1 GEMENGD NIEUWS. Als Uw kind hoest.,. BURGERLIJKE STAND. verdediging deel te nemen, totdat de regeenng een politiek voert, waaruit duidelijk blijkt, dat zij zich verzet tegen bet fascisme en de democratische instellingen zoowel in binnen- als buitenland steunt. Italiaansche versterkingen in Tripoli Volgens vluchtelingen uit Tripoli die dezer dagen in Tunis zijn aan gekomen, zouden einde December en begin Januari in Tripoli ilali" aanscue versterkingen zijn aange komen, die langs de grens gestation- neerd zijn. Zes weken Volksgasmasker- Distributie. Enkele vrijmoedige opmerkingen over critiek en.... o/er struisvogelpolitiek. Wal doet eengoed vaderlander,wan neer de thermometer min 1Ugraden Celsius wijst V Alles wat bij kan om hel warm te krijgen en behaaglijk. Tot dat doel kleedt hij zich extra warm, port hij de kachel op of werpt een extra blok op het open houtvuur, drinkt hij alcoholica, gaat hij zelfs schaatsenrijden- Cr beslaan nog duizend en ééi^ andere aldoende remedies tegen de koude, waarvan er een hier afzon derlijk zij gesignaleerd. Critiseeren! Recept; Windt u op over den een of anderen misstand, fulmineer tegen degenen, die ge er verant woordelijk voor houdt en doet dit met gebruikmaking van alle u ten dienste staaude, wettig geoorloofde middelen, zooals daar zijn het in gezonden stuk, de fluister-campagne, de kapperstoel en het trambaicon.... De koude zal geeu vat meer op u hebben èn ge kunt de aangename voldoening smaken u in goed va- derlandschen stijl te hebben geweerd twee vliegen in één klap «ver delgend® de koude en een er- keuden misstand 1 Ziedaar een recept dat, onbewust misschien, vele landgenooten iederen kouden dag toepassen en dat dan ook zijn bijzondere bekoring heeft. Merkwaardig hoe snel de koude echter is vergeten. En daarmede gelijk de behoefte om zich warm te loopen. Wilt ge een voorbeeld? Denkt aan de »koude« dagen vau Septem ber en hoe men algemeen in die dagen warm liep, toen bleek, dat er zoo weinig nog aan luchtbe scherming was gedaan. Zoo, dat zelfs .de hoognoodige volksgasmas kers niet te krijgen bleken Sedert September is de koude geluwd. Eu daarmede tevens de behoefte voor de meesten om zich warm te loopen. Met andere woorden nu de oor- logs ireiging niet meer als een zwaard, dat ieder oogenblik vallen kan, boven onze hoofden hangt, is ook het enthousiasme om ons tegen een der meest verraderlijke gevaren te beschermen, zoo niet verdwenen, dan toch aanzienlijk verminderd. Waarom Omdat we struisvogels zijn, van een eigenaardige pluimage nog wel Struisvogels met een ontzaglijk esprit-critique, die ons er niet van weerhoudt meedoogenloos te zijn in ons oordeel, maar waaraan ieder besef om niet zelf te vervallen in de fouten, die we anderen verwijten, ontbreekt. Critiseeren is dan ook zoo gemakkelijk en het verhaal van den splinter en den balk is er niet voor nietsMaar zoolang men van critiseeren alleen al warm wordt.... oh die struisvogels. De moraal van het bovenstaande is deze. Toen er geen of nauwelijks volksgasmaskers te krijgen waren en het begon te spannen, schreeuw de men er om en verweet wie men maar kon, dat het publiek er geen kon koopen. Sedert ruim zes weken zijn ze via hel Syndicaat »Gasmaskers« te gen den uniformen prijs van f5, te verkrijgen. Wie mocht hebben verwacht.dat de aanvrage in overeenstemming zou zijn met de stormen van ver ontwaardigde critiek, toen ze er niet of onvoldoende waren, vergist zich. Intusschen is het verblijdend te kunnen vaststellen dat eenig ver antwoordelijkheidsbesef ontwaakt. Verschillende burgemeesters,hoof den of bestuurderen van L. B. dien sten, besturen van vereenigingen van verschillenden aard vragen thans inlichtingen en bestellen zelfs volksgasmaskers. Zoo werden in ruim een maand tienduizend landgenooten met mas. kers