Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Plaatselijke Berichten Economische Hogeschool te Tilburg. T Derde Blad De jaarlijksche St. Nicolaas collecte van Waalwijks Belang wordt in de a s. week gehouden. Gedenkt de behoeftigen NUMMER 92. ZATERDAG 19 NOVEMBER 1938. 61c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. De tegenwoordige tijdsomstandig heden, welke misschien de begin periode van een heel nieuw historisch tijdperk uitmaken, zijn ook van grote invloed op de beoefening der weten schappen. De veelvuldige bemoeienis sen, welke de overheid van Staat en Gemeente sedert 1914 met de volks huishouding heeft, maakt de studie van de grondslagen van Staat en Maat schappij, meer dan vroeger, noodza kelijk. De economie de leer der volkshuishouding, ook vaak min der juist staatshuishoukunde ge noemd, is thans door de Regering als een apart staande wetenschap erkend, de Economische Faculteiten te Am sterdam, de Economische Hogescho len te Rotterdam en Tilburg als ge lijkwaardig met b.v. de Rechtskundige Faculteit geacht. De rechten en plich ten aan deze studie verbonden, zullen nader worden omschreven. Intussen is het misschien interessant te ver nemen welke functie de Tilburgse at- gestudeerde studenten hebben gekre gen. Een enquête door de Bond van Doctorandi in de Econ. Wetenschap pen hieromtrent gehouden heeft de volgende resultaten: Particuliere bedrijven Staat en Staatsbedrijven Onderwijs Gemeente Semi-officiële instellingen Vak- en standsorganisaties Vrije beroepen UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. 21 18 4 4 7 8 8 70 5 7 82 3 85 Totaal geplaatst Onbekend, studerend Betrekking zoekend Totaal leden van de Bond Niet-leden Tilburgse Doctorandi We zien dus, dat van de 82 docto randi, welke voor het onderzoek in aanmerking kwamen, 70 een betrek king hadden, 5 óf verder studeerden óf onbekend waren en slechts 7 nog 'n betrekking zochten. De economische studie schijnt dus tot heden zeer goede perspectieven te hebben geopend en dan begrijpen we ook, dat op het ogen blik het economisch hoger onderwijs bijna evenveel studenten telt als de opleiding voor rechtsgeleerde. Meer en meer wordt voor hogere maat schappelijke functies het bezit van het doctoraal diploma economie gevraagd, bevoegdheid tot lesgeven geeft dit di ploma echter nog niet. Vooral voor afgestudeerden aan Hogere Handels school of H.B.S. A. is het echter zeer wel mogelijk tijdens hun studie aan de Econ. Hogeschool een opleiding te volgen voor Boekhouden M.O., zodat zij, na afloop van hun studie, „ver schillende kanten uit kunnen". Vol ledigheidshalve moet ik er nog even bijvoegen, dat aan de officiële bena ming: Economische Hogeschool de ondertitelHogeschool voor Economi sche en Sociale Wetenschappen is toe gevoegd, om goed te laten uitkomen, dat het leven en streven van den mens niet enkel beheerst wordt door zijn streven naar welvaart, maar dat hij tevens, als deel uitmakend van een organisch opgebouwde maatschappij, sociale rechten en verplichtingen heeft. De wetenschap van de econo mie, vooral van de theoretische eco nomie, blijft onvolledig, zolang die niet wordt aangevuld met de juist door katholieken zoveel beoefende maatschappijleer of sociologie. Aparte sociale hogescholen ter opleiding van degenen, die later de hoogste posten in organisaties van werkgevers of werknemers moeten innemen, kennen wij in ons land nog niet, in België wel. Waar Tilburg zo gemakkelijk be reikbaar is vanuit de Langstaat, en te Waalwijk voor jongens gelegenheid bestaat middelbaar onderwijs te vol gen, dat zeer nauw aansluit bij het geen op de Economische (vroeger Han dels) Hogeschool wordt geboden. meende ondergetekende goed te doen, de aandacht van de ouders te vestigen op dit enige instituut van hoger ouder wijs Beneden-de-Moerdijk, dat on langs pas zijn tweede lustrum heeft gevierd en nu reeds van zo grote in vloed is op de ontwikkeling der eco- nomisch-maatschappelijke ideeën in ons land. Deze hogeschool blijkt in derdaad meer en meer in een bestaan de en groeiende behoefte te voorzien. DE VRIES. PRAE-ADVIES. Aan den Raad der gemeente Waalwijk. Door het Bestuur der R.K. ULO- school voor meisjes wordt tot Uwen raad een verzoek gericht om voorschot op de gemeentelijke vergoeding als bedoeld in de artt. 101 en 103 der Lager-Onderwijswet 1920 voor het dienstjaar 1938. De school is geopend 1 September j.l., zoodat het voorschot is te verlee- nen over 4 maanden van 1938. Bij raadsbesluit van 