Dampo bi| Hoofd Neus- Keel- en NIEUWS UlïlË LANGSTRAAT EN OMGEVING. Borst verkoudheid Ld... Alom waardering in ons land... MAGGI5 AROMA B. en W. meenen nog steeds reden te hebben om tot toetreding te advisee- ren, temeer daar de minister de uitga ven van het fonds heeft goedgekeurd. De heer v. d. Wiel kan niet begrij pen dat de middenstand zelf niets doet om zich sterker te maken, door zich te organiseeren. De gemeente moet voor hen alles nu maar in orde maken, terwijl hij zelf achterwege blijft. Wanneer de middenstand zelf niet de handen uit de mouwen steekt, is spr. niet bereid mee te werken. De Voorzitter kan met de woorden van den heer v. d. Wiel meegaan. Spr. betreurt het ook zeer dat de midden stand zelf niets doet door zich te orga niseeren. Dit neemt evenwel niet weg, dat de kleine middenstanders daarvan de dupe worden. Deze kunnen n.l. geen invloed uitoefenen. Spr. is daarom van meening dat het om die reden juist meer noodig is dat de kleine midden standers gesteund worden. De heer van Drunen is bang dat de gelden die de plattelandsgemeenten voor het borgstellingsfonds opbrengen, alleen naar de groote plaatsen gaan. Alles wordt wel mooi voorgesteld, maar de middenstand moet toch pro- beeren zichzelf te bedruipen. De Voorzitter zegt dat dit M.B.L. alleen betrekking heeft op de gemeen ten die liggen in het district van de K. v. K. voor de Langstraat, hetgeen voor het meerendeel plattelandsgemeenten zijn met eenzelfde aspect als Drunen. Waalwijk, Dongen en Loon-op-Zand dan uitgezonderd. Spr. zegt dat wan neer men het jaarverslag gelezen zou hebben, men zou hebben kunnen zien, dat het grootste percentage steunge- vallen van de, kleine gemeenten was, terwijl de kosten maar gering zijn. Er moet een inleg betaald worden van 10 cent per inwoner, welk bedrag niet mag worden aangeroerd en waarvan het fonds alleen de rente krijgt, en voorts jaarlijks nog 2 cent per inwoner. De provincie draagt dan bovendien nog 1 cent per inwoner bij. De Voorzitter brengt hierna 't voor stel in stemming, dat met 6 tegen 4 stemmen werd aangenomen. Vóór stemden de heeren de Wijs, Veltman, Klijn, v. Halder, Muskens en van Oers. Tegen de heeren de Baay, Vugts, v. Drunen en v. d. Wiel. De heer Vrijhoeve bleef buiten stemming.- 8 f. Verzoek van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer in Noord- Brabant om toetreding alé lid. B. en W. steunen dit verzoek, omdat, aldus de voorzitter, het van belang is voor het vreemdelingenverkeer der ge meente, dat deze zich bij bovengenoem de organisatie aansluit, terwijl de kosten a 10.per jaar niet te hoog zijn. Ook de raad kan zich daar z.h.st. mee vereenigen. 9. Goedkeuring begrooting 1939 van het Algemeen Burgerlijk Armbe- '5 stuur. Prae-advies: Blijkens de U hierbij aangeboden be grooting van het Algemeen Burgerlijk Armbestuur vraagt dat bestuur voor 1939 een gemeentelijke subsidie van 11450. dat is 3500.meer dan over 1937 en 2900.— meer dan over 1938 werd verleend. Dit verzoek wordt gebaseerd op de hoogere uitgaven over vorige jaren, n.l. de jaren 1936 eri 1937, met een tekort volgens de door Uwen Raad goedgekeurde rekeningen, van resp. 1400.— en 1500.