s7 Het overlijden van Paus PiusXI herdacht GEERTRU1DENBERG. HERPT. HEUSDEN. NIEUWKUUK. HAAMSDONK. V SPRANG—CAPELLE. TILBURG, WASPIK. KAATSHEUVEL. In alle kerken der vijf bisdommen van ons land is 1.1. Zondag een her derlijk schrijven van den Aartsbis schop en de Bisschoppen van Neder land, waarin nogmaals gewezen werd op het rijke en vruchtbare pontificaat van Z.H. Paus Pius XI z.g., welk pontificaat een plaats van beteekenis zal blijven innemen in de geschiedenis der Kerk. Zware beproevingen bleven Hem niet gespaard, maar dat alles, ook z'n gezondheid en leven, offerde hij voor de zuiverheid van het geloot en het heil en den vrede van de wereld. Aan het slot van dezen zendbrief wor den de geloovigen opgewekt voor den overleden Paus te bidden, alsook voor het welslagen van de uitverkonng van den nieuwen Paus. klucht in één bedrijf. Het geheel had de onverdeelde belangstelling van het publiek. Jonge Wacht. Zondagavond hield de Jonge Wacht in ue kleine, zaal der Jongens congregatie een welgeslaagde propa- gamla-avond. De belangstellenden en genoodig- deu werden vergast op een kamp vuur en diverse andere spelen. Een welgeslaagde avond. Gegund. Het bouwen van een woonhuis onder architectuur van den heer van Hullen uit Waalwijk aan de Torenstraat alhier, ten behoeve van den heer L. van Oosterhout is op gedragen aan de firinas Jehoel, van Oers en de Wit alhier, respectieve Ljk, timmerwerk, metselwerk en scbilderswerk. Jaarvergadering van de Eier- vereeniging Drunen Elshout. De afdeeling Drunen Elshout van de Eiervereeniging van de N.C. B. hielü haar algem. jaarvergadering. De voorzitter C. H. Brok opende deze vergadering en verleende na voorlezing van de notulen het woord aan den secretaris C, van Dal voor het uitbrengen van verslagen reke ningen verantwoording over hetat geloopen jaar. Hieraan ontleenen wij het vol gende; Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1937 62, op 31 Dec, '33 64. Gehouden werden een algemeene ledenvergadering en twee bestuurs vergaderingen. Voor rekening van de leden werden naar Boermond verzonden 339978 kippeneieren en 3876 eendeneierenin totaal dus 343854. Het gewicht van deze par tijen was resp. 19932*20 k g. en 20159. lOk.g. In totaal brachten deze eieren op f 11817.18. Degemiddclde prijs per k g. was voor kippeneieren 58 7 ct., voor eendeneieren 93 ct. Per stuk bedroeg de gemiddelde prijs resp. 3 5 ct. en 2.5 ct. Uitgaven f 12234.63; inkomsten f12233 61. Kasgeld per 31 Dec.'38 f27 85. Spreker constateerde tenslotte nog dat het totaal aantal verzonden eieren met niet minder dan 99985 stuks is toegenomen, welk een bedrag van f3094,73 vertegenwoordigen. Bij acclamatie werd het aftredende lid A. Pelders herkozen. Vervolgens werd het woord ver leend aan den heer A. Willems, Pluimveeteeltonderwijzer te Elshout welke een zeer interessante voor dracht hield over de kippenteelt. De secretaris deelde hierna mede dat met ingang van 1 Januari 1939 door de C. B E. een nieuw boete stelsel is ingevoerd. Het nieuwe artikel luidt thans: voor het leveren van minderwaardige eieren en voor het niet nakomen der verplichtingen welke Tn het boetereglement zijn vastgesteld, zal een boete worden geheven, welke wordt vastgesteld door het bestuur der C. B.E. Bij de rondvraag ontspon zich nog een levendige discussie omtrent de leveringstijd der eieren. Besloten werd, deze in de drukste maanden te verlengen in dien zin, dat de ge- heele voormiddag kan worden ge leverd. Verder werd de ontvangdag voor eieren vastgesteld op Maandag. In beginsel werd nog besloten om voor de leden in het a.s. seizoen een cursus te doen geven in pluimvee teelt. ELSHOUT. Uitvoering. De tooneelver. »St. Norbertus» gaf een welgeslaagde uitvoering in de zaal van het Jongenspatronaat. Opgevoerd werd 't tooneelspel »De zonen van Stendahl» alsmede de klucht «Bureau Succes.» Beide stnkken oogsten een enorm succes. De Carnavalsdagen in deze ge meente zijn zeer rustig verloopeu. Hel meer endcel der Carnaval vierders uit deze gemeente trok naar eluers zoodal het in de Uude Veste maar