GEMENGD NIEUWS, GEMEENTERAAD EETHEN. RIMMCMUNH Catalonië aangebroken is, nieuwen bijstand zou verleenen. Londen herin nerde zich blijkbaar Mussolini's be dreigingen, dat hij zijn vrijheid van handelen hernemen zou, als Frankrijk het rechtsche offensief moeilijkheden in den weg zou leggen. Daar werd dus èn in Italië èn in Engeland rekening- mee gehouden. Nu moge men in het algemeen in Frankrijk meer op hebben met de re publikeinen, en misschien gevoelt de regeering te Parijs ook wel iets voor net verleenen van hulp aan Barcelona, toch weet deze heel goed, dat er reke ning gehouden moet worden met Engeland en niet minder met Italië. Italië. In de Fransche Kamer, waarin de vorige week uitvoerige debatten zijn gehouden over Frankrijks buiteniand- sclie politiek, stonden twee stroomin gen tegenover elkaar. De oud-premier Frandin waarschuwde met klem te gen eiken vorm van interventie, ter wijl de ex-premier Blum voor open stelling der grenzen pleitte tot levering van oorlogsmateriaal aan de Spaan- sche regeeringsgezinden. Daartoe is het echter tot duver dan nog niet gekomen en daar zal het ook wel niet toekomen. NATIONALEN DIENST IN ENGELAND. Met een krachtigen oproep, offers te brengen voor de veiligheid van het land, heeft de Britsche premier Cham berlain gisteravond in een indruk wekkende radiorede de campagne in gezet voor het. werven van vrijwilli gers voor nationalen dienst. Hij deed daarbij goed uitkomen, dat de regee ring juist aan een stelsel van vrij wil ligen dienst de voorkeur geeft, omdat het Engelsche volk hierdoor in staat zal zijn de wereld te toonen, wat een vrij volk berei'd is te doen ter verdedi ging van zijn vrijheid en van de idea len, waarin het gelooft. Alvorens op het plan zelf en op bij zonderheden van het handboek, dat weldra in 20 millioen exemplaren aan alle burgers zal worden uitgereikt, na der in te gaan, stond de premier stil bij de omstandigheden, welke naar zijn meening het plan noodig maken voor de veiligheid van den staat. „Het is een plan om ons gereed te maken voor een oorlog," zeide hij. „Dit beteekent niet, dat ik geloof, dat een oorlog op komst is. Ge weet, dat ik alles gedaan heb wat ik kan 0111 den vrede voor ons en anderen te bewa ren en ik zal dit blijven doen. Wij hier in Engeland zullen nimmer een oor log beginnen. Doch het zou kunnen zijn, dat we gedwongen worden, deel te nemen aan een oorlog, welke door anderen is begonnen, of wij zouden zelf kunnen worden aangevallen, als de regeering van eenig ander land zou meenen dat wij ons niet doeltreffend kunnen verdedigen. Hoe beter wij voorbereid zijn 0111 ons te verdedigen en een aanval te weerstaan, des te kleiner is de kans, dat een aanvaller een avontuur zal pogen te onderne men, waarin de kansen van succes zoo weinig-belovend zouden zijn." laatsten tijd door Th. geen geld over de claering is overgemaakt. Dat zegt nog niet, dat Th.spoorloos verdwe nen is en niet meer boven water zal komen. Het is zijn recht het kamp te verlaten en zoo noodig elders zijn fortuin te zoeken. Om aan alle ongerustheid zoo spoedig mogelijk een einde te maken is nu het Arbeidsamt te Oberhausen door de bevoegde autoriteiten van alles op de hoogte gesteld en wordt van Oberhausen uit een onderzoek in gesteld naar het verblijf van Th. De verjaardag van den ex-keizer. Uitdeeling van geschenken. Maandagmorgen heeft ex-keizer Wilhelm in gezelschap van zijn echtgenoote aan de armsten der gemeente Doorn feestgeschenken uitgedeeld in verband met zijn tachtigsten verjaardag. Hieronder bevonden zich groote vrachten kachelblokjes, voor direct gebruik gereed. Treilend was hierbij het tafereeltje, toen een oud, gebrek kig mannetje de gelegenheid waar nam om den ex-keizer vast geluk te wenschen met zijn aanstaanden verjaardag en daarbij een heilwensch uitsprak, die met een stevigen hand druk in ontvangst werd genomen. Rooken in vliegtuigen niet absoluut verboden. dingsboot zijn om hel leven geko- men. Het vaartuig is omgeslagen in de St. Ives baai, nadat het was uitgevaren om hulp te bieden aan een kleine stoomboot, die tusschen St. Ives en Landsend in nood ver keerde. Men vreest, dat een der leden van de bemanning