Waalwijks Belang. RUILVERKAVELING TE WAALWIJK Plaatselijke Berichten. Woensdag 1 Maart 1939 No. 17 De Echo van het Zuiden Voorjaars-vergadering. In de achterzaal van Hotel Verwiel hield Waalwijks Belang j.l. Maandag avond haar voorjaarsvergadering. In zijn openingswoord moest de voorzitter, de heer J. Timmermans Phz. tot zijn leedwezen vaststellen dat de opkomst der leden minder druk was dan gewoonlijk op de voorjaarsverga dering het geval is. Hij spoorde de aanwezigen aan om trouwe bezoekers der vergaderingen te blijven en ook vrienden en kennissen mede te brengen. Het medeleven der leden is voor het bestuur een groote moreele steun bij zijn werk. Door den secretaris, den heer J. 1 ie- len, worden hierna de notulen der vo rige vergadering voorgelezen, welke zonder opmerkingen worden goedge keurd. Jaarverslag secretaris. Daarna brengt de secretaris het vol gende jaarverslag uit: 32e JAARVERSLAG der Vereeniging Waalwijks Be lang, uitgebracht in de alge- meene vergadering van 27 Febr. 1939, des avonds te 8.30 uur in Hotel Verwiel. Verschillende belangrijke gebeurtenis sen hebben ook 't 32e jaar van het be staan der vereeniging „Waalwijks Be lang" gekenmerkt. Op de eerste plaats mogen wij wijzen op de sUchting de1 federatie van vereenigingen voor ree in delingen-verkeer in Noord-Brabant, waaraan onze vereeniging vanaf den be ginne heeft medegewerkt, waarbij thans 17 V.V.V.'s in onze provincie zijn aan gesloten, en waarover talrijke vergade ringen door ons bestuur zijn bijgewoond. Het doel is gezamenlijke propaganda voor Noordbrabant en de aangesloten plaatsen, verdeeling der bezoeken ovei de verschillende gemeente samenstellen van gecombineerde reizen, waarbij de bezoekers worden verdeeld en uitgewis seld, aanleggen van rijwielpaden door bosschen en duinen enz. De provincie heeft ook het nut dezer federatie ingezien en steunt haar kracht dadig, terwijl tal van gemeenten en Kamers van Koophandel als lid of dona teur zijn toegetreden, ook de Kamer van Koophandel voor de Langstraat alhier heeft een jaarlijksche donatie van 2p. aangenomen. T De voorzitter van W. B., de heer J. Timmermans Phzn. werd gekozen als lid van het bestuur der federatiee de secre taris, de heer J. Tielen als z n plaats- Een" tweede belangrijke aangelegenheid is zeer zeker de totstandkoming van een Comité .voor ouden van dagen dat reeds in het eerste jaar van zijn bestaan bewijs heeft geleverd, dat met deze stichting W. B. weer een uitstekend werk heeft gedaan. De eerste tocht voor Ouden van Dagen is een volledig succes geweest in elk op zicht, zoowel wat opzet, medewerking en welslagen betreft. Een film heeft zelfs deze gebeurtenis vereeuwigd. Een woora van hulde aan het comité mag in dit ver slag niet achterwege blijven. De verdere verbetering van den weg naar Roestelberg, heeft ook dit verslag jaar z'n beslag gekregen. Al heeft dit veel moeite en kosten met zich meegebracht, hel is een nuttig werk dat ons langza merhand tot het doel brengt, een goede verbinding met den Roestelberg en de Hei Dit alles kon in sneller tempo ge schieden, als velen die daarvoor in aan merking komen, deze onderneming steunden, en anderen, die hun steun voor tien jaren toezegden daarmede niet eigenmachtig ophielden; men begrijpt dat men op deze wijze de financiering op losse schroeven zet en de afwerking tegenhoudt. Hulde aan het gemeentebe stuur van Loonopzand, dat steeds z'n menschen beschikbaar stelt om dit werk deskundig te laten uitvoeren zoodra wij voor 't noodige ma'terieele zorg dragen, alsook aan de gemeente Waalwijk, die deze aangelegenheid jaarlijks steun ver leent, om daardoor de ingezetenen te hel pen aan een mooie