Buitenlandsch Nieuws. GEMENGD NIEUWS, geering zeker niet te worden voorge houden. Zij is er zich ten volle van be wust dat Nederlands zakelijke positie in de wereld ten allen tijde zoowel waarborg als beweegreden zal vormen voor het streven naar een goede ver standhouding tot andere mogendhe den en met name ook tot Duitschland. Dat omgekeerd dit streven ten opzich te van Nederland ook aan Duitsche zijde bestaat, zag de regeering met vol doening en waardeering bevestigd in de jongste reden van den rijkskanse lier. Het wijzen 'op den indruk, welken het verbod van den Nederlandsch- Duitschen voetbalwedstrijd te Rotter dam in de Duitsche pers gemaakt heeft, getuigt niet van begrip voor het toch zoo duidelijk aangewezen stand punt dat de Nederlandsche overheid, bezield met Nederlandsche opvattin gen van gastvrijheid, had in te nemen. Immers is het verbod louter ingege ven door den ernstigen wensch 0111, door preventief ingrijpen, elke onaan gename bejegening, welke aan gasten van Nederland onder den verschen in druk van buiten Nederland gebeurde feiten door daden of uitingen van niet te voren aanwijsbare individuen ten deel zou kunnen vallen, te voorkomen. Dat een groot aantal leden mei beter begrip voor het Nederlandsch standpunt aanleiding heeft kunnen vinden ten dezen van instemming met deze opvatting blijk te geven, strekt tot voldoening. Wat deze leden in hun repliek aan eerstbedoelden opmerken over de hou ding diergenen in den lande, die zich, zelfs tot in het Nederlandsche parle ment toe, beijveren, in Duitschlanu verkeerde voorstellingen te wekken ten opzichte van de bedoelingen, welke bij de regeeringsmaatregelen in het al gemeen, en bij het uitvaardigen van meervermeld verbod in het bijzonder, hebben voorgezeten, heeft de volledige instemming van den minister. Elk weldenkende moet dit bedrijf veroor- deelen. Meer schade dan zij wellicht zelf vermoeden, doen echter ook zij, die al dan iiiel moedwillig, de grenzen overschrijden van de critiek, welke in een tijd van tegen elkander botsende en elkander onderling uitsluitende po litieke ideologieën en haar practisclie consequenties op zichzelf onvermijde lijk is. Jammerlijk schieten dezulken tekort in die wijze matiging, welke juist nü geboden is, wil ooit een nor maal internationaal verkeer tusschen landen en volken zich kunnen herstel len, een ideaal, dat altijd aan de regee ring voor oogen zal blijven staan. definitieve samenstelling der groslijst zeven stemmen zullen hebben uit te brengen. De voorzitter deelde mede dat de definitieve stemming over de groslijst zou plaats hebben op 26 Februari. Vestigingseischen voor de schoenbedrijven. Eveneens voor de kantoor machine- en boekhandel. Nadat ach tereen volgens vestigings eischen tot stand zijn gekomen voor het slagersbedrijf en het bakkers bedrijf, bevatten de Staatsbladen no. 642, 643 en 644 thans de algemeene maatregelen van bestuur waarbij vestigingseischen worden vastgesteld resp. voor den kantoor-machine- handel, den kantoorboekhandel en de schoenbedrijven. Vanaf 6 Febr. 1939 zal het dus slechts toegestaan zijn in bovengenoemde bedrijfstak ken een inrichting, waarin zoodanig bedrijf wordt uitgeoefend, tevestigen, voort te zetten of over te nemen indien aan de vestigingseischen wordt voldaan. Ten aanzien van de crediet- waardigheid zijn de eischen op de zelfde wijze geformuleerd als voor het bakkers- en slagersbedrijf, terwijl als eischen van handelskennis voor deze drie bedrijven wederom de eischen voor het middenstands diploma algemeene handelskennis zijn overgenomen, met uitzondering van 't schoenhersteliersbedrijf, waar voor zoowel voor vakbekwaamheid als handelskennis het diploma A van de Nationale Federatie voor de Vak opleiding in de Schoenmakerij en den Schoenhandel is aangewezen. In dezen bedrijfstak geldt derhalve voor beide eischen slechts één diploma. Deze regeling werd wenschelijk geacht, wijl het voorshands te