DRUKWERK DAM PO NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten SPRANG—CAPELLE. KAATSHEUVEL, UW KINDJE VERKOUDEN basten, meldt United Press aan de Maasb. Deze meening berust op berichten, volgens welke in het Derde Rijk een wet in voorbereiding is, die zeer dra conische maatregelen tegen de Kerk zal inhouden. Die maatregelen zouden zijn vervat in acht bepalingen waarvan de duidelijke strekking is de algeheele uitroeiing van het katholieke leven in Duitschland. ZEER GROOTE MEERDERHEID VAN DE MEMEL-DUITSCHERS. Bij de verkiezingen voor den Land dag van Memel zijn blijkens een voor- loopig hekend gemaakten uitslag uit gebracht op de lijst der Meinel-Duit- schers 576.486 stemmen, op de Litau- sche lijsten 130.086 stemmen. Op de lijst der Duitschers zijn in het geheel 8L5 pet. der stemmen uitge- brachel. VERLAGING VAN RECHTEN VOOR HET SUEZ-KANAAL. Met ingang van heden worden de Suez-kanaal-rechtcn verlaagd van 72 tot 69 pence per ton, meldt Reuter uit. Parijs. Een hooge ambtenaar van de Suez- maatschappij legde er tegenover Keu ter den nadruk op, dat deze verlaging in geen enkel opzicht verband houdt met de in de Italiaansche pers naar vo ren gebrachte eisch. Er was reeds toe besloten in de vergadering van den raad van beheer, welke begin Septem ber is gehouden. Hij verklaarde voorts dat, als Italië zijn eischcn eerder had laten hooien, wellicht het besluit ge nomen zou zijn, de tarieven niet te verlagen om elk misverstand te voor komen. 10.000 MEISJES WORDEN OOK UIT ENGELAND TERUGGEROEPEN- Ruim, 10.000 Duitsche en Oosten- 1 rijksche dienstmeisjes worden, naar United Press verneemt, uil Engeland naar Duitschland teruggeroepen, en wel om dezelfde reden, die ook voor de Duitsche meisjes in Nederland geldt, n.l. het tekort aan Duitsche arbeids krachten. EEN GROOT SPIONNAGECOMPLOT ONTDEKT TE BARCELONA. Keuter meldt uil B^rccelona, dal, een gro(ot aantal personen, djp deel^ uit maakten van epn rechtsche spionnage- organisatie in Catalpnië, yvaarvan de ontdekking gisteravond te Barccelona hekend is gemaakt, ter dood is ver oordeeld. Er zijn meer dan tweehonderd ver oordeelingen tot gevangenisstraffen van twintig jaar of langer uitgespro ken, volgens een officieele mededee- ling. De rechtsche spionnage-organisa- tie werkte in het leger en in politieke kringen. De leider van de organisatie is volgens tie berichten een majoor van den republikeinschen generalen staf en hij werd gearresteerd door een staf van tien personen, waarbij twee of ficieren. GELD ALS VREDESFACTOR. Het woord voerende aan een noen maal heeft de Britsche premier, Ne ville Chamberlain, het navolgende ge zegd: „Wij mogen wel aannemen, dat wanneer Duitsche staatslieden ik wil niet zeggen het Duitsche volk nadenken over de mogelijke gevol gen van een conflict indien ooit een conflict tusschcn onze twee landen zou ontstaan zij niet slechts den ken aan onze bewapening, maar ook aan onze groote financieele hulpbron nen, die in een oorlog van langen duur wel een beslissende factor zouden kunnen blijken. Chamberlain voegde hieraan toe, dat Engeland dit steeds beseft en dat dit besef op zichzelf al een groote factor is hij het handhaven van den wereld vrede. Ziin redevoering besluitende, zeide de premier, dat de City van Londen een der grootste factoren en der grootste hulpbronnen des lands vormt, welke haar gewicht ook in het buitenland doet gevoelen. OP ELK GEBIED ring in het Parochiehuis. Deze vergade ring hield verband met de groote Kerst-stalien-actie door de J. W. op touw gezet. Na openingswoord en ge bed van den waarnemend voorzitter gaf