ontspannings-gelegen- heid en 't vreemdelingenverkeer te be vorderen. Een feit van groote importantie mo gen we hier nog vaststellen, namelijk dat de gemeenteraad van Waalwijk voov de eerste maal een subsidie voor onze vereeniging voteerde, waardoor hij zeer zeker de waarde van onze vereeniging voor de gemeente, haar naam, het vreem- delingenbezoek enz. stimuleert en te vens een erkenning van de beteekenis van de Federatie in Noordbrabant; de mogelijkheid is daardoor geschapen om onze plaats, haar industrie en aantrek kelijkheid nog meer naar voren te bren- 8en- Moge door deze subsidie onze vereeni ging meer en meer haar vleugelen kun nen uitslaan, tot heil onzer gemeente, die ons dezen steun verleende. De jaarlijksche concerten werden weer met groot succes gegeven, terwijl op ver zoek der gilde St. Crispijn en St. Cris- pinianus, ons jaarlijksch volksfeest niet gegeven werd daar op den bepaalden da tum, omdat op denzelfden dag het 100- jarig bestaan der gilde met een twee- daagsch feest werd herdacht. Wij heb ben dit feit zooveel mogelijk gesteund, alsook de groote turndemonstratie die „de Veteranen" dezen zomer organiseer de. Ook voor het ter onze plaats gehou den tennis-tournooi hebben wij een beker beschikbaar gesteld. Afgevaardigden van onze vereen, heb ben de congres-vergadering der A.N.V.V. te Oistcrwyk bijgewoond, terwijl aanvan kelijk 'n bezoek der congressisten aan on ze gemeente op 't programma stond. Het gemeentebestuur en W. B. hadden deze ontvangst reeds geregeld, toen het be zoek door onvoorziene omstandigheden kwam te vervallen. De A.N.V.V. heeft een nieuw gebouw betrokken in de Park straat in Den Haag. Zij heeft daarin een drietal groote vitrines van 2 x 1.200.70 en stelt de aangesloten vereenigingen in de gelegenheid daarin propaganda te ma ken voor hun eigen plaats en industrie. Onze vereeniging besloot daarvan ge bruik te maken en op dit oogenblik zijn wij druk bezig met het bijeenbrengen van foto's van plaats en omgeving, produc ten van industrie, om daarmee geduren de een 14-tal dagen reclame te maken voor onze gemeente in de Hofstad. Ook werd tot ons 'n verzoek gericht om de Ned. Toeristen-Kampeerclub met En- gelsche en Belgische gasten gedurende eenige dagen te ontvangen. Om de groote kosten moesten we daarvan afzien, maar we hebben het toch zoover kunnen bren gen, dat zij onze gemeente en een schoenfabriek komen bezoeken. Dit zal plaats hebben op Paasch-Zaterdag. Wij hebben ons gewend tot B. W. in zake de verfraaiing van den Parallelweg, de oprichting van 'n Volksbad, en kregen daaromtrent gunstige berichten. Wij mo gen dank brengen aan B. W. voor den steun en prettige samenwerking. Ook werd het initiatief genomen tot openbare huldiging van het Wit-Gele en Groene Kruis ter gelegenheid van bei der 25-jarig bestaan. Wij meenden dat een actie van dankbaarheid der burgerij tegenover deze twee vereenigingen, die zooveel in het belang der gemeente ge daan hebben, alleszins op zijn plaats, ja noodzakelijk was. Ook voor de vestiging van nieuwe in dustrie zijn we steeds werkzaam. Al heeft dit niet steeds direct succes, we blijven in deze waakzaam en actief. Oudergewoonte hebben wij ons bij jubilea, successen enz. niet onbetuigd ge laten. Memoreeren we daarvan de huldi ging van den heer W. Eibers, bij zijn 121-jarig wethouderschap voor het geen hij al die jaren voor de gemeente en W. B. heeft gedaan. De St. Nicolaas-collecte van W. B. voor behoeftige ingezetenen werd wederom gehouden en had een uitstekend succes. De aanvraag van Gidsen van W. B. uit alle deelen des lands was dit jaar bij zonder groot, en ook van de diensten van het secretariaat op verschillend ter rein werd