10 cent per week. NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. Uitslag R.K. Statenkieskring Heusden. =1 is DUSSEN. DRUNEN. gS 1 E. C. J. Moonen, 2 M. v. Dongen, 3 Mr. v. d. Heijden, 4 v. Soestbergen, 5 Wagenberg, 6 A. van Delft. HEUSDEN. SPRANGGAPELLE. van Van D. uit Utrecht, die in de zelfde richting reed en hen pas seerde. Hij verloor echter het sluur en trok zijn kameraad mede, waar door beiden onder de wielen terecht kwamen. Kampsteeg was op slag dood, terwijl Kruk per politie auto in hopeloozen toestand naar het gast huis werd vervoerd. Kort na aan komst is hij daar overleden. De bestuurder van den trailer heeft van het ongeluk niets bemerkt, doch werd door getuigen opmerk zaam gemaakt op hetgeen achter hem was voorgevallen. Doodelijk ongeluk te Nispen. Vader van kinderrijk gezin overreden Maandagmorgen werd de circa 55- jarige landbouwer P. Verbraak onder Fispen door een met uien geladen vrachtauto overreden en gedood. De man was vader van een gezin van tien kinderen. Toen hij werd aange reden keerde hij om 11 uur van den akker huiswaarts met paard en kar. Door de politie wordt 'n onderzoek ingesteld, Het bouwen van een bakkerij als mede het verbouwen van een bak- kerij tot woonhuis voor rekening van den heer W. Pols alhier is na aanbesteding opgedragen aan de aannemers A. van Dongen metsel werk f 1699,—, A. van Biesen tim merwerk f 1069,Simonis, schil derwerk f 275, Teuling, lood en zink f 104,—, smidswerk, H. Ver hoeven f 102,—. Tot bestuurslid van den R.K Jongen Boerenstand afd. Hank is gekozen den heer A. v. Dortmont te Hank. HANK. Toen een dezer avonden de heer W. Theuns alhier, over den Bui tendijk fietste, kreeg hij onverwacht een klap van een onbekend geble ven persoon, zoodat hij met zijn rijwiel over den weg viel. Hij we d daarbij zoo ernstig aan zijn hoofd verwond, dat hij genoodzaakt was zich te laten verbinden door de Zuster van het Wit-Gele Kruis. De plaatselijke politie stelt een onder zoek in naar den onbekenden dader. Door een zekere A. V. wonen de alhier Peerenboom, werd bij den veldwachter Keiler, aangifte gedaan dat Donderdag j.l. een oud rijwiel van hem was ontvreemd, wat hij had geplaatst bij een schuur in de Kinepolder alhier. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Droeve begrafenis. Zaterdagmiddag had de droeve begrafenis plaats van den 40-jarigen W. van Leeuwen die in een paar dagen tijds van z'n vrouw en vier jonge kindjes werd ontnomen. Een meer dan gewone plechtig heid werd hieraan verleend door de deelneming van bijna het voltallige personeel der Waalwiiksche Stoom drukkerij Antoon Tielen met hun patroon, welk bedrijf de overledene bijna 20 jaren met groote toewijding had gediend. Vooralgegaan door een 3-tal kransen, waaronder een van patroon en personeel werd betstoffelijk over schot door zijn collega's grafwaarts gedragen. Aan de groeve herdacht de heer J. Tielen den overledene als een arbeidzaam, oppassend, trouw en eerlijk werknemer, een goed zoon, echtgenoot en vader, een braaf colega, die allen ten voorbeeld mocht worden gesteld. Ds. v. d. Vlugt sprak daarna nog een afscheidswoord waarin hij wees op 't onbestendige hier in de wereld en op de beslissingen Gods welke wij dikwijls niet kunnen bevroeden, maar waaraan wij ons hebben te onderwerpen, waarna de plechtig heid was geëindigd. Vergadering van den N. C. B. De afdeeling Druncn Elshout van den N.C.B. hield Maandagavond in de zaal der Meisjes-Congregatie haar algemeene jaarvergadering. De Voorzitter dhr. Chr. Muskens riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en in het bijzonder den heer van Osch uit Udenhout, direc tenr der landbouwschool aldaar De notulen werden onveranderd goedgekeurd, waarna door den secretaris der afdeeling, den heer M. v. Halder verslag uit werd ge bracht over den toestand der ver schillende onderafdeelingen van den N. C. B. Wij ontleenen daaraan het vol gende W A A L W IJ H z z TOTAAL VAN DEN KRING uiE z DUSSEl HANK cx to 3 o 5 u A. VAN DELFT 32 5 14 7 58 160 244 392 166 284 1304 M. v. DONGEN 424 176 184 73 857 202 159 486 464 234 2402 Mr. v. d. HEIJDEN 182 56 65 28 331 358 268 172 77 634 1840 E. C. J. MOONEN 470 199 195 69 933 200 173 511 494 506 2817 v. SOESTBERGEN 307 159 129 49 644 179 313 48 307 321 1812 WAGENBERG 64 17 31 11 123 275 487 44 49 421 1399 Ongeldige stemmen 5 9 6 1 21 14 12 Geldige stemmen 493 204 206 79 982 456 548 1 551 519 800 3858 De boerinnenbond telde 105 leden; door 20 leden werd een werd een kookcursus gevolgd; deR.K.J.B S. van Drunen telde 48 en die van Elshout 38 leden; voor beiden werd een socialen cursus gegeven, terwijl twee volledige tuinbouwcursussen loopende zijn de rijvereeniging telde 15 ledende eierverzend- vereeniging telde 64 leden, waarvoor 343855 eieren teged een bedrag van f 11817,18 verzonden werdende varkensfokvereeniging telde 35 leden; bij de brandverzeke ring bedroeg het totaal verzekerde bedrag f248683 terwijl een bedrag van f6000 werd uitgekeerd; bij de hagelschade verzekering was voor een bedrag van 2784 gld. aan veld. gewassen verzekerdbij de ziekte en ongevallen verzekering waren 43 personen aangesloten de paarden- verzekeriag telde 206 leden, waar van 245 paarden verzekerd waren de onderlinge veeverzekering had 144 leden, waarvan 245 paarden verzekerd waren; de onderlinge veeverzekering had 140 leden, waar van 708 stuks vee verzekerd was en waar een totaal bedrag in ongevallen werd uitgekeerd van f5105: de kalveren en varkens verzekering telden respectievelijk 156 en 90 ledent bij de ziekenhuisverzekering was reeds een achttal gezinnen aange sloten; in de Coöp. Zuivelfabriek werd 5439456 Kg. melk verwerkt in 1938 werd bij de Boerenleenbank ingelegd een bediag van 162479,85, terwijl werd terugbetaald een bedrag van f136383. Door den secretaris werd verder medegedeeld, dat van den Land-en Tuinbouwkundigen dienst bericht was binnengekomen, dat ter bestrij ding van den Coloradokever een drievoudige bespuiting met loodace naat verplichtend zal worden gesteld in de provincies ten zuiden van de Rijn en de Lek. Het loodacenaat wordt door de regee-iing gratis ver- -trekt, doch de kosten van bespui ting komen ten lasten van de be- bouwers der gronden, die bespoten moeten worden* Lezing van den heer v. Osch. Na deze behandeling van de huis houdelijke zaken werd door den Voorzitter het woord verleend aan den heer v. Osch, directeur der Landbouwschool te Udenhout, die een lezing hield'over de verbouw van aardappelen in or,s gewest. Spr. wees op de alzijdige toename van den graanbouw en de daar mede gepaard gaandeachteruitgang van den aardappelteelt. De oorzaken hiervan moesten gezocht worden in den achteruitgang van den export. Een verbetering in de prijzen en andere dingen van deaardappelteelt was te brengen door deze producten meer te gaan aanwenden als vee voeder. Aan de hand van voorbeel den bewees spr. dat de aardappelen de meest voordeelige en gunstige voedingsstoffen zijn voor het vee. Om dit voeder te conserveeren is stoomen den meest geschikten weg, waarvan spr. een