Binnenlandsch Nieuws. PRESTO PROBAAT FEUILLETON 7n een oogwenk4-6 bgïden fuze/dyke Maggi s Bouillonsoep vooi, slechts 10 cent VOOR WAS EN VAAT DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5ct. PER PAK land verboden. Tegelijkertijd zijn bij voorbaat alle organisaties ver boden, die voor deze vereeniging in de plaats zouden kunnen treden. Italiës expansiegeest een gevaar voor Egypte. Hoewel de diplomatieke drukte in Europa gewoonlijkde volleaandacht en de gebeele bescnikbare ruimte vraagt, is het toch ook wel eens inte ressant, ja zelfs noodig en nutlig om wat verder te zien. Meermalen is er tuch over gesproken, dat Italië en Duitichland bezig zijn een plan te ontwerpen voor een andere verdee ling van Afrika als koloniaal gebied. En als men de voorbereidingen daartoe nagaat,dan blijkt dat Egypte een sta-in-den-weg is voor Iialië's uitbreidingsplannen en dat de weg van den jongenonafhankelijken staat Egypte niet over rozen gaat. Zijn politieken hemel wordt verduisterd door de honderde Italiaansche oor logsvliegtuigen, welke in Lybië in gereedheid worden gehouden, terwijl men verder er ook allerminst on kundig is van het feit, dat daar ge makkelijk een leger van 80.000 1U0Ü0U man bijeen te brengen valt, zooals onlangs reeds geschied is. Voorts weet men er heel goed, dat langs de geheele grens van Lybië en Egypte tot aan den Soedan ver sterkingen worden aangelegd en dat alles wordt voorbereid voor een eventueelen oorlog. Het vredelievende Italië heeft dus niet alleen „natuurlijke aspiraties" ten opzichte van Frankrijk, zit niet slechts Engeland dwars in de Mid- dellaudsche Zee, maar verontrust bovendien Egypte! Immers, af en toe „vallen" Italiaansche vliegtuigen „wegens benzinegebrek" op Egyp- tischen bodem, maar de omstandig heden, waaronder deze incidenten zich voordoen, verraden op zijn minst groote nieuwsgierigheid bij de Italiaansche legeraanvoerders! ten aanzien van Egypte's verdedigings stelsel. Echter staan, méér nog dan de militaire situatie, de gevaren, *elke de Italiaansche Kolonisatie in Lybië met zich meebrengen, niet alleen voor dit land zelf en voor Egypte, maar ook voor het geheele naburige Oosten in het middelpunt der be langstelling. Er zouden zich reeds 100.000 Italia nen in Lybië bevinden, maar vol gens het fascistische programma zal dit aantal opgevoerd worden tot 5.0 )0.000 (vijf millioen). Men is reeds bezig dit programma-onder deel te verwezenlijken door de over brenging van zeer aanzienlijke groepen Italiaansche boerenfamilies. Op den duur zal de ingezeten Mo- hammedaansche bevolking uit de vruchtbare gedeelte verdwenen zijn, terwijl tusschen de grenzen van Tunis en Egypte zich'n millioenen- sterkte Italiaansche bevolking zal bevinden. Als na weinige jaren de Mohammedaansche bevolking van Lybië tot een minderheidspositie zal zijn afgedaald, zal ze haar feite» van „De Echo van het Zuiden". 22) Och, ik zal altijd nog den troost hebben, dat er een heeleboel anderen zijn, die dat lot deelen. Praat toch niet zoo, zei de vrouw geprikkeld. U moet maar niet naar hem luisteren, meneer Halfont. Hij raaskalt maar wat; dat doet hij wel meer. O, wat dat betreft, geloof ik dat we dat allemaal wel eens doen, zei Halfont lachend. Nu, ik wou maar, dat jij Misedok niet neergeschoten had, vervolgde de vrouw. Ik zal morgen dadelijk een nieuwen hond zien te krijgen. Bij Be- jana hebben ze er wel een, en als we die hier vastbinden, ben ik al heel wat geruster. Als je maar zoo'n beest hebt, blijven de inlanders 's