Plaatselijke Berichten. WAARSCHUWING. Woensdag 1 Februari 1939 No. 9 De Echo van het Zuiden Tweede Blad. v 30p in at U 11 itig ge- If tallen Vat de is ons kregen er een n kans ip e#n i rang en wij de ge- or een id men htsbui- us kan spelers PAZO dezen bondag lit den Ie: Iftallen echter alf uur ces als corner choten en van scoren, g meer lar elf- erbete- eest in he po- let een Even en zij de lei- y schot ft zich i straf- jescho- ar bei- igen fc4 hiertoe a 2—2 van de door n. Bra- ïl 1 en Zilveren priesterfeest pastoor Meezemans. Zooals reeds vroeger is medege deeld, viert de Zeertierw. beer ti. F. tieezematis, pastoor van de pa rocbie 5t. Jan, aiuier op 6 Juni a.s. zijn 25 jirig priesterjubileum, in velband met dn zilveren leest wordt een eere-comilé gevormd, waarvan de namen binnenkort worüeu ge publiceerd, terwijl over eenige weken aan alle parocu.anea een circulate zal worden toegezonden, waariu gelden zullen worden gevraagd voor een geschenk, dal bij die gelegen heid aan den hooggeachlen priester zal worden aangeboden. Uit zal bestaan in een nieuwen kruisweg in de monumentale parochitkerk. De slaties van hel vroegere kerk gebouw, die slechts voorloopig in de nissen langs ue wanden zijn ge plaatst, zullen (zoo mogelijk geheel) worden vervangen door nieuwe kruiswegtalereelen, geheel in over eemtemuijng met de architectuur van de kerk. Een commissie van deskundigen zal dit onderwerp in studie nemen en daaromtrent een voorstel doen. Het kerkbestuur, hoopt, dat de milddadigheid van de parochianen, ondanks de ongunstige lijden, even redig zal zijn aan üet vele goede, dat pastoor heezenians voor onze geüeele gemeenschap heeft gedaan. Lederwarenfabriek. Naar wij met belangstelling ver nemen zullen deheeren Adr.Spapens en F. de Cock een iederwarenlahriek oprichten, die gevestigd zal worden in de vroegere schoenlahntk der fa. van der Heijden-van Loon, thans eigendom van den heer J. v. Helvoii t, in de Besoijensche btraat alhier. Benoeming Door den heer Burgemeester is benoemd lot hoofd-agent van polilie alhier de heer A. Hellings, thans agent. Concert „Oefening en Vermaak.'' Gelukkig tiollen we Zondag weer eens een goed bezocht concert onzer liedertalel *>Oetening en Vermaak», hoewel we nog vele anderen er gaar. ne gezien hadden. lJe oorzaak van dit drukke bezoek was zeer zeker de belangstelling voor dit aloude gezelschap, dat straks 8ü jaren beslaat, maar zal ook wel te danken zijn aan het oplreden van het Dameskoor »St. Cecilia» uil Tilburg, onder leiding van den heer J. Gijzelhart, dat behalve koren en soli ook eene operette nl. »De Bloemenkoningin» op zou voeren en men heeft hier nu eenmaal een zwak voor operettes. Niemand zal teleurgesteld deze uitvoering verlaten hebben, integen. deel 't was een mooie avond, Waar mee «Oefening en Vermaak» alle succes heeft geoogst. Nadat de voorzitter, de heer A. C van der Heijden, het publiek en de TiLhurgsche zangeressen had welkom geheeten, opende de liedertafel het programma met de le en 3e scène »de Frnjhofs Sage van Max Bruch die 'n uitstekende vertolking vonden en waarbij de heer F. van Ree op hoogst verdienstelijke wijze de soli vertolkte. Dan kwam de beurt aan »St. Cecilia» dat ons eenige koren gal met soli en waaruit al direct duide lijk werd dat dit gezelschap beschikt over prima stemmateriaal, over goed geschoolde krachten. Er werd zeer muzikaal gezongen, een compliment voor excutanten en directeur. Het »Ave Maria» van Mendelssohn deed ons kennis maken met de soliste Mej. Jansen, die beschiki over een mooi geluid en aardige voordracht. Toen nadien nog mejuffrouw C. van Herpen een paar mooie liederen gaf, hebben wij bewondering gehad voor de prima eigen krachten die »St. Cecilia» onder hare leden telt. Mej. van Herpen ontpopte zich als een prima soliste, mooie stem, goede voordracht, met groote muzikaliteit. Het Gemengd koor van O. en V. zong voor de pauze »Ave Verum». van W. A. Mozart en na de pauze «Geschichten aus dem Wiener Wald« van Strauss. Het bad met deze beide nummers groot