Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Plaatselijke Berichten. Tweede Blad. NUMMER 7. WOENSDAG 25 JANUARI 1939. 62e JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. EEN DREIGENDE STOPZETTING! Het is in tijden als deze wel een heel treurig maar tevens onbegrijpelijk ver schijnsel, wanneer werkgelegenheid volop aanwezig is, dat deze door over heidsmaatregelen wordt teniet gedaan. Zulk een feit doet zich thans in onze ge meente voor en betreft de zich snel uitbreidende overleerfabriek der firma Van Haren, waar thans reeds ruim 100 arbeiders werk vinden. Een buiten- landschen looimeester is ontslag aan gezegd, en daarvoor is in de plaats ge komen een Hongaarsche looimeester. De regeering onthoudt hem echter een werkvergunning, zoodat de persoon in kwestie^hier rondloopt, en niet in het bedrijf werkzaam mag zijn. Alle pogingen daartoe in den Haag zijn tot dusverre te vergeefs geweest, met het gevolg, dat Zaterdag 1.1. een mededeeling aan het personeel ver scheen, dat de overleerfabricage a.s. Maandag moet worden stopgezet, in dien geen gunstige beslissing uit den Haag is ontvangen, en mitsdien dan het geheele personeel op dien dag is ontslagen. Bij informatie bleek ons, dat de re geering haar weigering baseert op het advies van den Rijksvoorlichtingsdienst alhier op grond van het feit dat hier te lande voor deze functie wel krachten aanwezig zouden zijn, en wel twee, met namen genoemd. Bij nader onderzoek is echter gebleken, dat geen der twee genoemde personen aanspraak op eeni- ge ervaring van beteekenis kan maken, en zij oud-leerlingen der vakschool zijn, waar hen de eerste beginselen werden bijgebracht. Zoo zijn de ons medegedeelde feiten. Het is wel zeer betreurenswaardig, dat in deze tijden van werkschaarste zulke moeilijkheden aan bedrijven in den weg gelegd worden, en wij hopen, dat de xegeering spoedig haar stand punt ten deze zal wijzigen, opdat niet een 40-tal arbeiders op straat komen, door dergelijke onoordeelkundige of minstens vreemde beslissingen. Hedenmorgen vernemen we tot ons genoegen dat de werkvergunning in- tusschen is verkregen en de stopzet ting aldus van de baari is. Examen. De heer C. P. v. d. Hoven slaagde te 'sGravenhage voor het aldaar op 17 en 23 dezer gehouden examen voor Belastingconsulent. De heer I. G. Mortier Jr. behaalde dezer dagen het »Mercuris».diploma Boekhouden en slaagde eveneens voor het examen Boekhouden af genomen vanwege de Vereeniging van Leeraren, JAARVERGADERING ALGEMEEN GROENE KRUIS. 10 Februari Feestavond. Maandagavond kwam het Algemeen Groene Kruis, afdeeling Waalwijk, in openbare vergadering bijeen. De zaal was slecht bezet. De voorzitter de Heer A. van Gent opende de vergadering en wees op de zeer matige belangstelling, die volgens spreker eenerzijds haar oorzaak vindt in het slechte weer en anderzijds in het feit, dat op 10 Februari een feestvergadering wordt gehouden. Deze feestvergadering zal gewijd zijn aan de herdenking van het 25-jaiig bestaan van de afueeling. Spieker licntte een bij zonder woord van welkom aan de pers, die bij een vergadering zooals deze, waar weinig leden aanwezig zijn, dubbel goed werk doet. Hij spreekt de hoop uit, dat de pers steeds ook in de toekomst van haar belangstelling zal doen blijken. Ver der memoreert spreker het angstige algeloopen jaar. De gevolgen van den grooten oorlog hebben een depressiegebracht, die steeds heviger wordt. De volksgezondheid lijdt hieronder en daarom moet de actie voor deze volksgezondheid niet ver slappen, maar integendeel zij moet verdubbeld worden. De t. b. c. breidt zich steeds meer uit. Het Groene Kruis en het VVit-Gele Kruis dachten dat ze dezen grooten vijand onder de knie hadden, maar de economische toestand drukt op de volksgezondheid. Zooals