stille dagen waren. In het parochie huis werd Zondagavond een bonte avond gegeven, uitgaande van de K.J.V. en K.J.M., bioscoop Centraal draaide een paar extra lilins, terwijl Dinsdagavond de U.K. Blindenzorg, vereeuiging St. Antonius van Padua in het parochiehuis een propaganda avond gehouden werd, waaronder de films Ziende Handen en Levens, lang gediaaid weiden. Deze drie genoemde vermakelijkheden hadden een tamelijke belangstelling. Bij het beëindigen van een driejarige schriftelijke cursus is door de Amsierdamsche Grafische School het diploma voor afdeeling Boek binden uitgereikt aanonze stadgenoot de heer P. J. M. Banning. Door den heer J. W. Heesters alhier, zal in de Koestraat een woon huis met broodbakkerij worden ge douwd welk werk is opgedragen aan de firma Wed. A. J. du Pont en Zn. Op Vrijdag 17 dezer gehouden verpachting voor standplaatsen ge- dureuue de kermis die dit jaar van 22 l/m 25 Juli a.s. gehouden, werd staanplaats verleend voor een draai, molen, iuchtschommel, zweelmoien en circus benevens aan diverse kramen. Met andere kermisatracties zal nog onderhandeld worden. ADVERTEERT IN DIT BLAD Op Vastenavond Maandag had in een extra daarvoor belegde feest- vergadering de huldiging plaats van den heer Piet Fitters vanwege het met buitengewoon succes vervullen van zijn bestuursfunctie van de baiidboogschutterij »Ons Genoegen« gedurende een tijdperk van25jaren onafgebroken. De jovialiteit die van hem uitgaat en de sympathie die de schutsbroe- ders uit de streek »de Langstraat» zoowel als de Meyerij en ver daar buiten hem toedragen kwam lot uiting door de vele bloemstukken, brieven en telegrammen waarmede zij hem vandaag als doelwit ge bruikten. De voorzitter der vereeniging de heer Jac. Luyben opende deze ver gadering met een speciaal woord van welkom tot den jubilaris en noemde het een aangename taak Piet Fitters te mogen huldigen voor het vele goede dat hij voor de ver eeniging gedaan heeft speciaal in zijn functie van bestuurslid. Ook het koningskruisgeeft blijken van zijn schutlerskwaliieiteii waar. door hij overal een bekendheid verwierf en den naam van den «rooien Fittere* deed menig schutter op de vele concoursen beven. Namens de vereeniging werd hem uit blijk van sympathie en hoog achting een herinneringsmedaille aangeboden. Zichtbaar bewogen bedankte de jubilaris voor de hem zoo spontaan gebrachte hulde, waaraan.hij ze verdiend had kon hij zelf wel niet begrijpen maar hij zegde toch toe zijn best voor de vereeniging te blijven doen. Namens degenen die geen lid van de vereeniging zijn werd de jubilaris toegesproken door den heer de Man, die bij deze gelegenheid voor de muziek zorgde. Namens de leden door het lid Chr. v. Herpt. De oud-keizer en eerelid der ver eeniging Mart. Fitters roemde zijn schutterskwaliteiten, waarop mej. van Horen, de »baas van het café», haar kookkwaliteiten had^edemon- streerd. Moge Piet Fitters nog lang voor de vereenigipg behouden blijven. Onder groote belangstelling werd de tweede winteruitvoering van de Heusdensche Fanfare in hotel »Ilet Wapen van Amsterdam«,gehouden. Voor de pauze werd onder lei ding van den directeur, den heer Van Berkel uit Ammerzoden, het muzikale gedeelte uitgevoerd. Na de pauze volgde de opvoering van het tooneelstuk »De Gebroeders Kalkoen«, eén humoristisch spel in drie bedrijven van Gtr. Nielen. Na afloop dankte de bescherm heer de heer Mr.C. W. v. Ommeren allen die hadden medegewerkt tot het welslagen van dezen avond. Van de scheepswerf van de Haan en Oerlemans vertrok op eigen kracht het motor-zeilschip »Argus« naar Rotterdam, om aldaar verder te worden opgetuigd. De R. K. Jongenboerenstand hielt in het bondsgebouw zijn algemeene ledenvergadering in verband met de herdenking van het eerste lus trum waarbij ook het bestuur van den boerenbond aanwezig was. Na opening geeft de secretaris, de heer A. van Spijk een uitgebreid jaar verslag. Na dit verslag werd een uiteenzetting gegeven over de resul taten van hét proefveld en gewassen wedstrijd. Tot bestuurslid vacature M. van de Watei werd benoemd