ENKELE MEISUS 1EIIIIISH1HÜ8 I n ■■■■■□■■■hhhh süesebebsc i MEIDEN KWAMEN HEEDS g KLUMPERS'WINKEL; NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. LAATSTE BERICHTEN, Ernstig auto-ongeval, Notaris A. SCHAAP DRUNEN. uuóSEN. SPRANG—CAPELLE. ENSELSE FABRIEK VAN SCHOENNEUZEN Costuums vanaf „5.75 „23.50 Kinderpakjes vanaf „3 25 St Nicolaas St. Nicolaas heeft ook in Drunen zijn bezoek gebracht. Zondag heeft de goede H. Man een tocht gemaakt door Drunen. De belangstelling was natuurlijk zeer groot. Toen de reis door de straat afgeloopen was trok de Sint naar de meisjescongregatie, waar door de R K. W.V. voor de kinderen der leden een kinderfeest georgani seerd was. Het was er gezellig en indruk wekkend. Vele en mooie gaven werden aan de kleinen uitgedeeld en zij trokken allen hoogst voldaan naar huis. Dinsdag was er weer werk aan den winkel voor den Sint. Na den drukken nacht van Maandag op Dinsdag was hij Dinsdagmorgen te midden der leerlingen van de R K. Meisjesschool en het personeel in de zaal der Meisjescongregatie. Daar werden door de kinderen der verschillende klassen leuke versjes en voordrachten gedaan, terwijl door een der leerlingen uit de hoogste klasse een hartelijk dankwoord gesproken werd aan het adres van de weldoeners in Drunen. De gaven waren weer veel en kostbaar. De kinderen werden goed bedacht en wij vinden ook onze taak om namens Drunensch in woners de Eerw. Zusters en de weldoeners dank te brengen voor alles wat zij iaarlijksch doen om deze z g. p r ij suit reik i n g mogelijk te maken. Daar wordt veel goed mee gedaan en menige zware taak voor de huis moeders mede verlicht. Collecte De collecte gehouden voor de vervolgden om geloof en ras heeft in onze gemeente f38,25 opgebracht. Boterfabriek De Stoom Zuivelfabriek, alhier houdt Woensdag 14 December a s. om half zeven haar algemeene jaar vergadering in de zaal der meisjes- congregatie. Plechtige opdracht Zondag deden wederom een 45 tal aspirantleden (27 jongens en 18 meisjes) voor de congregatieën hun plechtige opdracht. In den morgen was er een alge meene H. Communie en om vijl uur waren de leden der beide congregatieën in de It. K. Kerk verzameld. De plechtigheid werd geopend met het Veni Creator. Kapelaan Vogels hield een predikatie, waarin hij de nieuwe leden feliciteerde met hun aanneming als lid der congre gatie. Door de dameszangvereeni- ging werden onder leiding van den heer Kuijs enkele liederen op keurige wijze uitgevoerd. Met het Tantum Ergo werd deze indruk wekkende plechtigheid besloten Constantia Onder leiding van den heer Jan Veltman hield de handboogschutterij »Constantia« een algemeer.e ver gadering. Besloten werd op 8 Jan. 1939 een winteruitvoerirg te geven in de zaal van café Th. Elshout en daarvoor Berlicums Tooneel te engageeren. Komt er een nieuw raadhuis of niet Rondom het nieuwe raadhuis is in den gemeenteraad reeds veel gesproken. De voor en nadeelen van het plaatsen op het kermis terrein of elders zijn besproken. Men wilde het hebben in de Stationsstraat en op de plaats van het huis der familie Loeff 't Is bekeken en besproken en ui'einde- lijk is inderdaad 't besluit, dat het nieuwe raadhuis, waar, naar wij meenen in October of eerder al een aanvang met het houwen gemaakt had moeten worden, op het kermisterrein komt. Naar gemeld wordt is de goed keuring van het werkfonds reeds verkregen is, doch dat men thans nog wacht op de sanctie van de Ged. Staten. Vijf weken geleden werden de stukken naar dat College opgezonden. Men verwacht in de volgende week de vereischte goed keuringen en dan kan de aanbe steding plaats hebben. Kippendiefstaf In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden bij