Plaatselijke Berichten II homi locn dok uanatfonfl? Woensdag 23 November 1938 No 93. De Echo van het Zuiden. Tweede Blad. naar het feest van de Ouden v. Dagen Film - Gabaret - Dancing (8 -2 uur) in Musis Sacrum. Toegangsprijzen 25 ets. Jaarmarkt te Waalwijk op Don derdag 24 November a s. PRECARIORECHTEN. Betaling voor reclame- en uithang borden. B. en W. hebben het volgende prae- advies van den Baad uitgebracht: In Uwe vorige vergadering werd door ons de toezegging gedaan de precario- verordening te zullen herzien met be trekking tot de heffing van rechten voor aansluiting aan het gemeente-riool. Om tegemoet te komen aan het bezwaar, dat in sommige straten voor aansluiting van de perceelen, gelegen aan de eene zijde der straat, meer aan rechten wordt ge heven dan voor aansluiting van de per ceelen, gelegen aan de andere zijde, zulks omdat in die straten het riool niet in het midden van de straat ligt, hebben wjj gemeend het best een uniform tarief te kunnen voorstellen voor aansluiting aan het riool. Dit tarief geldt dan voor alle straten. Aan de hand van een berekening, gebaseerd op de tegenwoordige tarieven der verordening en op de breedte van de thans bestaande straten in deze gemeen te, is dit uniforme tarief te stellen op 20,(afgerond naar heneden) per aan sluiting. Van deze gelegenheid maken wij ge bruik U tevens een andere wijziging voor te stellen. Bij de heffing der rechten is ons gebleken, dat de zakenlieden groot bezwaar maken tegen betaling voor uit hangborden enz., waarop reclame wordt gemaakt voor hun eigen zaak of winkel. Deze bezwaren hebben ons in zoodanig getal bereikt, dat wij daarin aanleiding hebben gevonden een voorstel te doen de verordening op dit punt soepeler te maken. Er zijn zelfs heel oude zaken, waarvan de ondernemers ons hebben kennis gegeven, dat zij hun van ouds be kende en typeerende reclame-voorwer pen hebben verwijderd. Al zijn wij van meening, dat het niet erg is als een over dreven hoeveelheid reclameborden in de straten wordt verminderd, toch behoeft dit ook weer niet te ver te gaan. Wij stellen daarom voor in art. 6 onder j vrij te stellen de voorwerpen van reclame doeleinden, betrekking hebbende op het eigen bedrijf, de eigen onderneming of op het hoofdberoep van den bewoner of gebruiker van het pand, waaraan die voorwerpen zijn bevestigd, een en ander voor zoover ze niet grooter zijn dan 1 M5. Wij doen U hierbij toekomen een ont- werp-besluit tot wijziging der bestaande verordening. Burgemeester en Wethouders van Waalwijk. WAALWIJKSCHE LEERLOOIERSVEREENIGING. In tegenspraak met de gelijkluiden de berichten in tal van bladen die de doodsklok luiden over de sinds bestaande Waahvijksche Looiers-Ver- eeniging, die sinds 1927 in ruste was, kunnen wij mededeelen dat juist thans pogingen worden aangewend om haar nieuw leven in te blazen en in ouden roem te herstellen, wat wij om tal van redenen, niet het minst om de tra ditie, ten zeerste toejuichen. Op het oogenblik zijn nog lid der vereeniging de heeren: G. N. v. Loon, H. V. Tussenbroek, J. v. Dooren, W. Eibers, J. W. v. Hees been, L. S. Gompen, A. Jansen-Huijs, J. v. Iersel-Holtus, Norb. Gragtmans, Vict. v. Laarhoven, N. v. Loon, P. Mombers, Jacq. Spijkerman, G. Ver- wiel, H. Wiesman en J. Wiesman. T. B. C.-BESTRIJDING. De jaarlijksche T.B.C.-collecte door het Dames-comité gehouden, heeft weer een mooi resultaat gehad, n.l. ruim 600.-. Zeer zeker een verblijdend succes, maar er is ook heel wat noodig; meer dan 3000 kosten vraagt de T.B.C.- bestrijding en de uitzending van zwak ke kinderen. Gelukkig dat hef Dames-comité tel kens iets nieuws weet te bedenken, a.s. Zaterdag krijgen we b.v. weer een bridge-drive, en ook bij uitvoeringen mag aan dit fonds wel eens gedacht worden, zoo ook blijven de busjes in de fabrieken in aller belangstelling aan bevolen. ST. NICOLAAS-COLLECTE WAALWIJKS BELANG. De dames zullen dezer dagen weer aanvangen met de St. Nicolaas-collec- te van Waalwijks Belang, waarvoor B. en W. verlof hebben verleend. Deze collecte heeft 't vorig jaar een groot succes gehad: zij wordt een goe de traditie, die een verrassing moet brengen aan zoovele behoeftigen, voor al ook stille armen, 't Vorig jaar wer den er meer dan 100 gezinnen bedacht. Steunt dit mooie liefdewerk van Waalwijks Belang. Geeft naar vermogen aan de St. Ni- colaas-collecte van W. B. MISSIE-DAGEN. De collecte voor de missie in de pa rochiekerk van St. Jan heeft opqebracht 300.