Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. OP ZONDAG 26 FEBRUARI E.C. J. MOONEN, aftredend M.VAN DONGEN,aftredend M. J. W. v. SOESTBERGEN, „NOORD- BRA8AND 1843 Politiek en Economie. Dit nummer bestaat uit Drie Bladen EERSTE BLAD Croquetten en Bitterbollen, Automatiek PULLES-HEESBEEN. Chamberlain en de Ontwapeningsgedachte Denkt aan de stemming voor de STEMT Provinciale Staten NUMMER 16. ZATERDAG 25 FEBRUARI 1939. 62c JAARGANG. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Brieven, Ingezonden stukken, gelden, enz. franco te zenden aan den Uitgever. Abonnementsprijsper 3 maanden 1.25. Franco per post door 't geheele rijk 1.40. UITGAVE WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-adres: ECHO. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. TUCHTIGINGSRECHT. De beste onderwijzers zijn degenen, die de tucht handhaven door hun moreele overwicht. In bepaalde om standigheden echter zal het sterkste overwicht tekort schieten en dan moet de opvoeder ingrijpen, in het be lang van zijn gezag, in het belang van de totaliteit der klas en in het belang ook van het moeilijke kind, naar het ultrum remedium: de tuch tiging. We willen dat even zeggen, nu een officier van justitie niet minder dan twee weken gevangenisstraf heeft geëischt en ontzegging van het recht om het ambt uit te oefenen van on derwijzer voor den tijd van vijf jaar, legen een onderwijzer, die en leerling een tik om de ooren had gegeven. Het ging hier, naar uit de verslagen blijkt en door verschillende onderwijsbla den met nadruk wordt geconstateerd, louter om een losse klap, niet meer. Van mishandeling, in de gewone be- teekenis, welke we er in het maat schappelijk verkeer aan hechten, was geen sprake. De wet! Ja, de wet! Als men iemand een klap geeft, die pijn lijk heeft aangedaan, dan constateerl de wet; mishandeling. Maar naast de wet staat toch nog het nuchtere men- schëlijke oordeel, de levenspractijk Erkenden niet twee ministers (van Onderwijs en Justitie), dat tot het tuchtrecht van den onderwijzer ook het tuchtigingsrecht behoort? Politie en justitie zijn en blijven blijkbaar van een andere meening. Alhoewel: sommige rechtbanken, als die te Roermond en 's-Bosch een klap op school als niet-strafbaar heb ben geoordeeld. Maar in het geval als het bovenge schetste en een geval, waarin een schilt nog e.pkel over het ministerieele beleid. Het tempo van 's ministers op treden zou te straf zijn geweest. Tempo! Er zijn menschen, die het zelfde willen, maar wij hebben nog nooit twee menschen gezien of ge kend, die overeen kwamen in het tem po, waarmee ze hun doel meenden te moeten nastreven. Tempo! Tempo! Moeten we daar over nu weer maanden gaan zeuren? Ons dunkt, dat het verloop van za ken Mr. Goseling, zoo noodig, niet ge noegzaam tot een langzamer tempo zal hebben aangespoord. Vergeten we niet, dat duizenden menschen, tien- en honderdduizenden, de heéle zaak-Oss hartgrondig doet uitroepen: als dat nou democratie be- teekent Een verder rekken van deze aan gelegenheid komt enkel den belagers der democratie ten goede, om ook hier nu weer niet te spreken van de an dere allures die sommige bestrijders aannemen en de andere addertjes die onder het gras schuilen! TEGEN BETER .WETEN IN. Ongetwijfeld „verbijsterend" noemt de Maasbode 't antwoord, dat volgens een Reuter-telegram uit Weenen gouwleider Bürckel gaf aan de nieuw- Duitschers, die tegen hun bevrijders morren over den slechten levens standaard in het Derde Rijk. „De slechte levensstandaard in Duitschland is echter niet te wijten aan de nationaal-socialistische regee ring, maar aan de vijandigheid dei- democratische landen, die Duitsch land met oorlog bedreigen. Daardoor zijn wij gedwongen kanonnen in Het zijn hopelooze gevallen, in Utrecht zoowel als in Weenen. Maar de taktiek is duidelijk de zelfde. HOE MEN SECRETARIE AMBTENAAR KAN WORDEN! In een Zuid-Limburgsch dorp van rond 6000 inwoners, was een derde ambtenaar ter secretarie noodig en dus verscheen er een oproep aan sol licitanten, die in het bezit moesten zijn van hel gemeente-diploma. Het gemeentebestuur had met zijn oproep voor deze betrekking zooveel succes, dat het noodig was om twaalf sollicitanten op te roepen voor een vergelijkend examen. Ze kwamen uit Overijssel, Noord-Holland, uit Bra bant en Limburg, en