Binnenlandsch Nieuws. Gemengde Berichten. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. DUSSEN. HERPT. i KAATSHEUVEL. NIEUWKUIJK. Bij zijn vertrek verklaarde hij: »Ik ben diep onder den indruk van den arbeidzamen geest van het ge- heele Chineesch^ volk in dezen oorlogtoestand vooral onder het mooie voorbeeld van Tsang Kai Sjek, die het Cbineesche land door den strijd zal heenleiden naar vrijheid en onafhankelijkheid.» Pater Jacquinot zal zich blijven belasten met het werk van hulp verleening aan de oorlogslachtoffers in de verschillende streken. Chineesche aanvoerders achter Tsjang Kai Sjek. Vijfendertig aanvoerders der Chi neesche strijdkrachten hebben een telegram aan Tsang Kai Sjek ge zonden, waarin het recente vredes- gebaar van Wang Tsing Wei ver oordeeld wordt en waarin zij den vasten wil te kennen geven, zich tegen de Japanneezen te verzetten tot de uiteindelijke overwinning is behaald. Bemiddelt Mussolini bij Hitier. Het vluchteling en vraagstuk. Naar vernomen wordt, heeft Roosevelt, in de boodschap, die hij door zijn ambassadeur liet overbi en- gen, Mussolini verzocht bij verschil- ende Europeesche landen te bemid delen, teneinde de Joodsche emigra tie te vergemakkelijken. De ambassade der Ver. Staten heeft nog geen antwoord op dit verzoek ontvangen, maar men neemt aan, dat Mussolini te kennen heeft gegeven, dat hij tot bemiddeling bereid is en wel in de eerste plaats bij Hitler. Mussolini ging er mede accoord, met name de kwestie van het financieren der emigratie aan de orde te stellen. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. ADVERTEERT IN DIT BLAD Vertrek Duitsche meisjes. Naar verluidt zal in uitzonde ringsgevallen aan Duitsche meisjes, die 1 Febr. naar Duitschland zou den moeten terugkeeren vergunning worden verleend, tot Augustus in ons land te blijven. Onze in- en uitvoer in 1938 gedaald. In 1938 is de Nederlandsche in voer blijkens de cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek ge daald tot f1415 millioen. In 1937 werd voor f1531 millioen geïmpor teerd. De uitvoer liep terug van f 1148 millioen tot f 1039 millioen. De invoer werd voor 73,4 pCt, door den uitvoer gedekt tegen vorig jaar voor 74,0 pCt. Hel invoersaldo ver minderde van f403 millioen tot f376 millioen. De invoer isdusmet f27 millioen meer t^ruggeloopen dan de uitvoer. Bij deze cijfers is geen rekening gehouden met den in- en uitvoer van goud en zilver. Defensie bestelt lesvliegtuigen. Men verneemt, dat ten behoeve van de luchtvaartafdeeling te Soes- terberg bij Fokker een twint gtal S 9-schoolvliegtuigen zijn besteld ter aanvulling van het bestaande ma terieel. Daar de S 9 tevens geschikt is voor de voortgezette opleiding, mag worden verondersteld, dat aan het oorspronkelijke voornemen om een bepaalde soort schoolvliegtuigen in het buitenland te bestellen, geen gevolg zal worden gegeven. Verder is de oorspronkelijke be stelling van 5 torpedo-vliegtuigen type T. 8 W. bestemd voor den Marineluchtvaartdienst, verhoogd tot 12 stuks, terwijl demarine tevens een order gaf op 20 stuks C.14.W. zeeverkenners. Fransche regeering koopt Koolhoven-Jagers. Het Fransche luchtvaartministerie heeft besloten tot aankoop van een serie van twintig Nederlandsche vliegtuigen en wel van de nieuwste Koolhoven-jagers, type F. K. 58. Deze jagei s zullen evenals de reeds door Koolhoven gebouwde machines van dit type worden uitgerust met motoren van 1100 p.k., type His- pano 14 A.A., met welke motoren F. K. 58 tijdens proefvluchten op het Fransche vliegveld Villacoublay op 5200 meter hoogte een officieel gemeten horizontale snelheid van 483 K.M. per uur haalde. