ocMFMnn nieuws EEN KANTOOR- INGEZONDEN STUKKEN. LAATSTE BERICHTEN. BINNENLAND ADVERTENTIEN, Voor direct gevraagd Agenda's WERKVERSCHAFFING EN STEUNVERLEENING IN NOORD-BRABANT. Vanaf 17 December lag de werk verschaffing in de provincie Noord- Brabant stil evenals over het geheele land, zoodat einde December daar slechts 107 personen werkzaam waren voor het verrichten van noodzakelijk werk. Uitgenomen aan de Maaswer ken zijn thans de werkzaamheden weer hervat. Einde December werd in Brabant door 144 gemeenten aan 23515 personen geldelijke ondersteu ning verleend krachtens de Rijks steunregeling. Gemeenten met 100 of meer gesteunden waren: Asten 145, Bregen op Zoom 673, Berghem 107, Boxmeer 145, Boxtel 340, Breda 1722, Deurne 366, Eindhoven 2620, Etten 353, Gassel 126, Geldrop 217, Ginne- ken 374, Halsteren 137, Heesch 112, Helmond 1341, Herpen 152, Den Bosch 1580, Hooven 185,, Klundert 173, Loon op Zand 155, Made 122, Mierlo 125, Mill 107, Nunen 129, St. Oeden- rode 104, Oir.,chot 101, Oisterwijk 117, Oosterhout 566, Oss 942, Oudenbosch 108, O. en N. Gastel 177, Princenhage 200, Putte 291, Raamsdonk 259, Roo sendaal 572, Rosmalen 109, Rucphen 466, Schijndel 185, Someren 147, Stand- daarbuitèn 130, Steenbergen 128, Til burg 1668, Uden 240, Valkenswaard 170, Vlijmen 225, Vugbt 182, Waalre 107, Waalwijk 152, Waspik 100, De Werken 173, Werkendam 153, Woens- drecht 129, Wouw 146, Zevenbergen 270.- CU Marktberichten Huiden Over het algemeen is de huiden markt wat beter gestemd en de kooplust neemt toe. De prijzen aan de La Plata zijn b.v. voor zware Anglo B.A. ossen 57/s d.; reject ossen 5'/a d.; lichte ossen 55/8 d.; en koeien 53/, d. De verwachtingen zijn thans wat optimistischer gestemd, dan voor enkele weken,hoewel enkeleorigines momenteel wel wat al te stijf in prijs geworden zijn. Keesje de Ruijter verrichtte toch arbeid De rechtbank te 's Hertogenbosch heeft Vrijdag vonnis gewezen in de strafzaak tegen den caféhouder H. de R. te Waalwijk, vader van het bekende Waalwijksche biljartwon- de^en L. V., zonder beroep, thans woonachtig te Veghel, die in hooger beroep waren gekomen van von nissen van den kantonrechter. De vader was door den kantonrechter veroordeeld tot f100,boete, waar van f75,— voorwaardelijk, terzake dat hij, de ouderlijke macht uit. oefenend over zijn kind beneden 14 jaar, na schriftelijke waarschu wing van hel districtshoofd der arbeidsinspectie, niet had gezorgd dat dat kind geen arbeid verrichtte. De heer V. was veroordeeld tot f25,boete ter zake dat hij als hoofd en bestuurder van een onder, neming niet had gezorgd, dat in die onderneming geen arbeid werd verricht buiten de vosrschriften. De Officier van Justitie had be vestiging van het vonnis geëischt. De verdediger had ontslag van rechtsvervolging, subsidiair vrij spraak gepleit^ De rechtbank, vonnis wijzend, heeft beide verdachten wederom veroordeeld, doch ieder tot een geldboete van f 10,of 5 dagen hechtenis. MISIS SACRUM. Kinderarts »Dr. Engel.» Musis Sacrum projecteert deze week „Kinderarts Dr. Engel" een speelfilm van buitengewoon goede kwaliteiten, waarin Paul Hörbirger, de nieuwe ster Victoria von Ballasko, Oscar Sima en de kleine Arthnr Eugens op eminente wijze de hoofd rollen vertolken. Deze Duitsch sprekende film is een opmerkelijk succes geworden voor den regisseur Johannes Rieman. Het thema is eenvoudig, doch zeer boeiend en met een gezond sentiment. Het verhaalt de geschiedenis van een jonge weduwe die om in haar onderhoud en dat van haar zoontje Hans te voorzien als violiste optreedt in een café. Als zij op een avond de telefonische mededeeling ontvangt dat haar zoontje plotseling ernstig ziek is