De Buiten- en Binnenpolder van Waalwijk Plaatselijke Berichten. SL - beste wenschcn voor verderen bloei. De heer C. Pullens sprak namens de ouders der leden een behartens- waardig Woord over de verantwoor delijke taak der leiders van een derge lijke vereeniging, hieraan toevoegend, dat het bestuur van Kunst en Kracht bewezen heeft zich van die taak be wust te zijn door in en buiten de gym nastiekzaal voor de geestelijke en lichamelijke belangen van de hen toe vertrouwde jongens zoo goed mogelijk te waken. De ouders waren het be stuur en den leider zeer erkentelijk voor wat zij voor hun jongens deden. Verder sprak nog de heer W. v. d. Mee namens de Liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst", de heer C. Pul lens namens de Harmonie St. Jan en de heer H. Snijders, namens de Gym- nastiekvereeniging S. S. S. die allen hun beste geluk>venschen aanboden aan de vereeniging en haar voorzitter. De voorzitter dankte al deze spre kers alsmede de schenkers van bloem stukken zijnde de veteranencluh Ons Huis, de Gymnastiekvereniging S.S.S. de voetbalvereniging Juliana voor hun blijken van medeleven. Behalve de reeds genoemde plaatselijke turnver- eenigingen S.S.S. en Ons Huis gaf ook de damesgymnastiekvereeniging Orova blijk van belangstelling door met een deputatie aanwezig te zijn. Kunst en Kracht mag met voldoe ning op de viering van haar 20-jarig bestaan terugzien en de gebleken al- gemeene waardeering moge een aan sporing zijn om haar opvoedende taak naar best vermogen te blijven vervul len. De Buitenpolder van Waalwijk. J. J. M. van Hees wijk benoemd tot secretaris-penningmeester. Maandagmiddag 4 uur werd in Ho tel Verwiel een vergadering van stem gerechtigde ingelanaen geno.uden van het Waterschap „De Buuenp.ol.der van Waalwijk". Hei bezoek was, vergeleken bij dat van de gewone jaarlijksche vergade ringen, zeer druk. Van <le circa 50 aanwezigen kwam verreweg het meerendeel als „gemach tigde" van een of twee ingelanden ter vergadering. het was niet moeilijk te gissen waaraan deze drukke opkomst van „gemachtigden" was toe ie schrijven. Aan de benoeming van een secretaris- penningmeester, welke in deze vergur dering aan de orde kwam, scheen een intensieve bewerking van de ingelan den te zijn voorafgegaan. Tot welke gevolgen een dergelijke actie kan leiden werd liier al spoer dig gedemonstreerd. Verschillende „gemachtigden", met een geleekende verklaring van een der ingelanden in den zak, moesten ter vergadering err varen dat diezelfde ingeland nadien nog een nieuwe volmacht had afge.- geven aan een ander persoon, niet welke laatste volmacht de vorige kwam te vervallen. De ex-gemachtig- den mochten dus geen stemmen uiü- brengen, waarmee de candidaat hurir ner keuze ten slotte het meest gedu peerd was. Het onderzoek van al die volmach ten vorderde een heele tijd en zoodoen de werd het 5.15 uur, eer de voorzitten de heer H. Hoffmans de tegen 4 uur geconvoceerde vergadering kon ope nen. Aan de orde: 1. Notulen. Deze werden na voorlezing door den waarnemend secretaris den heer J. v. Heeswijk zonder opmerkingen vast gesteld. 2. Verkiezing van een voorzitter van liet Dagelijksch 'Bestuur wegens periodieke aftreding van den heer H. P. J. Hoffmans. Er werden in totaal 112 stemmen uitgebracht, waarvan 108 op den heer Hoffmans en 4 blanco, zoodat de heer Hoffmans met nagenoeg algenieene stemmen was herkozen. Onder dank zegging voor het in hem gestelde ver trouwen neemt deze zijn benoeming aan. 3. Verkiezing van een lid van het Dagelijksch Bestuur wegens periodie ke aftreding van den heer J. v. Loon. Uitgebracht werden 112 stemmen, waarvan 106 op den lieer v. Loon en 6 blanco, zoodat ook deze met nage noeg algenieene stemmen was herko zen. De- voorzitter feliciteert hem met zijn herbenoeming waarop de heer v. Loon de aanwezigen dankt en de hoop uitspreekt zich die verkiezing waardig te toonen. 