veelvuldig gebruik gemaakt. Aanvraag voor gidsen, inlichtingen over plaats en industrie kwamen o.mi. uit Amsterdam, Den Haag, Delft, Enk- huijzen, Rotterdam, Dubbeldam, Pernis, Eindhoven, Breda, Baarn, Zaandam, Win terswijk, Schiedam en tal van andere plaatsen. Uit de korte opsomming die ik U hier tevoren gaf moge blijken dat het afge- loopen vereenigings-jaar weer belang rijk was dat veel werk is verzet, en veel goede dingen zijn bereikt in het belang van onze vereeniging, en speciaal in het belang van onze gemeente. Moge W. B. daarvoor de waardeering en steun ondervinden, die ze o.i. ver dient. Dit laatste toone men niet alleen in woorden, maar metterdaad. Want een feit is het, al hebben wij njet te klagen, nog talrijken konden lid zijn en blijven van W. B. waar toch de jaar-contributie zoo gering is. Moge deze hoop in 1939 bewaarheid worden De voorzitter wil nog even het slot woord van dit jaarverslag onderstree- pen, n.l. dat weer een jaar van vrucht baren arbeid voor Waalwijks Belang achter den rug is. De resultaten zijn goed geweest en met onverflauwden ijver zal het bestuur zijn taak blijven vervullen, waarbij het rekent op den steun der leden. Spr. richt een hartelijk dankwoord aan het adres van den secretaris voor diens keurig jaarverslag. Als voorzitter kan spr. beter dan wie ook beoordee- len den omvang van het werk en de groote ambitie waarmee de secretaris dit behartigt, met opoffering veel veel vrijen tijd. Ook daarvoor brengt spr. hem namens de vereeniging hartelijk dank. (Applaus). Bestuursverkiezing. De heeren J. Spijkerman, J. Timmer mans Phzn. en G. Verwiel, die aan de beurt van aftreden zijn, worden met nagenoeg algemeene stemmen herko zen. De heeren Timmermans en Verwiel (de heer Spijkerman was afwezig) ne men onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen hun herbenoeming aan. Huldiging Wit-Gele Kruis en Groene Kruis. De Voorzitter zegt dat het bestuur van W. B. zich reeds beraden heeft op welke wijze het namens de bevolking van Waalwijk, deze jubileerende ver eenigingen kan huldigen en danken voor het vele goede dat zij in die 25 jaar hebben verricht. Reeds bij de oprichting dezer ver eenigingen heeft W. B. een werkzaam aandeel gehad, dus past het haar zeker zich bij dit jubileum niet onbetuigd te laten. Alvorens een definitieve beslissing te nemen, heeft het bestuur van W. B. deze vergadering willen afwachten. Het plan is om de besturen van het Wit-Gele- en het Groene Kruis uit te noodigen tot een bijeenkomst, waar o.a. het geheele bestuur van W. B. zal aanwezig zijn en waarbij deze vereeni gingen zullen worden gehuldigd na mens de bevolking en een geschenk onder couvert zal worden aangeboden te besteden voor een nuttig doel. Het aan te bieden bedrag zou door vrijwil lige giften en een collecte onder de in gezetenen moeten worden bijeenge bracht. De heer Ger. Verwiel zou het aardi ger vinden om een nuttig geschenk in natura aan te bieden in plaats van geld. Hij zou bij de jubileerende vereenigin gen doen informeeren aan welk artikel zij behoefte hebben. De secretaris merkt op dat de be doeling is een bedrag beschikbaar te stellen voor het T.B.C.-fonds. Dit zou beiden vereenigingen zeer welkom zijn. De heer v. Gent, namens het Groe ne Kruis, en de heer C. Pullens, namens het Wit-Gele Kruis, beamen dat finan- cieele steun aan de T.B.C.