DRUNEN. - ÜÜSSEN. SPRANG—CAPELLE. KAATSHEUVEL. - sloegen de smokkelaars een doodloo pend straatje in. Een van hen wist te ontkomen, ter wijl de andere, zekere S. uit Eindhoven, in de kuit werd geraakt door een revol verschot van de commiezen en zoodoen de kon gearresteerd worden. Ook bij de achtervolging hadden de commiezen al waarschuwingsschoten gelost. Naar wij verder vernemen hebben de wonden niets te beteekenen. Het is slechts een vleeschkwetsuur. De smokkelaars hebben op hun sen- sationeelen tocht nog schade aange bracht aan het hek van het plantsoen in genoemde doodloopende straat. De smokkelwaar bleek te bestaan uit 5 balen suiker. Dr. Kolster verleende de eerste hulp. W. B. C. Uitslag van den gespeelden Biljart wedstrijd tusschen de reserve spelers van W.B.C., café van Berkel en Het Bandspel, café Fr. v. Helvoirt, die j.l. Maandag in café A. v. Berkel gespeeld is. is als volgt W. B. C. Het Bandspel Schonis 28 Verwiel 60 Hornes 42 P. Verhilst 60 v. Eggelen 51 H. Rom bouts 60 v. d. Hoek 51 B.v.d Pennen 60 v. d. Zanden 52 J. Leijten 60 Lamniers 47 B. Hornes 60 Vugts 38 v. d. Schans 60 309 420 Hoogste serie W.B.C. Lauimers23 Hoogste serie Het Bandspel P. Verhilst 13 VECHTPARTIJTJES. Zondagavond werden op verschil lende plaatsen in onze gemeente onder dezelfde jongelui flinke klappen uit gedeeld. Nieuwe fabrieken van Bat'a Andere fabricages dan schoenen. Naar verluidt is Bat'a van plan tot uitbreiding van zijn machine productie over te gaan. Hiertoe zullen door Bat'a drie nieuwe maatschappijen worden opgericht, aldus de «Deutsche Bergwerks- zeitung« en wel in de eerste plaats de firma Ocelek, met 'n aandeelen kapitaal van drie millioen kronen. Deze firma zal zich bezig houden met de fabricage en verwerking van ruwijzer, staafijzer, edelstaal, draad, plaatijzer, gegoten en gelaschte huizen. De tweede maatschappij zal de naam dragen van Nastroj en een aandeelenkapitaal bezitten van 1 millioen kronen. Zij zal de productie ter hand nemen van schroeven, apparaten, technische* installaties voor ziekenhuizen enz. De derde firma, »Start«, met een aandeelenkapitaal van 1 millioen kronen zal fietsen, motorrijwielen cn naaimachines vervaardigen. De nrma «Mahrische und Slowakische otrojirny A.G.« te Batow, welke bij ue Bat'a ondernemingen is aange sloten zal het meerendeel dezer uandeelen overnemen en tegelijker tijd haar eigen productie uitbreiden. Uitvoering. Dinsdagavond gaf de harmonie der Jongens-Congregatie haar eerste winter-uitvoeiing in de groote zaal, met medewerking van de tooneel- afdeeling der harmonie »St. Jan« te Baardwijk. Door de harmonie onder leiding van den heer H. Brok werd dezen avond geopend Op zeer verdien- stel ij ke wijze werden «Vieux Cama- rades« en «La Somnambule« uit gevoerd. Daarna trad de tooneelvereeni- ging uit Baardwijk voor 't voetlicht onder regie van den heer C. Mol. Opgevoerd werd het tooneelspel in drie bedrijven «DeZonen Stendahk van Bob Bertina. Wij mogen beginnen met te zeg gen, dat door de dilettanten van dit stuk gemaakt is, wat er van gemaakt kon worden, Hoe mooi de gegevens van dit stuk ook zijn, toch voldoet het niet. Het is te veel praatstuk, dat even goed zonder tooneel voor de radio zou kunnen worden op gevoerd. Ellenlange dialogen maken het saai en langdradig. Er zit te weinig actie in I Het mag gezegd worden, dat de acteurs die de hoofdpersonen vormden, deze actie die er dan nog in zat, uitgebuit hebben, soms zoo, dat het aan den overdreven kant was. Wanneer wij zeggen: het stuk is tegengevallen, dan slaat dit niet op de spelers, maar op den inhoud. Zooals wij reeds zeiden, hebben de spelers zooveel mogelijk