4. Rekening 19361937 wordt goedgekeurd in ontvangst op 1436,57 in uitgaaf op 1444,45j/£, nadeelig sal do 307,88^. 5. Begrooting 19381939 wordt zonder opmerkingen vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 1550, 6. Vaststelling van den aanslag voor 1938—1939. Wordt ongewijzigd vastgesteld. 7. Machtiging en onderhoudswer ken in eigen beheer uit te voeren. De voorzitter zegt dat destijds ie mand hem gevraagd heeft het rijloon voor den polder uit te besteden. Spr. heeft den secretaris een lijstje laten opmaken van de bedragen die de laat ste jaren aan rijloon zijn besteed. Over 1938-'39 was dit 7.50, over 1937-'38 8.75 en over 19361'37 ƒ35. Spreker vraagt of iemand het de moeite waard vindt daarvoor een aan besteding te houden. Geen der aanwezigen geeft den wenscli daartoe te kennen, waarop 't Dagel. Bestuur de gevraagde mach tiging wordt verleend. 8. Vaststelling van den borgtocht van den secretm^penningmeester. Het bestuur voor deze te be palen op 2000. Aldus wordt besloten. 9. Benoeming van een secretaris penningmeester. Door het Dagelijksch Bestuur is de volgende voordracht opgemaakt 1 J. J. M. van Heeswijk. 2 J. H. M. van Mil. 3 Chr. Trimbach. De voorzitter zegt dal reglementair tweemaal moet worden gestemd, n.l. eerst voor de benoeming van een se cretaris en daarna voor de benoeming van een penningmeester. Beide func ties zijn evenwel vereenigbaar, zoodat men beide malen dezelfde persoon mag stemmen. Spreker wil voorkomen dat men hier later, zooals onlangs in Dussen is voorgevallen, zou kunnen spreken van een ongeldige stemming. Onder merkbare spanning wordt hierna de uitslag van de stemming tegemoetgezien. Er werden wederom 112 stemmen uitgebracht, waarvan 59 op den heer J. J. M. van Heeswijk; 48 op den heer Chr. Trimbach3 op den heer J. H. M. van Mil en 2 blanco, zoodat de lieer van Heeswijk gekozen was. De voorzitter feliciteert hem met zijn benoeming en hoopt dat hij een goed secretaris zal zijn. De stemming voor de benoeming van een penningmeester, welke hier na werd gehouden had het volgend re sultaat Uitgebracht 112 stemmen. J. J. M. van Heeswijk 58 stemmen. Chr. Trimbach 49 stemmen. J. H. M. van Mil 3 stemmen. blanco 2 stemmen, zoodat de heer v. Heeswijk ook tot penningmeester is gekozen, waarmee de voorzitter hem feliciteert. De voorzitter richt ook een woord van dank tot de stemopnemers, de heeren W. Eibers en B. v. d. Hoeven Jzn. die zich van hun omvangrijke taak zoo uitstekend gekweten hebben. De heer van Heeswijk spreekt nog een dankwoord tot het Dag. Bestuur dat hem ruim een jaar geleden met de waarneming van het secretariaat be lastte en hem no. 1 op de voordracht plaatste, alsmede tot de ingelanden die hem hun vertrouwen schonken. Hij belooft zijn best te doen om de belangen van den polder en van de in gelanden zoo goed mogelijk te behar tigen. De vergadering werd hierna door den voorzitter gesloten. De Binnenpolder van Waalwijk. J. van Heeswijk gekozen tot secretaris-penningmeester. Maandagavond 7 uur werd een ver gadering van stemgerechtigde inge landen van het waterschap „De Bin nenpolder van Waalwijk" gehouden in hotel Verwiel. Deze vergadering vertoonde het zelfde beeld als die van den Buiten polder. Er waren betrekkelijk weinig nieuwe gezichten en wederom moes ten verschillende „gemachtigden" er varen dat hun machtiging een waar deloos stukje papier was geworden doordat de betreffende ingelanden na dien weer een ander hadden gemach tigd. Alvorens de vergadering kon aan vangen kregen we weer die tijdro vende controle van machtigingen. Hoe vlot deze zaak ook werd afgewik keld, het werd toch. half negen eer de voorzitter de vergadering kon openen. Aan de orde: 1. Notulen. Worden na voorlezing door den waarnemend secretaris, den heer J. v. Heeswijk, zonder opmerkingen vast gesteld. 