NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. De een wil dit, de ander dat Bij KEMI vindt U voor ieder wat* DRUNEN. Geloof maar dat de goede Sint De keus bij KEMI 't beste vindt* DUSSEN. GEERTRUIDENBERG. KAATSHEUVEL, RfiAMSDONK. Het wordt reeds algemeen verteld Dat Sint 't liefst bij KEMI bestelt* NIEUWKUIJK. SPRANG-CAPELLE. Waarom teloopen, zoeken, vragen Bij KEMI zult U Zoo mogelijk zal vanaf volgende week weer op Maandag getrokken worden. Zij die interesse voor deze mooie sport gevoelen, zijn steeds vrij de oefenavonden bij te wonen. INBRAKEN. -Dezer dagen is ingebroken in het Kooihuisje van de eendenkooi te Sprang-Capelle. Verschillende materi alen worden vermist. Een onderzoek wordt ingesteld. Ook hebben onbekende daders zich toegang verschaft tot een sinds eenigen tijd onbewoonde woning en daaruit enkele huishoudelijke voorwer pen ontvreemd. DE WILLEMSBRUG TE 's-BOSCH GEOPEND. Zaterdagmiddag heeft te 's Bosch de officieele opening plaats gehad van de nieuwe Willemsbrug, ter vervan ging van de oude Knuppeltjesbrug. Naast de Bosschenaren mogen wij ons verheugen in de totstandkoming van dit werk, waar de afsluiting ook de bewoners van de Langstraat veel on gerief berokkende. De buurtschap aldaar herdenkt dit feit met groote kermisfeesten enz., die niet minder dan een week duren. VEERDIENST GORINCHEM - SLEEUW IJK. De Afdeeling Wegen en Verkeer van den B.B.N. brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat de groote veerboot van het veer Gorinchem Sleeuwijk, de „Gorinchem V" vafl Dinsdag 22 November af voor onge veer den tijd van een week uit de vaart is genomen. Groote vrachtauto's, langer dan 10 a 11 Meter, zullen in dien tijd niet over gezet kunnen worden. Opdracht. Aan de Wed. M. Klerks en Zn. alhier is opgedragen hetsloopen van een dubbel woonhuis aan de Sprang- sche Vaart te Kaatsheuvel. Been gebroken. Bij het springen van een schutting kwam Piet Beekmans uit Vlijmen Dinsdagmiddag zoodanig te vallen, dat hij een been brak. Dr. Akker mans verleende geneeskundige hulp. Bond voor Groote Gezinnen Het bestuur heeft in haar verga dering besloten voor de leden een filmavond te organiseeren. De auteur en tekst van den film zullen nader worden bekend ge maakt Fiets gestolen. Vrijdagavond liet slager de Gouw op de Drunensche heide zijn rijwiel onbeheerd staan voor zijn woning. Toen hij Zaterdagmorgen t^rug kwam, was het karretje verdwenen. Opdracht. Aan de firma de Roon uit Sprang- Capelle is opgedragen de ophooging van de terreinen van de toekomstige Lips-fabrieken voor 33 cent per M3 Wij meenen echter, dat voor eenige dagen hetzelfde werk werd opge dragen aan de firma G. Vissers te Drunen voor 49 cent per M8. Melkcursus. Vanwege de stoomzuivelfabriek wordt deze winter wederom een melkcursus gegeven onder leiding van den heer Knippels. Lips-fabrieken. Naar wij vernemen zullen de terreinen voor de Lips-schroeven- gieterij over twee weken door de gemeente aan de betrokken firma worden overgedragen. De Kras. De Kras kwam Zondagavond in algemeene ledenvergadering bijeen. Besloten werd om Maandag 12 December in het clublokaal Hotel Vissers een kaartavond te organi seeren. Cartonnagefabriek. Naar wij vernemen zal binnenkort door den heer Sjef Trimbach uit Waalwijk in onze gemeente een cartonnagefabriek worden opgericht onderden naam Cartonnagefabriek »De Langstraat«. Deze zal gevestigd worden in de voormalige »Favorile« schoenfabriek en met de nieuwste machines worden ingericht. Collecte Zondag wordt in alle H. Missen in de parochiekerk van St. Lam- bertus een collecte gehouden voor de noodlijdendeparochianen. Tevens is deze collecte bedoeld als jaarlijk- sche bijdrage aan de St. Elisabeths- vereeniging. HANK. In het bondsgebouw alhier, wor den op 6 achtereenvolgenden Zater dagen des namiddags om 7 uur conferenties gegeven over de katho lieke verkennerij door aalmoezenier S. .1. Morel, uit Tilburg. Deze con ferenties zijn toegankelijk voor per sonen boven de 16 jaar, ook voor niet katholieken. Er is tevens ge legenheid om vragen te stellen. Door brigadier de Ridder van Nieuwendijk is tegen de personen v. M. en v. B. beide wonende te Nieuwendijk, proces-verbaal opge maakt wegens het visschen in een Boezemsloot in een der polders alhier, zonder vergunning en visch- acte. Een tweetal netten werden in beslag genomen. Voor het Middenstandsdiploma Algemeene Handelskennis slaagden de heeren A. van Seeters, Wullemen, van den Heijkant en J. Heijmans. Zij genoten hun opleiding bij on- zen stadgenoot den heer J. du Pont. Onze stadgenoot P. H Stallen Jr. slaagde voor het diploma Vak bekwaamheid voor Broodbakkers. Examen koorzanger. Voor het diploma koorzanger van de Ned. St. Gregorius-vereeniging slaagde Vrijdagavond alhier de heeren: H. v. d. Heijden, C. van Gulik, J. Gub- bens, J. Luijten, C. Schoenmakers, J. Couwenberg, F. Kooien en J.~van Ber- kel, allen van Kaatsheuvel. Afgewezen werden vier candidaten. Huishoudonderwijs. Zaterdag 19 November had alhier het examen plaats van de R.K. Vereeniging tot bevordering van Industrie en Huis houdonderwijs voor Meisjes „St. Anna". Voor de afdeeling Breiwerken van Burger en Volksvoedsel slaagden de dames C. Tuerlings, |M. Muizelaar, N. Brekelmans, A. Zijlmans en \V. Ven- nix. De dames genoten hun opleiding aan de cursus gegeven door de Eerw. Zus ters Franciscanessen van het Klooster Betlehem alhier. „St. Nicolaas-actie K.J.M.V. Door een betreurenswaardig mis verstand met de vergunning is de St. Nicolaas-actie van de K.J.M.V. bestemd voor arme kinderen, niet kunnen door gaan. Ondanks deze tegenslag hoopt de K.J.M.V. van Kaatsheuvel deze St. Ni colaas-actie a.s. Zondag te kunnen la ten doorgaan. Eerste wisselconcert. Zondagavond werd in de Bel Canto zaal het eerste wisselconcert gegeven tusschen de harmonieën Euphonia en Apollo en de Zangvereeniigng Bel Canto. De zaal was goed bezet, al hadden we dan toch nog meer belangstelling verwacht van de zijde van de hono raire leden van de zangvereeniging, vvien dit wisselconcert gratis was aan geboden. Intusschen is dit eerste con cert en in opzet en in uitvoering een succes geworden. De voorzitter van Bel Canto, dhr. C. Snoeren drukte in korte woorden uit, dat speciaal de samenwerking dei- corpsen om in ieder der zalen een con cert te geven een stap moet genoemd worden, die niet genoeg te waardeeren is. Apollo opende onder directeur Bis- selink het programma met een marsch en een drietal nummers van meer dan gewone beteekenis. Vooral Ponchelli's La Joconde een Ballet dat wemelt van moeilijkheden en ragfijne verrassingen in alle instrumenten vergt heel wat van de technische vaardigheid van dil- letanten. Delibes „Sylvia" eveneens