Tsjecho-Slowakije. Plaatselijke Berichten. PRETTIG KERSTFEEST! DE B I C O. Fa. Anton Holfgrefe H.deBont-v.Hulten Het vertrouwdst adres voor alles en nog wat. Heerenkleeding naar maat Zaterdag 17 December 1938 No. 100 De Echo van het Zuiden Derde blalNUMM Wij wenschen U een Met onze KERSTARTIKELEN en een KUNSTBLOEMETJE, VISITE K AA RTJ ES Lezing Drs. G. de Vries. Donderdagmiddag werd in de groote zaal van het K.J.V.-huis (thans Huize Immaculata) voor den R.K. Vrouwen bond en genoodigden, door Drs. G. de Vries, directeur der R.K. H. B. S. al hier een lezing gehouden over „Tsje cho-Slowakije". Door de voorzitster mevr. Hoffmans- v. d. Schoot, werden spreker en de aan wezigen hartelijk welkom geheeten, waarna Drs. de Vries zijn hoogst inte ressante, met lichtbeelden toegelichtte lezing hield. Het is ons aangenaam die onzen le zers hier te kunnen weergeven. Tsjechoslowakije. We zijn in de donkere dagen vóór Kerstmis, maar we verheugen ons reeds op het licht van de Kerstnacht en de ontroerende schoonheid van het „Ere aan God en vrede op aarde", dat ons dan nog meer dan op andere dagen in een mystieke gemoedsstemming brengt en ons aftrekt van het aardse en alle daagse in ons leven; de familiekring is gezelliger dan anders. En toch, als we ook op deze Kerstmorgen de krant ter hand nemen, dan worden we weer on middellijk teruggebracht tot de harde, onchristelijke realiteit van het leven: we lezen weer van verwoestingen in Spanje, van mensenslachtingen in Chi na, van spanning tussen Duitschland en Engeland, Frankrijk en Italië, Rusland en Japan, van meedogenloze kwellin gen en verbanningen van anders-ras- sige mensen, van vervolging der Kerk en haar bedienaren en vernietiging van godsdienstig-kerkelijke instellingen, van ontchristelijking van scholen enz. enz. Inderdaad, wanneer we de woorden „vrede op aarde' alleen beschouwden in de politieke betekenis, dan zouden we ons moeten afvragen: zijn de woor den nog wel van practische betekenis voor de mensen van onze onchristelijke wereld, nu de ster van Bethlehem meer en meer verduistert, enerzijds door het zwarte materialisme van een Real-poli- tik, anderzijds door het rode dwaallicht van een herleefd Heidens Joelfeest? Europa is vol spanningen en tegen stellingen, welke vele staatslieden en gewone burgers beangst maken voor de toekomst; vele anderen, moeders zo wel als vaders, vragen zich met zorg af: Wat zullen onze kinderen nog een maal beleven? Zullen zij inderdaad nog eenmaal den Untergang des Abend- landes beleven? Tsjechoslowakije is we 1 eens das Herz Europas genoemd, geografisch en politiek en de spanningen, waarover ik sprak, hebben haar hoogtepunt gevon den in dit centraal gelegen land. dat evenals China een Rijk van het Mid den zou kunnen worden genoemd. Een beschouwing over de situatie van dit land kan dan ook bijdragen tot verhel dering van het inzicht in de toestanden en verhoudingen van ons werelddeel. Ik hoop, geachte dames, dat ook dit het resultaat mag zijn van mijn voor dracht. Wat is Tsjechoslowakije? Vele Nederlanders zullen het ant woord op die vraag schuldig moeten blijven en bij zichzelf zeggen, dat het een land is, waarvan wij vroeger nooit gehoord hebben, en dat ook niet op oudere atlassen voorkomt. Wel lezen we er vaak over in de krant, we weten dat de verhouding met Hitler-Duits- land niet gunstig was en dat er bijna een wereldoorlog uitgebroken was, zo dat in het laatst van September ons le ger gedeeltelijk gemobiliseerd moest worden. Sommigen hebben horen ver