Buitenlandsch Nieuws. „Mijnhardlje* nrifTTi Van één tot vier. Zaterdag 21 Januari 1939 No. 6 De Echo van het Zuiden Tweede Blad FRANCO WINT OP ALLE FRONTEN. Hoewel in een iets langzamer tempo, zetten de nationalisten in de drie voor naamste sectoren van het Catalaan se sche front hun opmarsch gestadig voort. In het Noorden konden zij, on danks de republikeinsche tegenaanval len, na de verovering van Pons het nabijgelegen dorp Aliala en de elec- trische centrale bezetten. Langs den straatweg LeridaBarcelona bevinden de witten zich op slechts 7 K.M. af stand van Igualada en c.a. GO K.M. van den zetel der republikeinsche regee ring. Aan de kust naderen de soldaten van het Navarre-leger, die des nachts Altafulla hebben bezet, Vendrell. Een afstand van c.a. 60 K.M. scheidt hen nog van Barcelona. Vooral langs de kust hebben de na tionalisten een moeilijke taak uit te voeren, daar zij gelijktijdig de heuvels langs den weg, waar hun tegenstan ders zich hebben verschanst, moeten bezetten. Sedert Altafulla werd bezet, konden zij echter alweer verscheiden K.M. vorderen. Barcelona maakt melding van hevige gevechten nabij Pons en Panadella, -< alsmede aan den straatweg Lerida Barcelona, waar de republikeinen op 25 K.M. van Cervera stand houden. Zij hebben thans het voordeel van het weer, daar regen en mist vliegen nage noeg onmogelijk maken. Van het Estremadurafront meldt Havas, dat de republikeinen krachtige aanvallen hebben gedaan op de stellin gen lusschen de stations van Zujar en Marmol, aan de grens tusschen de provincies Cordova en Badajoz. DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN Sedert het aanzien van den Volken bond gedaald is en dit instituut nog maar een uiterst bescheiden rol speelt op het wereldtooneel, is er ook weinig interesse meer voor de zittingen van den Volkenbondsraad. De belangrijkste punten van de be* scheiden agenda zijn reeds genoemd, n.l. het JapanschChineesche conflict, dat nog steeds voortduurt, al hebben we er ons een paar weken niet mee in gelaten, en het rapport over het terug trekken van de buitenlandsche strij ders uit het linksche Spanje. De Dant- zig-kwestie is weer wat op den achter grond geschoven, sedert Beek, de Pool- sche minister van Buitenlandsche zaken een onderhoud heeft gehad met Hitier te Berchtesgaden. De aanwezigheid van Halifax en Bonnet, gaf dus bij de openingsverga dering nog eenig cachet, maar nu die inmiddels Genève al weer verlaten hebben, is er weinig meer van de be langrijkheid van den Raad overgeble ven. HET BEROEP VAN CHINA OP DEN VOLKENBOND. De leden van den Volkenbondsraad hebben een langdurige en strikt gehei me bijeenkomst gehouden over het be roep van China op den Volkenbond. Wellington Koo had een ontwerp reso lutie Voorgelegd in den geest van de gisteren door hem verkondigde wen- schen die neerkomen op sancties tegen over Japan. De raadsleden zijn nog niet verder gekomen dan het benoemen van een redactiecommissie, bestaande uit de ge delegeerden van China, Engeland, Frakrijk en Sowjet Rusland, doch men acht het in volkenbondskringen niet uit gesloten dat de Volkenbondsraad ten slotte gevolg zal geven aan de wen- schen van Wellington Koo over het benoemen van een beperkte coördina tie-commissie bestaande uit vertegen woordigers van staten met groote be langen in het Verre Oosten, wier leden met elkaar overleg zullen hebben te plegen over de aan China te verleenen ondersteuning en over de tegen Japan toe te passen maatregelen. Het is aan te nemen, dat ook de Ne- derlandsche regeering zal worden uit- genoodigd zich in een dergelijke coör