Plaatselijke Berichten. zaak in arbitrage is, zoodat we dus moeten afwachten. De gemeente heeft een bedrag betaald van 887 gulden. Dit is echter al lang medegedeeld. Wilgers heeft volgens ons college recht op dit bedrag, maar niet op 1600 gulden, waar op hij aanspraak maakt. B. en W. heb ben het bedrag van 887 gulden al be taald, hoewel zij ook hiertoe eigenlijk niet verplicht waren. De heer van Drunen denkt dat de zaak voor de gemeente verloren is en leest een brief voor van den advocaat, die de zaak voor den heer Wilgers be hartigt, waaruit volgens' spreker blijkt, dat de zaak er voor de gemeente slecht voorstaat. De voorzitter deelt mede, dat hij heel gerust is over den uitslag. Er is na tuurlijk geen enkel advocaat, die zal zeggen, dat de zaak van zijn cliënt er slecht voorstaat en daarom heeft deze brief geen bewijskracht voor de vraag hoe de zaak er voor de gemeente voor staat. In ieder geval, aldus de voorzit ter, ik ben er zeer gerust op. De heer Vughts klaagt er over, dat er in de gemeente 2 maanden een lan taarn defect is geweest. Zou zooiets voortaan niet een beetje vlugger her steld kunnen worden. De voorzitter deelt mede, dat dit wel een heel bijzonder geval is, aangezien men zoolang moest wachten op de ar- mantuur. die kapot was. Verder deelt de heer van Oers nog mede, dat de nieuwe weg aan de To renstraat niet goed is. Het fietspad loopt daar aan weerskanten vlak langs de huizen, hetgeen aanleiding is, dat geregeld kinderen die onverwachts naar buiten komen onder de fietsen ge raken. Spreker wil hier een kleine af rastering. De voorzitter antwoordt dat hij de zaak in onderzoek zal nemen. Hierna ging de vergadering over in besloten zitting. Aan het einde hiervan werd medege deeld dat de bouw van het nieuwe raadhuis is gegund aan de firma van Alphen te Drunen, met goedkeuring van het Werkfonds. Hierna werd de zitting met gesloten deuren voortgezet. Verkiezing Kamer van Koophandel. Dinsdag had de verkiezing plaats van een lid der Kamer van Koop handel voor de Langstraat, aid. Grootbedrijf, in de plaats van den den heer van de Bijt, die z'n ont slag heeft genomen, wegens vertrek naar Botterdam. Er werd slechts één candidaten- lijst ingediend voor den heer F. X. Braun, technischdirecteur der papierfabriek »De Maasmond» te Dussen, die alzoo als lid is gekozen. POLITIEK ADVIES STATEN-VERKIEZING. De Statenkring Heusden kwam in algemeene vergadering bijeen in Hotel Noord-Brabant te 's-Hertogenbosch. Afwezig waren de afdeelingen Engelen en Kessel, zoodat van de 23 stemge rechtigde afgevaardigden er 21 aanwe zig waren. Nadat 't courantenbericht aangaan- de de verhooging der contributie be sproken was en den secretaris verzocht was daarnaar bij het Partijbestuur te informeeren, werd door den Plvv. voor zitter, den heer Gregoor, een brief van wege het bestuur van K. H. betreffende ,,De Nieuwe Gemeenschapvoorgele zen en besproken, terwijl aan iedere af- deeling een desbetreffende circulaire werd uitgereikt. Nadat door de vergadering bij stem ming was uitgemaakt, dat slechts één candidaat geadviseerd zou worden, werden door verschillende afgevaardig den candidaten aanbevolen, waarna tot stemming werd overgegaan. Bij de eerste vrije stemming verkreeg de heer E. Moonen, Waalwijk, 9 stem men; Mr. v. d. Heijden, Drunen, 6 stemmen en de heer van Wagenberg, Vlijmen. 