de secretaris zijn jaarverslag. Kapelaan v. Vugt gaf vervolgens een vormings- punt in verband met het a.s. Kerstfeest. De te houden kerststallen-tentoon stelling maakte een punt van bespre king uit, waarvoor veel belangstelling bestond. Bedriegen de teekenen niet dan zal deze nieuwe actie uitstekend slagen. Op Donderdag 29 September zal in verband met het Kerstfeest een Kerstspel worden opgevoerd, n.l. ,,De Ster des Konings". Na rondvraag werd de vergadering met gebed gesloten. Tooneelvereeniging St. Jozef. De deelnemers van den ruiterrondrit door Nederland werden door den A. Haag de prijzen uitgereikt. N. W. B. in hotel „Wittebrug" te Den SPRANG. Predikbeurten Zondag 18 Decem ber 1938: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2 uur Candidaat van der Leeden. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. half drie Ds. B. A. van Lummel. Onze vroegere dorpsgenoote Mej. Jo Dalmaijer, Gediplomeerd ziekenver pleegster aan het Gemeente-Zieken huis te Schiedam, slaagde aldaar voor het examen diploma kraamverpleegster. De Ned. Herv. Mannenvereeni- ging .Troffel en Zwaard" hield j.l. Dinsdagavond in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk alhier een verga dering onder leidipg van haar tweeden voorzitter d enheer Nic. v. Ommeren. Na^'opening der vergadering met ge bed en het lezen der H. Schrift, werd door den heer A. van Thielen een on derwerp Gewijde Geschiedenis behan deld over Lucas 12 2248, waarop een leerzame bespreking volgde. Na bespreking van enkele vereeni- gingsaangelegenheden, waarbij de vol gende vergadering werd vastgesteld op Dinsdag 27 Dec. a.s. werd de vergade ring met dankgebed gesloten Het aantal werklooze leden bij de Afd. Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders bedraagt momenteel 70, waarvan 45 geheel- en 25 gedeeltelijk werkloozen; 11 leden zijn opgenomen in de gemeen telijke werkverschaffing of steunrege ling. De vorige maand bedroegen deze cijfers respectievelijk 55, 44, 11 en 10. De Afdeeling Sprang van het Ned. Werkl. Verbond Patrimonium" houdt a.s. Dinsdagavond 8 uur in de zaal .van den Chr. Volksbond alhier eene vergadering. De heer C. v. Caem Dzn. zal een onderwerp inleiden over ,,De positie van den arbeider onder den invloed der sociale beweging. Bij de huisbezoek-actie vanwege den Chr. Besturenbond Sprang-Capel- le bij de November-propaganda voor het Chr. Nat. Vakverbond werden tot nu toe 17 nieuwe leden bij de resp. af- deelingen ingeschreven. VRIJHOEVE-CAPELLE. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondag op te treden Ds. E. J. Dijk. In het lokaal der Geref. gemeente aan de Hoogevaart leesdienst. Donderdagmiddag brandde een stroomijt achter de woning van J. d. M. tot den grond toe af, waarvan de ver moedelijke oorzaak is het spelen met lucifers door kinderen. Door de plaatselijke kolenin- koopvereeniging zal een bedrag van 210.wegens teveel betaalde con tributie aan de leden tegen Kerstmis terugbetaald worden. Donderdagavond kwam de Ned. Herv. Jongelingsvereeniging Gideon" aan den Loonschendijk in het kerkge bouw aldaar in elfde jaarvergadering bijeen onder leiding van haar eere-voor- zitter Ds. A. Vroegindewey. In zijn openingswoord verheugt het Z.E. dat men belangstelling toont voor het werk der vereeniging, welke bestudeert het Woord Gods en de belijdenis onzer kerk: waar we terug moeten tot het be leven van die beginselen. Uit het uitvoerig jaarverslag van den secretaris, dhr. B. Maijers, stippen we aan dat het ledental met 4 vermeerder de en thans 17 bedraagt. De penning meester, dhr. J. Paans gaf een van hu mor