Plaatselijke Berichten. H.deBont-v.Hulten Ei* C* J* MOONEN te Waalwijk M* VAN DONGEN te Waspik, PUROLinhuis! Heereokleeding naar maat J. RX KIEZERS. Zate rdag 25 Februari 1939 No. 16 De Echo van het Zuiden Derde Blad s, - INSCHRIJVING KERMIS 1939. Hedenmorgen had tegenover 't col lege van B. en W. de inschrijving plaats voor de vermakelijkheden der Kermis in 1939. Ingeschreven werd als volgt: Corn. Peeters, Bergen-op- Zoom, Lunapark 150. Breda, Bumperspelen 425.- Vogelpiek 150. Voor beide 710. C. v. Helvert, Tilburg, Zuurkraam 38.88 B. Giesen, Orthen, Rupsbaan 200.- Corn. Vermolen en Zn., Den Dolder, Autoskoter 777.77 Tete a Queue 100. P. S. Stuij, Gorcum, Rijwielcarousel 65.— Autocarousel 400.- Autocarousel 200.- Jan Sipkema, Leiden, Flesschenwerptent 31.— Luchtschommel 122. Wed. Leander, Breda, Luchtschommel 110 W. v. Hest, Tilburg, 2 manden paling standplaats Gasfabriek 47.50 standpl. Twee Kolommen 15- standplaats Bondsgebouw 12.50 R. Vale-Proost, Bergen-op- Zoom, Berekeningsport 180. v. Dijk-Martens, Roermond, Pata-friete 46. De Jongh, Vlaardingen, 2 Bumperspelen 225. A. M. Hendriks, Vaassen, Suikerkraam 25.- A. v. d. Veen, Purmerend, Miniatuur-racebaan 107. Kleuteramusement 157.— J. L. Ham, Delft, Pyramidesport 50.- F. v. Reken, Maasniel, Zweefmolen 50.- M. Hendriks, Rotterdam, Electr. Zweefmolen 125.- J. Teuteberg, Rotterdam, Duivenkijktent 50.— Piasmans, Eindhoven, Hengelsport 15.— Jac. Berrens, Eindhoven, Spiegeldancing 400.— L. C. Arens, Rotterdam, Kijktent 50.— Wed. G. Sykema, Apingedam Salon-stoomcarousel 500.- M. J. Pleune, Rotterdam, Kijktent 49.— Laanstijn, Rotterdam, Aquarium 75.— El. Mech. rolsport 150.- Lichtsport 10.— 2 Bumperspelen 150.- J. M. Wickers, Rotterdam, Berekeningspel 105.— D. Onrijdt, Zaandam,. Schiettent 39.— Pennings, Vlaardingen, Duikbootspel 36.— v. Zwietering, Sprang, IJsco (Markt) 42.50 IJsco (Kermisterrein) 16.— Jos. v. Gastel, Terheijden, Nougatkraam 150. Brunselaar, Enschedé, Schiettent 30. Slagmachine 5. Bij toelating luchtschommel 110. Luchtschommel 85.— L. Bakker, Apeldoorn, U-boot 50.- P. v. Gemert, Uden, Luchtschommel 50.- A. J. de Beer, Tilburg, 2 manden paling standplaats Gasfabriek 50.- Standpl. Twee Kolommen 25.50 standplaats Bondsgebouw 12.— R. B. Kallencoot, Groningen, Deensche hoogvaart 45.- J. Laanstijn, Amsterdam, Werptent, lichtsport 210. Race rakkettebaan 385.— Vogelpiek 475.- Voor alle 1350.— G. Posthumus, Bergen-op- Zoom, Treksporttent 35.- R. Dirks, Deventer, Electr. Autoskoter 921.'- H. Theunissen, Weert, Miniatuur-babysport 175.- A. Roels, Bergen-op-Zoom, Electr. Zweefcaroussel 160. Bumpersport 100. Bij toelating caroussel 180. Jac. v. d. Leeuw, 's-Bosch, Suikerkraam 151. J. Bekers, Tilburg, IJsco 15. J. F. Vale, Bergen-op-Zoom, Bumpersport 200. Vogelpiek 200.- Voor beide 577.— Met Korfbal-Polospel 704.— Sips. Breda, Panorama-kijktent 25.— A. Kooistra, Heerenveen, 2 Bumperspelen en Vliegboomsport 240.- J. W. Vogel, Amsterdam, Galanteriekraam 50.