A. Lommers in de Torenstraat alle kippen uit het hok ontvreemd. Men denkt, dat hier een hond aan het werk is geweest. De Kras Maandag 12 December a.s. houdt de Kras in Hotel Vissers om zeven uur haar jaarlijksche feestvergade- ring. St. Elisabethvereenlging Woensdagmiddag om 3 uur komt de St. Elisabethvereeniging in lge- Arbeidsbem id deling Op den laatsten Zaterdag van November was de stand der werk loosheid in oDze gemeente ids volgt Ingeschreven stonden bij het agentschap der arbeidsbemiddeling 140 werkzoekenden waarvan Schoenmakers 60, losarbeiders 17, leerlooiers 7, landaibeiders 29 (hieronder 24 kleine boeren), bouw vakarbeiders 12, mandenmakers 6, houtbewerkers 1, rietmeubelmakers 2, chauffeurs 1, magazijnbedienden 1, machinisten 3, dienstboden 1. Totaal 140. Gedeeltelijk werkloos 22. In deze week geen steunverleening. In het werkverschafling object »het graven van vloeigreppels in de Honderd Bunders« waren tewerk gesteld 21 personen. ELSHOUT St. Nicolaas De Sint heeft ook ons dorp niet vergeten. Zondag was hij reeds vroeg aanwezig. Na een tocht door het dorp was de goede Man als gast bij de U.K. W.V. Daar heeft hij weer met gulle hand de vele en goede gaven uitgedeeld aan de dankbare kinderen der leden. HANK. Zondagmiddag j.l. heeft St. Nico laas in gezelschap van Zwarte Piet ons dorp met een bezoek vereerd. Te circa 12.30 uur kwam hij per boot aan hel Keizersveer aan, regelrecht uit Spanje. Na uitgestapt te zijn reed hij op een prachtige schimmel ons dorp rond, ge volgd door een groote menigte kinde ren en andere belangstellenden. In het Bondsgebouw aangekomen, werden de kinderen, na een toepasselijk lied te hebben gezongen, getracteerd. Alles werd opgeluisterd door de mu ziek der Harmonie. Na afloop keerden allen zeer voldaan huiswaarts. Door de plaatselijke politie is tegen een zekeren C. procesverbaal op gemaakt wegens overtreding van hel reglement op de Rivieren. In de „Bleek" alhier, was een hoeveelheid zand en modder gegooid, zeer ten na- deele van de scheepvaart. SPRANG. Bij de gehouden verkiezing van een ouderling en een diaken bij de Gerei. Kerk alhier wegens periodieke aftreding van de heeren A. C. Fijan en G. S. Both werden gekozen voor ouderling de heer B. Hofman en voor diaken de heer L. H. Both. Aan hethulppostkantoor alhier werd gedurende de maand Nov. '58 voorde Rijkspostspaarbank ingelegd f3841,— en terugbetaald f 43615 94. A.s. Maandagavond zal in de zaal van den Chr. Volksbond alhier vanwege en ten hate van der Ver- eeniging »Het Hoogeland» (Chr, Vereeniging tot stichtingen instand houding van Arbeidskoloniën) de film «Door de branding» worden vertoond. Ds. Bieshaar van Benthuizen heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt. Wij vernemen dat Ds. J. Fokke- ma, Ned. Herv. predikant te Delft, vroeger alhier, over enkele weken al hier hoopt op te treden voor het Comité voor Winterlezingen. De Reciteer- en Mond-accordeon club „Onder Ons", onderafdeeling van de Afd. Sprang van den Ned. Chr. Bouwarbeidersbond, gaat a.s. Dinsdag avond op uitnoodiging van de Afd. Til burg van genoemden bond aldaar een uitvoering geven bij gelegenheid van de jaarlijksche feestvergadering dier afdeeling. Het bestuur van den Chr. Bestu renbond Sprang-Capelle kwam j.l. Dinsdagavond in vergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter, de heer C. Braspenning. Na opening der vergadering met het lezen van Gods Woord en gebed, wer den de notulen der voorlaatste en laat ste vergaderingen gelezen en goedge keurd, waarna een aantal ingekomen stukken werden behandeld. Naar aanleiding van een circulaire van den Bond van Chr. Verbruiks-coö- peraties werd besloten zich met ge noemden bond in