29 October 1937 is het bedrag, dat in 1938 als vergoeding zal worden beschikbaar gesteld, inge volge art. 101, 5e lid in verband met het 3e lid der Lager-Onderwijswet 1920 bepaald op 20.50 per leerling voor het u.l.o. (en op 18.50 indien de gemeente de kosten van onderhoud der gebouwen moet dragen). Ingevolge het bepaalde in art. 28, 7e lid, der ge noemde wet geldt voor deze school als aantal leerlingen, het getal leerlingen op den laatsten dag der maand, volgen de op die, waarin de school geopend is. Op 31 October 1938 bedroeg het aantal leerlingen 35. Wij stellen daarom voor het voor schot voor deze school voor de maan den September tot en met December 1938 te bepalen op: 4/12 x 35 x 20.50 is 239.17. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. WINKELSLUITING MET ST. NICOLAAS. In verband met de a.s. St. Nicolaas- dagen mogen alle winkels van 25 Nov. t.m. 4 Dec. tot 10 uur 's avonds ge opend zijn, behalve op Zondag 4 Dec., daar dan de gewone Winkelsluitings wet geldt. UITVOERING LIEDERTAFEL „TOT BLOEI DER TOONKUNST" Bovengenoemde vereeniging zal morgen-(Zondag) avond in de zaal van den heer P. v. Cromvoirt haar eer ste winterconcert geven. Het programma ziet er zeer aan trekkelijk uit en biedt als gewoonlijk een prettige variatie. Wat het vocale gedeelte betreft zul len de zangerst onder leiding van den directeur den heer J. Verhoeven uit Druncn, diverse mooie koren uitvoe ren en zal de jeugdige bas-bariton de heer Sjef Boom de solo „Judas" van Mercier vertolken. Het humoristische gedeelte van den avond is in handen van het bekende duo van den Eist-van Dongen uit Den Bosch en wie zich nog hun vroeger succesvol optreden in Baardwijk her innert zal moeten beamen dat het hij deze komiekelingen in goede handen is. Hun repertoire bevat verschillende duetten en soli, terwijl ook een enkel ernstig nummertje ter afwisseling zal gegeven worden. Er staat ons hier in alle opzichten een genotvollen avond te wachten. Heropening Café „de Zwaan" en Concertzaal „Thalia". Naar uit de in dit nummer voor komende advertentie blijkt is de exploitatie van het Café- en Res taurantbedrijf alsmede de Concert zaal »Thalia« door den heer van Boxtel, overgegeven aan den heer van Bracht, die een en ander op den ouden voet zal voortzetten. De heropening door den nieuwen eigenaar zal plaats vinden heden (Zaterdagmiddag), terwijl de Con. certzaal »Thalia« a.s. Zondag met een groot bal geopend zal worden, waarbij iedere bezoeker een verras sing zal ontvangen. Voor nadere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertentie. Zilveren kloosterjubileum. Op Donderdag 1 Dec. a.s. hoopt de Eerw. Zuster Rosa du Sacré Coeur in het klooster van J. M. J. alhier, haar zilveren professiefeest te herdenken. ST. NICOLAAS TE v.m. BAARDWIJK. Het St. Nicolaas-comité te v.m. Baardwijk hield dezer dagen zijn jaar- lijksche bijeenkomst ter regeling van het gebruikelijke bezoek van St. Nico- laas aan de scholen en de daarmede gepaard gaande uitdeeling van ge schenken aan alle kinderen. De Sint zal vooraf een tocht door Baardwijk's straten maken opgelui sterd door de Harmonie ,St. Jan". In het patronaatsgebouw zullen verder op den middag de gebruikelijke verlotingen van speelgoed en andere artikelen plaats hebben. Door de comitéleden zal, ter bestrij ding der kosten, vandaag de gebrui kelijke collecte bij de ingezetenen ge houden worden. Ieder geve dan naar vermogen voor dit mooie doel, temeer waar ook ver schillende „stille armen" met goede gaven bedacht worden. ADVERTEERT IN DIT BLAD KATTENVELLEN TEGEN RHEUMATISCHE PIJNEN. Warm zijn zij, maar zij kunnen U hoogstens tijdelijk helpen. Heusch, rheumatiek is niet voor de poes! Want reeds bij de allergeringste toch of af koeling zullen de pijnen in al hun fel heid weer optreden en dit te eerder, omdat rheumatieklijders door de bij rheumatische aandoeningen optreden de storing in de huidfunctie, buitenge woon gevoelig zijn. Roei dan ook de oorzaak van Uw pijnen, die gelegen is in een overmaat van urinezuur in het organisme, uit met wortel en tak. Wat genoodig hebt is een bloedzuive rende kuur met het wereldvermaarde middel Kruschen Salts, dat lever, nie ren en ingewanden aanspoort tol krachtige, regelmatige werking. Alle onreinheden zullen uit het bloed wor den verwijderd en langzaam maar ze ker verdwijnen Uw pijnen en komen nooit meer terug. Kruschen Salts is uit sluitend verkrijgbaar hij alle apothe kers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.00 (extra groot pak). belangrijke taak te vervullen zoowel in oorlogs- als in vredestijd, dat het Uw belangstelling overwaard is. Ook in Waalwijk staan gediplo meerde krachten gereed om bij ongevallen van allerlei aard geheel belangeloos Eerste Hulp te verleer.en. U begrijpt allen dat hier geld voor noodig is. Wij vragen U dan ook de con tributie wel te willen voldoen U helpt zoodoende mede om onzen zegenrijken arbeid tekunnen voort zetten. Het Bestuur van de afdeeling Waalwijk van het Nederland- sche Roode Kruis. Roode Kruis. In de komende week zullen de contributiekaarten van het Roode Kruis weer gepresenteerd worden, terwijl a.s. Zaterdag en Zondag de jaarlijksche collectegehouden wordt. De laatste jaren is het aantal leden een weinig teruggeloopen. zoodat het voor de afdeeling moeilijk wordt haer begrooting sluitend te maken. Men kan toch wel begrijpen, dat de opleiding van nieuwe helpsters en transportcolonne leden zware eischen aan de bescheiden middelen van de vereeniging stelt. En dan Het Het Roode Kruis. Bestuur van de afdeeling »Waalwijk« van het Nederlandsche Roode Kruis ziet zich genoodzaakt een beroep te doen op Uw steun. Het aantal contribueerende leden is voor een gemeente als Waalwijk veel te gering. Het is dan ook onze bedoelingom U allen op te wekken lid te worden van het Nederlandsche Roode Kruis, en voor hen die reeds lid zijn lid te blijven. Het Roode Kruis heeft een zoo heeft het Bestuur nog zooveel plan nen, die bij gebrek aan geld niet uit te voeren zijn We noemen alleen nog maar de aanschaffing van een auto of brancards voor ziekenver over. Wij allen hopen dat ons land zich buiten'n nieuwen oorlog zal kunnen houden. Maar als dit nu eens niet het geval is? Het zegt toch wel wat dat alleen in Den Haag door 10 personen elk f1000 geschonken wordt voor het Roode Kruis-werk, Als men ziet dat de ons omringende landen zich nog steeds sterker be wapenen, dan blijft het zaak dat wij ook in onze gemeente op alle mogelijkheden voorbereid zijn. Het Bestuur rekent er daarom op dat alle contributiekaarten voldaan zullen worden en de collecte een record-opbrengst zal geven. Zij, die nog geen lid zijn, kunnen zich daarvoor aanmelden bij de Secretaresse, Mej. W, Moonen. Transportcolonne Roode Kruis. In een gisteravond gehouden ver- gadering van de afd. Waalwijk van de Transportcolonne van het Ned. Roode Kruis, werden een twaalftal geslaagde leden voor het examen E. H. B. O. in hartelijke bewoor dingen toegesproken door de heeren doktoren Kolsteren en Akkermans. Voorts werden nog enkele huis houdelijke punten behandeld, be treffende toekomstplannen, waarom trent evenwel nog geen definitieve besluiten werden genomen. SPELDJES-VERKOOP VOOR 'T ROODE KRUIS. Een der leden van de transport colonne doet een beroep op aller steun voor den a.s. speldjesverkoop ten bate van 't Roode Kruis in de volgende dichterlijke ontboezeming: Supporters en leden, beoefenaars der Sport Er komt een groot lichaam wat voedsel te kort. Al staat het hij ontij voor iedereen klaar Met pleister en zwachtel, zoo noodig Cen baar. Al schopt men Uw beenen als 't ware in gruis, Zij lappen U op en ze brengen U thuis. Zij kennen geen onderscheid, alle zijn vrinden, Ook die zij op straten en wegen vaak vinden. Nu vragen wij ook op vriendschap'- lijke voet, Kom ons in den speldjesverkoop tegemoet. Wij vragen, en dat wil ik U nog wel zeggen, Dat 't ongeluk in een klein hoekje kan leggen. Wij hopen niet dat 't U zou mogen treffen, Maar 't is maar dat gij het goed zult beseffen. Dan stuurt ge geen één Colportrice heen, Het is toch voor 't nut van het algemeen. H. K. „DE ZWARTE ZUSTER". Deze film draaide gisterenavond voor het eerst in den R.K. Gildenhond alhier. Er was voor een Vrijdagavond zeer veel publiek aanwezig, dat met spanning en bewondering dit pakken de filmwerk heeft gevolgd. Als men deze film ziet krijgt men eenig idee van de oneindige moeilijk heden die met de opname van „De Zwarte Zuster" in de Afrikaansche wildernis, zijn gepaard gegaan en hoe de voltooiïfng ervan in plaats van 5 weken, niet minder dan 15 maanden vorderde. De Duitsche priester-filmregisseur heeft met dit werk getoond dat de film ook in het propageeren van het goede een machtig wapen kan zijn en ieder bezoeker zal de indruk mee nemen dat de missie-arbeid onder der gelijke wilde volksstammen een onbe- De Echo van hei Zuiden, WaalwUbscbt en Lanptraatscbe Courant,

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 9