uit het jaarverslag van den secretaris zal blijken, is de liefde voor het Groene Kruiswerk niet minder geworden, dank zij de belangstelling van de particulieren. Spieker brengt ver volgens dank aan het gemeente bestuur, het kerkbestuur en de Maatschappij tot Nut van het Alge meen voor de subsidie, terwijl een bijzonder wooid van dank onge twijfeld toekomt aan de(n) milde(n) gever of geefster, die 1UU gulden in de bus bij de zuster heeft gedepo neerd. De notulen der vorige vergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Jaarverslag Secretaris. Na erop gewezen te hebben dat er in het jaar 1938 voor het Groene Kruis geen wereldschokkende ge beurtenissen hebben plaats gevon den, geeft de secretaris, de tieer J. Wildeman, een algemeen overzicht van den gang van zaken in genoemd jaar. In het bestuur werd de heer Goud- berg vervangen door den heerWil- zing. Door het bedanken van een paar vereenigingen die colleclief lid waren liep het ledental terug van 410 op 356. Dit uittreden bracht geen nadeelige financieele gevolgen met zich. Het magazijn is gevestigd in het wijkgebouw, waar het ver- plegingsmateriaal is opgeborgen. In alle gevallen kon direct aan elke aanvraag worden voldaan. 248 keer werd een artikel uitgeleend aan 112 gezinnen. Voor den aankoop van nieuw materiaal werd een bedrag van f51.28 besteed. Door de Wijkverpleegster, Zuster Roos werden 2887 bezoeken afge legd, verdeeld als volgt: Aan 148 zieken 1952 bezoeken, aan 20 kraam vrouwen 380 bezoeken,♦aan 19 T. B. C.-gezinnen 555 bezoeken. Het aantal sterfgevallen bedropg 19, 12 maal begeleidde zij een zieken transport. Haar salaris bedroeg f1600.— Het consultatiebureau voor zuige lingen blijft goed gaan. Dr. Weijers heeft dg leiding én wordt daarbij geassisteerd door de zusters van Sprang-Capelle en Waalwijk. In 1938 werden 24 zittingen gehouden waarop gezamenlijk 419 consulten werden gegeven. Nieuw ingeschre* ven werden 29 kinderen uit Waal" wijk en 11 uit Sprang—Capelle. Het Consultatie-bureau ter bestrijding van T. B.C. werd in sterkere mate bezocht. In plaats van Dr. Rees, heeft Dr. Hofman uit Tilburg de leiding. Het Wijkgebouw voorziet in alle eischen, welke nu 10 jaar geleden bij het bouwen hieraan gesteld zijn. De tandarts Dr. Ringelenberg houdt er vijf dagen zitting. Eenige mid dagen in de week komen leden of hunne huisgenooten voorhoogtezon- bestraling. Om de 14 dagen wordt er bureau voor zuigelingen gehou den. Het woonhuis is het geheele jaar verhuurd geweest. De financiën zijn beduidend gunstiger dan vorig jaar. H A nadeelig saldo daalde van 1486.26 tot f 155 50. Eenerzijds werd dit veroorzaakt door eene einduitkeering van de poppen-tentoonstelling ten bedrage van f 127 31 en een gift van f 100.-, anderzijds doordat ongeveer f 150 - minder aan verplegings-materiaal werd aangeschaft, alsmede doordat het salaris van de wijkverpleegster met f 100. werd verlaagd, De afdeeling Huiszorg bleek niet zoo noodig te zijn als aanvankelijk was verwacht. Aanvragen om hulp kwamen niet binnen. Slechts in een geval werd aan een lid eene ver goeding toegekend ter tegemoet koming in de kosten van hulp, waarin hij zelf had voorzien, In kas is thans nog een bedrag van f227.065. Naar een vacantie- kolonie werden 14 kinderen uitge zonden met 490 verpleegdagen. De resultaten waren zeer gunstig. Maar de kosten voor deze 14 kinderen bedroegen ongeveer 1 700.