— en op het verlangen te kunnen beschikken over een begrooting, welke eenige ruimte biedt. Ons College is met het Algemeen Burgerlijk Armbestuur van gevoelen, dat de begrooting 1939 be hoort te worden gebaseerd op de laatst- bekende rekeningcijfers. Om nu nog eenige uitgaven voor 1939 hooger te kunnen ramen, werd door ons op de gemeentebegrooting een subsidie ge raamd van 10300.d.i. 1800. hooger dan voor 1938 en 2300. hooger dan over 1937 werd verleend. Het Armbestuur is evenwel van mee ning, dat een bedrag van 11450. absoluut noodzakelijk is. Hoewel wij indien tenminste de noodzakelijkheid daarvan zou blijken geen bezwaar zouden hebben het gevraagde subsidie te verleenen, kunnen wij thans een hoogere subsidie dan 10300.niet verdedigen. De verhooging van het subsidie wordt door het Armbestuur hoofdzakelijk gebaseerd op de hoogere bestedingskosten waartegen dezerzijds geen bezwaar wordt aangebracht. De kosten van bedeeling in geld en in na- tura echter zijn pl.m. 1000. hooger geraamd dan over 1937 werd uitgege ven. Daartegen hebben wij evenwel eenige bedenking, omdat ook door Rijk en gemeente reeds sinds enkele jaren veel op dit gebied wordt gedaan (ver strekking goedkoope levensmiddelen, z.g. B-steun, spaarregeling e.d.) Ten slotte ook al zouden wij over deze be denkingen kunnen heenstappen, dan nog zien wij geen mogelijkheid om het verschil van 1150.tusschen de ra mingen van het armbestuur en onze be grooting bij het Rijk op redelijke gron den te verdedigen. En al ware dit wel mogelijk, dan is het gevaar niet denk beeldig, dat dit bedrag gevonden zal moeten worden door een verzwaring van den gemeentelijken belastingdruk. Daartoe meenen wij Uwen Raad even wel niet te kunnen noch te mogen ad- viseeren. Wij stellen Uwen Raad daarom, hoe wel ongaarne, voor het armbestuur in overweging te geven de door haar in gediende begrooting zoodanig te wij zigen, dat met een subsidie van 10300 kan worden volstaan. De heer v. d. Wiel heeft met ver wondering kennis genomen dat B. en W. niet ten volle zijn ingegaan op het verzoek van het Armbestuur. Wanneer spr. daarbij vergelijkt dat een bedrag van 70.000.— kon gevonden worden voor veel minder belangrijke zaken, zooals verbetering van wegen en het bouwen van een raadhuis, dan vraagt spr. zich af, waarom dit wel zonder be- lastingverhooging mogelijk is, terwijl, wanneer men in dit geval wat meer zou geven er aanstonds met belasting- verhooging gedreigd wordt. Spr. kan niet aannemen dat een belastingver- hooging daarvan het gevolg zou zijn. B. en W. ageerden destijds ook te gen verhooging der loonen in de werk verschaffing, terwijl de minister toch een verhooging toestondv Spr. is van meening dat dé minister de zaken blijk baar eenigszins anders beschouwt dan B. en W. De minister wil blijkbaar de lijdende menschen wel helpen, omdat hij wel aan ziet komen, dat het binnen kort op een oorlog of revolutie zal uit draaien, zoodat hij door de armen thans te helpen, ook later van hun steun ver zekerd kan zijn, wanneer de omstan digheden dit noodzaken. De Voorzitter wil opmerken dat de heer van de Wiel juist doet alsof B. en W. het verzoek van het Armbestuur uit de hoogte hebben afgewezen. B. en W. stellen evenwel een verhooging voor van 1800. —ten opzichte van de begrooting 1938 en zelfs van 2300.- ten opzichte van de begrooting 1937. Op de detailleering van den heer v. d. Wiel wil spr. niet verder ingaan. Men moet evenwel niet vergeten dat de taak van de gemeente zeer uitgebreid is en meer vraagt dan alleen de belangen van het Armbestuur te behartigen. B. en W. zijn er ten volle van overtuigd dat wan neer het Armbestuur meer kreeg, zij dit bedrag best zou kunnen besteden, maar zij zijn er ook zeker van dat met het thans toegestane bedrag bij een oor deelkundige bedeeling kan worden toe gekomen. Wat de hooge bedragen be treft voor wegen en raadhuis, zegt spr. dat dit kapitaalsuitgaven zijn. Wan neer men de gevraagde verhooging van 3500.