- ABONNEERT U OP DIT BLAD. Zilveren Priester-jubileum Pastoor Heezemans Door het Kerkbestuur en de Kapelaans van St. Jan is de volgende circulaire gericht tot de parochi. an n Aan de Parochianen van St.Jan te Waalwijk, L.S. Zooals U bekend is, viert onze hooggeachte Pastoor op Dinsdag 6 Juni zijn zilveren priesterfeest. Een schoon en feestelijk feit, op de eerste plaats natuurlijk voor onzen jubileerenden Pastoor zelf, maar tevens een heug'lyke gebeur tenis voor onze geheele parochie, want zooals in de inleiding van »Ons Kerkboek« staat »Een parochie moet zijn ais een groot gezin, waarvan de Pastoor het vaderschap bekleedt en de parochi anen de leden zijn. Een parochie kerk is de gemeenschappelijke ge zinswoningen. Wij hebben ons voorgesteld het feest van den Pastoor in deze geest te vieren en gemeend als uiting van de hulde en de erkentelijkheid onzer geheele parochie den Pastoor op de öe Juni een geschenk voor zijn parochiekerk aan te bieden. En spontaan is onze keuze gevallen op datgene, wat in onze kerk nog opvallend ontbrakeen nieuwe kruisweg. Deze kruisweg moet, wat stijl en grootte betreft, in overeen stemming zijn met ons monumen. taal kerkgebouw en we zouden een dergelijk waardevol geschenk niet in overweging durven nemen, als wij niet overtuigd waren, dat de parochianen van St. Jan gaarne door milde bijdragen een gemeen schappelijk werk tot stand willen brengen, dat nog vele toekomstige geslachten zal stichten en een werkelijke uiting is van hun harte lijk samenleven in hun geliefde parochie onder hun algemeen be. minden Herder. Wat zal beter dan een devotievoile en kunstzinnige kruisweg die gemeenschappelijke geest kunnen uitdrukken? Grootestraat 231 - WAALWIJK TELEFOON 109 tegen prijzen aan de tijds omstandigheden aangepast Coöperatie »Broederhulp«. Door de coöperatie »Broederhulp« is aangekocht het terrein in de Stationsstraat, hoek J ulianastraat, eigendom van den heer K. de Mol, om hierop een modern winkelpand te bouwen voor levensmiddelen en manufacturen. Middenstandsborgstellingsfonds. Het algemeen bestuur van het Mid denstandsborgstellingsfonds voor de Langstraat (M.B.L.), zal zijne jaar vergadering houden op 30 Maart a.s. des namiddags ten 4 uur in hotel Verwiel, waarbij aan de orde komen jaarverslagen van secretaris en penningmeester enz. De secretaris van het M.B.L. de heer Jac. van Mierlo zal op uitnoodiging van de R.K, Midden- standsvereeniging te Made op een nader te bepalen datum voor de leden dier vereeniging eeneverhan deling houden over doel en wer king enz. van het Middenstands borgstellingsfonds. Het ware wenschelijk dat dit voor beeld door andere middenstands- vereenigingen werd gevolgd, daar bij vele leden en zelfs bestuurderen eenig begrip omtrent het doel en de beteekenis van dit instituut nog vrijwel ontbreekt. Waalwijks Belang. Algemeene Vergadering op Maan dag 27 Februari, des avonds 8l/a uur in de achterzaal Hotel Verwiel. Aan de orde 1. Opening en notulen. 2. Jaarverslag door den secretaris. 3. Periodieke verkiezing van 3 bestuursleden. Aftredend de heeren Jacq. Spijkerman, J. Timmermans Phzn. en Gerard Verwiel. 4. Voorstel huldiging Wit-Gele en Groene Kruis ter gelegen* heid van hun 25.jarig jubileum. 5. Mededeelingen. 6. Rondvraag en sluiting. Wij vertrouwen dat vele leden zich de moeite zullen getroosten deze belangrijke vergadering bij te Zonder uitzondering nemen wij a.s. ZONDAG deel aan de stemming in de R.K. Kiesvereeniging. Wij stemmen in elk geval de beide aftredende de heeren die hun sporen verdiend hebben en uitstekende vertegen woordigers voor streek en provincie blijken te zijn. Voor de derde plaats [3 stemmen moeten worden uitgebracht, anders is 't biljet ongeldig) hebben wij de keuze uit vier nieuwe candidaten, waarbij wij ons van verdere aanbeveling onthouden. VELE R.K. KIEZERS. wonen. Slechts een paar malen worden zij opgeroepen