—. De collecte voor de Zweedsche Mis sie van Mgr. Müller in de slotvergade ring in den Gildenbond bracht 107.— op. Giften voor deze missie worden gaarne ingewacht bij den Procureur voor de Skandinavische landen, pas toor van der Velden te Bussum, of bij pastoor Rottier te Voorburg. „MET DE OUDJES OP STAP Met ingenomenheid vernamen wij, dat de voorverkoop van kaarten voor de film ,,Met de oudjes op stap" door de ijverige dames-commissie van het Comité voor Ouden van Dagen, heel aardig was geloopen en daarom viel 't ons tegen dat Musis Sacrum" 1.1. Maandag niet overvol was. Finan- cieele steun is altijd niet genoeg, men mag persoonlijk wel eens toonen, dat men 't werk van dit comité waardeert, temeer waar de film en deze geheele avond bijzonder amusant waren. En zooals de voorzitter de heer van Gent terecht in z'n openingswoord voorspelde, hebben de afwezigen groot ongelijk gehad. De film van den eersten tocht der ouden van dagen naar Oisterwijk is schitterend geslaagd in elk opzicht. We krijgen daarin een duidelijk beeld van wat de voorbereiding van zoo n tocht beteekent, van de medewerking der ingezetenen, van de groote vreug de en pret der oudjes, van den amu- santen middag, van de wijze waarop het comité z'n taak opvat, van het groote deel dat onze onvermoeide „Drik van Engelen" gehad heeft in het welslagen van den middag, met naast hem den heer van Straten. De beelden zijn duidelijk, leuk ge nomen, en niet minder zorgzaam saam- gesteld, kortom 't is een film die van 't begin tot het einde aardig, interessant en vermakelijk is en waarvoor den hee ren Schuurman de operateur en Kila, de samensteller alle hulde en dank toekomt. Dat is een stuk Waalwijksche geschiedenis, dat iedereen moet zien en waard is in onze archieven bewaard te worden. Naast de film-vertooning heeft de heer van Engelen het publiek prettig vermaakt met z'n kostelijke liedjes, ern stig en luimig en ook als conférencier heeft hij z'n auditorium doen schateren van 't lachen. Zooals hij onbetaalbaar en onmis baar geweest is voor den eersten tocht der ouden van dagen, zoo is hij het ook voor dezen avond geweest. Hij heeft zich als steeds weer belangeloos in dienst gesteld van dit mooie doel, zooals bij zoo tal van gelegenheden een beroep kan gedaan worden op z'n me dewerking en z'n uitzonderlijk talent. 't Was een mooie, prettige avond en nogmaals, ieder Waalwijker moet dat gezien hebben en daarvoor is van avond nog gelegenheid. De burgemeester had bericht van verhindering gezonden, de beide wet houders waren tegenwoordig, terwijl het vrijwel voltallige bestuur van Waalwijks Belang acte de presence gaf. Dit bestuur kan wel hoogst voldaan zijn over de stichting van zulk een comité, met zijne vlijtige helpsters! In den middag had het comité de oudjes, die aan den tocht hadden deel genomen, uitgenoodigd in Musis naar hun eigen film te komen kijken. Wij behoeven niet te zeggen dat zij zich geamuseerd hebben en dat het er prettig toeging. Daartoe droeg niet alleen de film bij, maar ook de vele versnaperingen, het heerlijk kopje thee dat de heer Boers offreerde en de leuke voordrach ten van den heer van Engelen. TENTOONSTELLING DON BOSCO-SCHOOL VOOR B. L. O. Volgens achterstaande advertentie zal er a.s. Vrijdag (alleen voor genoo- digden), Zaterdag en Zondag een ten toonstelling gehouden worden van de leermiddelen en het werk der leerlin gen. Nu deze school twee jaar in onze ge meente reeds is gevestigd, juichen wij het idee van het schoolbestuur toe om door deze gelegenheid eens naar bui ten te kunnen toonen wat er met de bijzondere leermiddelen en de