6 stemmen; bij de tweede vrije stemming verkregen deze heeren resp. 9* 7 en 5 stemmen, waarna bij herstem ming tusschen de heeren Moonen en v. d. Heijden, eerstgenoemde 9 en laatstgenoemde 11 stemmen verwierf, terwijl één stem blanco was uitgebracht, zoodat dus Mr. R. J. Th. v. d. Heijden, Drunen, is geadviseerd. De candidatenlijst voor S.K.H. ziet er thans als volgt uit: A. van Delft, Heusden. M. van Dongen, Waspik (Aftr.). Mr. R. J. Th. v. d. Heijden (Geadv.). E. C. J. Moonen, Waalwijk (Aftr.). M. C. W. van Soestbergen. 's-Hertogenbosch. M. A. van Wagenberg, Vlijmen. Het aantal stemmen uit te brengen op 26 Februari bij de stemming voor de uiteindelijke lijst werd bepaald op drie. Statenkieskring Breda Geen politiek advies. Zaterdagmiddag werd in de »De Katholieke Kring« te Breda een vergadering gehouden van de afge vaardigden der Kath. Kiesvereeni. ging in den Statenkring Breda. Het voornaamste punt der agenda was de beslissing over het al of niet uitbrengen van een politiek advies hij de aanstaande stemming voor de groslijst der candidaten voor de Provinciale Staten. Nadat de afgevaardigden in de gelegenheid waren gesteld hun meening over dit belangrijke punt kenbaar te maken, werd tot stem ming overgegaan Met 25 tegen 19 stemmen werd besloten geen politiek advies uit te brengen. T. B. C. Door tusschenkomst van het Dames- Commité, werd de T.B.C.-Commissie verblijd met de opbrengst van: Tooneeluitvoering O.O.G. 27,17 en Showboat 153,80. Het behoeft niet gezegd, dat deze bijdragen zeer welkom zijn, waarvoor hartelijk dank zoowel aan degenen die daarvoor hebben medegewerkt, als aan het Dames-Comité, dat steeds pa raat is om de belangen der Commis sie te bevorderen. Onjuist bericht. In het Zaterdag-nummer van »'t Dgiji. v. N. en Z.« Koim een bericht vuui, waaun woicli meUegeüeelu dat ue neer tl. Hoüinaus heelt bedankt als vooizilier van den Binnen- en van dtn puiieiipuluer van Waalwijk. Bij ïnloriiiuue macüugt ons de heei Hoilnians dit Oeiicut als be- zijuen Ue waai lieiu, tegen te spreken. Gp de convocatie voor de a.s. ver- fcaueiing konii vo^r pcuudickt uj- Litüiiiy van den heer ri. Ho limans zonuer meer. LUCHTBESCHERMING. voorlichting van de bevolking. Er wordt tnans overgegaan tot de individueele voorlichting van de be volking belrel lende de zelfbescher ming tegen luchtaanvallen. De voorlich ting geschiedt huis aan huis door de leden der ingestelde wijk-commissies in elk van de 7 wijken, waarin de ge meente is ingedeeld. Het bestuur van de af deeling Waal wijk van de Ned. Vereeniging voor Luchtbescherming doet een dringend beroep op de medewerking van de burgerij en verzoekt haar, de leden der wijkcommissies, die geheel belange loos hun tijd en moeite voor de goede zaak offeren, zooveel mogelijk te wil len ontvangen en te woord staan. T B.C.-bestrijding Tooneel uitvoering door de Showboat, Tilburg. 't Begint zoo haast traditie te worden, dal in 't kader der hulp aan de TBC-bestrijding in onze gemeente ue medewerking wordt gevraagd van de bekende Tilburg- sche tooneelclub »de ShowboaU en daarmee bereikt het Dames comité een tweeledig resultaat n.l. len eerste een aardig linantieel overschot voor de kas en ten tweede men biedt de bezoekers iets goeds, n.l. uitstekend amateur-tooneel. 