uitgerust. Het blijft echter te traag gaan en het Syndicaat »Gasmaskers« zou gaarne meer medewerking ervaren. Te Amsterdam gingen een aantal groote particuliere bedrijven voor en bestelden voor hun personeelen groote kwantums. Uit andere steden kwamen dergelijke bestellingen nog niet binnen. Intusschen beteekent het boven genoemde cijfer 10.000 niet veel meer dan dat er van de Sep- temberstorm (van verontwaardi ging), de aanvallen op den Minister, enz., niet veel is overgebleven, of... dat er misschien ook struisvogels zijn in ons land. DE BIJZONDERE VRIJWILLIGE LANDSTORM. Blijkens het jaarverslag van de Nat. Landstorm commissie over 1938 nam gedurende dat jaar het aantal vrijwil ligers toe met 1002, waardoor, met in begrip van de korpsen Motordienst, Vaartuigendienst en Spoorwegdienst een sterkte kon worden bereikt van 94.225 man. Het aantal bij den B.V.L. aangeslo ten reserve-officieren bedraagt 2564, terwijl er 1284 plaatselijke leiders voor den arbeid in de plaatselijke afdeelin- gen beschikbaar zijn. Het korps „de Meierij" telt 13767 vrijwilligers het grootste corps van het geheele land. De toeloop tot de schietoefeningen en wedstrijden heeft neiging regel matig grooter te worden. In het voor bijgegane jaar namen 41.000 vrijwilli gers, meerendeels nog dienstplichtig, daaraan deel. VOORZORGSMAATREGELEN. Ged. Staten van Friesland stellen den Staten voor om het P.E.B., waarin ettelijke millioenen zijn gestoken, en dat bijna de geheele provincie voorziet van kracht en licht, in staat van ver dediging te brengen tegen luchtaan vallen. Zij stellen daarom voor 60.000 uit te trekken ten laste van het bedrijf voor de aanschaffing van drie stukken van 2 cM. kaliber luchtafweergeschut en voor de inrichting van de opstelling van dit geschut alsmede voor de eerste munitieuitrusting. Er zal een bediening noodig zijn van 40 man. Deze zullen worden gere- in de steden meer vraag naar het pro duct bestaat dan op het platte land, terwijl er door de beter gesitueerden een grooter gebruik van wordt ge maakt, dan door de minder goed be deelden. Zoo hebben de millioenen kilo's op de veilingen „doorgedraaide" tomaten, die anders naar de mestvaalt zouden zijn verhuisd, thans een heel wat nut tiger bestemming gekregen. En ook ligt er een waardevolle les in dezo tomatensoepgeschiedenis, n.l. deze, dat door het conserveeren van tuinbouwproducten in tijden van over vloed deze in tijden van schaarschte zeer goed te pas kunnen komen. Het centraal Bureau voor de Veilin gen wenscht ook deze les ter harte te nemen en is van plan dezen zomer op grooter schaal doorgedraaide pronk en snijboonen te gaan conserveeren of althans het inmaken er van te bevor deren, omdat deze goedkoope tuin bouwproducten in tijden van tekort aan versche groenten ook zeker af trek zullen vinden. HET CONSERVATORIUM DER R.K. LEERGANGEN. De viering van het 20-jarig bestaan. Het Conservatorium van de R.K. Leergangen te Tilburg zal op 25 Jan. a.s. zijn twintigjarig bestaan herden ken. Omtrent de feestelijkheden deelen wij het volgende mede: Op Woensdag 25 Januari a.s. zal om half vier des namiddags een plechtige vergadering worden gehouden, waarbij verschillende solisten en het Vrou wenkoor Voce Concordi medewerking zullen verleenen. Uitnoodigingen voor deze vergade ring zijn reeds verzonden en verdere belangstellenden kunnen op hun ver zoek aan het Conservatorium Bos- schen Weg 438, toegangskaarten ver krijgen. Om half zeven vereenigen docenten, studenten en oud-studenten zich aan een Brabantsche koffietafel, waarna de Onregelmatigheden te Tegelen? Naar men ons meldt, heeft de burgemeester van degemeente Tege len opsporing, aanhouding en voor geleiding verzocht van den 53 jarige C. H. 13., ontvanger aldaar, die ver. dacht wordt, zich aan verduistering en