— welke door een daines-comité op ver schillende wijze werden ingezameld. Als in 1939 dit comité een beroep op Uw beurs doet geef dan eens extra. Het is zoo goed besteed voor ozen eigen Waalwijksche zwakke kinderen De Groene Kruis collecte bracht dit jaar f28 - op. Er werden 1 leden- en 4 bestuursvergaderingen gehouden. De Voorzitter dankt den secretaris voor zijn schitterend overzichtelijk jaarverslag en geelt hierna het woord aan den penningmeester, den heer A. P. Maijers voor diens jaar verslag waaruit blijkt, dat de in komsten in het afgeloopen jaar bedroegen f2558 15 en de uitgaven f2713.65. zoodat er een nadeelig slot is van f 155.50. Bij de beoor deeling hiervan moet men er echter rekening mede houden, dat het vorige jaar dit zelfde nadeelig slot niet minder dan f486.20 bedroeg. De Voorzitter keurt dit jaarverslag goed en brengt dank aan den pen ningmeester. Deze komt met de opmerking,dat er z i. wat meer activiteit moest zijn, dan zou men nog verschillende leden kunnen aanwerven. De heer van Gent zegt, dat dit eigenlijk een mea culpa is, aange zien deze activiteit van het bestuur moet uitgaan, terwijl toch het bestuur zeer dilligent is en dit in de toekomst ook zal blijven. De Voorzitter zegt dan, dat de t. b. c. commissie ieder jaar geld te kort komt, omdat steeds meer kinderen moeten worden uitgezon den naar de Vacantie-oorden. Dit schitterend werk mag niet verslap pen, maar moet gehandhaafd wor den, want het is veel te hard noodig. En of de kinderen er baat bij hebben Men moet ze maar eens zien voor ze gaan, en bij hun terug komst. »Ik zou ze op een wagen willen zetten en er zoo mee door Waalwijk rijden, opdat ieder zou kunnen zien, hoe goed het voor de kleintjes is» aldus de voorzitter, dit was ongetwijtela een goed reclame, object, om meer gelden bijeen te krijgen. Hierbij brengt de Voorz. hulue aan de arbeidersveieeniging «Draagt elkanders lasten», aangezien die een bedrag in de kas van de t. b. c. commissie gestort hebben. De heer J. Muis merkt op dat hel gunstige financieele jaarverslag van Oen penningmeester niet blijvend is, het is maar iets tijdelijks, veroor zaakt door de gilt van t 1UU en üoor de afrekening van de Poppenttn- toonstelling. De Voorzitter geeft dit toe en zegt, dat bet bestuur daarom niet mag verslappen. De beer A. P. Maijers leest dan verder het verslag voor van het Wijkgebouw, De-Inkomsten bedra gen 1 1297, het saldo van het vorige jaar 1839.58 dus totaal f2146.58. De uitgaven bedragen f 1997.59, zoodal er een batig saldo is van fi949.98 De Voorzitter maakt er de leden op attent, dat uit dit verslag wel duidelijk blijkt, dat het Wijkgebouw de vereeniging geen windeieren legt. De heer Bolb brengt namens de commissie van onderzoek verslag uit en deelt mede, dat de heer van der Hammen en hij de boeken en bescheiden in uitstekende orde gevonden en dat alles keurig in orde is. De Voorzitter vraagt dan of beide heeren ook voor het nieuwe jaar hun taak willen blijven vervullen. De heer Both stemt onmiddelijk toe en zegt, dat ook de heer v. d Hammen zijn taak wei zal willen aanhouden. Hierna stelt de Voorzitter de bestuursverkiezing aan de orde.-Af tredend zijn de heeren J. Wildeman, P. Treffers en Bonis, welke allen herkiesbaarzijn. Dezeneeren worden niet algemeene stemmen her hozen en namen allen hun benoe ming aan. Rondvraag. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter het een en ander mede over de jubileumviering. Eigenlijk had de herdenking van het 25-jarig bestaan vorig jaar al moeten plaats vinden. Waarom is dit niet gebeurd? Verschillende maatrege len waren reeds getroffen, maar een en ander werd geremd door het Wit-Gele Kruis, dat ook een jubileum vierde. Door het Wit-Geie Kruis werd toen verzocht om het feest gezamenlijk te vieren en alles te bestemmen voor de t. b.c. comissie. Dit voorstel werd met graagte aan genomen. We wilden toen een revue opvoeren. De heer Vellman had deze' reeds geschreven, maar toen bleek dat de plaatselijke acteurs en actrices, zich voor dit mooie doel niet beschikbaar wilden stellen. De Voorzitter betreurt het ten zeerste, dat de plaatselijke