tellen van de oude stad Praag met haar monumentale bouwwerken en vooral in deze streken is men niet onbekend met de industrie, speciaal de schoenen industrie, waarmede de naam Bat'a on afscheidelijk verbonden is. Het woord Tsjechoslowakije geeft reeds enige aanwijzingen aan: een land bewoond door Tsjechen en Slowaken. De naam is intussen niet volledig, we zouden moeten zeggen: het land van Tsjechen, Slowaken en Roethenen en de staat is sedert enige weken een soort bondstaat, opgebouwd uit de histori sche vroeger-Oostenrijkse landen: Bo- hemen en Moravie, Silezië samen Tsje chië met de hoofdstad Praag en als tweede stad Brunn, de vroeger Hon gaarse delen: Slowakije en Roethenië met de hoofdsteden Pressburg (Bratis lava) en Chust. Het oppervlak van de in October verkleinde staat is thans nog bijna driemaal dat van Nederland, het aantal inwoners bijna 10 millioen, vgl. Ned. 8,6 mill. Wanneer men al leen op deze getallen let, zal men niet dadelijk begrijpen, waarom men aan de levensvatbaarheid van deze staat twij felt. Het wordt ons duidelijk, wanneer men let op de horizontale vorm in ver band met het z.g. druk-coefficiënt. De staat Tsjechoslowakije is een kunstma tige schepping geweest van de gealli eerde mogendheden in de eerste plaats van Frankrijk en dateerde van 1918- 1919. Er kan niet genoeg op gewezen wor den, dat de binnen- en buitenlandse po litiek van het nieuwe Duitsland en het verdrag van Muenchen in Sept. van dit jaar niet begrepen kunnen worden, zonder dat men denkt aan de z.g. vre desverdragen van Versailles, Trianon en Neuilly in 1919. Vrees is een slechte raadgever, haat nog in sterkere mate. Vrees en haat nu hebben Clémenceau en Lloyd George, de overwinnaars, gebracht tot de op stelling van een systeem van knechting van het Duitse volk, tot de vernietiging van de oude Oost-Hongaarse monar chie, tot de stichting van een onmoge lijke staat Oostenrijk, tot verminking van het oude Hongarije, tot de stichting van een als vazalstaat van Frankrijk bedoeld land Tsjechoslowakije, tot ver groting van de Balkanstaat Servië met door Katholieken bewoonde historische landen Kroatie-Slavonië, tot een nieu we staat Joegoslavië. Benés had in 1916 geschreven: détri- niser 1' Austre Hongrie en kreeg in 1919 zijn zin, de jonge Habsburgse kei zer Karei werd met vrouw (keizerin Zita) en kinderen in ballingschap ge zonden en toen hij het waagde in Hon garije, dat nog altijd een Koninkrijk is, terug te komen, naar Madeira verban nen, waar hij spoedig, in 1922, over leed. Dè historie zal waarschijnlijk een maal getuigen, dat Frankrijk met den cynischen ongelovigen Clémenceau aan het hoofd, zwaar gezondigd heeft. Het is niet mijn oordeel, onlangs schreef de nationalistische Figaro hetzelfde. Wanneer het medegewerkt had aan de stichting van een nieuwe Oosten- rijkse-Hongaarse staat, waarin ook aan de Tsjechen en Slowaken zelfregering was verleend, zou Duitsland in het z.o. beter afgesloten zijn geweest, dan door de verbrokkeling van de oude O.