A. de Gouw Men besloot ook dit jaar wederom een gewassenwedstrijd te orgar.i- seeren. Voorgesteld werd de oprichting van of aansluiting bij een rijver- eeniging ter sprake te brengen. Hiervoor was nog al belangstelling. Besloten werd voor deze aangelegen heid een speciale vergadering te beleggen. Up Zondag 19 Febr. werd door de tooneelver. »Kuust na Arbeid» in het bondsgebouw een in alle op zichten welgeslaagde unvoeiiug ge geven. De zaai was tol in de uiter ste boeken gevuld. Opgevoerd weid de one bediijvige kiucüt «bauisou en Mook in de politiek» en de dra matische schets »Roeping« Zooais we dit van deze vereeniging gewoon zijn, werd door elk der spelers de tollen op sublieuien wijze vertolkt. 3peleis en iegistur, de heer A. van bteeusel hadden eer van hun werk. RAAMSDONKSVEER. De keuring voor de dienstplich tigen der lichting 1940 uit deze ge meente, zal alhier worden gehouden ui het St. Henricusgebouw, op 22, 23 en 27 Februari a.s. De kiezerslijst voor het jaar 1939/1940 is in oeze gemeente op 2z Februari vastgesteld met het aantal van 3377 kiezers. Aan de jeugdwerkloozen is alhier een circulaire gericht waarin ze verzocht worden zich op te geven lot het volgen van een cursus die alhier binnenkort zal gegeven wor den in timmeren, metselen, schil deren en uietaalbeweiken. Daar dit een mooie gelegenheid s voor de jeugdige werkloozen om zi;h in deze vakken te bekwamen, verwachten we dat alle werkloozen zich hiervoor op zullen geven. In aanmerking komen de werkloozen van 14 lot 24 jaar. SPRANG. Heden (Woensdag)-avond half acht uur hoopt in het Ned. Herv. Kerk gebouw alhier, op uitnoodiging van het Comité voor Winterlezingen uit de Ned. Herv. Mannen-, Jongelings- en Meisjesvereenigingen op te treden Ds. Klijne van Oud-Beijerland, met het on derwerp: Het leven van Augustinus. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. Labrie van Goedereede. Ds. Labrie hoopt morgen, Donder dag), een bezoek aan de Ned. Herv. gemeente alhier te brengen en des avonds half acht in de Ned. Herv. Kerk in een Dienst des Woords voor te gaan. De Anti-Revol. Kiesvereeniging alhier kwam j.l. Maandagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in jaar vergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter den heer G. J. van Wil ligenburg. De voorzitter opende de tamelijk be zochte vergadering, las een gedeelte uit de H. Schrift en ging voor in gebed. In zijn openingswoord heette hij den leden welkom op deze jaarvergadering; wat de opkomst der leden betrof was spr. dankbaar maar niet voldaan. Spr. wees er daarbij op dat wij in een vrij land leven, maar wanneer men de verant woordelijkheid daaraan verbonden niet beseft, is het gevaar groot, zegt spr., dat die vrijheid niet zal blijven. Men wil hier leven naar Calvinistische be ginselen, maar wanneer het aantal zoo klein blijft die de Calvinistische begin selen in de Kiesvereeniging willen be lijden, dan ziet spr. de toekomst don ker in. Er heerscht een groote verwar ring en allerwege wordt geschud aan de beginselen die wij beleven. Naar aanleiding van de gelijkenis der talen ten wijst spr. er op, dat ieder een talent van God heeft ontvangen, waarmede men moet woekeren, want God zal van ons rekenschap vragen wat wij er mee gedaan hebben. Vooral in een tijd als deze, tegen de verkiezingen, moeten wij toonen trouwe A. R. te zijn en op gewekt met de vereeniging meeleven. Spr. wekt op de A. R. beginselen te be- studeeren en uit te dragen en anderen op te wekken lid te worden. De notulen der vorige vergadering werden na lezing onveranderd goedge keurd, waarna de voorzitter enkele me- dedeelingen deed in verband met de te voeren propaganda voor de a.s. verkie zingen voor leden van de Prov. Staten. Het jaarverslag van den secretaris, dat vervolgens aan de orde kwam, were onder dank goedgekeurd. De voorzitter bracht, bij afwezigheid van den pen ningmeester het finantieel verslag uit, waaruit bleek dat 't boekjaar sloot met een flink batig saldo. Nadat de com missie tot het nazien der boeken en be scheiden, bestaande uit de heeren