een balletwerk is niet veel minder moeilijk, terwijl de Walzer van Max Fischer „Am Meeresstrande" met zijn aaneenschakeling van syncopen dan mogelijk minder van vaardigheid, doch veel meer van het rythmisch gevoel van leider en muzikanten vraagt. Apollo worstelde zich kranig door het zware programma door. Bel Canto zong ter afwisseling een drietal koorwerken met zeer veel toe wijding. Het wiegenlied je van Roeske was o.i. wel het fijnst, Handels Largo had dan al een klein vlakje in den aan hef, doch was overigens zeer goed ver tolkt. Het Bruidskoor uit de Lohengrin van Wagner kreeg, vermoedelijk om H. M, de Koningin en Z. M. Koning Leopold III op het balcon van het Paleis op den Dam. dit werk uitgaat het grootst applaus. Euphonia kwam uit met een kwartet onder den heer A. van Amelsvoord, waarmede uitgevoerd werden drie dee- len van de Set-enade „Ein kleine Nachtmusik" van Mozart. Stemming, opvatting, rythmeering en voordracht lieten niets te wcnschen over. De weer gave gaf een blijk van de intenties, waarmede de leider bezield is. Orgel-inzegening St. Joseph-parochie. Het weer werkte Maandagavond niet mede om een stampvolle kerk te heb ben bij gelegenheid van de OrgeDinze- gening in de St.-Joseph-parochie. De vooravond van het Ceciliafeest was anders een mooie gelegenheid voor deze plechtigheid gekozen, meer nog om dat ook juist óp St. Ceciliadag voor drie jaren de plechtige Eerste Steen legging van onze nieuwe parochie plaats vond. Behalve de Hoogeerw. Deken v. d. Brekel met zijne geheele kapelani was eveneens de Zeereerw. heer Pastoor Schoenmakers uit Loonopzand aanwe zig. Deken v. <1. Brekel verrichtte de in zegening nadat door het zangkoor hij -Je inkomste van'de geestelijkheid het Veni-Creator gezongen was. Gnder het plechlj^ Lof hield de Hoogeerw. heer Deken v. d. Brekel een toespraak tol de Geloovigen naar aanleiding van den tekst uit het Oude Verbond: Looft den Heer met Pauken en hekkenslag, prijst Hem met snaren en orgelspel. Hij vraagt het gebed der Geloovigen om door de voorspraak van den Pa troon van de Kerk den Zegen van God over de Parochie en zijn Herder te verwerven. Hij feliciteert pastoor de Klijn met het fraaie Orgel en dankt de Geloovigen van de St. Joseph-parochie en de milde gevers daarbuiten voor de steun bij den aankoop gegeven, doch doet tevens een beroep op allen deze vrijgevigheid niet te staken, daar de aanschaffingskosten nog niet geheel gedekt zijn. Hij eindigt met de beste wcnschen voor de dochterkerk, waar van hij niets liever beleeft, dan dat het haar in alles gezegend zal gaan. Tijdens het Lof werd een collecte ge houden voor het Orgelfonds. De orga nist dhr. P. Berzeveld liet tijdens het Lof het instrument hooren, dat voor de St. Joseph-parochie een groote aan winst mag genoemd worden. Is het instrument dan niet geheel nieuw, het mag dan toch als een opus van de be kende Duitsche firma E. F. Walcker en Zn. uit Ludwigshal een orgel met prachtige dispositie genoemd worden. Het 1ste klavier omvat Flant 4vt, Principal 8 vt, Gedekt 8 vt. en salicio- nal 8 vt. Het 2de klavier Flöte 4 vt, Viola 8vt, Ged. Flöte 8 vt, en Dulc 8 vt. Het vrij pedaal met subbas 10 voet en vrije trompet. Verder alle noodige koppelingen met zwelkast en forti- knoppen, etc. ST. JOACHIMSMOER. „Onderlinge Vriendschap". Zaterdag was het voor 't