— omrekend tegen een rente van 3,5 pCt., komt men voor een nog veel hooger bedrag, dat ieder jaar zou terugkomen. De Voorzitter brengt het voorstel van B. en W. in stemming, dat met 9 tegen 2 stemmen werd aangenomen. Tegen stemden de heeren v. d. Wiel en van Oers. Werkverschaffing. 10a. Werkverschaffing. Voorstel tot aankoop van een per ceeltje grond op het Semke van de Wed. G. Pijnenborg. Prae-advies: In den weg vanaf de voormalige re mise der B.B.A. naar Giersbergen, wel ke weg in werkverschaffing wordt ver beterd, bevindt zich nabij den Heidijk een scherpe kromming. Aanvankelijk was besloten deze kromming te verwij deren door den weg ter plaatse om te leggen via een aan de gemeente toebe- hoorend bosch, waardoor reeds een be duidende verbetering zou worden ver kregen. Bij nadere beschouwing echter meenen wij, dat het nog juister is den weg reeds ten noorden van den Heidijk recht door te trekken, waardoor de weg komt te liggen in het verlengde van het weggedeelte ten zuiden van den Hei dijk. Hierdoor verkrijgt men een beter verloop van den weg, terwijl het be staande bosch ongeschonden kan blij ven. Hiervoor moet worden aangekocht een perceel van 60.48 are, toebehoorend aan de wed. Pijnenborg alhier. De aan- koopkosten bedragen 1000. mits de op dit terrein staande boomen door de gemeente worden gerooid en aan verkoopster afgestaan. In aanmerking nemende de waarde van het overschie tende terrein als te verhuren bouwland en de mindere kosten aan arbeid en materiaal, doordat de weg korter wordt, zal deze verbetering van den weg aan de gemeente uiteindelijk kosten pl.m. 350. Wij achten een uitgave als zooeven omschreven voor deze weg- verbetering alleszins verantwoord", wes halve wij U voorstellen tot aankoop van dit terrein en verlegging van den weg over te gaan. De heer v. Drunen vraagt of ook de boomen aan de Westzijde van den weg door Pijnenburg gerooid zullen worden of dat de gemeente zich daarmede zal belasten? Spr. is ervan overtuigd dat, wanneer die boomen daar zullen blijven staan; het land aan waarde verliezen zal. Worden zij gerooid, dan kan hij met het voorstel van B. en W. mee gaan, anders niet. De Voorzitter zegt dat, wanneer het land inderdaad in waarde zou verlie zen, wanneer de boomen niet gerooid worden, hij er op zal aandringen, dat deze door den huidigen eigenaar wor den weggenomen. Het voorstel van B. en W. werd ver volgens met op één na algemeene stem men die van den heer v. d. Wiel goedgekeurd. 10 b. Bericht van den Minister van Sociale Zaken op het verzoek van den Raad tot wijziging van den loonnorm in de werkverschaffing en van de klas se van steunverleening. Prae-advies: In antwoord op het verzoek van U- wen Raad aan den Minister van Socia le Zaken tot verhooging van het uur loon in de werkverschaffing en plaat sing van de gemeente in de 8e klasse der steunverleening, heeft de Minister, behoudens een uitzondering bij de steunverleening, gunstig beschikt. Het basis-uurloon in de werkver schaffing is gebracht op 24 cent, regen- kunnen verdienen. Onbekwame krach ten, die met een of ander gebrek rond- loopen, laten B. en W. nu dit zware werk doen, met het gevolg dat zij nog geen loon halen van 5.per week. Zich tot den voorzitter wendend zegt spr. dat deze altijd meent op te komen voor de werkloozen, maar sprekers meening is, dat, wat de voorzitter hier gedaan heeft in strijd is met ieder fat soen en eerlijkheid. De Voorzitter zegt dat wanneer de heer v. d. Wiel inlichtingen noodig heeft, spr. gaarne bereid is die te ge ven, maar wanneer hij B. en W. in al les aanvalt alsof zij bezield zijn met wraakgevoelens tegenover de werk loozen, dan voelt spr. er niets voor daarop nader in te