dinatie-commissie, indien deze in het leven zal worden geroepen, te doen vertegenwoordigen. FRANSCHE INTERVENTIE IN SPANJE EEN DOMHEID. Perscommentaren op Kamerdebatten. Naar aanleiding van de in de Fran- sche Kamer gehouden debatten over de houding van Frankrijk in het Spaan- sche conflict schrijft de Matin": ,,Meer dan ooit moet Frankrijk er zich voor hoeden, in den Spaanschen burgeroor log tusschenbeide te komen. Een inter ventie zou slechts een enkel resultaat hebben: een verlenging van den bur geroorlog en wellicht het ontbranden van een oorlog in het buitenland". De „Jour" schrijft: ,,De totalitaire staten hebben de gewoonte luid te spre ken. Het Zuidelijke Italië slaat een nog hooger toon aan dan zijn Noordelijke bondgenoot en op deze wijze waar schuwt Italië een land, dat zou willen interventeeren „geen onherstelbare din gen te doen". Wij hebben in het geheel geen waarschuwingen van Rome noo- dig om deze domheid, welke wij met het bloed van onze zonen zouden moe ten betalen, niet te begaan. Wij wor den door andere zaken in beslag geno men, zooals het in staat van verdedi ging brengen van ons grondgebied te gen buitensporige ambities." DUITSCHE DOMINEES VOOR DEN RECHTER. Binnenkort zullen dominéé Müller, de leider van de oppositioneele kerk in Duitschland en twee andere dominees voor de rechtbank moeten verschijnen, beschuldigd van „misbruiking van den kansel". De aanklacht tegen Ds. Müller is een gevolg van zijn verzoek aan zijn paro chianen op 30 September, om voor de handhaving van den vrede en voor een gunstig resultaat van de internationale pogingen voor den vrede te bidden. In verband met dit verzoek is de uit betaling van Ds. Müller's salaris door de nazi-autoriteiten ingehouden. Tot nog toe zijn de salarissen van veertig dominees ingehouden. DE BOMAANSLAGEN IN ENGELAND. Reeds konden in verband met de ge heimzinnige bomaanslagen in Engeland, verschillende verdachten worden gear resteerd. Beschuldigd van overtreding van de wet op de springstoffen, zijn ze voor den politierechter geleid. Daar werden, als bewijsstukken te gen de arrestanten, pistolen, slaghoed jes, een hoeveelheid explosieve stoffen, alsmede copieën van de proclamatie van het Iersche republikeinsche leger ter tafel gebracht. De beklaagden, wier leeftijd varieert tusschen 17 en 36 jaar, zullen 26 Janu ari weer moeten voorkomen. Gewei gerd is hen op borgstelling vrij te laten. Met deze arrestatie zijn echter de aanslagen nog niet opgehouden, want verschillende bomaanslagen zijn nog gepleegd, hoewel minder ernstig, ter wijl in verschillende electrische centra les en fabrieken niet ontplofte projec tielen zijn gevonden. DE STRIJD IN HET OOSTEN. De Japanners zijn, naar Domei meldt in verscheidene gedeelten van China een zuiveringsactie begonnen tegen Chineesche guerilla-troepen. In de provincie Soeijoean trokken de Japanners de Gele Rivier over en le verden slag tegen 3000 Chineesche sol daten, die bij Tangtasje, op 36 K.M. ten Z O. van Pautau, hun stellingen hadden betrokken. Na een gevecht, dat 12 uur duurde,- waren de Chineezen definitief verslagen. Zij lieten 300 doo- den achter en een groote hoeveelheid munitie en wapens. In Zuid-China hebben Japansche ex peditie-troepen Fayoen bezet en ten Noorden van Kwangiau circa 4000 Chineezen omsingeld. Ook in het Zuid westen van de provincie Sjansi besto ken de Japanners de Chineesche gue- rill-troepen. 