GEMENGD NIEUWS griepen kou NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. FEUILLETON DUSSEN. EN. DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. ONTBINDING DER K.D.P. De Katholieke Democratische Partij (K.D.P.) kwam gisteren in hotel „Tha lia" te Utrecnt in congres bijeen. De vergadering was zoo druk bezocht, dat de zaai te Klein bleek. Na urenlange, soms iiettige discussies en na een uit voerige verueuiging van bestuurszijde, kwam het voigenue bestuursvoorstel in stemming: Ten eersie: (a) tot ontbinding der Katnoliek Democratische Partij over te gaan. (n) Met het bestuur van de R.K. Staatspartij een regeling te treilen coniorm het rapport Waterloo. (c) De afwerKing dezer regeling en de liquidatie uer partij op te dragen aan het partijbestuur. Ten tweede: de leden en voormali ge leaen der K.D.P. aan te sporen zich ten spoedigste te bevoegder plaatse als lid der R.K. Staatspartij aan te melden. Dit voorstel werd met vrijwel alge- meene stemmen (18 afgevaardigden stemden tegen) goedgekeurd, waarna het congres in groote bewogenheid uil een is gegaan. Dr. MENGELBERG NEEMT DEN REMBRANDT-PRiJS IN HAMBURG IN ONTVANGST. In een plechtige zitting van de Han- zealische Universiteit te Hamburg heelt Zaterdag j.l. de rector aan dr. Willem Mengelberg de oorkonde uit gereikt van den Rembrandtprijs, wel ke in den loop van het vorige jaar aan den Nederlandschen dirigent toege kend was. De plechtigheid werd bijgewoond door hoogleeraren, docenten en stu denten aan de universiteit, door vele vertegenwoordigers van het consulai re corps te Hamburg, onder wie de Nederlandsche consul-generaal, F. C. baron van Aerssen Beyeren van Vos hol, van de autoriteiten, van den han del en van Nederduitsche vereenigin- gen. De tekst van de oorkonde was, als gebruikelijk, in de Nederlandsche en in de Duitsche taal gesteld. De Neder landsche tekst luidt als volgt: „De Hanzische Universiteit te Ham burg kent den Hanzisischen Rem brandtprijs voor 1938 toe aan prof. dr. Willem Mengelberg, den grooten diri gent, den schepper van een nieuw tijd perk der orkestkunst, die door zijn dynamisch muzikaal leiderschap de hoogste verwezenlijking heeft ge bracht van de muzikale prestatie van j den enkeling als onderdeel van een groot geheel, waarin de enkeling niet in de massa ondergaaf* maar door en met zijne medewerkenden omhoog stijgt; „den Dietschen kunstenaar, in wiens vertolking van Beethoven de vrucht bare wisselwerking van den Dietschen en den Duitschen geest hoogste schoonheid voortbrengt; den universeelen geest, die de Eii- ropeesche muzikale genieën heeft doen kennen aan hun eigen volk en aan andere volkeren, en die continen ten zich verbonden heeft doen gevoe len door den eerbied voor 't schoone." De Rembrandtprijs voor Nederduit sche leêtterkunde en kunst bedraagt tienduizend rijksmark en wordt door de Hanzeatische universiteit jaarlijks uitgereikt. In het door de Universiteit voor den Rembrandtprijs ingesteld cu ratorium hebben zitting als president de rector der Hanzeatische universi teit, voorts als Duitschers dr. Hans Fr. Blunck, oudpresident van de „Reichs- schrifttumskammer", prof. dr. C. Borchling, als Zuid-Nederlander, prof. dr. A. Jacob en als Noord-Nederlander inr. Aa J. van Vessem te Utrecht. Na afloop van de plechtigheid werd door de Hanzeatische Universiteit te zamen met de Duitsch-Nederlandsche vereeniging aan dr. Mengelberg, die Vrijdagavond in Hamburg een concert van het Berlijnsch Philharmonisch Orkest gedirigeerd had, een noenmaal in het hotel „Vier Jahreszeiten" aan geboden. Dit noenmaal werd gevolgd door een avondreceptie bij bavengenoem- den Ned. consul-generaal, waarbij aan wezig was dr. W. Mengelberg, die met uitbundig succes het Berlijnsch Phil harmonisch Orkest in Hamburg had geleid. Onder de talrijke gasten merkten wij hier op het bestuur der onlangs hier opgerichte Niederl.