>h!sL Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 „NOBRB-BBABAr PRESTO WAST ZUIVER FEUILLETON M VOOR SLECHTS ÉÉN STUIVER Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD JAAR Croquetten en Bitterbollen, Automatiek PULLES-HEESBEEN. 'PRESTO ZEEPPOEDER OOK VOOR UW WASGOED DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. HOE DUITSCHLAND VOORGELICHT WORDT. f 0, HET DONKERE ZUIDEN GEDRAAGT ZICH KEURIG. Levensverzekering GEEFT ZEKERHEID. KOMT EVEN SMULLEN. NUMMER 6. ZATERDAG 21 JANUARI 1939. 62c JAARGANG. n dei had ouple irel.ei ;erei| oud ei Kaatï 1 oollo. >ij det lering ig slo e, ont ii heei tor d( alken Schal en M e heei d. Be i.s. d( en Of ven. n. Jat in (let en al ml on iezinj eestei eerens te uit idaat- iiit dt ;1 oni :r det voor tien. m ge in dt i heer ichter aarhij voor over. l voor n, dat 'orden inning in een zijn zende Irukte tur en le zol- roken aagcle^, Waalwpscbe en Langstraatsebe Courant^ Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. in een V. H. eld is, ED. LUK Dut er t Am- j naai r Ha- tegen fietsei in de lit een lat hij t ovei De Duitschers moeten van de Neder- landsche volksgezindheid wel een zeer onvolledige, ja valschc voorstelling hebhen. Hun voorlichting is daarop gericht. Herhaaldelijk, wanneer men naar Duitsche persberichten of propa- gandatoespraken luister wordt men vergast op de mededeeling der ziens wijze in bepaalde aangelegenheden van „den Hollandschen politicus Mus- sert". Als ze er nu nog maar hij zeiden, dat deze politicus een Hollandsche N.S.B.'er is, dan wisten de onbevoor oordeelde Duitscherè waaraan ze toe zijn. Maar nóóit, of zoo goed als nooit, hooren dezen via hun radio van een anderen Nederlandschen politicus dan „Musserf*" en ze moeten dus wel den indruk opdoen, dat deze het is, die bij ons in de melk heeft te brokkelen. De Nederlandsche politicus Mus- sertDe leider van een troepje politieke desperada's, die 4 pet. van de bevolking uitmaken. Een leider, die door 96 pet. van het volk wordt afge wezen en misschien door meer dan helft van zijn, aan de beweging trouwe aanhangers wordt miskend. Maar voor de Duitschers (loet hij als „de Nederlandsche politiecus" gedu rig opgeld. Zijn uitspraken tegen de landspolitiek, tegen den steun aan Joodsche vluchtelingen en over de anti- Duitsche houding de zoogenaamde! der regeering, worden stelselmatig door de Duitsche radio verbreid. We vragen nogmaals: is tegen zulke demagogie niets te doen? Over vreem de zenders Duitsche en Russische wordt herhaaldelijk vaak ook in het Nederlandsch extremistische po litieke propaganda gevoerd, gericht te gen onze democratische staatsinstel lingen. Daartegenover moeten «onze po litieke partijen zich via de eigen zen ders van elke politieke propaganda, óók voor zoover ze op afweer is ge richt, onthouden! xio.w r ;e >r el. Redevoeringen e.d. moeten hier éérst aan de goedkeuring van de radio- contröle-commissie worden onderwor pen, vóór ze mogen worden uitgespro ken, maar vreemde uitzendingen, on gecontroleerd dus, mag iedereen vrij beluisteren, ook als ze tot doel hebben om het maatschappelijke leven ten on zent politiek te beïnvloeden. We zouden onze zenders niet gaarne voor politieke doeleinden misbruikt zien en hebben in het algemeen geen bezwaar legen de werkwijze der radio- omroep-contróle-connnissie. Maar als de buitenlandsche bemoeiing met onze staatshuishouding dóórgaat, zooals thans geschiedt, dan diende aan de Nederlandsche democratie, om het practisch aan te duiden: aan de Ne derlandsche