geworden, dan krijgt de Moeder de overhand op de Artiste en verlaat zij midden onder het spelen het toneel, wat haar ontslag ten gevolge heeft. Het kind wordt opgenomen in een kinderziekenhuis, waarvan Dr. Engel de directeur is. De jongen geneest snel en wordt de lievelingspatient van den dokter. De dokter en de jonge moeder worden op elkaar verliefd en Hans krijgt tenslotte, zeer tot zijn vreugde, zijn beminde Dr. Engel als papa. Zooals gezegd een eenvoudig thema, doch het ontroerend fijne spel van alle, zoowel groote als kleine medespelers, maken deze film tot één der beste van het seizoen. Actualiteiten uit binnen-en buiten land alsmede de zeer belangwek kende film «Verschroeide Aarde» een exclusieve reportage van een expeditie door donker Afrika com. pieteeren dit zeer aantrekkelijke programma, dat wij onze lezers dan ook warm kunnen aanbevelen te gaan zien. LUXOR BIOSCOOP. De Vliegende Zot. Luxor krijgt grootsteedsche allures. Twee schitterende hoofdfilms wor. dm er namelijk deze week gedraaid en wel de bekende film »De Vliegende Zot«, met de onvergete lijke Joe Brown, in de hoofdrol en »Een jongen van Stavast« met George O'Brien en Beatrice Roberts. Beide films die er zijn mogen. De vliegende zot geeft ons weer. eens een echt Amerikaansch ver haal, eigenlijk zonder inhoud, maar toch door de vele actie die er in zit aangenaam om te hooren en... te zien. Vliegtuigen, moord, smokelaars- prijs van een prijsvraag, onder wereld, journalistiek en mitrailleur, vuur, zijn de factoren, waaruit Edward Sedgwick dit RKO-produet heeft samengesteld en met succes, want het geheel is een spannende film geworden, met uitmuntende sterren en schitterende scènes, een film, die alleen reeds een bezoek aan Luxor waard zou zijn. Als tweede hoofdfilm zien wij de bekende sterren George O'Brien en Beatrice Roberts in het product van David HowardEen jongen van Stavast«. Op het witte doek hebben wij reeds allerlei soorten drama's gezien. Goud petroleum en grond zijn geliefde onderwerpen voor filmische grootheden om een dramatisch geheel om te weven. Ditmaal heeft men een houtdrama geënsceneerd. Drama is echter de juiste naam niet, maar hoe het ook zij, het gaat over hout en een jongen en een meisje, bovendien ontbreekt in deze film ook de booze heks niet. Zij ontpopt zich in de personen van 2 houthakkers, die tegen een lieftallige jongedame, die vol ijver de houtzaak van haar invalide vader voort wil zetten een complot hebben gesmeed. De held van het verhaal, een gemaskerde millionairszoon, die zeer bedreven is in het worstelen komt dit echter te weten, met het resultaat, dat hoe slecht er alles op een gegeven oogenblik ook voor staat, het complot wordt ontdekt, de smeders worden gearresteerd en de worstelaar millionairszoon met de heldin van het verhaal gaat strijken. GOUDEN JUBILEUM. A.s. Woensdag, 15 dezer, herdenkt de Onderlinge Veeverzekering te v.m. Baardwijk haar 50-jarig bestaan. Te 7 uur komen de leden in café ,,'t Vosje" van den heer WPullens bijeen en na de gebruikelijke jaar ver gadering-agenda te hebben afgewerkt en een terugblik te hebben geworpen op de afgeloopen 50 jaar, zal bet ver dere gedeelte van den avond op fees telijke wijze worden doorgebracht, waarbij ook voor den inwendigen mensch zal worden gezorgd. OUDERSAVOND K. J. M. In het patronaatsgebouw te v.m. Baardwijk gaf de K.J.M. uit die pa rochie een zeer geslaagde ouders- avond. De belangstelling was zeer groot en men beleefde er een genoeglijken avond bij de aardige tooneelstukjes en zangnummertjes die door de jeugdige K.J.M.