-Deutsche Ver- ein, de heeren prof. Rein, A. L. Lo- renz Meyer, alsmede kapelmeester Jo- chum en SchmidtIserstedt, Gene- ralintendant Strohm, Balletmeisterin Helga Swedlund, den Nederlandschen zanger Kammersanger Jos. Groenen, verbonden aan de Staatsopera Ham burg en den rector der Hamburger Universiteit. Onder de gasten bevon den zich ook jhr. mr. J. M. M. van Asch van Wijck, secretaris van het hoofdbestuur der vereeniging „Neder landD.uitschland", die toevallig in de Hanzestad op doorreis vertoefde. ERNSTIGE MOEILIJKHEDEN BIJ HET TALMA-RUSTOORD TE APELDOORN. Op verzoek van een veertigtal leden van het Talma-rustoord, Christelijke "Vereeniging tot verzorging van ouden van dagen, welke vereeniging rusthui zen in Friesland en Gelderland exploi teert, is te Apeldoorn een buitengewo ne algemeene ledenvergadering ge houden onder voorzitterschap van dr. H. W. de Groot. Scherpe critiek werd geoefend op het financieel beheer der vereeniging en in het bijzonder op het beleid van den penningmeester, mr. F. v. d. B. te Apeldoorn. In zijn antwoord aan de vergade ring deelde de voorzitter, dr. De Groot, mede, dat zijn pogingen 0111 voor de financieele moeilijkheden een oplos sing te vinden, door den penningmees ter waren gesaboteerd. Staande de verg&dering, welke eveneens door den penningmeester werd bijgewoond, is mr. v. d. B. onder pressie van de vergadering als be stuurslid afgetreden. Besloten werd de administratie zoo spoedig mogelijk van Apeldoorn naar Veenwouden over te brengen. Toen echter de leden van het be stuur per auto aan de Talma-stich- ting te Apeldoorn arriveerden, bleek dat mr. v. d. B. het archief reeds in een taxi geladen had. De ex-penning meester had hiertoe de assistentie van de Apeldoornsche politie ingeroepen, die de bescheiden thans op het poli tiebureau te Apeldoorn voor een na der onderzoek heeft opgeborgen. Mr. v. d. B. heeft bij de justitie een aanklacht ingediend 0111 een onder zoek in te stellen, omdat naar zijn meening de moeilijkheden dateeren van vóór zijn optreden als penning meester, welke functie hij eerst sinds eenige jaren vervult. Naar wij ver nemen, bedraagt het tekort 280.000 gulden, terwijl de activa (liquiditeits- waarde) op 90.000 gulden getaxeerd wordt. Vechtpartij in den Bosch. Zooals wij reeds Maandagavond publiceerden is de Cacnavalsvreugde 111 den Bosch Maandagmiddag ver stoord. In het café «De Vergulde Hoed», een typisch volkscalé op de Markt, heelt 0111 ongeveer vier uur een vechtpartij plaats gehad. De caléhouder J. R. My vis is zwaar gewond naar het ziekenhuisgebracht. Een van de vele clubjes, die reeds vroeg in den middag zingend door de stad trokken, verscheen voor de deur van »Üe Vergulde Hoed». Het was een zekere A. A. met zijn schoon zoons. De caléhouder Myvis, die zijn Pappenheimers kent, wilde deze club, die overigensreeds duch tig aan Bacchus had geofferd, aan vankelijk niet binnenlaten. Latei- kwamen zij toch binnen, en het duurde niei lang, of de luidruchtig heid sloeg over in ruziezoekerij. De caléhouder die bekend staat als- iemand die voor geen klein geruchtje vervaard is, achtte den tijd gekomen om den oudsten van den troep, den ruim 50-jarige A. A. buiten te zetten. Hij drong hen naar dé-deur en bijna had hij hem buiten, toen hij plot seling door twee andere leden van het gezelschap besprongen werd. Een korte doch hevige vechtpartij ontstond en plotseling zakte Myvis ineen. Bij onderzoek bleek dat hij een diepen messteek in de zij had opgeloopen. De man verloor zeer veel bloed en werd in zorgwekkende toestand naar het Groot Ziekenhuis gebracht. Daar werd hij door dr. Nieboer hehandeld, die zijn toestand zeer kritiek achtte. De politie die onmiddellijk een onderzoek instelde, heeft drie per sonen gearresteerd, nl. den reeds