Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. 95 „NOOBBBBABAKD" Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD JAAR Croquetten en Bitterbollen, Automatiek PULLES-HEESBEEN. Rheumatische pijnen DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. NUMMER 7. WOENSDAG 25 JANUARI 1939. 62e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Dr. SCHACHT ALS RIJKSPRESIDENT HEENGEGAAN. Nu liet weer legen 30 Januari loopt, den datum waarop Duitschland de stichting van het z.g. Derde Rijk of juister gezegd, Hitiers machtsaanvaar ding plechtig herdenkt, thans zes jaren geleden is er de lucht weer vol van politieke geruchten. Ingewijden meenen zeker te weten, dat er allerlei mutaties op hooge pos ten, tot zelfs in de rijksregeering ver wacht kunnen worden. Zoo zal, naar het heet, Goering vice-kanselier en minister van oorlog worden. Goebels, over wien we onlangs al iets hebhen vermeld, zal van zijn ambt van pro paganda-minister ontheven worden en met een voorname partij-functie wor den belast. Naar verluidt zal hem hel toezicht worden opgedragen op de gouwleiders en hun bestuursapparaat. De het vorige jaar tot Rijks-pers-chef en staatssecretaris in hel propaganda miniserie benoemde Dr. Dietrich zal Göbbels opvolger worden, waarbij aan genoemd ministerie een andere naam zal worden gegeven. De positie van Minister Göbbels. Volgens de Petit Parisien zal Dr. Göbbels voor den eereraad van de partij worden gedaagd. Dit was aan dit blad vanuit Zürich gemeld. De mi nister zou zich schuldig gemaakt heb ben aan verschillende overtredingen tegen de partijtucht of de eer van de partij geschonden hebben. Naar de Berlijnsche correspondent van de N.R.Crt. mededeelt, behoort dit gerucht tot de serie in omloop zijnde praatjes over Göbbels, welke de laatste vier weken in Duitschland rondspoken. Neemt men voor een oogenblik aan, dat deze beschuldigingen juist zijn, l dan zou er nog, aldus genoemde cor respondent, geen grond voor zijn, dat Göbbels voor den eereraad der na- tionaal-socialistische partij „Oberstes Ehrengericht" zou moeten verschij nen. Ook de felste vijanden van Dr. Göbbels hebben hem nog nimmer van iets beticht, wat zweemt naar over treding van de partijtucht of schen ding van de parij-eer. Naar men weet is Göbbels door omstandigheden verhinderd geweest om omstreeks Kerstmis en Nieuwjaar de gast van Hitier te zijn op den Obersalzberg. Dit zal eerlang, waar schijnlijk in het begin van Februari, worden ingehaald en wel naar men aanneemt op een wijze, waaruit blijkt, dat Göbbels geenszins bij den Führer in ongenade gevallen is. Ook uit een dezer dagen door Göb bels gepubliceerd artikel in de Völki- scher Beobachler, getitelde „Wat wil Amerika eigenlijk", kan worden ge concludeerd, dat hij allerminst poli tiek een dood man is. Hoewel al die geruchten krachtig worden tegengesproken, en ongegrond genoemd, meent men toch aan ver schillende dingen te kunnen nagaan, dat er belangrijke wijzigingen en ver- schuivigingen in verschillende kringen aanstaande zijn. In een dictorale staat wordt men echter gewoonlijk slechts dan iets ge waar, als de Leider dit noodig oor deelt. Dan komt men vaak voor de grootste verrassingen te staan, zooals dit Vrijdag het geval is geweest. Toen is, tien dagen voor den gewichtigen 30en Januari, plotseling de belang wekkende tijding uit Berlijn gekomen, dat Dr. Schacht, de president der Duitsche Rijksbank, van zijn functie was ontheven. Het was Hitier ge- wenscht voorgekomen om Schacht zijn ontslag te verlecnen. Officieel is dienaangaande medegedeeld, dat de