4e Lustrum „Kunst en Kracht". Woensdag 22 Februari 1939 No. 15 De Echo van het']Zuiden Tweede Blad Winkelsluiting. Op hooging marktterrein. Vrijdagavond kwam de raad van de gemeente Waspik in openbare verga dering bijeen, onder voorzitterschap van den Edelachtbaren Heer Burge meester P. N. Dekkers. Secretaris de heer B. P. J. van Schijndel. Afwezig de heer G. Zijlmans. De voorzitter opent deze vergade ring met gebed; daarna dankte hij voor de vele gelukwenschen die hij met de jaarwisseling had mogen ontvangen. Spr. hoopt, dat het in het jaar 1939 al len goed moge gaan. In den loop der jaren is het usance geworden, dat in de eerste raadsvergadering in het nieuwe jaar de resultaten van het voorbije jaar worden gememoreerd en de voorzitter wil hiervan niet afwijken. Alleen zegt hij geen cijfers te zullen noemen, maar een en ander te willen samenvatten in een algemeene beschouwing. 1938 is voor de gemeente Waspik geen slecht jaar geweest. De scheeps timmerwerf marcheerde vlot, over de schoenindustrie was niet te klagen en de chroomlederfabriek ging zelfs zoo goed, dat zij haar personeel aanzienlijk moest uitbreiden. Als het de industrie goed gaat, gaat het ook goed voor het verdere gedeelte van Waspik. Dit bleek wel heel duidelijk uit het feit, dat er aan steun minder werd uitgegeven dan men had geraamd. De laatste maanden van het jaar is de werkver schaffing ingeschakeld, maar zelfs de kosten voor steun en werkverschaffing samen zijn nog onder de raming geble ven. Spreker memoreert dan met groote voldoening de tot standkoming van het nieuwe gemeentehuis en spreekt zijn groote dankbaarheid uit, voor den steun die de raad hem hierbij heeft ge geven. Hij hoopt, dat de aangename verstandhouding, die nu reeds zoo lang bestaat, mag blijven heerschen en spre ker eindigt dan met de hoop uit te spre ken, dat hij na de a.s. verkiezingen de zelfde raadsleden weer mag aantreffen. De notulen der vorige vergadering worden hierna zonder wijzigingen goedgekeurd. Ingekomen stukken. a. Proces Verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. b. Schrijven van „De Geruischlooze Weg" te Heemstede, dat zij met de voorgestelde afrekening van den weg genoegen nemen. c. Schrijven van Ged. Staten betref fende verdaging van de goedkeuring van de begrooting 1939. d. Schrijven van Ged. Staten be treffende machtiging inkomsten en uit gaven begrooting 1939. e. Rapport inzake kasopname bij den secretaris-penningmeester van de Woningbouwvereeniging „Volksbe lang". Al deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Dan komt aan de orde: Afstand be heer en onderhoud van een gedeelte van den parallelweg van den spoorweg, voor verkoop aan dhr. Smeur. De voorzitter deelt mede, dat de wa terleiding die daar loopt niet afgesloten zal worden en dat dit in de acte zal worden opgenomen. De raad besluit met algemeene stemmen dit voorstel aan te nemen. Vervolgens stelt de voorzitter aan de orde een wijziging van het ambtena ren-reglement. Het betreft hier enkele administratieve wijzigingen, waardoor eenige artikelen anders zullen worden gelezen. Bij acclamatie wordt dit voor stel aangenomen. Evenzoo gaat het met het voorstel tot- aanwijzing van dagen, waarop de winkelsluitingswet niet zal gelden. B. en W. hebben zich met de winkeliers in verbinding gesteld om te onderzoe ken welke dagen zij het liefst vrijstel ling zouden hebben van de wet. Zij hebben in overeenstemming met het voorstel van B. en W. de volgende da gen gekozen: Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag voor Paschen, Pinksteren en Kerstmis en Maandag en Dinsdag met de Kermis. Bij de wijziging van het reglement van orde voor den gemeente-raad, welk punt thans aan de orde komt, deelt de voorzitter mede, dat de loting voortaan vervalt en ieder lid dezelfde plaats heeft. Wethouder Rubbens vraagt, waar dan voortaan de waarnemend burge meester moet zitten. De voorzitter antwoordt: Op de plaats van den burgemeester als deze er niet is en anders op zijn gewone plaats, waar hij anders zit. De heer Broxks stelt dan voor, om in dit reglement ook op te nemen, dat de leden voortaan in volgorde spreken, in