radio-omroepvereenigin- gen, die de belangrijke stroomingen in ons maatschappelijk leven vertegen woordigen, de gelegenheid te worden gegeven om door ter zake bekwame Nederlanders van erkend gezag, de buitenlandsche bemoeienis te laten neutraliseeren door een weerlegging van eventueele onjuiste of tenden tieuze mededeelingen, ons land betref fende, die dagelijks daar verbreid worden. En dan niet enkel in de Nederland sche taal, maar daarnevens óók in de taal, welke voor het verspreiden der aangevochten mededeelingen of poli tieke beschouwingen, werd gebezigd. Zulks wordt hoog tijd, voor het erger wordt. Het donkere Zuiden heeft volgens de statistiek gelukkig afgedaan. Wij hebben de staatjes van het laatste kwartaal voor ons liggen. Het land is verdeeld in vijf gebieden met een Gerechtshof. De zetels dezer gerechtshoven zijn: Den Bosch (Bra bant en Limburg), Arnhem (Gelder land en Overijssel), Den Haag (Zuid- Holland en Zeeland), Amsterdam (Noord-Holland en Utrecht) en Leeu warden (Groningen, Friesland en Drenthe). Welnu, in het genoemde kwartaal hadden de volgende straf rechterlijke veroordeelingen plaats, alle mogelijke soorten van misdrijven omvattendef Het rijksgemiddelde bedroeg 342, maar in Arnhem was het cijfer 436 Amsterdam 369 Den Haag 355 Den Bosch 288 Leeuwarden 264 Letwel: dit zijn verhoudingscijfers. Terwijl het rijksgemiddelde voor de afdeeling der criminaliteit een cij fer van 158 geeft, is dat voor Arnhem niet minder dan 518 (vijf honderd en achttien), terwijl het vroegere donkere Zuiden een cijfer van slechts 92 heeft. Het rijksgemiddelde van misdrijven tegen de zeden is 852, voor Arnhem is het cijfer 1086 (voor Den Bosch 832). Het rijksgemiddelde voor misdrijven tegen het Gezag was 113, maar voor Arnhem gold het cijfer 188 en voor Den Bosch 110. Voor misdrijven tegen het leven ge richt: rijksgemiddelde 280, Arnhem 314, Den Bosch 262. Ruwheidsdelictenrijksgemiddelde 259, Arnhem 340, Den Bosch 223. Economische delicten: rijksgemid delde 259, Arnhem 340, Den Bosch 223. Op grond van dergelijke cijferma teriaal zijn de Brabanders en Limbur gers toch maar vele jaren lang voor de bewoners van het donkere Zuiden uitgemaakt. Daar werden de menschen dom gehouden, zoo heette het. En daarom had de misdaad vat op hen. Deze cijfers geven nu eens een zeer gunstig verloop te zien voor onze Zui derbroeders, een zeer ongunstig ver loop voor de Noord-Hollanders en vooral de Gelderlanders en Overijs selaars. Al kan men nu niet alle waarde hechten aan cijfers, omdat de wel eens een ietwat verwrongen beeld kunnen geven, speciaal doordat de opvattingen van politioneele en justitioneele auto riteiten dikwijls zeer verschillend zijn, toch spreken ze een taal, die van het „donkere Zuiden" vroeger steeds met heel veel genoegen werd aangenomen. 1843 1938 DOOR ERVARING STERK. CHAMBERLAIN EN POLAK. Onder dit hoofdje schrijft de Neder lander (c.-h.): „Bij de jaarwisseling hebben velen dankbaar herdacht wat Chamberlain in 1938 voor den vrede heeft gedaan. Niet aldus dr. Henri Polak. Deze noemt hem in een dagblad artikel zwak en onbekwaam: zegt dat hij een vrede gered heeft die niet be dreigd werd en de kans op oorlog heeft uitsluitend van Ie kwaliteit k a I f s v I e e s c h. bevorderd: en was benieuwd wat hij nu weer te Rome „zou gaan redden Dit alles berust dan op de roekeloo- ze speculatie, dat Hitier wel zou inge bonden hebben als Chamberlain rustig thuis was gebleven. Tegen 2 uur in den namiddag van 28 September was de Duitsche mobili satie afgekondigd: de Duitsche