om te hoo- ren wat het bestuur deed en met het bestuur te overleggen wat ge daan moet en kan worden. Geeft blijk van uw medeleven in de vereeniging, toont uwe belang stelling en komt ter vergadering. Het bestuur rekent op U. Verkiezing Provinciale Staten. De stemming voor de uiteindelijke lijst. De fungeerende Voorzitter van het Bestuur van de Statenkring Heusden verzoekt ons opname van het na volgende: Het wil mij voorkomen, dat men in 't algemeen niet voldoende op de hoogte schijnt te zijn van de ver schillende reglementsbepalingen op de Voorbereiding der verkiezingen voor de Provinciale Staten. Ofschoon, naar ik meen, het zake lijke uiteen desbetreffende circulaire van het Bestuur der R.K, Staats, partij,Kring'sHertogenbosch,in Uw blad afgedrukt is geweest, lijkt het me toch goed op enkele punten nog even de aandacht te vesiigen. Propaganda voor bepaalde voor- loopig aangewezen candidaten mag op grond der geldende reglementen niet anders geschieden dan door Kiescomité's. Aangezien er in den Statenkring Heusden geen enkel Kiescomité is opgericht, is dus elke propaganda in welke vorm ook, hetzij door cir- culairen, hetzij door advertenties, hetzij door Ingezonden Stukken,enz. uitdrukkelijk reglementair vei boden, door zulks toch te doen, handelt men dus onreglementair en stelt men zich bloot aan royement. Als zulks nu echter gebeurt ano- nyme, zooals wel voorkomt, dan is dit nog meer te laken. Zij, die zoo handelen, ook al zijn hunne namen onbekend, toonen, dat zij geen goede Leden zijn der R.K. Staatspartij, aan gezien zij hare reglementen met voeten treden. Zonder de waarden van het poli tiek advies te willen vergrooten, waar dit in onzen Kring tot de kleinst mogelijke proporties is terug gebracht is het toch niet juist, dit van geheel ondergeschikt belang te noemen, zooals soms wel gebeurt, aangezien dit, zooals bovengenoemde circulaire uitdrukkelijk zeg\, is vast gesteld door de organisatorisch ge kozen vertrouwensmannen der partij- leden zelve. Ieder lid der R.K. Staatspartij is niettemin a.s. Zondag geheet vrij in 't uitbrengen van zijn stem, maar men dient toch altijd nog wel onder scheid te zien tusssben een officieel reglementair politiek advies en eventueele al dan niet anonyme onreglementaire adviezen. Het is ongetwijfeld nuttig, zoo niet noodzakelijk, dat op een en ander eens uitdrukkelijk gewezen wordt, «laar de groote massa dergeorgani- seerde R.K. Kiezers de betreffende bepalingen niet of niet voldoende kennen. Kynologen van Waalwijk en Omstreken! Denkt U er wel om dat de in* schrijving van uwe honden (adi slechts 50 cent) voor de a.s. club* match in Musis Sacrum op Zondag 5 Maart nog eenige dagen bij den; heer Jos. Pnlles openstaat. Het aantal ingeschreven honden neemt dagelijks toe; talrijke prijzen en bijdragen komen in. Het Bestuur honit z:tch echter hiervoor gaarne aanbevolen! Film K.A.V. Woensdagavond werd de Katho lieke Arbeiders Vrouwen een film voorstelling aangeboden in den Gildenbond. De belangstelling hier voor was zeer groot. Mej Thomas, de nieuwe voorzit ster van de vereeniging opende deze bijeenkomst met den Christelijke» groet, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen en dankte voor de opkomst. Voorts spoorde zij de leden aan haar uiterste best te doen om nieuwe leden te werven en tevens de contributie op tijd te betalen. Spreekster deed ook nog mededeeling van den Moederdag die op Passie-Zondag zal