nachts wel op een afstand. U schijnt u nogal zenuwachtig te maken, mevrouw, zei de gast ver baasd. Ja, ik wou wel dat we hier van daan gingen, we hebben hier lang ge noeg gezeten. De toon waarop ze dat zei gaf aan haar woorden een bijzondere beteeke- nis, maar haar man deed alsof hij niets hoorde. Hij had met opmerkelijke zorg en in zeer langzaam tempo een pijp ge stopt. Hij stak juist zijn hand in zijn zak om lucifers te voorschijn te ha len, toen.... pang, boem, de kamer lijke beteekenis voor het Mohamme daansche Egypte hebben verloren, Met groote bezorgdheid wordt de ontwikkeling van een en ander door Egypte gadegeslagen. Reeds is er op gewezen, dat alles wat in Pale stina gebeurt in wezen raindej ge- vaailijk is dan de bezetting van Lybië. Reeds is Italië begonnen met een aandeel te eischen in het Suez kauaal. Ook is in Italië al geatten deerd op de wenscnelijkheid om van den Nijl eeu internationale rivier te maken en om met de Nijl-wateren het Zuidelijk gedeelte van Lybië te bevloeien, bleeds heeft Egypte zich gekant tegen nitbreiding van de be- vloeiïngs gebieden van den Nijl. Men kan zich dus indenken, hoe men in Egypte staat tegenover den Italiaan- schen expansie-geest. Van een compromis tusschen de Italiaansche uitbreidingszucht in Noord Afrika en de Egyptische onalhankelijkheid kan geen sprake zijn. Egypte, het vruchtbaarste en meest-or.twikkelde deel van Noord- Afrika, ligt juist tusschen het Ita- met rook gevuld werd en de glas scherven hun drieën om de ooren vlo gen. Buiten hoorde men een mengel moes van onbestemde geluiden. Een oogenblik zag Halfont, dat de ander een rookende revolver in de hand hield, en toen ging de lamp uit. Wees toch stil, snauwde Har- land als antwoord op den onderdruk ten gil van zijn vrouw. Ga ergens an ders zitten, maar zeg geen woord, fluisterde hij op een toon, die geen tegenspraak duldde. Halfont zorgde ervoor tusschen de vrouw en het kapotte raam te blijven, waaruit het nog steeds glasscherven regende. Toen zijn oogen aan de dui sternis gewend waren, kon hij een iets minder donkere streep tusschen het luik en de raamlijst onderscheiden en ook het door de kogels gemaakte gat. Niets verbrak de stilte totdat Harland langs hen heen naar de keuken sloop. Blijf waar je bent, fluisterde hij, ik kom dadelijk terug. Ze hoorden hem zachtjes de deur openen, die van de keuken naar bui ten leidde, en Halfont en de vrouw bleven achter in het donker, in span ning wat het volgend oogenblik hun brengen zou. De hand van het kind-vrouwtje zocht de zijne. Ik ben blij dat u hier is, fluister de zij. Ik ben vreeselijk zenuwachtig. Ik weet niet wat mijn man van plan is, maar als het op handelen aankomt, deinst hij nergens voor terug. Ik zou wel willen weten, hoeveel van die ke rels er zijn. Er kunnen er net zoo goed vijftig als vijf zijn, en hij is alleen. Ja, maar u moet toch in geen ge val naar hem toe gaan, antwoordde tot luitenant-generaal en benoemd tot opperbevelhebbers van centraal Spanje, volgde Zondag te Madrid de eerste ministerraad onder het gebulder der rechtsche kanonnen. De nationalistische artillerie kan n.l. de geheele stad bestrijken. De projectielen vielen in alle wijken en veroorzaakten heel wat slacht offers. Nadat 'n door president Azana geteekend decreet was gepubliceerd, volgens hetwelk de zetel der regee ring weer te Madrid is gevestigd, werd de vergadering geopend, die den geheelen middag in beslag nam. Inmiddels gaat Franco's lucht macht voort met het bombardeeren van de steden