valschheid in geschrifte te hebben schuldig gemaakt. Dit verzoek om aanhouding, staat naar ons wordt medegedeeld, in verband met het accountantsonder zoek dat thans ten kantore van den ontvanger plaats heeft. Dit periodieke onderzoek naar deadministratie van den ontvanger is Maandag aange vangen. Den geheelen dag heeft de ontvanger op zijn kantoor gewerkt, Maandagavond is hij plotseling ver dwenen. Omtrent den aard en den omvang van de gepleegde onregelmatigheden kunnen, hangende het onderzoek, geen mededeelingen worden ver strekt. De ontvangej was reeds vele jaren in gemeentedienst. Zijn verdwijnen heeft groot opzien gewekt in de gemeente. Ernstig verkeersongeluk. Twee personen om het leven gekomen. Juist voor het zwakzinnigenge sticht Assisië op den weg tusschen Tilburg en Udenhout heeft gister- middag een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. De 55 jarige heer I. Hollosy, uit Arasterdam, kwam met zijn auto uit de richting Tilburg aanrijden. Om onverklaarbare reden reed hij plotseling naar links waar hij eerst den 17 jarigen fietsjongen J. Hamers uit Udenhout aanreed, en vervolgens tegen een boom botste. De botsing was zeer hevig, want de jongen werd ongeveer 25 meter ver weggesmeten en kwam in een greppel langs den weg terecht, lei cureerd uit het niet- of buitengewoon dienstplichtig personeel der centrale of uit de omgeving en opgeleid worden door kader van het leger. Verder zullen ze worden ingedeeld bij den Vrij wil li- gen Landstorm. Ook den grooten be drijven in de omgeving is om finan- ciëele hulp gevraagd, daar het geschil ook deze bedrijven kan beschermen. Men heeft gegronde hoop, dat deze firma's hieraan zullen voldoen. Van militaire zijde is de goedkeuring van dit plan bereids ontvangen. - NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het bestuur van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden deelt ons mede, dat de ontvangsten in De cember 10.417.28 hebben bedragen, zijnde ƒ6.704.38 uit periodieke bijdra- dragen en ƒ3.712.90 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijd vak bedroegen 19.519.85. Onder leiding van de commissie van samenwerking werd ten behoeve van dezelfde gevallen bijeengebracht ƒ29.720.17, zoodat in die maand aan aanvragers, verdeeld over 104 ge meenten, een bedrag van 49.240.02 kon worden uitgekeerd. UIT DE STATISTIEK. De rijksmiddelen brachten in Dec. op ƒ36.632.772 tegen ƒ37.605.231 in December 1937. De totale ontvangsten over 1938 bedroegen ƒ440.143.673 v.j. 436.835.901terwij 1 429.225.000 was geraamd. Een meevaller dus van 11 millioen. De faillissementsstatistiek over 1937 toont aan, dat het aantal faillissemen ten in dat jaar, vergeleken bij 1936 belangrijk is gedaald, n.l. van 4118 tot 2888. Het totaal bedrag der activa was 5.957.722 of 18.209.965 minder dan in 1936, de passiva bedroegen ƒ40.117.610, d.i. ƒ38.356.043 minder. De motorrijtuigenbelasting heeft over December j.l. 1.217.385 en de rijwiel- belasting heeft over die maand 10.017 opgebracht. Over 1938 bracht de mo torrijtuigenbelasting 22.996.878 en de rijwielbelasting 7.779.325 op, tegen over een raming van resp. 23.200.000 en ƒ7.800.000. REGEERINGSTOMATENSOEP EEN GROOT SUCCES. De verkoop van de regeeringstoma- tensoep is een volledig succes gewor den. Als het zoo doorgaat, als het in de afgeloopen maanden is gegaan, zullen de \]/2 niillioen blikken soep spoedig in de Nederlandsche magen verdwe nen zijn. Bijzonder opmerkelijk is wel, dat er avonduren in gezellig samenzijn, afge wisseld door muziek voordracht en wat verder geboden wordt, zal worden doorgebracht. In het begin van Februari zal een feeslconcert gegeven worden, waarbij verschillende solisten (studenten van de hoogere- en kunstklassen) zullen optreden en het kamer-orkest van hel Conservatorium en een gemengd