Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. „NOORD- BRABAND 1843 Buitenlandsch Nieuws. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen, Automatiek PULLES-HEESBEEN. Voorkomt verkoudheid en keelpijn. NUMMER 14. ZATERDAG 18 FEBRUARI 1939. 62e JAARGANG. en uur r iamp rand ers-— Jegd. ining lam - r de de oden laats be— king ?min een ïdels ïred. noet rden oor ver. Jrs Sew ioen Dver xi__ den bet per ken gen. ver- iche de illes lerd 3 de te •lle- iisje en *ein op ten ijn. rtje oen den ?an isje tige het lige de va le it Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. MINISTER PATIJN VERMAANT. Zou er wel iets zoo oud zijn als cri- tiek? Reeds in de oudheid is het voor gekomen, ja in ernstige mate zelfs, zoo dat er oorlogen door ontstonden. In al le eeuwen door heeft de geschiedenis de critiek ,gekend, goede en slechte cri- tiek. De goede critiek had goeds ten gevolge, maar de afbrekende critiek verbittering en oorlog. Onze minister van Buitenlandsche Zaken schijnt zich zeer goed bewust te zijn van de ellendige gevolgen, die te ver doorgevoerde critiek op alle gele dingen van het maatschappelijk leven kan hebben. In de Memorie van Antwoord op het verslag van de Eerste Kamer zegt hij: ..meer schade dan zij wellicht zelf ver moeden. doen zij, die al dan niet moed willig de grenzen overschrijden van de critiek, welke in tijd van elkander bot sende en elkander onderling uitsluiten de ideologieën en haar practische con sequenties. op zichzelf onvermijdelijk is. Jammer schieten dezulken tekort in die wijze matiging, die juist nu geboden is, wil ooit een normaal internationaal ver keer tusschen landen en volkeren zich kunnen herstellen, een ideaal dat altijd aan de regeering voor oogen zal blijven staan." Velen kunnen aan deze wijze woor den van onzen minister van Buiten landsche Zaken een lesje nemen en wanneer zij deze les goed leerden en er ook naar handelden zou de internatio nale, maar ook de nationale toestand er heel anders, heel wat beter uit zien. In de binnenlandsche politiek belem mert de overdreven critiek iedere po ging tot samenwerking tusschen de ver_ schillende politieke partijen. Kamerle den, in Den Haag om de belangen van het vaderland te behartigen, zitten el kaar allerlei kleine geniepigheidjes aan te wrijven. Politieke partijen, trachten eikaars aanhangers af te snoepen, door een onrechtvaardige critiek, die boven dien in vele gevallen op zuivere leu gens gebaseerd is. Critiek wordt tegen woordig gebruikt als reclame-object. Men weet, dat er vele menschen zijn, die door den abnormaal slechten tijd verbitterd zijn op alles en nog wat. Die personen worden in de netten van be paalde partijen gelokt, door een over dreven en ongezonde critiek op de re- geeringspartijen. Ieder feitje, hoe klein ook, wordt uitgebuit om er munt uit te slaan. De meest gewone dingen wor den verdraaid en veranderd in critiek, in critiek die aanhangers moet brengen. Wij kunnen hierover niet in bijzonder heden treden, want dit zou ons te ver voeren. Er zijn zooveel voorbeelden, dat de lezer ze maar voor het grijpen heeft. Kan dan in het eigen land de critiek voeren tot kibbelpartijtjes, tot verwaar- loozing van de landsbelangen, tot on gehoorde propaganda, nog veel erger is dit wanneer deze zelfde soort critiek wordt toegepast op het buitenland. Hoe vaak is het niet gebeurd, dat een land jarenlang met een nabuurstaat in vrede en vriendschap heeft geleefd, dat twee landen producten uitwisselden tot grootere welvaart van beiden, en dat plotseling door een verbitterde critiek van een heethoofd of een groep heet hoofden, die het niet met een en ander in bedoeld land eens waren, een gram schap werd ontketend, die