de dingen uitgebuit, zoodat er zeker goede momenten, zelfs zeer goede mo menten in voorkwamen. Het gaat niet aan om het in zijn geheel de revue te laten passeeren Dat behoort niet tot onze compe tentie! En wanneer wij dan één bepaald deel willen noemen waar er de «langdradigheid en de praterij« dik op ligt, daii is het zeker het slot. Ouilrent de spelers willen wij opmerken dat Joüan (L. v. Crom- voirt) volgens onze meening dezen avond het best van alien zijn rol wist te vertolken. De Vader (H. Kolster) deed niet veel voor hem onder, doch deze speelde in het begin iets te onbesuisd, wat in het laatste deel veel beter werd. Toen was hij ongetwijfeld de beste acteur. Otto (M. Hoevenaars) deed het goed naast Vader en Johan, hoewel het verschil toch wel opviel. Dat hij enkele keeren struikelde, vergeven wij hem gaarne, met het oog op zijn bladzijden lange spreuken. Hier bij bleek dat zulke lange redevoe ringen aanleiding kunnen zijn om een speler van de wijs te brengen. Met iets meer ervaring kon Hoeve- naars op een lijn gesteld worden met de ueide voornoemden. bred (L. v. Huiten) deed het wel, maar zijn spel stond beneden dat der eerste drie. Wij hadden ook den indruk, dat hij zijn rol niet vlot kende, terwijl hij soms met zijn figuur verlegen zat. De routine zal een en anuer bij dezen speler veel goed doen. Muller (Schapendonk) deed het wel. Hij öiijlt echter nog te stil slaan. Daar nad gerust iels meer actie in mogen zitten. In het laat ste bedrijl ging dit al beter en werd veel goed gemaakt. De spelers die de bijrollen vervulden, waren on voldoende. Jammer was dat. Men bedenke wti, dat ook ditonderdee- len van het geüeel zijn, die veel aan een stuk kunnen goed maken oi bederven. Daar was onvoldoende aandacht aan besteed. De tooneel-aaukieeding wasgoed, evenals de verlichting. De spelers Hadden groote aandacht besteed aan hun cosluums, wat het cachet van het stuk ten goede kwam. Alles bijeen was het een verdienstelijke opvoering van een slechts matig tooneelspel. Als laatste opmerking willen wij hier nog eens wijzen op de uitspraak der z.g. vreemde woorden. Laat de spelers die toch goed uitspreken ot streep zo liever weg. En gaat dit niet, vervang ze dan voor goede Nederlandsche. Gaarne zullen wij »St. Jan<^ nog eens terugzien, maar dan met een minder praatstuk. R. K. W. V. Zondag na de Hoogmis kwamen de leden van de R.K.W.V. der ai- deeling Drunen in algemeene ver gadering bijeen onuer presidium van den heer H. Maas. Na het pittige openingswoord van den voorzitter werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en goedgekeurd. Uit het jaarverslag van den secretaris en den penning, meester ontleenen wij Het leden aantal was met 53 toegenomen, terwijl over het afgeloopen jaar een batig saldo geboekt kon worden. Voorzitter Maas dankte deze beide functionarissen voor hel vele welk in het afgeloopen jaar verricht en verzocht hen decharge te verieenen. Hierna nad de huldiging plaats van den secretaris, den heer J. v. Esch, in verband met i2'/2 jaar bekleeden van deze functie en van den heer J. Koniags, die gedurende tien jaar onafgebroken penning meester was geweest van deze af- deeling. Voorzitter Maas sprak de heide jubilarissen onder hartelijke woorden toe en dankte hen voor het vele werk, dat zij al die jaien voor de Werklieden vereeniging had den gedaan. Hij sprak de hoop uit nog vele jaren met hen te mogen samenwerken. Als aandenken aan dit feit werd door den voorzitter de beide heeren een vulpenhouder aangeboden. De heer v. Esch dankte den voorzitter en de leden voor deze huldiging en beloofde daarbij steeds de belangen van den werkman te zullen