DOUWE EGBERTS S Buitenlandsch Nieuws. HET GOUD VAN MR. KALAGHAM Wolken van genot Zaterdag 4 Maart 1939 No. 18 De Echo van het Zuiden Tweede Blad ONOVERWINNELIJKHEID VAN HET DUITSCHE MILITAIRISME. Eén Duitscher opgewassen tegen vele buitenlanders. Generaal-veldmaarschalk Goering heeft gisteravond, ter gelegenheid van den dag van het luchtwapen een toe spraak gehouden, waarin hij o.ra. zeide er steeds van overtuigd te zijn geweest ,dat het volk door wapenge weld niet te overwinnen is. Wanneer ons volk door de juiste leiding de noodzakelijke concentratie verkrijgt, is het volkomen onoverwinlijk. Dat heeft 1938 weer heerlijker dan ooit bewezen. Wij zullen er met alle macht voor zorgen, dat de gezondheidstoe stand van het Duitsche volk de waar borg is voor tweeerlei: ten eerste dat deze 8U millioen 100 millioen zullen worden en ten tweede, dat de lichame lijke weerstandskracht van den Duit- schen mensch opgewassen is tegen iedere inspanning. Wij zullen deze menschenstroom op vangen en militair opleiden. In de weerkracht van den Duitschen mensch ligt het overwicht, dat wij hebben tegenover onze z.g. tegenstan ders: /ML Ik weiger een Duitsch soldaat gelijK te stellen aan een soldaat van een of ander ras, want er zijn rassen, die militair zoo weinig beteekenis heb ben, dat één Duitscher tegen velen van hen is opgewassen. Natuurlijk moeten zij met het noodige materiaal en de beste wapens worden uitgerust. Er kwamen moeilijke dagen en de zorg: oorlog of vrede. Hier werd op nieuw bevestigd, dat de vrede slechts door een scherp zwaard wordt verze kerd. Zonder dat scherpe zwaard valt de vrede uiteen. Wanneer in de Sep temberdagen de vrede werd bewaard en Duitschland recht verkreeg, ge schiedde dat niet omdat het geheele buitenland Duitschland's recht wilde erkennen dat had reeds eerder ge kund doch omdat men wist, dat wanneer de kwestie niet langs vreed- zamen weg zou worden opgelost het bevel aan de Duitsche weermacht zou worden gegeven de kwestie met ande re middelen op te lossen. En in het buitenland wist men dat wij niet bluf ten. En in die dagen stonden wij be reid. Een korte slag, doch zijn ver zou een hel, een inferno, worden be reid. Een korten slag, doch zijn ver nietiging zou volkomen zijn geweest. Hel is aan ons den voorsprong, welke wij in het lucht w-wpen ontegen zeggelijk hebben en zelfs door het buitenland wordt toegegeven, niet slechts te behouden, doch verder te vergfSoten. Zij, die verantwoordelijk zijn voor de productie moeten er alles op zet ten de prestaties 6>t het uiterste op te voeren. Wij moeten vliegtuigen brengen in een aantal en van een hoeveelheid, welke men zich niet moet kunnen voorstellen. Wij moeten er verder voor zorgen, dat wij ons van het bui tenland onafhankelijk maken voor de grondstoffen, welke het ons onder g^en omstandigheden in voldoende hoeveelheid levert. Voor ons bestaan geen bangmake rijen wanneer men in het buitenland een nog zoo luid waptningsge schreeuw aanheft. De Führer heeft zelf nog eenige da gen geleden verklaard, dat dit gezwets in de geheele wereld niet vermag hem onrust te bereiden. Het woord angst is in onze Duitsche woordenschat ge- schapt. Wij onderschatten echter ook de waarden van den tegenstander niet. Doch putten daaruit slechts den wil onze eigen waarde te vergrooten. Ik geef, aldus besloot Goering, voor 1939 het parool: in dit jaar mogen wij er slechts aan denken het Duitsche luchtwapen den voorsprong te verze keren, welke niet meer kan worden ingehaald. Er kome, wat wil. MILITAIRE MAATREGELEN IN TUNIS. Volgens de bladen zou Frankrijk spoed zetten achter de toebereidselen voor den oorlog in Tunis. Zoo meldt de correspondent van de Messagero, dat er in de straten van Tunis loop graven worden aangelegd, terwijl op hel strand en op andere plaatsen luchtafweergeschut in stelling is ge bracht. Voorts zijn op verschillende punten van Tunis twaalf krachtige sirenes