er was zelfs een heusche gemeente-secretaris onder. Men zou kunnen verwacht hebben, aldus de Limburger Koerier, dat de LEVENSVERZEKERING 19 WAALWIJK sollieiteerende jongelui nader zouden worden onderzocht op hun practische kennis van gemeente-administratie, op algemeene grondslagen van ge meenterecht, op staatsinrichting, eco nomie of desnoods op hun geschikt heid om met menschen om te gaan, een eigenschap welke men ook van een derden secretarie-ambtenaar in een gemeente kan verlangen, niet waar De sollicitanten kregen echter de volgende vragen te beantwoorden: Wie is of was: Ant. Coolen; Ciano; Hapgood; Lasker; Keesom; Tsjai- kowsky; Abr. Kuyper; Douwes Dek ker; Bernard Shaw; Thorbecke; Ci cero; Thomas van Aquino. Wat verstaat U onder: ampel; coïn cidentie; up to date; paraphrase; exorcisme; Maginotlinie; Nimzo- witsch-verdediging; imaginair; stoï- cijnsch; adhaesie; acclamatie; arisch. Wij weten natuurlijk niet, wat de candidaten van deze vragen hebben terecht gebracht, doch hebben een zwaar vermoeden, dat het maar geluk kig was, dat de examen-slachtoffers KOMT EVEN SMULLEN uitsluitend van Ie kwaliteit kalfsvlee8ch. een derde kans kregen om de gebleken leemten in hun algemeene ontwikke ling nog wat goed te maken. Daarvoor hadden ze in het derde deel van het examen opdracht om een opstel naar keuze te maken over een toespraak, die ze eventueel zouden kunnen houden: a. bij de opening van een raadhuis; b. bij de begrafenis van een verdienstelijk hoofd der lagere school; c. bij de installatie van een nieuwen pastoor. De proef zal wel geslaagd zijn en het resultaat is zeer bevredigend ge weest, tenminste voor den uitverko rene, een jongeman uit de gemeente zelf!, besluit de Limburger Koerier. Chamberlain is en blijft optimist en hij heeft den moed, dit openlijk vol te houden en in het openbaar te verkla ren, overal waar dit maar mogelijk is, hoe ongunstig de internationale ver standhouding er op het oogenblik ook voor staat. Sinds de Britsche premier in Sep tember de boodschap in de wereld stuurde „De vrede is gered", heeft hij volgehouden, dat ieder conflict, hoe ernstig ook, door gezamenlijk overleg vreedzaam geregeld kan worden. De stralenkrans, die men in die da gen om het hoofd van Chamberlain, als redder van den wereldvrede heeft geweven, heeft weliswaar door de groote offers, die men voor het behoud van den vrede heeft moeten brengen, veel van zijn luister verloren, maar de pogingen die Chamberlain ook nu nog aanwendt om Europa voor een twee den wereldbrand te sparen, verdienen toch allen lof. Het is geen gemakkelijk werk, lang niet gemakkelijk als men de verwijdering ziet tusschen de twee groote groepen in Europa en een vraag van het grootste gewicht is natuurlijk hoe Chamberlain den vrede in Europa wil verzekeren, hoe wil Chamberlain de groote kloof die er bestaat tusschen de twee „assen" overbruggen? Vlak na de conferentie van München scheen het alsof hij wilde pogen door verschillende maatregelen en tege moetkomende bepalingen Duitschland beter te stemmen tegenover de demo- cratiën. De beroemde Duitsch-Fran- ARBEIDER-WETHOUDER VAN 's-HERTOGENBOSCH. heele klas kinderen tegen een onder wijzer als getuige werd gedagvaard, toont o.i. de justitie, dat ze van pae- dagogiek niet heel veel begrip heeft envan haar tuchtigingsrecht een zeer onmatig gebruik weet te maken. OSS EN „TEMPO". Hoe lang zitten we nou al met „de zaak-Oss" opgeschept? Wij zijn de tel der maanden kwijt. Zeker, het Handelsblad had gelijk, toen het dezer dagen nog eens vast stelde, dat de uitvoerige behandeling dezer aangelegenheid nog eens de voortreffelijkheid der democratie be klemtoonde; geen ongerechtigheidje, hoe klein ook, kan ten onzent in het duistere blijven schuilen. Maar tenslotte: de democratie is toch geen lolley-pijp, die men tot op hel hout zit af te 'lurken, omdat het lekker is. Zelfs aan de zaak-Oss dient eens een einde te wor-den gesteld. Na de uit voerige nota van den minister zijn alle Nederlandsche bladen uitgezonderd het Nat. Dagblad, De Télegraaf en N.Rott. Crt. natuurlijk het er over eens, dat de minister in zijn recht was met zijn optreden tegen het ontactisch werken der Ossche brigade; men ver plaats van boter voort te brengen." Als men zoo iets leest geeft men toch den moed op, dat, waar zulke waanvoorstellingen