mobili satie, waarvan men reeds in 1914 zeide, dat die „met oorlog gelijk stond wat toen prompt uitkwam en wat thans in nog veel sterker mate geldt. Heel Eu ropa voelde zich aan den rand van den afgrond en meende, dat nog slechts een „wonder" het onheil kon afwenden. Maar dr. Polak geeft op een briefje, dat de vrede „niet bedreigd werd" en smaadt den man, die in het donkerste uur van de geschiedenis sinds 1918 aan zijn volk en de wereld een zeer grooten dienst heeft bewezen. De „Avondpost", deze uitlating van dr. Polak besprekend, stelt daartegen over het woord uit de Bergrede: „Zalig zijn de vreedzamen, want zij zullen Gods kinderen genaamd worden". Men zou ook, bedenkende, dat dr. Polak niet alleen staat, kunnen herin neren aan het woord: „Zalig zijt gij, als u de menschen smaden en vervolgen, 1 - van „De Echo van het Zuiden". 14) Niettegenstaande dezen grooten hon ger, bleek Paul nog zeer spaarzaam. Hiervoor was Halfont, die juist hel tegendeel was, hem zeer dankbaar. Paul's succes was het voornaamste onderwerp van het gesprek. Agnes luisterde zwijgend. Halfont maakte van de gelegenheid, die de wel sprekendheid van Paul hem bood, een dankbaar gebruik om naar haar te kij ken. Wat zag ze er lief uit bij 't licht van 'de lamp, dacht hij, en meer dan eens meende zij een teederen en aan- dachtigen blik in zijn oogen te zien als ze zijn kant uitkeek. Hij was volkomen onder de bekoring van haar tegen woordigheid en hij bedacht, wat zij op weg naar huis besproken hadden. Hoe vaak had hij hier al in deze gezellige ouderwetsche kamer bij haar gezeten en hoe vaak zou hij 'daar nog zitten En geen enkele gedachte aan fantas tische mogelijkheden, aan buitenissige en onheilspellende gebeurtenissen, i£ verontrustte hem. Alles zo,u goed wor den; hij wilde (le natuurlijke ontwik kelingen der dingen niet verhaasten. Hij zou den tijd die voor hem lag, zoo goed mogelijk gebruiken hij zou geen minuut ervan verloren laten gaan. En toen hij eindelijk naar huis ginggeen minuut eerder dan ab soluut noodzakelijk was. was er in zijn hart vrede en blijdschap. Van angst of twijfel wist hij niet. Het was al tevredenheid en rozengeur! HOOFDSTUK IX. Een onderhoud in de bibliotheek. Ja? Binnen! O, Halfont, ben jij het? vervolgde de oude squire, nadat de deur geopend was en Halfont bin nen was gekomen. Wat is er van je dienst? Niemand kwam zonder bepaald doel ooit het heilige der heiligen van Hal font sr. binnen en daarom stelde hij deze vraag, toen zijn zoon de biblio theek binnentrad. Ik wou eens met u praten over verschillende dingen. Uit Hal font's manier van doen en spreken bleek duidelijk, dat hij met zijn figuur verlegen was en dat over kwam hem anders nooit. Zijn vader nam een van de vele pijpen, die op zijn tafel lagen, stopte deze, stak ze aan en schoof den tabakspot naar zijn bezoe ker toe. Dit was zóó'n gewoonte van hem geworden, dat hij het zelfs wel deed als er een dame kwam om hein te spreken. Heb je soms gespeculeerd? Neen, en met het beetje, waarmee ik gespeculeerd heb, ben ik nog ge lukkig geweest. Dat is meer-dan ik ooit heb kun nen zeggen. Mijn eenige geluknu, je weet er alles van. En het kwam. te laatvoegde hij er meer tegen zich zelf, dan tegen zijn zoon aan toe. Dat moet u niet zeggen, vader. U ziet er nog zoo flink en jong uit. Des te beter, zei de oude heer, maar een scherp oor zou een bitter heid in zijn stem opgemerkt hebben, die bewees, dat hij het niet oprecht meende. Enfin, vertel maar eens wat er aan de hand is! Heb je het met de politie aan