gehouden worden. De H. Missen hiervoor zullen opgedragen worden in de parochies St. Jan en St. Antonius Hierna werd een komische film vertoond die zeer in den smaak viel. Voorts werd nog een propaganda film gedraaid voor de werkkampen Huize Gerra, Baast en Witte Bergen. De Eerw. Broeder-Overste van Huize Gerra zorgde voor de inlei ding en uitleg hiervan. Ouderavond Christelijke School. Woensdagavond hield deze school haar jaarlijkschen ouderavond waar voor levendige belangstelling was. De zaal was tjokvol. Na het zingen van het 6e vers van de 25e psalm opent de voorzitter Ds. Hoffman de vergadering met gebed en schriftlezing. Hij roept alle aanwezigen 'n hartelijk welkom toe en spreekt er zijn blijdschap over uit, dat deze vergadering zoo druk bezocht is. Dat is een ver blijdend teeken. In ons land is het confessioneel onderwijs nog vrij gelaten. Over onze grenzen is dat al lang anders. Daar heeft het christelijk volksonderwijs zooals wij dat hier kennen hoegenaamd geen kans meer, Laten wij hopen zegt spr. dat onder 's Heeren goedheid in ons land deze vrijheid aan de ouders gelaten wordt. Hij wenscht allen verder een gezegende en gezellige vergadering en geeft nu het woord aan den heer Wachtels.v. d. Berg voor zijn onderwerp: »Kind en gebed.» Kindergebeden moeten gevormd worden zegt de inleider. Hierop hebben de ouders groote invloed. Het beste voorbeeld is hierin ook, dat de ouders daar zelf in voor gaan. Spreker vertelt, dat in een gezin, waar een kind al maanden ziek lag de moeder nog nooit voor dal kind gebeden had. Arme ouders, arm kind. Het kindergebed houde men kort en bondig. Hierop geeftspreker enkele kindergebeden als voorbeeld. Met nog enkele voorbeelden, ook uit het kinderleven besluit de in leider dit teere en moeilijke vraag stuk en wordt er gelegenheid gegeven om eventueele vragen aan den spreker te stellen. Enkele aanwezigen maken van deze gelegenheid gebruik. Geeft inleider in het gebedsleven wel voldoende plaats aan het stuk der ellende wordt o.a. gevraagd. Moet in principe ook in de vorming van het kindergebed dit tot niting komen! In de Openbaringen leest men: En zij aanbaden Hem Die leeft in alle eeuwigheid. In dat gebed is geen plaats meer voor vervulling van stoffelijke behoeften. De catechismus is hierin ook een goede handleiding antwoordt de heer v. d. Berg. Het aantal Zondagen, dal daarin wordt gewijd aan de dankbaarheid overtreft in aantal verre het aantal dat daarin gewijd is aan het stuk der ellende. Hierna Wordt een kop thee aan geboden en gepauzeerd. Intusschen is er gelegenheid om het werk der leerlingen te zien, waarvan druk gebruik gemaakt wordt. Na heropening der vergadering geeft mej. Bolk, een stukje proza, getiteld «Hoe Joop Petrus begreep Met stille aandacht wordt dit stuk van het begin tot heteindegevolgd. Aan allen die op een of andere wijze hebben meegewerkt voor het doen slagen van deze vergadering brengt de voorzilter een woord van dank en sluit de heer v. d. Berg vervolgens den ouderavond met dankgebed, nadat vooraf nog ge zongen was het 6e vers van de 84e psalm. Vogels gestolen. In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben tot op heden onbekenden het gaas van de volière van den heer H. van Wees,in de Mr. van Coolhslraat, welke achter zijn huis in den tuin staat, opengescheurd en verschillende vogels ontvreemd. Drie kanaries, twee vinken, drie sijsjes en een merel zijn de buit geworden