blijven behartigen, terwijl hij hoopte nog vele jaren te mogen medewerken aan den bloei der Arbeidersbeweging, die hij in zijn omgeving zoo sterk had zien groeien. De Coöperatie. Het aantal leden dat zich aansluit bij de verbruikscoöperatie van Kaatsheuvel wordt steeds grooter. Zoo ver. amen wij, dat dit aantal thans reeds ruim zestig bedraagt. Als bode voor deze inrichting is aangewezen de heer J. Schapendonk. De Volharding. Op Zondag 12 Februari wordt (;°or de Kon. Erk Harmonie de Volharding in de zaal van café Th. Elshout een uitvoering gegeven voor bare leden en donateurs. Daar zal dan optreden de illusionist-gooche laar Sakarini van Kinsbergen. Zooals altijd zal het aan belang stelling daarbij niet ontbreken. Solistenconcours. Op het Zondag te Haarsteeg ge houden solistenconcours van den Bond van Harmonieën in de Lang straat wisten verschillende leden van de Kon. Erk. Harmonie de Volharding een goed succes te boe ken. Zij kwamen voor de volgende prijzen in aanmerking: Afdeeling Uitmuntendheid: Duo: Th. v. Delft (piston) en M. Stiphout (trombone) eerste prijs; Tweede afdeeling; W. v. d. Steen eerste prijs; H. Bataille, eerste prijs; M. Maresial tweede prijs; M Stiphout, derde prijs. Derde afdeeling: A. Bataille, derde prijs; P. Pulles, tweede prijs. Zuster Padua t Na een kortstondige ziekte is Zuster Padua einde vorige week overleden. Vele jaren heelt deze zuster haar beste krachten gegeven aan het onderwijs der U.K. Bijzon dere Meisjesschool te Drunen. Maandagmorgen om hall tien had de plechtige uitvaart plaats van de overleden Zuster. De kerk was in diepen rouw gestoken en met vele geloovigen uit Drunen gevuld toen door een heerbroer van Zuster Padua de plechtige Rtquemmis werd opgedragen. Het parochiaal zangkoor voerde onder leiding van deu heerM.Ype- laar op veidienstelijke wijze de driestemmige H. Mis uit van Beinier. De lijkbaar werd gevolgd door een aantal familieleden en de hoogste klassen der R.K. Meisjesschool en het heele convent der Eerwaarde Zusters. Veie parochianen uit Dru nen gaven tevens blijk van belang, stelling. Op het kerkhof werd de absoute verricht door den pastoor uit Does burg de heet broer van Zuster Padua. Broeder Ambrosius. De oud-overste van het St.Fran- ciscusgeslicht, broeder Ambrosius is voorzien van de Sacramenten der stervenden. Het bouwen van een woonhuis voor rekening van den heer v. Son is opgedragen aan den aannemer Prinsen te Hank. Het verbouwen van een woning tot twee-gezinswoning voor rekening van de heer J. van Mierlo is gegund aan den heer A. v. Dongen alhier. Wederom werd op de Straat weg alhier een smokkelaar door kommiezen gesnapt. Deze bleek 1UUU boekjes sigarettenpapier bij zich te hebben. De persoon was afkomstig uit Hank. Dit is het derde geval in enkele weken tijds dat rijksambtenaren tegen smokkelaars met succes zijn opgetreden. Vergadering van den Raad der Gemeente Sprang Capelle, te houden op Vrijdag 10 Februari 1939, des namiddags half acht. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 30 Dec. 1938. 2. Beëediging gemeente-secretaris. 3. Ingekomen stukken. 4. Aanvraag van de Vereeniging voorC.V.O te Sprang orn beschik baarstelling van gelden krachtens Art. 72 der L. O. wet 1920 voor aankoop van meubilair. 