't Is dan ook niet te verwonderen, dat de zaal goed bezet was, hoewel we ze eigenlijk nog voiler hadden verwacht. De Showboat kwam ditmaal ten tooneele met »Het huis der My- steries« detectieve-spel in 5 trage- dieën naar het bekende Engelsche boek en bewerkt door Bien van Noppen, die ook de regie had. Het is een spel van tallooze tragedieën, van moorden in succes sie, die als vele detectieve verhalen de spahning erin welen te houden, hoe langgerekt het wel eens scheen. Dat die spanning er in bleef, was niet alleen of in hoofdzaak aan het gegeven te danken maar op de eerste plaats aan t uitstekend spel der executanten. Voor een goed deel werd dit stuk gedragen door den detectieve Mr. Shilo Vance, den heer Joost van der Pant, die uitstekend dezen zwaren rol vertolkte en in woord en gebaar, ons den geboren onder zoeker gaf; ook de officier van justitie, de neer Jan Kerstens be leefde uitstekend zijn rol, terwijl de brigadier Heath zich op bij zondere wijze hij dit justitieele tweetal aansloot. Behalve deze hoofdpersonen noemen we speciaal Chester Greene Han Janssen, die uitstekend spel gaf, vooral in het voor hem zeer moeilijke derde bedrijf. Ook de oude mevrouw Green, mevr. Net Brands Taminiau, haar dochter Sibellie mevr. Mariette Janssen-van Kemenade, Rex Green (Mr. C. Heufke) en Ada Green Maud Buding, sloten zich uitstekend hij hen aan, zoodat een prachtig, gaaf geheel verkregen werd, waartoe ook Dr. von Blon, Charles Mut- saerts en niet te vergeten de butler Sproot, Broos Diöge en de overigen het hunne op volkomen evenwaar dige wijze bijdroegen. Wij mogen bier spreken van een uitstekende vertolking in elk opzicht van een aardig stuk, waarvoor wij de Tilburgsche amateurs gaarne een welverdiend woord van warme hulde brengen. Zij hebben ons een prettige, mooie avond bezorgd en de TBC- comissie een goed succes. Tijdens de uitvoering, na de 3e acte werd gelegenheid gegeven te raden, wie de moordenaar(es) zou zijn. Dat er slechts 3 goede op lossingen binnen kwamen, pleit voor de ingewikkeldheid van hèt stuk. Na afloop werd een buitengewoon geslaagd bal gegeven, dat zich ken merkte door een zeer gezellige stemming 't was een mooie avond voor de TBC-bestrijding maar niet minder voor Waalwijk. Naar de Nieuwe Gemeenschap Het bestuur der B K. Werklieden vereiniging heelt op uilnoodiging van het Verbondsbestuur het initia tief genomen om tc komen tot oprichting van een algemeen plaat selijk comité voor de actie «Naar de Nieuwe Gemeenschap«. Alle daarvoor in aanmerking komende katholieke vereenigingen ter plaatse zijn uitgenoodigd tot een initiatief-vergadering in de bovenza 1 van tiet Bondsgebouw op Maandag 27 Februari a.s. des avonds kwart over acht. DIPLOMA EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN. Onderstaande leden der Rijksveld- waeht hebben met goed gevolg de door dr. H. Winkelman te Sprang, gegeven cursus Eerste Hulp hij Ongelukken beëindigd en daardoor hel Diploma verworven. Van de Brigade Drunen: Brigadier-Majoor J. W. Peters te Drunen; Brig: Tit. J. Pulles te Loon- opzand; idem L. van der Griend te Waalwijk; idem L. D. Steenland te Vlijmen; Rijksveldwachter W. Speel man te Sprang. Van de Brigade Dussen: Brigadier-Majoor Aalders te Das sen; Brigadier P. de Ridder te Nieu- wendijk; Brig.-Tit. G. Lokerse te Werkendam; Rijksveldwachter J. Buskop te Meeuwen; idem M. ten Ham te Veen; idem G. J. Vos te Sleeu- •vvijk; idem Luijeralijk te Almkerk. Christelijk Historische Kiesver- eenigir.g »Nederlar>d en Oranje« Waalwijk Dinsdagavond trad Dr Walliën voor de C.