weinig in aansluiting aan bestaande ver houdingen bleek te zijn, indien de toekomstige schoenherstellers vol ledig aan de eischen van het mid denstandsdiploma zouden moeten voldoen. over liet gedrag der Spaansche vluch tende en wachtende soldaten zijn ont zettend. SPAANSCHE KUNSTSCHATTEN GERED. Per vrachtauto door het front. Sinds Zaterdag zijn eindelijk de Spaansche kunstschatten uit het Gre- co-inuseum van Madrid, uit het Es- corial, uit Toledo, uit het Catalaansche museum van Montserrat en uit tal van verzamelingen en bibliotheken op weg naar veiliger oorden. Genève is de wenkplaats waarheen zij vervoerd worden. De beveiliging van dit alles is het werk van een internationaal comité, dat geen enkele officieele bevoegdheid bezat, maar gesteund werd door alle musea van Europa en het Metropoli tan Museum te New York. Voor het voeren der onderhandelingen had het den onderdirecteur der Fransche Na tionale Musea Jujard aangewezen. Nog voor den val van Barcelona DE SPELLING. Wetsontwerp gereed. Met betrekking op het spellings- vraagstuk zegt minister Slotemakei de Bruine in de Memorie van Ant woord over zijn begrooting aan de Eerste Kamer o.a.: Over enkele regels wordt nog over leg gepleegd met de betreffende com missie. Een wetsontwerp met betrekking Lot de schrijfwijze der Nederlandsche taal is gereed en wordt thans, aange zien het ook voor het Rijk over zee zal gelden, toegezonden aan de daar toe aangewezen instanties in Neder landsch Oost-Indië, Suriname en Cu racao. Staten kieskringorganatie 's Hertogenbosch Samenstelling van de groslijst voor de Prov. Statenverkiezingen. Zaterdagmiddag vergaderde in resterant »Lohengrin» te 'sHertogen. bosch de R.K. Staatspartij, kieskring 's Bosch. Door de kiesvereenigingen waren voorloopig aangewezen de volgende candidaten (tusschen haakjes het aantal kiesvereenigingen waarin zij gesteld werden): H. G. J. Bolsius, Schijndel (18), Th. Braam, Berlicnm, (8); P. A. van den Broek, Den Dungen, (8); C. J. H,Foppele, Den Bosch 2 (6); Mr. N. van den Heuvel Den Bosch (3); J. E. A. M. Meyring Den Bosch (12); F. M. Schellekens, St. Michielsgestel (8); N. G. H.van Soestbergen, Den Bosch (6); Th. Teunissen, Nuland (3); J. A. Zijl mans, Schijndtl (17), Jhr. van Rijckevorsel, Berlicum (3). Op advies van het bestuur werden eerst gekozen uit elk der groepen werkgevers, landbouwers, midden standers, arbeiders, vrije beroepen, één candidaat. Vervolgens werd de volgorde ge kozen, waarop deze candidaten op de groslijst diende te komen. Daarop werd een derde stemming om de volgorde der overigen als candidaten plaatsvervangers vast te stellen. Deze stemmingen hadden het volgende eindresultaat: 1 Bolsius, 2Zijlmans, 3 Foppele, 4 Meyring en 5 Mr. Sassen. En vervolgens de overigen in de volgende volgorde: Van Soest bergen, Th. Braam, Th. Teunissen, P. Schellekens, Mr. v. d. Heuvel, P. v. d. Broek, Jhr. van Rijckevorsel Besloten werd dat de leden bij de EUROPA OPGELUCHT. Vele ophelderende redevoeringen. Verleden week is er heel wat gere deneerd. In verschillende landen zijn de staatslieden aan het woord ge weest. Dat begon Maandagavond met Hitier, nadat Zaterdags te voren Chamberlain reeds belangrijke dingen bad gezegd. Hitiers rede werd in ze keren zin daags daarna beantwoord door den Britschen premier in diens Lagerhuis-rede. Daarop heeft Amerika's president Roosevelt zich in vrij krasse termen laten hoo ien, welke volgens latere verduidelij king niet zoo ernstig bedoeld waren, als ze er eerst uitzagen. Vervolgens heeft de Engelsclie mi nister van Buitenlandsche Zaken Lord Halifax, nog eens de internatio nale toestanden belicht en op zijn wijze verklaard, dat Engeland wel den vrede wil, maar niet zwak is; dat Engeland, in tegenstelling met Hitler's bewoordingenDuitschland niet van den wereldhandel wil uitsluiten, noch den Duitschen handel ook maar eenige belemmering in den weg wil leggen, daar zulks eer na- dan voor deel voor Engeland zelf zal opleveren, maar wel den handel op en met Duitschland wil bevorderen. Ten slotte werd nog aangekondigd, dat Mussolini Zaterdagavond een opzienba rende redevoe ring zou hou den, waarin hij de Italiaansche eischen aan Frankrijk nader zou formulee ren, doch de Duce heeft het getal der belang rijke politieke redevoeringen niet vermeerderd. Nu, het kan ook wel lukken! 