volgorde van hun zitplaatsen. Dit om een ordelijke zitting te verkrijgen en te voorkomen, dat verschillende personen tegelijk spreken. De voorzitter deelt mede, dat in het reglement de bepaling is opgenomen, dat diegene, die het eerst het woord vraagt dit ook het eerst krijgt. Ook dit werkt een ordelijke raadszitting in de hand. De wijziging in het reglement wordt dan met algemeene stemmen aangeno men. Ontslag controleur voor steunver lening. De controleur de heer Kamp, die de vorige vergadering is benoemd is thans reeds benoemd tot controleur in de ge meente Dongen, waar hij meer kon ver dienen. Het spijt den voorzitter dat de controleur zoo spoedig vertrekt. Hij stelt voor dit ontslag te verleenen met ingang van 4 Maart. Aldus wordt besloten. Besluit verzekering van gemeente gelden tegen fraude. De voorzittel* deelt mede, dat er hier reeds een besluit in die richting is ge nomen, maar dat gebleken is, dat dit moet worden gewijzigd en wel in dier voege, dat de regeling geldt voor alle gemeente-ambtenaren en den secreta ris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur. Met algemeene stemmen wordt dit aangenomen. Wijziging begrooting 1938. Ook dit punt lokt geen discussies uit en wordt door den raad met algemeene stemmen aangenomen. Op de agenda wordt een punt inge- lascht en wel de ophooging van het marktterrein bij het gemeentehuis. De voorzitter deelt mede, dat de commissie die dit heeft onderzocht ad viseert om tot deze ophooging over te gaan en wel op grond dat het bestaan de terrein thans te klein is met het oog op het groote aantal inschrijvingen voor de kermis; dat het bovendien dient ter verfraaiing en dat het tenslotte ook gemakkelijker zal gaan om na deze op hooging een gedeelte er van te verkoo- pen. De koopers worden thans afgeschrikt door de hooge kosten die zij zouden moeten maken, alvorens zij tot bouwen zouden kunnen overgaan, indien dit terrein opgehoogd wordt verwacht de voorzitter verschillende liefhebbers. De heer de Bruijn heeft een begroo ting gemaakt van de kosten, die deze voorgenomen ophooging zal mede brengen. Het terrein heeft een opper vlakte van 2290 M2 en het zal onge veer 1.40 M. moeten worden opge- hoofd, zoodat er 3206 M3 zand voor noodig zal zijn. Het cijfer wat de heer de Bruijn in verband met zijn begröo- ting heeft genoemd wil de voorzitter niet noemen, met het oog op de toe komstige aanbesteding, maar 't bedrag zal de 2000.zeker niet overschrij den. Tevens deelt spreker nog mede, dat er op een gedeelte zand uitgehaald kan worden en dit moet dan op een andere plaats worden neergestort, Ook dit is in de kostenberekening opgeno men. Verder stelt hij nog voor om in het najaar tot beplanting van het terrein over te gaan. De voorzitter wil dan een kasgeldlee- ning aangaan van 2000. Wethouder v. d. Rijken vraagt, wat er zal moeten gebeuren, als men op het gedeelte waar 1.40 M. uitgegraven wordt op water komt. De burgemeester zegt hierop, dat dit heel goed mogelijk is, maar ook wan neer men op water zal stuiten, zullen de kosten toch niet meer dan het bedrag vorderen, waarvoor men een kasgeld- leening wil aangaan. De heer Brokx zegt, dat er ook in een vorige raadszitting al eens gespro ken is over dit onderwerp. Toen was men besloten om met een bouwmaat schappij te onderhandelen om het zoo bebouwd te krijgen, dit is echter niet gebeurd en alleen daarom is spreker tegen dit voorstel. De heer Smits deelt mede, dat hij voor het voorstel is, maar het had al lang gebeurd moeten zijn. Hij is bang, dat de kosten thans veel hooger zullen zijn. De voorzitter geeft toe, dat het eigenlijk allang gebeurd had moeten zijn, maar tevens is hij van meening, dat de kosten nu niet meer zullen bedra gen dan destijds. Thans zal er spoed achter gezet worden. De heer Smit vraagt verder, wat de voorzitter bedoelt met zijn opmerking, dat in het najaar over zal worden ge gaan tot beplanting, want het kan toch niet gelijk beplant en bebouwd worden. De voorzitter zegt, dat wat de be planting betreft dit alleen maar zal ge schieden voor de kantjes, ter afbake ning en verfraaiing. Het voorstel om een kasgeldleening aan te gaan van 