3000 NIEUWE VLIEGTUIGEN VOOR AMERIKA. Het Amerikaansche ministerie van Oorlog heeft de militaire commissie van het Huis van Afgevaardigden gevraagd gelden beschikbaar te stellen voor 3000 nieuwe gevechtsvliegtuigen, waardoor het totaal tot 5320 zou stijgen. De ma rine, die ca. 1500 machines heeft, wil in 1940 het dubbele aantal bezitten. Uit St. Louis in Missouri meldt Reu ter, dat het congres van nationale luchtvaartvereenigingen heeft besloten, elk jaar aan 17 tot 20 millioen scholie ren les te geven in de theorie van het vliegen. De regeering zal aan de uni versiteiten duizenden studenten in de gelegenheid stellen te leeren vliegen. JAPANSCHE VERSTERKINGEN NAAR KANTON. Van Chineesche zijde wordt gemeld, dat Japan versterkingen zendt naar China, met het doel verder door te dringen langs de West-rivier in Kwan- toeng. Naar verluidt zijn vier divisies, in totaal 80.000 man, op weg naar Kan ton, terwijl verwacht wordt, dat bin nenkort nieuwe versterkingen Japan zullen verlaten. Omstreeks 50 km benoorden Kanton wordt nog heftig gestreden. Het eiland Waitsjau voor de zuidwest-kust van Kwantoeng in de Tongkongbaai, is her schapen in een ware vlootsasis'van Ja pan, twintig Japansche oorlogsbodems liggen hier bij elkaar. Japansche oor logsschepen opereeren langs de geheele kust van Kwantoeng en ook de lucht macht is actief. Woensdagochtend zijn de steden Pakhoi. Topoe, Tsjinsjou. Linsjan, Hengsjen en Joelin gebombar deerd. Praag in het anti-komitternpact Me» verwacht, dat bij het bezoek van Chvalkovsky aan Berlijn de aansluiting van Tsjecho-Slowakije aan het anti komitlernpact zal worden bekend gemaakt. In verschillende kringen is men het erover eens, dat er lal van voorteekenen zijn, die erop wijzen, dat het land spoedig zich bij het pact zal aansluiten. Tevens acht men de waarschijnlijkheid groot, dat Tsjecho-Slowakije uit den Vol kenbond zal treden. Manoeuvres der Fransche en Britsche vioten tn de Middellandsche zee. Zoowel in Engeland als in Frank rijk aldus de «iel.a treil men op bet oogenblik toebereidselen voor de manoeuvres, welke de vloten der beide lauden in de nabijheid van Gibraltar zullen houden. Up 22 Januari beginnen van Gibraltar uit de oefeniugeu van Britsche vloot en luchtmacht. Up 23 Januari komt in Ginraltar het grootste deel van de Hoine-tleet aan, waartoe be- hooren de »Nelson«, »Rodney«, »Royal Uak«, Royal Sovereign de »Southampton«, »Shelfield«, »New Castle«, «Glasgow® en »Aurora«. Na alloop van de ma noeuvres maakt de Homa-fleet een tocht door de Middellandsche Zee, waarbij o.a. ook eenige Fransche havens worden aangedaan. De Fransche Atlantische en de Middellandsche Zee-vloot zijn heden uit Toulon en Brest vertrokken voor manoeuvres, die twee maan den zullen duren. Mijnwerkers onthouden «teun aan Britsche regeering Het bestuur van den mijnwerkers, bond in Zuid-Wales heelt besloten «jiiet niet de regeering samen te werken ten aanzien van de lands, verdedigingsplannen. Het bestuur weigert den bond te verplichten aan de plannen voor de vrijwillige Knagende K i e s p ij n Van één tot vier. In de oude stad Jena was een pro fessor aan de universiteit, die Vier hoek (in het Duits Viereck) heette. Hij was niet erg geliefd bij zijn studenten en zijn colleges waren meestal erg vervelend en saai. De studenten be dachten steeds nieuwe dingen 0111 hem te plagen en eindelijk besloot hij weg te gaan uit Jena en naar Leipzig te verhuizen. De poortwachter van Leipzig. Nu was in Leipzig een poortwachter die grote herrie met de studenten had. Op een dag waren de studenten naar buiten gegaan, naar een van de dorpen uit de omtrek en toen ze weer terug kwamen, vroeg de poortwachter hen, zoals het hoorde, naar hun naam. De studenten wilden een grap uithalen en schreven om de beurt