervolg deze heffing voortaan moet geschieden in den vorm van een belasting. Er wordt aan de heffing dus alleen maar een anderen vorm gegeven. B. en W. hebben gemeend deze be lasting niet te zwaar te moeten laten drukken en zij stellen daarom de vol gende regeling voor: de betaling van een bedrag van 35 cent per strekkende meter van de overspanningsleidingen boven gemeenteterrein; eèn bedrag van 50 cent per strekkende meter voor de kabels die door het gemeenteterrein liggen en de herstellingskosten voor het aanleggen daarvan en tot slot een bedrag van 25 cent voor iederen paal die op gemeentegrond staat. Het totaal zal bij deze regeling on geveer 8590 opbrengen, hetgeen zeker niet te veel is, daar het R.D.B. bij de oude regeling ongeveer 100 had te betalen. De heffing is dus alles zins billijk. De heer v. d. Wiel* heeft hooren be weren dat het R.D.B. er niet zoo gun stig voorstond. Spr. is er bang voor dat door deze belasting de ontwikkeling van het bedrijf wordt tegen gehouden. De Voorzitter zegt dat in wezen de toestand hetzelfde is gebleven als vroe ger. De heer v. d. Wiel vindt dit thans evenwel een mooie gelegenheid om het bedrijf tegemoet te komen. Het zou jammer zijn als door de opgelegde las ten het bedrijf ten gronde moest gaan. De pijn verdrijver bij uitnemendheid De Voorzitter zegt, dat men om de ontwikkeling van het bedrijf niet in den weg te staan, met de heffing aan den lagen kant gebleven is. Wanneer mocht blijken dat het voortbestaan van het R.D.B. van deze belasting afhan kelijk is, zou de toestand nog nader be keken moeten worden. Spr. stelt voor op het voorstel van B. en W. in te gaan. Goedgekeurd. 8d. Diverse aanvragen om subsidie. De Voorzitter zegt dat dit de gewo ne subsidies aan vereenigingen e.d. zijn, die telkenjare automatisch terugkeeren. Goedgekeurd. 8.e. Verzoek van Ged. Staten om toetreding tot het Middenstandsborg- stellingsfonds voor de Langstraat. De Voorzitter zegt dat, zooals de heeren weten, reeds voor jaar een dergelijk voorstel door B. en W. ge daan was, dat toen werd afgewezen. Sinds de inwerkingtreding heeft het fonds zeer gunstige resultaten bereikt, terwijl spr. weet dat drie inwoners uit deze gemeente ook een aanvrage om steun hadden ingediend, doch niet ge holpen konden worden, omdat de ge meente niet was toegetreden. Nadien heeft het fonds zich nog tot het gemeentebestuur gewend, welk ver zoek door Ged. Staten gesteund is, om bij den raad alsnog een voorstel tot toe treding te doen. IELEN DAT WAS TE ERG. Drie patiënten lagen in het zieken huis in één kamer. Ze hadden alle drie hetzelfde, blindedarmontsteking. Maar nu waren ze geopereerd, de één een week geleden, de ander 5 dagen geleden en de derde de vorige dag. Ze de eerste. „Hij is een knappe chirurg geopereerd. „Onze dokter is een goeie man", zei de eerste. „Hij is een knappen chirurg en bijna al zijn operaties lukken uit stekend. Ik ben blij, dat hij me heeft geholpen. Alleen is hij een beetje ver strooid. Hij heeft bij mij een pincet in mijn buik laten liggen. Maar het is allemaal goed terecht gekomen. „O", zei de twede, „ik ben ook heel tevreden over hem. Ik vind hem een bijzonder aardigen man en ik geloof ook wel, dat hij erg knap is. Mijn ope ratie was zó gauw klaar, dat niemand wilde geloven, dat ik werkelijk al ge opereerd was! En het is uitstekend ge lukt. Alles was direct in orde. Alleen heeft hij ook bij mij iets vergeten. Hij heeft een gummihandschoen laten lig gen. Maar ook dat is gauw in orde gekomen, gelukkig". Een tijdje later ging de deur open en kwam de dokter haastig binnen. Hij keek zoekend om zich heen en zei „Heeft iemand van u misschien ge zien, waar ik mijn hoed gelaten heb?" Toen keek hij erg verbaasd naar zijn laatsten patient, want die was van schrik flauw gevallen! MIJN WOORD RIJMT OP Het had de hele dag geregend en de kinderen verveelden zich allemaal een beetje. Ze hadden al zoveel spelletjes gedaan en wisten nu niets meer. Toen 7pi ..Wo "7nllprt hof rilrn^rtollo- tje eens doen! Ik weet een woord, dat op „bos" rijmt!" „Ros, los, klos!" riepen