DE AVONTUREN VAN ROBIN HOOP J. van Mierlo, Secretaris Gemeente Waalwijk. Dr. H. G. Langemeijer, arts. Drs. M. H. C. Kolster, arts. J. Tielen. Uitgever-Redacteur „De Echo van het Zuiden". L. W. J. C. Christ, notaris. H. v. Well, Dir. R.K. Midd. Han delsavondschool. J. v. Rooy, Hoofd Don-Boscoschool. Mej. P. van Slobbe, Dir. R.K. Huis houd- en Industrieschool. Th. v. Delft, Dir. Avondteeken- school. A. Froklage, Voorz. R.K. Onderwij zersbond, afd. Waalwijk-Heusden. H. Minke, Voorz. St.-Vincentius- vereeniging. Mevr. C. v. Loon-Gragtmans, Pres. St.-Elizabethsvereeniging. A. Jansen-Huys, lid Bestuur Wit- Gele Kruis. J. de Leijer, Prefect H. Familie. Mej. M. de Kort, Hoofdprefecte Ma- ria-congregatie. Th. Bakkers, Seer. R.K. Kiesver. J. Timmermans Phzn., Voorzitter „Waalwijks Belang". J. C. v. Eyckelenburg, Voorz. R. K. Middenstandsvereeniging. F. Passier, Voorz. R.K. Werklieden- vereeniging. J. v. Loon, Voorz. Ned. Chr. Boe renbond afd. Waalwijk. Mevr. M. Hoffmans-v. d. Schoot. Pres. R.K. Vrouwenbond. Mej. Thomas-Toonen, Presidente Kath. Arbeidersvrouwenorg. Jac. Raaymakers, Voorz. Kath. Jon ge Middenstandsver. Frans de Vaan, Voorz. Jonge Werk man. Mej. D. v. Delft, lid van het Bestuur Kath. Vrouw. Jeugdwerk. Kermis-vermakelijk heden. In de vergadering van B. en W. van gisteravond werden de navol gende standplaatsen voor de Kermis 1939 toegewezen Gersen, gebakkraam f 350. Jansen-Giesen, suikerkr. 175.— Giezen, draaimolen 200.— v. d. Haar, paling 150. Trommelen, speelgoed 12 50 Klein, fruit 40.— Van Delft, fruit 8.— Dirks, skooter enz. 921 Wed. Sipkema, stoomcar. 500.— Werrens, danstent 400.— Lahnstein en Schaefer, rachel en spelen 1350.— v. d. Veen, bébé-sport 157.- Brunselaai .schiettent en jut» 110.— Pleune, kijk tent 49 v. d. Leeuw, suikerkraam 151 Gez Vogel, speelgoed 50. van Hel vert, zuui kraam 38.88 v. Zwielering, ijsco 42 5ü -|— 16.50 59. De Beer, paling 5u 25 75 van Hest, paling 12.— f 4808.38 Dit bedrag is ruim f 600. hooger dan vorig jaar. VERGADERING INGELANDEN. Zooals onze lezers elders in dit blad kunnen lezen is er Maandagmiddag ten gemeente-huize een belangrijke verga dering gehouden ten einde de mogelijk heid te bespreken om te komen tot ruil verkaveling in den Waalwijkschen Buitenpolder. Aldaar is het besluit genomen om op Dinsdag 14 Maart een vergadering te beleggen in Musis Sacrum van alle in gelanden. Ir. Henkei zal dan het ge- heele ruilverkavelingsplan nader toe lichten. De vergadering begint om half drie en staat onder presidium van den Edelachtbaren heer Burgemeester E. C. J. Moonen. BOUWLUST. Naar wij vernemen komen verschil lende aanvragen binnen voor 'n bouw vergunning aan de Kerkstraat; dit staat zeer zeker in verband met de geheele afwerking dezer straat, door den aan leg van straat en trottoirs, waaraan spoedig zal worden begonnen. Weldra zal aldaar weer een dubbel woonhuis worden aanbesteed en zal ook aan den Parallelweg op het terrein naast de ma chine-kamer der N.V. Schoenfabriek A. H. van Schijndel een dubbel woon huis verrijzen. Ook aan de Oostzijde Sprangsche- weg wordt weer een woning gebouwd. ZILVEREN JUBILEUM. De heer Piet Smolders, die zijn op leiding genoot aan ons blad en onze drukkerij, zal op 9 Maart a.s. den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaren in dienst kwam van „De Maasbode" te Rotterdam, waaraan hij sinds jaren verbonden is als chef der afdeeling advertentie-zetterij. Wij lezen in Graficus: De heer Smolders jubileert. Dat zal zijn op Donderdag 9 Maart. Dan is het 25 jaar geleden, dat de heer P. M. Smolders van de Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen, waar hij zijn opleiding genoot, overkwam naar De Maasbode te Rotterdam. Hij ontwikkelde zich daar tot een bekwaam en gezien chef en in het algemeen tot een man, die zich in verschillende func ties voor de grafische gemeenschap verdienstelijk maakte. Waar men hem riep gaf hij toe aan de drang anderen van dienst te zijn. Hier voor het hou den van lezingen, daar voor de vak opleiding, elders als medebestuurder der chefsvereeniging. Vooral de leer lingenopleiding ligt hem na aan het hart en voor de D.L.C. te Rotterdam is hem niets te zwaar. Het zal hem op zijn jubeldag blij ken, dat zooveel toewijding en belange- looze medewerking in breeden kring wordt gewaardeerd. S. VANAF H£D£N kunt U bij Sigarenuiag. TH. C. PULLES, Grootestraat 247, Tel. 116, plaatsen bespreken voor de grootste film van dit seizoen GEHEEL IN KLEUREN VERVAARDIGD. Adem benemende spanning en momenten van onver getelijke schoonheid. Vrijdag t/m.Maandag MusisSacrum. NAAR DE NIEUWE GEMEENSCHAP. Maandagavond kwamen de afge vaardigden van verschillende R.K. ver- eenigingen in de bovenzaal van den Gildenbond bijeen, ter vorming van een plaatselijk comité en een comité van actie voor verwezelijking van de Nieu we Gemeenschapsgedachte. De geeste lijk adviseur, alsmede de zeereerwaar- de heer pastoor Heezemans waren aanwezig De voorzitter van de R.K. Werklie denvereniging, onder wiens presidium deze bijeenkomst stond opende met een hartelijk woord van welkom en dank tot de aanwezigen en zette uiteen, waarom deze bijeenkomst was belegd. Uit deze vergadering moet een plaat selijk comité en een comité van actie worden gekozen om de Nieuwe Ge meenschapsgedachte in alle lagen van de bevolking uit te dragen. Spreker stelt dan voor, dat iedere vereeniging, die aanwezig is, een af gevaardigde benoemt, die zitting zal nemen in het plaatselijk comité. De volgende personen nemen dan zitting: de heer J. Raaymakers (K. J. M. V.); de heer H. van Mill-v. Sprang (R.K, Middenstand); de heer H. Kleijn (R.K. Boerenbond); de heer A. Frok lage (K. O. B.); Mej. Hamers-Leijtens (K.A.V.); Mej. Hendriks (K.A.J.V.); Mej. van Huiten (K.M.J.V.); Mej. Verwiel (K.J.V.); Mevr. Hoffmans-v. d. Schoot (R.K. Vrouwenbond). Namens de geestelijkheid van Waal wijk en de J. W. zal een nog nader aan te duiden lid zitting nemen in het comi té. De heer A. Froklage zegt dan, dat hij wel het doel van de Nieuwe Gemeen schap weet, maar niet de manier waar op dit doel moet bereikt worden. Hij vraagt den voorzitter hem hierover be scheid te geven, aangezien hij dit toch dient te weten, als hij in een plaatselijk comité zitting neemt. De voorzitter antwoordt, dat het plaatselijk comité slechts de richtlijnen aan behoeft te geven voor het comité van actie, dat het eigenlijke werk doet. Het plaatselijk comité moet hierop ook toezicht uitoefenen. De groote richtlij nen worden bovendien weer van hoo- gerhand aangegeven, zoodat het werk van het