1 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS Met de 3 Dampo producten bestrijdt U alle verkoudheden RECHTZAKEN, NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. DRUNEN. evenwel te kennen gegeven zijn, dat, wanneer het vraagstuk der autonomie van de Oekraine eerlang acuut zal worden. Duitschland een autonoom worden van de Oekraine ook met sym pathie tegemoet ziet, al was het alleen maar, omdat dit land daardoor in staat zou worden gesteld zijn overschot aan landbouwproducten tegen industrie producten te verkoopen waarheen het wilde, in het bijzonder aan Duitsch land, maar dat Duitschland daarbij nooit aan een ander deel van de Oe kraine had gedacht en zou denken als aan het Russische gedeelte. Mr. H. M. PLANTEN DIRECTEUR VAN HET ALGEMEEN HANDELSBLAD. In de gistermiddag gehouden verga dering van aandeelhouders van hel Algemeen Handelsblad N.V. te Am sterdam is in de vacature, ontslaan door het overlijden van ir. A. Heldring, met algerneene stemmen gekozen tot directeur mr. H. M. Planten te Wasse naar, directeur van de Algerneene Ne- derlandsche vereeniging voor vreem delingenverkeer te Den Haag. De nieuwbenoemde directeur zal 1 Maart zijn functie aanvaarden. ONGEREGELDHEDEN TE AMSTERDAM. Volgens de Telegraaf zijn ernstige beschuldigingen ingebracht tegen den Amsterdamschen wethouder de Mo- randa en het raadslid Gulden terzake onregelmatigheden bij de uitgifte van bouwgronden te Amsterdam, waarhij eigen bevoorrechting en bevoorrech ting van familie en kennissen ter sprake zouden komen. De P. T. T. in 1938. De Directeur-Generaal der P.T.T.. dr. ir. M. H. Damme, heeft in een bijeenkomst van het hoofdbestuur van dit bedrijf te Den Haag de gebruikelijke nieuwjaarsrede ge houden. In het afgeloopen jaar hoeft over de ontwikkeling van het bedrijf niet geklaagd te worden. De financieele uitkomsten zijn uitstekend geweest De uitkomsten van de laatste jaren zijn zeer gelijkmatig. Ondanks de tariefsverlagingen zijn deuitkomsten ongeveer gelijk gebleven, ja zelfs nog een weinig gestegen. Wat het komende jaar betreft, achtte spr. een belangrijke tariefs verlaging hoogst twijfelachtig. Wel zullen kleine veranderingen worden ingevoerd. Maatregelen ten behoeve van de postbestelling ten plattelande zijn te verwachten. Wat de telegraaf betreft, ook hier heeft de verlaging in 1938 een gunstig effect teweeg gebracht, „Ja, dat kunnen wij bijna niet meei geloven, maar als je toen een kies wil de laten plomberen, moest je een tand of kies meebrengen. Er werd loen ge handeld in tanden en kiezen. Zo, Hans, nu is je kies gevuld. Morgen moet je terugkomen en dan zullen we hem verder behandelen Over een paar dagen is alles dan weer helemaal goed. Heb ik je pijn gedaan?" „Helemaal niet," antwoordde Hans trots. Hij zei den tandarts goedendag en ging toen gauw naar school. Wat was hij dom geweest om zo bang te zijn voor den tandarts. Het was een reuze aardige man en hij kon erg goed vertellen. Morgen ging hij weer naar hem toe. Hij vond het nu helemaal niet erg meer. Toen Hans die middag thuis kwam, moest zijn moeder lachen om zijn vro lijk gezicht. „Hoe was het?" vroeg ze. „Leuk, mam!" antwoordde Hans. NIEUWE RAADSELS. 1. Wie geeft aan de koningin, Al is hij niet wreed of lomp, Zonder dat hem iemand straft, Dag aan dag maar stomp op stomp? 2. Van ijzer of van hout Lig ik steeds in het nat; Maar van katoen of wol, Houd ik uw lijf omvat. 3. Zou soms een van allen weten, Hoe toch wel bonen heten, Die men nooit koopt om ze te eten? 4. Ik ken een moes, Maar niet om te eten. Het is vergif, Als 't wordt gegeten. Wie zou van 't moes De naam ook weten? 