den stok? Neen, dat heb ik niet, antwoord de Halfont op een toon, die zeggen wou dat hij het een kinderachtige op merking vond. Maar hoe staat het ei genlijk met mijn verhouding ten op zichte van het landgoed hier? Dat weet je zelf ook wel. Krijg je niet genoeg uitgekeerd om te leven? Alleen wel; maar als ik nu eens trouwplannen had? Zoo, heb je die? Misschien, was het korte ant woord. Ernstig? Natuurlijk, anders zou ik er niet over srreken. Naam? Agnes Ingatrew. O, zei de vader met een vergeven- den glimlach. Zomer-idylle. flii- sterende hoornen.... samen in den schemer naar huissamen fiets tochtjes gemaakt enzoovoort. En noem jij dat ernstig? Halfont werd kwaad en kleurde he vig. Doch zijn vader ging voort. Je weet hoe ik de dingen opvat en beoordeel, je moest het tenminste ein delijk wel weten. En mag ik vragen, heb je al met haar gesproken? Ja, maar ik heb nog geen bepaald antwoord gekregen. En ik wilde eerst precies weten hoe het met mijn voor uitzichten hier stond. Zijn va'der knikte en zei Dat zie je goed in. Maar je weet het toch? Wacht evenen met een bevelend gebaar van zijn hand belette hij Halfont hem in de rede te vallen. We kunnen er nog wel eens over pra ten. Maar je moet weten, dat 't land goed alles noodig heeft wat het op levert. Je weet ook, dat de successie rechten enorm hoog zijn en we zijn eigenlijk nog maar pas begonnen ze te betalen. En dan is er nog het geld, dat op Ethel en Sybil vastgezet is. Maar wat weet je eigenlijk van die jonge dame af? U hebt haar gezien, zei hij toen. Ja, zoo nu en dan eens, maar nooit langer dan een kwartiertje. Maar hoewel ik eiken dag heel veel menschen zie, weet ik'niets van ze. Je hebt mijn vraag wel heel onvoldoende beantwoord Iedereen kan zien, dat er op haar niets valt aan te merken. Zeker, dien indruk kreeg ik ook. Ze maakte een aardigen, verstandigen, vroolijken indruk. En ook wel knap.... ja, ja, tamelijk knap. Maar schildert zij om aan de kost te komen, of hel) ik dat verkeerd begrepen? Gedeeltelijk; ze heeft ook wat vermogen. Maar haar werk is werke lijk heel goefl en binnen niet al te lan gen tijd zal ze een beroemdheid zijn. Let er maar op! Laten we dat dan als zeker aan nemen. Maar wat ga jij dan doen? Ben je van plan jarenlang in Kensington rond te hangen, terwijl je leeft van wat jullie samen bij elkaar kunt bren gen en ondertusschen moet wachten tot zij beroemd is geworden of tot Ik wil je wel zeggen, dat ik er niets voor voel om vóór mijn tijd dood te gaan, zelfs niet als ik er jou een dienst mee doe! Iets in den toon en het spottend knipperen met de oogen, ontwapende Halfont. Hij barstte in een lach uit. Net of ik dat zou willen, riep hij met ongeveinsde hartelijkheid ,uit. Ik heb alleen maar zoo gedacht, dat met uw hulp alles zooveel gemakkelijker kon zijn. Ik heb al eenige jaren in de tropen gewerkt en als ik nu wat geld had om er weer te beginnen. Dan bestond er de mogelijkheid van een middelmatig succes, vulde z'n vader aan. Goed, aangenomen; maar hoe denk je die kunstenares, die van daag of morgen beroemd wordt, er toe te bewegen, 'de kunst vaarwel te zeg gen om zich met jou ergens in de rim boe te begraven? Hieraan had Halfont nog heelemaal niet gedacht; de droomer in hem had den practischen mensch op den achter grond gedrongen. En hij had. dan ook geen antwoord gereed. Zijn vader had een licht op de zaak geworpen, dat wel niet heel aangenaam was, maar wel van buitengewoon practisch en ver standig inzicht getuigde. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1