5. MededeelingeD, SPRANG. In verband met de herdenking van het 40-jarig jubileum der Geref. Jonge- lingsvereeniging „Timotheus" alhier, trad j.l. Vrijdagavond in de Geref. Kerk alhier op Prof. Dr. K. Dijk, hoog leeraar aan de Teologische School te Kampen, met het onderwerp: ,,In het licht van Gods Verbond". Ds. B. A. van Lummel opende de sa menkomst en sprak een kort inleidend woord. Prof. Dr. Dijk, daarna het woord verkrijgende, achtte het een bijzonder voorrecht bij gelegenheid vaij het 40- jarig bestaan der J. V. hier een enkel woord te mogen spreken, nu wij bijeen zijn om gedachtenis te vieren van al het goede en groote dat God gedaan heeft in die 40 jaren. Oogenschijnlijk is dit 40-jarig jubi leum geen feit van wereldschokkende beteekenis, maar wie dat feit ziet in het licht van de H. Schrift is ook dankbaar voor het kleine dat God geeft, want ook hier heeft de trouwe Verbonds-God de J. V. gebruikt tot vorming van ver schillende generaties. Spr. ziet daarin wat Gods Woord ons geopenbaard heeft en wat de psalmdichters hebben bezongen, waarin de jeugd zoo'n bree- de plaats inneemt, als b.v. in Ps. 8. Wanneer de dichter begint met uit te roepen dat de Naam des Heeren heerlijk is over de gansche aarde en hij die heerlijkheid ziet in maan en sterren, dan noemt hij daar aanstonds bij de menschenkinderen, want die brengen God de bewuste aanbidding. In die aan bidding hoort de dichter ook de stem der jongeren. Hoe is het mogelijk, vraagt spr., dat Goa uit den mond der jonge kinderen Zich lof toebereid en sterkte grond vest? Het eenige antwoord daarop is: om dat de Naam van God is: Jehova, Hee- re. God des Verbonds. Is liet dan vreemd dat spr. den ar beid der J. V., den arbeid van geheel ons Geref jeugdwerk, ziet in het licht van het Verbond des Heeren? Wij be doelen met dien arbeid de jongeren te sterken, te vormen, te steunen en te be waren in den dienst des Heeren. Dien arbeid die hier ook 40 jaren is geschiedt, wil spr. zien in het licht van Gods Verbond, n.l. het Verbond Gods m ^iet jeugdwerk en in de jubileerende De eerste vraag die ons daarbij bezig houdt en tot bezinning roept, is: Wat toch eigenlijk het Verbond des Heeren is en wat de H. Schrift van dit Ver bond van God zegt. In den laatsten tijd wordt hierover veel gesproken, zonder te zien wat de H. Schrift daarvan zegt. Op die vraag kan spr. een heel kort antwoordt geven, n.l. de genadige be trekking die God tot stand heeft willen brengen met den mensch in het para dijs en nu in den gevallen zondaar door onzen Heere Jezus Christus; de innig ste en rijkste in alle verhoudingen waar in God den mensch geplaatst heeft die genoemd kan worden: God tot Zijn volk en dat volk tot God. Het verbond tusschen God en Zijn kerk is een verbintenis der liefde. Hoe dit mogelijk is? Alleen door God. maar wij moeten dit in verband brengen met de schepping van den mensch naar Gods beeld. God gaat in Zijn betrek king tot de verloste zondaren met hen niet om als een stok en een blok, maar God, Die den mensch schiep naar Zijn beeld en herschiep door Jezus Christus, behandelt de mensch als degenen die Hem lief zullen hebben uit vrije keus: Kies u heden wien gij dienen zult!. Spr. vraagt dan of het Verbond van God tweezijdig of eenzijdig is. De be antwoording eischt een nauwkeurig on derscheid van partijen, deelen en zij den. Er zijn twee partijen, God en Zijn volk, zooals in een huwelijksgemeen schap. Ook twee deelen, n.l. belofte en eisch, of omgekeerd, eisch en belofte. God roept op tot heerlijkmaking, maar met de belofte dat God liefde bewijst, alleen in den weg van geloof en bekee ring. Eigenlijk is er maar één zijde, want van het begin tot het einde, van de eer ste tot de laatste stap is het Gods gave, en ons werk is enkel genade, Gods werk, want het is God Die in u werkt, beiden het willen en het werken naar Zijn welbehagen. Alle roem is uitgeslo tenk Roem in vrije gunst alleen. Wanneer wij het zoo zien. zegt spr., worden veel moeilijkheden weggeno men. Wanneer Adam valt, is dan ook het Verbond