-H. monarchie. De nieuwe Tsjechoslo waakse staat 1919, was ruim maal Nederland, had 15 millioen inwoners, was ogen schijnlijk een staat met zeer grote toe komst. In vele streken vruchtbare bo dem, in de bergstreken meer voor vee teelt, in de droge vlakten voor land bouw geschikt, een grote rijkdom aan ertsen en bruinkolen, een gunstige lig ging voor het verkeer in het hart van Europa, mooie oude steden met enigs zins oostelijk Duits karakter, prachtige natuurlandschappen, een grote rijkdom aan geneeskrachtige bronnen, enorme bossen en zoutbeddingen vaak nog wei nig intensief geëxploiteerd in het Oos ten, financiële steun van Frankrijk om het land tot nog hogere productie te brengen, hét zou een van de gelukkig ste landen van Europa kunnen zijn, als het niet intens verzwakt werd door de strijd tussen de nationaliteiten: de Tsje chen die zich als heer en meester be schouwden, maakten nauwelijks 50 van de bevolking uit. De Slowaken zijn* wel stamverwant, spreken een taal die wel met die van de Tsjechen veel over een komt, maar voelen zich als een apart volk dat van de Tsjechische over- heersching niets wil weten; bijna J4 van.de bevolking bestond uit Duitsers, althans Duits sprekende mensen, die bij de stichting van de Tsjechoslowaakse staat niet werden geraadpleegd, even min als het millioen Hongaren, die te gen-hun zin in het Tsjechoslowaaks verband werden opgenomen. Deze si tuatie was des te gevaarlijker, omdat deze minderheden woonden in de grensgebieden, de beste van het land genoemd, aan de vijandig gezinde Duit se, Oostenrijkse en Hongaarse staten. Het bovengenoemde drukcoefficiënt wil dit zeggen: de 15 mill, zielen tellen de staat Tsjechoslowakije werd tot Oc tober van dit jaar omgeven door Duits land en Oostenrijk, tesamen 76 mill, mensen. Hongarije met 8 mill., terwijl ook Polen met 30 mill, inwoners wegens een grensgeschil de nieuwe staat niet gunstig gezind was. Teschen was aan Tsjechoslowakije gegeven. Lloyd Geor ge, de Engelsche Minister van Buiten- landsche Zaken, verklaarde hooghar tig: "ik had er nog nooit van gehoord. Alleen de 17 mill, tellende Roemeense staat beschouwde zich als vriend van Tsjechoslowakije, maar is ook niet zo krachtig als het lijkt. Tsjechoslowakije was dus door vij anden omgeven, voelde zich niettemin sterk genoeg om zijn politieke stem krachtig te laten horen en Duitsland en Hongarije reden te geven tot nog gro tere verbittering. Beide staten waren echter ontwapend en konden resp. door Frankrijk en Joegoslavië en Roemenië in bedwang gehouden worden. Frank rijk en Tsjechoslpwakije bewapenden zich, in strijd met de vredesverdragen en de Volkenbond zo sterk mogelijk en dachten voor lange tijd, misschien wel voor altijd het lot van West, Midden en zelfs Oost Europa in handen te hebben. Beide staten stonden ook met Rusland en de Balkanstaten in nauwe militaire verbinding. De verwachtingen kwamen niet uit: de materiele bewapening alleen bleek niet voldoende te zijn, de morele gees telijke bewapening bleef uit: de levens kracht van het Franse volk werd steeds aangetast door de vrees voor het leven, het lage geboortecijfer. Het bevolkingsvraagstuk beheerst grotendeels de wereldpolitiek. Ik kan daar niet nader op ingaan, het zou on derwerp voor een nieuwe voordracht kunnen zijn. FABRIEKEN EN T.B.C.- BESTRIJD1NG. Belangrijke besprekingen tusschen B. en W., de fabrikanten en doktoren. Woensdagavond is ten gemeente- huize een belangrijke vergadering ge houden tusschen het gemeentebestuur, fabrikanten en doktoren over het vraagstuk der T.B.C. in onze gemeente, speciaal wat betreft T.B.C.