een valse naam in het boek en wel allemaal die rennamen, zoals gans, kip, haan, vink enz. zodat het leek, alsof de poort wachter een hele dierentuin naar bin nen had gelaten. Toen hij de volgende dag zijn rapport in moest dienen kreeg hij een standje en in minder dan geen tijd verspreidde het gerucht zich over de stad. Alle mensen lachten den poort-wachter uit en deze besloot wraak te nemen. Hij kreeg daar al te gauw gelegenheid toe. Een groep stu denten kwam te laat bij de poort. Ze waren vrolijk aan het zingen en reken den erop 0111 zoals gewoonlijk, want het gebeurde wel eens meer, stilletjes binnengelaten te worden. Maar de poortwachter herkende een paar stu denten, die ook valse namen hadden opgegeven en luisterde niet naar hun verzoek om binnengelaten te worden. Toen ze al tot diep*in de nacht buiten hadden gewacht, werden ze eindelijk in het wachthuisje gelaten en moesten daar op harde banken slapen tot ze pas de volgende morgen binnen wer den gelaten. Ook dit werd gauw in de stad be kend en deze keer lachte men de stu denten uit. De studenten verzonnen een grap. Toen kwam het bericht", u«l. een nieuwe professor uit Jena zou komen en zoals dat meesal gaat, de praatjes waren nog eerder in Leipzig dan de professor zelf. De studenten wisten al, dat hij erg vervelende slaolie colleges gaf en dat hij eigenlijk uit Jena was weggegaan omdat de studenten hem daar het leven te onaangenaam maak ten. Studenten zijn nu eenmaal stu denten en denken niet altijd na bij wat ze doen. Het was natuurlijk heel onaardig om de professor zo te plagen en de man had er veel verdriet van, maar daar dachten de studenten toen niet over. Ze besloten om den profes sor op waardige wijze te ontvangen! Bovendien konden ze nu meteen wraak op den poortwachter nemen! De dag brak aan. Ze informeerden wanneer precies de nieuwe professor zou komen en toen die dag was aangebroken gingen drie studenten, die daartoe waren uit gekozen, uit de stad. Ze moesten een paar uur later, ieder een tijdje na den ander, weer ongemerkt binnenkomen. Het plan zat goed in elkaar. De poortwachter stond niets ver moedend bij de deur, toen de eerste van hen verscheen. Deze liep heel on schuldig naar den poortwachter toe en haalde het tolgeld uit zijn zak. „Uw naam?" vroeg de poortwach ter. „Eenhoek!" „In orde, gaat u maar door". De poortwachter schreef de naam met onhandige hanepooten in zijn boek. Hij schudde eens zijn hoofd. Wat een rare namen waren er toch op de wereld. Een tijdje later kwam de tweede student. Hij zal heel trots op 'n paard, dat ze gemeenschappelijk voor dit doel gehuurd hadden, en hij hield zijn muts zo hooghartig vast dat de poortwach ter onwillekeurig salueerde. „Uw naam, hoogheid?" „Twee- hoek!" De poortwachter keek verbaasd en toen een beetje wantrouwend naar den ruiter. Maar deze klopte juist op de hals van zijn paard en keek zo onver schillig 0111 zich heen, alsof het hem helemaal niets aanging. „Zoals u wilt. Gaat 11 door", zei de poortwachter. Brommend en grom mend schreef hij ook deze naam in Wonderlijke geschiedenis, die twee namen. Of zou misschien. langza merhand begon hij argwanend te wor den. Ze zouden toch niet. De poortwachter paste op. Nu verliep er een hele tijd en toen kwam student nummer drie opdagen. Hij scheen erge haast te hebben, want hij liep erg vlug en praatte erg ge jacht. „Uw naam?" „Driehoek". „Ach zó, is dat de bedoeling? Maar ik zal er niets van zeggen, als 't maar een grapje blijft. Dus hoe heet u?" „Maar beste man, dat heb ik je toch al gezégd: Driehoek. Maar hou me nu niet langer op, k heb haast". Zo