de vriend schapsbanden verbrak of toch in ieder geval veel losser maakte. Dan loopt het soms nog verder. Denkbeeldige ge schillen rijzen. De denkbeeldige ge schillen worden gestimuleerd door de heethoofden, die de ontstekers zijn van de gewetenlooze critiek. Ten laatste voelt niemand meer het denkbeeldige van de geschillen. In beide landen is de gedachte ontstaan, dat er werkelijk groote geschillen zijn, die opgeruimd moeten worden en het loopt zoover, dat er na een diplomatieken oorlog een ge wapend conflict ontstaat, eigenlijk zon der eenige reden, maar uitsluitend als gevolg van een ter ver doorgevoerde oneerlijke critiek, die er soms op ge richt is de belangen te dienen uitslui tend van de aanstokers. Hierdoor kun nen landen en volkeren in het verderf worden gestort. Wij zullen de laatste zijn om te be weren, dat critiek niet geoorloofd is. Integendeel, een gezonde, opbouwende matige critiek kan veel goeds tot stand brengen en kan leiden tot een beter be grijpen van eikaars standpunt en tot een doeltreffender samenwerking, maar wij doelen hier op de critiek, die zich vooral uit, zoowel in binnen- als bui tenland in groote lastercampagnes. Velen, vooral personen, die gaarjie de pen hanteeren, kunnen van de wijze woorden van minister Patijn veel lee- ren. Wij hopen dan ook, dat zijn woor den in breeden kring begrepen en op gevolgd zullen worden en zijn ver heugd over de laatste alinea van het geciteerde, n.l. dat een normaal inter nationaal verkeer tusschen landen en volkeren steeds het ideaal is, dat de regeering voor oogen zal blijven staan. DE „DURE GROND STOFFEN"! De N.R.Ct. heeft er behoefte aan ge had eens te laten zien, hoe het orgaan der N.S.B., dat altijd aan de zijde van de nat. soc. en fascistische mogendhe den den zedemeester speelt over de Nederlandsche pers, zich zelf uitlaat over de vreemde democratische mo gendheden. Daartoe dient het volgende citaat uit het Nat. Dagblad: ,,Het nationaal-socialisme is de ver heffing van het volk tegen het parasie- tendom, het is de opstand der verdruk ten, der geknechten tegen het harte- looze kapitalisme. Zooals elk volk om zijn vrijheid strijdt, zoo pogen ook Duitschland, Ita lië en Spanje, de boeien, die de zatte, de rijke, de kapitalistische staten deze landen aanleggen, te verbreken. De groote koloniale mogendheden stikken in hun grondstoffen, doch zij laten er de bezitlooze staten even bloe dig voor betalen als het arbeidersvolk voor de winsten van het parasiteerende grootkapitaal moet werken. De bezitlooze staten staan op. Zij bedanken er voor ten eeuwige dage tot een proletarisch bestaan te worden veroordeeld. Binnen eenige dagen zal men meer weten. Zal men weten of Engeland en Frankrijk bereid zijn de Duitsche kolo niën terug te geven en Italië en Spanje levensmogelijkheden te bieden." We laten nu daar, zegt de N.R.Ct., in hoeverre het Nat. Dagbl. hiermede ook al noemt het alleen de .groote" koloniale mogendheden het eigen Nederlandsche nest bevuilt. Wij zijn dat overigens van die zijde gewend. Maar hoe staat het met die grondstof fen uit de koloniën? Volgens de bekende statistiek van Genève komen slechts 3 zegge drie pet. van de grondstoffen uit de ko loniën. Toch wordt hier de schijn ge wekt, alsof het alleen of voornamelijk om de koloniale grondstoffen gaat. Met koloniën is men dus in dit opzicht niet gebaat. Voorts wordt beweerd, dat de ..be zitlooze staten" er „bloedig" voor moe ten betalen. Zij betalen denzelfden prijs als ieder ander volk, ook als die kolo niale mogendheden zelf. Waar is al leen. dat die „bezitlooze staten" bezit loos zijn, maar niet omdat zij geen ko loniën hebben, maar omdat zij zich, door hun uitgaven voor