Groote Afslag Runds-en Varkcnsvlecsch Fa* W. van Schijndel, I Tilburg,: LAATSTE BERICHTEN. WASPIK, HEDEN IS ONS met 20 ct. p. K.G. verlaagd. Grootestraat 219 - Telefoon 237. - Koning Leopold wordt op het station te Roosendaal begroet de Nederlandsche autoriteiten. den heer J. de Jong wordt waarge nomen. De vergadering werd met dank gebed door den heer v. As gesloten. Onder architectuur van den heer A. C. Fijan te Waalwijk, zal heden- Woensdagavond de aanbesteding voor het bouwen der nieuwe pastorie voor de Ned. Herv. gemeente alhier plaats hebben, waarbij als inschrijvers worden toegelaten de vier aannemers uit de gemeente. Op uitnoodiging van't Comité voor Winterlezingen gevormd uit de Ned. Herv. Mannen-, Jongelings- en Meisjesvereenigingen, trad j.l. Vrijdagavond in het Ned. Herv. Kerkgebouw alhier, als spreker op, de Weleerw. heer Ds. B. v. Ginkel, Ned. Herv. predikant te Utrecht, met het onderwerp: «Zondagsrust en Zondagsheiliging«. De bijeenkomst, die zeer goed be zocht was, werd geopend met psalm gezang, het lezen van Mattheus 12 1—8 en gebed. De Eerw. spreker begon zijn met aandacht gevolgde rede met te zeggen dat dit onderwerp zoowel voor oude als jonge menschen zeer belangrijk is. Actueel is het zeer y zeker voor de jeugd, die met vragen komt: mag ik dit doen en dat doen? Het Chr. gezin moet in deze tot bezinning gebracht worden; nagegaan dient te worden in het gezin, wat den Zondag voor hen beteekent. Z.E. wijst op het misbruik van den dag des Heeren. Duizenden bij duizenden brengen dezen dag door in eigen dienst en in den dienst der wereld. De onkerkelijkheid neemt onrustbarend toe. Gods kerk moet, aldus spreker, ziende op dat alles, wel wakker geschud wor den. Zij heeft te strijden voor het behoud van den Zondag. Zij heeft te bedenken dat in het houden van Zijn geboden grooten loon ligt. Zondagsrust is meer dan rust. Zondagsheiliging is 't begin der zaligheid. Z.E. verdeelt zijn onderwerp in de volgende 3 punten: 1. De sociale beteekenis der rustdag. 2. De beteekenis voor de kerk en 't godsdienstig leven Ten derde zal Z E. niet letten op het negatieve «Gij zult geen arbeid verrichten«, maar op het posetieve «Gij zult dien HeiUgen«. Bij zijn eerste punt wijst Z.E. er op dat er menschen zijn, die niets voor den Zondag voelen. Zij be- steden dezen dag door het zichzelf zoo genotvol mogelijk te maken van een Zondag als den Dag des Heeren, willen zij niet weten. In dat verband wijst spreker op de historie, de Fransche revolutie en landen als Rusland, waar geen tijd was en nog niet is, om den dag des Heeren te houden. De moeite die men zich getroost heeft om den Zondag af te schaffen is steeds een mislukking geworden. Al gelooft men niet in God, toch zal blijken dat rust noodzakelijk is en rusten om de 7 dagen is een zegen, maar ook een eisch. Het volk dat hem wordt afgenomen, lijdt schade en verliest alzoo zijn veer kracht. Spreker wijst er op dat de staat is opgetrokken uit het huisgezin hiermede valt en staat de Staat. Bezien wij nu het huisgezin, dan komen wij tot de ontdekking dat de huiselijkheid is ten offer gebracht aan het eigen levenmen zoekt zijn eigen vermaak. Wij hebben den Zondag noodig om op te gaan naar des Heeren huis, om te spreken over ons geeste lijk leven. Zij die den Zondag in eigen dienst doorbrengen hebben te bedenken dat vaders van huis gezinnen hard moeten werken en om hun genot mogelijk te maken. De christen daarentegen mag den Zondag als een zegen zien. Bij zijn tweede gedachte staat Z.E. stil