verbroken, vraagt Prof. Dijk verder. Van 's menschen kant wel, maar God verandert nooit. God hand haaft het Verbond in den eisch van gehoorzamen, met de belofte en schenkt de moederbelofte en als God met Abra ham het Verbond sluit heet het: Ik zal uw God zijn en de God van uw zaad. In het Verbond beteekent tegelijk in Christus, want het Verbond mogen wij van het Verbondshoofd niet scheiden, want dat gaat in tegen de duidelijke openbaring in het Woord Gods, waar toe spr. wijst op het Verbond in de nieuwe bedeeling, waar de Schrift ons zegt dat de weldaden van Gods gena- deverbond zijn de vergeving der zon den door het bloed van Jezus Christus. Hoe staat het met onze kinderen, vraagt spr. Niemand zal durven bewe ren dat alle gedoopte kinderen zalig worden, want in den weg van geloof en bekeering zal dat moeten blijken. Als wij het zoo in het licht van Gods Verbond bezien, dan kunnen wij daar in ook aanschouwen ons Geref. jeugd werk. De J. V. bedoelt de jeugd te vor men, opdat zij straks berekend zijn om met den vijand te spreken in de poort. Hoe zouden wij moed hebben om met dit werk aan te vangen, zegt spr., wanneer we dit werk niet zien in het licht van het Verbond Gods. Als spr. niet van die beschouwing uitging, zou hij nooit den moed gehad hebben om zich met het jeugdwerk in te laten. Of spr. er vrucht van ziet? Het is niet alles goud, maar wanneer spr. ziet dat zich 75.000 jeugdigen rond Gods Woord verzamelen, dan ziet spr. daar in de bevestiging van Gods trouw en liefde. Prof. Dijk wekt op om krachtens de roeping naar den eisch des Heeren aan het werk te gaan, om zich te bekwamen voor het werk van de J. V. en besluit zijn met gespannen aandacht gevolgde rede. Uit de vergadering worden Prof. Dijk enkele vragen gesteld, die door den spreker werden beantwoord. Na een dankwoord door Ds. v. Lum mel en psalmgezang, ging Prof. Dijk voor in dankgebed. De feestelijke herdenking van het ju bileum he.eft Donderdagavond plaats. Maandagavond werd in 't Geref. Keikgebouw alhier een zendingsfilm vertoond van de Zending der Geref. Kerken in Ned. Indië. Ds. v. Lummel opende de slechts matig bezochte bijeenkomst en sprak een kort openingswoord, waarin hij een en ander meedeelde omtrent het geen te zien gegeven werd. De film die een beeld gaf van het zendingswerk op het zendingsterrein van Keboemen, liet achtereenvolgens zien het hoofdwerk, de schooldienst en de medische dienst. Aan het slot sprak Ds. v. Lummel de hoop uit dat deze avond de liefde en offervaardigheid voor het zendings werk mocht hebben vermeerderd en deelde mede dat op 15 dezer Ds. Mer- kelijn, emeritus-missionaris-predikant, in de Geref. Kerk over het zendinqs werk hoopt te spreken. Het 8-jarig zoontje van den land bouwer P. alhier kwam zoodanig te val len dat het een pols brak en genees kundige hulp moest worden ingeroepen. CAPELLE. De gemengde zangvereeniging ,,'t Ro- zeknopje gaf j.l. Donderdagavond in 't Mationskoffiehuis van den heer P. Pruijs- sers voor donateurs en hun introduced mei medewerking van de gemengde zang. vereeniging „Excelsior" uit Raarasdonks- veer een uitvoering, welke een volledig succes is geworden. Namens het bestuur werden de aanwe zigen welkom geheeten door den secre taris, den heer E. Colet, waarna onder leiding van den heer N. Snijers uil Raamsdonksveer opgevoerd wérd „Mal le Geert zangspel in drie bedrijven voor soli, duo en koor, van Mart. Schuil, muziek van Mart. Schuil en Rich. Hol. De koren werden op onberispelijke wijze \ertolkt en ook de solo- en duo-partijen werden schitterend gezongen en bewe zen,, dat de vereenigingen over uitste kende krachten beschikken. Ook de voor