GEMENGD NIEUWS NIEUWS UIT DE LANGSTRAAT EN OMGEVING. KERKNIEUWS. RECHTZAKEN. EETHEN. GEERIRUIDENBERG. HERPT. SPRANG-CAPELLE, het VöDrstel van B. en \V. er toch wel door zal komen, want, hij heeft de „neuzen geteld". De heer Michaël sluit zich bij den heer Verheijdcn aan. Als wij al drie of vier jaar geleden den boel verkocht hebben, mogen wij toch nu geen re paraties meer aan gaan brengen. Al leen als het schoolbestuur geld te kort komt kan 't om een bijdrage vragen. Het schoolgebouw is niet meer van de gemeente, dus mogen wij geen repa ratie aanbrengen. De heer Kerst verklaart zich vóór het voorstel. Wethouder van Willigenburg komt terug op de woorden van den heer Ver- heijden dat hij de neuzen geteld heeft, maar hij vezoekt de leden van rechts te stemmen, zooals hen zelf goed dunkt. Ook de heer Kerst komt nog eens terug op de „neuzentellerij" van den heer Verheijden. De kwestie tusschen rechts en links kunnen we hier echter wel uilschakelen. Verheijden doet als of het hier een zuivere particuliere zaak betreft, maar zoowel het open haar als het bijzonder onderwijs is nuttig en zeker niet particulier. De eigendomskwestie is bovendien nog zeer beperkt. De normen van beoor deeling moeten zijn wettelijk en nood zakelijk. Als het voorstel in strijd is met de wet, wordt het door Ged. Sta ten toch van de baan geschoven. Spr. is voèr het voorstel van B. en W. De heer Verhijden zegt, dat hij de openbare school in Capelle heeft be zichtigd. Hij heeft alle zes de W.C.'s na gekeken maar geen lucht waarge nomen; zouden ze ginds de boel soms wel goed schoon houden? De voorzitter trekt echter een ande re conclusie uit het bezoek van den heer Verheijden, n.l. dat ,uit het feit, dat de W.C.'s geen lucht verspreiden, blijkt, dat er in de openbare school geen verbetering noodig is, maar in deibijütmdere school wel. Het voorstel van B. en W. komt dan in stemming en wordt met 2 stemmen legen (Verheijden en Michaël) aange nomen. De voorzitter doel hierna mededee- ling vjin het feit, dat de secretaris door zijn benoeming alhier in salaris is achteruit gegaan. In de jaarwedde- regeling zijn echter periodieke ver- hoogingen opgenomen, die vervroegd kunnen worden toegepast. De voorzitter steil den raad thans voor Ged. Staten te verzoeken deze regeling toe te passen. Voor den heer Michaël is dit aan leiding om op te merken, dat de se cretaris toen hij solliciteerde toch wel wist, dat hij in salaris zou achteruit gaan. Spreker gunt het hem van har te, maar: Wie zal dat betalen zoete lieve Gerritje. Toch is hij niet tegen het voorstel. De voorzitter zegt, dat, ook al gaat de periodieke verhooging van den se cretaris reeds nu van kracht worden de post: Jaarwedde secretaris, nog veel minder is dan vroeger, aangezien de vorige secretaris reeds op zijn ma ximum stond. De heer Verheijden merkt op, dat de ambtenaren van na den oorlog wel ond^pen. zeer gelukkig gesternte zijn geboren. Hij vreest echter, dat, den heer de Visser een goed hart toedragend, deze aan zijn maximum van 3900. zijnde, nog te kort zal komen evenals alle ambtenaren, daar alsdan de aan staande inflatie veel te diep zal zijn ingevreten. Michaël. Gaat de gulden dan? Verheijden. Lang niet onmogelijk dat hij naar 't ondermaansche zweeft. Laten wij eens een andere Provincie nemen. Mi'ihaëT.' Boven de Moerdijk? Verheijden. Pardon, nu eens bene den de Moerdijk en onze Provincie. Ik bedoel de Provincie Antwerpen. Toch wil ik nog dichter bij huis blijven. In onze Provincie hebben wij nog een enclave, n.l. Baarle Nassau (Hol- landsch) waar de burgemeester pl.m. 2000.toucheert en in Baarle Her tog (Belgisch) waar hij zich met 20 per jaar tevreden moet stellen. Geluk kige ambtenaren, arme belastingbeta lers. Hierna wordt dit voorstel zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Niels meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Met alle respect zouden wij hier even de opmerking willen plaatsen, dat noch de Voorzitter, noch de heeren Michaël en Verheijden op de hoogte blijken te zijn van doel en werking van het Midden- standsborgstellingsfonds; speciaal niet met wat het Middenstandsborgstellings- fonds voor de Langstraat reeds op het gebied van saneering en credietverstrek- king heeft gedaan. Er is gelegenheid