1 och zijn er nog belangrijke dingen gezegd. Ten eerste in den Fascisti- schen raad in Italië: le. „De Groote Fascistische Raad geeft uiting aan zijn groote voldoe ning over de rede, die de Führer bij gelegenheid van den zesden verjaar dag van het nationaal-socialistische bewind gehouden heeft en waarin hij de politiek, ideëele en militaire soli dariteit bevestigde, die de fascistische en nationaal-socialistische revoluties en de toekomst van beide volken ver- eenigt." 2e. „De Groote Fascistische Raad, bijeen op den dag, waarop door de be zetting van Gerona zoo goed als ge heel Catalonië van de barbaarsche bolsjewistisch onderdrukking bevrijd is, zendt een geesligen groet aan de heldhaftige Spaansche strijders en le- gionnairs, die eendrachtig de overwin ning behaalden." In hel vervolg van deze motie werd uiting gegeven aan het besluit, dat de Italiaansche vrijwilligers tot aan de eindoverwinning in Spanje zullen blijven. Dan heett Chamberlain klaren wijn geschonken belrettende de verhouding van Engeland tot Frankrijk. Chamberlain heeft in het Lagerhuis in antwoord op een vraag medege deeld, dat, volgens de inlichtingen, waarover hij beschikt, Bonnet op 26 Januari in de Fransche Kamer ver klaard heeft, dat in geval van een oor- log, waarbij beide landen betrokken zouden zijn alle strijdkrachten van Groot Brittannië ter beschikking zou den staan van Frankrijk, zooals alle strijdkrachten van Frankrijk ter be schikking staan van Groot Brittannië. Dit, aldus Chamberlain, is in volle dige overeenstemming met de opvat tingen der Britsche regering. Het is onmogelijk in bijzonderheden alle hypothetische gevallen na le gaan, welke zich zouden kunnen voordoen, doch ik voel mij verplicht duidelijk te maken, dat de solidariteit van belan gen, waarbij Frankrijk en Groot Brit tannië beide betrokken zijn, zoodanig is, dat iedere bedreiging van vitale belangen van Frankrijk, van welke zijde zij ook moge komen, een onmid dellijke samenwerking van dit land zal te voorschijn roepen. CATALANEN GEVEN DEN STRIJD GEWONNEN. Ontwapend en geïnterneerd. Een van de laatste acten van het Spaansche drama, misschien wel de laatste, speelt zich op Franschen bo dem af. De Fransche regeering heeft n.l. de grenzen geopend voor de ver slagen Catalaansche legers en reeds zijn de eerste af deelingen vermoeide en uitgeputte soldaten in Frankrijk aan gekomen, een kleine voorhoede van een leger van 15U.0UU tot 200.000 man. Ook voor de burgers zijn de deuren opengegooid, een vele kilometers lange rij vluchtelingen schuift op naar Le Perthuus, waar een geheele organisatie op volle kracht werkt, 0111 den eersten nood te lenigen en onder dak te verschaffen aan menschen, die vele dagen en nachten in de open lucht hebben gekampeerd, zonder voldoende voedsel en verwarming. Het is afgeloopen met den strijd in Catalonië. De president der Spaansche republiek, Azana, is in Frankrijk, de ministers hebben Spanje verlaten, ook de premier Negrin, die echter voorne mens was zich met eenige zijner collega's naar Centraal Spanje te be geven, 0111 den strijd voort te zetten. Over de voortzetting van den strijd schijnt echter oneenigheid te heer- schen. De leden der Catalaansche regeering zouden in geen geval verder willen strijden, 1111 het lot van Catalonië is beslist. Sommige ministers der repu bliek zouden de voorkeur geven aan het sluiten van vrede met generaal Franco en volgens onbevestigde ge ruchten zou reeds een vredesvoorstel zijn gedaan. Tevens zou getracht wor den de bemiddeling van Londen en Parijs te