-bestrijding het meest welkome geschenk zou zijn. daar voor dit hoogst nuttige doel beide vereenigingen steeds met een tekort aan geldmiddelen hebben te kampen. De heer Verwiel vindt na deze toe lichting de opzet zeer goed; het doel waarvoor gegeven wordt is bij de be volking zeer populair en dat zal onge twijfeld de opbrengst der collecte be vorderen. De voorzitter hoopt dat het initiatief van W. B. allerwege steun moge vin den en een flink bedrag voor dit mooie doel bijeen zal komen. Mededeelingen. Aan de diverse mededeelingen die de voorzitter aan de vergadering deed omtrent het vereenigingswerk ontlee- nen wij het volgende: In de vitrine van het nieuwe hoofd gebouw van de A.N.V.V. te Den Haag, zal gedurende 14 dagen een ex positie van Waalwijk worden gehou den. Het bestuur is bezig hiervoor maquettes van bijzondere bouwwerken, foto's, kaarten enz. te verzamelen, ter wijl er tevens eenige producten van de plaatselijke industrie (schoen- en le der-) geëxporteerd zullen worden. In een overzicht van alle op handen zijnde feestelijkheden, sportevenemen ten, tentoonstellingen enz., dat maan delijks door de A.N.V.V. wordt rond gezonden, zullen voortaan ook alle bij zondere gebeurtenissen in Waalwijk vermeld worden. Op Paasch-Zaterdag zullen enkele honderden toeristen, waarvan velen uit Engeland en België onze plaats bezoe ken en o.m. een bezoek brengen aan de Timtur-schoenfabriek. Hoewel dit be zoek voor bedoelde schoenfabriek op een zeer ongelegen dag komt, is de di rectie toch bereid ge zonden de bezoe kers rond te leiden, waarvoor spr. haar een woord van dank brengt. Het gezelschap dat 's morgens uit Oisterwijk vertrekt, komt gedeeltelijk per autobus, gedeeltelijk per fiets. Door W. B. is de medewerking der verkenners gevraagd en verkregen om de fietsende toeristen vanaf Quatre Bras via Udenhout door de duinen en langs Roestelberg naar Waalwijk te leiden. Daar zal het gezelschap zich bij de bus-toeristen voegen op 't Raadhuis plein, waarna een kopje koffie wordt aangeboden. Na bezichtiging der Tim- turfabriek vertrekt het gezelschap naar Breda. Op verzoek van de A.N.V.V. is een opgave verstrekt van de kampeergele genheden die in de omgeving van Waalwijk aanwezig zijn. Er staan weer verschillende zomer concerten op de muzieknis op het pro gram. De harmonie ,,St. Jan" alhier za het openings-concert geven, terwijl ook het bekende muziekcorps „Generaa Karei van der Heijden" uit Zaltbom mei dit jaar zal komen concerteeren. Het jaarlijksche volksfeest van W.B zal dit jaar wederom op 15 Augustus plaats hebben. Zoowel door de A.N.V.V. als door de onlangs opgerichte Federatie van V.V.V.'s in Noord-Brabant wordt den laatsten tijd een groote activiteit aan den dag gelegd, waarvan ook Waal wijk profiteert. Van de vergadering de zer federatie welke vorige week gehou den is en waarop ook spr. aanwezig was, geeft hij een beknopt verslag. Rondvraag Bij de rondvraag informeert de heer Gruppelaar naar den stand van zaken betreffende de stichting van een bad inrichting. De secretaris deelt mede dat over deze aangelegenheid aan het gemeen tebestuur is geschreven en een gunstig antwoord is ingekomen. Hij heeft ge hoord dat bij den aanleg der nieuwe straat, deze stichting mogelijk in de buurt der gasfabriek zal verrijzen. Of ficieel is hem niets bekend, maar hij is overtuigd dat deze belangrijke aange legenheid tot stand komt. Waar geen der aanwezigen nog het woord verlangd, sluit de voorzitter met een dankwoord de vergadering. HET BETREKKELIJK KLEINE BEDRAG, BESTEED AAN GERE GELD AD VERTEEREN, KOMT VEELVOUDIG TERUG. VERGADERING VAN ALLE INGELANDEN OP 14 MAART. Schitterend werkverschaffingsobject. Maandagmiddag om half vier werd het gemeente-huis te Waalwijk een vergadering gehouden van de besturen van de Buitenpólders in deze gemeente, het gemeente-bestuur van Waalwijk en drie ingenieurs van den Cultuurtechni- schen Dienst, teneinde de mogelijkheid te bespreken om te komen tot ruilver kaveling in de Buitenpolders van