van dit schip over boord is geslagen en verdronken. Voorts is tengevolge van den storm te Devonport een huis inge stort, waarbij twaalf personen onder het puin bedolven werden. Twee kinderen van zeven en acht jaar zijn om het leven gekomen. Een gezin van vijf personen, dat de bovenste verdieping bewoonde, is een étage lager terecht gekomen, waar zeven menschen zich reeds ter ruste hadden begeven. Onmid del 1 ij k werd hulp verleend, die echter voor de beide kinderen te laat kwam. weekte kleeren en verkleumd van koude zich vastgeklemd. Drie per sonen raakten bewusteloos en wer den door de golven in zee geslagen. ONDERDEEL VAN EEN SECONDE REDDE HAAR VAN EEN ZEKEREN DOOD. Ingevolge artikel 194 van de «Regeling toezicht luchtvaart« was het hier te lande in alle verkeers- luchtvaartuigen verboden te rooken. In afwijking van dit algeheele verbod is thans bij Kon. besluit van 31 December 19118 bepaald, dat dit verbod niet geldt ten aanzien van door of vanwege den minister van Waterstaat daarvoor aangew&zen typen van luchtvaartuigen, of daar- Ernstig auto-ongeluk te Brussel-Ukkel. In de Biusselsche voorstad Ukkel is een auto met zoo'n geweldige vaart in een bocht op een telefoon paal gebotst, dat de paal als het ware midden uit de auto scheen op te rijzen. In de auto bevonden zich vier jongens en vier meisjes van zeventien tot twintig jaar. Een der meisjes was door het geweld van de botsing uit den wagen geslingerd en zat op het voetpad ontsteld het schouwspel van de vernielde auto en van de slachtoffers die er in zaten, aan te staren Zij had maar lichte verwon dingen opgeloopen, doch anders was het gesteld met een zeventienjarigen jongen uit Waterloo en een negen tienjarig meisje uit Ath, die dood in den vernielden wagen lagen. Een ander negentienjarig meisje uit vr°uw van Jagermees- Ier Kol ff uit Leusden, die met haar wagen een onbewaakten overweg te Bilthoven wilde passeeren en toen zij de rails reeds was genaderd, zag dat een Dieseltrein op topsnelheid kwam aanjakkeren, heeft zieh door een han dige manoeuvre uit een benarde si tuatie weten te redden, meldt de Tel. Zij had de aankomst der ruiters van de Noordhollandsche Jachtvereeni- ging, die Zaterdag een slipjacht had georganiseerd, bijgewoond, reed op weg naar huis uit de richting Maar tensdijk naar Bilthoven en moest den onbewaakten overweg, die den Leyen- scheweg snijdt, passeeren. Haar wagen was reeds op de treinbaan, toen uit Utrecht de Dieseltrein van 15 uur 37, met een snelheid van 100 K.M. nader de. Was er nog tijd den overweg vóór den trein over te steken? In eeri onder deel van een seconde moest een be sluit genomen worden. En zij koos, met een zeldzame tegenwoordigheid van geest, naar achteraf zou blijken, de juiste manier om aan den dood te ont komen. Bliksemsnel gooide zij het stuur 0111 en wel zoo, dat haar wagen in dezelfde richting als de trein kwam te rijden. Zij kon niet verhinderen, dat de auto door den trein werd geraakt en een eind werd meegesleept. De men schen, die van den weg af het vreese- lijke hadden zien gebeuren, stonden in ademlooze spanning te wachten, en een zucht van verlichting steeg op, toen mevr. K. volkomen ongedeerd uit haar wagen stapte, die inmiddels naast de levensgevaarlijken toestand per bran card overgebracht naar het ziekenhuis te Losser. In veitband met dezen moordaan slag is in zijn woning gearresteerd de ech (genoot van een pleegdochter van de slachtoffers, een zekere W. W uit Voswinkel. I usschen het reeds bejaarde echt paar en den man van de pleegdochter dezer oudjes bestond reeds langen tijd oneenigheid. Ook had deze man voort durend ruzie met zijn 17-jarige doch ter, die volgens verklaringen van bu ren het huis was uitgejaagd en bij haar grootouders onderdak vond. Op den dag van het drama begaf de vader zich naar de woning van de twee oudjes met het doel zijn dochter terug te halen. Het meisje was even- niet thuis. Er ontstond een woor denwisseling tusschen den vader en den /4-jarigen ouden man, wiens echtgenoote, die 7l jaar is, op dat oogenblik niet in de kamer was, maar die op het rumoer naar binnen ging De oude man sommeerde zijn schoonzoon het huis te verlaten, doch