2. Rekening 1936-1937. Wordt goedgekeurd in ontvangsten op 1940,70 in uitgaven op 1843,36, batig saldo 97,34. Begrooting 1938-1939. Wordt vastgesteld volgens concept op 3090,84 in ontvangsten en uitga ven. 4. Vaststelling van den omslag voor 1938-1939. Wordt ongewijzigd vastgesteld. 5. Machtiging om onderhands- werken in eigen beheer uit te voeren. Evenals in le vergadering van de Buitenpolder wordt ook hier de ge vraagde machtiging verleend en wordt er van afgezien de rïjloonen aan te be steden omdat het slechts over vrij ge ringe bedragen gaat. 6. Vaststelling van den borgtocht van den secretaris-penningmeester. Op voorstel van het bestuur wordt deze vastgesteld op 3000, 7. Benoeming van een secretaris- penningmeester. Door het Dagelijksch Bestuur is de volgende voordracht opgemaakt: 1. J. J. M. van Heeswijk. 2. Chr. Trimbach. 3. J. H. van Mil. Ook thans wordt, evenals bij de verga dering van den Buitenpolder, afzon derlijk gestemd voor de functie van secretaris en van penningmeester. Bij de stemming voor secretaris was het resultaat: Uitgebracht: 91 stemmen. J. J. M. van Heeswijk 48 stemmen. Chr. Trimbach 34 stemmen. J. H. van Mil 2 stemmen. Blanco 3 stemmen. Ongeldig 4 stemmen. Zoodat de heer van Heeswijk tot secretaris is gekozen. Bij de stemming voor penning meester was het resultaat: Uitgebracht: 91 stemmen. J. J. M. van Heeswijk 51 stemmen. Chr. Trimbach 37 stemmen. Blanco 3 stemmen. Zoodat de heer van Heeswijk ook tot penningmeester is gekozen, waar mee hij door den voorzitter wordt gefeliciteerd. Nadat de voorzitter de beide stem opnemers de heeren W. Eibers en B. v. d. Hoeven Jzn. nogmaals heeft dank gezegd, spreekt de nieuw benoemde secretaris-penningmeester de heer J. J. M. van Heeswyk nog een dank woord tot het bestuur en de aanwe zige ingelanden waarmee de verga dering wordt gesloten. WERKLOOSHEID IN ONZE GEMEENTE. De werkloosheid in onze gemeente is iets hooger dan bij de vorige mede deel ing; zij bedraagt 267 geheel en 51 gedeeltelijk tegen 246 geheel en 37 ge deeltelijk per 29 October 1938. Zij zijn verdeeld als volgt: per heden per 28 Oct. '38. Bouwvakarbeiders 44 5 29 3 Houtbewerkers 4 3 Kleermakers 9 14 8 12 Lederbewerkers 156 24 153 20 Leerlooiers 15 15 Metaalbewerkers 11 11 Typografen 1 1 Div. werkkrachten 37 7 36 1 Totaal 267 51 246 37 R.K. STAATSPARTIJ. Stemming afd. Waalwijk voor de Provinciale Staten. A.s. Zondag wordt in de R.K. Kies- vereeniging de stemming gehouden voor de groslijst van candidaten voor de Provinciale Staten. Het politiek ad vies voor deze stemming noemt dit- rnaa slechts écn candidaat. Bij enkele kiezers heeft dit den indruk gewekt dat thans ook maar één candidaat ge stemd moet worden. Dit is echter on juist. Men moet a.s. Zondag ook weer drie candidaten stemmen, evenals dat bij de vorige verkiezing het geval was. Op de oproepingskaarten staat dit ook duidelijk aangegeven. Bij de vorige verkiezing heeft hel bestuur van den Slatenkring bet be zwaar gevoeld, dat de massa der kie zers zich teveel naar het politiek ad vies richt. Bij de stemming voor de Povinciale Staten moet men n.l. aan het poitiek advies geen grootere waar de toekennen dan het in werkelijkheid heeft, d.i. een gedwongen formaliteit. Enkele jaren geleden werd dan ook reeds besloten het politiek advies voor taan zoo klein mogelijk te maken en het zoo onopvallend mogelijk op het stembiljet te vermelden. Wij wijzen in dit verband op het besluit van den Statenkring Breda, om geen politiek advies uit te brengen, dus de kie zers geheel vrij te laten. De R.K. kiezers moeten er dus aan denken, dat zij a.s. Zondag 3 candida ten moeten stemmen en zij daarbij vrij in hun keuze zijn. Bij meer of minder dan 3 stemmen is