plaatselijk comité zeer gering is. Hierna komt aan de orde, de benoe ming van een voorzitter. Uit de verga dering komen echter geen Candidaten naar voren. De heer F. Smolders komt met een voorstel om den heer H. van Well, die weliswaar thans waarschijn lijk door werkzaamheden verhinderd is ter vergadering aanwezig te zijn, bij acclamatie tot voorzitter te benoemen. Spreker denkt wel, dat de heer v. Well de benoeming zal aannemen. De voorzitter voelt er zeker voor en ook de vergadering sluit zich volledig bij dit voorstel aan, zoodat de heer van Well met algemeene stemmen tot voor zitter wordt benoemd. De vorming van een comité van ac tie, waarop thans de besprekingen wor den gericht, vlot niet erg en de voorzit ter stelt voor dit comité later te benoe men. Aldus wordt besloten. Hierna sluit de voorzitter met den christelijken groet deze bijeenkomst. DELFTSCHE STUDENTEN BEZOEKEN ONS GEMEENTE. HUIS. Zooals wij reeds in ons blad van Zaterdag hebben aangekondigd zou Maandagmiddag een groep Delftsche studenten ons gemeente-huis komen bezichtigen. Maandagmiddag om twee uur arriveerden de studenten onder lei ding van de professoren Granpré, Mol- lière en Lansdorp. Up het gemeente huis werden de gasten ontvangen door den Edelachtbaren heer Burgemeester E. J. C. Moonen en den gemeente-sec retaris, den heer van Mierlo. De bur gemeester heette de gasten in welgeko zen woorden van harte welkom en leg de tevens uit, hoe de bouw van het gemeente-huis is tot stand gekomen, enz. Vervolgens werd de thee aangebo den, waaroij de gemeente-architect de heer de Hoop zich bij het gezelschap voegde en in den rondgang door het geheele gebouw professoren en studen ten van voorlichting diende. PROTESTVERGADERING R.K. MIDDENSTANDSBOND. Een goed geslaagde bijeenkomst. Gisterenavond hield de R.K. Mid denstandsbond een protestvergadering in hotel Verwiel te Waalwijk, waarop vele afdeeingen vertegenwoordigd wa ren. De opkomst was zeer goed te noe men. Dé voorzitter van de afdeeing Waal wijk, dhr. J. C. Eikelenburg opende deze bijeenkomst met den Christelij ken groet en een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen. Spreker zette uiteen, dat hier een protest-ver gadering was belegd tegen het cadeau stelsel en de overwoekering van den middenstand door het grootbedrijf. 40 jaar geleden hebben de arbeiders den strijd aangebonden tegen het kapitaal, men noemde hen toen krankzinnig, want niemand dacht dat zij iets zou den bereiken, maar zij hebben resul taat behaald. De strijd die de mid denstand heeft aangebonden tegen het kapitaal is thans nog veel moeilijker, want nu staat men tegenover georga niseerd kapitaal, er is echter reeds re sultaat behaald, en ook de verdere vooruitzichten zijn lang niet hope loos. Hierna geeft de voorzitter het woord aan dhr. H. E. v. d. Brule, de spreker van dezen avond. Spreker begint met te zeggen, dat hij dit onderwerp voor het eerst heeft aangesneden ongeveer 7 jaar geleden, om den middenstand wakker te roepen omdat de strijd tusschen de midden stand en het grootbedrijf steeds scherpere vormen aanneemt. Op dien dag kreeg hij een reprimande van den geestelijken adviseur, dat hij wei wat te ver ging en wel wat te scherp was maar nooit heeft spreker er spijt van gehad, want de