verbinding te stellen en een spreker uit te noodigen om in een te beleggen vergadering de coöpe ratieve gedachte uiteen te zetten. Besloten werd te trachten de sinds eenigen tijd ingestelde Commissie van Advies voor Werkverschaffingsaange legenheden in functie te doen treden. Verder werd besloten zich in ver binding te stellen met den Ned. Chr. Bond van Kantoor- en Handelsbedien den om te trachten alhier tot oprichting van een afdeeling van genoemden bond te komen. Nadat de begrooting voor 1939 was opgemaakt en enkele interne aangele genheden waren besproken werd de vergadering gesloten en ging dhr. W. M. Dalinaijer in dankgebed voor. Onder leiding van haar voorzitter kwam j.l. Dinsdagavond Patrimonium's Koleninkoopvereeniging in jaarverga dering bijeen. Na gebruikelijke opening tulen gelezen en vastgesteld. Door den penningmeester, den heer H. M. Zwart, werd verslag uitgebracht waaruit bleek dat aan contributie was ingekomen 4990.56; de uitgaven be droegen 4490.53, zoodat o00.03 te veel aan contributie werd opgebracht. Boeken en bescheiden werden door de daartoe benoemde commissie gecon troleerd en in orde bevonden. De aftredende bestuursleden de hee ren Dalmaijer en de Jong werden op voorstel der vergadering bij acclama tie herbenoemd. Het bestuursvoorstel betreffende het honorarium van den penningmeester werd met algemeene stemmen aangeno men. Door het bestuur werd mededeeling gedaan dat art. 4 van het reglement successievelijk zal worden gehandhaafd wat inhoud dat in de toekomst geen kolen meer zullen worden verstrekt al vorens deze geheel betaald zullen zijn. Aan het slot sprak de voorzitter een woord van dank voor de opkomst en eindigde met dankgebed. CAPELLE. Het St. Nicolaasfeest voor de leer lingen van de O. L. school in de Kom, welk feest j.l. Vrijdagmiddag in het Sta tionskoffiehuis werd gevierd, heeft weer een schitterend verloop gehad. Mede door de milde bijdragen van de gemeentenaren, kon het comité voor de kinderen doen, wat het zich had voor gesteld. Na een korte inleiding van vroolijke St. Nicolaasliedjes, begeleid door ac cordeon, deed St. Nicolaas, vergezeld van zijn knecht, zijn intrede in de zaal, waar de Kindervriend door de kleinen met ongeduld verbeid werd. De Sint sprak de kinderen op recht hartelijke wijze toe en onderhield zich met ver schillende leerlingen persoonlijk, waar bij, sommigen van hem een vermaning ontvingen. Doordat de Sint dien mid dag nog meer bezoeken had af te leg gen, vertrok hij na een goed uur weer. Na het bezoek van St. Nicolaas hield het ensemble Lotte en Alex Wins uit Amsterdam de kleinen nog een paar uren gezellig bezig met goochelen, waaraan sommige kleinen actief deel namen, een poppenkastvertoonmg, enz. waarbij door de jongens en meisjes naar hartelust genoten werd. Om het feest te vervolmaken werden op royale wijze versnaperingen uitge deeld, terwijl ieder kind nog een ca deautje ontving. Het is voor de school kinderen een prachtige St. Nicolaasdag geworden en vol tevredenheid togen rij na afloop huiswaarts. In het Stationskoffiehuis van den heer P. Pruijssers hield de afd. Sprang- Capelle e.o. van Volksonderwijs j.l. Vrijdagavond voor haar leden een feestavond, welke zêer druk bezocht was. De voorzitter, de heer E. Colet, heet te de aanwezigen welkom en sprak er zijn voldoening over uit, dat zoovelen aan den oproep van het bestuur gehoor hadden gegeven, waarna de secretaris, de heer J. Kraak, de notulen der vorige vergadering voorlas, welke onveran derd werden goedgekeurd. De heer G. A. S. de Bas, die begin November de algemeene vergadering van de lande lijke vereeniging Volksonderwijs te Utrecht als afgevaardigde had bijge woond, bracht verslag