5. Iemand had een grote ketel; Wat er in was, dronk hij niet. Maar, zo hij die ketel wegdeed Liep de hele boel in 't riet. Hij kreeg drinken dan, noch eten, Hoe die ketel heet, wou ik weten. r Mr. J. C. A. EVERINGEN t De oud-gezant in Amerika, vroeger chef van de afd. Handel van het De partement van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Mr. J. C. A. Everin- gen is op 68-jarigen leeftijd gisteren plotseling te Noordwijk overleden. Bejaarde vrouw vermoord te ^cbijndel. De 75 jarige vrouw van Dungen, wonende aan de HeiKamp te Schijn del, is vermoord in haar woning aangetroffen. Een van de zoons, die bij de vrouw inwonen, wilde het huis binnengaan. Hij verwonderde zich er over, dat, hoewei het reeds donker was, er geen licht brandde. Toen hij de huiskamer binnenging en de lamp aanstak, vond hij zijn moeder levenloos op den grond liggen. Op de tafel stond een geldkistje, dat ledig was. Bij het onderzoek, dal de politie instelde, is gebleken, dal een andere zoon, die thans voort vluchtig is. zijn moeder vaak lastig had gevallen om geld. Dit was voor de politieaauleiding in deze richting verder te zoeken. De moord is bedreven met een kapmes, dat in een ander vertrek is teruggevonden. Het slachtoffer waren daarmede diepe sneden aan den hals toegebracht. In het geldkistje zon zich niet meer dan vijftig gulden hebben be vonden. Voorbijgangers noch buren hebben iets bemerkt. Uit het onderzoek is verder nog gebleken, dat er geen worsteling aan den moord vooral is gegaan. Nadat het oude jaar hier met een dubbelen moord zoo slecht afsloot wordt het nieuwe wel weer op bij zonder droevige wijze ingezet 1 Ernstige vechtpartij. De dader van den gruwelijken moedermoord teSchijndel is Woens dagnacht te Roermond door een korporaal der politietroepen gear resteerd. De gearresteerde P. van D. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Met een hakmes, hetwelk hij ge- woonlijk gebruikt in zijn vak als hoepelmaker voor het kappen van teenhout, beeft hij de oude vrouw, nadat deze geweigerd had hem geld te geven, iwee slagen toegebracht, die den dood tengevolge hebben gehad. Daarna heelt de man hel wapen, waarmee hij zijn moeder had gedood, gebruikt om de kast, waarin de oude vrouw haar geld bewaarde open te breken en zich van ongeveer f50 meester te maken. P. van D. zal vandaag naar Den Bosch worden overgebracht, ten einde ter beschikking van den officier van justitie aldaar te worden gesteld. Familie-drama in Amsterdam. Twee dooden. Een familie-drama, waarvan de juiste toedracht nog niet bekend is en waarbij twee menschep., een man en een vrouw, den dood hebben gevonden, heelt zich in den nacht van Dinsdag op Woensdag of in de vroegen morgen in den sigarenwinkel van den heer J. Bruyntjes aan de Oude Doelenstraat 20, vlak bij den Z. Achterburgwal, algespeeld. In een kamer achter den wiukel heeft de heer Bruyntjes omstreeks elf uur zijn /rouw en een tot neg toe onbekenden man dood gevonden Beide hadden schotwonden in het hoofd, zoodat hier vermoedelijk sprake is van moord en een zelf moord. De heer B uyntjes is voor- loopig door de pol.tie aangehpuden. De lijken zijn in beslag genomen. De heer Bruyntjes zoo heeft hij aan de politie medegedeeld, vond. toen hij zijn winkel wilde binnengaan de buitendeur gesloten. Voor het raam van de deur hing een briefje, waar op geschreven stond Gesloten we gens omstandigheden. De heer Bruyntjes ontsloot dedeur,liep naar achteren en zag daar tot zijn ont zetting zijn vrouw en een hem on bekenden man dood liggen. Hijging naar buiten en kwam zeer ontdaan en in hoogst nerveuzen toestand bij een buurman, het Haringhuis in de Oude Doelenstraat binnen. Hij vroeg hier den eigenaar: »Wilt u even de politie opbellen. Er is iets ernstigs gebeurd.» De aangesprokene waar. schuwde de politie van het hoofd bureau. Bruyntjes zelf bleef hierna voor zijn