bij de protestantsche be schouwing van den Zondag en zegt dat als wij den Catechismus opge steld hadden, dat wij dan op de vraag: «wat gebied God in het 4e geboda, graag een antwoordt had den gehad in dien zin, dat wij wisten wat wij doen en niet doen mochten. De Eerw. spreker wijst op de verschillende opvattingen en wijze van viering in dien tijd in de ver schillende landen en zegt dat wij voorzichtig moeten zijn met werk heiligheid. De zaligheid wordt niet verkregen door de werken, maar door het geloof alleen. De rustdag is er niet omdat wij dat willen, maar krachtens Gods ordinantiën. Hoe moet nu onze beschouwing zijn als wij eiken Zondag opniew hooren voorlezen het 4e gebod van Gods Heilige Wet. Het oude testament eindigt in Christus, zegt Ds. van Ginkel. Toen Cnristus dan ook op den eersten dag verrees, heeft Gods Kerk als rustdag den eersten dag der week gevierd, als haar feestdag, als Dag des Heeren. Christus is het middel punt. De kern is, aldus Z.E. in zijn derde gedachte, dat gij dien heiligt. Dan mogen wij opgaan onder den Dienst des Woords en de bediening van het Heilig Sacra ment. Dan mogen wij hooren het aanbod van Zijn genade. God zelf roept ons, om te rusten. Rust is het middel; doel moet heiliging zijn. Als men spreker vraagt, wat mag ik doen en niet doen op den Zondag, dan is zijn antwoordt altijd geweest Heiligt gij er den justdag mee of doet ge het tegendeel. Met ver schillende practische voorbeelden maakt Z.E. een en ander duidelijk. Wie door God, die zelf dien dag geh iligt heeft, gevonden is, hunkert naar den Dag des Heeren, die is den rustdag niet tot een last, maar tot een zegen. Het leven is meer dan een worste ling. Het is door Gods genade een gave geworden, om te gaan van rust tot rust. Spreker waarschuwt de jonge menschen ernstig voor het mis bruik van den Dag des Heeren. Wij moeten Zijn eigendom willen zijn en 's werelds vermaak op Zondag terzijde durven stellen, want de wereld gaat voorbij met al zijn begeerlijkheid. Dan wordt de Zondag voor zijn gemeente een dag van heerlijkheid. Dan predikt ons de rustdag, dat er een rust overblijft voor het volk van God, aldus Z.E. die hiermede zijn rede beëindigd. Met psalmgezang en dankgebed werd de bijeenkomst gesloten. Vergadering van den raad der gemeente Sprang«Capelle te houden op Vrijdag 25 November 1938, des middags 7.30 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Benoeming leden Armbesturen. 3. Onderhandsche verhuring ge meente-eigendommen. 4. Benoeming gemeente-secretaris en ambtenaar van den burger- lnken stand. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders: No. 1. D. ter Avest te Rijssen. No. 2. M. F. de Visser te Gorinchem. De aanbeveling is alphabetisch. 5. Mededeelingen. CAPELLE. Bij den gemeenteveldwachter Key- nemans is als gevonden gedeponeerd een portemonnaie, inhoudende eenig Overzicht van de stoet op het Damrak. Tijdens den dankstond voor het gewas in de Ned. Herv. Kerk alhier ge houden extra-collecte ten hate van den Eeredienst heeft ongeveer 140,op gebracht. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk zijn benoemd de heeren J. Ver- heyden en Joh. Rosenhrand en tot dia ken de heer Joh. van der Schans, ter wijl in de plaats van den heer Adr. Verhoeven, die voor een herbenoeming niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer Joh. Pruyssers Jzn. werd benoemd. Naar we vernemen zal hel St. Ni- colaasfeest met de leerlingen der O.L. school in de Kom dit jaar reeds op Vrijdag 2 December a.s. gevierd wor den. Op het sportterrein aan dè Wil lem van Gentsvaarb speelde de,.voet- balvereeniging „Excelsior" j.l. Zater dagmiddag voor de 1ste klasse' Bral). Voetbalbond tegen h Rijswijk, owelke wedstrijd in een 90 overwinning voor de Capelsche vereeniging eindig de. De afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen organiseert op Donderdag 1 Dec. a.s. des avonds half acht in het gebouw voor Chr. Belangen een gezelligen avond, voorafgegaan door een ledenvergadering. De agenda voor de vergadering, vermeld1. Ope ning; 2. Notulen; 3. .-Ingekomen stuk ken. .yr Het 100-jarig bestaan van het R.K. Elisabeths-gasthuis. Zondag en Maandag'is hel lOO-j&Wg be staan van het r.k. Elisabeths gasthuis op plechtige wijze herdacht. Zondag recipieerden de zusters in haar eigen fraaie kloostergebouwen, die di rect aan het ziekenhuis aansluiten en er was begrijpelijk overvloedige belangstel ling van allerlei autoriteiten. Maandag ochtend droeg mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's-Hertogenbosch, in de kapel een mis voor dankzegging op en werden de nieuwe paviljoensgebouwen ingeze gend. Des middags om drie uur werd een groote feestvergadering gehouden, waar bij o.a. aanwezig waren het college van regenten met den president deken .1. F. M. Sanders, den bisschop van 's-Herto genbosch mgr. A. F. Diepen, burgemees ter en wethouders met den gemeente secretaris en verscheidene raadsleden, 'I Eerste Kamerlid H. J. M. Blomjous, mgr. prof. dr. Th. Goossens, rector der r.k. Leergangen, ds. v. d. Wiel en ds. .1. de Vries, resp. predikant der Ned. Herv. gemeente en der Gereformeerde Kerk, de heeren Polak en Gersons, vertegen woordigers der Israëlietische gemeente. De voorzitter van het college van re genten, deken Sanders, sprak een begroe tingswoord en bracht in dankbare her innering hetgeen in 100-jarigen charita- tieven arbeid door de stichting met be hulp van de doktoren en zusters was ver richt. De burgemeester Vonk de Both trad in breedvoerige historische beschouwin gen en prees de merkwaardige samen stelling tusschen allen, die in den loop der jaren hier gewerkt hebben aan de verzorging van de lijdende menschheid. Spr. deelde mede, dat het de Koningin behaagd had, nc moeder-Overste Zr. Wil- helma te benoemen tot Bidder in de Or de van Oranje Nassau. Ook mgr. A. F. Diepen richtte woor den van lof tot het bestuur en zusters en wees vooral op den geestelijken arbeid door priesters en verpleegsters verricht. Nament het feestcomité bood de heer Frans Mutsaerts Jr. de stichting een be drag van 10.000 aan voor den aankoop van radium, waarvan ook arme patiën ten kosteloos zullen kunnen profiteeren. Ook voor de zusters had spreker nog en kele honderden guldens ter beschikking voor den aankoop van een geschenk. Nadien spraken nog dr. Ph. Taminiau als voorzitter van de afdeeling der Ned. Maatschappij ter bevordering der genees kunst, om het bestuur van zijn voortva rendheid te huldigen en de geneesheer directeur dr. F. S. B. van Biichen om de voortreffelijke verstandhouding tusschen de zusters en de medici naar waarde te schatten. Voor het examen voor Handels slaagden mej. L. van Dongen en de heeren A. de Ruiter, L. de Ruiter, L Savelkouls, A. Gijsman en A. Broekmans. Zaterdag had alhier een on- jeluk plaats dat goed is afgeloopen. üp den draai naar de Ktrkestraat rolden enkele vaten van den vracht auto van den expediteur J. de H. en beschadigde het huis van den heer M. van Dongen. Gelukkig dat het hierbij bleef daar nog al dik- wijls op