succes, ze werden uitstekend en met veel entruin ge zongen ons gemengd koor vormt een prima koortje, jammer dat niet meerdere dames ambitie toonen de gelederen te komen versterken. Wij hopen dat deze avond velen daartoe aanleiding moge geven; 't was prima wat het dezen avond weer presteerde. Na de pauze kregen we de clou van den avond de operette »De Bloemenkoningin». De coslu meer ing, de belichting, de groepeering vielen zeer te loven, de bloemen solisten vertolkten haar rollen op bijzondere wijze en ook de voordracht viel zeer te roemen. Ook 't koor der bloemen zong op zeer verdienstelijke wijze, ook de baletten voldeden zeer goed; kortom het was een prachtig en sluitend geheel, dat het publiek buitengewoon voldeed, zoodat het den artisten een hartelijke ovatie bracht,waarin zeer zeker deelde de pianist de heer F, Faijmans, d.e oc k de overige nummers op uitste kende wijze had begeleiden voorts de heeren J. Versterre en F Land meter, respectievelijk voor belichting en ballet. »St. Cecilia» zij hartslijk geluk- gewenscht met dit succes, «Oefening en Vermaak» mei dezen mooien avond en niet't minst de directeur van «Oefening en Vermaak», de heer G. Gerritsen, die onvermoeid alle krachten inspant om z'n gezel, schap steeds cresendo te voeren, speciaal wat beschaafd en muzikaal zingen betreft en met succes. Daar voor gaarne alle hulde. Toonen weiden gekozen de dames: v. d. Lee—v. d. Hoven, Ossenblok- Klerks en Dumoulin Fossemis. Tevens werd in deze vergadering een controle-commissie benoemd, bestaande uit de dames H. Leijtens- Liebrechts, A. v. Biel v. d. Sanden en J. Kuis-van Vught. De voorzitter van de R.K.W.V. de heer Fassier, dankte hierna Mej. Bijntjes voor haar welkomstwoord en sprak de hoop uit, dat de KAV steeds zal blijven groeien. Verder beloofde spreker financieelen en moreelen steun, voor zoover dat noodig is. Mej. Rijntjes hield hierna nog een lezing. Hierbij herinnerde zij er aan, dat er alleen in de diocesen 's-Herto- genbosch en Roermond maar een katholieke arbeiders vrouwenorga nisatie bestaat. Maar zij kon tol haar vreugde mededeelen dat er thans ook in het bisdom Utrecht hard wordt gewerkt om een KAV te krijgen. Vooral de voorzitter van het R.K.W.V. het Eerste Kamerlid A C. de Bruijn, is een groot voorstander van deze organisatie en zal onge- De burgemeester van WAALWIJK, daartoe van medische zijde uitgenoodigd, waarschuwt tegen het gebruik van melk die niet eenigen tijd flink heeft doorgekookt. Het pasteuriseeren van melk biedt geen voldoende waar borgen, dat alle ziektekiemen zijn gedood. Men lette er vooral op, geen gekookte melk over te gieten in een kan of pot, waarin nog resten van ongekookte melk aanwezig zijn. De burgemeester voornoemd E. MOONEN. Vergadering K. A. V. Maandagavond hield de KAV in den Uilaenbond haar vergadering, die om hall acht aanving. Het be stuur van de R.K. W.V. was aan wezig. Mej. Rijntjes uit Tilburg, de dioce saan leidster, opende deze bijeen komst met een hartelijk woont van welkom en wenschte ue aanwezigen Zalig Nieuwjaar, bpreeksler memo reeide hel goede werk, dat de af- deeling in hel algeloopen jaar heelt verricht, want alleen een blik op het stijgeude iedenlal zegt ons voldoende. Du ledental toch bedroeg in Januari 1938 47 tegen in Januari 1939, 8u. Vervolgens werden de nolulen der vorige vergadering door de secre taresse Mej. Hameis Leijsteu voor- gelezen enonveranderdgoedgekeurd. Hierna las de secretaresse het jaar verslag voor. Hierbij bleek weer eens overduidelijk, dat de KAV een kern-gezonue organisatie is met veel harde werksters, geluige den groolen bloei waarin deze vereeniging zich mag verheugen. Spreekster liel nog even het licht vallen op de tentoon stelling van 6 Januari j,l. die zoo uitmuntend geslaagd is en wees op de steeds betere verstandhouding tusscben de KAV en de R.K.W.V. in dit jaarverslag werddankgebracht aan den geestelijken adviseur, den Weleerw. Heer v Rooij, die helaas niet op deze vergadering aanwezig kon zijn en voorls aan Mej. Rijntjes, de diocesaan