uit omtrent het op deze vergadering behandelde, waar voor hem door de aanwezigen met een hartelijk applaus dank werd gebracht. Het huishoudelijk gedeelte der agen da was hiermede afgehandeld en nu volgde het optreden van het ensemble Wins uit Amsterdam, dat met populaire accordeonmuziek, humoristisch gooche len, een propaganda-poppenspel voor Volksonderwijs en een één-acter „Hij, Zij en de... Vergadering", waarin door Mevr. Wins zes verschillende rollen werden vervuld, de aanwezigen op onderhoudende wijze wist te boeien en de stemming er in te brengen. De voorzitter sprak namens allen woorden van dank aan het ensemble Wins. Op de oefeningsavond van de damclub O.N.A. alhier werd j.l. Vrij dagavond door den heer D. Verhagen een simultaan-seance gegeven, waarbij aan 8 borden gespeeld werd. Hij speel de remise tegen W. Hoolboom en A. v. Vuuren, terwijl hij won van H. Hulst, S. Y. Oerlemans, A. de Rooy, P. Tac- tor, P. van Vuuren en S. J. L. Oerle mans. Ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle werden gedurende de maand Nov. ingevolge de Vleesch- keuringswet aangegeven 20 runderen en 69 varkens. Voor den Geref. Zendingsbond hoopt a.s. Donderdag 8 dezer des avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk a. d. Loonschendijk als spreker op te treden Ds. W. Vroegindewey uit Hoo- geveen. 3 dooden Uit Hoogerheide. In den afgeloopen nacht om 12 uur is een personenauto, door nog niet bekende oorzaak tegen een De drie inzittenden, 2 heeren en een dame zijn op slag gedood. De slachtoffers zijn de 28 jarige mej. R. M uit Bergen op Zoom, de 33 jarige C. W. uil Dinteloord en de 30-jarige M. N. uit Dintel oord. De slachtoffers zijn naar Bergen op Zoom overgebracht. Een werk van 400 millioen wacht Nederland. De minister van Waterstaat ver trouwt er op, zoo deelt hij de Tweede Kamer in zijn memorie van van antwoord nopens het Zuider- zeefonds mede, dat de beslissing tot de uitvoering van het droogleggen van het Zuidelijk gedeelte van het lJselmeer en het begin van de uit voering zelve vóór Df43 kunnen vallen. Het geldt hier het maken van nieuw land ter groolte van een kleine provincie, waarmede wellicht een bedrag van 400 millioen of meer gemoeid zal zijn. Het droogleggen van 't Zuidelijk gedeelte zal diep ingrijpen in het stelsel van onze militaire defensie en belangrijke voorzieningen ten behoeve van de landsverdediging noodzakelijk maken Overleg hier omtrent zal niet alleen tot een tech nisch, maar ook tot een economisch bevredigende oplossing moeten lei den. Hiermede en met het overleg over talrijke andere vraagstukken is onvermijdelijk veel tijd gemoeid. De Dingaansvlucht van de Reiger. De Reiger, die gisterochtend on der groote belangstelling van Schip hol naar Zui 1-Alrika is vertrokken, in verband met de honderdste her denking van den Dingaansdag, is om 11 u. 42 (Nederlandsche tijd) te Marseille geland. Om 13 u. 05 werd de vlucht voortgezet en om 16 uur (Nederlandsche tijd) kwam het vlieg tuig te Napels aan. Vandaag wordt de tocht via Athene voortgezet naar Cairo. Aan boord daarvan bevindt zich Jhr. Beelaerts van Blokland, die Nederland bij deze herdenking ver tegenwoordigt. De bedoeling is later te komen tot een geregelden luchtdienst op Zuid-Afrika. Zondagswet. Minister van Buuren heeft in de Tweede Kamer verklaard dat een nieuwe Zondagswet op komst is. Het zal moeilijk zijn op dit punt de heele kamer tevreden te stellen. Hij zal z'n overtuiging volgen en trachten ieders belangen zooveel doenlijk te ontzien. Groote meerderheid voor kabinet Spaak- De door Van Cauwelaert, Carton de Wiart en Poncelet ingediende motie van vertrouwen in de regee ring-Spaak is aangenomen met 111 tegen 49 