-leden werden uitgevoerd. De Zeereerw. heer pastoor van Erp bracht in zijn dankwoord een welver diende hulde aan de actieve leidsters dezer afdeeling. - Zaterdag 1.30—2.45 uur Dames, aspiranten Gymn. Vereen. K. en V. Gymnastieklokaal Stationsstraat. Zaterdag en Zondag Luxor Bios coop »De Vliegende Zotcr. Zaterdag en Zondag Theater Musis Sacrum «Kinderarts Dr. Engek. Zondag 12 uur repetitie Mannen koor in Musis Sacrum. Zondag 12 uur. Repetitie Liedei tafel „Tot Bloei der Toonkunst". Zondag 7.30 uur uitvoering lieder tafel »Tot Bloei der Toonkunst« in de van dhr. P. van Cromvoirt. Maandag 89.30 uur. Gymnastiek lieeren K. en V. Gvmnastieklokaal O.S Dinsdag 78.30 uur. Gymnastiek dames K. enV. Gymnastieklokaal OS. Bestuur R.K. Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs. In de gisterenavond gehouden vergadering van de »R.K. Ver. voor Nijverneidsonderwijs aan Vrouwen en Meisjes» ie Waalwijk werden Mevr ITmmermans-Mastnoom en Mej.M. de Kort als nesiuursleden üerkozen. De bestuursfuncties werden als volgt verdeeld Pastoor H. Heezemans, Voorz. J. v. Uooren-de Greelf, Vice-Voorz. Drs. G. J. de Vries, Secr.-Penn. WAARSCHUWINGEN. Naar men ons mededeelt beeft de directeur van den Rijksdienst der ar beidsbemiddeling en werkloosheids verzekering aan de gemeentebesturen een schrijven gezonden, waarin bij de werkloozen waarschuwt, om niet op eigen houtje naar Duitschland te gaan en daar werk te zoeken. Veelal toch zullen zij hierin niet slagen, aange zien, een speciale toestemming noo- dig is voor Duitsche werkgevers om buitenlanders in dienst te nemen. Bo vendien, zit men met de moeilijkheid, dat al zou men werk kunnen vinden, de mogelijkheid zeer groot is, dat men geen geld over zal kunnen maken naar Nederland. Derhalve waarschuwt men hierte gen de betrokkenen, en verzoekt men altijd de bemiddeling in te roepen van de arbeidsbeurzen. De Commissaris van Politie te Arnhem geeft belanghebbenden in overweging, alvorens in relatie te tre den met de te Arnhem gevestigde wederkeerige maatschappij Nationale Crediethank Arnhem, zich om inlich tingen tot hem te wenden. Deze maatschappij is ten nauwste verwant aan de Nationale Onderlinge Financierings Maatschappij „Natomy" ie Arnhem, ten aanzien van welke maatschappij de Commissaris van Po litie te Arnhem belanghebbenden bij herhaalde malen geplaatst bericht eveneens in overweging gaf, geen rela ties aan te gaan alvorens hij hem in lichtingen te hebben ingewonnen. Mijnheer de Redacteur, In het verslag van de vergadering van de Christelijk Historische Kies- vereeniging in Uw laatste blad staat een storende drukfout, die herziening behoeft. Thans staat daar: «De Christelijk Historische Unie zal in 1939 haar beginselen, die zij voor 31 jaar onder gansch andere omstandig heden aanvaard heeft, en die niet gronden op de H. Schrift, ook thans propageeren». Het laatste gedeelte hiervan moet als volgt gelezen worden: en die zich gronden op de H. Schrift, ook thans propageeren. Hoogachtend Verslaggever. HET OVERLIJDEN VAN Z. H. DEN PAUS. Bewijs van deelneming over de geheele wereld. Graaf Ciano op het Vaticaan. Om half zeven gisteravond is de Italiaansche minister van buitenland- sche zaken, graaf Ciano, vergezeld van den Italiaanschen ambassadeur bij den Heiligen stoel, op het Vaticaan aangekomen. Hij bracht de deelne ming over der Italiaansche regeering. Vervolgens heeft hij zich, vergezeld van kardinaal Pacelli, naar de Six- tijnsche kapel begeven, waar hij het stoffelijk overschot van den Paus den Romeinschen groet bracht. Na ge knield en gebeden te hebben, bracht graaf Ciano opnieuw den Romein schen groet, waarna hij het Vaticaan verliet. Op de openbare gebouwen in Italië zal de vlag tot de uitvaart van den paus halfstok hangen. Alle openbare vermakelijkheden zijn gisteren