omstandigheden heb ben hem in het gelijk gesteld. De strijd van den middenstand heeft reeds eenig resultaat gehad, en hierbij denkt spreker aan de vesti gingswet, maar zoo komen we er niet, er moeten nog andere maatregelen worden getroffen. Dat we nog niet zoo ver zijn, ligt ook wel eenigszins aan den middenstand zelf, maar ook de omstandigheden zijn heel moeilijk geworden om iets te bereiken. De koopkracht van ons volk is kapot en voor tal van andere moeilijkheden zit onze regeering nog, waarbij nu ook nog de moeilijkheden komen, die de middenstand haar voor legt. Het doel van de middenstanders moet nu zijn, invloed op de regeering uit te oefenen, opdat deze met voor stellen in de goede richting zal ko men en dan te zorgen dat de Tweede Kamer de voorstellen aanneemt. Zoo wel de regeering als de volksverte genwoordiging moet dus beargumen teerd worden. De laatste jaren komen er ongeveer twee maal zooveel grootbedrijven bij als er verdwijnen, hetgeen in ver band staat met den abnormaal lagen rentestandaard. Spreker stelt zich dan op het stand punt, dat de grootbedrijven wel moe ten blijven bestaan, doch dat de re geering maatregelen moet nemen te gen de onreëele concurrentie-metho- den van de grootbedrijven. Als de regeering hiertegen geen maatregelen neemt wordt het een ongelijke strijd en moet de middenstand het onderspit delven. Verder behandelt spreker de vraag of het gemeenschapsleven gediend is met de lage prijzen die de grootbedrij ven vragen en hij komt tot de conclu sie, dat dit niet zoo is, want door die lage prijzen moeten weer middenstan ders het onderspit delven, die dan verder aangewezen zijn op steun. Ieder loon en iedere prijs moet ge toetst worden aan de beginselen: rechtvaardigheid en naastenliefde. De Kamerdebatten hebben inzake het middenstandsvraagstuk allereerst teleurstelling gebracht, maar bij na der inzien, bleek toch wel, dat, dat de regeering niet zoo sceptisch staat te genover de eventueele maatregelen die zij voor den middenstand zou moeten nemen. De regeering moet echter nog veruer overtuigd worden van de ab solute noouzaaii van maatregelen. Spreker vraagt dan de aanwezigen, dat wanneer zij voorbeelden weien, die een helder licht werpen op de moeihjidieden van den middenstander oeze aan het hoofdbestuur mede te deeien, omdat er gebruik van kan woruen gemaakt om de regeering de bittere noodzaak te doen inzien. Verder wil spreker ook, dat de mid denstanders in eigen zaak zooveel mo gelijk het cadeaustelsel weren. Als de cadeau-gevende firma's zien, dat zij m de meeste zaken niet zoo happig worden ontvangen, zullen zij zich wel dubbel bedenken, alvorens zij met hun cadeaux bij de middenstanders aan- iconien. Verder bepleit spreker verbetering in het eigen bedrijf aan te brengen want de regeering zal zich natuurlijk op het standpunt stellen alleen de ge zonde bedrijven te helpen. Wij :no iten van onze zaak maken, wat er van te maken is. Spreker wil dan enkïle ja ren spertijd. De middenstand kan i'an op auem komen en de juiste verhou ding tusschen grootbedrijf en midden stand zal dan gemakkelijker gevonden worden. Er moet meer activiteit ko* men in middenstandskringen. De han den moeten aan den ploeg worden ge slaan. Spreker beëindigt zijn rede met de hoop .uit te spreken, dat 