toewij ding van het personeel bereikt kan worden. Wij hoorden reeds dat goede resul taten zijn bereikt, dat reeds eenige leer lingen plaatsing gevonden hebben in het economisch bedrijf en zich weten te handhaven. Een aansporing dus voor allen om eens te gaan zien, want dit on derwijs heeft vast ieders belangstelling noodig. R. K. STAATSPARTIJ. Propagandaclubs. Zooals reeds aangekondigd wordt a.s. Donderdag kwart over 8 de gewo ne vergadering gehouden der kern- en propaganda-clubs Bovenzaal Gilden bond. Op deze vergadering zal de voor zitter n korte inleiding houden over Gemeenten en Openbare zedelijkheid. Behalve propagandisten hebben allen toegang, die belang stellen in het pro pagandawerk der R.K. Staatspartij. R.K. KAPPERSVEREENIGING. Zondag hield de afdeeling Waal wijk van den R. K. Kappersbond St. Franciscus van Assië in de ..Twee Kolommen onder leiding van den voorzitter, dhr. Jos Hamburg, een pro- pagandavergadering om te komen tot een district-vereeniging. Door tal van omstandigheden was de opkomst niet zoo groot, als men verwacht had, hoewel er toch een 30- tal tegenwoordig waren. Het hoofdbestuurslid, dhr. Lepe laars zette het belang van een krachtige organisatie voor een streek uiteen, gaf een duidelijk inzicht in de vestigings wet en 't huidige verstigings-verbod voor kappers. 't Resultaat was dat een 8-tal nieuwe leden uit Kaatsheuvel, Geertruiden- berg, Vlijmen enz. werden geboekt, zoodat men alle hoop heeft mettertijd te kunnen komen tot stichting van een Langstraatschen bond, die z'n wieken wat verder uit kan slaan b.v. door 't stichten van vakcurcussen. een kap- persschool e.d. BRIDGEDRIVE. Tot ons genoegen kunnen wij mede deelen, dat een groot aantal dames en heeren, n.l. een zestigtal zich opgegeven hebben \oor den Bridge-drive, die het dames-comité voor de T.B.C.-bestrij ding a.s. Zaterdag organiseert. Als prijzen zijn enkele fraaie cadeaux in Waalwijk gekocht, terwijl verschil lende ingezetenen een cadeau beschik baar stelden. In 't geheel zijn er 25 piijzen. De wedstrijd wordt gehouden in de nieuwe zaal van „Hotel de Twee Ko lommen". welke alsdan uitsluitend toe gankelijk is voor dames en heeren deel nemers. Gegadigden, die nog mede willen spelen, kunnen zich tot uiterlijk Vrij dagavond bij mej. M. Wiesman opge ven. 3e LUSTRUM-VIERING DER HARMONIE „ST. JAN". In intiemen kring heeft de Harmonie ,,St. Jan" Maandagavond haar 15-jarig bestaan gevierd. Alle bestuurs- en werkende leden met hunne dames waren daartoe in de feestelijk versierde zaal van den heer W. van Helvoirt bijeen gekomen. Door de goede zorgen van de hospi ta en van het feestcomité was deze avond keurig geregeld en vonden de circa 80 gasten allen een uitstekende plaats. Al bepaalde zich de herdenking van het 3e lustrum tot een intieme feestvie ring, toch waren ook van buiten de ver eeniging nog tal van blijken van mede leven ontvangen. Vele ingezetenen hadden prijzen be schikbaar gesteld voor de verloting die op den feestavond ten bate der kas zou worden gehouden. De Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" had de aardige attentie -een bloemstuk te doen bezor gen, terwijl voorts tal van telegrafi sche en schriftelijke gelukwenschen wa ren ingekomen. Nadat de jubileerende harmonie met een marsch den feestavond had inge zet, hield de voorzitter, de heer C. Pul lens, een keurige feestrede, waarin hij een terugblik wierp op den afgelegden weg en hulde bracht aan allen die zich voor de harmonie verdienstelijk hadden gemaakt. Alle leden werden nog eens aangespoord zich te beijveren voor den bloei der vereeniging, terwijl ook een beroep werd gedaan op de dames, om hun resp. mannen, zonen of verloofden tot trouw repetitiebezoek aan te spo ren. Na deze toespraak werd begonnen met de afwerking van het lange, afwisselende programma, dat heel wat beloofde en dat ook inderdaad succes vol van stapel liep. Zang, muziek, de clamatie, scènes, enz. wisselden elkaar in bonte variatie af en hoewel het slui tingsuur eerst te 2 uur des nachts aan