-H. Kiesvereeniging op met het onderwerp »De Christelijk Historische Unie in 1939. De belangstelling was matig. Na opening met psalmgezang en gebed, leest de voorzitter enkele verzen uit Jozua 5 waarna't woord aan Dr. Walliën is. Wat zal 1939 ons brengen, zegt spreker. Aller oogen richten we op Chamberlain, Hitler .en Mussolini. Internationaal leven we in ge spannen tijden. Ook ons land maakt deel uit van het groote geheel. Wij leven ook niet op een eiland. Onze regeering voert een geheel zelfstandige politiek. Zij heelt daar voor noodig een krachtige defensie. De houding van de Chr. Dem. Unie, om de regeering het leger te onthouden is een raadsel. Het is echter onbillijk om van onze regeering te verlangen alle moei lijkheden en problemen die daar zijn, nationaal op te lossen, terwijl die alleen maar internationaal op te lossen zijn. De kerk is nog in ons land de viijheid gelalen om het evangelie te verkondigen. Het persoonlijk getuigenis heelt nog zijn vrije loop. Thans openbaren zich nieuwe geestesrichtingen, dat als zij de overhand kregen, het met de Christelijke vrijheid zooals wij die kennen, gedaan zou zijn Toch moet de offervaardigheid die bij deze geestesrichtingen gezien wordt, ons vaak nog beschamen. Nederland is een christelijke staat. De Christelijk Historische Unie zal ook thans in 1939 haar beginstlen, die zij voor 31 jaar, onder gansch andere om standigheden aanvaard heeft en die niet gronden op de Heilige Schrift propageeren. De komende verkie zingen zijn, ook al maakt men hier in Brabant een minderheid uit, van groot belang. De voortwoeker ende splitsing onder het christelijk protestantisme moet tegengegaan worden. Wij voeren geen belangen- of klassenstrijd. Het gaal om het geheele Nederlandsche volk. Wij hebben allen hierin onze taak en het is ons aller plicht dat ieder voor zich in eigen kring en eigen omgeving bij de komende verkiezingen, aan de hand van Gods Woord,getuigenis geeft, wiens eigendom men is. Enkele vragen werden gesteld en door den spreker beantwoord. De wenschelijkheid werd nog betoogd, dat in Sprang-Capelle, waar een groote 4U0 C? H. stemmen uitgebracht worden, naast de be staande kiesvereenigingen ook een Christelijk Historische Kiesvereeni ging tot stand komt. De vergadering werd door Dr. Walliën met dankgebed gesloten. Warkloozendag en triduum De werkloozeudag die heden in onze plaais gehouden wordt, organiseerd door de B K. Werk- lieden-vereeniging, is voorbereid door een triduum gegeven door pater Fabianus O.C. op Maandag en Dinsdag. Zoowel de H. Mis als de conferenties om 11 en 4 uur waren goed bezocht. Vandaag is het de sluitingsdag, die vanmorgen geopend werd met een Alg. H Communie; na de H. Mis was er gezamenlijk ontbijt, waarna om 10 uur Hoogmis en omstreeks 11 uur werd etn lezing gehouden door den heer E. v. d. Voo, rijks- controleur van het departement van Sociale Zaken, waarbij ue werkeloosheids-vraagstukken onder 't oog werden gezien. Vanmiddag is er eene vrije bij eenkomst, met biljarten, kaarten, enz. en een rook wedstrijd waaraan prachtige prijzen verbonden zijn. Om 8 uur vangt feestvergaderiDg met medewerking van harmonie en liedertafel aan. Feestavond. Zaterdag j.l. hield de Handboog schutter^ «Eendracht maaktMachU, gevestigd in calé 't Vosje van den deer W. Rullens, haar jaarlijkschen teeravond. Tevoren werd nog een korte ver- gadeiing gehouden waarop diverse zaken de vereeniging de treilen de werden behandeld en o.m. besloten