"AKKERTJE ir^fTnn Zaterdag 25 Februari 1939 No. 16 De Echo van het Zuiden Tweede Blad Woensdagavond kwam de raad der gemeente Loon-op-Zand onder voor zitterschap van den Edelachtb. heer Burgemeester J. A. F. Mallens, in open bare vergadering bijeen. Secretaris de heer M. A. v. d. Wee. Afwezig de heer Roestenberg. De voorzitter opende deze vergade ring met een woord van welkom tot de aanwezigen, waarna de notulen der vo rige vergadering na een opmerking van den heer Marcus ongewijzigd werden goedgekeurd. 2. Ingekomen stukken. a. Dankbetuiging van Mej. van Opstal voor haar benoeming tot on derwijzeres. b. Dankbetuiging van den heer C. Snoeren voor zijn benoeming tot secre taris van het Burgerlijk Armbestuur. c. Besluit van Ged. Staten houden de goedkeuring van een rekening—cou rant-overeenkomst. d. Besluit van Ged. Staten, houden de goedkeuring van het raadsbesluit tot verlaging van de huur van een woning. e. Besluit van Ged. Staten, dat de wijziging van de plaatselijke politiever ordening is goedgekeurd en in werking treedt. f. Verzoek van den Nederlandschen Ouderraad, betreffende de openbare lagere school. Al deze ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De heer van den Heuvel wil nog eens terugkomen op het verzoek in de vorige raadsvergadering gedaan van de gebroeders de Kort. De voorzitter zegt echter dat dit punt niet aan de orde is. De raad moet zich niet belachelijk gaan maken door geregeld op deze oude kwestie terug te komen. De kwestie de Kort is afge daan. 3. Voorstel benoeming leden stem- bureaux voor de verkiezing van leden der provinciale staten en van den gemeenteraad. De voorzitter stelt voor de aanwij zing daarvan aan B. en W. over te la ten, waarbij zooveel mogelijk met de verschillende omstandigheden rekening zal worden gehouden. Spreker wil voorstellen, dat alle raadsleden zonder uitzondering zitting nemen in de Stembureaux. Verschillen de leden kunnen zich hiermede echter niet vereenigen, aangezien sommige op dien dag verhinderd zullen zijn; ande ren om andere reden. Nadat de voor zitter echter uiteen heeft gezet, dat er toch altijd plaatsvervangers aanwezig zijn, willen alle raadsleden, met uitzon dering van den heer Verhoeven, die zijn bezwaren reeds aan den burge meester heeft medegedeeld in de stem bureaux zitting nemen. 4. Voorstel tot wijziging van de ver ordening regelende de indeeling der stemdistricten en de aanwijzing van de lokalen waarin de stem bureaux zullen zitting houden. De wijziging waarvan hier sprake is, komt hierop neer dat de Julianastraat (vroeger z.g. Brakkenpad) de scheiding zal vormen tusschen het 2e en 3e stern- district, met bepaling dat de Juliana straat tot het 2e stemdistrict zal behoo- ren en dat als zittingslocaal voor het stembureau van het le stemdistrict zal worden aangewezen een der localen van de R. K. jongensschool in de Schoolstraat te Kaatsheuvel en als zit tingslocaal voor het stembureau van 't 5e stemdistrict een der localen van het parochiehuis te Loon-op-Zand. Eerder zetelden deze bureaux in het gemeentehuis, waar momenteel de voor dit doel noodige ruimte ontbreekt en in de voormalige openbare school, welke tot parochiehuis is omgebouwd. Z.h.st. wordt dit voorstel aangeno men. 5. Voorstel tot onbewoonbaarverkla ring van het huis staande aan de Molenstraat nr. 102 te Kaatsheu vel, toebehoorend aan de kinderen Hendrikus Josephus en Adriana Maria Teurlings. Deze