vervulling van bijzondere eischen, die aan het bedrijfsleven worden gesteld voor den wederopbouw van Groot Duitschland, het noodzakelijk maken, dat de politiek ten aanzien van het economische leven, de geld- en de ka pitaalmarkt, onder uniforme leiding wordt gesteld. Hoe dan ook, aan Schacht, die een historische rol gespeeld heeft in de geschiedenis van de Rijksbank, is ge zegd, dat hij moet heengaan, al is, dit zeer vleiend gescied. In Hitiers brief aan Schacht wordt hem oprechte en warme dank gebracht voor de door hem verrichte diensten. In het buitenland weet men, wat Dr. Schacht voor zijn land gedaan heeft. Men heeft hem wel eens het finan- cieele wonder van het Derde Rijk ge noemd. Funk is voor de buitenland- sche financieele kringen een onbe kende. DE AANVAL OP BARCELONA. Franco's troepen hebben, naar van republikeinsche zijde wordt gemeld, Martorell bezet. Deze plaats ligt op circa 25 K.M. ten Noordwesten van Levensverzekering 1843 GEEFT ZEKERHEID. Bacelona, waar de wegen Lerida Barcelona en TarragonaBarcelona samenkomen. De rechtsche beheer- schen hierdoor, naar Havas meldt, de vallei van de Llobregat, die lang Bar celona loopt. Ten Zuiden van Barcelona woedt de strijdt om het Garafgebergte. Moeten de linkschen ook hun posities aldaar prijsgeven, dan wordt de rechtsche op- marsch langs de kust door geen enkelen natuurlijken hinderpaal meer belemmerd. De nationalisten verwach ten, dat de Mooren hun artillerie op Barcelona zullen kunnen richten. In den Noordelij leen sector wordt Man- resa steeds meer bedreigd. Barcelona werd gisteren weer tien maal uit de lucht gebombardeerd, waarbij o.a. talrijke Britsche schepen werden getroffen. De Engelschen en Amerikanen worden door hun regee ringen in de gelegenheid gesteld de stad te verlaten. EEN LAATSTE VERZET IN SPANJE? Het radio-station van Valencia heeft een rede van generaal Miaja uitgezon den, waarin deze mededeeling deed van het besluit der Barcelona-regee- ring, den staat van oorlog af te kon digen in het geheele door de republi keinen bezette gebied. Sedert het uitbreken van de vijan delijkheden heeft het republikeinsche Spanje geleefd onder alarmtoestand, die, iedere maand door het parlement moest worden goedgekeurd. Deze alarmtoestand was de tweede phase in het kader van de voorzorgsmaat regelen en bood de mogelijkheid, dat het burgerlijk gezag toonaangevend bleef voor ieder gebied, dat niet nood zakelijk door het leger beheerscht moest worden. De staat van oorlog is de laatste phase, waarin de grondwet voorziet. Hij maakt het mogelijk, dat alle dien sten in het bijzonder die van burger lijke en militaire voorraden, oorlogs industrie enz. onder één leiding ge bracht worden. Miaja had zich in verbinding ge steld met de provinciale gouverneurs en andere militaire en burgerlijke autoriteiten, met het oog op het in wer- KOMT EVEN SMULLEN. an king doen treden van den staat v£ oorlog. MOBILISATIE IN ITALIë De Duce zou 200.000 man onder de wapenen hebben geroepen. Uit tal van bronnen komen berich ten, dal Italië ongeveer 200.000 man onder de wapenen zou hebben geroe pen. Dit zou uit voorzichtigheid ge beuren met het oog op een mogelijken steun van Frankrijk aan republi- keinsch Spanje. Het is uiteraard niet mogelijk den omvang der getroffen maatregelen te bepalen, nu eenig officieel bericht ontbreekt en alles in de grootste ge heimzinnigheid geschiedt. Sommige berichten meenen, dat de opgeroepen troepen naar Afrika zullen worden geëxpedieerd en geconcentreerd aan de Fransche grens aldaar. Andere mee nen, dat het hier louter een besluit