genoemden A. A. en zijn beide schoonzoons, den 26 jarigen J. H. en de 3U-jaiige A. de V. Wie van deze drie den noodlottigen steek heeft toegebracht schijnt niet ge makkelijk vast te stellen. Ook bij een andere vechtpartij om een meisje, elders in de stad liep een inwoner uit Boxtel etn ernstige steek op in de borst, zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. De fanfare »Wilhelmina« gaf Zondagavond onder leiding van haar directeur, den heer N. Snijers, een welgeslaagde en goed bezochte uitvoering, waaraan medewerking verleenden het duo van Gils v. d. Heuvel uit Breda. Het muzikale gedeelte werd op aangename wijze afgewisseld door komiache voordrachten van het duo, dat zoowel solo's als duetten ten beste gaf. Deze Carnavalsuitvoering, gegeven voor eere- en honoraire leden met hunne dames en belangstellenden, werd een waar succes voor de fan fare Wilhelmina. De voorzitter sprak een hartelijk slotwoord, waar. in hij aan alle medewerkenden, in. zonderheid het duo v. Gils-v. d. Heuvel, dank bracht. HANK. Op den steeds drukker wordenden verkeersweg alhier zijn in de afge- loopen week twee verkeersonteval- len voorgekomen. Een vrachtwagen geladen met aardappels reed in de richting Goikum. Juist tegenover de woning van den heer C. Kant reed de wagen het tietspad over den graskant in en kwam klem tusschen twee knotwilligen, Nadat de vracht was afgeladen kon de wagen op eigen kracht er uit komen en zijn weg vervolgen. Het tweede ongeval had Zondag avond omstreeks 9 uur plaats juist tegenover de woning van den heer de Gr taff. Een trailer geladen met 9 ton aardappels reed vermoedelijk door oververmoeidheid van den bestuurder het fietspad op en ver volgens met de truc op de sloot aan waar hij met zijn voorwielen bovenhing. Nadat de 9 ton aard appels waren afgeladen en nadat het rijwielpad een weinig was ge sloopt kon met behulp van een anderen wagen de trailer uit zijn benarde positie worden verlost.Ge lukkig was juist niemand op het rijwielpad daar hij anders leelijk weg zou hebben gekomen. Vrijdagavond j.l. werd in het café van A. v. d. Pluijin alhier, door verschillende landbouwers een vergadering belegd, om te komen tot de oprichting van een rijveree- niging- Staande de vergadering ga ven zich een twintigtal leden op. Het voorloopig bestuur is samen gesteld door A. M. Boender, A van Vugt, J. van Achterberg en Joh. van Mol. Zondag n.m. om 3 uur voor de dames en om 6 uur voor de heeren, is in bet Bondsgebouw al hier een uitvoering gegeven door de Kerkelijke Fanfare »St. Ceciliaoc, met medewerking van den humorist Arn. Kremers uit* Vught. De zaal was beide malen goed bezet. De muziek en voordrachten vielen zeer in den smaak en allen keerden zeer voldaan huiswaarts. 't 1 IUj|*i«.:Jifc.i.U, Paard op hol. Het paard van den landbouwer A. Pijnenborg, gespannen voor een zaaimachine, sloeg op hol In vlie gende vaart rende het dier door de hoofdstrrat, zoodat de bestuurder Pijnenborg elk oogenblik in levens gevaar verkeerde. Gelukkig datcp dit drukke uur iedereen door het vreeselijke lawaai der machine op het gevaar werd attent gemaakt. Enkele toegeschoten boertn wisten het bij de Boterfabriek tot staan te brengen, zoodat P. met den schrik vrij kwam. Zilveren jubilaris. Zaterdag hield de Kon. Erk. Har monie »De Volharding» baar jaar- lijkschen teeravond. Om balfvijf vertrok men vanaf het clublokaal om den heer M. v. d. Leur, die dien üag 25 jaar lid der vereeniging was een serenade te brengen. Onder eenige toepasselijke woorden bood een lid van hel bestuur den jubilaris een prachtige pendule aan, die onder dank door hem werd aan vaard. Met een fiksche marsch werd naar de zaal terug gemarcheerd, waar de avond onder jolijt verliep. Een Brabantsche koffietafel werd alle eer eangedaan. De Harmonie heeft een schitterend feest gevierd. Motorrijder