BUITENLAND NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. DRUNEN. DRONGELEN. GEERTRUIDENBERG. KAATSHEUVEL. NIEUWKUIJK. RAAMSDONK. SfrtflNG—CflPELLE 10. Verzoek van het bestuur der R. K. jongensschool te Loonopzand om overeenkomstig artikel 72 der La ger Onderwijswet 1920 de noodige gelden te willen disponibel stellen voor verharding van de bij de school behoorende speelplaats. Voldoende aan de ter zake geldende wettelijke voorschriften, stellen B. en W. voor daartoe te besluiten. De kos ten daarvan zullen plm. 950. beloopen. Bij de uitvoering der te nemen beslissing, is de mo gelijkheid niet uitgesloten dat het ma ken van het werk in eigen beheer tot minder uitgaven zal leiden, en stellen B. en W. in dat geval voor dit te be vorderen. Nadat de voorzitter de heer Marcus de verzekering heeft gegeven, dat in dien het maar eenigszins mogelijk is, dit werk aan de plaatselijke aannemers uitbesteed zal worden, wordt dit voor stel z.h.st. aangenomen. 11. Verzoek van het bestuur der R. K. Meisjesschool te Berkdijk om over eenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920 de noodige gelden te willen disponibel stellen voor verharding van de bij de school behoorende speelplaats. Ook te dezen aanzien gaat het voor stel naar de bewilliging daarvan uit, waarmede een uitgaaf van 600. gemoeid is. En op gelijke wijze als B. en W. wenschen te handelen ten aanzien van de verharding van de speelplaats van de R.K. jongensschool te Loonopzand, zal door hen worden nagegaan of uit voering in eigen beheer voor de ge meente voordeeliger is, in welk geval daartoe zal worden overgegaan. De voorzitter zegt, dat B. en W. hebben gemeend deze keer eens royaal te moeten zijn. De begrooting van het schoolbestuur was erg laag gehouden. B. en W. hebben toen verzocht een hoogere aanvraag in te zenden om zoo doende beter werk te kunnen krijgen. Z.h.st. wordt dit voorstel van B. en W. aangenomen. Aangezien niemand van de rond vraag gebruik wil maken, sluit de voor zitter deze openbare vergadering. PIERLOT'S REGEERINGSVER- KLARING KOEL ONTVANGEN. Minister-president Pierlot heeft gis teren het woord gevoerd in de Kamer. De ontvangst was zeer koel. Nadat hij hulde had gebracht aan de vorige regeering, las Pierlot de regee- ringsverklaring voor. Allereerst gaf hij een overzicht van de problemen, welke hij aan het parle ment wenscht voor te leggen: staats hervormingen, instelling van een raad van State, administratieve hervormin gen, enz. De problemen, welke thans opgelost moeten worden zijn niet van dien aard, dat men een beroep op het land behoeft te doen. De nieuwe regeering zal een politiek van sluitende begrootingen blijven vol gen. Het is noodig hiertoe bijzondere maatregelen te nemen. Alle staatsuit gaven zuilen met 5 gekort worden, met uitzondering van de staatspensioe nen, de werkloosheidsuitkeeringen en van bepaalde pensioenen voor de oud- strijders. Indien in 1940 mocht blijken, dat de financieele toestand verbeterd is, zal men aan al diegenen, op wie deze korting is toegepast, het geheele gekor te bedrag teruggeven. Het ligt in de bedoeling een matige belasting in te voeren voor bepaalde industrieën, die een monopoliepositie innemen, zooals electriciteitsbedrijven. De regeering zal een voorzichtige zuinige politiek voeren. Over de Vlaamsche kwestie zei hij het volgende: Sedert vijftig jaar. aldus de minister, hebben de Vlamingen erkenning van hun rechten gevonden, maar opdat het Vlaamsche volk zich ook op intellectu eel gebied zal kunnen ontwikkelen, zal