J. Vos Mzn. en G. Braspenning Jr., een en ander had nagezien en bij monde van eerstgenoemde had medegedeeld dat alles in de beste orde was bevon den, werd ook het finantieel verslag, met een woord van dank aan het adres van den penningmeester voor zijn ac curaat beheer en aan de commissie voor de controle, goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden de heeren C. Braspenning, W. M. Dalmaijer en J. WGenuït Jr. met bijna algemeene stemmen herkozen. De voorzitter sprak de hoop uit dat het bestuur onderling evenals voorheen met vernieuwden ijver in het belang der Kiesvereeniging zal werkzaam zijn. Nadat de vergadering was onthaald op koffie met koek en sigaren, verkreeg Ds. B. A. van Lummel het woord, die n onderwerp behandelde over „Twee ërlei Democratie". Uit de vergadering werden Ds. van Lummel enkele vragen gesteld die op duidelijke wijze werden beantwoordt, waarna de voorzitter Ds. van Lummel dank bracht voor zijn leerzaam betoog en met een woord van opwekking deze geanimeerde vergadering sloot. J.l. Dinsdagmiddag te 4 uur had alhier de eerste steenlegging plaats van de in aanbouw zijnde pastorie der Ned. Herv. Gemeente. Onder de aanwezigen merkten wij op het College van Kerkvoogden en Notabelen, de heeren leden van den Kerkeraad, de architect de heer A. C. Fijan, de aannemers van het werk de heeren Gebrs. van Willigenburg, H. Maas en J. v. d. Schans, resp. timmer-, metsel- en schilderwerk. De steenlegging werd verricht door den Consulent der Ned. Herv. gemeen te Ds. Vroegindewey van Loonschen- dijk, die het kerkbestuur hartelijk feli citeerde met den bouw van dit huis, er den wensch aan toevoegende, dat spoe dig een eigen herder het zal mogen be wonen. Na afloop der plechtigheid verzamel den de genoodigden zich in Consisto riekamer waar de thee werd geser veerd. CAPELLE. Het aantal in- en uitgaande schepen bedroeg het vorig jaar voor de haven alhier 159 met een inhoud van 27635 ton en voor de Labbegat- sche haven 95 met een inhoud van 7024 ton. Een dezer dagen werd Mej. v. d, L. des avonds door een wiel- rijdster dermate aangereden, nat zij kwam te vallen en ztch ernstig bezeerde, zoodat geneeskundige hulp van Dr. Roos moest worden inge roepen. Het muziekgezelschap «Kunst na Arbeid« gaf j 1. Donderdagavond half acht in het café van Mej. Wed A. van der Haart voor donateurs en huisgenooten een uitvoering, welke ee i uitstekend verloop heelt gehad en waarop de vereeniging met het grootste genoegen kan terugzien. Deze uitvoering werd geopend door den voorzitter, den heer J. Michael, die de talrijke aanwezigen hartelijk welkom heette en er zijn vreugde over uitsprak dat de zaal zoo goed bezet was, waaana onder leiding van den directeur, den heer Alb. Christ, werd begonnen met de afwerking van het met zorg samen gestelde programma. De verschil lende muzieknummers werden op werkelijk verdienstelijke wijze uit gevoerd en gaven blijk van toege wijde studie onder degelijke leiding Na ieder nummer oogstten directeur en werkende leden dan ook een welverdiend applaus. Aan de uitvoering werd mede werking verleend door de voor drachtkunstenaars «Duo Joe en Ne 11 ieuit Utrecht, dat met een origineel programma, vol humor, doch waarin ook de ernstige noot niet ontbrak, het publiek wist te boeien en reeds oogenblikkelijk bij zijn eerste optreden voor de pauze een gezellige vroolijke sfeer wist te scheppen. Een stormachtig applaus hadden deze artiesten na ieder nummer in ontvangst te nemen. De voorzitter bracht in zijn slot woord dank aan directeur en wer kende leden en een bijzonder woord van dank richtte spreker tot het duo Joe en Nellie, alsmede tot hun pianist, den heer Dik Roseboom, voor hun zeer gewaardeerde mede werking, waardoor deze uitvoering mede tot een der mooiste is gewor den, welke de vereeniging ooit gegeven heeft. VRIJHOEVE-CAPELLE. Dinsdagavond kwam de af deeling van den Chr. Fabrieks- en Transportai beidersbond in het ge bouw voor Chr. Belangen alhier in goed bezochte vergadering bijeen onder leiding van haar voorzitter, den heer P. Hommel. Als