koor zich zullen laten hooren. KATHOLIEKE ILLUSTRATIE/ 73e jaargang no. 16. In meer dan een opzicht mag dit nieuwe nummer van de K. I. actueel heeten. Met het eerste artikel licht het zijn lezers in over de kwestie van het Suezkanaal en de wereld belangen, die daaraan verbonden zijn. Een met mooie reproduciies van oude prenten verluchte beschrij- vinggeeft'tleven van Sinte Dymphna de patrones van Gheel, weer. Aan verschillende gebeurtenissen van de week wordt aandacht besteed en de wereldreiziger zet zijn tocht dooi de lucht voort om ditmaal een reportage te kunnen geven van Hongkong.De tooneelkroniek brengt twee levendige pagina's over Felix Timmermans' bekende Kerstspel. Van den strijd achter het front in China krijgt men eenig idee als men leest van de activiteit van die eigenaardige figuur: professor Shin. De redactie zocht dezen keer haar vrienden op de Zeeuwsche eilanden en kwam niet zonder avontuur en zonder foto's uit mooie streken thuis. De vijfminuLnpreek is er weer en ook de sportreportage. De dames worden onthaald op interes sante artikelen over gewilde onder werpen en twee kleurenplaten bren gen afwisseling in de groote hoeveelheid vaak bijzondere foto's. De vertellers zijn op dreef. F. G. Roberts brengt een romantisch ge val Een vrouw voor een oog onder de Jarigen op Kamers is nu Meneer Groen aan de beurtJv. d. Hoek verhaalt een episode uit den BoerenoorlogHet Engelsche meisje dat generaal de Wet redde. De roman De Vloek van Hagenwyl geeft zware en boeiende tragiek; Het Rookende Land daarentegen kruidt dood en verderf met humor. De Narrenkap is als iedere week vol afwisseling; wie zou dit pittige bijblad met zijn vertellingen, zijn ernst en zijn humor nog willen missen? En als we aan de kinderen die vraag stelden betreffende hun Okki, wisten we óók het antwoord vooruit wijl {de heer H. met groote kracht tegen het totaal vernielde stuurrad werd geurukt. Beiden waren bijna onmiddellijk dood. Er is in de auto een stille getuige gevonden, welke het ongeval zou kunnen verklaren: in den auto rechts naast de zitplaats van den bestuur der is nl. een doosje sigaretten gevonden, dat een beetje openstond en waaruit één sigaret gedeeltelijk naar buiten stak. Hieruit leidde de marechaussee af dat de bestuurder onder het rijden een sigaret heeft willen opsteken en dat hij daardoor de macht over zijn stuur heeft verloren, met het noodlottige gevolg dat dit niet alleen zijn eigen leven heeft gekost, maar ook dat van een 17 jarige jongen. Motorrijder botst tegen vrachtauto. De 34-jarige motorrijder W. V. uit Heemstede, is op de Zandvoort- schelaan te Aerdenhout tegen een stilstaande vrachtauto gebotst. Hij kreeg een zware hersenschudding en werd naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd, waar hij korten tijd later is overleden. Waarschijnlijk heeft V. door den bevigen regen, die op dat tijdstip viel, voorover gebogen op de motor fiets gezeten en daardoor de vracht auto niet tijdig opgemerkt, Schildersleerling doodgevallen. Bij het verrichten van schilders- werk aan de overkapping .van het station te Haarlem is een ernstig ongeluk gebeurd, dat den 16 jarigen schildersleerling S uil Haarlem het leven heeft gekost. De jongen stond met twep werk lieden op een steunbalk onder de overkapping. Plotseling verloor hij het evenwicht. Hij viel van een hoogte van zeven meter, na eerst nog met de electrische bovenleiding in aanraking te zijn geweest met het hoofd op de rails. Hij was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo gebracht. Moeder van vier kinderen op slag gedood. Te Utrecht geraakte een 48-jarige vrouw uit de Noteboomlaan,terwijl zij zich met een rijwiel ter hoogte van de ophaalbrug op het Ledigerf bevond, onder een zwaar beladen vrachtwagen met grint. De vrouw werd door de auto