het stembiljet echter ongeldig. In verband met de voorbereiden de werkzaamheden voor de stemming an a.s. Zondag is de vergadering van de Studie- en Propagandaclub uitge steld tot volgende week. NED. TOERISTEN-KAMPEER- CLUB. Zooals wij reeds vroeger mededeel den heeft de Ned. Toeristen-Kampeer- club met hare Engelsche en Belgische gasten in 1939 een Paaschtochl geor ganiseerd naar Brabant en zal daarbij o.m. onder de auspiciën van Wa'al- wijks Belang ook onze gemeente be zocht worden op Zaterdag 8 April. De toeristen-kampeerclub heeft voor een dag of vier haar tenten opgeslagen in Oisterwijk en van daaruit worden uitstapjes gemaakt naar Waalwijk, 's-Bosch, Breda, Tilburg en Eindho ven. In Waalwijk wordt de Timtur-fa- briek bezocht en wij lezen daarom trent in het voorloopig programma uit het „Kampleven": In de excursie op Zaterdag voor Paselien is onder de auspeciën van Waalwijks Belang opgenomen een be zoek aan de ll.uuü zielen tellende Ge meente Waalwijk, welke een zeer fraai modern Gemeentehuis, gebouwd door den bekenden Nederlandsclien architect Kropholler, bezit. Tydens dit bezoek zal worden bezichtigd de Tim- iur-schoenfabriek, waar in een model inrichting rond 450 personen arbeid vinden. De bezichtiging zal ons in 1 y2 uur tijds leeren, hoe het mogelijk is, dat deze fabrieken per week niet min der dan 1Ü.0UU paren schoenen kun nen produceeren. KATHOLIEKE ARBEIDERS VROUWENORGANISATIE. Heden, Woensdagavond 22 Febr. om 8 uur zal aan de leden van boven genoemde vereeniging een film-avond worden aangeboden over de Jeugd- werkloozen. De film staat onder lei ding van Broeder-Overste van Huize Gerra. VORM1NGSWEEK JONGE MANNEN. Na de meisjes, komen de jongens aan de beurt. Van 6 tot 10 Maart zal thans voor de jonge mannen van de 17 tot de 25 jaar een vormingsweek worden gehouden, en gezien het schit terende resultaat dat men behaalde bij de meisjes kan men ook thans den uitslag rustig tegemoet zien, want on getwijfeld zal ook het zelfde hooge percentage jongelui worden bereikt. De vormingsweek beoogt de jonge mannen een helder inzicht te geven in de groote moeilijke levensvragen, om hierdoor te komen tot een juiste katholieke levenshouding, een levens houding waar tegenwoordig maar al te vaak met de pet naar wordt ge gooid. De organisatie van de vormings week is hetzelfde gehouden, als bij de meisjes. Iedere parochie zal haar eigen spreker hebben, terwijl propagandis ten zorgen voor de voorbereiding. De propagandisten de heeren W. Christ, N. Dumoulin, A. Hamers, H. van Oudheusden, V. Weijers, H. Spil- ters, A. Alessie, J. Ivanters, J. v. d. Griendt en P. Mombers staan onder leiding van den heer Chr. Klerkx, die de functie van hoofdpropagandist waarneemt. Bekende Paters Capucijnen zullen de Vormingsweek leiden. De volgende onderwerpen zullen worden behan deld Maandag: over „Christen waardig heid". Dinsdag: over „Wat God met je voor heeft". Woensdag: over „Kuischheid en Maagdelijkheid". Donderdag: over „Huwelijk en Ver kering". Vrijdag: over „In dienst van de Kerk". De vormingsweek wordt gehouden: Voor de Parochie St. Jan te Waal wijk in het K.J.C.-gebouw, Stations straat 84, om half negen. Voor de Parochie St. Antonius te Waalwijk in de Kerk om half negen. Voor de Parochie St. Clemens le v.m. Baardwijk in hel Bondsgebouw om kwart over acht Voor de Parochie O.L. Vrouw Ont vangen le v.m. Besoijen in het Patro naat om kwart ov.t acht. Zondags is er algenieene H. Com munie, terwijl de groote sluiting, waarvan een zeer bijzondere plechtig heid wordt gemaakt, plaats heeft in het Lof om drie uur in de eigen pa rochiekerk. Ook voor de jongens van 13 tot 17 jaar wordt een oefening gehouden, die drie dagen zal duren. De juiste data hiervan zullen nog nader worden be kend gemaakt. Deze oefeningen zullen op dezelfde