gaan. Spr. kan verklaren dat vanalles wat de heer v. d. Wiel gezegd heeft niets waar is. Spr. is niet bereid verder te antwoorden op dat gescheld. De heer v. d. Wiel zegt alles te kun nen bewijzen. De Voorzitter heeft geen bewijzen noodig. Spr. zegt dat wanneer de werk loozen met hun klachten bij den heer v. d. Wiel zijn geweest, zij aan het ver keerde adres waren. De heer v. Drunen kan getuigen dat op de werkverschaffing alles in de beste orde verloopt en dat ook de werkloozen zeer tevreden zijn over den opzichter, den heer Swinkels, die geen enkele blaam of verdachtmaking toe komt. De heer v. d. Wiel zegt niets over den opzichter gezegd te hebben en hij verlangt stemming over dat wat B. en W. zonder den raad gehoord te heb ben, hebben gedaan. Dit wordt met 9 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Alleen de heeren v. d. Wiel en v. Oers waren tegen. Rondvraag. De heer van Drunen vestigt er de aandacht op dat in de korte Honderd Bunder nog geen haver of i.d. gezaaid kan worden, omdat de nieuwe afvloei- ingssloot nog niet klaar is. Spr. vraagt of daar spoedig werk van gemaakt kan worden in het belang der boeren. De voorz. zegt dit toe. De oorzaak dat dit werk niet zoo vlug klaar is, ligt in het feit dat een aantal werkloozen op het perceel van den heer E. de Gouw tewerk gesteld moesten worden. De heer de Wijs vraagt of het rap port van het zwembad nog niet klaar is, terwijl hij voorts de aandacht ves tigt op een stukje weg in het Sempke, dat in een slechten toestand zou blijven liggen, terwijl de rest verbeterd werd. Voorts wijst hij er op dat de nieuwe weg in Elshout er smerig uitziet. De voorz. zegt dat het rapport van het zwembad nog niet geheel klaar was, terwijl hij de andere kwesties na der zal bekijken. De heer de Baay vraagt of B. en W. er niets aan kunnen doen dat de pacht prijzen zoo geweldig de hoogte in ge dreven worden. De voorz. zegt dat dit geheel buiten B. en W. omgaat. Spr. heeft dit feit ook meermalen met ergernis aan schouwd en hij is ervan overtuigd, dat het bij verpachtingen beter zou gaan, wanneer de boeren die er niets te ma ken hebben, weg bleven. Nu maakt men er een sensatie van die geen goed teweeg brengt. Spr. heeft ook al eens aan verpachting bij inschrijving gedacht, maar deze komt voor feiten, dat perceelen, die feitelijk in een bepaalde familie thuis hooren naar anderen overgaan, hetgeen ook niet te bevorderen is. Wethouder van Halder, wil ieder die een bevredigende oplossing in deze zou weten, den raad geven, zich tot B. en W. te wenden, die dan tot andere maatregelen zouden kunnen overgaan. Hierna sluiting. denle der St. Elisabeth's-vereeniging. jMet mej. Mombers gaat een der oudste, edelste figuren uit de Charita tieve beweging van Kaatsheuvel heen waarvan zij nog de eenigste der op richtsters was, 't laatste jaar als pre sidente fungeerde en voordien immer een bestuursfunctie waarnam. Naast dit vereenigingsliefdewerk ging haar liefde speciaal uit naar goed doen in stilte. Velen verliezen in haar een groote weldoenster. R.I.P. Gegund. Aan de firma G. Markus alhier is opgedragen den aanleg der centrale verwarming in het heerenhuis van den heer J. Elbers-v. d. Velden, Juliana- straat, Waalwijk. St. Genesius. Zondag 20 November geeft de too- neelvereeniging St. Genesius in den Gildenbond een groote uitvoering. Op gevoerd zal worden hel drama in drie bedrijven Dodenschaduw. Wie Gene sius ooit aan het werk zag weet dat als zij iets voor het voetlicht brengt dit „af" is. We kunnen daarom iedereen aanraden dit prachtig tooneelstuk te gaan zien. Eerste Wisselconcert. Zondag zal