inplaats van hieraan te voldoen,'greep hij een broodmes, dat op tafel lag, waarmede hij als een wildeman in het lond sloeg. De gevolgen waren ver schrikkelijk. De oude vrouw kreeg een diepe, gapende wonde in den rug&even onder het schouderblad en een haal over het gezicht. Zij had nog de kracht in een stoel te gaan zitten. Haar echt genoot kreeg eveneens een lange, diepe messteek in den rug. Hevig bloedend vluchtte de oude man het huis uit 0111 te trachten hulp te halen. De politie heeft den dader gearres teerd. Flinke meevaller voor Indische schatkist. De finantieele resultaten van den dienst van het Boschwezen over het jaar 1938 geven aan, dat er een voordeelig saldo is van f 2.400,000 terwijl dit op slechts 3 ton was ge raamd. Twee vrachtschepen voor de „Nederland". Naar men verneemt heeft de Stoomvaartmaatschappij «Neder land aan de Ned. Scheepsbouwmij. de opdracht gegeven voor den bouw van twee motorvrachtschepeu,welke de namen zullen dragen van Suma tra en Celebes. Het eerste schip zal voorzien worden van Werkspoor Sulzer-raotoren en het tweede van Stork-motoren. Er zal accommo datie zijn voor twaalf passagiers. De dienstvaart zal 16 mijl bedragen. Nederlandsche arbeiders in Duitschland. Sinds October verblijft een aantal Nijmegenaars in het Hannoversche waar zij meestal als bouwvakarbei ders goed betaald werk verrichten Met de Kerstdagen zijn de meesten met vacantie thuis geweest en later welgemoed naar hun arbeid terug gegaan. Er waren tenminste geen klachten, dat de Ned. arbeiders in Hannover niet goed behandeld zou den worden. Bovendien waren zij vrij om in het kamp, waarin zij ondergebracht zijn. te blijven. Nu blijkt een van hen, de 24-jarige W. Th. Zaterdag 14 Januari dat kamp verlaten te hebben met het doel een uitstapje te maken naar een nabij gelegen dorp. Sinds toen hebben zijn Nijmeegsche makkers hem niet teruggezien en is hij als vermist opgegeven. Bij informalie bij de di rectie van de districtarbeidsbeurs te Nijmegen bleek, dat inderdaad den voor aangewezen luchtvaartuigen, voor .zoover deze typen of lucht vaartuigen voldoen aan de op dit punt door of vanwege den minister te stellen bijzondere eischen voor de inrichting van die luchtvaar tuigen en mits bij het gebruik de door of vanwege den minister te stellen veiligheidsmaatregelen wor den nagekomen. HOLLAND HOUSE TE NE W.YORK. Het centrum van Nederlandsche cultureele, commercieele en finan- cieele belangen te New-York, zal ge vestigd worden in Holland House, in een zestien verdiepingen hoog kan toorgebouw in Rockefeller Center, on- derd toezicht van de Holland House Corporation of the Netherlands. Holland House Corporation of the Netherlands is een Amerikaansche N.V., gevormd door vooraanstaande Nederlandsche, Nederlandsch—Indi sche- en Amerikaansche financieele en cultureele instellingen, die zich ver- eenigd hebben om een nauweren band te stichten tusschen Nederland en de Vereenigde Staten. Een man verdronken. De 40 jarige P. van der Jagt, uit ^erseke is in de Schelde verdronken De man was bezig met het lossen van een mosselbak, ongeveer 2 k.m uit den wal. Door onbekende oor zaak is de bak gezonken. Er waren vier opvarenden. Drie van hen konden worden gered, doch Van der Jagt is verdronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. Auto rijdt in volle vaart tegen een wagen. Op den rijksstraatweg tusschen Garderen en Voorthuizen is een ernstig ongeluk gebeurd. Een per sonenauto, komende uit de richting Utrecht, reed met volle vaart op een wagen met slieten. De botsing was zoo hevig, dat de lange takken door de voorruit van de auto dron gen en ook de ruit aan de achter zijde vernielden. De bestuurder van den wagen bleef evenwel ongedeerd. Een naast hem zittende dame uit Voorthuizen werd ernstig gewond en moest worden overgebracht naar het St. Elisabeth zieken huis te Amers foort, Men vreest voor haar leven. De auto werd totaal vernield, terwijl de wagen met slieten nage- noeg niet beschadigd werd. De voer man bleef ongedeerd. Britsche reddingsboot omgeslagen Stormen, die boven Z.W.