opgesteld. C'IANO'S BEZOEK AAN POLEN GEëINDIGD. Ciano, de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, en zijn echtge- noote zijn vergezeld door Beek en eehtgenoote, te Krakau aangekomen. Ciano heeft zich naar het slot Wawel begeven, waar hij een krans legde op 't graf van Pilsoeski. Na e ennoenmaal dat door Beek was aangeboden, is de middag verder besteed aan bezichti ging der stad. Een diner, dat eveneens door Beek is aangeboden, heeft het bezoek van Ciano aan Polen besloten. Een communiqué. Over het bezoek van Ciano is het volgende communiqué gepubliceerd: In den loop van het bezoek van Ciano aan Polen en lrij de verschillen de besprekingen, waartoe zijn bezoek aanleiding gaf, hebben de Italiaansche en Poolsche ministers van Buiten landsche Zaken eens te meer gecon stateerd, dat tusschen de beide landen een geest van vriendschap en een vol komen hartelijkheid in de betrek kingen bestaat en dat positieve ge volgen daaruit voortvloeien. Zij heb ben bevestigd, dat orde en rechtvaar digheid het belangrijkste deel van de politiek van Italië en Polen zijn. Zij waren het er over eens, dat de vriend schappelijke samenwerking tusschen hun landen moet worden voortgezet, een samenwerking, die berust op de verwantschap tusschen de Italiaan sche en Poolsche belangen. DE ENGELSCE BEWAPENING GAAT DOOR. De nieuwe begrooting voor de En- gelsche vloot, welke Dinsdag is ge publiceerd, toont een totaal van 153.666.681 pond sterling (ongeveer \y2 milliard gulden). Het aantal officieren, matrozen, leer lingen en mariniers bedraagt 133000 met 976 man van de marine-politie, in vergelijking met 146.500 en 913 in 1938. Hel bouwprogramma behelst twee slagschepen, een vliegkampschip, vier kruisers, twee flotilles torpedojagers (zestien schepen), vier onderzeeërs, 2 escortevaartuigen, tien mijnenvegers, een grooten mijnenveger, een depot schip voor lorpedobooten, een kanon neerboot voor rivieren, een hospitaal schip, zes motor-torpedobooten, twee verdedigingsschepen voor versper ringen, een sleepboot voor het sleepen van schietschijven en een aantal kleine vaartuigen. GEEN AANKLACHT TEGEN DR. SCHUSCHNIGG. Naar vernomen wordt hebben de bevoegde instanties te Weenen thans definitief besloten, geen aanklacht te gen den vroegeren Bondskanselier dr. Schuschnigg in te dienen. Het plan, den gewezen kanselier voor een open bare rechtbank ter verantwoording te roepen wegens zijn politiek beleid, is daarmede dus voorgoed van de baan. Dr. Schuschnigg, wiens gezond heidstoestand naar wordt medege deeld bevredigend is, zal nog eenige weken in het Hotel Metropol moeten FRIESCHE HEEREN-BAAI en BAAI-TABAK blijven, doch zal waarschijnlijk tegen het midden van de volgende maand in vrijheid worden gesteld. Naar het heet, zou Schuschnigg den wensch hebben uitgesproken, zich dan geheel terug te trekken en zich in een plaats je in Opper-Oostenrijk te vestigen. Sedert Maandag j.l. heeft mevrouw Schuschnigg verlof, haar man dage lijks een. uur te bezoeken. Charles Lindbergh, de vermaarde vlieger, heeft sedert eenigen tijd te Parijs een woning betrokken,welke vlak bij hét Bois de Boulogne is gelegen. Hij woont er rustig buiten het drukke stadsgewoel en is voor nemens zich in de lente naar een kasteel in Bretagne te begeven, dat een zijner vrienden het vorige jaar voor hem heeft gekocht, of naar het eilandje Morhiban, waar hij ook den vongen zomer langen tijd heeft doorgebracht en zijn biologische navorschingen met medewerking van dr. Carrel verrichtte. De Parijsche villa van Lindberg is niet ver van de woning van den hertog van Windsoi gelegen, die een huis bewoont, dat zeer veel gelijkenis vertoont met dat van den aviateur. Nieuwe plannen van Ellsworth Lincoln Ellsworth, de vermaarde Poolreiziger, is bezig met de plannen voor een nieuwen tocht naar de Zuidpool in Januari 1941. Hij is voornemens een kamp aan de Pool in te richten, waar hij een geheele winter met twee metgezellen wil wonen om wetenschappelijke waar nemingen te doen. De expedttie zal waarschijnlijk in twee vliegtuigen vertrekken. Ellsworth wil het gebied van 130.