woning verkeert in een zeer slechten staat. En bij een onderzoek dat ook de Inspecteur van de Volksge zondheid daarnaar heeft ingesteld, is hem gebleken dat de inrichting van de ze woning van dien aard is en de geza- melijke onderdeelen, waaruit zij is sa mengesteld, in een dergelijken toestand verkeeren, dat zij ongeschikt is ter be woning en niet door verbetering in be woonbaren staat is te brengen. Op dien grond komt hij tot het ad vies, welk advies door B. en W. wordt overgenomen, om deze woning onbe woonbaar te verklaren, met bepaling van den ontruimingstermijn op 1 dag. Zij is onbewoond. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten. Ten aanzien van deze woning moge nog worden medegedeeld dat op 29 Juli 1938 een aanschrijving tot verbete ring is uitgegaan, waaraan evenwel niet is voldaan. Wordt aangenomen. 6. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding over de jaren 1934, 1935, 1936 en 1937 waarop de be sturen der bijzondere lagere scho len in deze gemeente, overeenkom stig het 8e lid van artikel 101 der Lager Onderwijswet 1920, in af rekening rechten kunnen doen gel den. Voor de respectievelijke scholen zijn deze bedragen vast te stellen op: R.K. Jongensschool te Loon-op-Zand 5337.36 R.K. Meisjesschool te Loon-op-Zand 5261.90 R.K. Jongensscholen te Kaatsheuvel 15489.01 R.K. Meisjesschool (Theresia school) te Kaatsheuvel 7691.32 R.K. Meisjesschool (Maria- school) te Kaatsheuvel 5256.50 R.K. Jongensschool te Berkdijk 2778.79 R.K. Meisjesschool te Berkdijk 2984.03 School voor N. H. te Loonschendijk 3020.93 Ook dit punt lokt geen besprekingen uit en gaat onder den hamer door. 7. Voorstel om aan de besturen der bijzondere lagere scholen een voor schot toe te kennen op de vergoe ding bedoeld in artikel 103, 3e lid der Lager Onderwijswet 1920 in de exploitatiekosten der scholen. Voor het jaar 1939 zijn deze kosten vast te stellen op 7.50 per leerling. Bij het overleg dat B. en W. met de verschillende schoolbesturen hebben gepleegd, is ten aanzien van alle scho len op één na, komen vast te staan dat met een vergoeding van 7.50 genoe gen zal worden genomen. En ook voor deze school hebben B. en W. het ver trouwen dat daarmede zal worden ge accordeerd. Aan de hand van deze mededeelin- gen en rekening houdend met het ge middeld aantal leerlingen over het jaar 1938 is het voorschot derhalve vast te stellen op: a. R.K. Kerkbestuur St. Jan Baptist te Kaatsheuvel (H. Mariaschool) 1902/3 x 7.50 is 1430.—. b. R.K. Kerkbestuur St. Jan Baptist te Kaatsheuvel (H. Theresiaschool) 302 x 7.50 is 2265.—. c. Bestuur St. Emiliusschool te Loonopzand 196!/3 x f 7-50 is 1472.50. d. Bestuur St. Gerlachusschool te Loonopzand 204x 7.50 is 1533.75 e. Vereeniging der Broeders van Liefde te Kaatsheuvel (St. Jan- en St. Bernardusschool) 288 en 299 is 577 x 7.50 is 4327.50. f. R.K. Kerkbestuur H. Martelaren van Gorcum te Kaatsheuvel (Berkdijk) jongensschool 962/3 x 7.50 is 725.-. g. R.K. Kerkbestuur H. Martelaren van Gorcum te Kaatsheuvel (Berkdijk) meisjesschool 1191 /3 x ƒ7.50 is ƒ895.-. h. Vereeniging tot stichting en in standhouding van een school met den Bijbel te Kaatsheuvel (Loonschendijk) 140i/3 x ƒ7.50 is 1052.50. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten. Naar aanleiding hiervan merkt de heer de Jongh op, dat er een vergissing in het spel is, want het hoofd der be doelde school, die nog geen toezegging heeft gedaan, heeft hem gezegd, dat hij met het voorstel van B. en W. genoe gen nam. De voorzitter verzoekt den spreker de boodschap van den raad dan aan het bedoelde schoolbestuur over te brengen, dat zijn toezegging zoo spoe dig mogelijk moet binnen zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hierna z.h.st. goedgekeurd. 8. Schrijven van den heer A. M. Ti- rion, verzoekende de huur van de dor hem bewoonde gemeentewo ning staande aan de Verlengde Hoofdstraat nr. 19 te Kaatsheuvel te willen verminderen op gelijke wijze als zulks met de naast hem gelegen woning is gebeurd. De voorzitter deelt mede, dat in de vergadering van 11 Januari 1.1. werd besloten de huur van de woning waarin eertijds de Radiocentrale was geves tigd, te brengen op 5.— per week. Aan dit besluit is door gedeputeerde staten approbatie verleend. Daarin heeft de bewoner van de an dere woning, onder motiveering dat beide huizen gelijk zijn ingericht, aan leiding gevonden het verzoek te doen om ook de huur van de door hem be woonde woning te willen reviseeren, door deze eveneens op 5.— te wil len bepalen. B. en W. wil het evenwel voorko men dat beide woningen in huurwaar de niet op één lijn zijn te stellen, nu de woning van den heer Tirion een bete ren en meer comfortabelen „achteruit" heeft, die de bewoning meer prettig maakt. Mag er dit al niet toe leiden dat een huurverschil van 2.— wordt gemoti veerd, dan toch kan de waarde daar van naar de meening van B. en W. ge- rustelijk op 1.-bepaald worden. Aldus stellen B. en W. voor. Het lid van den Heuvel vraagt of de waterleiding er bij inbegrepen is. De voorzitter zegt van niet. De heer Snaphaan kan zich met het voorstel van B. en W. niet vereenigen. Hij gaat uit van de meening, dat de bewoner zijn beteren achteruit dan toch nog al duur moet betalen, indien dit moet leiden tot een huurverschil van 1..per week. De huizen zijn even groot en even comfortabel, het verschil zit alleen in de „achteruit". De voorzitter zegt, dat de raad niet verder kan gaan met huuraftrek, want anders zou het geval van den heer Brouwers in het geding komen. De heer Snaphaan betwijfelt dit ech ter, want dhr. de Brouwer heeft er een winkelhuis van gemaakt, en aangezien een winkelhuis meer aan slijtage heeft te lijden dan een woonhuis, is een hoo- gere huur hier op zijn plaats. De voorzitter is het hier niet mee eens; de heer de Brouwer is bij den Burgemeester geweest om te vragen of hij van zijn woning een winkelhuis mocht maken. De voorzitter heeft hem echter gezegd, dat hij er niets aan mocht verbouwen. De woning is pre cies hetzelfde gebleven, maar wordt thans alleen benut als winkelhuis. Hier door wordt het huis nog geen winkel huis. De heer Tirion zou dit evengoed kunnen doen. De heer Snaphaan blijft echter bij zijn meening, dat het huis toch in ieder geval als winkelhuis wordt gebruikt en dus aan meer slijtage onderhevig is, daardoor zou een hooger huurbedrag gerechtvaardigd zijn. Spreker meent niet, dat de heer de Brouwer meer huur zou moeten betalen, maar zegt dit alleen in verband met het verzoek van den heer Tirion. De verhouding tusschen beide hu ren is hier volgens hem niet goed. De voorzitter ziet die meerdere slij tage niet in, aangezien de nijvere huis vrouwen van Kaatsheuvel wel voor het onderhoud zorgen. De heer Snaphaan verlangt over dit voorstel van B. en W. stemming. Het voorstel van B. en W. wordt met nagenoeg algemeene stemmen aan genomen. Tegen de heeren Snaphaan en Vrin- ten. 9. Voorstel tot het aangaan van een kasgeldleening groot 40.000.