uitvoerige uiteen zetting gaf. Naar aanleiding hiervan werd besloten een stoomer aan te schaf fen indien bleek, dat er voldoende deelnamen en vraag naar zou zijn. Een en ander moet echter nog nader onder oogen gezien worden alvorens definitief besloten zal wor den. Melkcursus. Vanwege de stoomzuivelfabriek werd dezer dagen een tweede melk- cursusopgericht welkegegeven wordt ten huize van den heer J.Knippels. Daaraan wordt weer door een groot aantal jonge boeren deelgenomen en het mag wederom een blijk van voortvarendheid geacht worden van de leiding van de Stoom Zuivelfabriek dat een tweeden cursus werd inge steld. Daarmede wordt alles gedaan om de zindelijkheid en de kennis op het gebied van de zuivelbereiding te bevorderen. Opdracht. Dcor het Nationaal Werkfonds is goedgekeurd, dat het bouwen van't nieuwe Raadhuis te Drunen wordt opgedragen aan de firma v. Alphen te Drunen. De heer Belgraver is benoemd tot leeraar machine teekenen aan de Avondfeekenscbool alhier. Het Wil-Gele Kruis hield een algemeene vergadering waarin de rekening werd goedgekeurd. De aftredende bestuursleden de heeren A. Buys, A. van Delft en Mevr. v. d. Heijden werden herkozen. Het jaarverslag van den secretaris werd eveneens goedgekeurd. Alle onder-afdeelingen der vereeniging floreeren het aantal leden bedroeg 161 aan inkomsten werd ontvan gen f 2497,74; uitgaven f 1854,80. Burgerlijke Stand. Geboren: Hendriena P., dv. G Jansen en A. W. Scholten. Jo hannes J. A., zv. C. Sagt en M. W. van Hooft. Gehuwd: A. Th Aarts en J Piron. Overleden: A. W. Schoep,echtg. van J. E. Franco 49 j. Cornelis Heijkants 59 jaar. Vergadering van den raad der gemeente Sprang-Capelle te houden op Vrijdag 3 Maart 1939. des namiddags half acht uur. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 10 Febr. 1939. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het sluiten van een verzekering voor het dekken van het risico der wettelijke aansprakelijkheid. 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot toetreding als lid tot het Registra tuurbureau der Vereeniging van Nederl. gemeenten. 5. Vaststelling van pensioensgrond slagen. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot het sluiten van een kasgeldleening. 7. Wijziging van het ambtenaren reglement. 8. Wijziging van de gemeentebe- grooting voor 1938. 9. Wijziging van de gemeentebe- grooting voor 1939. 10. Toekenning van een voorschot op de gemeentelijke vergoeding voor 1939 ten behoeve van de beide bij zondere lagere scholen. 11. Aanvrage van het Bestuur van de school met den Bijbel te Capelle om beschikbaarstelling van gelden ingevolge artikel 72 der lageron- derwijswet 1920. SPRANG. Zaterdagavond 1.1. kwam „Patri- monium's Hulpkas" alhier in 30ste jaar vergadering bijeen. Door ongesteldheid van haar voorzitter de heer J. A. van der Schans Jac.zn., stond deze verga dering onder leiding van haar secreta ris de heer J. Vos-Spuijbroek, die de vergadering opende met het lezen van Psalm 77 en gebed. In zijn openings woord heette spreker de aanwezigen welkom en wees op de zegenende han den Gods die ook dit jaar weer over de afdeeling waren uitgebreid. Na lezing der notulen van de vorige vergadering bracht de secretaris ver slag uit over den toestand der afdee ling, waaruit bleek dat het ledental vrij wel stationair was gebleven. Hierna verkreeg de penningmeester de heer P. W. de Rooij het woord, tot het uitbrengen van zijn finantieel ver slag. waaruit bleek dat was ontvangen 619.24, uitgekeerd bij ziekte en be taling