Valencia, Jaliva, Ali cante. Madrid enz. Duizenden vluchtelingen keeren terug. Groot is het aantal vluchtelingen, dat nu vanuit Frankrijk weer naar het rechtsche Spanje terugkeert. In verband daarmede zijn de nationa listische autoriteiten er toe moeten overgaan den toegang voor militie soldaten uit Catalonië te onderbre- Halfont ook fluisterend. Ik heb mijn revolver nog met negen kogels er in en ik geloof niet, dat er meer dan een stuk of zes kerels zijn. Ze hebben mij natuurlijk voor ,uw man aange zien en zijn nu hierheen gekomen. O, dat is het werk van Ndabama- toba, zuchtte zij, wat was het dwaas om ruzie met hem te maken. Halfont combineerde wat hij nu al zoo had gehoord en concludeerde, dat Harland blijkbaar met een machtig stamhoofd in conflict was geraakt en dat deze het nu op zijn leven gemunt had. En daar hij zoo sprekend op Har land leek, liep hij ook gevaar, en wat dat beteekende, had hij reeds onder vonden. Hij was eerst van plan ge weest zich niet met de zaak in te la ten, maar de vrouw, die daar zoo angstig aan zijn zijde stond en de ge dachte, dat zijn tijd en zijn leven voor hem toch geen rol meer speelden, de den hem van idee veranderen. Er was niemand, wien het iets kon schelen of hij leefde of niet. Hij was hier ge komen op zoek naar avonturen, en hier waren ze. en nog wel van de beste soort. Zijn gedachten gingen vol bitterheid terug naar Agnes Ingatrew, en naar wat zij gezegd had op dien zonnigen zomeravond. De deur piepte even heel zachtjes, en de stem van den man werd weer hoorbaar. We hoeven niet bang te zijn, dat ze ons weer lastig zullen vallen, ze zijn er vandoor. Die kerel, dien ik ge raakt heb, schijnt niet dood te zijn, maar toch wel ernstig gewond, want ze droegen hem weg. Misschien is het nog maar gelukkig dat ik hem niet heb dood geschoten, want zoo hebben canonieke voorschriften opnieuw geconsacreerd worden. De strijd in China. Uit tal van gegevens blijkt, dat de nieuwe Japansche minister-president Hiranoema, alle binnenlandsche hervormingsplannen heeft moeten laten varen, om alle krachten naar buiten te kunnen gebruiken. Zijn voorganger Konoje is moeten heengaan, omdat hij vredespogingen in bet Chineesch-Japansche conflict heeft gedaan. De regeering Hiranoema zal dus de consequenties hebhen te aan vaarden van de expansie politiek van Japan. De voorzitter van den Mongool schen autonomen politieken aard verklaart, dat Mongolië steeds een integreerend deel van China zal blijven uitmaken en voegde bieraan toe dat Mongolië Tsjang Kai Sjek zou steunen in zijn strijd tegen Japan. De Mongolen organiseeren guerilla- eenheden en oefenen manschappen, om den Japanschen aanvallers tegenstand te bieden. Voorts wordt gemeld, dat maar schalk Tsjang Kai Sjek aan generaal Wang, den garnizoenscommandant op het eiland Hainan, bevel heeft gegeven zich tegen de bezetting van ze voor zichzelf een excuus om weg te gaan; die nikkers zijn nog trotsch ge noeg, wat dat betreft! En terugkomen zullen ze wel niet. Hij stak het licht weer op en toen hij het doodsbleeke gezicht van zijn vrouw zag, zei hij: Nu, het is geen wonder, dat je zoo van streek bent, voor jou is het een verrassing geweest, maar ik heb het van het begin af gehoord. Terwijl jul lie zaten te praten heb ik geluisterd naar wat er buiten gebeurde. En na een tijdje heb ik wat te zien gekregen ook. Eerst twee gezichten voor 't raam, één ervan kende iktoen ben ik een pijp gaan stoppen, wat mij gelegen heid gaf mijn hand in mijn zak te steken. om lucifers