gestreefd worden naar de verwezenlij king van een cultureele autonomie voor Vlaanderen en het Walenland. Hiertoe zal het gewenscht zijn het ministerie van Onderwijs te decentrali- seeren en te splitsen. Wat de buitenlandsche politiek be treft, deze zal op denzelfden voet wor den voortgezet volgens de richtlijnen, aangegeven in de door koning Leopold uitgesproken redevoering. Het einde van de redevoeringen werd zeer koel ontvangen. Slechts een twin tigtal leden van rechtsch applaudisseer den, toen de minister het spreekgestoel te verliet. De socialisten, liberalen, Vlaamsch-nationalisten en een groot deel van rechtsch onthielden zich van betoogingen. Nadat Minister Goudon de Neder- landsche tekst van de regeeringsver- klaring had voorgelezen, gaf Minister Guts een uiteenzetting va nden finan- cieelen toestand van het land. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. FRANKRIJK EN ENGELAND ZULLEN FRANCO WAARSCHIJNLIJK MAANDAG DE JURE ERKENNEN. Bérard, die in Burgos is aangeko men, zal den rechtschen minister van buitenlandsche zaken, generaal Jor- dana, in kennis stellen van het feit, dht de Fransche regeering in begin sel besloten heeft Franco de jure te erkennen, aldus verluidt, volgens Reu ter, te Parijs. Voorts verluidt, dat Bérard daar aan zal toevoegen, dat de erkenning in het begin van de volgende week van kracht zal worden. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat de er kenning van Franco tot een voldon gen ministerraad in Parijs op Maan dagmiddag a.s. Men gelooft, dat de Britsche regeering, waarschijnlijk eveneens Maandag, een mededeeling zal doen uitgaan, gelijkluidend aan die van het Fransche kabinet. ER BESTAAT GEEN TWIJFEL OVER DE WAARDELIJKE SOLIDARITEIT MET FRANKRIJK. In antwoord op de vraag van het lid der Labouroppositie in het Engel- sche Hoogerhuis, Lord Addinson, of de regeering een verklaring kon af leggen betreffende de 'betrekkingen tusschen Frankrijk, heeft Lord Hali fax, de minister van Buitenlandsche Zaken, het volgende gezegd: Het zou een groote dwaling zijn te veronderstellen, dat eenige onuitge sproken voorbehoud van eenigerlei aard gepaard ging met Chamberlains woorden betreffende de solidariteit met Frankrijk. Die verklaring was duidelijk en ondubbelzinnig. Wanneer ik het in de bewoordingen van een huiselijke vergelijking zou mogen zeg gen, dan was de verklaring van den aard dier borden, die wij thans op vele gevaarlijke punten in het land zien: „Halt, kruising met voorrangsweg" en dat was de bedoeling er van, aldus Halifax. Er bestaat geen verschil van meening over eenig onderwerp tus schen ons en Frankrijk. Rijwiel gevonden. Nabij het Drongelsch kanaal is een onbeheerd staand rijwiel gevon den, dat voor zoover viel na te gaan nog aan niemand toebehoorde. De politie heeft zich over het geval ontfermd en gegadigden kun. nen zizh daar vervoegen. Aantal kiezers. Het aantal kiezers voor de Provin ciale Staten is 2252. Jaarvergadering N.C B. Maandagavond om 7 uur houdt de N.C.B.afd. Drunen-Elshout haar jaarvergadering in de zaal der meisjescongregatie. ELSHOUT. Bond van Groote Gezinnen. Dinsdagavond na het Lof houdt de Bond voor Groote Gezinnen een algemeene vergadering in de zaal der meisjescongregatie. Noodlijdende parochianen. Wij mogen er onze parochianen aan herinneren, dat Zondag in alle H. Missen de tweede schaal gaat voor de noodlijdenden in onze parochie. VEILING DRUNEN Prijzen van 23 Februari 1939. Goudreinett'e 2734; Bellefleuren 1921; Culemans 1112; Sterappel II 1213; Bosappel 1415; Frome