(JOO km. 2 ten Zuiden van Prinses Elizabethland. waarop hij onlangs voor de V.S. beslag gelegd heeft, „het Amerikaansche hoog land*' noemen ADVERTEERT IN DIT BLAD door: M. BURGHOUTS. 1 „Zo jongens, het is dus afgespro ken, morgen vroeg vertrekken we. Om acht uur moeten we al op het vliegveld zijn, dus vroeg uit de veren hoor, want als jullie ook maar een ogenblikje te laat komt mag je niet meer mee". En dat zou nu wat zijn. Oom Koos was vorige week in Hol land gekomen. Zes jaar lang had hij in Australië gewerkt. Met een enorme schapenfokkerij had hij schatten geld verdiend en zo kon hij zich nu van alles permiteren. Vorige week was hij met zijn eigen vliegtuig gearriveerd. Ook Koos was zelf een tip-top piloot, maar natuurlijk had hij nog een andere piloot hij zich. Deze andere piloot was een Duitser, Herr Beckmann, waarmede hij in Au stralië kennis gemaakt had. Toen Oom Koos enkele dagen bij zijn broer gelogeerd had en had be merkt, dat hij nog steeds bijzonder goed met hem op kon schieten en ook met de vrouw van zijn broer en de twee kinderen, een jongen van 16 en een meisje van 14 jaar, was hij met z'n plan voor de dag gekomen. Hij had eerst zijn broer verteld van de verborgen schat, ergens in het hart je van Afrika en van zijn idee, om deze schat te gaan opsporen. Hij riep daartoe de medewerking in van zijn broer Jan, een hekend ont dekkingsreiziger en verzocht hem met zijn hele gezin mee te gaan. Beiden baden toen de zaak nog eens uitvoeriger besloten en het plan aan de vrouw van Jan voorgelegd. Deze stond er in hel begin wel een beetje sceptisch tegenover, maar eindelijk toch gaf zij toe. De kinderen zouden natuurlijk ook mee gaan en toen zij het grote nieuws hoorden waren zij dol van vreugde.-Wim zal al in de 3e klas van de H.B.S. en Annie in de tweede van het Lyceum en toen zij het daar tegen hun vriendjes en vriendinnetjes vertelden werden zij hartelijk uitge lachen, want niemand geloofde dat zij die grote tocht naar Afrika per vlieg tuig zouden maken. Zij werden des te harder uitgelachen toen zij op de vraag, waarom zij dan naar Afrika gingen het antwoord schuldig moes ten blijven, want Wim had dit wel aan Oom Koos en Vader gevraagd, maar deze hadden hem gezegd dat hij dat later nog wel zou horen Er volgden enkele dagen van hard werken, want heel veel dingen moesten natuurlijk nog geregeld worden, maar eindelijk toch brak de grote dag aan. 's Morgens om 6'uur waren ze allen uit de veren. De koffers waren al naar het vliegtuig gebracht en zo reden ze dan in de grote wagen van Papa naar het vliegveld. De huishoudser zou tot hun terug keer op het huis passen. „O ja, niet dat het weg zou lopen hoor, maar je kunt nooit weten", had moeder gezegd er moet iemand in huis blijven. De chauffeur Janus had gebid en gesmeekt om hem toch ook mee te laten gaan, hij had al zijn goede ei genschappen en voortreffelijke kwali teiten naar voren gebracht en alles op den keper beschouwd, kon men van deze jonge sterke kerel veel gemak hebben en had men besloten hem ook aan de „trip" te laten deelnemen. En zo reden ze dan met hun zessen naar het vliegveld. X Precies om acht uur waren zij ge- start cn na enkele minuten bevonden zij zich al boven Dordrecht. Daar woonde een Oom van Annie en Wim en natuurlijk keken zij hun ogen uit om de woning te ontdekken, maar het ging niet hoor. In een pijl snelle vaart doorkliefde het vliegtuig het luchtruim en steeds verder ging de tocht in Zuidelijke richting. Herr Beckmann zat in de cockpit en Wim zat naast hem. Deze kreeg nu de eerste lessen, hoe hij later een vlieg tuig moest besturen. Vader, Moeder, Oom Koos en Anny zaten in de cabine. Moeder en Anny kregen maar niet ge noeg van het schitterende landschap heneden