—. Op 15 Maart a.s. komt de kasgeld leening welke de gemeente met de N.V. Rotterdamsche Bankvereeniging heeft gesloten te expireeren en is de Bank niet bereid deze ook voor het verdere te continueeren. De rente daarvan beliep 9/16 per jaar. Neem dadelijk 'n als de Griep U grijpt! 1 ol 2 "Akkertjes", direct genomen, stuiten dien aanval. Die nare hoofd pijn, dat grieperige, rillerige gevoel en die opkomende koorts verdwijnen. Per koker van 13 stuks -12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. Dank zij de pogingen welke B. en W. daartoe bij verschillende instellin gen hebben aangewend zijn zij er in geslaagd een nieuwe geldgeefsfer te vinden, die genegen is een gelijke lee ning, op onderhandsche schuldbeken tenis, aan de gemeente voor den tijd van 3 maanden te verstrekken op ba sis van 7/16 per jaar en betaling van een bemiddelingsprovisie van 10. Met inbegrip der provisie zal der halve over 3 maanden aan vergoeding (rente en provisie) niet meer dan 53.75 verschuldigd zijn. B. en W. stellen voor van deze zeer voordeelige aanbieding gebruik te ma ken, waarbij mag worden opgemerkt dat de geldgeefster heeft verzocht haar naam niet openbaar te maken. Als tus- schenpersoon treedt ten deze op de N.V. Nationale Maatschappij voor kas- geldleeningen Mulié en Co. te 's-Gra- cenhage. Z.h.st. wordt dit voorstel aangeno men. MENSEN ACHTER TRALIES - DIEREN VRIJ In het geweldige grote Krüger-Na- fi on aal-Park in het NoordOosten van Transvaal leven de dieren in vrij heid en moeten de mensen, die naar hen willen kijken achter de tralies staan. Alle soorten dieren, die in Atrika voorkomen, komen ook in dit dierenpark voor en ze leven er precies even vrij als in de wildernis. Elk jaar komen heel veel mensen naar het park en trekken er dan 'n paar dagen doorheen om de dieren goed te kun nen bekijken. Ze slapen in kleine hui zen, die met hoge traliehekken zijn omgeven. De autobus waarin de men sen reizen moeten ook op bijzondere manieren beschermd worden, want de kans bestaat altijd, dat er plotse ling een dier op je weg komt, dat weigert opzij te gaan en liever eens wil kijken wat er voor bijzonders in de auto zit! Toch gebeurt het heel weinig, dat een mens wordt aangevallen in het park. De meeste dieren zijn schuw voor de mensen en als het niet beslist noodzakelijk is, wagen ze zich niet in hun nabijheid. Maar op een keer gebeurde er iets vreselijks. De meeste opzichters in het park zijn volwassen mannen, die heel goed met de dieren konden omgaan. Nu was er een kleine, inlandse jon gen van 15 jaar, Mazuka heette hij, die gevraagd had of hij ook oppasser in het park mocht worden. Hij hield zoveel van dieren en hij zou erg voor zichtig zijn. Het was altijd zijn groot ste verlangen geweest om in het Krü- ger Park te mogen werken. Zo werd voor Mazuka een uitzondering ge maakt en kreeg hij een aanstelling als opzichter in het grote park. Hij toonde al gauw, dat hij veel moed bezat en dat hij helemaal niet bang was. Hij moest elke dag door het oerwoud en het struikgewas lopen om de dieren te controleren en op le geven, als er één gestorven was. Natuurlijk was hij bij die inspectie tochten zwaar gewapend. Op een keer liep hij weer door het bos en hij had al een flink stuk gelopen, toen, hij plotseling hij een kleine open plek kwam. Hij