2000.komt dan in stemming, en wordt aangenomen met de heeren Brokx en Pruijssen tegen. Benoeming leden stembureau. Voor stembureau I moeten twee le den en twee plaatsvervangende leden worden gekozen en voor stembureau II (Boven) drie leden en twee plaatsver vangers. Voor stembureau I worden gekozen de heeren Brokx en Verschure tot le den en Jac. Smits en M. van Dongen tot plaatsvervangers. Voor het stembureau in Boven wor den gekozen de heeren Wethouder v. d. Rijke, voorzitter, J. Smits en W. Pruissen, leden, en tot plaatsvervangers de heeren Verhoeven en Mathijsen. Reclames tegen belasting. De voorzitter deelt mede, dat dit punt in besloten vergadering zal wor den behandeld. Rondvraag. De heer Brokx zegt, dat destijds was bepaald dat de gemeentenaren in de ge legenheid zouden worden gesteld het nieuwe gemeentehuis te bezichtigen. Spreker is van meening, dat er nog ve len zijn, die graag eens een oogje zou den werpen op het prachtige interieur. Zouden dezen hiertoe in de gelegenheid kunnen worden gesteld. De voorzitter: „Dit komt zoo spoe dig mogelijk in orde". Dezelfde spreker vraagt verder, of het niet gewenscht zou zijn om op de publieke tribune banken te plaatsen. De voorzitter antwoordt, dat dit in derdaad goed zou zijn. In vele nieuwe gemeentehuizen is dit zoo en bovendien zijn er nog tal van stoelen over, die wij voor dit doel zouden kunnen gebrui ken. Spreker belooft, dat B. en W. deze zaak zoo spoedig mogelijk zullen be kijken. De heer Brokx vraagt verder nog, of de uitdrukking „vastleggende of los- loopende honden" in de gemeente-ver ordening op de hondenbelasting nog steeds gehandhaafd blijft. De voorzitter antwoordt, dat deze verordening voor den tegenwoordigen tijd niet goed meer is, maar er zijn ook nog andere gemeente-verordeningen die gewijzigd dienen te worden en daarom wil spreker al deze wijzigingen tegelijkertijd behandelen, als de be grooting aan de orde komt en er dan een commissie voor instellen. De heer Pruijssen interpeleert dan over de restauratie van de Ned. Herv. Kerk, waarop de voorzitter antwoordt, dat er een schrijven is gericht naar Mo numentenzorg om een bijdrage. Mis schien dat zij, in aanmerking genomen, dat de Nederl. Herv. Kerk een schit terend gebouw is inet een historische waarde, er iets voor voelen. De heer Verschure wil wat meer spoed zetten achter de nieuwe huis houdschool. B. en W. zullen hun best doen. De heer Smits vraagt of er al een be slissing genomen is inzake den slechten toestand van den weg in Waspik-Bo- ven bij Verschuren. B. en W. zullen naar een oplossing zoeken. Verder vraagt dezelfde spreker om verbetering van den weg bij het „Sluis je" in Waspik-Boven. De slechte toe stand van den weg is daar onhoudbaar. De voorzitter deelt mede, dat 't daar zeer moeilijk is, aangezien deze weg eigendom is van den polder, maar niet temin zou het polderbestuur dit wel eens kunnen bekijken. Ook uit het oog punt van werkverruiming was het een heel mooi plan. De heer Fruijssen vraagt dan hoever de controle op den kleinen boer strekt, waarop de voorzitter antwoordt, dat dezelfde controleur voor de werkloos heid ook de kleine boeren te contro leeren heeft. Dit is voor dhr. Pruijssen aanleiding om te veronderstellen, dat de kleine boeren dan toch wel in een aanmerke lijk betere positie verkeeren, dan de werkloozen, aangezien hun steunrege ling veel soepeler is, dan die van de werkloozen. De voorzitter dat hun regeling v^l soepeler is, maar dat zij ook niet zooveel steun genieten. Hier valt te on derscheiden de A, B en C steun. De ge steunde boeren mogen gerust gaap werken, al hebben zij steun, maar dan moeten zij het opgeven en dan krijgen ze ook minder. Bovendien is de steun over het algemeen voor de kleine boe ren zeer weinig. De heer Fruijssen denkt, dat wan neer al de gesteunde kleine boeren in de werkverschaffing zouden worden geplaatst, de gemeente er gauw vanaf zou zijn. De heer Mathijsen: „Mijnheer de voorzitter, voor de vacature van con troleur voor de steunverleening zullen natuurlijk heel wat sollicitanten De voorzitter schijnt te weten, wat er verder komen gaat, want hij ant woordt, dat B. en