hun. Oom Koos en Vader wa ren in een druk gesprek gewikkeld over enkele technische aangelegenhe den. Janus stond vol belangstelling te kijken door het kleine raampje in de wand van de cockpit naar het grote en ingewikkelde dasthbord van het toestel. Dat was toch nog eens iets an ders dan een auto besturen. De wens kwam bij hem op, om hel ook te leren. Wié weet. Mijnheer Koos was heel aardig voor hem en ook de eerste ken nismaking met Herr Beckmann was hem goed bevallen. Als hij het zo bij gelegenheid eens op het woord gooide. Nee, hij kon toch beter eerst de be middeling inroepen van Mevrouw. Die was altijd zo lief en goeden zij zou zeker alles doen om, als het maar enigszins mogelijk was, zijn wens in vervulling te doen gaan. „Zeg Vader, waar zijn we nu?" vroeg Anny. „Ja meisje, precies weel ik het ook niet, maar dadelijk zullen we de Moer- dijkbruggen wel zien. Kijk maar goed". Enige ogenblikken later doemden werkelijk de twee grote bruggen op. Anny sprong op, liep naar het raampje van de cockpit en riep: „Wim, we zijn al boven het Hol lands Diep, kijk maar, daar heb je de Moerdijk bruggen". „Heb ik allang gezien zusje, over 'n minuut of tien zijn we al in België". Anny ging weer in de cabine zitten. „Zeg Oom Koos, landen wij in Bel gië?" „Nee Anny, we vliegen in een trek door naar Parijs, daar zullen we hel voor vandaag bij laten, want jouw moeder wil graag Parijs eens bekijken en moeder en ik zullen er nog enkele inkopen moeten doen. Morgen vroeg gaan we dan weer verder". (Wordt vervolgd). Oplossing Kruiswoordraadsel. Horizontaal 1 staf; 2 Lien; 3 rebus; 4. hamerslag; 5 ere; 6 Ada; 7 p.s.; 9 Elba; 10 gele; 11 roer; 12 Eden; 13 tot; 14 los; 21 om. Verticaal 1 schepper; 2 lus; 15 armen; 16 fee; 17 Islam; 18 nagalmen; 20 kaart; 21 orgel; 22 slot; 23 beo; 8 fles; 24 Edo; 19 brij. VERKLEUREN ALS ZELF VERDEDIGING. Niet alleen de kameleons hebben de eigenschap om van kleur te verande ren, al noemt men direct een kame leon, als men het over dieren heeft, die een andere kleur aan kunnen nemen. Het is gebleken, dat er veel andere dieren zijn, die deze.eigenaar dige eigenschap bezitten. Natuurlijk is het een middel om zich te verdedigen, of liever om onopgemerkt te blijven. De groene boomkikvors bijvoorbeeld heeft een roestachtige kleur, als hij zich een tijdje in dor beukenloof wil ophouden. Daardoor valt hij helemaal niet op en zie je de kikvors niet, als je naar de bladeren en takken kijkt. Als het diertje dan helgroen was, zou het natuurlijk direct opvallen. De inktvis verandert ook van kleur. Als hij boos is of onraad speurt wordt hij plotseling inktzwart en daar heeft hij ook zijn naam aan le danken. Heel veranderlijk is ook de schol, die elke keer als hij op een andere bodem komt, een andere kleur aanneemt, zo dat hij niet duidelijk te zien is in het water. Als een schol boven een zand grond zwemt, wordt hij licht van kleur en als hij bóven een donkere rotsgrond zwemt wordt hij donker! W ETEN S W A A H DIG H ED EN In Somerset is een vijver met 6 zwanen. Die zwanen zijn zo gedres seerd, dat ze aan een klokkentouw trekken, als ze honger hebben. De klok wordt nu heel dikwijls geluid in dat plaatsje. Enige tijd geleden werden alle hon den in Londen geteld. Toen bleek, dat er 204000 honden in de stad waren en het stadsbestuur verdient daar 76000 pond sterling aan. Twee houthakkers in Oregon zagen plotseling rook uit een boomstam ko men. Ze gingen onderzoeken, wat ei- te doen was en zagen toen, dat er een meteoor in de boom was geslagen! x, v r< i Egberts A3 1753 leder pak D E verschaft U wolken van genot. Let daarom op het merk D E. U rookt dan geurige, milde en goed brandende tabak, uit de aloude Friesche tabaksfabriek van Douwe Egberts. Tabak, die dus de naam verdient van Echle Friesche Heeren-Baai. Lindbergh woont thans te Parijs. Niet ver van de Windsors.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 5