ingang vinden, nog ooit de weg zal kunnen gebaand worden tot beter inzciht. Niet minder verbijsterend is intus- schen de houding, die het Nederland sche naitonaal-socialisme inneemt te genover de jongste radio-rede van H.M. de Koningin. Wij vinden in Vova door Mussert zelf de scheeve lijn, die reeds meermalen werd gesignaleerd, „unverfroren" doorgetrokken. Deze „leider", die de dingen radi caal op hun kop zet, durft daar ge wagen van Koninklijke instemming met het streven van de N.S.B.! En dit terwijl H.M de Koningin niet één, maar nu reeds viermaal heeft te ver staan gegeven, dat ons volk aan een verandering van staatsvorm geen be hoefte heeft. De heer Mussert legt alles precies andersom uit als het kennelijk is be doeld en drijft de driestheid zoo ver, H.M. te bedanken voor den lichtstraal op zijn weg, die hem onversaagd zal doen voortgaan. Wel mocht hij terloops opmerken: „Er is tenslotte geen woord zoo goed en oprecht bedoeld, of het is altijd te verdraaien en verkeerd uit te leg gen!" Als een geschiedschrijver van den komenden tijd een schets zal moeten schrijven over den politieken toe stand in Europa in de twintigste eeuw, wat zal deze dan toch vernie tigend zijn voor onze diplomaten, want de geheele twintigste eeuw door is onrust de voornaamste factor ge weest, waaruit de politieke constella tie werd opgebouwd. In geen enkel land blijft men ver schoond van de gevolgen van deze onrust en deze gevolgen drukken den economischen toestand, die zijner zijds ook weer onrust verwekt. Er is een soort wissélwerking tus schen de heerschende onrust en den slechten economischen toestand. De laatste met zijn groot aantal be- hoeftigen schept onrust op het gebied van de buitenlandsche politiek, want vele diplomaten en regeerders laten bij hun pogingen om hun werkloozen op de een of andere manier aan werk te helpen hun oog vallen op afzetgebied, of zelfs op land van een vreemde mo gendheid, hetgeen natuurlijk de noo- dige politieke strubbelingen te weeg brengt. Hier komen dan de nadeelige gevolgen nog bij van het overdreven protectionisme, dat tot in de finesses tot bevordering van de eigen industrie wordt doorgevoerd en hiermede is de zaak compleet. Alle oorzaken om een gewapend conflict te doen losbranden zijn aanwezig, een kleine aanleiding is slechts noodig en deze is gemakke lijk te vinden. De onrust die is ontstaan heeft ech ter ook weer een zeer nadeelige in vloed op den economischen toestand zelf, want de ondernemingsgeest ver slapt er aanmerkelijk door, aangezien men vandaag niet weet, wat morgen boven het hoofd hangt en omdat door het overdreven protectionisme iedere conjunctuurverbetering in de kiem wordt gesmoord. Wij zien hier dus duidelijk een wis selwerking tusschen beide problemen en hierdoor wordt de oplossing er van nog moeilijker dan zij toch reeds zou zijn. De koe moet echter bij de horens worden aangepakt en dit geldt ook hier. Beide problemen moeten grondig behandeld worden. Bij de behandeling van de buiten landsche politiek, bij de schending van de verdragen en bij het onrust kwee ken, moeten de staatshoofden en di plomaten er aan denken, dat daardoor ook de economische toestand weer verder verslechterd wordt, dat wij weer verder zijn van de oplossing van het groote economische vraagstuk en dat minder dan ooit een bepaald con tingent van de werkloozen over de geheele wereld werk zal krijgen, want de werkloosheid kan niet verbeterd worden, voor de heerschende geschil len tusschen de verschillende mogend heden geliquideerd zijn, alvorens een nieuw Europa is ontstaan, een Europa van landen en volkeren, die elkaar be grijpen en respecteeren. Geen ras, bloed en bodem kan ons verlossen van het reeds jaren heer schende werkloosheidsspook, ook geen dictatuur van het proletariaat. Het eerste vereische hiertoe is: po litieke rust en internationale samen werking. De werkloosheid heeft wel iswaar meerdere oorzaken, ook erg diepliggende oorzaken, maar om de nadeelige gevolgen van deze oorzaken op te vangen wordt in verschillende landen reeds al het mogelijke gedaan. De pogingen hiertoe hebben echter slechts ten deele resultaat. Dit resul taat zal beter zijn, wanneer de rust zal zijn wedergekeerd. WaalwyKSche en Langstraatsche Courant* R.K. KIEZERS.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 1