zuur 1314; Geel zuur 1416; Franmb. appel 13-16; Brederode 27-28; Spruit jes 3339; Witlof 1325; Schorsene ren 818; Juin 38; Sjalotte 1017; Wortelen iy25.1/2; Kroten 35.1/4; Witte wortelen 23; Knolraap 1— 3J/£; Preij 816; Boerenkool 1315; Witte kool 35J^; Gele kool 47.1/2; Roode kool 4—8; Savoye kool 8 10. Alles per K.G. Knolselderij 120 per stuk; Peter selie 6 per bosje; Selderij 68 per boschje; Peren 4404 per kist. Onze vroegere dorpsgenoot Adr. Adr. Schilders Niczn ingedeeld bij het3ereg. huzaren te 'sGravenhage heeft met goed gevolg het examen voor actief wachtmeester afgelegd. Door drie jongens uit de vierde en vijfde klas der lagere school werd een straatlantaarn met steenen bekogeld met het gevolg dat de lamp stuk werd gegooid. De ge meente-politie werd met de zaak bemoeid, zoodat de baldadige jeugd wel de noodige slraf zal ondergaan. VERDOOVENDE MIDDELEN TEGEN RHEUMATISCHE PIJNEN. Zij zijn min of meer gevaarlijk lap werk en het resultaat is slechts tijdelijk. Bovendien is een rheumatieklijder, door de bij rheumatische aandoeningen op tredende storing in de huidfunctie, bij zonder gevoelig voor tocht en kou, waardoor ook na het minste tochtje de pijnen weer zullen beginnen. IJ moet ook niet de pijn bestrijden, maar de oorzaak hiervan, die ligt in een over maat van urinezuur in het lichaam. Ge moet het kwaad met de wortels uit roeien. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot krachtige regelmatige werking, waardoor het schadelijke urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaakt, zal worden verwijderd. En als U de Kruschen-gewoonte trouw blijft, zullen Uw pijnen geleidelijk verdwijnen, om nooit meer terug te komen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en drogis ten a ƒ0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). Ds. v. d. Meiden uit Drimmelen hoopt Zondag 26 Februari a s. des namiddags half drie een vacature beurt te vervullen in de Ned. Herv. Kerk alhier. Jonge Werkman. In de dezer dagen gehouden jaar vergadering van de Jonge Werkman bracht de secretaris een keurig ver slag over het vereenigingsjaar 1938 uit, waaraan we het volgende ontlee- nen: het ledental steeg van 22 tot 30; hel bestuur is momenteel samenge steld uit: F. J. de Klijn Pastoor, Dir. Voorzitter; H. v. d. Velden 2de voor zitter; J. Grootswagers 1ste secretaris; B. v. Best 1ste penningmeester en pen ningmeester van de Spaarkas, terwijl als toegevoegde leden van de R.K. W.V. optreden de heeren J. Gubbens en A. van Wanrooij. In 1938 werd actie ontplooit op ve lerlei gebied, waarvan we slechts noe men: de medewerking aan het feest van den Arbeid op 26 Mei; De H. Sacramentsprocessie; de T.B.C.-dagen; de Nationale Feestdag; de arbeiders- jeugdenquête; de weekends op Gerra; de vakbondscursus te Tilburg; de so ciale sursus te Kaatsheuvel etc. Er werden twee fiets- en een spoor- reis gemaakt, terwijl verder amuse ment genoten werd in de zes-weeksche op biljart en kaart, voorts bij voetbal, tooneel en zang. Een verslag alzoo, dat spreekt van een actief vereeni- gingsleven. LOON OP ZAND. Varkenspest. Dezer dagen werd bij den land bouwer P. K. op het Land van Kleef alhier bij drie zijner varkens de z.g. varkenspest geconstateerd. Uitgebreide maatregelen zijn inmid dels genomen om de zoo gevreesde en gevaarlijke besmettelijke ziekte te be strijden en uitbreiding ervan te voor komen. Uitvoering Kon. Erk. Harm. „Concordia". Zondagavond had in de zaal van „Concordia" voor de leden en dona teurs der vereeniging met hunne dames een groote