W. overwegen om uit de oude sollicitantenlijst een ge schikte candidaat te zoeken. Bovendien is er een candidaat die reeds een klein inkomen heeft. De heer Brokx zegt dat er toch wel adviezen waren van den inspecteur en vraagt of de raad hier dan buiten mag gaan. De voorzitter antwoordt, dat het den gemeenteraad vrij staat te benoemen, wien hij wil. Hierna ging de raad in besloten ver gadering over. Huldiging van den voorzitter. Zondag j.l. herdacht de R.K. Gym- nastiekvereeniging „Kunst en Kracht" haar 20-jarig bestaan. Deze dag is tot een heugelijke feestdag geworden voor deze vereeni- ging vooral door de sympathieke blijken van medeleven op dezen dag in allerlei vorm van verschilende zij den ondervonden. Ook de voorzitter, de heer Jac. van Mierlo zal aan dezen feestdag steeds een prettige herinnering bewaren om de spontane huldiging die men hem bereidde als eenige mede-oprichter die onafgebroken 20 jaar aan de vereeni- ging verbonden was, aanvankelijk als secretaris en sinds 15 jaar als voorzit ter. Des morgens te kwart over acht werd in de St. Clemenskerk een spe ciale H. Mis opgedragen door den geestelijken adviseur kapelaan Allard, waaronder algemeene H. Communie en inzegening van hel nieuwe vaan del dat dien dag aan de vereeniging zou worden aangeboden. Behalve de leden en aspiranten woonde ook een groot aantal oud-le den deze H. Mis bij. Kapelaan Allard hield een mooie predicatie waarin hij de beteekenis van het vaandel en van de sportbeoe fening in katholiek verband in het licht stelde. -Na de H. Mis verrichtte kapelaan Allard de plechtigheid der vaandel zegening. In het patronaatsgebouw werd des avonds een jubileum-uitvoering gege ven, alleen toegankelijk voor genoo- digden. De zaal was voor deze gelegen heid aardig versierd en verschillende bloemstukken vanwege zustervereni gingen bezorgd verhoogden nog het feestelijk aanzien. Huldiging voorzitter. Nadat de voorzitter van Kunst en Kracht, de heer Jac. van Mierlo, de aanwezigen had verwelkomd en het 20- jarig bestaan had gememoreerd trad de leider de heer L. van Drunen naar voren om in hartelijke woorden den voorzitter te huldigen voor wat hij in de afgeloopen 20 jaar voor de ver eeniging had gedaan. Deze is n.l. de eenige mede-oprichter die onafgebro ken aan Kunst en Kracht verbonden bleef, aanvankelijk als secretaris, de laatste 15 jaren als voorzitter. Spreker schilderde de moeilijkheden die vaak overwonnen moesten worden, doch de voorzitter wist steeds de clubliefde weer aan te wakkeren en te voorko men dat de club ten onder zou gaan. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spreker den heer van Mierlo een mooie bronzen sportfiguur op marmeren voetstuk aan met toepas selijke inscriptie en aan zijn echtge- noote een fraaie bloemenmand. De voorzitter sprak een hartelijk dankwoord voor deze aardige atten tie op zulk een spontane wijze ge bracht. Hij meende echter al dien lof niet voor zich alleen te mogen incas- seeren, doch een groot deel te moeten overdragen op den leider, het bestuur en de kern van trouwe leden op wie hij steeds rekenen kon als er moeilijk heden dreigden. Hij noemde de club- liefde en prettige kameraadschap die in deze vereeniging steeds heerschten als de voornaamste factoren waaraan Kunst en Kracht zijn voortbestaan en bloei te danken had. Het fraaie geschenk dat men hem had aangeboden zou spreker een eereplaats geven in zijn woning waar het hem nog vaak zou herinneren aan den tijd, dat hij nog als actief athleet zijn aandeel bijdroeg om voor zijn club lauweren te behalen. Het zou hem tevens herinneren ook aan dezen avond en aan de club waaraan hij steeds zeer gehecht is geweest. De jubileum-uitvoering. Hierna werd met de uitvoering van het gymnastiek-programma aangevan gen. Hoewel de ruimte op het tooneel veel te beperkt was en vanwege de geringe hoogte verschillende oefeningen aan de werktuigen niet konden worden uitgevoerd, gaven de leden- en aspi- ranlen-afdeelingen toch fraaie staal tjes van hun kunnen ten beste. Som mige nummers als hijvoorbeeld het rek-turnen voor heeren werd door het publiek in merkbare spanning ge volgd. Het was dan muisstil en