stak erover heen, maar toen hij aan de andere kant weer in het bos wilde gaan, zag hij tot zijn grote schrik, dat hij door een helen leeuwenfamilie omringd was. Er zijn heel veel leeuwen in het dierenpark en het zijn allemaal prachtige grote dieren. De leeuwin brulde nijdig tegen Ma zuka en ieder, die iets van leeuwen afwist, zou begrepen hebben, dat dat gebrul een waarschuwing was. Dat begreep Mazuka ook direct en daarom begon hij heel langzaam achteruit te lopen. Hij wist, dat hij zich vooral niet moest haasten, en niet mocht laten merken, dat hij bang was, want dan was de kans, dat de leeuwin of de leeuw op hem af zou springen veel groter. De dieren merkten direct als een mens hang voor hen is. Stap voor stap liep hij achteruit. De leeuwin brulde nog steeds, ze steen haar jon gen voor dezen indringer te willen waarschuwen. De leeuw stond erbij en volgde met zijn fonkelende ogen elke beweging van den kleinen inlander. Toen plotseling stapte Mazuka en viel op de grond. Zijn geweer viel uit zijn hand, en vloog met een grote boog door de lucht en kwam een paar meter verder te liggen. Nu lag Mazuka daar ongewapend tussen de grote roofdie ren. De leeuwin scheen niet van plan te zijn zich verder om hem te bekomme ren en trok zich terug, maar de leeuw vertrouwde het zaakje niet langer en schoot op den jongen toe. Hij sloeg zijn grote klauwen in de arm van Mazuka en heet hem eens stevig in zijn onderarm. Mazuka kon wel brul len van pijn, maar hij wist dat elk ge luid of elke onverhoedse beweging zijn dood kon betekenen en daarom klemde hij zijn tanden op elkaar en probeerde zich uit de greep van den leeuw los te maken. Hij rolde van zijn ene zij op zijn andere en slaagde er eindelijk in zijn arm te bevrijden. Maar wat zag die arm er uit! De leeuw had hem flink te pakken ge had. Maar nu scheen de koning der wildernis toch al genoeg te hebben gehad, want hij draaide zich om en liep trots weg. Hij had Mazuka niet willen doden, hij wilde alleen maar even laten zien, dat hij niet moest KRUISWOORDRAADSEL. Horizontaal 1. een stok. 2. een meisjesnaam. 3. een raadsel met plaatjes. 4. slag met een hamer. 5. een voorvoegsel afgeleid van eer. 6. een meisjesnaam. 7. een afkorting voor: post scriptum 9. een eiland in de Tyrrheense zee. 10. een bijv. naamw. gemaakt van een kleur 11. zit aan een schip. 12. andere naam voor het paradijs. 13. betrekking van plaats of tijd. 14. is niet vast. 21. voorzetsel. Verticaal 1. iemand, die schept. 2. een strik. 15. ledematen 16. komt in sprookjes voor. 17. de leer van de Mohammedanen 18. een ander woord voor terug- klinken. 20. heb je nodig in de aardryks- kundeles. 21. staat in de kerk. 22. zit op elke deur. 23. Indische vogel, die kan praten. 24. een jongensnaam. 8. een glazen vat. 19. een dikke pap. proheren om hem iets te doen, want dat een leeuw toch altijd nog sterker is dan een mens. Mazuka ontsnapte en nadat hij goed verbonden en verzorgd was, lachte hij om het geval en zei, dat dat nu eenmaal bij het bestaan van een opzichter in een groot dieren park hoorde! „Maar" zei hij, niemand hoeft mij te vertellen, dat een leeuw een gemeen dier is, dat is niet waar! Hij pakte mij alleen maar uit zelfver dediging, hij was bang, dat ik hem kwaad zou doen! En dat moesten de oudere opzichters toegeven. Zelfs leeuwen zijn bang voor mensen! X Gemeenteraad Loonopzand

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5