oorlogsdoel einden, hun gedirigeerde oeconomie en andere onverstandige maatregelen, fi nancieel en oeconomisch uitgeput heb ben en daarmede het aftreden van Schacht spreekt in dit opzicht boekdee- ien nog verder gaan. Het vraagstuk der „grondstoffen" wordt sterk overdreven door de groote mogendheden van thans, die niet over koloniën beschikken. Niettemin: in be ginsel is het billijk, dat de grondstoffen- voorraad der wereld voor alle volkeren gelijkelijk wordt beschikbaar gesteld. Daarover moet gepraat worden eiï daarnaar moet worden gehandeld. Maar dan moet over méér wor den gepraat. Het gaat niet enkel over die 3 pet., in de koloniën aanwezig. Het gaat over 100 pet, der grondstoffen. Duitschland heeft binnen zijn rijksgren zen tal van grondstoffen, welke andere volken missen en noodig hebben. De vrije wereldhandel, gebaseerd op de uitwisseling van eikaars overschot ten, moet worden hersteld. LEVENSVERZEKERING IV WAALWIJK EEN KIESCHE ZAAK. Alle goede Nederlanders verheugen zich oprecht over de mededeeling, wel ke hun in delicaten vorm werd gedaan over een blijde gebeurtenis, welke zich nogmaals in het prinselijk gezin bij Gods genade in afzienbaren tijd zal kunnen voltrekken. Moge deze mede deeling niet wederom het sein zijn ge weest van een opdringerige nieuwsgie righeid en smakelooze voorpret. Dat was vóór de geboorte van prinses Bea trix wel héél erg. Niet alleen dat de stilte, welke aan een verwachting eigen behoort te zijn, zoo deugdelijk mogelijk werd verstoord door een lawaaierige voorbereiding van het geboortefeest, ook alle schroom en terughoudendheid was volkomen zoek; ze werden zelfs niet meer tegenover kinderen betracht. Een andere uitwas van de blijde- verwachtings-hypnose was de vor ming van een uitgebreid grapjes-re pertoire". waarmee men zich „onder mekaar" vermaakte. We meenen het altijd niet zóó slecht als we ons uiten, we zijn of worden grof, wanneer we uiting willen geven aan gevoelens, die ons eigenlijk diep treffen. Dan maskeeren we onze be wogenheid achter een mom van onver schilligheid en erger. Laten we dat niet doen. Een blijde verwachting is eigenlijk énkel een zaak om er over te denken in reine gedach ten; en om te bidden voor hare ver vulling. Moge ons volk in groote bescheiden heid en terughoudendheid het oogen- blik verbeiden, waarop het zoete ge heim der geboorte van een menschen- kind in het gezin eener jonge moeder onze toekomstige Landsvrouwe weder zal worden voltrokken. KOMT EVEN SMULLEN. uitsluitend van Ie kwaliteit kalfsvleesoh. ABONNEERT U OP DIT BLAD. De bijzetting van Paus PiustXI. Een indrukwekkende plechtigheid- Dinsdagnamiddag is in de Absis- kapel van den St. Pieter te Rome het stoffelijk overechot van wijlen Paus Pius XI ter aarde besteld. Nadat om 12 uur de St. Pieter voor het publiek gesloten was, be gon legen drie uur de toevloed der genoodigden voor de eigenlijke bij zetting van den overleden Paus. Deze genoodigden waren betrekke lijk weinig in getal en eigenlijk uit sluitend personen, die met bet Va- ticaan in nauwer contact leven. In bet koor ontwikkelde zich daarna deluisterrijke kleurenpracht, die aan de plechtigheid in de St. Pieter, onverschillig of het een feest van glorie dan wel een gebeurtenis van rouw betreft, steeds luister verleent, wijl St. Pieter nu eenmaal steeds een feestelijke, een triumlee- rende kerk is. Eenige minuten over vieren klonk uit de verre Sacramentskapel een koorgezang dat langzaam naderde, ten teeken dat de stoet zich had gevormd. Er werd ontroerend ge zongen door de zangers van de Cappella Giulia. Langs den weg, dien de stoet door de kerk moest afleggen, werd een afzetting gevormd door eenige honderden pastoors van kerken