uitvoering plaats, waaraan medewerkte „Jan van Ostade's non stop cabaret" uit Tilburg, onder leiding van den auteur. Zoowel de uitgevoerde mu ziek als de door bovengenoemd gezel schap uitgevoerde nummers vielen zeer 'in den smaak. De gehouden TBC-collecte bracht 8.50 op. Werkloozenavond. Eenige dagen geleden werd in het parochiehuis een werkloozenavond gehouden voor de leden van den Werkliedenbond. Aan dezen avond werkte mee de humorist H. Bos uit Kaatsheuvel. In zijn openingswoord uitte de voorzitter de hoop dat het volgende jaar 't houden van een werkloozen avond niet meer noodig zal zijn. Vervolgens werden de toestanden in de werkverschaffing in den breede besproken. Verschillende klachten werden omtrent een en ander geuit, waaromtrent stappen terbevoegder plaatsen zullen worden gedaan. Spreker laakte vooral de uitlatingen van sommigen die voor extremisti sche ideëen propaganda schijnen te maken. Hoewel de toestanden hier te lande nu juist niet schitterend te noemen zijn, zullen onze menschen met Duitschland b. v. nog niet wilien ruilen. Na enkele mooie nummers van den heer Bos werd aangezeten aan een welvoorziene koffietafel, waarna het programma van den heer Bos, dat uitstekend in den smaak viel, werd afgewerkt. De avond en het gebodene viel den werkloozen zeer in den smaak. In aansluiting op dezen avond wordt dezer dagen aan de gezinnen der werkloozen vleesch verstrekt. Processie St Cornelius te Bokhoven. Tot broedermeester der processie naar St. Cornelius te Bokhoven werd dezer dagen benoemd de heer B, v. d. Hoven. Het Broedermees terschap dezer processie dat reeds meer dan 1U0 jaren in genoemde familie beruste is door deze benoe ming dus wederom in de familie gebleven. Feestvergadering Jonge Boerenstand. Vorige week vierde de Jonge Boerenstand zijn jaarfeest. De dag ving aan met een H. Mis opgedragen door den Geestelijken Adviseur. Om drie uur in den namiddag had in de zaal van de Wed. Wijtvlet de feestvergadering plaats, waarbij tegenwoordigwaren de ZeerEerw. Heer Pastoor, Kapelaan van Vugi, Frater Alberto en het bestuur van den N. G. B. Na opening door den Voorzitter met een welkomstwoord aan alle aanwezigen werden de notulen voorgelezen en vastgesteld. In een goed gedocumenteerd jaarverslaggaf de secretaris explicatie van de actie's gedurende het verloopen jaar. Ook de diverse cursussen hadden de volle aandacht genoten der jonge boeren. De gewassen wedstrijd stond eveneens in het teeken der volle belangstelling. De pi ijzen werden uitgereikt als volgt: P. Hamers, J. Verhoeven, A. Dankers, A. de Kort, M. Mathijsen, Fr. Kuipere, Jan de Kort, Jan van Rooij, JosvanRooij. Besloten werd in 1939 een nieuw proefveld aan te leggen waarop 3 variëteiten haver zullen worden verbouwd. Bij de bestuursverkiezing werden de heeren Fr. Kuipers en A. v. Beek herkozen, De vereeniging telt 31 leden. De Zeereerw. Heer Pastoor had allen lof over de leden der ver eeniging omdat zij vooral de gods dienstoefeningen zoowel als de ver schillende cursuseen bijwonen. Ook Kapelaan van Vugt en Fr. Alberto spraken de vergadering toe. Ten ongeveer 7 uur werd den leden een feestmaaltijd aangeboden Donderdag j.l. mochten de Eerw. Fraters fr. Henricus van Hoorn fr. Petrus van de Mosselaar fr. Willibrordus Koeners fr. Dionisius van Dooremalen fr. Gomarus Meijs fr. Stephanus Leijten fr. Felix Vermeulen fr. Robertus Cornelissen fr. Gerardus van de Pol fr. Aloysius Coppens fr. Albericus Bak fr. Paulus Kormeliuk fr. Jozef van Luick fr. Godefriedus Claessen het kloosterkleed