1939 'n keer punt zal zijn voor den middenstand, een middenstand die fier en zelfstan dig kan handelen op een gezonde ba sis, door de regeering gelegd. Hierna ontstond een levendige ge- 'dachtenwisseling, waarna de verga dering door den voorzitter werd ge sloten. KATH. JONGE MIDDENSTAND. Op de 14-daagsche vergadering van de Kath. Jonge Middenstand, hield, na de opening door den voorzitter, het lid Fr. Wilmont in de reeks declama ties een geestige voordracht, waarin hij een uitstekend middel aan de hand deed voor „lastige gevallen" op het operatie-terrein der liefde. Daarna verleende de Voorzitter voor de tweede keer dezen winter het woord aan den ZeerEerw. heer G. Witlox, professor van het Klein Se minarie, voor zijn inleiding: Het Jo denvraagstuk. Behandelde spreker vorige keer Het Jodendom meer in het bijzonder van godsdienstige zijde, thans stelde hij dus het probleem aan de orde, dat ontstaat wanneer van overheidswege maatregelen tegen de Joden moeten worden genomen, die hen vaak tot emigratie dwingen eenerzijds en de onmogelijkheid tot emigratie ander zijds. Aan de hand van de historie zette spreker uiteen hoe reeds eeuwen lang in de meeste landen dit probleem ont stond en welke oplossingen daaraan werden gegeven. Zeer in het bijzonder legde spreker de nadruk op het standpunt van de Kerk in dezen, vooral bij de beschou wing van het huidige Antisemitisme, waarbij hij betoogde, dat noodig ge bleken maatregelen tegen de Joden altijd in verhouding moeten blijven met de gemaakte fouten en nooit ge nomen mogen worden tegen hen uit sluitend om hun Jood zijn, m.a.w. van toepassing kunnen zijn op allen, die dezelfde fouten zouden maken. De voorzitter dankte den spreker voor zijn heldere en uitstekend gedo cumenteerde uiteenzetting, waarna hij de vergadering op de gebruikelijke wijze sloot. Zooals dit den laatsten tijd gebruike lijk is bleven de Jonge Middenstanders nog eenigen tijd in het gezellige onder onsje bijeen ROBIN HOOD. Van Vrijdag tot en met Maandag draait in „Musis Sacrum" de bekende kleurenfilm „de Avonturen van Robin Hood". A.s. Zaterdag komen we hierop uit voerig terug. VERKEERSONGEVALLEN. Toen Mej. J. H. alhier zich Dinsdag morgen ter kerke begaf, werd zij aan gereden door een auto; gelukkig liep alles goed af, met enkele ontvellingen en beschadigingen kwam zij eraf. Door den automobilist is de schade geregeld. Een motorrijder kwam in botsing met den wielrijder V. De motorrijder sloeg tegen den grond en kreeg een bloedende hoofdwonde. Maandagmiddag hadden in v.m. Baardwijk kort achtereen 3 verkeers ongevallen plaats. Mej. M. uit Drunen, werkzaam bij v. Haren's Schoenfabrieken, kwam per fiets in botsing met een andere wiel rijder, eveneens een arbeider dezer fa briek. Zij kwam daarbij zeer ongeluk kig te vallen en werd bij café de Haan binnengedragen. Een lid der afd. Roo- de Kruis verleende hier de eerste hulp. Later werd zij per auto naar huis ver voerd. De ontboden geneesheer con stateerde hersenschudding, alsmede een verwonding aan het vernemeite en het verlies van enkele tanden. Een andere arbeider dezer fabriek liep, door onbedachtzaamheid tegen een motorrijder op, die daaraoor kwam te vallen en enkele bloedende. gelukkig onbeduidende wonden opliep. Tenslotte reed op den