tintelend financieel overzicht, zoo wel de ontvangsten als de uitgaven be droegen ruim 161. Afgevaardigden van de plaatselijke meisjesvereeniging en naburige vereenigingen uit de Langstraat brachten een woord van fe licitatie over. Door de heeren B. Maij ers, P. van Dommelen, H. Dekkers en C. v. d. Schans werd een inleiding ge geven, ter afwisseling een voordracht door de heeren P. Kruif, A. Pruissers, H. Maijers, N. Oerlemans, W. Pruis sers en A. Nieuwenhuizen. Zoowel de behandelde onderwerpen als de voor drachten getuigden van een goede voorbereiding en grondige studie. CAPELLE. De gemengde zangvereeniging 't Rozeknopje hield j.l. Woensdag avond 8 uur in haar repetitielokaal haar jaarvergadering, welke goed bezocht was. De voorzitter, de heer Adr. M. Ver- heijden. opende de vergadering met een woord van welkom, waarna de secre taris, de heer E. Colet, de notulen der vorige vergadering, alsmede het ver slag over den toestand en werkzaam heden der vereeniging over het afge sloten vereenigingsjaar voorlas, welke onder dankzegging aan den secretaris werden goedgekeurd. Aan het verslag van den penningmeester, den heer M. H. van Dongen, ontleenen wij, dat de inkomsten 645.q9 en de uitgaven 645.52 bedroegen, zoodat de kas sloot met een batig saldo van ƒ0.17. De re kening en verantwoording werd door de heeren W. M. de Bas en H. Kom- mers nagezien en in orde bevonden, en met een woord van dank aan den pen ningmeester voor zijn accurate boek houding goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de hee ren G. A. S. de Bas, E. Colet en C. van der Waals, werden bij acclamatie her kozen en namen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun benoeming aan. Na de rondvraag, waarbij nog en kele huishoudelijke aangelegenheden aan de orde kwamen, werd de verga dering door den voorzitter gesloten. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien en des namiddags half drie op te treden Ds. Oostenbrug. Voor de Ne.d Herv. gemeente a.d. Loonschendijk hoopt Zondag des mor gens half tien en des namiddags 2 uur op te treden Ds. Vroegindewey. A.s. Maandag 19 dezer des na middags tusschen 2 en 3 uur zal in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk a.d. Loonschendijk de verkiezing plaats hebben van notabelen der Ned. Herv. gemeente aldaar, wegens periodieke aftreding van de heeren P. J. Geenen en W. Konings. De voetbalvereeniging Neerlan- dia speelt a.s. Zondag voor de le klas se Brab. Voetbalbond een wedstrijd te 's Hertogenbosch tegen D.A.W. 3. De postduivenvereeniging „De Luchtvaart", gevestigd in het café van Mej. Wed. A. van der Haart aan de Nieuwevaart, is voornemens 2en Kerst dag in haar clublokaal een postduiven- tentoonstelling te organiseeren. Onbewoonbaar verklaard. Boven het hoofd afgebroken!!! In meerdere gemeenteraadsvergade ringen werden alhier besluiten geno men tot onbewoonbaar-verklaring van z.g. woningen, die door den Inspecteur van woningtoezicht als niet meer be woonbaar verklaard zijn of in een toe stand, dat geen voldoende verbeterin gen tot geschikte bewoning meer kun nen worden aangebracht, t Is beslist voor de Volksgezondheid een toe te juichen maatregel, dat alzoo vele krot ten verdwijnen, die niet alleen de ge zondheid der bewoners, doch tevens de schoonheid van straten en pleinen schaden. Niet alzoo denkt vaak de eigenaar, voor wien de woning meer malen nog een aardig melkkoetje is. 