van dezen dietstal. De politie heeft de zaak in on derzoek. Ondernemersovereenkomst voor den Lederhandel. De minister van Economische Zaken heeft aan de commissie, be doeld in artikel 8 van de wet op het algemeen verbindend en onver bindend verklaren vanondernemers, overeenkomsten 1935, verzocht, hem van advies te willen dienen inzake een verzoek tot algemeen verbin dendverklaring van een door de federatie van vereenigingen van Nederlandsche lederfabrikanten en de vereeniging van lederimporteurs genomen bindend besluit. Dit bindend besluit bevat voor namelijk een regeling van de leve- rings- en betalingscondities voor leder en is bestemd om in de plaats te treden van het besluit, dat met ingang van 19 Juli 1938 voor den tijd van een jaar algemeen verbin dend werd verklaard. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau alhier zijn in lichtingen te bekomen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: 3 handschoenen, 2 poi temonnaies met inhoud, 1 kindermuts, 1 huis sleutel, 1 ceintuur, 1 damestasch met inhoud, een klein geldbedrag Bij Brand - en Snijwonden, Pijniijke Kloven, Ruwe handen en Schrale huid. RUPSEN IN AANTOCHT. Knipt de nesten uit. Door den Plantenziektenkundigen dienst, liet Staatsboschbeheer en de Nederlandsche Heide Maatschappij wordt de aandacht er op gevestigd, dat voornamelijk in de provincie Limburg en in het Oostelijk deel van de provincie Noordbrabant veel rup sennesten van den bastaardsatijn- vlinder voorkomen. Men wordt aangeraden rupsennes ten uit te knippen en te verbranden. MUSIS SACRUM. „Een branie in Oxford." Amerika, Hollywood maakte zich op. Hollywood stak den Oceaan over. Met Robert Taylor gingen o.m. Maureen O'Sullivan, de charmanie, kleine actrice die zooveel naam gemaakt heeft als de kameraad van Tarzan. Een Lionel Barrymoie En Jack Conway, de beroemde regisseur van de Dickens-film «Tale of Two Cities». Deze «unit» om een model woord te gebruiken,vereenigdezich met een Engelsche «unit»: Vivien Leigh de fijne acteur en tegenspeler van Elisabeth Bergner in «Escape me never», Griffith Jones; de achterkleinzoon van Lord Tennyson «Pan Tenyson», als tweede regisseur voor de sfeer en de gecompliceerde details van Oxford. En samert maakt men er, voor 60*y0 in Oxford zelf, voor de rest de binnert opnamen in de groote Engel sche Denham-studio's, de film «A yank at Oxford». Het is een film geworden, waar door zoowel M.G.M. als Robert Taylor zich vele nieuwe vrienden maakten over de geheele wereld Het spel van verschillende sterren' behoeft geen beschrijving. Alle heb ben een naaitf op te houden en1 deze naam hebben zij in deze film niet alleen opgehouden, maar zelfs nog grooter en bekender gemaakt. Robett TayTor is in deze prent de «Branie», die zich door zijn branie overal even onsympafiek maakl.De Oxford studenten geven hem eert groentijd, waar hij van kan lusten. Maar langzamerhand wint hij zich vrienden, dank zij zijn uitmuntende sportprestaties. Wat Robert Taylor in deze film presteert aan athletiek roeien, boksen is bewonderens- aardig. Laler komen ook zijn goede karaktertrekken naar voren en zijn riendenkring word hierdoor verder uitgebreid. De film is een aaneenschakeling geworden van groote sportgebeurte nissen die op en echte Oxford wijze plaats hebben. Het geheel is een pannende pittige en frissche rol prent. LUXOR BIOSCOOP. „Onder Gele Vlag." Hans Albers staat nog steeds in het centrum van de