stemmen en 21 onthou dingen. Deze meerderheid, waartoe 14 sociaal-democratische stemmen behooren is de verrassing van de gisteren gehouden zitting van het Belgische parlement, waarheen Spaak en zijn ministers zich begeven hadden om den constitutioneelen dood te sterven, gelijk hijzelf opge merkt heeft. Men is benieuwd wat minister president Spaak nu zal doen, na de uitspraak van het socialistisch con gres en de duidelijke uitspraak dei- Kamer. Fransch-Duitsche overeenkomst. Dinsdagmiddag om half vier is in den bekenden Salon de l'Horloge aan de Quai d'Orsay te Parijs de Fransch- Duitsche vei klaring onder teekend, die onmiddellijk aan de pers werd medegedeeld. Deze ver klaring luidt als volgt «De heer Georges Bonnet, minis ter van Buitenlandsche Zakeu van Frankiijk en de heer Joachim von Ribbeniiop, minister van Buiten- landsche Zaken van Duilschland, handelend in naam en in opdiacht hunner regeeiingen, zijn bij gelegen heid van hun samenkomst te Parijs 6 December i93ö, het volgende over eengekomen 1. De Fransche en de Duitsche regeeringen zijn heide ten volle de overtuiging toegedaan, dal vieed. zame betrekkingen en een goede nabuurschap een der voornaamste elementen voor de consolidatie van den toestand in Europa en het be houd van den wereldvrede vormen. De btide regeeringen zullen met alle kracht trachten, in dien zin de ontwikkeling der bedekkingen lus schen beide landen te verzekeren. 2 Beide regeeriugen cons ateeren dat tusschen Frankrijk en Duilsch land geen enkele kwestie van terri- torialen aard meer hangende is en erkennen plechtig de huidige gren zen tusschen beide landen als de finitief. 3, Beide regeeringen zijn beslo ten, onder voorbehoud van haar speciale heirekkingen met andere landen, met elkaar in contact te blijven, wat betreft alle kwesties, die heide landen aangaan en elkaar wederkeerig te raadplegen,wanneer de latere ontwikkeling van die kwesties tot internationale verwik kelingen zou dreigen te leiden Krachlens heiwelk de vertegen woor. digers der heide regeeiingen Boven genoemde verklaring hebben onder teekend Nadien werden de autoriteiten door president Lebrun ontvangen en daarna hebben Bonnet en van Bibbentrop voor de radio een ver klaring afgelegd. De laatste zeidein onberispelijk Fransch: Als gelijkgerechtigde partners ver klaren twee groote»naties zich thans bereid om, na ernstige meenings- verschillen in het verleden, betrek kingen van goede nabuurschap in de toekomst te vestigen. Met ge noemde verklaring geven zij uit drukking aan haar overtuiging, dat er in feite geen enkele tegenstelling van vitaal belang tusschen haar bestaat, die een ernstig conflict zou kunnen rechtvaardigen. VOOR DIRECT GtVRAaGD van 14 jaar, voor opleiding in de stikkerij. H. J. VAN BLADEL, 60389WAALWIJK. te Waalwijk, bericht dat de onroerende goederen te Be oijen van wijlen Mej. J. E. MAZIREL zijn in- gezet op Koop 1 f 5190. Koop 2 f2O0O - Koop 3 f 3150 Toeslag Dinsdag 20 December 1938 des avonds 7 uur in calé HOLTZER-PASSIER. Bij den toeslag komen de perceelen in Massa. 60388 VRAAGT voor den verkoop aan schoenfabrieken. Brieven, welke in de Hollandse taal gesteld kunnen zijn, onder No. der advertentie Bur. v d. blad, 60. 87 en stonden verbaasd over onze LAGE PRIJZEN- NIEMAND begrijpt, dat wij onze Winterjassen vanaf f6- tot f 20 welke uitmunten in kwaliteit, binnenwerk, afwer king cn pasvorm tegen zulke LAGE PRIJZEN m kunnen aanbieden. Het geheim zit in onze ENORME OMZET, waartoe wij door onze combi gf natie van 32 zaken en onze eigen fabrieken in g staat zijn. Begrijpt Uw belang en spoedt U naar GROOTESTRAAT 252 WAALWIJK. kiftm nprpHpn ■1

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6