-haarden op schoenfabrieken. Een groot aantal fabrikanten had aan den oproep gevolg gegeven. Daar naast waren nog aanwezig Dr. Brant- jes, inspecteur van de Volksgezondheid uil Nijmegen, Dr. Hopmans, districts leider van het consultatiebureau voor T.B.C. te Tilburg, Dr. Gulden van de Arbeidsinspectie uit Breda en Dr. Bol ster alhier. Na een welkomstwoord van den Edelachtb. heer burgemeester E. C. Mocmen, gaf deze het woord aan Dr. Kolster. Deze zette uiteen wat de aanleiding was geweest om deze aangelegenheid ter sprake te brengen. Voötnaamelijk kwam dit, zegt spreker, doordat de fei ten van de laatste twee jaren zoo wa ren, dat herhaaldelijk nieuwe gevallen van T.B.C. werden geconstateerd waar van de oorzaak niet van huis uit ont staan kon zijn, maar dat enkele fa brieken de besmettingshaarden moes ten vormen. Met medewerking van de fabri kanten heeft daarop in enkele fa brieken een onderzoek plaats ge had, waarbij ook de arbeiders be trokken waren en waarbij werd aangetoond, dat er in enkele fa brieken werkelijk haarden van T.B.C. waren. Om aan dien toestand een einde te- kunnen maken is een voorafgaand on derzoek niet alleen wenschelijk maar ook noodzakelijk. Bovendien zal deze keuring zich niet alleen uit moeten strekken tol het huidige personeel, maar ook tot het toekomstige. Het zal een doorloopend onderzoek moeten zijn, dat zoo noodig door een bloed onderzoek gevolgd zal moeten worden. kelijk verschijnsel voorgedaan, doordat het aantal gevallen plotseling aanmer kelijk steeg, gevolgd door nog grootere verhoogingen in 1938. Spreker toont met cijfers aan, dat bij het aantal personen dat in 1934 werk zaam was in de schoenbedrijven slechts 1/3 van de nieuwe gevallen ge constateerd kon worden tegen ruim 50 pet. in 1938! Deze cijfers hebben dan nog maar alleen betrekking op de bij 't consultatiebureau bekende gevallen, waarbij dan nog niet begrepen zijn, gevallen als hersenvliesontsteking bij kinderen, daar deze gewoonlijk niet bij de consultatiebureaux behandeld wor den. In de laatste twee jaren was ech ter het percentage van nieuwe geval len van hersenvliesontsteking bij kin deren voor deze gemeente beduidend hooger dan het algemeen rijksgemid delde. Spreker zegt verder, dat het onder zoek achteraf niet geheel juist is. De keuring vooraf blijft de aangewezen weg om het aantal nieuwe gevallen van T.B.C. zooveel mogelijk te beperken. Hierna volgde een algemcene ge- dachtenwisseling. Daarbij kwam vast te staan, dat de fabrikanten in het al gemeen er voor voelden om hun per soneel vooraf te laten keuren. Een en ander zal nog nader besproken wor den in de Waahvijksche Vereeniging van Schoenfabrikanten. Is van deze een definitief antwoord binnengekomen, dan zullen ook de ongeorganiseerden verzocht worden een zelfde regeling toe te passen. De algemeene indruk van deze ver gadering was, dat de fabrikanten niet alleen welwillend tegenover de maat regelen staan, maar ook doordrongen zijn van de noodzakelijkheid ervan. Verder werd van de zijde der fa brikanten nog naar voren ge bracht, de wenschelijkheid, om gebiedend voor te schrijven, om eventueel nieuw personeel alleen aan te nemen, wanneer dit een goedkeuringsbewijs kan overleg gen. Mogelijk zal ook hierin volle over eenstemming bereikt worden. gekozen uit één van onze 40 mooie soorten, slaagt het zeker v.h. Bierlaagh v. d. Heijden WAALWIJK HOEK RAADHUISPLEIN- BESTELT HEDEN UWE WAALWIJKSCHS STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN - WAALWIJK Dr. Brantjes, vervolgens het woord verkrijgend, wees er op dat de maat regelen die in verband met de T.B.C.- bestrijding genomen moeten worden, niet alleen van belang zijn voor een bepaald persoon of bedrijf, maar wer kelijk een algemeen volksbelang. Deze ziekte kent geen leeftijd, rang of stand, maar richt zich tegen ieder. Spreker wees op het verschil van T.B.C.