winkel heen en weer loopen in afwachting van de komst van de politie. Enkele minuten later reeds waren commissaris Jutte van 't bureau aan deu Singel, inspecteur De Vries en eenige rechercheurs ter plaatse. Voorts verschenen direct de suostituut-oftlcier mr. Blécourl de rechter-commissaris mr. Dijkster huis en de politiedeskundige, de heer van Ledden Hulsebosch. Dichtbij de lijken vond de politie een automatisch pistool, waarmede beide menschen gedood zijn. De heer en mevrouw Bruyntjes woonden on'geveer twee jaar in den sigarenwinkel. Nederlandsch meisje in Zwitsersche Alpen omgekomen. Op de Schwarzadalp in het Berner Oberland ten Weslen van Meiringen is de 18 jarige Atie Constandse uit Gonrichem, die deel uitmaakte van een jeugdreisgezelschap, tijdens 'n skitocht door een lawine bedolven. Onmiddellijk poogde men het slacht offer te bevrijden. Toen men ten slotte daarin slaagde, bleek het het meisje reeds te zijn overleden. Omtrent het ongeluk vernemen wij nog het volgende: Het meisje maakte deel uit van een groep jeugdleden van de Ned. Reisvereeniging, die onder leiding van een gediplomeerden gids een tochtie maakten, dat zonder eenig gevaar scheen. Onderweg brachten eebtereenige gemzen, die boven op een berg liepen, onvoorziens een sneeuw storting teweeg, met het reeds ge melde noodlottige gevolg. De overige leden van het gezel schap bleven geheel ongedeerd. Aanslagen te Breda. De 19-jarige werklooze D. heeft een aanslag gepleegd op den contro leur van de arbeidsbeurs te Breda, den heer Mouwen. Deze weige.de den werklooze wegens onregel matigheid een %tempel op zijn kaart waarop de man een mes trok en daarmee in de richting van den heer M. stak, die opzij sprong, doch een lange snede in zijn kleeding kreeg ter hoogte van het hart Toen D. weer op hem af kwam wist hij hem het mes te. ontrukken, waarop een agent die voor het gebouw surveil- leerde, den woesteling arresteerde. Hij is op 't politiebureau in bewaring gesteld, in afwachting van zijn ter beschikking stelling aan den officier van justitie. Ook heeft een tweede aanslag plaats gehad, eveneens op een ambte naar in functie'. Toen een agent in burger op dep Nijverheidssingel surveilleerde, kwam uit een poort een vrouw gillend naar buiten. Toen de agent zich met het geval bemoeide was haar man inmiddels te voor schijn gekomen, een zekere L die den agent beleefd vroeg de zaak binnenshuis te komen bespreken teneinde een oploop te vermijden. De agent voldeed hieraan doch nauwelijks was hij binnen of de man gooide de deur dicht, greep een broodmes en wilde den agent hietmee te lijf. De agent wist de de steken af te weren en metgroote moeite slaagde hij erin L. het mes te ontrukken en hem de handboeien aan te doen. L. is eveneens in bewaring gesteld. TWEE VERVOLGINGEN TEGEN HET NATIONALE DAGBLAD. De directie van Het Nationale Dag blad is gisteren op het bureau van po litie te Leiden ontboden, waar mede gedeeld werd, dat de officier van Ju stitie ambtshalve een vervolging heeft ingesteld tegen de verspreiding van een publicatie over de rede van den heel de Marchant et d'Ansembourg over de uitspraak van den Centralen Raad van Beroep te Utrecht in de zaak-Oss. Daarnaast echter werd mede een vervolging ingesteld wegens de ver spreiding van het artikel over: De eer der Nederlandsche Jeugd in het blad van Donderdag 29 December, waarin de hoofdopsteller de Limburger Koe rier geantwoord heeft op een artikel. 