gauw gaf de poortwachter niet toe. Hij ver trouwde het zaakje niet. Ze kibbelden een tijdje, maar de student bleef erbij, dat hij Driehoek heette en zo moest de poortwachter hem doorlaten. Woe dend schreef hij de naam in liet boek. De professor komt. Toen hoorde hij het geluid van een rijtuig buiten. Hij ging vlug uit het huisje, want iemand met een wagen, die gaf misschien wel een fooitje. „De naam van den passagier?" „Vierhoek, beste man, Professor Vierhoek". „Zo", zei de poortwachter grimmig. „Heb je Vijfhoek misschien direct meegebracht? Maar nu is het uit. Kom uit die wagen en in het cachot, tot je weet, hoe je heet". „Maar hoor toch eens, ik heet Vier hoek!" „Het is uit, zeg ik", brulde de poort wachter. „Hou een ander voor de gek. Kom eruit! Waar is meneer Vijfhoek en is meneer Zeshoek misschien ook al onderweg?" Er hielp niets aan wat de professor ook zei, hij werd .uit zijn koets getrokken en naar het cachot gebracht, waar hij tot de volgende morgen op water en brood bleef zitten. De goede man begreep er niets van. Pas toen de poortwachter rapport in diende kwam alles uit. De professor werd direct bevrijd en de poortwach ter werd vreselijk gestraft. De arme man keek steeds verbaasder en be greep maar niet, wat er eigenlijk ge beurd was. Toen de geschiedenis bekend werd in Leipzig brulde de hele stad van hel lachen en de professor deed het ver standigste, wat hij doen kon: hij lach te mee. Hij deed zelfs een goed woord je voor de studenten, toen ze gestraft zouden worden en daarmee stal hij hun hart. E11 zo konden professor Vierhoek en de studenten toch heel goed met elkaar opschieten. Alleen lusschen den poortwachter en de stu denten bleef het altijd water en vuur! DE RIJST MOET SLAPEN. De Japansche provincie Hakonno heeft veel geneeskrachtige bronnen. Verschillende hoteleigenaren besloten 0111 de voordelen van deze bronnen goed aan de reizigers te laten zien en ze daarom ook 's avonds duidelijk leesbaar aan te prijzen. Daarvoor wec- den geweldige lichtreclames op de landerijen opgesteld, zodat iedereen er onmiddellijk naar keek. Maar al heel gauw kwamen er verwijten en klach ten bij het ministerie voor landbouw in Kanagawa. Het was een schandaal dat dergelijke dingen werden toege staan, want die nachtelijke verlichting hinderden de rijstplantjes bij het groeien Er werden toen deskundigen naai de velden gestuurd 0111 eens te kijken, wat er aan de hand was. Een paar da gen later stuurden ze hun rapport in en daar stond in te lezen: „De rijst moet slapen 0111 te kunnen groeien. Maar het helle licht houdt de plantjes wakker en zo wordt de rijstaar steeds slechter." Daarna klaagden alle rijstplanters de hoteleigenaren aan en vroegen om schadevergoeding. Ze wonnen het pro ces en de verlichting moest worden weggenomen. En dat alleen, omdat de mensen dachten, dat de rijst moest slapen In de Wang-Poorivier in China werd een schildpad gevonden. Op zijn schild stond geschreven, dat hij in 1580 door een priester was gevangen en daarna weer vrij was gelaten. Het is bekend dat sommige schildpadden heel oud worden, maar deze is toch wel bijzonder oud! In Devon werd een huis helemaal door brand verwoest. Later vond men onder de puinhopen een goudvissen kom. De goudvis zat er nog in en zwom vrolijk in het rond. Er was zelfs geen splinter afgesprongen. Niet om uit te houden! Neem één zoo'n klein wit „Mijnhardtje"en de pijn valt van U af.Ook helpen ze wondergoed bij hoofdpijn,rheumatiekj( gevatte koude, griep. ..Mijnhardtje 5 ct 12 Mijnhard»!#»" 90 et

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5