tooneelisten dit maal hun krachten niet hebben willen geven. Daardoor is de gezamenlijke jubi- leumviering niet tot stand kunnen komen, hetgeen de Voorzitter ten zeerste spijt. Hoewel we nu eigen lijk reeds al over ons 25ste jaar- heen zijn, wil het bestuur toch nog een jubileumviering organiseeren. Zoo heeft het comité, dat hiertoe bereids in het leven is geroepen reeds een programma vastgesteld. Op 10 Februari zal in het Bonds- gebouw, dat hiertoe zeer bereid willig tegen een kleine vergoeding is beschikbaar gesteld een feest avond worden gegeven, waar de bekende Groene— Kruisfilm zal draaien terwijl ook de Waalwijksche humorist van Engelen zijn mede werking zal verleeneu. De Voorzitter hoopt, dat allen het met die plannen eens zijn. Om de kosten te dekken zal men voor de leden een klein enliée hetlen en wel 25 cent. O.in. zullen op dien avond waarschijnlijk aanwezig zijn hel piovinciaal bestuur van de ver eeniging en vertegenwoordigers van de Landelijke Organisatie. Verder deelt de voorzitter nog mede, dat er een voorverkoop van kaarten zal worden gehouden en spreekt hij de hoop uil dat de beter gesitueerde leden 2 ol meer plaats bewijzen zuilen nemen, en deze dan zullen afstaan aan minder gegoede leden, aangezien ook deze lage enti ée voor sommigen nog 'u belemmering zou kunnen zijn, Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter deze vergadering met het verzoek tol alle aanwezigen om voor dezen feestavond zooveel mogelijk propaganda te maken. Kynologan-vareenlging «Waalwijk en Omstreken®. L.l. Maandag werd in »de Twee Kolommena eene goed bezochte vergadering gehouden van boven genoemde /ereeniging. Na opening huldigde de voorzit ter, de heer Jan 'lielen, namens de Kynologen-vereeniging zijn mede. bestuurslid den heer W Eibers, ter gelegenheid van 2ijix 12Va jarig wet houderschap, wees erop wat deze gedurende die jaren voor de ge meente, maar tevens voor deze ver eeniging heeit gedaan, waarvan hij mede-oprichter, oud voorzitter en thans vice-voorzitter is. Hij sprak de hoop uit dat hij beide functies nog lang zou beklee. den en nog veel zou kunnen doen in 't belang der gemeente en daar naast ook voor de kynologie in onze plaats. Hij bood hem als bewijs van groote waardeering der vereeniging een mooie bloemenmand aan. De heer Eibers was door deze sympathieke huldiging zeer verrast en beloofde in de toekomst de be langen der gemeente Waalwijk zoo- veel in zijn vermogen is te blijven dienen, maar de Kynologen-vereeni ging daarbij zeker niet te zullen vergeten. De voorzitter bracht daarna in herinnering het 15 jarig bestaan der vereeniging op 8 Januari 1.1. Op 8 Januari 1924 werd zij de finitief opgericht en het bestuur bestond toen uit de heerenW. Eibers, voorzitter; Jan Tielen, vice- voorzitter; J. Timmermans Phzn., Ie secretarisGerard Verwiel, 2e secretaris; P. J. Letschert, penning meester en A. Spierings en Jac. Eijkens, commissarissen Is het tot dusverre de gewoonte geweest om de lustra-herdenking te doen geschieden door 't houden eener tentoonstelling, thans is zoo als een vorig maal werd bepaald, besloten om, gezien de tijdsomstan digheden, dit feit te vieren met een club-match, waarvoor de Raad van Beheer bereids toestemming heeft gegeven op 5 Maart a s. en die ge houden zal worden in Musis Sacrum met aangrenzende terreinen. Als keurmeester is uitgenoodigd de heer A. Harms, secretaris van den Raad van Beheer. Aan deze match kandeelgenomen worden door honden der leden en invité's tot een aantal van 75 Een interessante discussie ontspon zich over een en ander Iwt bestuur verschafte de noodige inlichtingen en gegevens en de opzet werd met De Echo van het Zuiden, Waalwpscbe en Uigstraatsckr €oorant«

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5