leidsler. Mej. Rijntjes dankte hierna de secretaiesse voor haar keurig ver zorgd jaarverslag en gaf vervolgens het woord aan Mej. Smolders-van der Leur, penningmeesteresse der vereeniging voor het voorlezen van haar jaarverslag. Hieruit stippen wij het volgende aan De uilgaven over het afgeloopen jaar hebben f189.bedragen, de inkomsten f270.zoodat er een batig saldo is van f 81. Voorts werd mededeeling gedaan dat de contributie verhoogd zal worden van 6 cl. tot 8 ct. Ook hier bracht» Mej. Rijntjes onder wier presidium de vergadering stond wegens de vacature in de functie van voorzitster dank voor het verslag van de penningmeeste resse. Tevens bracht Mej. Rijntjes dank aan Mej. v. d. Avoirl,altredend bestuurslid, die zich wegens gezond heidsredenen niet meer herkiesbaar stelde, voor het vele en goede werk, dat zij voor de organisatie heeft verricht. Haar activiteit bleek al wel heel duidelijk uit het trouw bezoeken van de vergaderingen van de ver eeniging. Als voorzitster werd dan in de vacature van Mej. van Seters gekozen h et best u u rsl id M ejTh o m as-Toon en In de drie bestuursvacalures, ver oorzaakt door bet overlijden van Mej. van Esch van Dalen, het zich niet meer beschikbaar stellen van Mej. v. d. Avoirt en de benoeming tot voorzitster van Mej. Thomas— twijfeld alles doen om toteengroo- tere uitbreiding ervan te komen. Verder deeldespreekster nog mede, dat op de diocesane vergadering, die op 11 December te Vught is gehoude, uit de leden van de orga nisaties een commissie gekozen is, die allereerst zal zorgen voor de statuten. Na deze toespraak werd nog een gratis verloting gehouden zonder nieten, die zeer in den smaak scheen te vallen. De nieuw gekozen voorzitster Mej. Thomas—Toonen sloot hierna de veigadering met den christelijken groet. Jaarvergadering liedertafel »Tot Bloei der Toonkunst« Zondag j.l. hield de liedertafel »Tot Bloei der Toonkunst« in de zaal van den heer W. van Helvoirt haar jaarvergadering, welke een zeer geanimeerd verloop had. De jaarverslagen van den secre taris den heer P. van Cromvoirt en den penningmeester den heer H. Maas, werden goedgekeurd. De finantieele toestand bleek vrij gunstig en de heer Maas mocht een extra pluim incasseeren voor zijn accuraat en zuinig beheer. De heeren B. van Bavel en Jac. van Mierlo die aan de beurt van altreden waren werden bij accla malie als bestuurslid herkozen. Het tweede winter concert zal gegeven worden op Zondag 12 Februari a s. Het wordt een echte »Bonte avond« met een varieerend programma van zang, muziek, voordrachten en tooneel. Het jaarlijksche feestavond je werd voorloopig vastgesteld op AVoeas- dag 8 Februari a.s. Ver. Koninginnedag. De gisteravond gehouden jaarver gadering was slechts zeer mulig be zocht. Nadat de voorzitter de vergade. ring had geopend brachten secreta ris enpenningmeester hunne jaar verslagen uit. De gehouden bestuursverkiezing had tot resultaat dat de aftredende leuen werden herkozen. De heer A. Bonis werd als bestuurslid ge kozen in de bestaande vacature. Na bespreking van enkele huishou delijke zaken sloot de voorzitter de vergadering. „DE STICHT" VIERT FEEST. Het scheelde niet veel of men zou stoelen tekort gekomen zijn in Thalia, waar' gisteravond de buurtvereeniging „De Sticht" op waardige wijze den eersten verjaardag van ons prinsesje herdacht. Reeds vroeg in den avond was de zaal met een groote menigte „Sticht"-bewoners gevuld, allen ge looid met oranje mutsen en bloemen, die direct bij het betreden van de zaal gratis werden uitgereikt. De tijd, die men wachten moest op het openingswoord van den voorzit ter werd met enkele gezellige dansjes gekort, en reeds direct bleek, dat er hier de stemming wel in zou komen, voor zoover Ueze er niet reeds in zat. Deze avond stond onder leiding van den ceremonie-meester den heer L. v. Adelberg, die den voorzitter, den lieer Schollen inleidde. De voorzitter opende dan, met de hoop uit te spreken, dat deze met veel moeite georganiseerde feestavond goeu zou slagen en dat na ai loop allen met