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de Fransche regeering, na be vredigende resultaten met deze ma chines, later tot aankoop van een grootere serie zal overgaan. In ieder geval is echler ook deze aankoop een succes voor de Nederlandsche vliegtuigindustrie, want tot nogtoe is de Fransche regeering slechts éénmaal tot bestelling van andere buitenlandsche vliegtuigen overge gaan, toen zij namelijk verleden jaar een serie van honderd Curtiss- jagers in de Vereenigde Staten heett besteld. Slachtoffer van onbewaakte overweg. Op de onbewaakte overweg bij Purmerland is de 21-jarige J. Schaap uit Den IIp, die op de fiets uit de richting Purmerend huiswaartskeer. de, door den laatsten trein gegrepen en gedood. Schaap was onlangs uit Spanje teruggekeerd, waar hij gerui men tijd met de regeeringstroepen had meegevochten. Paard met wagen door trein gegrepen. Toen de melkventer B.Sprengers met zijn wagen den overweg in de Bosstraat te Valkenswaard wilde oversteken werd hij door een trein gegrepen. Het is dezelfde overweg waar indertijd ook H. van Poppel door een trein werd gegrepen en hierbij het leven verloor. Toch is het uitzicht naar beide kanten op dezen onbewaakten over weg niet slecht. Voerman Sprengers verklaarde, dat hij speciaal zijn aandacht had geschonken aan het stationsemplacement, waar men op deze tijd rond half elf druk aan het rangeeren is. Hierdoor bemerkte hij te laat den lokaaltrein van half- elf, welke uit de richting Eindho ven juist den overweg passeerde. Sprengers wist door een sprong van zijn wagen zich zelf nog in veilig heid te stellen. Het paard en de wagen werden echler door den trein gegrepen en een dertigtal meters meegesleurd Het paard werd op slag gedood en gruwelijk verminkt langs de spooylijn geworpen,terwijl aan den anderen kant van de lijn de stukken van den wagen en de melkbussen lagen verspreid. De stationschef en eenige ambte naren waren spoedig ter plaatse, alsook geestelijke en wereldlijke autoriteiten. De trein kon met eeni ge minuten vertraging weer ver trekken en had geen averij opge- loopen. Door de politie werd proces- verb tal opgemaakt. Voor den be trokkene is de schade vrij aanzien lijk; het paard was laag verzekerd. Visschersschuit met twee opvarenden vermist. Aan den Dollarddijk bij Termun- ten zat reeds eenige dagen in het ijs vastgevroren een visschersschuit met een garnalendrogerij aan boord van den visscher P. J. Bakker. Zondagavond hebben twee zoons van visscher Bakker, die op den Dollarddijk woont, zich aan boord van de schuit begeven. Zij hadden opdracht van hun vader, om, zoo dra het vaartuig losraakte, dit aan den wal te meren. Maandag ontdekten de ouders, dat de schuit was verdwenen. Van de jongens was evenmin een spoor te ontdekken. Men heeft hiervan onmiddellijk de politie in kennis gesteld. Het vermoeden bestond, dat de schuit was afgedreven in de richting Em- den (Duitschland), zoodat het on derzoek zich in deze richting uit strekte. Er is echter geen spoor van de schuit en haar bemanning ge vonden, zoodat men vreest, dat het vaartuigje is gezonken, waarbij de jongens zijn omgekomen. Zwitsersch verkeersvliegtuig neergestort. Het Zwitsersche verkeersvliegtuig, dat Zaterdag uit Zürich om 15 uur in Parijs moest aankomen, is om half vijf neergestort op 2000 meter van de spoorwegsplitsing bij La Chapelle in Serval. In het toestel zaten de piloot, een stewardess en 14 passagiers. Gemeld wordt, dat op slag drie der inzittenden gedood en 12 gewond zijn. De dooden zijn de piloot, de radiotelegrafist ep een passagier. Ernstig gewond zijn een Zwitser, een Tsjech, de stewardess en een onbekende dame. De stewardess is later in het zie kenhuis overleden, evenals de zwaar gewonde dame, zoodat het aantal slachtoffers tot vijf is gestegen. ADVERTEERT IN „DE ECHO VAN HET ZUIDEN". HET BLAD VOOR WAALWIJK EN OMGE VING. Lawine doodt zeven menschen. In de Fransche Alpen, op de hel lingen van de Grand Galibier, heeft een lawine-ongeluk plaats gehad dat aan zeven-jonge menschen het leven heeft gekost. Onder de slachtoffers was een Nederlandsche student. Het gezelschap bestond uitacht personen, slechts één van hen wist zich na enorme inspanning te redden. Onder de slachtoffers zijn twee meisjes. De