brak, kwam dit nog veel te gauw en konden lang niet alle liefhebbers hun nummer ten beste geven. Tusschen deze nummers brachten de verlotingen van 'n 25-tal prijzen een prettige hilariteit, zoodat den geheelen avond een uitgelaten stemming heerschte. De aanwezigen werden royaal ont haald op allerlei ververschingen en versnaperingen, terwijl een smakelijke koffiemaaltijd dezen welgeslaagden avond besloot. Het is een mooie feestavond ge weest die bij allen nog lang in het ge heugen zal blijven en zeker ook veel zal bijdragen tot versterking van den prettigen geest onder het gezelschap en tot bevordering der ambitie. 50 JAAR KORIST. Tegelijk met de viering van het jaar lijksche Ceciliafeest werd door het kerkkoor der St. Clemens-parochie j.l. Zaterdag het gouden jubilé als kerk zanger herdacht van de heeren Chr. Thijssen en Laur. Pullens. Het is voor deze beide verdienstelijke leden een heugelijke dag geworden, al was het zeer te betreuren dat de heer Laur. Pullens wegens ongesteldheid niet bij de huldiging aanwezig kon zijn. Deze laatste werd des voormiddags ten zijnen huize door de geestelijkheid en het bestuur van het koor gecompli menteerd. De laatste foto \an Koning Leopold. (Foto Zieglet) Nadat de koristen den Zaterdagmid dag op de gebruikelijke wijze in café P. v. Cromvoirt hadden doorgebracht, ving te 8 uur in de achterzaal van ge noemd café de feestvergadering aan. Rond den zetel van den jubilaris den heer Thijssen was een smaakvolle ver siering aangebracht. De heer L. v. d. Geld, die in de plaats van den jubileerenden vice-voorzitter deze feestvergadering presideerde, ver welkomde de heeren geestelijken, de kerkmeesters en de zangers. De Weleerw. heer Kapelaan Allard, als vertegenwoordiger van pastoor v. Erp, die wegens operatie in het Zieken huis te s-Bosch verpleegd werd, hield de feestrede en huldigde in welgekozen woorden den heer Chr. Thuijssen, om zijn vele verdiensten als lid, directeur, voorzanger en vice-voorzitter van het zangkoor. Ook de andere jubilaris, de heer Laur. Pullens, wiens afwezigheid zeer betreurd werd, deelde geheel in deze hulde en in de erkentelijkheid van het kerkbestuur en de koristen voor beide verdienstelijke jubilarissen. Als blijvend aandenken aan dit gou den feest en als blijk van waardeering bood spreker namens de zangers .aan den heer Chr. Thijssen een fraaie lig stoel met kussens aan, terwijl de heer Laur. Pullens zijn vergroote foto in lijst ontving. Door het zangkoor werd na de toe spraak het 4-stemmige „Lang zullen zij leven" gezongen, dat speciaal voor de ze^ gelegenheid door.den heer J. Thijs sen was gecomponeerd. Getroffen door deze hartelijke huldi ging sprak de heer Chr. Thijssen, mede namens zijn niet-aanwezigen mede-ju bilaris, een welgemeend dankwoord, waarbij hij gelegenheid had nog eens tal van voorvallen en bekende mannen uit deze 50-jarige periode te memoree- ren. Het cadeau was hem dubbel wel kom, omdat hij wist dat de zangers zich hiervoor geruimen tijd een wekelijksche extra-bijdrage hadden getroost. Hij wil de van zijn kant zich ook niet onbe tuigd laten en inviteerde de zangers voor een feestavondje in de zaal van den heer P. van Crpmvoirt op Dinsdag avond. De verdere avond werd in zeer vroo- lijke stemming doorgebracht, waarbij verschillende leden als solisten hun me dewerking verleenden. De welvoorziene feestmaaltijd, waar voor de hospita alle lof toekwam, vorm de een belangrijk onderdeel van 't pro gram, dat zeker ook het best in den smaak viel. Het feestavondje dat den zangers gisterenavond door den heer Chr. Thijssen werd aangeboden in verband met zijn gouden jubulé had eveneens een gezellig verloop, waarbij de heer Thijssen zich een royaal gestheer toon de. Veel te vroeg naar ieders meening kwam het sluitingsuur. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Derde lezing Donderdag 24 Novem ber 1938, des avonds te 8 uur precies. Spreker de Weled. Gestr. heer Mr. N. Stufkens te De Bilt. Onderwerp: Het wereldfront van het Christendom. BAZAR NED. HERV. GEM. BESOYEN. Maandagavond had in het gebouw van Chr. Belangen te v.m. Besoyen, de opening plaats van de Bazaar, die al daar gehouden wordt ten bate van de Ned. Herv. Geni.. De vele genoodigden en andere be langstellenden, die, ondanks bet slechte weer aanwezig waren, werden om 7.30 uur welkom geheeten door den weleerw. heer ds. Hoffman. Spreker deed daarbij mededeeling van ingeko men berichten van verhindering van burgemeester Moonen en den gemeente secretaris dhr. v. Mierlo. Vervolgens zette bij bet doel der bazar uiteen, n.l. om gelden beschikbaar te krijgen voor de aflossing der schulden van kerk en pastorie. Z.E. hoopte dat deze bazar den, waarna de opening plaats vond. Ondertusschen was de belangstelling nog meer toegenomen en velen ver maakten zich bij de diverse gelegenhe den, als sjoelbakken, rad van avontuur, knikkerbord e.d. om zoodoende te trachten een der mooie prijzen, die voornamelijk bestonden uit fraaie luxe- en gebruiksvoorwerpen, mach tig te worden en daarmede tevens het mooie doel te steunen. Ook de koffie- en theeschenkerij, waarmede enkele dames zich belast hadden, mocht zich in een druk bezoek verbeugen. Wij kunnen van onzen kant een be zoek aan deze bazar warm aanbevelen, temeer daar de toegangsprijs slechts 10 cent bedraagt. Hij is dagelijks tot en met Zaterdag van 25 en van 711 uur geopend. „TOT BLOEI DER TOONKUNST". Voor een vrij goed bezette zaal gaf de Liedertafel „Tot Bloei der Toon kunst" alhier haar eerste winterconcert. Door het koor, onder leiding van den heer J. Verhoeven uit Drunen, werden een 4-tal mooie koren op zeer verdien stelijke wijze uitgevoerd. De nuancee ring vooral viel te roemen. Voorts mogen we van het muzikale gedeelte vernfelden de bariton-solo „Judas" van den heer Sjef Boom. Deze jeugdige solist was dezen avond bijzon der goed op dreef en zelden heeft hij beter zijn capaciteiten gedemonstreerd als met dit mooie, dramatische nummer. Het humoristische gedeelte, dat men hier nu eenmaal niet op het program ma kan ontbeeren, werd verzorgd door het duo v. d. Elst-v. Dongen uit Den Bosch en zij deden zulks op voortref felijke wijze. Hun komische voordrach ten, maar niet minder hun zangnum mers, vielen bij het publiek zeer in den smaak. Zij oogstten veel bijval en de voorzitter der Liedertafel, de heer W. v. d. Mee, sprak zeker namens allen toen hij het duo aan het slot compli menteerde en het een „tot weerziens" toeriep. SCHITTERENDE BEKRONINGEN. Van 1720 November werd in de ruime zalen van het Algemeen Ver kooplokaal te Rotterdam de jaarlijk sche, grootste, nationale Postduiven- tentoonstelling gehouden en gegeven door de Ned. Tentoonstellingsclub „De Postduif", Rotterdam. De meest beken de en grootste fokkers hadden hier hun beste materiaal bijeengebracht en kon men dan ook een keurcollectie van ca. 800 postduiven aanschouwen. „Hok de Luchtbodeeigenaar dhr. C. Witlox, Waalwijk, mocht weer mooie successen onder deze zeer zware concurrentie boeken: Ingezonden waren 23 duiyen, waar van 21 stuks werden bekroond en wel mef 12 eereprijzen, 10 eerste, 3 tweede, 3 derde, 1 vierde, 1 zesde prijs en drie zeer eervolle vermeldingen, terwijl met een hok van vier aangewezen duiven het „Kampioenschap 1938" van alle bevlogen klasse oud, werd behaald, waarvoor een speciale eereprijs was gesteld. O. O. G. A.s. Zondag 27 November, des avonds ten iy2 uur zal de R.K. Too- neelvereeniging O.O.G. een uitvoering geven in de Concertzaal Thalia", Sta tionsstraat. „ONS HUIS". De turnclub „Ons Huis" houdt haar traditioneel Veteranenbal in Musis, op Zondag a.s. SCHERMVEREEN. „ATHOS". De Waalwijksche Scbermvereeni- ging „Alhos" heeft Zondag 1.1. met een equipe, bestaande uit de heeren E. v. d. Geer, B. Gompen en J. Huijsmans, niet zonder succes deelgenomen aan de nationale schermwedstrijden die te s' Bosch werden gehouden. Uit de bereikte resultaten bleek wel dat het peil der schermsport in onze plaats steeds stijgende is en dat „Athos" zeker in de toekomst nog

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 5