ge annuleerd. Theaters en scholen zullen tot de uitvaart gesloten zijn. Rouwbeklag van Hitier. Hitier heeft staatsminister Meissner opdracht gegeven den apostolischen nuntius, mgr. Orsenigo te condolee- ren met den dood van paus Pius XI. Ook rijksminister Von Ribbentrop heeft den apostolischen nuntius de deelneming van hemzelf en de rijks- regeering doen toekomen. De paus in de Fransche Kamer herdacht. De president van de Fransche Ka mer, Herriot, heeft gistermiddag in de kamer hulde gebracht aan de nage dachtenis van den paus. De kamer heeft deze woorden staande aange hoord. Een telegram van Huil aan Kardinaal Pacelli. De Amerikaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken, Huil, heeft aan kardinaal Pacelli het volgend te legram gezonden: „Roosevelt wenscht u uitdrukking te geven aan zijn innige deelneming met [liet overlijden van Z.H. paus Pius XI. Zijn grootmoedige hoedanig heden, zijn ijveren voor vrede en ver draagzaamheid hebben hem de har ten doen winnen van alle rassen en godsdiensten. Het bericht van zijn dood heeft in de harten van alle Ame rikanen diepe droefheid veroorzaakt". Uit België. Rij de ontvangst van het doodsbe richt van Paus Pius XI hebben talrijke hooggeplaatste personen, onder wie de minister-president, de minister van buitenlandsche zaken, de presidenten van de Kamer en den senaat, de groot maarschalk van het hof, de secretaris van Koningin Elisabeth enz. persoon lijk of telegrafisch hun deelneming be tuigd aan den nuntius, mgr. Micara. Aan alle officieele gebouwen hangt de Belgische vlag halfstok. Ook elders in de stad zijn heel wat rouwvlaggen te zien. Duitsche persstemmen over den dood van Paus Pius XI. De Duitsche bladen drukken de be richten over den dood van Pius XI voor hel meerendeel op de huilenpa gina af, waarbij zij een uitvoerige be schrijving geven van den levensloop van den Paus. De bladen prijzen zijn prestaties op kerkpolitiek gebied, zijn persoonlijken eenvoud en bescheiden. Paus Pius XI, zoo constateert de Lokalanzeiger, heeft helaas geen be grip voor den levensstrijd van het Duitsche volk gehad en nooit een ob jectief, neutraal standpunt tegenover het nationaal-socialisme kunnen vin den. Grootis de verslagenheid over de geheele wereld, maar vooral in Rome. Duizenden verdringen zich om het Pauselijk paleis, wachtend op het cogenblik dat Z.H. in SI. Pieter zal zijn opgebaard. Madrid weer regesringszetel. Prof Negrin heeft medegedeeld, dat Madrid van nu af het hoofd kwartier zal zijn van de republi- keineche regeering. In een gemeenschappelijke bijeen komst van de vertegenwoordigers van alle republikeinsche partijen hebben deze hun vertrouwen in de huidige regeering uitgesproken, en zich bereid verklaard, elle nood zakelijke offers te brengen ter ver zekering van de verdediging der republiek en de onafhankelijkheid van Spanje. Reuter melet uit Valencia, dat de aankomst van Negrin en Del Vayo in de republikeinsche zone allen twijfel heelt weggenomen wat betreft de voortzetting van den strijd. De benoeming van Miaja tot opper bevelhebber van alle republikeinsche strijdkrachten wordt gezien als een bevestiging van het voornemen der regeering, door te vechten. Het moreel van de bevolking is onge schokt, aldus Reuter, ondanks de beproevingen, waaraan Gatalonië heeft blootgestaan. Defensie in de Eerste Kamer. Minister van Dijk heeft o.m aan de Eerste Kamer geantwoord ten aanzi n van onze defensie: De in September 1 opgedane ervaringen hebben aangetoond, dal het noodzakelijk is het aantal troe pen voor de grensbeveiliging aan zienlijk uit te breiden. De n^odige bevelen daartoe zijn gegeven. Het standpunt dat de regeering ten aanzien van den