reddingsinanschappen zijn er ua geweldige moeilijkheden in geslaagd de lijken van vijt slachtoffers op te delven. De lijken der twee gidsen zijn nog niet gevonden. Verdronken. Een 54-jarige arbeider uit Wer kendam, is van een te Kampen liggenden baggermolen van de Zui derzeewerken in den IJsel gevallen. Men had hem na ongeveer twee minuten op het droge. Ofschoon gedurende twee en een half uur kunstmatige ademhaling is toege past, is men er niet in geslaagd de levensgeesten *eer op te wekken. Verduistering. Kassier te Zutphen aangehouden. De recherche te Zutphen heeft aangehouden den kassier L. K., eenig beheerder van het kassierskantoor der firma B. en Co., die verdacht wordt van verduistering van geld en geldswaardige papieren tot een bedrag van ongeveer f25.000, die aan hem waren toevertrouwd. Hij is op het bureau van politie opge sloten en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Alle boeken en bescheiden zijn in beslag geno men. Het kantoor is gesloten. HANK. Dezer dagen was op de Nieuwe Steeg alhier, bijna een ernstig ongeluk ge beurd, door onoplettendheid van een bejaarde man, .^cn zekere W., alhier. Deze stak zonder uit te kijken plotse ling den weg over toen een luxe auto kwam aangereden, die hem reeds «licht was genaderd. Door uit alle macht te remmen wist de bestuurder een aan rijding te voorkomen, maar kwam daarbij bijna inleen sloot terecht, zoo dat alles zonder persoonlijke ongeluk ken afliep. Verschillende weggebrui kers kijken slecht uit en veroorzaken autobestuurders dikwijls veel last. De> harmonifc „de Eendracht" te Herpt, heeft dei traditie getrouw weer haar winteruitvoering gegeven, dit jaar met medewerking van de Zang- verecniging „Vriendenkring van Haar steeg". Men mocht een talrijk publiek waar nemen onder welke zich bevonden de ZeerEerw. Heer Pastoor W. Tim mermans, de EdelAchtb. heer burge meester Steemers met mevrouw Stee- mers alsmede verschillende vooraan staande personen. Alle nummers wer den correct uitgevoerd en het dank woord van den heer Buijs voorzitter, en zijne aanbeveling om deze harmo nie te blijven steunen, oogsten bijval. Moge het bewaarheid worden. De firma Charles Schreuder uit Heusden, stelde voor deze gelegenheid gratis beschikbaar het voor deze ge legenheid benoodigde meubilair. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Loon-op-Zand, te hou den a.s. W-oensdag 11 Januari, des avonds om 7 uur ten gemeentehuize en zoo noodig voortzetting op de volgen de werkdagen. Agenda: 1. Vaststelling notulen vorige verga deringen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel om de woning staande aan de Verlengde Hoofdstraat nr. 19 te Kaatsheuvel ondershands aan Jos de Brouwer te verhuren. 4. Schrijven van Mej. M. v. Besouw, houdende verzoek haar ontslag te willen verleenen als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school te ,,de Moer". 5. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school te ,,de Moer". 6. Voorstel om aan den gemeente-ar beider C. Leemans, met ingang van 1 Februari 1939 eervol ontslag te verleenen als arbeider in dienst dezer gemeente. 7. Benoeming van een gemeente-ar beider. 8. Benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur dezer ge meente, wegens periodieke aftre ding van den heer C. Snoeren Czn. 9. Voorstel om burgemeester en wet houders te machtigen tot het hou den van eventueele verpachtingen (gras op wegen, drainagevelden enz.) 10. Voorstel tot wijziging van de ge- meentebegrooting voor het dienst jaar 1938. 11. Voorstel om de plaatselijke politie verordening dezer gemeente aan te vullen. 12. Voorstel tot wijziging van de rechtstoestand verordeningen dezer gemeente. 13. Voorstel tot het aangaan van een rekening courant - overeenkomst met de Bouwvereeniging „Volks belang" in deze gemeente. 