blijde gezichten huiswaarts zullen kee- ren. Verder deed de voorzitter mededee- mg van een verheugende lijding De mededeeling bestond dan uit het feil, dat dhr. Ivo van Haren welwillend het beschermheerschap van de ver eeniging had aanvaard. Het donde rend applaus bewees, hoe de leden dit op prijs stelden. Aanvankelijk lag het in de bedoe ling van liet bestuur om dezen avond le geven met Carnaval, maar aange zien men daarbij nogal op moeilijk heden zou stuiten, was men besloten Ier herdenking van den geböörte-dag van prinses Beatrix dit feest nn te houden. Hierna werd het Wilhelmus door al de aanwezigen staande ge zongen. 1 hans komt de heer Tom Burmanje met zijn operette-gezelschap op de planken. Door dames en heeren in schitterende eostumes werd de Lam beth Walk gezongen met veel bra- vour, op welk lied ter gelegenheid van dezen dag, zeer toepasselijke woorden waren gemaakt, die het heuglijke feit in liet Koninklijk Huis herdachten. Een welverdiend applaus dankte dhr. Burmanje met zijn gezelschap hetgeen geheel uit „Stichf'-bewoners is samengesteld. Ter afwisseling werd weer gedanst en daarna werd een tooneelstukje op gevoerd. Een dramatische oorlogs- scène. De rollen werden hierin ver vuld door de dames Smulders en v. d. Schans en de heeren Tom Burmanje en L. Burmanje. Ook hierover niets dan lof. Verder werd den avond gevuld met een dans-demonslratie van den heer en mevrouw Brokken, het optreden van het operette-gezelschap, en een loterij, alles aaneengeschakeld door een goed'geslaagd bal. Het moet gezegd worden, dat de „Sticht"-bewoners weten wat feest vieren is en een woord van dank aan het bestuur van de vereeniging, voor de schitterende organisatie* van dit leest evenals tot allen die verder hun medewerking hebben verleend is hier zeker op zijn plaats. Tot het bekende uurtje bleef men gezellig bijeen. VERGADERING BURGERWACHT. Maandagavond kwam de Waalwijk- sche Burgerwacht in den Gildenbond m algemeene ledenvergadering bijeen. De belangstelling was vrij goed. De voorzitter dhr. A. Meijs opende de vergadering met een openingsrede, waarin hij de aanwezigen van harte welkom heette en tevens nog den ge- bruikelijken nieuwjaarswensch uit sprak. De secretaris dhr. Couwenberg las hierna de nolulen voor, die ongewij zigd werden goedgekeurd. Onder de ingêkomen stukken was een schrijven van den oud-comman dant dhr. Jac. Spijkerman, waarin deze mededeeling deed van zijn ont slag. De voorzitter bracht hierbij dank aan dhr. Jac. Spijkerman voor het vele werk, dat hij in het belang van de Waalwijksche Burgerwacht had verricht. l)e scheidende comman dant was van af de oprichting lid van de Burgerwacht. Hierna werd het verslag voorgele zen over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat het aantal leden mei 10 ver minderd is. Het ledental bedraagt thans 120 gewapende en 10 ongewa pende. Het aantal leden is weliswaar verminderd, doch dit duidt niet op een verzwakking van de organisatie, integendeel hel grootste deel van de tien werd afgevoerd, wegen gebrek aan activiteit, zoodat de kwaliteit van de Burgerwachter er eerder beter dan slechter door wordt. Het vraagstuk der uniformeering werd nog eens aangeroerd en thans werd besloten, echter na een langdu rige discussie, 0111 de leden mettertijd in uniform te steken. Ook het voorstel tot het houden van een Burgerwachtavond werd aangeno men. Deze avond zal plaats vinden op Zaterdag 18 Februari in Thalia. Het zal een gezellige avond worden, die ongetwijfeld de saamhorigheid onder de leden zal vergrooten. Naast een schitterend bal zal de me dewerking van de leden worden ver kregen door tiet opvoeren van tooneel- slukjes cn zang. Hierna werden de nieuwe statuten goedgekeurd, die in samenwerking met het ministerie van Binnenland- sche Zaken en de Nederlandsche Vereeniging voor Burgerwachten zijn ontworpen. Er werd mededeeling gedaan van het feit, dat de oprichting van een Burgerwachtkring voor de Langstraat nog niet tot stand is kunnen komen, tiet bestuur blijit echter ook in dit opzicii