werd een bijdrage van 1 2.50 bescnik- baar te stellen voor het nieuwe vaandel der Gymnastiekvereniging «Kunst en Krachl«, aan te bieden hij haar 4e lustrum. De beschermneer, de heer J. v. Heijst, hoewel door ziekte verhin- deid, gaf toch blijk van zijn mede leven door de leden een tractatie aan te bieden. De verdere avond werd dooi het gezelschap in gezellige stemming uoorgebracht met zang en voor dracht, kaart- en biljartspel, tot omstreeks 12 uur de hospita de deeren aan tafel riep. Men liet zied denwelvoorzienen disch goed smaken en Mej. Pullens met haar dochters mochten voorde keurige verzorging woorden van lof incasseeren. Hoogstvoldaan gingen de potver- teerders na dit welgeslaagde avondje uiteen. Lezing over Zuid-Afrika. Ned. B.K, Bond van Handels. Kautoor en Winkelbedienden, Dinsdagavond werd er in de achterzaal van Hotel Verwiel een lezing met lilm gegeven voor de Ned. B.K. Bond vau Haudels-kan- loor en winkelbedienden. Spreker was de heer E. J. Haal- meijer, medewerker van de afdeeling cultureele propaganda van de reis- bureaux «LissoneLindeman. De voorzitter de heer v. d. Ven heette de aanwezigen van harte wel kom in 't hijzonder den heer Haal- meijer en zijn technisch medewerker den heer Bosheuvel. Spreker drukte er zijn spijt over uil, dat slechts 'n beperkt aantal leden aan den oproep van hel bestuur om dezen aange- namen en leerrijken avond hij te wonen gevolg had gegeven, maar tevens verzekerde hij den heer Haalmeijer, al kon deze dan niet op een groot gehoor rekenen, aan aandacht zou het niet ontbreken.* Hierna kreeg de sprtker het woord. Allereerst schetste deze in groote trekken het ontstaan en de gesctiiede- nis van Zuid-Afrika. Spreker memo. reerde de hartelijke ontvangst, die men Krüger hier in Holland had bereid en sprak zijn spijt uil over hetfeit,datzoo weinig menschen in ons vaderland iets van Zuid- Afrika weten. Het land en volk van Zuid—Alrika is een bezoekvolko men waard. Dit behoeft heelemaal niet zoo duur te kosten, dan men aanvankelijk op het eerste gezicht zon zeggen. Integendeel de kosten blijven van zeer bescheiden aard Voor een 300 a 400 gulden kan men een vacantiereis maken naar Zuid Afrika, waarbij dan allekosten zijn inbegrepen. Van de oude geschiedenis is niets bekend. Zuid Afrika begint pas belangrijk te worden, wanneer de Oost—Indische Compagnie er een kolonie gaat slichten om schepen, die naar Indie varen van versche levensmiddelen te voorzien. 100 Hollanders, alle dienaren van de compagnie werden hiervoor in 1652 opditschoone vruchtbare land aan wal gezet Deze 100 Hollanders zijn de eerste pioniers geweest. In Zuid Alrika waren voor üe Hollanders er een kolonie stichtten ook al Engelschen geweest, üochdie handen geen prijs gesteld op het bezit van dit geoied. Ue Oost-Indische Com pagnie heelt heet weinig gedaan om tiet land te ontdekken en te civili. seeren. Pas in 1679 werd eindelijk een lort gebouwd om het gebied te kunnen verdedigen, wanneer dit noodig mocht zijn. Uit lort staat er thans nog en vormt natuurlijk een van de bezienswaardigheden van Zuid Alrika 1 Hierna tioü men ook wat verder het binnenland in en raakte men heler met het land op de hoogte. In 1795 ging de Kaap kolonie het eerst voor ons verloren en in Engelsche handen over. In 1802 kregen wij het weer terug, maar de vreugde duurde maar kort want in 1806 ging bet wederom voor Holland verloren en thans voorgoed. Spoedig