te over zich daaromtrent juist te laten in lichten, temeer waar er ook verschillen de aanvragen uit Sprang-Capelle inkwa men die afgewezen moesten wórden, om dat de gemeente niet is aangesloten. RED. „Koppengeld" op Urkl Ieders bezoeker van het eiland za1 10 cent belasting moeten betalen. Na een langdurige discussie heeft de raad der gemeente Urk het besluit genomen, aldus het Hbl., om een zoogenaamd »koppengeld« te heffen. Van eiken toerist, die het eiland bezoekt, zal 10 cent belasting worden geheven. Deze belasting zal worden geheven van den gezag voerder van het schip, dat de pas sagiers aan den wal brengt. De maatschappijen die bezig zijn met het vervoer van toeristen naar en van Urk, zullen dus haar tarieven met 10 cent per persoon moeten verhoogen, omdat ze anders zelfde belasting moeten betalen. Het besluit is genomen in den vorm van een belaslingverordening, terwijl het genoemde bedrag wordt geheven voor het gebruik van de straten, zooais dit reeds jaren op het eiland Marken wordt geheven. (En dit heetbevordering van het toerisme 1 Red.) Motorrijder verongelukt. Zaterdagmiddag omstreeks kwart over drie is de 34-jarige J. van L. uit Rotterdam op den nieuwen rijksweg op het grondgebied van de gemeente Waddinxveen met zijn motorfiets verongelukt. De brug was juist open geweest om een schip te laten passeeren. De klep was reeds weer gesloten en de brugwachter stond op het punt de ijzeren afsiuitboomen omhoog te doen, toen v. L. utt de richting Rotterdam naderde, klaarblijkelijk de neergelaten boomen niet op merkte en er in volle vaart tegenop reed. Hij was op slag dood. Voerman verongelukt. Gistermorgen is in de Oostvoor straat te Oud-Beijerland de 23 jarige landbouwer I. v. R doordat de paarden van zijn met superfosfaat geladen wagen op hol sloegen, van den wagen geslagen, waarhij hij een wiel over zijn borst kreeg. Genees kundige hulpwas spoedig terplaatse. Het slachtoffer is per brancard naar zijn woning vervoerd en daar na korten tijd overleden. Felle brand in een kleeding- magazijn te Didam. Omstreeks vier uur is Maandag middag door nog onbekende oor zaak brand ontstaan op de zolder verdieping van het kleedingmagazijn der firma F. Gilsing te Didam. De vlammen grepen snel om zich heen en bij haar aankomst stond de brandweer machteloos tegenover den inmiddels tot een laaiende vuurzee geworden brand. Het pand, dat een oppervlakte van 40 bij 25 m. beslaat en drie verdiepingen telt, stond van onder tot boven in lichte laaie. Aan blus- schen viel niet te denken. Het geheele gebouw werd een prooi der vlammen. De inventaris, waaronder zich de nieuwe voor jaarscollectie bevond, werd mede door het vuur vernield. Het personeel en de eigenaar wisten zich tijdig in veiligheid te stellen. Door den gunstigen wind liepen de belendende huizen geen gevaar. De schade, die op f 100,000 wordt geschat, wordt door verzeke ring gedekt. Door een vrachtauto overreden en gedood. Gisteravond is te Enschede het 4-jarig meisje van de familie E. aan den Padmossingel, door een vracht wagen, geladen met steenkolen, overreden en gedood. Te Zaandam is gisteren de 40- jarige H. van Rossum uit de Leo XlII-straat aldaar in de Oostzijde door een transportauto van een expeditiebedrijf uit Harderwijk over reden en aan de gevolgen daarvan kort daarna overleden. Van Rossum, die links van den weg fietste, wilde toen hij het waarschuwingssignaal van den hem achteroprijdenden auto hoorde plotseling naar rechts oversteken, met het gevolg, dat hij voor den auto kwam en overreden werd. De man laat een vrouw en een kind achter. Voetganger doodgereden. Gisteravond om kwart voor acht is op den Grooten Kruisweg onder de gemeente Rhoon ter hoogte van de woning van den burgemeester de ongeveer dertigjarige A. Zevenbergen uit Rhoon door een auto, besluurd door den eigenaar van een auto verhuurinrichting te Poortugaal, aangereden. De man kreeg een schedelbasis- fractuur en is in ernsfigen toestand naar het ziekenhuis aan den Cool- singel te Rotterdam vervoerd, waar hij vanmorgen is overleden. Meisje overreden en gedood. Gistermorgen om half negen is op een terrein, grenzende aan de Van Hallstraat en den Haarlem merweg te Amsterdam, waar zand wordt gestort, een zesjarig meisje onder een achteruitrijdenden