ingehaald. Hoe wel er volgens verklaring v n oog getuigen voor haar voldoende ruimte was overgelaten, maakte zij toch AKKER'S Vetst&L£te tegen hoest, griep, bronchitis, asthma een zoo onhandige manoeuvre, dat zij van haar fiets viel en onder het rechierwiel van de auto terechtkwam Zij was vrijwel op slag dood. De vrouw was gehuwd en moeder van vier ktnderen. Door een trein overreden en gedood. Op den onbewaakten overweg tusschen Roermond en Weert, onder de gemeente Baexen, is de 70-jarige vrouw L. die kort bij den spoorweg overgang woonachtig was, door een passeerenden goederentrein gegrepen en terzijde geduwd, waai door zij met zware inwendinge kneuzingen langs de spoorlijn bleef liggen. Eenige oogenbliklien laterpassteide haar kleinzoontje den spoorweg overgang en zag zijn grootmoeder liggen Hij snelde huiswaarts om fiulp te halen. Nadat het slachtoffer voorloopig verbonden was, is zij naar haar woning vervoerd,alwaar zij eenige uren later is overleden. Door een tram overreden en gedood. De veertigjarige landbouwerJ.de Jong is toen hij nabij de Papelaan te Muiden achter een auto vandaan, kwam en den weg wilde oversteken, door de Gooische tram gegrepen. Het slachtoffer was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje te Muiden gebracht. Legervliegtuig met 3 inzittenden verongelukt Nabij Ruesdesheim is tengevolge van een plotseling opkomenden mist een militair vliegtuig ver. ongelukt. De drie inzittenden zijn om het leven gekomen. LOON OP ZAND. Van 13 tot en niet 19 Jan. 1939. Geboren: Cornells Johannes, zv. J. L. Hoevenaar en Ja. Boutier Catharina Anna Maria, dv. M. Soeterboek en Ha. Netten. Overleden: Wa. Fra. v. d. Linden, oud 8 maanden M. Bool, oud 5 jaren, zv. H. Bool en Ca. Smits. Gehuwd: Geene. Huw. aangiften: A. M. Verboven, oud 39 jaren en Ja. Ma. v. Noije, oud 32 jaren, beiden wonen de alhier J. J. Lammers, oud 34 jaren, te Waalwijk en Ca. van Boxtel, oud 26 jaren, wonende alhier Cornelis J. van Dongen, oud 25 jaren en Martina Scha pendonk, oud 27 jaren beiden wonende alhier. IngekomenGeene. Vertrokken: J. J. Lagarde, naar St. Michielsgestel J. C. Tolenaar naar Rotterdam P. J. Breurer naar Tegelen C. J. Kreuk naar Grootebroek M. F. Snoeren naar Tilburg J. Grootswagers naar Amster dam M. v. Heesch en gezin naar Nij megen. RAAMSDONK. Van 11 tot en met 31 December '38. Ingekomen: Antonia J. Pols, van Waspik F 115 naar B 13 Adriana J. de Wit, van Oud en Nieuw Gastel B 133 naar E 86 Johan na Fr. Jacobs, van Gorinchem Kwekel- straat 31 naar G 69 Petronella Hou- braken, van Schijndel B 1 naar J 45 Franciscus van Drunen, van 's-Hertogen- bosch Silenenstraat 8 naar J 27 Alida Raaijmakers, van Dongen Vaart 137 naar J 109 Jacoba P. Verschure, van Geer- truidenberg Dordschestraat 2 naar J 134 Elisabeth H. Ramstijn, van Waspik C 43 naar A 40 Richarda Heeren, van Dongen Kard. van Rossumstraat 8;> naai H lil Gerardus W. Bruggeman en ge zin, van Breda Heidebloemstraat 9 naa j 25 Christiaan Mureau, van Ooster hout Houteindschestraat 21 naar A 59 Johannes Zielstra en echtge. van Ginne- ken Bavelschelaan 82 naar F 7. Vertrokken Gijsbertus van der Sluijs en gezin, van C 71 naar Waalwijk Baardwijk Laageinde 92 Johanna M. van Erp, van J 45 naar- Schijndel Wijbosch Hermina C. Ha- ILflIlui i«i?ifr** -• ■mWAMii. SERPVlLI loert altijd het gevaar van ergei gevolgen en daarom mag een hoestje nooit verwaarloosd wor den. Als Uw kind hoest, geef "t dan dadelijk AKKER's Abdijsiroop, bestaande uit extracten van oude kruiden, welke verzachtend, slijm- oplossend en genezend werken, benevens de krachtigste hoest- bedwingende stof ..codeïne". Door deze veelzijdige werking noemt men Akker sverstèrkte Abdijsiroop ,,'s-Werelds beste Hoestsiroop". Flacon 90 ct„ f 1.50, f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6