51 JAPANSCHE VISSCHERS VERDRONKEN? Twee visschersbooten met tachtig man aan ^oord zijn in een storm in de Japansche Zee bij Tsoeroega gekap seisd; 51 man worden vermist, die vermoedelijk verdronken zijn. FRANSCH JOURNALIST IN ITALIë AANGEHOUDEN. De Intransigeant meldt, dat de Fran- sche schrijver en journalist Jerome Tharaud, die zich per vliegtuig op weg had begeven naar Dzjiboeti, hij de landing te Genua gearresteerd is en zonder eenigen uitleg door twee poli tiebeambten naar de Fransche grens is teruggeleid. De eminente academicien, waarvan alle papieren in orde waren, en de visa droegen van de Italiaansche ambassade te Parijs, zal zijn reis per schip voortzetten. NASLEEP VAN DE SEPTEMBER-DAGEN. I Spion ter dood veroordeeld. De krijgsraad te Nancy heeft voor den eersten keer het decreet van Juni 1938, waarbij voor zekere tegen den staat gerichte daden de doodstraf ge- eischt kan worden, in toepassing ge bracht. De 20-jarige Francois Grunberg ge boren te Straatsburg is n.l. wegens spionnage in de September-dagen van het vorige jaar, ter dood veroordeeld. De krijgsraad heeft voorts een 29- jarigen Zweed Werner Larson Landen, correspondent voor enkele Duitsche dagbladen te Straatsburg, veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid en onthou ding van verblijfsvergunning eveneens voor twintig jaar. EEN BUS MET MOSTERDGAS ZOEK. Een ware speurtocht. In een deel van Londen, aldus de Tel., is de politie ijverig op zoek naar een hus mosterdgas in vasten vorm, die van een vrachtwagen verdwenen is. Het mengsel staat bekend als Z-gas. Men weet niet, of de bus van de vrachtauto is gestolen of er af gevallen is. Tientallen politic-agenten in auto's, ou fietsen en te voet, benevens tal van straatvegers nemen aan de speurtoch ten deel, doch tot dusverre is het niet gelukt de bus terug te vinden. Ook vuilnishoopen worden nagezocht. Scotland Yard heeft alle polieiebureaux op de hoogte gesteld en via de radio een S.O.S.-bericht verspreid. De bus werd van de fabriek naar een depot van de luchtafweer overgbracht. Het gas kan zeer schadelijke gevolgen heb ben voor de oogen. AL CAPONE. Al Capone, de beruchte gangster uit Chicago, die wegens belastingfraude voor onbepaalden tijd was gevangen gezet, heeft gisteren aan de federale regeering een bedrag van 37.692 dollar aan boeten betaald. Hiermede zou zijn bevrijding uit de gavangenis op Aica- traz (het eilandje in de baai van San Francisco) vergemakkelijkt kunnen worden. m DEN BOSCH. Iemand uit Drunen had op 4 Nov. j.l. des namiddags te kwart over drie te Drunen zich bevonden op een perceel weide van Munsters aan den Drunenschen Overlaat. Hij beweerde, mondeling vergun ning te hebben gehad van den eigenaar. Volgens den tegen hem getuigen- den rijksveldwachter Brok is ver dachte een gelegenheidsstrooper. Ook nu gedroeg hij zich fiaar in die weide op verdachte wijze. Verdachte beweerde, dat hij daar alleen maar was geweest, omdat het een kortere weg was om bij zijn bootje te komen, dat hij uit het water wilde gaan halen. Hij kreeg f5 boete of 5 dagen hechtenis. Twee Tilburgenaren warendoor den rijksveldwachter v. d. Griend uit Waalwijk op 13 October j.l. des nachts te 4 uur getrapeerd opeen perceel van H. Brekelmans onder Helvoirt, waar zij zich niet mochten bevinden, terwijl een hunner strik ken voor wild bij zich had Er waren daar ter plaatse over de 200 strikken uitgezet en verdashten trachtten wild in die richting te drijven. Conform den eisch werden beiden wegens het loopen op andermans grond veroordeeld tot f 15 boeteen de man met de strikken bovendien tot f30 boete met verbeurdverkla ring der strikken. Iemand uit Vlijmen, die de jachtwet overtreden had door op 25 October j.l. des voormiddags te II uur te Vlijmen op Turfhoet zich in bet open veld buiten de open bare wegen of voetpaden te bevinden met strikken, geschikt voor het be machtigen van wild of ander scha delijk gedierte, werd deswege ver oordeeld tot f 15 boete conform den eisch. Dezelfde straf kreeg iemand uit Sprang die op 25 October j.l. door