doktersrekeningen 703.64. zoo dat een nadeelig saldo van 84.40 moest geboekt worden. Bij monde van den heer A. Hoeve- naars bracht de commissie tot het na zien der boeken verslag uit. Nadat door den penningmeester enkele ophelderin gen waren gegeven, werden deze in or de bevonden en den penningmeester dank gebracht voor zijn accuraat be heer. Bij de gehouden bestuursverkiezing werd de heer G. v. d. Hoven op voor stel van enkele leden bij acclamatie her benoemd, welke herbenoeming onder dank voor het bij vernieuwing gestelde vertrouwen werd aanvaard. In de va cature A. v. d. Schans moet door het bestuur der afd. Patrimonium' voor zien worden, daar deze namens voor noemd bestuur zitting had. Bij het punt varia werden nog eenige vereenigings - aangelegenheden behan deld, waarna de voorzitter een woord van dank sprak en de heer W. M. Dal- Maijer besloot met dankgebed. De afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders kwam j.l. Maan dagavond in de zaal van den Chr. Volksbond in jaarvergadering bijeen, onder leiding van haar voorzitter, den heer C. Braspenning. De vergadering was tamelijk goed bezocht. De voorzit ter opende de vergadering met Schrift lezing en gebed en heette den leden welkom. Na het lezen der notulen wer den enkele ingekomen stukken behan deld, waarbij de voorzitter enkele me- dedeelingen deed betreffende de Stu dieclub van den C.B.B. en een op te richten Jeugdclub der afdeeling, met de opwekking tot de jeugdige leden hier aan deel te nemen. De secretaris, de heer J. de Jong, bracht hierna zijn jaarverslag uit, waar uit bleek dat het ledental met 13 tot ruim 170 was gestegen. Uit het verslag van den penning meester dhr. H. Spierings, bleek dat aan bondscontributie was ontvangen 1645.92 en aan contributie voor de Werkloozenkas 2077.35. De heer Braspenning bracht verslag uit omtrent het beheer der Werkloozen kas. Aan werklooze leden werd over 1938 uitgekeerd een bedrag van 6414.80. De nieuwe contributieregeling zal nader ter kennis van de leden worden gebracht. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden de heeren J. de Jong, H. Spierings en J. Molegraaf herkozen. Door den heer Joh. Maijers werd een onderwerp ingeleid over: „Ontstaan van landbouw en handwerk in Euro pa". De jaarlijksche feestvergadering der afdeeling werd vastgesteld op Dinsdag 13 Maart e.k. Bij de rondvraag kwamen nog en kele huishoudelijke aangelegenheden ter sprake, waarna de vergadering met een woord van dank door den voorzit ter werd gesloten. CAPELLE. De Chr. Schoolvereeniging aan den Loonschendijk hield j.l. Vrijdag avond onder leiding van den voorzit ter, den heer B. Verhoeven, in het schoolgebouw haar gewone jaarlijksche ledenvergadering, welke zich in een zeer groote belangstelling mocht ver heugen. Na het zingen van Ps. 68 10, gebed en het lezen van Romeinen 12 werden de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd vastge steld. Hierna heette de voorzitter de aanwezigen hartelijk welkom. Het ver heugde spr., dat zoovelen van hun be langstelling blijk gaven en hij hoopte te mogen concludeeren, dat deze over- groote belangstelling een groeiend mee leven beteekende. Voorts sprak hij den wensch uit, dat ook ditmaal de verga dering een verloop mocht hebben zoo als gewoonlijk, dat de te voeren be sprekingen vruchtdragend mochten zijn, de te voeren critiek opbouwend en dat uit alle doen en laten mocht blijken dat men inderdaad met leden eener Christelijke schoolvereeniging te doen had. De goed verzorgde verslagen van