dan Kaatsheuvel zijn eerste Wisselconcert krijgen tusschen de vereenigingen Euphonia, Apollo en Bel Canto. Met zeer veel sympathie is het idee wisselconcerten door de burgerij be groet, zoodat wij de veronderstelling mogen maken, dat deze sympathie zich zal openbaren in een druk bezoek aan het concert, dat bij loting is vastgesteld bij Bel Canto in de zaal vna den heer Jan van Dun. Ligt het feitelijk in de bedoeling, dat in de zaal waar geconcerteerd wordt, de vereeniging, welke daar thuis is, niet medewerkt, zoo wordt hiervan in de Bel Canto-zaal toch afgeweken, om dat anders juist hier, alleen instru mentale muziek zou geboden worden. Zilveren Jubilea. Zaterdag 20 November herdenkt de heer LI. van Woensel z'n zilveren jubi leum als Vincentiaan. Geheel Kaats heuvel kent en waardeert zijn onbaat zuchtig, ijverig en stil werk. Honder den zullen zich zeer zeker opwachten den jubilaris a.s. Zaterdag te huldigen. Ook de heer P. Borsten, een niet minder sympathiek lid uit dit korps zal dien dag jubileeren. Wij bieden beiden onze gelukwen- schen. BERKDIJK. Oefening Kweekt Kunst. In het café van den heer van Dinte- ren werd bovengenoemde tooneelver- ecniging opgericht. Het bestuur der nieuwe vereeniging bestuur uit de heeren A. Soeterboek voorzitter, C. Oosterwaal secretaris, A. van Dijk penningmeester. Medio Januari wil men de eerste uitvoering geven. Hiervoor is in studie Wonderlijk zooals dèt helpt zoowel bij kind verlet 20 cent, alles overeenkomstig de thans geldende voorwaarden. Ten aanzien van de steunverleening heeft de Minister bepaald, dat het ta rief der 8e klasse mag worden toege past voor alle werkloozen, wier loon- normen, waarmede bij de vaststelling de maximum-steunuitkeering rekening wordt gehouden, 16.— of méér be draagt. Voor de werkloozen, wier loon norm minder dan 16.bedraagt, blijft het steuntarief der negende klasse en de daarbij geldende regeling betref fende de verstrekking eener overgangs toelage van kracht. 1 De Voorzitter stelt voor dit schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. De heer van Oers vraagt of die men schen die vroeger minder, maar thans mogelijk weer meer dan 16 gulden in het vrije bedrijf konden verdienen, in de achtste klasse worden ingedeeld. De Voorzitter zegt dat dit niet gaat. Zijn in het vrije bedrijf evenwel de loo nen die een arbeider, die daar thans werkt, hooger, dan stijgt, wanneer hij werkloos wordt ook automatisch de steunnorm. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. st. aangenomen. 10 c. Nieuw object voor werkver schaffing. Prae-advies: Door E. de Gouw te Nieuwkuijk was aan den Minister van Sociale Zaken gevraagd een perceel grond, gelegen in onze gemeente, in werkverschaffing te mogen verbeteren. De Minister heeft hierop gunstig beschikt en 75 subsi die in de loonen toegezegd. De Gouw achtte het noodzakelijk zoo spoedig mo gelijk met het werk aan te vangen, wes halve wij daaraan hebben medege werkt, teneinde te voorkomen dat werkloozen uit andere gemeenten daar te werk zouden worden gesteld. Hoe wel dit plan nog niet ter kennis van Uwen Raad was gebracht, meenden wij niet met het aldaar te werk stellen van werkloozen te mogen wachten, om het verlies van een beduidend voordeel voor de gemeente te voorkomen. De heer v. Drunen meent dat dit het eerste verzoek is van particulieren dat werd toegestaan. Spr. vraagt hoe het komt dat verschillende andere aanvra gen werden afgewezen. De Voorzitter zegt dat de andere aanvragen betrekking hadden op per ceelen griendhout, waarvan de verbe tering in het vrije bedrijf thuis hoort, daar het uitvoeren