-bestrij- ding met vroeger en nu. Vroeger werd een geval van T.B.C. geconstateerd en opneming in het sanatorium volgde, waar men den patiënt maar met zware spijzen voedde om hem zoodoende be ter tegen de ziekte bestand te doen zijn. Op het moment is de werkwijze van een consultatiebureau echter zooda nig, dat ook gekeken wordt naar den aard van de ziekte en dat getracht wordt de bronnen op te sporen waar het geval zijn oorsprong kan hebben gevonden. Êen intensief onderzoek heeft daarbij plaats waarbij geval voor geval goed onder de loupe genomen wordt. Algemeen begint men het nut van een krachtige T.B.C.-bestrijding, voor zoover dit nog niet het geval was in te zien. Het Rijk gaat op dezen weg goed voor, door met ingang van 1939 voort aan een medisch-hygienische keuring voor onderwijzend- en P.T.T.-perso- neel te gelasten. Het was te wenschen, dat dit voor beeld algemeen navolging zou mogen vinden ook in de industrie. Dr. Hopmans, wijst er aan de hand van cijfers van het consultatiebu reau op dat de stand van het aan tal gevallen van T.B.C. in deze ge meente gunstig was, zeker ten op zichte van de omliggende gemeen ten. In het tijdvak van 1933 tot en met 1936 kon telkenmale een steeds terug loopend aantal van nieuwe gevallen van T.B.C., worden geconstateerd. In 1937 heeft zich echter een opm^r- R. K. Vrouwenbond. „De Wichelroede.'* Ongetwijfeld zijn er die bij een praatje over de Wichelroede met een glimlach hun schoudersophalen waai mee zij zeggen willen bijgeloof, bedrog, leugen. Inderdaad, dat komt heel veel voor en in zeker opzicht is dit ook begrijpelijk, want het is moeilijk aan te nemen, dat er menscnen zijn die met behulp van een simpel stukje hout of ijzerdraad, verborgen wateraders,steenkool enz aanwijzen. Daarbij komt dat er nog steeds geen enkele geleerde in geslaagd is het probleem van de wichelroede wetenschappelijk te verklaren. Wij zijn er evenwel van overtuigd en de zeer velen die Woensdagavond eveneens in de zaal van den R. K. Gildenbond aanwezig waren, met ons, dat een wichelroede-looper inderdaad bizondere krachten moet bezitten en met behulp daarvan bepaalde dingen kan opsporen. De bekende wichelroede looper Dovens uit Lieshout heeft dit ons wel over duidelijk bewezen. Deze was immers Woensdagavond de gast van de R.K. Vrouwenbond die een vergadering belegd had voor hare leden, die goed waren opge komen, evenals trouwens het man nelijk element, dat bij deze gelegen heid bij groote nitzondering was toegelaten. Wij moeten terecht verklaren dat deze avond dan ook best geslaagd is. Na 'n hartelijk begroetingswoord van de presidente, Mevr. Hofmans- v. d. Schoot gaf deze het woord aan den heer Dovens uit Lieshout die een lezing zou houden over „de Wichelroede." Deze begon met te verklaren dat sommige menschen het vermogen DE BAROMETER STAAT OP REGEN. Het alarmsignaal voor rheumatiek heeft geslagen. Neem Uw veiligheids maatregelen als duizenden anderen, die slechts één middel kennen, dat hen het vochtige Hollandsche klimaat tegen rheumatiek beschermt. Zet Uw gezondsheidsbarometer weer op „zon- nig en gebruik Kruschen. Eiken mor gen „de kleine, dagelijksche dosis" in Uw eerste kop thee of op een glas warm water en het kan regenen zoo veel het wil. Rheumatiek behoeft bij U niet aan te kloppen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apo thekers en drogisten a 0.40. ƒ0.75 en 1.60 (extra groot pak). lebben om met behulp van een wichelroede, waardevolle zaken, speciaal water in den bodem op te sporen. De geschiedenis van de wichel, roede dateert al van eeuwen her en de kunst van het roede