14. Voorstel om de hulp van het door de regeering ingesteld Werkfonds in te roepen voor vernieuwing van de navolgende wegen: a. de weg loopende vanaf de Kruisstraat te Kaatsheuvel tot de grens van Dongen (Dreef); b. de weg loopende van Loon-op- Zand via de Moer naar Dongen met zijtak naar den weg Dongen- Tilburg; c. de weg van Loonopzand naar Udenhout. Voor al deze wegen wordt het ma ken van een breedte van 5 m. en storting met asphaltbeton voorge steld. d. de Vaartstraat te Kaatsheuvel, aansluitend aan de Verlengde Hoofdstraat tot den provincialen weg; e. de Kruisstraat, loopende vanaf het nog niet vernieuwde gedeelte van de Hoofdstraat tot haar Wes telijk eindpunt. Voor deze wegen wordt bestrating met klinkerkeien tusschen afsluit- banden en waar noodig rioleering enz. als voorstel gedaan. Al deze werkzaamheden vragen een uitgaaf van dz 154.000. Bij den minder goeden stand waarin de ge- meentefinanciën verkeeren, is het uiter aard niet mogelijk dat door de gemeen te aan eigen financiering wordt ge dacht. En toch wil het ons noodzake lijk voorkomen dat tot deze vernieu wingen wordt gekomen en dit speciaal nog met het oog op de belangen welke het verkeer aan deze wegen redelijker wijze mag stellen. Dienaangaande zal wel niet behoeven te worden gezegd dat de wegen of aan sluitende wegen, welke hierboven zijn genoemd, niet aan deze eischen vol doen, eerder nog dat zij in een toestand verkeeren, welke het den automobilis ten veelal gewenscht doet voorkomen deze op hun route ter zijde te laten lig gen. Daarin wenschen wij de zoo zeer noodzakelijke verandering te brengen. Daarvoor is noodig dat deze wegen een algeheele vernieuwing ondergaan, dat het wegdek van de verbindingswe gen van Kaatsheuvel en Loonopzand naar Dongen op 5 m. breedte wordt gebracht en in aansluiting op het weg- vak onder de gemeente Dongen gele gen (weg KaatsheuvelDongen) van asphaltbeton wordt voorzien en dat aan de aansluitende wegen (Vaatstraat en Kruisstraat) een nieuwe bestrating met klinkerkeien wordt gegeven. Ook de weg van Loonopzand naar Udenhout wenschen wij in deze ver nieuwing, door het maken van een as- phaltbetondek, te betrekken. Voor de uitvoering van al deze wer ken, die een goeden toegang tot de ge meente zullen verzekeren en die niet minder zullen strekken ten belange van het verkeer in doorgaande richting, stellen wij U voor de medewerking van het Werkfonds in te roepen, met de bedoeling dat de kosten daarvan door dit fonds zullen worden gefinancierd. Indien Uw raad daartoe besluit zul len door ons stappen worden gedaan om de noodige interesse van het Werk fonds voor dit doel te verkrijgen. 14a. Voorstel om aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen toepassing te verzoeken van artikel 55 quater der Lager Onderwijs wet 1920, voor zooveel betreft het voor de berekening van de aan de be sturen der bijzondere lagere scholen uit te keeren vergoeding in de exploi tatiekosten der scholen, buiten aan merking mogen laten van de kosten van de 2 openbare lagere scholen in deze gemeente. Prae Advies: Zooals bekend mag worden veron dersteld, bedragen de kosten per leer ling van de openbare lagere scholen in deze gemeente 12.13. Deze zijn bepaaldelijk abnormaal. Meer in het bijzonder is deze abnormaliteit toe te schrijven aan het gering aantal leer lingen, tengevolge waarvan de kosten per kind een zoodanige hoogte aan nemen, dat gerustelijk van oneven redigheid mag worden gesproken. In deze omstandigheid hebben wij aanleiding gevonden om de besturen der bijzondere lagere scholen uit te noodigen voor het jaar 1939 met een vergoeding van 7.50 per leerling genoegen te nemen. Het mag tot groote dankbaarheid stemmen dat de meeste schoolbestu ren aan ons verzoek hebben willen voldoen. Echter ontbreken ons nog enkele toezeggingen. En ook daarover zou de beschik king moeten worden verkregen, wil de voorgestelde regeling tot een effectief resultaat leiden. In dienovereenkomstigen- geesb-«lel iën wij U voor het voorstel dat door ons wordt gedaan aan te nemen om daarvan binnen den bij de wet voorge schreven termijn gebruik te kunnen maken, voor het geval alsnog niet tot de gewenschte overeenstemming zal kunnen worden gekomen. Aanvankelijk begroot op 6.50 kon dit bedrag, dank zij de pogingen de zerzijds, nog met 1.worden-ver hoogd, waardoor het op 7.50 zal komen te liggen. 