spreker trad op de heer W Brak van Rotterdam, welke op uit nemende wijze sprak over «De werkloosht'idsbestiijding in velband met het plan Weslhoö.a Verschillende gestelde-vragen wer den naar ieders genoegen door den spreker beantwooid. Scherfvrije kelders in Tilburgsche woningen. Te Tilburg zal binnenkort aan particulieren de gelegenheid worden geboden hun kelders te laten in richten tot geschikte schuilplaatsen voor de gezinsleden bij luchtaan vallen. De minister van Sociale Zaken heelt namelijk goedgevonden, dal de uitvoering van de daarvoor noo dige werkzaamheden bij wijze van werkverschaffing geschiedt Het belieft hier een nieuwen vorm van werkverschalfing, waartoe de burgemeester van Tilburg, mr. dr. F. Vonck de Both, het initiatief heeft genomen. Indien van de zijde der bevolking daarvoor voldoende belangstelling bestaat, zal bij wijze van proef be gonnen worden met een 50 tal kelders. De particu ieren zullen'uitsluitend de kosten van de noodige materia len behoeven te betalen, terwijl de gemeente met subsidie uit net werk. loosheidssuhsidiefonds, de loonen geheel voor haar rekening neemt. Wegens de geringe belangstelling is de Film vertooning dieop 17 Febr. door den Bond van Groote Gezinnen in het Patronaat gegeven zou worden niet doorgegaan en moesten de enkele personen die aanwezig waren onvoldaan huiswaarts keeren. Gisteren werd in de zaal van den heer H. van Iersel de film »Pygmalion« vertoond. De zaal was redelijk goed bezet en de aanwezigen hebben werkelijk genoten. Op de 1.1. Vrijdag gehouden Raadsvergadering werd het besluit genomen tot ophoogen van het lage gedeelte van het Gemeenteterrein. Zoodra dit besluitdoorGedeputeerde Staten is goedgekeurd zal tot aanbesteding worden overgegaan. Wegens vergevorderd seizoen zal eerst in 't najaar tot beplanting aan de Westzijde worden overgegaan. De ophooging zal op zoodanige wijze geschieden dal bij eventueele bebouwing een strook goede tuin grond beschikbaar blijf. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Loon-op-Zand, te hou- dert op Woensdag 22 Februari, des avonds om 7 uur ten gemeentehuize. Agenda: Vaststelling notulen der vorige vergadering. Ingekomen stukken. Voorstel benoeming leden stem- bureaux voor de verkiezing van leden der provinciale staten en van den gemeenteraad. Voorstel tot wijziging van de ver ordening regelende de indeeling der stemdistricten en de aanwijzing van de lokalen waarin de stem- bureaux zullén zitting houden. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van het huis staande aan de Molenstraat nr. 102 te Kaatsheu vel, toebehoorend aan de kinderen Hendrikus Josephus en Adriana Maria Teurlings. 6. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding over de jaren 1934, 1935, 1936 en 1937 waarop de be sturen der bijzondere lagere scho len in deze gemeente, overeenkom stig het 8e lid van artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, in af rekening rechten kunnen doen gel den. 7. Voorstel om aan de besturen der bijzondere lagere scholen een voor schot toe te kennen op de vergoe ding bedoeld in artikel 103, 3e lid der Lager Onderwijswet 1920 in de exploitatiekosten der scholen. 8. Schrijven van den heer A. M. Ti- rion, verzoekende de huur van de dor hem bewoonde gemeentewo ning staande aan de Verlengde Hoofdstraat nr. 19 te Kaatsheuvel te willen verminderen op gelijke wijze als zulks met de naast hem gelegen woning is gebeurd. 9. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening groot 40.000.' 10. Verzoek van het bestuur der R. K. jongensschool te Loonopzand om overeenkomstig artikel 72 der La ger Onderwijswet 1920 de noodige gelden te willen disponibel stellen voor verharding van de bij de school behoorende speelplaats. 11. Verzoek van het bestuur der R. K. Meisjesschool te Berkdijk om over eenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 de noodige gelden te willen disponibel stellen voor verharding van de bij de school behoorende speelplaats. 12. Rondvraag. 1. 2. 3. 4. 5. -ibl

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3