zand- auto terechtgekomen en overreden. Het kind moet op slag zijn gedood. Het lijkje is naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd. Auto rijdt op wachtende trampassagiers in. Zes dooden, vijf gewonden. Zes personen werden gedood en vijf ernstig gewond toen een auto inreed op een groep passagiers, die bij Haecht in Brussel op een tram stonden te wachten. Van de slacht offers behooren er vier tot hetzelfde gezin. Vijf dooden bij autobotsing te Washington. Als gevolg van een zwaren regen val zijn drie auto's met elkaar in Washington in botsing gekomen. Vijf personen werden gedood en vijf gewond. Arbeider verdronken. Maandag in den namiddag is uit den Hollandschen IJssel nabij, de Julianasluis onder de gemeente Moordrecht het lijk opgehaald van den 3l)-jarigen ongehuwden fabrieks arbeider G. Jansen uit Alphen aan den Rijn, die des morgens zijn wo ning aldaar had verlaten en per rijwiel op weg was gegaan. Diefstal van 200 gulden te Tilburg. Tijdens afwezigheid van de be woners heelt een tot heden onbe- kend gebleven persoon zich door opschuiving van een raam aan de achterzijde der woning toegang ver schaft tot het huis van de familie J, van der S. aan de Nijverheids straat te Tilburg. Op de slaapkamer van den schoonvader van den heer v. d. S., die bij dezen inwoont, werd een houten kist opengebroken en uit een ijzeren geldkistje daarin f220 gestolen. Inbraak in een school te Helmond In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben ongewenschtegasten een bezoek gebracht aan de R. K. Jongensschool in de parochie van het H. Hart aan de Heistraat te Helmond. In het lokaal yan het hoofd der school, dat goed afgesloten was, hebben zij een bedrag van circa f 300 buit gemaakt. DRONGELEN. Mej. Millenaar, onderwijzeres op wachtgeld, is als no. I der voor dracht, met algemeene stemmen benoemd tot vaste onderwijzeres aan een der Openbare Lagere Scho len in de gemeente Haaflen (Geldl.) Benoemde en familie van harte geluKgewenscht met deze benoe ming. De Pauskeuze. Schrijven van Mgr, Diepen aan de geloovigen. In de kerken van het Bossche bisdom is gisteren een brief voor gelezen van Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, waarin o.m. de gebeden worden gevraagd voor den overle den Paus en voor den nieuwen Opperherder, Paus Pius XII en den zoo noodigen steun door aalmoezen. „Wij mochten" aldus de bis schoppelijke brief „bij het laatste Internationaal Eucharistisch Con gres te Boedapest hem als Pauselijk Legaat vereeren en bewonderen om zijn welsprekendheid,zijn voornaam optreden, zijn diepe devotie voor Jezus in het H. Sacrament, gelijk Lourdes hem bewonderd heeft om zijne godsvrucht tot Maria. Wij weten door ondervinding, hoe ge. heel bijzonder deze nieuwe Opper herder Nederlands Katholieken waardeert en bemint, hoe vertrouw- vol ook bij bij de vervulling zijner hooge ambten op hen rekende" Mgr Diepen gelastte verder dat na de Hoogmis op 5 Maart een Te Deum zou worden gezongen. Pastoor van Grinsven t Zondagmorgen te ongeveer vier uur is te 's-Hertogenbosch in het Ziekenhuis van St. Joannes de Deo overleden Pastoor P. J. A. M. van Grinsven der parochie van St. Jacob, na een langdurige ziekte. Dit over lijden is een groot verlies, niet al leen voor de parochie maar ook voor het bisdom en de missies onder de heidenen. Zaterdagmorgen omstreeks kwart over 10 reedde landbouwer B. Dir- ven te Geeriruidenberg een wagen, bespannen met 2 paarden, geladen met zakken graan om deze naar het pakhuis van den N.C.B. te Geeriruidenberg te vervoeren. Toen hij goed en wel zijn erf had verlaten, begon een gedeelte der lading te schuiven, waardoor eukele zakken haver op de paaruen terecht kwamen. Hierdoor geschrokken be gonnen zij te hollen met het gevolg dattoen men der.k.kerk was genaderd en de wagen daar een nauwe door gang moest passeeren, het voertuig tegen een der schamppalen botste. Hierdoor brak de dissel af, de landbouwer geraakte met zijn been in het paardentuig verward, kwam daardoor te vallen en de paarden, nog heviger geschrokken holden nog harder, de dissel en den voer man achter zich aansleepend. Door het gehuil van den man die over de straalsteenen werd meege sleurd, en de hollende paarden, vlogen vele marktnewoners naar buiten de hollende