veldwachter Keynemans betrapt werd met strikken in het open veld. Een mijnwerker uit Eygels- hoven, geboortig uit Waalwijk was op 1 October j.l. zijn familie te Waalwijk eens gaan opzoeken, daar- hij gebruikmakend van een motor boewei hij geen rijbewijs en geen nummerbewijs had en ook nog geen examen had afgelegd ter verkrijging van zijn rijbewijs. Des namiddags te negen uur reed hij op den Over laat tegen een kar op, die voor bem uitreed en behoorlijk verljcbf ,w^s. Met het proces verbaai voor niet behoorlijk naar links uitwijken, werd hij geverbaliseerd wegens het niet hebben van rijbewijs en num. merbewijs. Hij voerde te zijner verontschul diging aan, dat hij wel het roode licht van de kar had gezien, maar zich in de breedte van dat voertuig had vergist. Conform den eisch werd hij veroordeeld tot''driemaal 15 boete of 5 dagen hechtenis. De Vlijmen6she brandstichtingszaak. Verdachte vrijgesproken. De rechtbank heelt H. K. uit Eindhoven vrijgespioken, legen wien uen maanden gevangenisstial wa ren geëischt ter zake dat hij op 21 Augustus j.l. te Vlijmen brand had geslicht in de door hem bewoonde woning, door vuur in aanraking te brengen met cocosmattenr beude- goed en kleederen, die zich in die wooing bevonden, na dezegoedeien met benzine overgoten ie hebben, waardoor zij in brand geraakt wa ren en afbrandingsgevaar ontsiond voor dat huis en de omliggende woningen. Gemeente-architect. ■- Met ingang van 1 Februari a. s. heeft de heer Jan van Vlijmen uit Vlijmen ontslag aangevraagd als architect der gemeente Drunen. Vroolijke Starters. Zondag 8 Januari a.s. komen de «Vroolijke Starters» in calé P. Klerks aan de remise in algerneene leden vergadering bijeen. Vechten om slootje. Drunen heeft weer eens beleefd hoe kleine oorzaken groote gevolgen kunnen hebben. Deze ,keer was een akelig smal greppeltje, waardoor het looswaler in normale gevallen wegliep de vanleiding ot oorzaak van een formeele vechtpartij, waarbij een der strijders zoodanig wérd toegetakeld, dat hij zich onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Reeds weken leefde Verkuijl en Klerks in onmin over de water loozing van de heide erven. Het werd op een gegeven oogenblik een aardige kloppartij, waarbij Klerks zoodanig door een klap van een schop werd mishandeld, dat Dokter Akkermans uit Drunen geneeskun dige hulp moest verleenen. De politie stelt een onderzoek in wie hiervoor zal moeten brommen. Het is ook hier weer waar: aPest elkaar, het leven is kort.»^ Broodprijzen verlaagd. Zooals wij reeds melden is er kans dat vanwege de Coöperatie uit Kaatsheuvel voor de leden van de R K.W.V. van de aldeeling Drunen brood geleverd zal worden. De bakkers uit Drunen begrijpen dat dit concurrentie voor hen beteekent. Hun omzet zal er zeker mee ver minderen. De bakkers kwamen dus in alge rneene vergadering bijeen en beslo ten de prijzen van het brood met een cent te verlagen. RaadhuisbouWc^110 In ons vorig nummer maakten we melding van het feit dat de Raadhuisbouw vertraagdjwerdidoor bedenkingen van Ged. Staten tegen de inwendige inrichting. Nader wordt vernomen, dat deze bedenkingen in hoofdzaak betreffen het archief, de kamer van den gemeente-secretaris ten opzichte van het secretarie-personeel wat betreft het toezicht. ADVERTEERT IN DIT BLAD zoowel bij U zelf als bij Uw kinderen. Dampo-verkoudheids-balsem, hiermede's avonds keel, borst en rug inwrijven, dit lucht op en s morgens is Uw verkoudheid weer verdwenen. Pot 50. Tube 40. Doos 30 ct. Dampo-bonbons bij schorheid, pijnlijke keel en hoest. Doos 25 ct. Dampo-neusdruppels bij neus-catarrh en verstoptheid in het hoofd. FJacon met duppehpuitje 60 ct. Uw waarborg: 't Komt van Mijnhardt

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6