in Rome. Na aankomst van de stoet in de kerk, volgden gezang en plechtig heden daarna werd de lijkbaar in een kist gelegd en deze vervolgens in een looden kist geplaatst welke geheel dicht gesoldeerd werd,waar mede nogal eenigen tijd gemoeid was. Met veel ceremonieel werd dan de gesloten kist voorloopig neerge laten in de grot. Later zal de kist in de definitieve sarsophaag worden opgesteld. Langzaam verlieten daarna de genoodigden de bijna in duisternis gehulde kerk, diep ontroerd door de indrukwekkende plechtigheid, die bijna drie volle uren had ge duurd. Versterking der luchtvloten van Engeland en Frankrijk. Enorme bedragen uitgetrokken. Sir John Simon, de kanselier van de Britsche schatkist, heeft in het Lagerhuis medegedeeld tot nu toe reeds voor bewapenings doeleinden ongeveer 200 mill. p. st. geleend is. In de toekomst kan hiervoor nog een bedrag van 630 mill. p. st. in worden opgenomen. In het geheel zullen de defensie uitgaven voor de eerste drie jaar, met inbegrip van het volgende be- grootingsjaar, dat 1 April begint, ruim 1173 millioen pond bedragen, terwijl de totale uitgaven voor de 5 jaar oorspronkelijk waren geraamd op 1millioen pond. Dit bedrag zal belangrijk worden overschreden. Simon heeft medegedeeld, dat, in het program van 1939 nog twee slagschepen zullen worden opgeno- meu, zoodat in het geheel 9 Uezer schepen 111 aanbouw zullen zijn. Het programma voor 19ó9 voorziet in den bouw van twee nieuwe ilotlielljes torpedojagers en twintig snelle escorte-vaartuigen van een nieuw type. Er zal voorts nog een viiegtuigmoederschip worden gebouwd. De Royal Air Force wordt dus danig uitgebreid, dat er 20U#UUU man recruten voor moeten worden aan geworven. Omstreeks 31 Maart zal het aantal vliegtuigen der eerste linie tot 17,550 zijn geslegen. De „Temps" publiceert de vol gende bijzonderheden omtrent de uitbreiding van de Fransche lucüt. macht. Het uitbreidingsplan behelst het in linie brengen van 23UU moderne oorlogsvliegiuigen, den houw van ongeveer 48u0 vliegtuigrompen en 12.DUO motoren. De belangiijkste orders, die in de Vereenigde Staten zijn geplaatst, hebben ten doel den uitvoeringstermijn van dit plan te Ivorol gebruikers zijn zelden veikouden en hebben zelden keelpijn, omdai deze tanupasta den mond dagelijks giond g desinfecteert. verkorten en den voltooiïngsdatum van het plan, oorspronkelijk bepaald in het voorjaar van 1940, te ver vroegen. Een dertigtal Curtiss-jachtvlieg- tuigen bevindt zich thans reeds in Le Rourget of Villacoublay. De* aankomst der toestellen geschiedt regelmatig. Men verwacht de eerste bestelde bombardementsvliegtuigen in Juni. Reeds dezen zomer zal dus de sterkte van het Fransche luchtleger aan zienlijk zijn toegenomen. De totale kosten van de bestelde toestellen zijn niet officieel bekend gemaakt; er is een bedrag genoemd van 63 millioen dollar. De vlootcommissie uit het Ame- rikaansche Huis van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen dat, beoogt 'n crediet van 68.400 000 dollar beschikbear te stellen voor de ontwikkeling van de luchtvaart en vlootsteunpunten op Alaska, in de Caraibische Zee en in den Stillen Oceaan. Het Huis van Afgevaardigden heeft het bewapeningsprogramma, dat de verdediging van de Vereenigde Sta ten moet verzekeren, en waarvan de uitvoering in totaal 552 millioen dollar zal kosten goedgekeurd. Vereeniging van katholieke jongemannen verboden. Himmler, de chef van de Duitsche politie, heeft op grond van de be kende wet tegen arglistige aanvallen op den staat de vereeniging van katholieke jongemannen in Duitsch- De Echo van het Zuiden, Waalwybsche en Langstraatsehe Courant. [-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1