verkrijgen, ten einde tot een staking der vijandelijkheden te ko men. Na president Azana heeft ook de minister-president, prof. Negrin, ge volgd door verschillende ministers, in den loop van den nacht de Fransche grens overschreden. De vraag, of het mogelijk is dat de Spaansche regee ring op vreemden bodem beraadsla gen mag en het Spaansche volk van Frankrijk uit mag besturen, is inmid dels reeds opgelost, daar de minister van Binnenlandsche Zaken, Sarraut, zeer categorisch verklaard heeft: „Frankrijk zal bannelingen opne men, doch niet de leden van een wet tige regeering, die haar ontslag niet heeft ingediend." Wij gelooven, dat van 't verzet in Midden-Span je wel niet veel meer zal komen; dus kan het einde nog eerder komen dan verwacht werd. De tafereelen die men leest over de vluchtelingen uit Spanje, maar ook had Jaujard zich met de republikein- sche autoriteiten in verbinding ge steld. De onderhandelingen werden Vrijdagavond voorgezet in hel kasteel van Figueras bij het licht van een kaarsje, terwijl een helscli bombarde ment de ruiten deed trillen en in het kasteel honderdtwintig dooden maak te. Daar kreeg Jaujard eindelijk de vurig begeerde handteekening. O111 3 uur des nachts zond hij de eerste reeks vrachtauto's af en keerde zelf naar Frankrijk terug. PLANNEN DER IERSCHE TEKROKlSTEN. Voor den rechter van Bow Street te Lonoen zijn twaalf mannen versche- nen op de nesciiuidiging 111 betrekking le slaan lot de lerscne terroristen. McCiure, de openbare aanklager, las een document voor, dat bij Huiszoe king in de woning van een uer be klaagden was in beslag genomen en dat leitelijk het geiieele program der terroristen onthuult. Het droeg den naam „het S-plan" en de opstellers waren leden van de verboden organi satie het lersclie repubïikeinsche le ger. Hel document begint met de aanwij zing, dat de terroristen 0111 het maxi mum effect in de wereld te sorteeren, hun aanslagen moet doen op dagen, dat de puoiieke opinie niet te zeer door andere belangrijke gebeurtenis sen is afgeleid. Daarna worden de ver- sclieidene operatieterreinen uitvoerig besproken. Aanslagen moeten uitgevoerd wor den op alie openbare nutsbedrijven, op vliegtuigen, op belangrijke in dustrieën en op alle transportmidde len zoowel te land als te water en in de lucht. Gewezen wordt op het be- iang van aanslagen door middel van de post. N oor aanslagen op electrici- teitsbedrijvcn wordt vooral de aan dacht gevestigd op de stad Coventry met de groote fabrieken van Lord Nuffield en Austin en de regeerings- fabrieken waar de electrische instru menten voor de herbewapening wor den vervaardigd. Aan de betrokken deelnemers wordt voorts aangeraden 0111 lid te worden van de luchtbeschermingsdienst of an dere militaire organisatie 0111 in de eerste plaats vertrouwen te wekken en voorts 0111 gemakkelijker achter de afweer maatregelen van regeering en politie te komen. Ten slotte zijn er aanwijzingen hoe de deelnemers zich het onopvallendst kunnen gedragen en vooral hoe zij moeten optreden 0111 niet als Ier herkend te worden. De onderteekening was onleesbaar maar de aanhef luidde aan alle of ficieren die in de vastgestelde distric ten de aanslagen moeten organisee- ren. SPAAK VOOR NIEUWE MOEILIJKHEDEN. Het Belgische kabinet heeft Maan dag vier uur lang vergaderd en den binnenlandschen politieken toestand, o.a. de affaire-Martens, besproken. De liberale ministers Waren van oordeel, dat dr. Martens als lid van de Vlaam- sche academie moet aftreden. Daaren tegen bleken de minister-president Spaak en de Vlaamsche ministers een tegenovergestelde opvatting te huldi gen. In weerwil van de reserve, die men in regeeringskringen in acht neemt, vrordt de situatie kritiek geacht. In dien de minister van Onderwijs, de liberaal Dierckx, morgen in den Se naat niet de vereische meerderheid achter zich heeft, zal hij ontslag aan bieden en zullen waarschijnlijk ook de andere liberale ministers zijn voor beeld volgen. Inmiddels hebben verscheidene libe rale organisaties een resolutie aange nomen, waarin geëischt wordt, dat de liberale ministers zullen aftreden, wanneer dr. Martens lid blijft van de academie. 