Kruisboog- gezelschap Onderlinge Vriendschap al hier Jaarvergadering en Koningschie- ten. De uitslag van dit laatste werd aan dhr. IJ. Rolberg met 41 punten den titel toegekend. Uit de jaarvergadering stippen we aan: het financieel verslag, dat na af doening van de nog restende verplich tingen een gelijke som aan inkomsten en uitgaven gaf, waar de voorzitter meende te moeten aanmanen tot be zuiniging, vooral nu het ledental met Het overzicht over het afgeloopen seizoen herinnerde allereerst het be haalde succes met de bekerwedstrijden, dat Onderlinge Vriendschap den wis selbeker der Combinatie toewees. Bij de wedstrijden met de zusteror ganisaties Willem Teil uit Berkdijk en Oefening in den Wijngaard had ons gezelschap telkens successen te boeken. Wat betreft tie oefeningen op eigen haan, werd het hoogste procent rozen behaald door G. v. Gorcum met 28^%, liet hoogste procent vieren door M. Sehellekens met 62^%, het hoogste aantal! genoteerde schoten door A. Couwenberg met 3190. Na nog enkele huishoudelijke aange legenheden volgde voor leden en do nateurs een feestelijke bijeenkomst. Zondag j.l. vond een ontmoeting plaats tusschen de combinatie van Willem TcII uit Berkdijk en Onderlinge Vriendschap alhier. Aan deze schiet wedstrijd waren tal van huishoudelijke prijzen verbonden. De Onderlinge Vriendschapschutters hebben zich kranig gehouden en brachten de aller beste prijzen mee naar huis. De einduitsIag^Uas 1 G. van Gorcum, Ond. Vr. 42 put.; 2 A. Couwenberg, Ond. Vr., 40 pnl.; 3 P. Hagenberg, Ond. Vr. 40 pnt.; 4 J. van Wanrooi, W. Teil, 40 pnt.; 5 G. van Wanrooi, W. Teil, 40 pnt.; 0 A. v. d. Hoven, Ond. Vr., 39 pnt.; 7 H. Holberg Ond. Vr. 39 pnt.; 8 M. Schel- lekens, Ond. Vr., 39 pnt.; 9 W. Sins, W. Teil, 37 pnt.; 10 W. van Wanrooi, W. Teil, 03 pnt.; 11 A. in 't Groen, W. Teil, 36 pnt.; 12 A. v. Dongen, W. Teil, 35 pnt.; 13 J. Zebregts W. Teil 35 pnt.; 14 C. van Wanrooi W. Teil, 34 pnt.; 15 E. Verhilst, Ond. Vr. 34 pnt.; 10 L. v. d. Linden W. Teil, 34 pni.; 17 H. Kops, W. Teil, 33 pnt.; 18 G. Gommers W. Teil, 32 pnt.; 19 P. v. d. Hoven Ond. Vr. 32 pnt.; 20 M. Maas, Ond. Vr. 31 punten. RAAMSDONKSVEER. De R.K. Tooneelvereeniging «Kunst na Arbeid« gaf Zondag- en Maandagavond in het St. Henricus- gebouw een goed geslaagde uitvoe ring. Opgevoerd werd «Bij het wassen van den vloed«, dramatische schets uit de tropen, en het kluchtspel «Den brand in de kol.nessergassen«. Kunst na Arbeid heeft weer eens getoond, dat zij over uitstekende krachten beschikt, die goed spel te zien geven. Onder de uitstekende leiding van hun nieuwen regisseur de heer Jos. van Strien (Jzn.) zullen zij zeker niet verminderen in hun spel. Dat de vereeniging over uitste kende dilettanten beschikt, bewijst wel de publieke belangstelling van alle standen en ook van buiten de gemeente. De groote zaal van het St. Henricusgebouw bevatte Zondag avond circa 400 belangstellenden. Meer dan 100 menschen moesten Zondag teleurgesteld worden, daar er geen plaats meer was. Maandag avond was de belangstelling niet zoo groot, wat aan het slechte weer te wijten was. Het muziekgezelschap «The Me lody boys« van het Veer, zorgde weer voor afwisseling tusschen de bedrijven en onder de pauze. Het gezelschap, dat geen onbekende is voor het Veer, heeft weer ge toond dat het er mag zijn. De Winkelweek, die zal wor- den