15. Rondvraag. ST. JOACHIMSMOER. T. O. G. Bovengenoemde tooneelvereeniging hield 7 Januari j.l. haar algeineene vergadering. Na wederzijdsche aanbie ding van nieuwjaarswenschen dooi den voorzitter en leider, bracht de pen ningmeester zijn jaarverslag uit. Na aftrek van alle nog verplichte uitga ven, sloot de kas het afgeloopen jaar met een voordeelig sal«io van onge veer 20. Het ingediende voorstel door een dei- leden tot het geven van een tweede uit voering van dit seizoen, werd afge wezen. Het plan, tot meer samenwer king met andere plaatselijke vereeni- gingen zou eveneens, wegens onover komelijke moeilijkheden, niet worden aangenomen. Jubileeren is geen kunst, wordt wel eens heweerdhet is enkel een kwestie van oud worden. Als het je maar ge geven wordt een hoogen leeftijd te be reiken en constant werkzaam te blij ven in dezelfde functie, wel, dan komt eens een dag waarop men herdenkt zoo en zoo lang ergens te werk gesteld te zijn. Dat zou men zoo zeggen; maar om op onze dagen vol wisselvalligheid, ongedurigheid en werkloosheid een reeks van 35 jaren onafgebroken bij een en dezelfde firma arbeid te pres- teeren, dat is een verschijnsel waarbij men even moet stilstaan om een har telijk proficiat te laten uitgaan naar hem, die een zoodanig jubileum mag vieren. Deze jubileerende werker is Zaterdag 7 Januari j.l. 35 jaar in dienst geweest bij de firma H. L. van Mol-Pauwels, Grossierderij in Kolo niale waren. Het is de knecht Janus van der Aa. In zoo'n jubilé zit iets van de oude getrouwheid uit „den goeden ouden tijd", die zich kenmerkte door ee$ ka raktervast en standvastig die/ien van een en hetzelfde beroep. Het is ook een bewijs van het zich best thuis gevoelen bij de superieuren waarvoor men ar beid verricht, zoodat in dit jubilé een groote erkentelijkheid en waardeering, die meer dan uit woorden 0111 het feit van het jubilé zelf, spreken zal. Vanaf de oprichting is Janus aldaar in dienst geweest en was de eerstö'vart hëf' be drijf dat intusschen tot ruim 40 man personeel is uitgegroeid. Temidden van het geheele personeel werd de jubilaris aan huis bij de firma Zaterdag j.l. gehuldigd. Nog steeds staat hij bij den patroon en het per soneel hoog aangeschreven 0111 zijn on kreukbare trouw en grooten werklust. Met voldoening kan Janus terugzien op een arbeidzaam verleden voor hem en de zijnen, terwijl de directie zijn werk zal weten te waardeeren, dat hij gedurende 35 jaren, ongetwijfeld tot volle tevredenheid steeds heeft ver richt, In café Th. van der Geld hield dezer dagen de vischvereeniging „Visschers Geduld" haar algemeene jaarvergadering onder presidium van den heer W. van der Leede. Men be sloot tot reorganisatie van het gepach te vischwater in het Drongelsché Ka naal Voortaan zal een gedeelte vanaf H. M. paal 71 tot 88 beschikbaar wor den gesteld voor het uitgeven van ver gunningen om te visschen op dit ge deelte, uitsluitend aan menschen bui ten de gemeente woonachtig. Het ove rige water, vanaf paal 88 tot 98 blijft uitsluitend aan de club. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat de vergunning het af geloopen jaar niet al te best geboerd had. Met algemeene stemmen werd Kiske van de Water tot beschermheer van de vereeniging gekozen. Zondagavond gaf de liedertafel „Oefening baart Kunst" in de zaal van den heer Johan de Bont haar eer ste groote winteruitvoering. De zaal was flink bezet. De muziek nummers werden onder leiding van den nieuwen directeur, den heer A. van Steensel, keurig en onberispelijk ten gehoore gebracht. Het moet gezegd dat het met de vereeniging steeds cre- sendo gaat. Ook het humoristisch kwartel,,Vijf

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2