40 MILLIOEN GASMASKERS UITGEDEELD IN ENGELAiND. De Britsche minister voor de Civiele Detensie, Anderson, heelt in het La- geriiuis medegedeeld, dat in de laatste twaalf maanuen aan de bevolking in Engeland 111 totaal reeds 40 miinoen gasmaskers zijn uitgedeeld, waarmede een bedrag van vier millioen pond sterling gemoeid was. Men neeft inmiddels speciale gas maskers uitgevonden voor kinderen en bezit thans ook een type, dat ge schikt is voor kinderen Heneden de twee jaar. De regeering heeit reeds opdraent gegeven 1.2uu.UUU van deze kinder-gasmaskers te vervaardigen. BOMMEN OP OPEN STEDEN IN CHlNA. Volgens Chineesche berichten heb ben Japansche vliegtuigen boven de steden Ke i Jang en Wan Hsjien, die 111 het Oostelijke deel van de provin- ci Szetsjau liggen, honderden bommen omlaag geworpen. De berichten melden, dat de uit werking van dit bombardement vree- selijk was. Volgens de eerste officieele mededeeling zou de stad Wan Hsjien zoo goed als vernietigd zijn. Alleen in deze stad wordt het aantal slachtof fers op 10ÜU geraamd. Dat in Ke Wi Jang zou 400 bedragen. Z.H. DE PAUS WEER ZIEK GEWORDEN. Z.H. de Paus is opnieuw ziek ge worden. l)e audiënties van gisteren gingen niet door. Z.H. de Paus schijnt te lijden aan een griepaanval. De talrijke bezoeken, welke Z.H. Maandag ter gelegenheid van den 17en verjaardag van zijn verkiezing in het pontificaat heeft ontvangen, hebben hem merkbaar vermoeid. ENGELAND—KAAPSTAD 40 UUR. BINNEN Nog geen veertig uur, nadat hij van Gravesend was opgestegen, is de jeugdige Engelsclie vlieger Alec Hens- haw gisteravond te Kaapstad gearri veerd. In een record-tempo heeft hij de eerste helft van zijn vlucht Enge landKaapstadEngeland glansrijk volbracht. Hij deed er precies 39 uur 29 minuten over, terwijl Clouston en mrs. Kirby Green, op wier naam het record voor de geheele route staat, over de heenreis 45 uur deden. VERKEERSONGELUK TE VEGHEL. Een 6-jarig kind gedood. Het 6-jarig dochtertje van den hefcr v. d. Broek uit de Sluisstraat stak al daar Zaterdagmiddag plotseling den weg over en liep pardoes legen een met matige snelheid rijdende motorfiets, bestuurd door den heer v. Dijk uit Hel mond. Het kind sloeg met het hoofd tegen den weg en was op slag dood. Do politie onderzoekt de zaak. De motor rijder kwam ook te vallen, doch bleef ongedeerd, terwijl ook de motorfiets niet beschadigd werd. TRAGISCH ONGELUK TE ETTEN. Verdronken toen zfi haar broetje wilde redden. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor 1 was de 14-jarige A. Neven, wo nende te Etten, op het ijs van een nabij zijn woning gelegen z.g. leemput, een groot stuk land, waaruit men toot op groote diepte het leem had uitgegraven aan het glijden, terwijl zijn 11-jarige zusje Elisabeth toekeek, aldus het „N. v. d. Dag'. Plotseling zakte de jongen door het ijs. Zijn zusje begaf zich even eens op het ijs 0111 haar broertje te hel pen, reikte hem de hand en trachtte hem uit het water te trekken. Hierdoor brak het ijs onder haar af en geraakte ook zij te water. Een in de buurt spe lende knaap snelde weg om hulp te halen. De lieer C. Voesene begaf zich zonder bedenken te water en wist het jongetje, dat reeds bewusteloos was op het droge te brengen. Het meisje kon hij echter nie tmeer redden. Na een uur dreggen werd ten slotte het lijkje van het meisje opgehaald. Door toepassing van kunstmatige ademhaling slaagde men er in de levensgeesten van den jongen op te wekken. JUWELIER GEPLUNDERD TE DEN HAAG. Waarde van den buit: 10.000. Ten derden male is een Haagsche juwelier geplunderd. Weer is het een zaak in de buurt van het Spui. Uit een vitrine van den juweelen- doetje qoed!

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2