gehouden van 24 November tot en met 5 December a.s., zal Don derdagavond a.s. om zeven uur n m. geopend worden met een muzikale wandeling van de Kon. Erk. Har monie «de Eendracht«, door het Veer. De uitslag van de onderlinge competitiewedstrijd van de Dam- vereeniging D.G.V. is als volgt: M. Timmermans—W. Wesselius 2—0; P. Blom-Joh. Faro 2—0; Joh. Spuijbroek H. Blom 1 1; Joh. Faro— J. Sleigenga 2—0. De eerste coqapetitiewedstrijd voor de le klasse van den Nederland- schen Dambond, tegen Excelsior uit 's Hertogenbosch wordt Dinsdag 22 November a s. gespeeld. Zondagnamiddag werd in het Bondsgebouw door de R.K. Werk- liedenvereeniging en de R.K. Boeren bond een onderlinge bespreking gehouden tot het op touw zetten van een z.g. St. Nicolaas-actie. Het doel dezer actie betreft ter gelegen heid van St' Nicolaas aan alle kinderen, maar speciaal die in de behoeftige gezinnen, een verrassing te kunnen schenken, opdat ook de mindergegoeden in de gelegenheid gesteld worden het zoo mooie feest van St. Nicolaas te vieren. Bij den stratenmaker Kiviets in de Peperstraat werden 8 groote konijnen ontvreemd. De politie doet onderzoek. SPRANG. J.l. Donderdagavond kwam de Geref. Mannenvereeniging alhier in jaarvergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter Ds. B. A. van Lummel. De voorzitter opende met het lezen van Gods Woord en ge- bed en sprak een kort openings woord. De secretaris, de heer H. de Hoop, gaf een overzicht van de werkzaam heden der vereeniging gedurende de periode van haar bestaan, De heer Wachtels van den Berg leidde een onderwerp in over «Het gezin«, waarop eenige bespreking volgde. Als afgevaardigde van de Geref. Mannenvereeniging te Tilburg sprak de heer de Bruin; namens de Ned. Herv. Mannenvereening «Troffel en Zwaard« alhier sprak de heer J. Vos Spuijbroek, terwijl de heer A. C. Fyan namens den Kerkeraad het woord voerde. Aan het slot leverde Ds. v. Lum mel nog een bijdrage getiteldEen Oudejaarsavond. Morgen (Donderdag) des avonds half acht uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier in een Dienst des Woords voor te gaan Ds. Bies- haar van Benthuizen, beroepen predikant bij de Ned, Herv. ge meente alhier. De afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks. en Transportarbeiders hield Maandag avond onder leiding van haar voor zitter, den heer C. Braspenning, een ledenvergadering die tamelijk be zocht was. Na opening met het lezen van een gedeelte der H. Schrift en ge bed, heette de voorzitter de aan wezigen welkom, in't bijzonder den heer v. As, van het C.N.V., en wees vervolgens op de noodzakelijkheid van Chr. organisatie. Bij de ingekomen stukken wekte de voorzitter op tot deelname aan de sociale studieclub van den Cbr. Besturenbond Sprang Capelle. Mededeeling werd gedaan van de propaganda voor het C N.V., waar bij de voorzitter aanspoorde tot medewerking. Mededeeling werd ook gedaan van den stand van zaken bij de pogingen om te komen tot afsluiting van een collectieve arbeidsovereen komst in de lederindustrie. De heer van As hield hierna een warm pleidooi voor de christelijke pers in het algemeen en het C.S D. in het bijzonder. Medegedeeld werd nog dat het secretariaat der afdeeling thans door zeker slagen. dr hfliY"1 jljp nntf «ttppHg van v 'j ir 9 is vermindprd

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6