belangstelling. Zijn films, doorgaans vol actie en avontuur en meesterlijk spel vinden nog steeds veel aftrek en daarom' is het goed gezien van de directie van de Luxor Bioscoop om haar publiek deze week te vergasten op zoo'n film. «Onder Gele Vlag» is een film die geheel beheerscht wordt door het spel van Hans Albers en we zien hem hier weer in zijn geliefkoosde rol van avonturier en minnaar, twee dingen, die hij uitstekend verstaat. Ondanks het overheerschende spel van Hans Albers is er in deze film voor gezorgd, dat ook het spel van de andere sterren goed uitkomt en niets van haar waarde verliest. Zoo zien wij hier naast Dorothea Wieck ook nog op het doek verschijnen Olga Tschechowa, Rud Klein Rogge, Portlöff, Aribert Wascher en Lisi Arna, en al deze sterren zorgen voor de verdere vervolmaking van de prent. Het verhaal handelt over een leider van een ontdekkingsexpeditie, Hans Albers, die tengevolge van een aanval van malaria op het schip dat in quarantaine is, moet achterblijven Na zijn herstel tracht hij te ont vluchten, teneinde de aansluiting met zijn expeditie niet te missen De vlucht wordt echter ontdekt en de held wordt teruggevoerd naar 't quarantaine statton. Dan komt de liefde in bet spel. Twee vrouwen, 'n mooie journaliste en 'n verpleegster strijden om de liefde van den ontdekkingsreiziger een strijd die op deze film meester lijk word gespeeld. Na veel gevaar en avontuur zorgt tenslotte een happy end voor het einde. Gemeenteraad. Gisteravond kwam de raad dezer ge meente in openbare zitting bijeen, on der voorzitterschap van den edelachtb. heer E. C. J. Moonen, burgemeester. Waarn. Secretaris de heer J. Thijs- sen. Afwezig de heeren van Gent en Spijkerman. De notulen der vorige vergadering worden onveranderd vastgesteld. Aan de orde: 1. v Ingekomen stukken. a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurde raadsbesluiten van 27 Januari 1939 tot wijziging der be grootingen 1938 en 1939. 2. Goedgekeurd raadsbesluit van 27 Januari 1939 tot aanvaarding van een voorschot van het werkfonds voor het doortrekken der bestrating in de Kerk straat en het vernieuwen van de riolee- ring in de Putstraat. 3. Goedgekeurd raadsbesluit van 27 Jan. 1939 tot aankoop van een strook grond achter de gemeentewoningen aan de Westzijde der Mr. van Coothstraat. b. Van den Directeur der R. K. Hoogere Burgerschool, alhier. Verslag der school over 1938. Voorts is nog ingekomen een schrij ven van den heer J. A. J. van Heijst, adm. regent van het Oude Mannen huis te Baardwijk, waarin hij wegens vertrek naar Dussen ontslag neemt als zoodanig. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. 2. Voorstel tot onderhandsche ver huring der gemeentewoning Stations straat 16. Er is een reflectant voor deze wo ning (thans verhuurd aan den heer v. d. Heuvel), n.l. de heer van Loonen, handelsreiziger uit Oosterhout. Besloten wordt hem, onder dezelfde voorwaarden als voor den vorigen huurder golden, deze woning te ver huren. 3. Voorstel tot wijziging der be grootingen 1938 en 1939. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Slechts een paar minuten na de*ope ning is de agenda reeds afgehandeld en sluit de voorzitter de vergadering. Een record raadsvergadering i In ons nummer van heden namen wij een bericht op »De snelste raadsvergaderingc< die in Leerdam gehouden is, in een recordtijd van - i KïiW-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 9