omvang dei- maritieme weermiddelen heeft in genomen, is geen ander dan dat in den kortst mogelijken tijd de ach terstand in het aanbouw programma moest worden ingehaald. Daarnaast is aan de aanschaffing van het lich tere materieel een belangrijke uit breiding gegeven. Met de mogelijk heid om koopvaardijschepen in korten tijd geschikt te maken voor oorlogsdoeleinden is en wordt re kening gehouden. Het noodwetje op de wilde bussen In de Eerste Kamer aangenomen De Eerste Kamer heeft gister middag het noodwetje betreffende de ongeconcessioneerde autobus diensten met 19 tegen 14 stemmen aangenomen. Het verdwenen Volksraadslid terecht De familie van den heer G. de Raad, het sinds 14 Januari spoor loos uit Utrecht verdwenen lid van den Volksraad, heeft gisteren een telegram uit Brussel ontvangen met de mededeeling, dat de vermiste zich in goeien welstand ten huize van een predikant aldaar ophoudt. De Utrechtsche recherche, hiervan op de hoogte gesteld, heeft uit irussel een bevestiging van d it bericht ontvangen. De familie heeft zich daarna ook naar Brussel begeven. 5e Internationale tentoonstelling te Luik. Reeds nu staat het vast dat Luik met zijn internationale tentoon stelling in den aanstaanden zomer iet doel van tal van touringcarreizen zal zijn. Het is het doei van deze tentoonsteling de voltooiing te vieren van het Alberts-Kanaal dat een ver- linding tot stand brengt tusschen de ïaven van Antwerpen en hetnijver- ïeidsbekken van Luik. De onmete lijke terreinen op beide oevers van de Maas aan de poorten van de stad zijn voor deze tentoonstelling geko zen. Heel wat menschen zal Luik ook met zijn oude geschiedenis trekken. In de grijze oudheid was de streek van Luik reeds bewoond. In 406 na Christus bestond hier 'n drukke kolonisatie. Achter elkaar zijn hier Kelten, Romeinen en Franken geweest. In 705 werd Luik gesticht als een Frankenstad, en van het riviertje Legia kreeg de stad haar naam. Zeer lang was Luik in gees telijk bezit, en de prins-bisschoppen hebben veel gedaan voor de eco nomische ontwikkeling der stad. Mijnbouw en metaal nijverheid kregen hier hun centium. In de 16e eeuw kwam de wapenfabricatie op. In de negentiende eeuw nam de industrie van Luik een hooge vlucht. Mear ook natuurschoonheid is hier rijkelijk te vinden. Niet alleen de tentoonstelling dus, maar ook Luik op zichzelf zal dit jaar in hel middel, punt van het Belgische tourisme staan. Zwijntjesjagers opereeren. Er zijn personen die een bijzon dere voorliefde aan den dag leggen voor de rijwielbelastingplaaljts, er zijn er ook die zich met het achter lichtje van een rijwiel tevreden stellen, ja, er zijn er zelfs die reeds tevreden zijn, wanneer zij de tilting van het achterlichtje in hun bezit hebben. Sommigen stellen zich hiermede echter niet tevreden en die lieden nemen het geheele voertuig mede. Zoo was het ook Donderdagavond. De heer K. had zijn fiets gedepo neerd in den dam bij den heer Zeegers in de Grootestraat alhier. Toen hij echter terugkwam en zijn rijwiel weer in bezit wilde nemen, was het nuttige instrument ver dwenen. Tusschen kwart over tien en elf uur is dit gebeurd. De politie hee.t de zaak in onder zoek. -j- f Heden overleed na f een kortstondige ziek te, voorzien van de laatste H. Sacramenten der Ster venden onze innig geliefde Man en der kinderen zorg zame Vader, Johannes Lambertus van Bladel, Echtgenoot van Adriana v. d. Elshout. in den ouderdom van 44 jaren. Namens de familie, WED. VAN BLADEL- v. d. ELSHOUT. Waalwijk, 10 Feb. 1939. bekend met machine- schrijven. Zich aan te melden ANDRÉ VAN HILST N.V. Hoofdkantoor Waalwijk. HlUi <UUUUUh

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 11