Waalwijk, v.m. Baardwijk en v.m. Be- soijen. Aanwezig waren: het voltallig college van B. en W. van Waalwijk, de ingenieurs Krüger, Henkei en Sma- le en voorts de heeren H. Hoffmans. A. van Huiten, J. van Loon en J. van dees wijk, namens den Waalwijkschen Buitenpolder, de heeren de Bie en Ha- verhals namens het polderbestuur van Besoijen en de heeren Baijens en Loeff namens het polderbestuur van Baard wijk. Ook de heer M. van Dongen uit Waspik was ter vergadering aanwezig. Nadat ir. Krüger de vergadering had geopend deelde hij mede, dat op grond van het onderzoek, dat nogal lang had geduurd, de Cultuurtechnische Dienst had gemeend een voorloopig plan te moeten voorstellen, een plan, dat onge veer 285.000.vraagt, waarvan 160.000 aan arbeidsloon. Deze onkosten zijn nogal hoog, om dat er veel wegen verhard moeten wor den, doordat de omzetting van gras land in bouwland zwaarder vervoer met zich mede zal brengen en dus hoo- gere eischen stelt aan de polderwegen. 11 K.M. zullen moeten worden verhard met klinkers en 6 K.M. verbeterd. Ir. Henkei licht hierna het plan, dat geheel in project ter tafel ligt, nader toe. De heer Hoffmans vraagt, wanneer het land cultuurgrond zal worden. Dit staat toch in nauw verband met de af sluiting van het Oude Maasje, een kwestie die reeds zqo lang hangende is. Ir. Krüger meent, dat de afsluiting van het Oude Maasje niet zoo lang meer op zich zal laten wachten. Naar hem ter oore is gekomen, heeft de mi nister van Economische Zaken bij zijn collega van Waterstaat aangedrongen een plan te ontwerpen voor afsluiting van genoemd water. Spreker staat er optimistisch tegen over en denkt dat de verwezenlijking van dit plan niet zoo lang meer op zich zal laten wachten. Hierna geraken de besprekingen op de eventueele kadeverhooging. De heer Hoffmans is van meening, dat we hier geen kadeverhooging zul len krijgen, aangezien anders de P. N. E. M. last van het water zou krijgen. De heer van Dongen is het hiermede eens, maar de burgemeester denkt daar entegen, dat de P.N.E.M. er niets mee uitstaande heeft. De heer Krüger zegt dan, dat, hoe het ook zij, dit ruilverkavelingsplan voorziet in de absolute mogelijkheid om de polders tot bouwland om te zetten. De tegenwoordige minister van Econo mische Zaken is erg voor de ruilverka veling. Wij zullen maar moeten afwach ten of een eventueel opvolger ook zoo met de ruilverkaveling ingenomen is, daarom is aangrijpen de boodschap. Als de plaatselijke commissie later zegt: ,,Wij voelen er wel iets voor, maar ons lijkt de wegenverharding niet noodig", dan gebeurt dat ook niet. Als bovendien de eene polder wel verhar ding wil en een andere niet, ook dat is mogelijk, want dan komen we tot diffe rentiatie in de kosten. De heer ir. Henkei deelt nog mede, dat in de raming alles is inbegrepen, wat er maar bij te pas zou kunnen komen. De ruilverkaveling moet eerst aangevraagd worden, alvorens van re- geeringswege toezegging wordt ge daan van de 90 subsidie in de ar- beidsloonen. Daarna komt pas de de finitieve stemming. Om een aanvrage tot ruilverkaveling in te dienen is een verzoek van t/5 der gezamenlijke eige naren noodig. Deze weg is echter te genwoordig niet meer de gebruikelijke, want de aanvrage kan ook geschieden door de waterschapsbesturen en ook door den gemeenteraad. De stemming kan geschieden zoowel naar de oppervlakte als naar het aan tal. In het eerste geval moeten de eige naren, die minstens de helft van het land in eigendom hebben voor het voorstel tot ruilverkaveling stemmen en in het andere geval minstens de helft plus 1. Van volmachten mag een be perkt gebruik worden gemaakt. Op de vraag van den burgemeester, wat het belang van