een daverend applaus was de nelooning voor menig bravourstukje, ot keurig afgewerkte oefening. Ook de rythnnsclie oefeningen op muziek werden uitstekend uitgevoerd; speciaal de 1ste afdeenng aspiranten gaf hiervan een bijna foutlooze de monstratie. Het puDliek toonde veel waardeering voor deze, veel studie en uithoudingsvermogen vergende oefeningen. Enkele aspiranten van de 3de af- deeling maakten jammer genoeg een paar storende vergissingen, wat niet wegnam, dat hun vrije oefeningen en nun pyramide zeer in den smaak vie len. Met het gymnastische gedeelte van dezen avond, hoe beperkt het jammer genoeg ook moest zijn, had Kunst en Kracht en haar actieve leider <je lieer L. van Drunen veel succes. Ook de humoristconferencier Willy van Noordt uit Den Bosch vol deed zeer goed. Hij vulde de verschil lende nummers aan met vermakelijke anecdote's te vertellen waarvan zijn voorraad onuitputtelijk scheen, als mede met humoristische liedjes en voordrachten die het publiek uitste kend amuseerden. Bij den pianist dhr. Jos Lombarts Jr. was het geaccompagnement van humorist en van de vrije oefeningen in goede handen. De clou van den avond was de op voering van de klucht in één bedrijf: ,De nieuwe beschermheer komt!" welk stukje speciaal voor deze gele genheid geschreven was. Er is onbedaarlijk gelachen met de oer-komische verwikkelingen die zich afspeelden in de gymnastiekzaal van Kunst en Kracht. De spelers konden vaak hun spel niet vervolgen wijl er zooveel van het gesprokene verloren ging in de hilariteit die het stuk on der het publiek verwekte. De heeren M. van leisel en E. van Lier, die reeds herhaaldelijk blijk gaven van hun bij zondere talenten als humoristen had den hierin de hoofdrollen en maakten daarvan weer iets bijzonders. Ook de overige spelers als H. Kolster, J. Schapendonk, J. v. Lier en L. v. Dru nen droegen het hunne hij aan het succes van dit nummer. De groep gymnasten die mede in dit stuk op trad voerde verschillende kranige oe feningen uit aan de brug. Aanbieding vaandel. Het programma dat wij hierboven bespraken werd gedurende eenigen tijd onderbroken voor de aanbieding van het nieuwe vaandel. De heer M. van der Mee, voorzitter van het comité oud-leden reikte dit schitterende nieuwe vaandel met een keurige toespraak aan de voorzitter over. Als blijk van medeleven met hun vroegere club wilden de oud-leden bij deze gelegenheid gaarne het zoo lang begeerde nieuwe vaandel ten ge schenke geven. Spreker bracht dank aan de ingezetenen en speciaal aan het eere-comité voor hun milde bijdragen, waardoor de oud-leden hun plan heb ben kunnen verwezenlijken. Hij wees op de symbolische beteekenis van het vaandel en uitte de beste wenschen voor de verderen groei en bloei der vereeniging. Hij kende de moeilijkheden die het instandhouden van een dergelijke ver eeniging vaak meebracht en in dit ver band huldigde spreker ook den jubi leerenden voorzitter voor hetgeen deze voor Kunst en Kracht heeft gedaan. De Voorzitter dankte namens be stuur en leden voor dit prachtige, geschenk. De aanbieding van dit vaan del door de oud-leden is een mooie demonstratie van clubliefde en ka meraadschap die steeds in deze ver eeniging werd aangekweekt en die ook de oud-leden nog altijd met de club doet meeleven. Met een toepasselijk woord ver trouwde bij het vaandel toe aan den kranigen vaandeldrager der vereeni ging den heer P. Spijkers. Het prachtige vaandel, is in de kleu ren geel, groen en rood uitgevoerd en draagt naast den naam en oprichtings datum der vereeniging de afbeeldin gen van een brug en een stel ringen. Het is een keurig stukje vakwerk van de bekende firma Jansen en Co. te Til burg, dat ieders bewondering af dwong. Achtereenvolgens kwamen verschil lende sprekers hun gelukwenschen aanbieden. De eerste spreker kapelaan Allard wees daarbij op de beteekenis van het vaandel en van de lichamelijke ont wikkeling gezien van katholiek stand punt. De zeereerw. heer pastoor van Erp sprak er zijn voldoening over uit, dat het de Gymnastiekvereniging in zijn parochie zoo goed ging en uitte de Gemeenteraad Waspik

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5