uit Drunen gewond. In de Boschdijkstraat te 's Bosch geraakte de motorrijder A v. H.uit Drunen, met zijn motorfiets tusschen de tramrails bekneld. Hij kwam te vallen en liep daarbij een ernstige wonde op boven het linkoog. Nadat dokter van Grinsven hem medische hulp had verleend, werd hij met taxi-auto daar huis vervoerd. Uitvoering. Gedurende de Vastenavonddagen gaf de Harmonie van het Jongens patronaat met medewerking der tooneelvereeniging in degroottzaal een welgeslaagde uitvoering. De harmonie bracht enkele mu. zieknummers ten geboore, waarna door de tooneelvereeniging werden opgevoerd het tooneelspel in drie bedrijven »de Genade Gods» en de van „De Echo van het Zuiden". De kamer, die hij binnenging, was zeer armelijk gemeubileerd. Een 011- derwetsch ijzeren ledikant stond scheef op den oneffen grond. De doek, die de zoldering vormde was aan stukken gescheurd en in den wand was ook een groot aantal gaten. Er hing een muffe bedompte lucht, die het open raam niet kon verdrijven. In het licht van de kaars, zag het ver trek er afschuwelijk en angstaanja gend uit. Niet bepaald vostelijk, hè? merkte Harland op. Och, ik zal maar eens kijken of ik slapen kan. Maar dat deed hij niet. Nadat de an der hem goedennacht gewenscht en zich teruggetrokken had, voelde hij zich heelemaal niet in een stemming om te gaan slapen. Hij blies het licht uit en bleef op het armzalige bed lig gen rondwoelen. Zijn geest hield zich bezig met de beide avonturen, die zoo snel op elkaar gevolgd waren. En ter wijl de tijd voortkroop voelde hij zich zoo zeker als zijn gastheer dat ze dien nacht niet meer door de kaffers las tig gevallen zouden worden. Hij be sloot dan ook maar op zijn eigen houtje te waken. Hij ging naar het open venster en nadat hij het luik weggeschoven had leunde hij naar buiten. De onweers wolken waren overgedreven, maar men zag telkens nog ver verwijderd lichten. Over de vlakte kwam de schreeuw van een jakhals en tal van onbestemde geluiden. Verder was al les stil.... dreigend, beangstigend stil. En terwijl hij daar zoo alleen op wacht zat, kwam het verleden weer boven. Het scheen hem pas gisteren, dat hij met Agnes Ingatrew op een dergelijken avond naar de sterren ge keken had. De wond was nog open, ofschoon nu ongeveer een half jaar verstreken was. Hij had Agnes Inga trew als iets bijzonders beschouwd en ze was al net als de anderen van haar sexe, ongevoelig, koud en onbestendig. Hij had haar beschouwd als een an ker voor zijn doelloos bestaan en. ze was weggegaan. In zijn wrok en wanhoop was Halfont maar weer gaan zwerven en omdat hij zich geen bijzondere moeite wilde geven had hij de streek, die hij reeds kende Natal als gebied voor zijn zwerf tochten uitgezocht. Hij had geen bepaald plan. Mis schien zou hij ergens een plantage op zetten, maar dan niet te ver het bin nenland in, want hij was niet van plan zich voor langeren tijd van de buiten wereld af te sluiten. Met behulp van vrienden, die hij tijdens zijn vorig ver blijf gemaakt had, dacht hij wel iets te kunnen beginnen. En op zoek naar het verblijf van een van die vrienden was hij bij het „Berg-hotel" aange land. En bij Harvey Harland, veedief, dranksmokkelaar en nog veel meer, die zóó sprekend op hem leek, dat hij volkomen zijn dubbelganger was. De nacht verging. Toen hij daar zoo langen tijd gestaan had werd hij door zijn vermoeidheid overmand en staan de viel hij in een lichten sluimer. Hij meende dat hij thuis was en dat Ag nes. Opeens was er een slag tegen 't hout werk van het raam boven zijn hoofd. Hij leunde uil het raam om te zien wat er~was en toen hij zijn hoofd weer naar binnen wilde halen, stootte hij 't tegen den vobenkant van het raam. De schok deed hem zijn evenwicht verliezen en hij viel languit op den vloer van zijn kamer. Maar hij had juist den tijd gehad 0111 