hoek van de Baardwijkschestraat 'n bakkersknecht, doordat hij in de bocht te ver naar links reed, per fiets tegen een luxe auto op, die juist die straat kwam uit rijden. Hij had gelukkig de tegenwoordig heid van geest zich van de fiets te la ten vallen. Zijn fiets kwam onder de auto terecht en werd deerlijk gehavend. Hijzelf kwam er echter met den schrik en een paar onbeteekenende ontvellin gen af. MOTORRIJDER GESLIPT. Gisterenavond maakte een motorrij der, komende uit de richting Waalwijk aan het Hoekeinde een leelijke buite ling, die echter bijzonder goed is afge- loopen. Met een kalm vaartje naderde hij de bocht bij het Hoekeinde, waarin hij door de gladheid van den weg kwam te slippen. Hij viel op de straat en.__ kwam onder zijn motor terecht. Zonder eenig letsel is hij er echter afgekomen, terwijl zijn motorrijwiel slechts heel licht beschadigd werd. MOOIE VANGST. De Vischclub „Maar geduld heb ben", heeft Zaterdag, behalve 'n groot kwantum gewone bakvisch, een snoek gevangen van 21 pond met een lengte van ruim 1 M.; nog een viertal gewel dige knapen werden bemachtigd, zoo dat ze met hun vijf om en om de 80 pond haalden. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. UITSLAG DER STEMMINGEN IN DE R.K. KIESVEREENIGING. Statenkieskring Den Bosch. De totaaluitslag van de stemming Zondag j.l. in den Statenkieskring 's-Hertogenbosch voor de candidaat- stelling voor de Prov. Staten in Noord- Brabant gehouden leverde den volgen den voorloopigen totaaluitslag: en 1. H. Bolsius, Schijndel, (aftr.) 5945 2. C. Foppele, 's-Bosch, (aftr.) 5459 3. J. Zijlmans, Schijndel, (aftr.) 5358 4. Jos. Meyring, 's-Bosch, (aftr.) 5192 5. Mr. E. Sassen, 's-Bosch, 4255 6. M. v. Soestbergen, 's-Bosch, 2676 7. Th. Braam, Berlicum, 3571 8. Th. Teunissen, Nuland, 2446 9. F. Schellekens, St. Michiels gestel 2660 10. P. v. d. Broek, Den Dungen, 2212 11. Jhr. Mr. R. v. Rijckevorsel, Berlicum, 2057 12. Mr. N. v. d. Heuvel, 's-Bosch, 1133 Statenkieskring Heusden. In den Statenkieskring Heusden waren zes candidaten gesteld. De uitslag is als volgt: Delft, A. v., Heusden, 1304 Dongen, M. v., Waspik, 2402 Heijden, Mr. R. J. Th., Drunen 1840 Moonen, E. C. J., Waalwijk 2817 Soestbergen, M. C. W. v., 's-Bosch 1812 Wagenberg, M. A. v.» Vlijmen 1399 De definitieve volgorde luidt thans': 1. E. C. J. Moonen. 2. M. v. Dongen. 3. Mr. R. J. Th. v. d. Heijden. 4. M. C. W. v. Soestbergen. 5. M. A. v. Wagenberg. 6. A. van Delft. De gespecificeerde uitslag vindt men elders in dit blad. Kieskring Zevenbergen. 1 Mr. A. K. M. G. Baron van Oldeneel tot Oldenzeel (aftr.) 2 H. J. M. Aarden, (aftr.). 3 H. G. C. v. d. Assum, (aftr.). 4 Mr. Th. H. A. M. Heere, (aftr.). 5 P. N. van Eek, (aftr.). Kieskring Breda. De volgorde van de candidaten is als volgt: 1 A. A. J. M. Loonen. 2 J. N. Kroone. 3 A. G. A. Schrauwen, (aftr.). 4 Joh. Bastiaansen. 5 J. H. Oomen. 6 Mr. A. A. M. Struicken. 7 A. van Haperen. 8 Drs. A. v. d. Poel, (aftr.). 9 Mr. E. L. H. M. van Mierlo. G%& Eft— Snel en goed ifiSfSf £<%9Uj "jlï» helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mïjnhardt. Mijnhardt's Poeders'per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets.genaamd,,Mijnhardtjes"2st. lOct. Doos50ct.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6