-Enge- land en het westen van Ierland woedden, hebben tien menschen- levens geeischt. Zeven opvarenden van een red- Brussel, dochter van een journalist overleed enkele uren later aan de gevolgen der opgeloopen verwon dingen. Twee gewonden verkeeren in stervensnood. De andere inzit tenden liepen eveneens kwetsuren op, doch niet van doodelijken aard. Nader wordt vernomen, dat nog een der ernsiig gewonden, is over leden Doodelijk ongeluk te Utrecht. Bij de Roode brug te Utrecht heeft een doodelijk ongeluk plaatsgehad. Ken 18-jarige jongen A. H die met 'n bakfiets warm water rondbracht voor'n waterstokerijis waarschijn lijk bij het nemen van de bocht voor de brug, in de Vecht gereden en verdronken. Op het hooren van hulpgeroep hebben omwonenden de politie gewaarschuwd en na eenige uren dreggen heeft men het stoffelijk overschot opgehaald. Tevoren had men de bakfiets reeds gevonden, waardoor het vermoeden van een ernstig ongeluk zekerheid werd, Het lijk is eerst naar het politiebureau daarna naar de ouderlijke woning vervoerd. rails tot stilstand was gekomen. De trein, die stilhield, had een schram gekregen. Met tien minuten vertraging kwam hij Amersfoort bin nen. De auto is met een kraanwagen weggesleept. MOORDAANSLAG TE LOSSER. Oude vrouw gedood, man gewond. Te Losser is een moordaanslag ge pleegd op het reeds bejaarde echtpaar De Boer in de Oldenzaalschestraat. Toen men het drama ontdekte, bleek de vrouw tengevolge van messteken reeds te zijn overleden. De man is in De moord in de Jordaan. Ook de tweede' verdachte bekent. Thans heeft ook de 25-jai ige schil der, die Zondag is gearresteerd in verband met den moord op een vrouw in de Jordaan te Amsterdam een volledige bekentenis heeft afge legd. Hij had het plan om de oude vrouw te berooven, zoo heeft hij verklaard, besproken met F. E., den kleinzoon van de oude vrouw. Deze laatste had het plan gemaakt. Zij hebben, zoo vertelde hij verder, niet de bedoeling gehad de vrouw te dooden. F. E. had een sok medegenomen om hiermede de vrouw den mond te snoeren en de schilder had ge zorgd voor het touw om haar te binden. Hij zeide in zijn bekentenis tegen over commissaris Schreuder, dat hij het touw toevallig bij zich had. Ook houdt hij vol, dat hij van de buit slechts vijf gulden heeft gehad en niet, zooals F. E. beweert, de helft. Doodelijke val. Op het station te Dordrecht werd de 56 jarige slager A. Kooy, wonende in de Hendrikstraat aldaar, toen hij hard het perron opliep, vermoedelijk door de groote inspanning, onwel. De man viel voorover en kwam ongelukkig juist met de slaap op een op het perron staande handel van een wissel terecht. Hij werd zwaar gewond opgenomen en overleed kort daarop. Britsche vliegboot vergaan. Drie passagiers omgekomen. De Engelsche verkeersvliegboot Cavalier is tusschen New-York en de Bermuda-eilanden ver gaan. Er bevonden zich dertien personen aan boord, van wie er tien zijn gered. De vliegboot bevond zich halver wege tusschen New-York en de eilanden, toen zij S. O. S..seinen uitzond, dat zij zich in.zinkenden toestand bevond. Direct werd door schepen en vliegmachines een hulp actie op touw gezet. Eindelijk heeft het schip »Esso Baytown« het wrak van het vliegtuig gevonden en tien der inzittenden gered. Zij waren totaal uitgeput. De drie andere inzittinden van het vliegtuig worden vermist en men vreest, dat zij verdronken zijn. De tien overlevenden hebben medegedeeld, dat zij zien gedurende tien uur aan het wrak van het vlieg tuig hebben vastgeklemd. Ieder oogenblik dreigde het wrak tezinken, alleen de vleugels staken nog boven het water uit en hierop hadden bemanning en passagiers met door- De raad der gemeente Eethen kwam Dinsdag-ochtend om half elf in openba re vergadering bijeen. De Edelachtbare heer Burgemeester D. A. v. d. Schans opende de vergadering met gebed. Hier na sprak de voorzitter een nieuwjaars rede uit waaraan wij het volgende ont- leenen: Het was thans de eerste maal in het jaar 1939 dat de raad der gemeente bij een kwam, en dien ten gevolge wenschte de voorzitter de aanwezigen van harte geluk in dit jaar. 1938 Is voor de gemeen te een veel bewogen jaar geweest, aldus de voorzitter, en spreker wees hierbij o.a. op den houw van het nieuwe raad huis, de electrificatie van Doeveren