dracht was onberispelijk. Alle medespe lenden vervulden zonder uitzondering op uitstekende wijze hun rol en zonder bier- bij iets aan hel spel van de anderen t* kort te willen doen, willen we hier in het bijzonder vermelden de vertolksters van de rollen van vrouw Dibbel, bijge naamd „Blinde Mie", haar kleindochter Geerte en Barones van Helm. Mat het meest viel te bewonderen, de zuivere zang, de onberispelijke voor dracht, de costumeering, verzorgd door 't Costuumhuis Henri Schippers uit Rot terdam, of de verlichting, valt moeilijk te zeggen. Het geheel was werkelijk af en het applaus was dan ook welverdiend. Deze opvoering, welke de aanwezigen zeker een genotvollen avond heeft be zorgd, werd met een dankwoord van den secretaris gesloten, die zich hierbij nog speciaal richtte tot den directeur en de werkende leden Van de beide vereenigin gen. A.s. Donderdag 9 dezer des avonds half acht wordt deze operette nogmaals voor het voetlicht gebracht in het café van Mej. Wed. van der Haart aan de Nieuwevaart, welke uitvoering ook voor niet-leden tegen betaling van entree toe gankelijk is en waarvoor op den dag der opvoering des najniddags tusschen 12 en 1 uur in de zaal plaatsen besproken kun nen worden. Op Donderdag 2 Februari 1.1. kwam de afdeeling „Sprang-Capelle" van den Ned. Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen in het gebouw voor Chr. Belangen aan het Bruggetje in ver gadering bijeen. De belangstelling was, mede in verband met de uitvoering van de gemengde zangvereeniging ,,'t Roze- knopje", maar matig. De voorzitster, Mevr. Verhoeven-Blan- kers, opende de vergadering met de aan wezigen hartelijk welkom te heeten, waarna enkele huishoudelijke aangele genheden werden besproken o.a.: „Het Reatrix Fonds". Hierna werd bet woord verleend aan den heer Helbcrs uit Rot terdam, d(e een zeer interessante inlei ding hield over de azijn en daarbij hoofd zakelijk de oorsprong van dit artikel, cn speciaal die van de azijn van Tromp en Reub, behandelde. Door de zorgen van deze firma was een aardige „stand" in het vergaderlokaal ingericht, welke zeer de belangstelling der aanwezigen trok. Ter kennismaking met het product werd aan ieder een flesch azijn aangeboden. Nadat nog even gezellig nagepraat was, werd de vergadering door de presidente gesloten. Het was jammer, dat de belang stelling dien avond niet grooter was. Een volgende maal beter. Gedurende de maand Januari 1939 werden, ter gemeente-secretarie van Spr.- Capelle ingevolge den Vleeschkeurings- dienst aangegeven: 17 runderen en 63 varkens. Het bouwen van een woonhuis in de Kom voor rekening van den heer Joh. Molegraaf is opgedragen aan den aan nemer Savelkous uit Waspik. In de Ned. Ilerv. Kerk alhier hoopt op Donderdag 16 Februari a.s. des avonds 7 uur als spreker op te treden Ds. H. Bout van Rotterdam, die zal spreken over „Het leven na den dood". De Chr. Schoolverecniging aan den Loonschendijk zal op Vrijdag 24 Febr. a.s. des avonds half acht een algemeene ledenvergadering houden. De agenda vermeldt: 1 Opening. 2 No tulen. 3 Jaarverslagen van secretaris en penningmeester. 4 Bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de hee ren G. Koene, W. Smits en M. van der Hoeven en ter voorziening in de vacatu re, ontstaan door het bedanken door den heer J. den Hollander. 5 Rondvraag. 6 Sluiting. R.K. Voetbal DESK-VELOC. Het is voor het talrijke publiek een buitengewoon interessante wedstrijd geworden, welke door zijn geweldige spanning van het begin tot het einde nog zeer lang in het geheugen zal blij ven. Des moest' winnen en zij wonnen, L./

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7