diligent en zoo is vooroopig reeus contact gezocht met ae ourge- meesiers vun gemeenten waar nog öeen tourgerwacni bestaat. eruer worut meueueeling gedaan, dal er onder de \vaaiwyKscue bur gerwacht wel idee bestaat om tof een nauwere samenwerking te komen met ue aideeling JLuclUDescnerming. Deze zaak zal ecuter nog nader woruen be sproken. Van de rondvraag werd slechts een zeer bescheiden georuik gemaakt. ïv.i een opwekkend woord van den onder-coiniuaiKiant dhr. Thomas werd deze vergadering door den voorzitter gesloten. Aanbestedingen. De beide aaubestedingen onder architectuur van architect Eumond Nijsien te 's Bosch, ui. uie van het Gemeentehuis le Druilen en die van de R.K. Huishoud- en inuusliie- school le Waalwijk, die Luiisuug- uiiddag zouden plaats hebben zijn uitgesteld resp. lol Dondeiuag- en Vrijdagmiddag a.s. öosschen Diocesanen Werk- hedenbond veigaaert. 1' r. Iloogers tot voorzitter gekozen Zondagmorgen 0111 balt 12 ver- gadeide ue Leinrale Ra au \an uen Dusschen Diocesanen Weikntuen- oond, onder voorzitter schap van den heer A. fh. van Rijen, in de groote zaai van de U.K. Werklie den vereeniging te Tilburg. Aan de bijeenkomst ging vooraf eene H. M is, opgedragen dooi Rector Morel, in ue Kapel van ue Zusiers Visitatie aan de Bisschop Zwijsen- siraal. Na het zingen van een lied hield de voorzitter de heer A. v. Bijen een openingsrede, waarin hij wees op het leil, dat Ue economische toestanden iets beter woiden. bpr, wees ook op de godloozen- propaganda en de ruwe, systemati sche geloofsvervolging. Lu ook in ons gewesl moeien we waken tegen godsdienstige vervlakking vooial van de jeugd. De slokende pogingen ten deze mogen niet worden on- deischat. Spr. verzocht gevolg te geven aan den opioep tol morcele en geeste lijke herbewapening, en zoo ie stre ven voor »De Nieuwe Gemeen- schap«, waartoe liet werklieuenver- bond het iiiliiatiel heelt geuomeb. De werkloozenzorg was in het algeloopen jaar nog onvoldoende, inuar toch komt Munster Romme dank toe, voor de verschil.ende verbeteringen die hij heelt aange bracht. Wat de verhooging van de werk gelegenheid aangual, vei klaai de spr. guede verwachtingen te koesleren van Minister Steenuerghe, een pruc- lisch man, geschoold in de industi ie. Voortgaande wees spr. op het belangrijke werk, dal de laatste maanden is verricht met betrekking tol de geestelijke en lichamelijke ontwikkeling en ontspanning van de sleuntrekkenden, in dooi loopend o vei leg met «sociale Zuken«. Hierover en over de inrichting van een speeialen «Cullureelen WerkloozendiensU betuigde spr. zijn groote voldoening. Uok over de oplichting van de nieuwe vrouwenorganisatie, toonde spr. zich verheugd. Op het terrein van het ziekenlondswezen bestaat geen eenheid, maar in December is nu een regeling getroffen, die na een proeftijd van 2 jaren, vermoe delijk wel tot een delinitieve oplos, sing zal leiden. Met de eigen sociaal economise he voorzorgs- en zellhulpinstellingen gaat het zeer goed en ook bet Bondsleven in groote lijn valt te loven de leden-aangroei gaf alles zins reden tot tevredenheid. Voor 1939 zoo besloot spr. moet ons geheele streven en alle organisaliewerk staan in hetleeken van «Geestelijke Herbewapening« en »Naar de nieuwe Gemeenschup«. De scheidende voorzitter werd vervolgens benoemd tot eere voor. zit ter, terwijl de heer Fr. Iloogers lot voorzitter werd gekozen. De voorzitter wenschte den heer Hoogers met zijn benoeming geluk, waarna de Boudsadviseur, pastoor Heezemans, namens aalmoezeniers en geestelijke adviseurs zijn ver trouwen uitsprak in den nieuwen leider en hem allen steun en me dewerking toezegde. Op voorstel van de afdeeling Hilvarenbeek werd besloten om 6 cent per lid voor elke afdeeling bij te dragen voor de propaganda actie ten dienste van »de nieuwe gemeen- schap«. De begrooting werd in ontvangst en uilgaaf ongewijzigd vastgesteld op een bedrag van I 100 2.'8 54. In de namiddagzitting wei den be sprekingen gevoerd over het ont# r

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5