der Cistersiënser Orede ontvangen uit de handen van den Hoogeerw. P. Prior Dom. Ser- vatins v. Vught. Alvorens tot de inkleeding der nieuwe Novicen over te gaan hield de Hoogeerw. P. Prior een treffende toespraak tot de candidaten waarin hij hun de kloosterlijke staat voor- wamm- hield in haar vreugde en vertroos. tingen, doch ook in haar moeilijk heden en offers, Spieker wees op de grootheid en verhevenheid der drie geloften Zuiverheid Ar moede en Gehoorzaamheid, waartoe zij zich gingen voorbereiden. Speciaal werd aan de beginnelingen voorge houden dat hun leven moest worden een olfer, gaarne gebracht, in den dienst van God. Spr. wees hen op hnn plichten en spoorde hen aan altijd tot in het geringste getrouw te blijven aan den H. Regel en 't gioote ideaal, en eindigde met de hoop uit te spieken dat de nieuwe Novicen later in hun kloosterleven een voor beeld zouden zijn voor medebroeders en evenmensch, en dat zij eenmaal bij zouden mogen dragen tot groei en bloei van iVlariënkroon en de Gistere. Orde. De plechtigheid droeg een intiem karakter. Het feest werd verder, wegens de H. Vastentijd, op be scheiden wijze in den kloosterlijke kring gevierd. Met ingang van 21 Maart a.s. zal in onze gemeente de aulomatiseering der teleioon in werking worden gesteld. Reeds zijn de voorbereidende werkzaamheden in gereedheid ge komen. RAAMSDONKSVEER Aan P. J. Gamers alhier is opge dragen het bouwen van een schuur aan het Fort voor rekening van J. M. de Borst alhier. Er bestaan plannen om te komen tot oprichting van een Centrale Werkplaats voor jeugdige werkloozen. Als deze plannen ver wezenlijkt worden, dan zal iedereen, dus alle jeugdige werkloozen, in de gelegenheid zijn in deze Centrale Werkplaats te arbeiden, dus een vak te leeren. SPRANG. Predikbeurten Zondag 26 Febr. 1939: Ned. Herv. Kerk, v.in. 9.30 uur lees- dienst; 11.111. 2 uur hoopt een ring- predikant op te treden. Geref. Kerk v.m. 9.30 uur en 11.111. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. Voor een aandachtig gehoor trad j.l. Woensdagavond in het Ned. Herv. Kerkgebouw op uitnoodiging van het Comité voor Winter lezingen op Ds. Kleyne van Oud-Beierland met hel onderwerp: „Hel leven van Augusti- nus". Op duidelijke wijze gaf de eerw. spreker een breedvoerige beschrijving van deze grooten Christendenker uil de eerste eeuw onzer jaartelling en wees er daarbij op, dat wie lust heeft zich te verdiepen in liet leven en de werken van dezen Kerkvader menig genoeglijk uur beleeft. Augustinus staat als een ster van de eerste grootte aan den sterrenhemel van groote mannen, met zijn veelzij dige begaafdheid en ontwikkeling op elk levensterrein. Niet minder dan 101 werken, waarbij van zeer grooten^im- vang zijn van liem bekend. Ds. Kleyne gaf hierna een breed voerige beschrijving van den persoon van Augustinus, vanaf zijn jeugd; zijn bewogen studentenleven, in een tijd waarin een geweldige geestelijke strijd gestreden werd tusschen Koning Jezus en den vorst der duisternis, waarbij duidelijk bleek dat de Voor- zinigheid Gods met Augustinus groote dingen voor had. Spreker schilderde liet professoraal- en bisschoppelijk leven van Augustinus en besloot met zijn heengaan op 76-jarigen leeftijd in onwankelbaar geloof in Jezus Chris tus. Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix zijn te Grindelwald aangekomen. De aankomst van Prinses Beatrix op de ar men van Jkvr. Feitli. Prinses Beatrix kijkt nieuwsgierig naar de drukte ron dom haar.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6