een gezicht te zien en hoe een wapen in zijn richting gezwaaid werd. De val had hem klaar wakker ge maakt, maar verder scheen er nie mand in het huis door gewekt te zijn. Nadat hij in het donker zijn pistool gezocht had, kroop hij voorzichtig weer naar het raam. Maar hij kon niet het minste spoor van iets of iemand ontdekken. Het was niet erg donker, de heldere ster ren gaven een zwak licht, dat voldoen de geweest zou zijn om iemand, die zich in de buurt van het huis bevond te onderscheiden. Had hij gedroomd? Nee, het was écht gebeurd, bedacht hij en hij wist ook wat er en hoe het ge beurd was. Hallo, nog niet wakker? Dan spijt het me, dat ik u geroepen heb. Mijn vrouw zei al dat ik u maar moest laten liggen. Dit waren de woorden, waarmee Harland hem begroette, toen hij met een metalen kom en een emmer de kamer binnenkwam. Door de deur viel helder zonlicht naar binnen. De slaper sprong verschrikt overeind en toen het gebeurde van den afgeloopen nacht weer met felheid tot zijn be wustzijn was doorgedrongen, nam hij zijn gastheer mee naar het raam en vroeg Wat denk je hiervan? Harland keek naar de versche snee in het hout en zei: Dat is met een steekspeer ge maakt. Wat is er? u-oeg Harland, toen hij zag dat Halfont een beetje spottend stond te lachen. Ze zullen ons 'annacht niet meer lastig vallen, daar ben ik zeker van, citeerde Halfont. In daarna gaf hij een nauwkeurig virslag van de ge beurtenissen van dim nacht. De ander was een en al verbizing. Wel, wel. Dai heb ik mij leelijk vergist. Maar zeg ;r alsjeblieft niets van tegen mijn vroiw. Die is al zenuw achtig genoeg en :e dringt er maar steeds op aan, dal we hier vandaan zullen gaan, maar daar. heb ik geen zin in..e het is ein geldkwestie, be grijp je? En dan kunt er nog bij, dat ik meer dan geno:g van Ndabamato- ba afweet 0111 hem zoet te houden. Ik zal dadelijk eens kijken wat het voor uitwerking heeft, als ik hem eens on derhanden neem; je hoeft dus niet voor herhaling te vreezen. Maar je gaat zeker vandaag weg, hè? Dat was Halfont's plan geweest den vorigen avond, maar hij was buiten gewoon belang in deze twee men- schen gaan stellen. Hij was meester over zijn tijd en voelde er langzamer hand veel voor om Ie blijven en te zien hoe dit avontuur zou afloopen. Hij antwoordde da» ook: Ik kan niet, al wilde ik nog zoo graag; mijn paard was gisteren teel te moe en op den koop toe ook nog kreupel. Het is dus onmogelijk dat ik vandaag ver der reis. Ik moet wel wachten, tot 't dier weer heelemaal in orde is. Dat is best; we krijgen hier niet vaak bezoekers in dit vervallen krot, maar ik heb gelukkig nog andere bronnen van inkomsten. Halfont, die zijn eigen meening had over die „andere bronnen van.inkom sten", verbaasde zich over de open hartigheid van den spreker. Ja, het is wat mank, vervolgde Harland, ik heb hem van morgen te eten gegeven, maar het zal wel weer in orde komen. Tot straks. We ontbij ten met een half .uurtje. Het ontbijt was buitengewoon goed; en een zoo groot mogelijk contrast met wat Halfont in dergelijke gelegen heden gewend was. Ja, zelfs in hotels, die er heel wat beter uitzagen had hij het wel slechter gehad en hij zei dit ook. Malina lachte. O, ik kan nog wel een beetje ko ken en ik heb ook nog wel verstand van mannen. En dat gecombineerd Geeft een heerlijk ontbijt, ant woordde Halfont. De manieren van deze twee menschen waren werkelijk onberispelijk, bedacht hij, en ze dre ven een halfingezakt hotelletje ergens in de wildernis. De geheimzinnigheid van het genre intrigueerde hem op nieuw. Ga je eens even mee buiten kij ken? vroeg Harland veelbeteekenend. (Wordt vervolgd). Dan rug en borst flink met D-ampo inwrijven en Dampo diep inademen. Wonderlijk zooals dat helptl Dooi 30 e». Tub« 40 cl. Po» 50 c» 23)

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2