loopen was, aldus spr., reeds bij de oude Egypte- naren bekend, terwijl de Perzen er ware meesters in waren. Spr. zegt dat het roede loopen in de middeleeuwen eenigszins op den achtergrond is geraakt, daar men aan toovenarij dacht, waarmede de menschen niets te maken wilden hebben. Langzamerhand begon men er later evenwel het groote nut var. in te zien vooral in Duitschland, in verband met den mijnbouw. Volgens spr staan vele geleerden )evooroordeeld tegenover de wichel roede, vooral door het feit dat men er nog steeds geen wetenschappelijke verklaring voor heeft weten te vinden. Spreker is echter van meening dat in de nabije toekomst, ook dit punt volledig zal worden opgehelderd. De wichelroede kan gemaakt worden van alle mogelijke dingen. Iedere houtsoort komt er voor in aanmerking, wanneer zij tenminste sappig genoeg is, terwijl ook ver schillende metaalsoorlen uitstekend geschikt zijn. De vorm van de roede doet er niets toe. Men moet niet gaan denken, dat de kracht in de roede zelf zit. Dat is uitgesloten. Deze zetelt in den persoon, die dikwijls ook zonder roede opmerkelijke ervaringen kan opdoen. Zoo haalt spr. aan dat wanneer hij met zijn auto voorden overweg bij Best moet stoppen, hij niet in het voertuig kan blijven zi'ten, zonder onpasselijk te worden. Naar zijn meening moet zich daar dan ook een sterke waterader bevinden. Spr. haalt verder met tal van voorbeelden het nut van de wichel roede aan. Niet alleen voor het ontdekken van waardevolle stoffen, maar ook voor het genezen van bepaalde gevallen van reumathiek, bedwateren, slapeloosheid, onrustig heid enz Ook de ervaringen'die spr. met dieren had meegemaakt waren zeer interessant en werden door de vergadering met groote aandacht gevolgd. Vervolgens werd de film „Met de Oudjes op stap" vertoond, die wederom een groot spcces was, waarna de heer Dovens nog enkele interessante demonstraties met zijn roede liet volgen. Verschil ten de aan wezigen poogden ook hun proeven vaA bekwaamheid af te leggen. 't Was een hoogst interessante avond, waarvoor alle hulde aan den R K. Vrouwenbond. Wij vernemen nog dat de heer Dovers bij verschillende parti culieren heeft geëxpermenteerd, speciaal naar de aanwezigheid van water-aders e. d. Grootestraat 231 WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast „Haar Gouden Stem." Onder de bekwame leiding van den heer Jac. M. Didden heeft de Missienaaikring uit de Parochie van Onze Ligve Vrouw Onbevl. Onlv. 't tooneelstuk met bovengenoemden titel in studie genomen. De opvoering zal plaats vinden op 5 Januari a s. in de zaal van dë R. K. Werkliedenvereeniging, terwijl de baten ten goede zullen komen aan de vier gezamenlijke parochieele Missiënaaikringen. Wij herinneren ons nog levendig hoe in Januari van dit Jaar voor hetzelfde mooie doel «Wroeging» werd opgevoerd, dat tweemaal een volle zaal trók en waardoor Waal- wijk toonde, dit goede werk voc de Missie zeer te waardeeren. Wij hopen daarom dat dit toonee stuk evenveel succes moge oogstt en wanneer dan ook een dezi dagen de voorverkoop van kaart* zal aanvangen, deze gretig aftre zullen vinden. Beëediging L. V. A. Woensdag heeft te Soesterber in tegenwoordigheid van familii leden en tal van autoriteiten c beëediging plaats gehad van ee 40-tal olficieren van de Luchtvaar afdeeling. Hierbij behoorde ook onze plaat genoot de heer E. W. Treffers, d beëedigd werd als officier waa nemer—radio telegrafist. De plechtigheid droeg een indrul— wekkend karakter, mede door c herdenking van de dezen zomer I Gilze Rijen gevallen makkers en droevig vliegongeval waarbij d instructeur van de L.V.A., kapitei van Gemeren het leven verloor* Ongeval De heer v. d. Sch., voerman h de fa. van Gend en Loos, ha_ dezer dagen het ongeluk van de bok van den wagen te vallen, waa door bij enkele lichte kwetsure aan het hoofd opliep. Schoorsteenbrand Gistermorgen ontstond 'n schooi steenbrand in de woning van .v 1 in de Hooisteeg. Door spoedig ir grijpen kon uitbreiding voorkome worden. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau zijn inlicl tingen te bekomen van de volgend gevonden voorwerpen Een boodschappentasch, ee lederen band, een spiritusbakje.ee glacé handschoen, een gebreid handschoen, etn zilveren keltingji een rij wielbelastingmei k, een grijz wollen handschoen, een nikkele rozenkrans, een idem zilver, ee glacé handschoen. Speciaal Dongen nummer van «De Schoen« «De Schoen«, Officieel orgaan va den Ned. Rond van Schoenmaker! patroons en Schoenwmkeliers ve eeniging in Nederland komt de? week met een in de Dongensch kleuren (blauw geel) gedrukt spec aal nummer gewijd aan de Schoei en Lederindustrie van Dongen. Zoowel in- als uitwendig zit nummer van 24 pagina's er ui stekend verzorgd uit. De burgemeester van Dongen, c edelachtb. heer K. L, J. WouteJ opent de rij der schrijvers, ml een artikel getiteld «Reclame is d ziel van den Handel«. Voorts krijger we artikels va den heer W. Donkers Pzn. en ee zeer interessante geschiedenis va Dongen als industrie-gemeente va de hand van den heer W. A. 1 Leenaerts, commies ter secretari te Dongen, 't welk wij geheel c gedeeltelijk in ons blad hopen ove te nemen. Dan komen de beschri ving der drie Dongenschepionieret de la G. L. Smits, A. enM.Ligter berg en J A. Liglenberg. Voor nog tal van beschrijvingen ovi andere bedrijven, verschillend mededeelingen en advertenties va de voornaamste firma's Al met al een zeer interessai nummer, dat z'n reclame-doe einde zeker niet zal missen, in d uitvoering en oplaag waartoe h is opgezet. THEATER «MUSIS SACRUM De Man die beslag legt Dit is een schitterende humori tische film n.et de bekende stern 5) Jean Harlow en Robert Taylor, di in deze film voor de eerste, maa ook voor de laatste maal samd speelden, door den vroegtijdige dood van de platina blonde ste Het moet gezegd dat haar laats film ook een van haar allerbes geworden isuitbundig, technisc geraffineerd en met hart en ovei gave gespeeld. En juist in de* comedie was het een moeilijke r<A v die van avonturierster, die om. ha* schuldeischers te ontloopen ge- dwongen is, den haar vereerenden jongen Engelschman (overigen even platzak als zij) als haar butler in dienst te nemen. Ln Het is als butler vooral.dat Robert m. Taylor in de door van Dyke rve/ virtuozen humor en slagvaardigheid wa^' geregisseerde scènes zijn glans momenten vindt. Wij zouden durvél £ncl zeggen als hij nog ooit een yon| acteur-^f is (wat wel niet spoedi sch( zal gebeuren), dan zou hij toch ii tr elk geval nog een perfecte butle, jr zijn. De tafereelen, waar zijn famili' bij Jean Harlow komt eten, be hooren tot de geestige scènes, dit ooit verfilmd zijn. Trouwens deze geheele film is ei een van hoogstaande ontspannirf en behoort in zijn genre tot he beste wat er op dat gebied geprei teerd is. Wij kunnen dan ook een iedei aanraden dit vrijmoedig en dwaa^ geval van twee jonge menschen t gaan zien, temeer daar het bijpro gramma uitslekend verzorgd is. ADVERTEERT IN DIT

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 10