ze allemaal door elkaar, „Nee", zei Netty, „dat is niet goed! Jullie moeten dat woord, wat je bedoelt, omschrijven, zodat ik kan begrijpen, wat jullie bedoelen! Probeer het maar eens. Dus mijn woord rijmt op bos!" Jan begreep het eerst hoe het spel letje gedaan moest worden. Hij vroeg: „Is het iels waar je garen om heen kan winden „Nee", antwoordde Netty, „het is geen klos." Toen vroeg Hansje: „Is het iets, dat in het bos op de grond groeit?" „Nee", antwoordde Netty weer, „het is geen mos." „Is het een kleur, die ieder wrel eens krijgt?" „Nee, het is geen glos!" „Is het dan een heel slim dier?" vroeg Marietje. „Ja", zei Netty nu, „het is een vos!" Dat vonden ze allemaal een leuk spelletje! Nu mocht Marietje iets zeg gen. „Mijn woord rijmt op gans!" zei ze. „Is het een wapen?" vroeg Hansje." „Nee, het is geen lans." „Is het dan een jongensnaam?" vroeg Netty. „Nee het is niet Frans". „Is het dan iets, dat je doet, als je vrolijk bent?" vroeg Jan. „Ja!" riep Marietje, „het is: dans Nu kwam Jan aan de beurt 0111 te zeggen: „Mijn woord rijmt op door en ze hadden erg veel plezier!" En zo speelden ze de hele middag OPLOSSINGEN raadsels vorige week. 1 Aan de dennenbomen. 2 Een jakhals. 4 De reiger. 5 Tenen. 6 Als hij in of buiten 'l bos alleen is. 7 Voor telegraafdraden. 8 Eetbare paddestoelen 9 In aardappels. 10 Van praatstoeltjes. 11 De Echo. 12 Oogappels. 13 Haringen. 14 Een handschoen. 15 De dooier van een kippenei. 16 Een dwaallicht. 17 Eelt. 18 Ezel en wezel. 19 Kam. W ETEN SW A AR DIGHEDEN. In Nieuw Zeeland stierf een ponny, die 43 jaar oud was geworden. Hel dier had hoofdzakelijk geleefd van ba nanen, die hij met schil en al at, en van brood met jam! In Pennsylvanië heeft een architect L. Gieringer een heel dorp van hout, oude potten en pannen en platen blik gebouwd. Er zijn 150 gebouwen in het dorp en er wonen 1220 mensen in. Bij een vliegtuigongeluk in Frans- Aequatoriaal-Afrika in het Unbangi- Shari district kon geen hulp verleend worden aan de passagiers en de be manning, omdat deze door een ont zaglijke grote bijenzwerm werden aan gevallen. Pas diep in de nacht geluk te het een beetje dichter bij hen te komen, doordat andere vliegtuigen levensmiddelen en dekens naar be neden hadden gegooid. Wij hebben reeds aangekondigd dat ook voor de jeugd een groote prijs vraag zou worden uitgeschreven. Oj) 3 achtereenvolgende Zaterdagen vóór St. Nicolaas zal in ons Jeugd- hoekje een puzzle worden geplaatst. Voor de jongens en meisjes die deze 3 puzzle's hebben weten op te lossen en aan ons bureau hebben ingezon den vóór 6 December zullen wij niet minder dan beschikbaar stellen en wel 3 boeken als de lsten prijs, 2 boeken als 2en prijs en verder nog 10 prijzen van één boek. Men vindt deze mooie boeken aau ons bureau geëtaleerd. Hieronder volgt de eerste puzzle: Als men deze eerste puzzle heeft opgelost dan niet inzenden, doch be waren tot ook de andere verschenen zijn en dan alle drie tegelijk inzenden (of als men niet alle puzzle's kan op lossen slechts één of twree) in een en veloppe in de bus aan ons bureau de- poneeren. HORIZONTAAL! 1. muziekinstrument 4. ik (Lat.) 5. zeer groot C. jongensnaam 7. rund 8. ruif 11. lidwoord 12. ademhalen 14. plaatwerk 15. pers. voornaamw. 17. titel 18. steeg 19. groente 20. groente 24. boom 27-28 scherts 28. voorzetsel 30. bedrukt 32. rivier in Italië. 33. die van ons 35. ontkenning (Eng.) 36. vogel 37. kleedingstuk 39. lor 40. zoogdier VERTICAAL! 1. vracht 2. Heilige 3. plaats in Overijsel 6. schilderij 9. regel 10. deel v. e. schip 13. spijskaart 15. voorzetsel 16. graanpakhuis 18. deel v. e. ladder 21. als 15 horizontaal 22. rond koepelgebouw 23. buitenl. munt 25. zacht, sappig (nieuwe sp.) 26. geringst 27. plaats in België 29. moet zijn 31. aarden pul 34. wild zwijn 38. uitroep Ook helpen „Mijnhardtjes" wonder goed en snel bij: Hoofdpijn, Spit. Rheumatiek, Maandbezwaren, Zenuwpijnen, Griep, Gevatte koude. 1 „Mijnhardtje" 5 ct 12 „Mijnhardtje»" 50 ct 3 Fnn 7w°ll'Vr.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5