van den Duce betreft, om het zekere voor het onzekere te nemen, indien op het laatste uur Frankrijk het linksche Spanje mocht ter hulp snellen. Derden gewagen van een besluit van Musso lini om door een overdonderende actie in Spanje zelf een eind aan het link sche Verzet te maken. VREES VOOR FRANSCHE INMENGING. Bekend is, dat de Franschen hun voorkeur voor het republikeinsche Spanje niet onder stoelen of banken steken. De vorige week was men in Enge land zeer bevreesd, dat Parijs Barce lona, sedert het uur van nood voor van „De Echo van het Zuiden". 15) Je moet een dergelijken stap niet bekijken als je na zoo'n zomer-idylle geneigd bent te doen, maar altijd be denken, dat je midden in het harde leven staat, met al zijn strijd en tegen slagen. En ik sla die amateur-beroeps vrouwen om paradoxaal te spreken niet zoo hoog aan. Mijn ondervinding is, dat ze rusteloos zijn en meestal zelf niet weten wat ze willen, maar steeds bereid zijn om ieder en alles op te of- leren aan.hun verlangen, naar wat zij „onafhankelijkheid" noemen. En ge woonlijk zijn ze voor alles onbruik baar en doen ze niets goed. Hij denkt natuurlijk aan Ethel, dacht Haltont, want deze jongedame had eens het plan opgevat medicijnen te studeeren of onafhankelijk te zijn. In denzelfden tijd wilde Sybil haar liefdadig hart op de proef stellen door diacones te worden. En het feit, dat ze hun vader juist op het oogenblik, dat ze hem van dienst konden zijn, verlieten, telde voor die wetenschap pelijke en menschlievende jongedames niet mee. Kijk eens, ik wil geen kwaad van je aangebedene zeggen, vervolgde squi re Halfont. Dus, als ik je goed begrepen heb, wou jij je weer in de tropen ves tigen. Jij zei, dat ze een bizonder ta lent had en zeker niet binnen al te langen tijd beroemd zou worden. Maar in een negerij, waar niemand verstand heeft van schilderen, zal ze natuurlijk ontevreden worden en teleurstelling zal het gevolg zijn. Heb je daar al over nagedacht? Halfonl voelde zich in een hoek ge dreven. Hij voelde, dat wat zijn vader gezegd had, juist en verstandig was. Het is ongelukkig, dal ik nooit in de gelegenheid geweest ben om iets voor je te doen, vervolgde zijn vader. En heusch, ik ben er niet beter toe in staat dan vroeger. Ik zou nu wel een baantje voor je weten, maar daar zou een tijd van voorbereiding mee heen gaan en als je. gaat trouwen, zou je het weer moeten opgeven, dus dat kan nu buiten beschouwing blijven. Het tropenplan moet die dame in kwestie maar .uitmaken; maar ik heb er geen vertrouwen in. Dan is er nog een der de mogelijkheid, voegde hij er aan toe, meer in zichzelf dan tegen Halfont. Wat is dat? vroeg deze onmid dellijk Wel, dat je haar opgeeft en nog ns rondkijkt. Je kunt heel wat beters krijgen. Uit financieel oogpunt be schouwd, althans. Ik geloof niet, dat u beseft, wat dit voor mij beteekent, zei de jonge man na een stilte, waarvan zijn vader gebruik maakte om een nieuwe pijp te stoppen en aan te steken. U denkt zeker, dat ik geen gevoel heb? Als je bij dat tropenplan blijft wil ik wel eens zien wat ik voor je doen kan. Maar neem een goeden raad van mij aan; stel je er niet te veel van voor. Misschien kan ik je op een ande re manier nog helpen, dus wacht nog wat en bedwing je ongeduld. kijk, ik dacht wel, dat het zou gaan rege nen, en hij brak zijn betoog plotseling af en ging naar het open venster. De regen viel bijna loodrecht neer. Achter de duinen scheen de regen een gordijn opgehangen te hebben dat het uitzicht benam en door het venster kwam de geur van vochtige aarde en hoornen. Halfont