hierna kwam al direct wrijving tusschen de boeien en de Engelschen, die zeer kinderachtig te wei k gmgen en het gebied zoo gauw mogelijk wilden vei engelschen. Uit zette kwaad bloed en door een complex van factoren ontstond «Ue Groote Trek». Hierna draaide de film «Op reis door Zuid Afrika» die ons tal van mooie kiekjes galop dit schoone land met zijn schitterende bergen, water vallen en vlakten. Vervolgens besprak de heer Haalmijer «Taal en afstamming van Zuid Atnka». Ook dit gedeelte boeide de aan wezigen en ook dit gedeelte werd verlucht door een goede smalfilm. Daarna behandelde spieker de groote moeilijkheden, waarmede de bewoners van bet schoone land hebben te kampen en waarvan de voornaamste wel Zijn,: droogte en de sprinkhanenplaag. Indien zoo n leger sprinkhanen over de gewassen strijkt, lijdt de hoer een enorme schade en verschillende malen ,is het voorgekomen, dat ze zelfs ge heel en al waren geruineerd. Tot slot toonde dhr. Bosheuvel ons de lilm over «Die Nasionale Krugerpark«, waarbij wij een kijk kregen op de schitterende colletiie dieren die in dit servaat geheel en al vrij leven. De voorzitter de heer v. d. Ven, dankte hierna den spreker voor zijn schitterende lezing en den heer Bosheuvel voor zijn mooie films en de aanwezigen voor hun belang stelling. „KUNST EN KRACHT". Zondag j.l. hield de R.K. Gymna stiekvereniging Kunst en Kracht een drukbezochte algemeene vergadering in de zaal van dhr. W. Pullens. De besprekingen waren voorname lijk gewijd aan het ophanden zijnde 20-jarig bestaan dat Zondag 19 dezer gevierd zal worden. De noodige rege lingen werden getroffen om een vlot verloop te verzekeren. Besloten werd de jubileum-uitvoe ring alleen toegankelijk te stellen voor leden, aspiranten en oud-leden met hunne huisgenoten, alsmede voor een aantal genoodigden. Wegens plaatsgebrek kunnen geen andere per sonen worden toegelaten, evenmin als kinderen beneden 16 jaar. Als men nagaat dat Kunst en Kracht ongeveer 100 leden en aspiran ten lelt en evenveel oud-leden, dan zal het duidelijk zijn dat ook hij de ge troffen regeling nog veel meer be zoekers verwacht kunnen worden dan de zaal van het Patronaatsgebouw kan bevatten. Er wordt geen entrée gehe ven. „DE ZONEN STENDAHL". Op uitnoodiging van de Harmonie der Jongenscongregatie te Drunen gaf de tooneelclub der Harmonie „St. Jan" gisterenavond een opvoering van het mooie tooneelspel in drie bedrijven „De Zonen Stendahl". Had deze tooneelclub onlangs met haar optreden ter plaatse een groot succes, in Drunen was dat gisteravond niet minder het geval. Een volle zaal genoot van dit stuk dat wederom naar men ons mededeelde op uitstekende wijze werd vertolkt. SMOKKELDRAMA IN WAALWIJK. Gisterenavond tusschen 9 en 10 uur is Waalwijk het terrein geworden van een modern smokkeldrama. Twee commiezen (Ambulanten) uit Tilburg stonden gisterenavond op het Westeinde gestationeerd. Een luxe Ford V 8, die zij aanhiel den. weigerde te'stoppen. De chauffeur gaf vol gas en met een suizende vaart vloog de auto WaaL wijks straten in. Ook de commiezen hadden echter een auto bij zich en to gen de andere achterna. Waarschijnlijk is het de bedoeling geweest van de smokkelaars, te trach ten een voorsprong op de commiezen te verkrijgen en dan uit den wagen te springen. Dit mocht hun echter slechts gedeeltelijk gelukken. In de Putstraat

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6