te krijgen na tuurlijk! Even later zag ik het nikke len beslag van een revolver op de ven sterbank en toen begreep ik, dat ze een steun zochten om zeker te zijn van hun schot, maar ik had dat niet noodig. Daarop heb ik geschoten. En hier heb je de revolver met het nik kelen beslag. Hij hield het wapen in de hoogte en de beide anderen keken vol ontzag van de revolver naar hem en van hem naar de revolver. Beiden bewonder den ze zijn vlugheid en zijn tegen woordigheid van geest. Die kerels schijnen zeker gedacht te hebben dat er spoken aan het werk waren dat ze die revolver hebben weg gegooid, maar ze zullen wel een ge duchte uitbrander van Ndabamatoba krijgen, omdat ze zoo'n goed wapen hebben prijsgegeven, vervolgde Har land. Laten we nu eens drinken op den schrik. Wel, meneer Halfont, wat het eiland door de Japanners te blijven verzetten. Oudste dagblad van Weenen wordt staatsblad. De oudste krant van Weenen, de Wiener Zeitung, verschijnt thans nog slechts als zuiver officieel blad. Het redactioneele deel vervalt. De tweede heffing der Joodsche boete. Men gelooft te Berlijn stellig, dat het tweede gedeelte van de aan de Joden opgelegde boete een veel geringer opbrengst heeft opgeleverd dan de eerste heffing, aangezien vele Joden reeds hun volledige boete hebben betaald en uit het land getrokken zijn. Nog veel meer Joden waren vermoedelijk in het geheel niet in staat om de quota te betalen. Arbeidsdienstplicht in Duitschland. Krachtens een gisteren uitgevaar digde verordening kan, als de uit. voering van dringende werkzaam heden van nationaal belang door het gebrek aan arbeidskrachten in gevaar wordt gebracht, een beroep worden gedaan op iederen in Duitschland wonenden buitenlander evenals op ieueren Duitscher. zegi u er wel van. Het ziet er niet naar uit, dat ze het ons vannacht nog las tig zullen maken. HOOFDSTUK XV. Een waarschuwing in den nacht. Harland scheen zoo overtuigd, dat hij Halfont in zijn gezicht uitlachte, toen deze voorstelde dat ze om de beurt de wacht zouden houden. Ze hebben hun bekomst. Dat wil niet zeggen, dat ze ons nooit weer las tig zullen vallen, maar vandaag niel meer. En tegen den tijd dat ze 't doen zullen, zullen wij hier hoogstwaar schijnlijk niet meer zijn. Dus u denkt wel dat er nog on lusten kunnen komen? Kunnen? Wel, dat is zoo zeker als wat. Als het gouvernement wist dat ik weet, wat ik weet, dan zouden ze genegen zijn, een aardig prijsje voor die wetenschap te betalen, alleen zouden ze het betalen zelf achterwege laten. U bent toch niet bang om naar een van deze kamers te gaan? vroeg hij aan Halfont en hij leidde hem over de veranda naar een slaapkamer. Zijn vrouw was hem met een lamp gevolgd. We hebben alleen deze twee ka mers, en den laatsten tijd worden ze niet veel gebruikt. Nee. Nu, ik zal het wagen als u er zoo zeker van is dat we vannacht niet gestoord worden. (Wordt vervolgd). liaansche Lybië en het nieuwe ver overde imperinm, Abessinië, in. Wie aan een verovering van Egypte denkt, heeft ook bet oog op het Suez-kanaal. Is het wonder, dat door dergelijke gedachte de ver overingsdrang van Mussolini c.s. geprikkeld wordt? In Egypte zijn de meeningen der leidende Staats, lieden omtrent de van de zijde van Italië dreigende gevaren volkomen gelijk. Daarom is Egypte over het algemeen geneigd nauwere aanslui ting ie zoeken bij Engeland. Minister Jaspar. Henri Jaspar, katholiek minister van staat en oud premier van Bel gië, is overleden. Henri Jaspar, die nog dezer dagen door den koning