't Komt minder veelvuldig voor dat de bewoner protesteert tegen de af braak, die in de meeste gevallen onver mijdelijk op de onbewoonbaarverkla ring volgt. Een dergelijk geval beleef den we echter Woensdagmiddag. In de Vaartstraat, direct achter den tuin van café W. v. Berkel staat of stond een dubbele woning van den heer M. J. uit de Peperstraat. In een der laatste gemeenteraads-vergaderingen werden deze woningen onbewoonbaar ver klaart. M. schikte zich in deze beslis sing en deed aanzegging aan de huur ders, dat de woningen moesten worden ontruimd. Een der huurders gaf hier aan gevolg, de andere echter, zekere B. bleef rustig zitten, totdat Woensdag slooper K. verscheen, die zijn hamer op een zoodanige wijze hanteerde, dat de verlaten woning reeds in een dag tegen den grond lag. B. bleef echter nog zitten, bjet dak werd hem boven het hoofd afgebroken, de schoorsteen stond dreigend boven de zoldering uit, doch B. bleef op zijn post. Alleen wat schamele huisraad werd op de straat gedragen en als een verkeersobstakel op den weg gezet. Belangstelling was er in overvloed, 's Avonds was het ge zin van B. weer compleet in huis of be ter gezegd in een vertrek tusschen vier wankele muren, zonder dak. Donderdagavond is B. met z'n vrachtje op 'n wagen de vlag in top verhuisd naar een leegstaande boer derij op de Efteling, zoodat de sloopeii verder z'n werk zal kunnen doen. Geslaagd. Te Eindhoven slaagde voor t diplo ma typen Mej. D. de Graaf, alhier, die hare opleiding ontving bij de Eerw. Zusters Franciscanessen te Reusel. LOON-OP-ZAND. Vergadering Jonge Werkman. Vrijdagavond hield de Jonge Werk man alhier haar algemeene vergade- In een daartoe belegde vergadering besloot de tooneelvereeniging St. Jozef op 5 en 19 Februari a.s. op te voeren het drama ,,En vergeef ons onze schul den' drama in 5 bedrijven en het blij spel „Bij de Fotograaf". Beide tooneelwerken zijn van den bekenden tooneelschrijver F. J. Schrau- wen". Bij besluit van deze vergadering werd de heer Wies Beerens benoemd tot regisseur der tooneelvereeniging. BERKDIJK. Willem Teil. De vijf hoogste schutters van de Zondag in café van Dinteren gehou den schietwedstrijden waren: 1 G. van Wanrooy 133 pnt., 2 W. Sins 121 p., 3 J. van Wanrooy 111 p., 4 W. van Wanrooy 108 p., 5 A. van Dongen 107 p. R.K. Kiesverecniging. Zondag had in het parochiehuis de jaarvergadering plaats van de R.K. Kiesvereeniging Berkdijk welke slechts matig bezocht was. De voorzitter de heer de Bruin heette allen hartelijk welkom. Uit het jaarverslag van den secreta ris-penningmeester den heer Sins bleek dat de vereeniging momenteel 112 le den telt en er een batig saldo was van 12.66. Besloten werd de contributie in tyvee gedeelten te innen. De candi- daten voor de Provinciale Staten moe ten tusschen 15 Dec. en 15 Jan. wor den opgegeven. Wisselconcert. Door de harmonie St. Jan en de Zangvereeniging Orova is besloten deze winter een tweetal wisselconcer ten te geven resp. in de zaal van den heer van Dinteren en den Gildenbond. De datums staan nog niet vast. Arm gebroken. De heer S. kwam zoo ongelukkig van zijn fiets te vallen dat hij zijn arm brak. Dr. C. verleende medische hulp. Film. Op 2de Kerstdag wordt in het pa tronaat door Pater Andreas ten bate van de blinden te Grave een film ge geven welke het leven en werken der blinden zal vertoonen. Afscheid. Door het vertrek van den hoofdlei der der Jonge Wacht werd een af- Z.K.H. Prins Bernhard bracht, ter gelegenheid van het 273-jarig bestaan van het corps Mariniers, aan dit corps een bezoek. De commandant pre senteert den troep aan Prins Bernhard. Wrijf dan keel, rug en borstje in met Dampo.Wonderlijk zooals dat helpt! 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct.

Echo van het Zuiden | 1938 | | pagina 6