de ruilverkaveling is zoolang 't grasland blijft, antwoordt ir. Krüger dat het land, doordat het juistere afmetingen krijgt ook stijgt in waarde. Bovendien zijn die juistere af metingen voordeelig voor het onder houd van sloten en omheiningen, ter wijl voorts alle perceelen met ruilver kaveling „gezuiverd" worden. Met de pacht is tot op heden nog geen enkele moeilijkheid voorgekomen. Verder deelt spreker nog mede, dat aan dit plan later nog alles gewijzigd kan worden, dat schatters worden be noemd door de plaatselijke commissie, dat de kosten ineens kunnen betaald worden of in dertig jaren en boven dien ook in grond, in dier voege, dat iemand dan minder grond terugkrijgt, dan hij voor de ruilverkaveling had in gebracht en daarmede dan zijn aandeel in de kosten is betaald. De burgemeester vraagt dan wat nu eigenlijk het eerst gedaan moet wor den. Hierbij komt men tot de conclusie om op Dinsdag 14 Maart een vergadering te houden van alle ingelanden, ten einde de stemming die er ten opzichte van het ruilverkavelingsplan bestaat te kunnen peilen. Ir. Krüger durft gerust het heele plan te baseeren op de afsluiting van het Oude Maasje, maar met de afsluiting hiervan staat of valt het plan niet. Als men dan geen kadeverhooging kan krij gen is het toch nog mogelijk om water- werken.aan te brengen in de haven van Waalwijk. Dit laatste blijkt echter na eenige discussie welhaast onmogelijk. De havenkade zou dan 1.60 M. moeten worden opgehoogd, hetgeen niet om dÉ doen is. W De heer Hoffmans vraagt hierna hoe het na de ruilverkaveling zou moeten gaan met de vuilwaterkwestie. Ir. Henkei is van meening, dat een gezamenlijk overleg met de verschillen de fabrikanten hier veel zou kunnen bereiken. De burgemeester doet echter de belangrijke toezegging, dat wanneer de ruilverkaveling tot stand komt, de gemeente den polder zal ontlasten van het vuile water, door dit in de haven te doen voeren. De heer Hoffmans brengt nog naar voren de vraag of het niet mogelijk zou zijn, om er tegelijk met de ruilverkave ling één polder van te maken. Nadat de vergadering op 14 Maart nog was vastgesteld, sloot Ir. Krüger met een dankwoord de vergadering. Wij vernemen voorts, dat het por tret bijzonder geslaagd is en ten zeerste geroemd wordt om z;'n uitste kende gelijkenis en treffende uitbeel ding. GESLAAGD. Aan de R. K. Economische Hooge- school te Tilburg slaagde gisteren voor 't candidaats-examen economische we tenschappen de heer P. van Loon Nzn. Aan het Rheinisches Technicum te Bingen (Did.) slaagde voor Werk- tuigk. Ingenieur de heer K. L. Kalis alhier. De heer W. Hens Gzn., schilder alhier, behaalde dezer dagen het schil ders-diploma aan de Nationale Schil dersschool te Utrecht. Voor 't examen vakleeraar Boek houden met volledig diploma slaagde te 's-Gravenhage o.m. de heer Th. P. v. Lier te Waalwijk. PORTRET MINISTER GOSELING. Zijn wij goed ingelicht, dan zal het door onzen kunstschilder Theo van Delft geschilderde portret van minis ter Goseling hem a.s. Maandag door het bestuur der R.K. Staatspartij, wel ker voorzitter hij geweest is, worden aangeboden. ZILVEREN PRIESTERJUBILEUM Zeereerw. Heer H. F. HEEZEMANS, Pastoor Par. St.-Jan Baptist te Waalwijk. Eere-Comité: Voorzitter: E. C. J. Moonen, Burge meester van Waalwijk. R. J. van Rooy, W. Völker, Kapelaans A. v. Lierop, Parochie St.-Jan. J. v. Dooren de Greeff, Kerk- J. v. Iersel, meesters G. v. Loon, Parochie Drs. G. J. de Vries, St.-Jan. Overste Broeders O. L. V. Onbe vlekt Ont. Overste Zusters J.M.J. St.-Teresia- gesticht. W. P. C. Eibers, Wethouder Gem. Waalwijk. F. Smolders, Wethouder Gemeente Waalwijk.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5