belast werd met de vorming van een nieuwe regee ring, in welke taak hij niet was geslaagd, ondanks de geweldige in spanningen, die hij zich getroost had, welke een latente ingewand, ziekte hadden geopenbaard, is 68 jaar oud geworden. Als vooraan- staand lid der Waalsche katholieke partij heeft hij in den loop der jaren vrijwel alle departementen bestuurd. Hij was een Waal en zijn begin selen neigden naar het liberalisme. De strijd in Spanje. Madrid weer hoofdstad. Op de ministerieele besprekingen te Valencia, waarin de generaals Miaja en Roja bevorderd werden ken en de Spaansch-Fransche grens voor eenigen tijd te sluiten. Inmiddels zijn reeds meer dan 25 000 valide militie-soldaten via Hendaye gerepatrieerd, terwijl in totaal al meer dan 45.000 republi- keinsche uitgewekenen naar het rechtsche Spanje vertrokken zijn. Vanaf Dinsdag j l. kunnen dagelijks 6000 gerepatrieerden toegelaten wor den bij den grenspost van lrun. De erkenning van Franco. Het Britsche kabinet heeft, naar verluidt besloten, dat Engeland Franco »de facto« zal erkennen. Een erkenning »de jure« zal later geschieden, nadat eenige juridische moeilijkheden uit den weggeruimd zijn. Ook Frankrijk zal vermoedelijk spoedig tot erkenning overgaan. Kerken weer open. Groote plechtigheden te Barcelona. Met groote plechtigheid zijn de kerken van Barcelona weer open gesteld voor den openbaren eere- dienst. In de centrale Basiliek is een plechtige H. Mis gecelebreerd waarbij alle militaire autoriteiten en een volledige deputatie van de stad Barcelona en een enorme men- schenmenigte tegenwoordig waren. Na afloop heeft de vicaris-generaal den zegen met het Allerheiligste gegeven. In totaal zijn in Barcelona j.I, Zondag in 17 kerken weer voor het eerst H.H. Missen opgedragen. Alle kerken moesten overeenkomstig de Vermogen en inkomen in ons land. Over 1937-1938 had 95 pet van de aangeslagene in de inkomsten belasting in ons land een inkomen beneden f5000. Hun inkomens be droeg 74 pet. van het totaal, terwijl zij in verband met de progressieve tarief 37 pet. bijdroegen in het totaal der inkomstenbelastingin hoofdsom. Daarentegen was 0,02 pet. der be lastingplichtigen aangeslagen voor inkomens van f 100,000 en meer (in totaal 282 personen). Zij hadden 2 pet van het totaal inkomen, terwijl zij 14 pet in het totaal dezer belasting bijdroegen. Over 't zelfde jaar was 46 pet van de vermogensbelastingplichtigen aange slagen, voor vermogens beneden f3ü.000 tezamen bezaten zij 14 pet. van het totaalvermogen en droegen 9 pet. bij tot de totaalopbiengst der vermogenbelasting in hoofdsom. De 887 millionairs (0,49 van het totaal in aantal aangeslagenen) bezaten te zamen 15 pet. van het totaalver mogen en betaalden 16 pet. in het totaal dezer belasting. Begrooting voor Suriname goedgekeurd. De Tweede Kamer heeft de Suri. naamsche begrooting goedgekeurd. Minister Welter, die een reeks van sprekers te beantwoorden had, heett tijdens de behandeling een rede ge houden, waarin hij als hoofdpunten van het streven van de regeering ten opzichte van Suriname aangaf: 1. menschen naar Suriname bren gen en wel Javanen. Voor blanke kolonisatie is Suriname niet geschikt, tenzij voor kapitaalkrachtige per sonen, die zelf geen handenarbeid verrichten; 2. zorg voor den kleinen land bouw, o.m. door irrigatiewerken en wegenaanleg. Het deed den minister genoegen dat de discussies dit jaar niet onder den druk van het gebruikelijke pes simisme zijn gevoerd.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2