secretaris en penningmeester, welke reden gaven tot groote tevredenheid, werden onder dankzegging aan de be treffende functionarissen goedgekeurd. Bij de nu volgende bestuursverkie zing werd het stembureau gevormd door de heeren Jac. Vos en Ds. A. Vroegindewey. De aftredende be stuursleden, de heeren G. Koene, W. Smits en M. van der Hoeven, werden herkozen, terwijl in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer J. den Hollander, gekozen werd Ds. A. Vroegindewey. De gekozenen namen staande de vergadering onder dank zegge voor bet in hen gestelde ver trouwen hun benoeming aan. Vervolgens bracht de financiëele commissie, waarin zitting hadden de heeren Jac. Vos en B. Maijers, verslag uit omtrent het onderzoek der rekening en verantwoording over het afgeloo- pen jaar, waaruit bleek, dat de com missie haar taak met de meeste nauw gezetheid had vervuld en dat de reke ning en verantwoording correct in orde was. Nadat de voorzitter de commissie bedankt had voor haar werkzaamhe den, werd als nieuw lid dezer commissie benoemd de.heer P. de Rooy, die met deze benoeming accoord ging. Van de rondvraag werd niet veel ge bruik gemaakt; de heer M. de Kruis, hoofd der school, verkreeg het woord om bepaalde vragers van antwoord te dienen. Het bestuurslid G. de Jong gaf zijn verontwaardiging te kennen over het feit, dat de leden J. den Hollander en B. Maijers met een lijst waren rond ge weest tot het verzamelen van handtee- keningen, teneinde wijziging in het be stuur aan te brengen, zonder daarin het bestuur te erkennen. Spr. laakte deze handelwijze en deelde mede, dat deze lijst, als zijnde ingediend in strijd met het reglement, niet voor behandeling in aanmerking had kunnen komen. Hij keurde een dergelijke handelwijze, niet alleen voor wat betreft de handteeke- ningen-verzamelaars, maar ook van al len, die daaraan op eenige wijze had den medegewerkt, hetzij door het plaat sen van hun handteekening of anders zins, ten zeerste af en wenschte in het vervolg van dergelijke handelingen verschoond te blijven. Met een woord van dank voor de betoonde belangstelling, het zingen van Ps. 89 6 en dankgebed werd deze vergadering gesloten. De Coöp. Aankoopvereeniging Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang W.A., houdt a.s. Vrijdag des avonds half zeven in het café van den heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje te Vrijhoeve-Capelle een algemeene le denvergadering. Naar men ons mededeelt, zal a.s. Vrijdagavond in de O. L. school in de Kom onder leiding van het hoofd der school, de heer E. Colet, een ouder avond worden gehouden. De heer L. J. Dijkstra heeft in verband met zijn vertrek uit deze ge meente bedankt als voorzitter der Hen- gelaarsvereeniging ,,De Maasmond". De heer K. Barbier te Sprang, die door de laatste ledenvergadering van de afd. Sprang-Capelle van het Groe ne Kruis tot bestuurslid werd benoemd, heeft deze benoeming niet aangenomen. Ff Waalwijksche en Langstraatsche Courant is het eenige blad dat U de belichten, verslagen van ge meenteraad en andere belang rijke vergaderingen uitvoerig en volledig geeft van Waalwijk, de Langstraat en omgeving. In dit blad vindt men vraag en aanbod van personeel uit de industrie, verkoopingen van notarissen,ingezonden stukken enz. Abonneert U thans op dit blad, de in Maart verschijnende nummers ontvangt men gratis. Abonnementsprijs X tN ÜJ (O ÜJ 1- Centrum St. Ant.- parochie Baardwijk Besoijen TOTAAL üJ o Q UJ ÜJ CL, O

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3