plaatsen worden gehouden als de vormingsweek voor de ouderen. Zoowel voor de vormingsweek als voor deze oefening voor de jongeren verwachten wij een massale opkomst. rtaif zien Hangtrig Met Mijnhardtjes vlugge verbetering Doos 30 en 50 ct R.K. MIDDELBARE HANDELS AVONDSCHOOL TE WAALWIJK. VN ij .ontvingen het verslag over het kalenderjaar iy.3.8 van bovengenoem de av.onuschuol en oixtleenen daaraan 't volgende: Personeel: Op 3i December 1U38 werd het per soneel gevormd dooi': H. v. Well, Di recteur en leraar Handelswetenschap pen; Kap. W. Volk er, pr. leraar Gods- uienstleer; mej. D. Meuwese, lerares Engels; Drs. G. v. hnheeck, leraar vransJ. Odekerken, leraar Duits; A. G. Laarakker, leraar Nederlands; A. v. d. Aa, leraar Handelswetenschap pen; J. Wijnant, leraar, Handelswe tenschappen; H. Pennings, leraar, Ma- cliineschrijven en Stenografie; W. verhoeven, Concierge. Onderwijs: Gedurende het gehele jaar werd on derwijs gegeven in de 3 klassige cur sus. In de 4e en 5e klas werd les ge geven in Godsdienst, Handelsweten schappen, Duits, Engels, Machine- schrijven en Stenografie, Frans en Nederlands konden wegens te geringe deelname in de 4e en 5e klas niet wor den onderwezen. Examens: Voor het eindexamen van de 3- jarige cursus slaagden 12 candidaten 3 werden afgewezen. Hel eindexamen van de 8-jarige cursus werd dit jaar voor het eerst schriftelijk en mondeling afgenomen. Bij het mondeling gedeelte was 'n ge committeerde benoemd door de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat en door de plaat selijke R.K. Middenstandsvereniging. Als eerste trad op de heer A. Snels, voorzitter Afd. Kleinbedrijf en voor zitter van de commissie voor de ves tigingswet der Kamer van Koophan del te Dongen: als tweede de heer A. Meijs, alhier. Voor het practijkdiploma Machine- schrijven deden 7 leerlingen examen: 6 slaagden, 1 werd afgewezen; voor Stenografie 6 leerlingen: 5 slaagden, 1 werd afgewezen. Drie leerlingen slaag den voor het practijkdiploma Boek houden v. d. Ver. v. Leraren in de Handelswetenschappen en 2 voor Duits en 2 voor Engels, voor het di ploma van dezelfde vereniging. Aan de examens Middenstandsdi ploma Handelskennis onderwierpen zich slechts 2 candidaten, een uit dc eerste en een uit dc vierde klas. Bei den slaagden. De leerlingen die dit jaar eindexamen deden voor de 3de klas, onderwierpen zich nog niet aan bovengenoemd examen, maar wachten de beslissing van het Departement van Economische Zaken af, omtrent het verlenen van vrijstellingen aan eind diploma's van erkende handelsavond scholen. Daar deze beslissing echter op zich laat wachten zullen deze leer lingen in 1939 examen doen voor dit diploma. Van klas I naar II werden bevor derd 40 leerlingen; niet bevorderd 6 leerlingen. Van klas II naar III werden bevor derd 16 leerlingen; niet bevorderd 6 leerlingen. Van klas III naar IV werden bevor derd 11 leerlingen; niet bevorderd 3 leerlingen. Van klas IV naar V werden bevor derd 12 leerlingen; niet bevorderd 4 leerlingen. Door het groot aantal leerlingen moest de tweede klas in 2 afdelingen worden gesplitst. Om financiële re denen was het niet mogelijk dit ook te doen met de eerste klas. Daarom moesten 12 leerlingen, die zich voor deze klas hadden aangemeld, afge wezen worden. 51 Leerlingen verlieten de school: 1 wegens het verkrijgen van het eind diploma, 6 wegens het behalen van een vakdiploma, 10 wegens het met goed gevolg doorlopen van het school jaar, 17 wegens onvoldoende studie resultaten, 2 wegens overgaan naar andere studie, 4 wegens het aanvaar den van een betrekking, 1 wegens drukke werkzaamheden, 2 wegens huiselijke omstandigheden, 1 wegens ziekte, 7 om andere of onbekende re denen. Op 31 December 1938 bedroeg het aantal leerlingen in:

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6