daarvan in werk verschaffing alleen van belang is voor de betrokken eigenaars. De heer Veltman heeft gehoord dat bij werkverschaffing voor particulieren door de arbeiders zeer hard gewerkt moet worden voor lage loonen. De Voorzitter zegt dat daarnaar reeds een onderzoek wordt ingesteld. De heer v. d. Wiel had het beter gevonden wanneer over deze kwestie eerst de meening van den raad ge hoord was; dat was z.i. beter geweest dan dat B. en W. het op eigen houtje hadden afgewerkt. Spr. verwijt B. en W. dat zij menschen naar de werkver schaffing gestuurd hebben die daar niet voor bekwaam zijn, inplaats van er vakmenschen naar toe te sturen, die er dan tenminste nog een behoorlijk loon ren als volwassenen. Pot 50 ct. Tube 40 ct. Middenstandsdiploma. Voor het Middenstandsdiploma der Vestigingswet slaagden te Tilburg o.m. de volgende candidaten, allen leerlin gen van den Middenstandscursus alhier opgeleid in korten termijn door het instituut van den heer van Opstal, Til burg: H. v. Dun, A. Hooimayer, M. Heijs, Sj. v. Nieuwsladt, Jac. Leenaarts en W. Musters te Kaatsheuvel en P. Moonen te Loonopzand. Vakcursus. Dinsdag j.l. werd in het gebouw van dhr. A. v. Amelsfoort alhier de win- tereursus geopend in vakteekenen Schoenmaken. De cursus is aangevan gen met 30 leerlingen, een aantal, dat verheugend stemt. Als leeraren treden op de heeren C. Brands en Jac. Klerkx alhier. Bij de opening sprak dhr. C. Roes- tenberg, voorzitter van de Commissie van Toezicht een woord van welkom en opwekking den cursus trouw en regelmatig te volgen om alzoo de ont wikkeling te krijgen, die momenteel van iederen arbeider gevraagd wordt. Foto-atelier. In hel pand Hoofdstraat 186 wordt op Zaterdag 19 November door den heer J. Korthout een Fotoj-atelier en Foto-handel geopend. Wij waren in de gelegenheid om een kijkje te nemen in de inrichting van dezen fotograaf en wij maken ons niet aan overdrijving schuldig, als wij beweren, dat deze in richting in een reeds lang gevoelde behoefte gaat voorzien. Het atelier is voorzien van de meest moderne in- stumenten voor hel bedrijf. Wij zagen daarna naast een geheel nieuw foto- apperaat, een moderne Jupiterlamp voor verlichting, een driewielige Ensign super Multilite cutfitlamp met een sterkte van 3 maal 500 kaars, een Avea-bovenlichtlamp en verdere toe stellen, die een modern atelier als eischcn stellen kan. Daarenboven een Okoli -vergroo- tingsapparaat, tot elke vergrooting in staat. De salon is in rustige stijl ver zorgd, terwijl de show-room, tevens wachtkamer alle gemakken biedt. Wij werden in de gelegenheid gesteld om de reproducties van den heer Korthout te bezichtigen en moeten bekennen, dat Kaatsheuvel een inrichting is rijker geworden, die het overbodig zal maken voor dergelijke gelegenheden de vaak lastige trip naar elders te ondernemen. Achterstaande advertentie laat daar enboven zien, dat de ondernemer ter kennismaking een pakkende reclame heeft opgezet. Adr.a Mombers R.I.P. In den nacht van Donderdag op Vrij dag overleed alhier na een langdurig lijden Mej. Adr. Mombers, lioofd-pre- fecte der Maria-Congregatie en presi- r®^« voor Maggi's Aroma! Hoe kan het ook anders voor een middel dat zo uitstekend voldoet, om vele gerech ten in een oogwenk smakelijker te maken. Een kleine toevoeging is reeds voldoende voor een verrassend resultaat. Daardoor is Maggi's Aroma ook voordelig in het gebruik. Flacon No. 0 kost nagevuld14 ct. 27 Let op de geel-rode etiketten en de fabrieksmerken: de naam MAGGI en de Kruisster Doos 30 ct. Bij Apolhtkeis en Dn gisten.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6