had een bizondere reden om deze weersverandering niet met vreugde te begroeten. Hij was ont stemd. Nu, dan zal ik het maar aan u overlaten, zei hij en stond op. U wilt er wel met niemand over spreken? Mijn beste jongen, ken je mij nu nog zóó slecht, dat je het noodig vindt zooiets te vragen? Ben ik zoo praat ziek? Halfont mompelde iets wat op een verontschuldiging moest lijken en ging naar de deur. Het spottende in den toon van zijn vader, die niet het min ste van zijn gevoelens scheen te be grijpen, had hem een gevoel bezorgd als van iemand, die door het ijs ge zakt is. Toen Halfont de kamer was uitge gaan, bleief zijn vader naar buiten staan kijken en hij dacht na over wat hij zooeven gehoord had. De regen had opgehouden en hij be sloot wat te gaan wandelen. En ondertusschen zorgde het lot al weer aan een nieuwe verrassing, die van het grootste gewicht zou worden voor Richard Halfont en de zijnen. HOOFDSTUK X. Toevallouter toeval. Ik kom zoo langzamerhand tot de overtuiging dat ik eens naar ander gezelschap zal dienen om te kijken, zei Paul Ingatrew tegen zijn zuster en hij schudde somber het hoofd. Wat. bedoel je? Wel, dat de verhouding tusschen jou en een zeker iemand buitengewoon vriendschappelijk wordt. Paul lag in een luien stoel, met een pijp tusschen zijn tanden en het poes je op zijn schoot. Hou toch op met dat arme dier zoo te plagen, zei deze, die een kleur als vuur had gekregen, maar deed of ze de opmerking van haar broer niet gehoord had. Ik plaag hem niet, hij vindt het prettig, niet waar Middy? Als antwoord nam het snorren van Middy in kracht toe en Paul liet het beest dan ook los. Het sprong op den grond en ging tegen de broek van zijn beul kopjes geven. Op de tafel stond de ontbijtboel nog en er boven vloog 'n groot aantal wes pen, die suikerkorrels of wat verder van hun gading was," wegsleepten. Mag ik vragen, wanneer mijn broederlijke zegen gevraagd zal wor den? vervolgde Paul, want iedere dwaas kan zien, dat het nog maar een kwestie van tijd is en voor iemand zooals ik, die schrijft. Ik dacht dat je iets van dwazen zei, merkte zijn zuster vriendelijk op. Wat? O, ja. Nu, ik heb het eens rustig aangekeken. Het levert wel stol' op voor een dozijn boeken. Zomer-idyl le, fluisterende bosschen onbewust gebruikte hij dezelfde woorden als squire Halfont, woedende stier, ro mantische redding, een knappe hel din en de held nog maar op het kantje af aan den dood ontsnapt. Dat is het zwakke punt van de werkelijkheid, dal Halfont er zoo goed afgekomen is; ik zou hem een ernstig ongeluk laten krijgen. En tot slot het gelui van de klokken van de kerk in Coltfield, dat staat altijd veel heter dan een kerk ergens in de stille buurt van Londen. Van Londen gesproken, zei Ag nes ineens, als jij om 10.50 naar Lon den wilt, zul je de rest van je betoog maar voor een anderen keer moeten bewaren. Toen Paul in de stad met zijn za ken klaar was, ging hij op weg naar zijn club om te lunchen. Hij had al weer meer dan genoeg van de stad met haar stoffige benauwde straten, waar hij zich als in een gevangenis voelde. Vlak voor zijn club ontmoette hij Hal font. Hallo, riep hij luid. Ik wist niet, dat jij ook in de stad was. We hadden samen kunnen gaan. Kom mee naar mijn club, we staan er net voor. All right, zei Halfont. (Wordt vervolgd). n het Zuiden, Wulvijksrfcr en Lnngstraatsciie ('tirant, hODOOBPAftAM) 1938 DOOR ERVARING STERK. uitsluitend van Ie kwaliteit k a I f s v I e e s c h. Mijnhardijes doen deze snel vcidwijnen 12 stukjes 50 ct

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1