die plaats kinderen aan wezig zijn wat nu niet het geval was. Op Vrijdag 25 Nov. zal de gemeenteraad een openbare verga ring houden ter goedkeuring ge- meentebegrooting en rekening en begrootingarmbestuur en benoeming van een controleur voor de steun- verleening. Bezoek van Koning Leopold. Dinsdagochtend bracht de Koning met Koningin Wilhelmina een be zoek aan het stadhuis te Amsterdam, waar de raad geheel compleet was. De koning sprak een uitvoerige rede uit. Des namiddags werd bij het Bel gische moment te Amersfoort een gedenkplaat onthuld en de lunch gebruikt op het paleis te Soestdijk. Des avonds werd een gala-concert van.Bet Anisterdamkch orkest onder leiding van Dr. W Mengelberg bij gewoond en na afloop de verlichting in oogenschouw genomen. Het publiek op den Dam hield niet op met juichen tot Koningin en Koning op 't balcon verschenen en een hartelijke ovatie in ontvangst hadden te nemen. Vandaag bezoekt de Koning de Fokker-fabrieken en vertrekt van middag naar Den Haag, waar hij vanavond op de Belgische legatie een gala diner aanbiedt aan de Kon. familie en de Nederlandsche auto riteiten. - Morgen keert de koning naar België terug. I. Gans overleden. De bekende direcieur der Joodsche Invalide, de heer I. Gans is gister middag na een bespreking met mi. nister van Buuren in den Haag, nabij Sloterdijk in z'n auto plotse ling aan hartverlamming overleden. Hij was 48 jaar en heeft voor deze instelling en ook op ander terrein veel gedaan. Tragisch einde van een vechtpartij. In ons vorig nummer vermeldden we dat te Tilburg een vechtpartij plaats had, waarbij een man met een mes in het hoofd werd gesto ken, welk mes hij aankomst in het ziekenhuis nog in 't hoofd stak en daar werd verwijderd. Hij werd aldaar verpleegd, maar Vrijdag wenschte hij het ziekenhuis persé te verlaten. Hij was oogen- schijnlijk go^d, maarMaar.dagavond trof men hem op de Varkensmarkt tegen een huis geleund. Hij werd weer naar het ziekenhuis gebracht, waar de toestand zeer ernstig werd geacht en den man is dien nacht overleden. QDflDT KAATSHEUVEL. D.E.S.-nieuws. Vergezeld van een record a.yital sup porters toog DES Zondag j.l. naar Hel mond. Of ze echter plezier van hun uit stapje hebben beleefd is een andere kwes tie. Voor de rust was de wedstrijd het aankijken nog ten volle waard, alhoewel de wedstrijd zeer forsch was. De tweede helft was nog maar enkele minuten oud, of de scheidsrechter zag zich genoodzaakt twee spelers, respec tievelijk rechtshalf van DES en links binnen van Tubantia, naar de kleedka mer te verwijzen. Enkele minuten latei- volgde de Tubantia-midvoor wegens na trappen en uit protest daarom verlieten ZIE DONDERDAG ONZE ETALAGES RUNDSVLEESCH, Per pond BIEFSTUK 70 ct. RUNDERHAAS 70 ct. ROSBIEF 50, 60 ct. FILÉ 55 ct. FIJNE RIB 50 ct. DIKKE RIB 45 ct. BOUILLONVLEESCH 50 ct. POLET 45 ct. SCHENKEL 40 ct. KLAPSTUK 50 ct. RUNDERROLLADE 40 ct. RUNDSGEHAKT 40 ct. BORSTVLEESCH 40 ct. VARKENSVLEESCH. Per pond VARKENSFRICANDEAU 55 ct. VARKENSHAAS 55 ct. VARKENSCOTELETTEN 45, 50, 55 ct. VARKENSLAPPEN 55 ct. HAMPUNTLAPPEN 45 ct. MAGER DOORREGEN SPEK 40 ct. VERSCHE WORST 40 ct. VARKENSGEHAKT 40 ct. VET SPEK 40 ct. KINNEBAKSPEK 40 ct. HIELEN 30 ct. KOPPEN m. kinnebak 28 ct. Tot en met ZATERDAG bij aankoop van f 1 50 ontvangt men een '/a ponds blikje leverpast ij, behalve op vet, vet spek, mager spek en reuzel. Beleefd aanbevelend, Runds-, Kalfs- en Varkensslagerij en fijne Vleeschwaren. UI Uil I l

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 7