en Heesbocn. den bouw van een school met den bijbel te Genderen, verbouwing on derwijzerswoning Drongelen, enz. Als de financieele positie gunstiger was zouden er in de gemeente nog veel nuttige wer ken uitgevoerd kunnen worden, vooral ten aanzien van de wegen ontbreekt er nog al het een en ander, maar voorloopig moet dit nu achterwege blijven. Wanneer de economische toestand verbeterd is, zou men hiertoe over kunnen gaan. De financieele uitkomsten van 1938 zijn bevredigend. Hoe de financiën zich in de toekomst zullen bewegen, zal groo- tendeels afhangen van het Rijk, want er is een nieuwe regeling op komst inzake de verhouding tusschen Rijk en Gemeen te, waardoor waarschijnlijk de autono me regeering van het gemeente-bestuur een ernstigen duw zal krijgen. De bevolking nam in deze gemeente regelmatig toe. In het afgeloopen jaar is hierin echter verandering gekomen en thans beweegt de bevokingsstatistiek zich in neerwaartsche richting. Het voorbije jaar is niet bijzonder gun stig geweest voor de landbouwers, want zij hebben ernstige tegenvallers moeten hoeken. We zullen echter maar hoopen, dat alles in orde zal komen. Hierna werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen, die ongewij zigd werden goedgekeurd. Ingekomen is een verzoek van de fam. v. d. Heuvel 0111 den weg achter de melk fabriek uit te schakelen voor publiek ge bruik. Wethouder van der Beek merkt naar aanleiding hiervan op, dat er niemand is die dien weg onderhoudt. Voor de net heid van de gemeente is het een heel belangrijk iets, dat er een behoorlijke weg van gemaakt wordt. Het verzoek wordt voor kennisgeving aangenomen. Verder is er een verzoek van het be stuur van de kiesvereeniging van Gende ren om ook als het nieuwe raadhuis is betrokken een stemlokaal in Genderen te houden. De voorzitter wil op dit verzoek op 'l oogenblik ingaan, vooral daar er spoedig verkiezingen zullen zijn. De voorzitter doet mededeeling, dal 'n kasgeldleening is aangegaan met Staal en Co. van 30.000 gulden tegen 3/4 pCt. Van de commissaris der Koningin is een verzoek ingekomen om de verorde ning voor den gemeente-veldwachter te verlengen, aangezien die is verloopen. Hierbij wordt geregeld de leeftijd, de jaarwedde, vacantie enz. De voorzitter wil deze verordening vast stellen overeenkomstig den wensch van den commissaris der Koningin. Verder is er een ingekomen stuk, waarin het bestuur van het Groene Kruis verzoekt om subsidie. De voorzitter stelt voor deze vereeni- ging weer 200 gulden subsidie te verlee nen. Adus wordt besloten. Het proces-verbaal van kasopname van den gemeente-ontvanger wordt voor ken nisgeving aangenomen. Aan de orde komt thans de instand houding van de Openbare Lagere School en hoewel deze school nog geen 50 leerlingen telt is de voorzitter van meening, dat deze school moet blijven voortbestaan. Vorig jaar heeft de raad dit besluit genomen, en thans verzoekt de voorzitter eveneens een dergelijk be sluit te willen nemen. Zonder h. st. wordt besloten de school in stand te houden. 3. Door het Gemeente-Bestuur van Go- rinchem is adhaesie gevraagd door een vereeniging te dier plaatse voor het stichten van een openbare en een bijzon dere school voor Buitengewoon Lager Onderwijs. De voorzitter vraagt deze adhaesie be tuiging te willen verleenen. De heer Donken vraagt, of er veel leerlingen zullen zyn die die scholen zullen bezoeken. De voorzitter antwoordt dat er niet veel zullen zijn, aangezien het nog al een groote afstand is. De raad besluit z.h.st. de verlangde adhaesie te betuigen. 4. Bij de vaststelling van de afrekening van het Bijzonder Onderwijs blijkt, dat de kosten voor dit onderwijs in het afge loopen jaar hebben bedragen de somma van 4154.27. De gemeente heeft thans reeds voor f 3390 voorschotten verleend, zoodat zy nog een schuld heeft aan de school van 764.27. 5. Thans komt aan de orde de wijzi ging van de begrooting van het dienst jaar 1938. De voorzitter stelt voor hierin eenige administratieve wijzigingen te brengen. Zonder h.st. wordt aldus besloten. 6. Door Ged. Staten zijn aanmerkingen gemaakt op de begrooting voor 't dienst-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2