paarden achterna loopend om deze tot stilstand te brengen. Nabij de kiosk op het marktplein had men eindelijk de paarden in gehaald en konden deze worden gegrepen. Het was een verschrikke lijk aanzicht. Over het geheele lichaam had de man ernstige schaaf wonden opgeloopen terwijl zijn kleeren ernstig beschadigd waren. Dokter Jaspers die onmiddellijk ter plaatse was, requireerde een brancard, waarna D. naar het zie kenhuis werd overgebiacht. Daar bleek dat de man geen enkel lichaamsdeel had gebroken, noch een hersenschudding had opgeloo pen, zoodat dit ongeval beperkt bleef tot ernstige schaafwonden. Als men daarbij bedenkt dat D. over een afstand van ongeveer 250 M. is meegesleurd, staat men ver steld dat dit ongeluk nog zoo goed is afgeloopen. y wege den Chr. Besturenbond Sprang- Capelle een vergadering gehouden in samenwerking met de Ned. Ver. van Chr. Kantoor en Handelsbedienden, waartoe waren uitgenoodigd de voor het lidmaatschap van genoemde Ver- eeniging in aanmerking komende per sonen uit Sprang-Capelle en omgeving. De heer Vermeulen, voorzitter van de Ned. Vereeniging van Chr. Kan toor- en Handelsbedienden was tegen woordig en zette in het kort uiteen het doel, de inrichting en de werkwijze van deze Vereeniging. Daar de opkomst niet groot, was werd besloten dat de heer Vermeulen met een voor het lidmaatschap in aan- king komend persoon die ook ter ver gadering aanwezig was en zich daar toe beschikbaar stelde, de in Sprang- Capelle wonende in aanmerking ko mende personen zal bezoeken, waarna dan in den loop van enkele weken we derom eene vergadering zal worden be legd. om zoo mogelijk te komen tot op richting van een afdeeling Sprang-Ca pelle van genoemde Vereeniging. De arbeider J. V., werkzaam op de lederfabriek der firma Janssen te Waalwijk, had het ongeluk met zijn hand tusschen een walkvat bekneld te raken, waardoor het voorste lid van zijn duim verbrijzeld werd en hij zich onder geneeskundige behandeling stel len moest. Diefstal te Waspik en Sprang-Capelle. Op de werkverschaffingscomplexen onder Waspik en Sprang-Capelle wordt den laatsten tijd telkens ge- reedschap vermist. Reeds meerdere malen werd hiervan aangifte gedaan bij de brigade der kon. maréchaus-. sée te v,m. Besoijen, evenwel zonder resultaat. De politie blijft echter een inten sief ondsrzoek instellen. CAPELLE. Gedurende de maand Februari 39 sverden ter gemeente-secretarie van Sprang-Capelle ingevolge den Vleesch- keuringsdienst aangegeven 12 runde ren, 51 varkens en 1 kalf. De dezer dagen vastgestelde kie zerslijst 19391940 in de gemeente Sprang-Capelle vermeldt de n^i 2829 kiezers. imen van De afdeeling Herpt van den N.C.B. hield zijn jaarvergadering. Uit de rekening bleek dat de in komsten waren f 516,64, de uitgaven f 466,74, alzoo een batig slot van f 49,90. De aftredende bestuursleden Jac v. d. Griendt en Adr. J.A. van Bokhoven werden herkozen. De heer J. M. Buijs gaf verslag van de afdeelingen en instellingen van den N.C.B. De omzet van het pakhuis bedroeg aan veevoeder 138.342'/a K.G., aan kunstmeststoffen 78.305 K.G. De omzet van veevoeder was 13.515 K.G. minder dan in 1937, de kunstmest 17.655 K G. meer. De ontvangsten bedroegen f 13.853,09 of f 482,28 minder dan in 1937. De verkoop van kolen was 104.243 K G. De verplichte ongevallen verze kering telde in 1938 41 leden met een verzekerd loon van f 23.050, het aantal ongevallen bedroeg 14, de onkosten, hiervan f 538,34. De vrijwillige ongevallen-verzekering telde 7 leden met een verzekerd loon van f 4714, het aantal onge vallen hierin was 1 met aan on. kosten f 10,70. De bedrijfsziekenkas telde even eens 41 leden met een verzekerd loon van f 25.222, hierbij waren 9 ziektegevallen waarvan de uitkee- ringen bedroegen f 290,76. De dienst bodeverzekering telt 4 leden, het aantal ziekten was 2 en de uitkee- ring f 21,35. Bij de ziekenhuisverpleging van den N.C.B. is één gezin ingeschre ven. Bij de slachtveeverzekering waren in 1938 verzekerd 15 varkens en 1 zeug, hier behoefde niets uitge keerd te worden. SPRANG. Heden-(Woensdag)avond te half acht zal in de Geref. Kerk alhier een biduur voor het gewas worden gehou den, waarin hoopt voort te gaan Ds. B. A. van Lummel. Maandagavond werd in de zaal van den Chr. Volksbond alhier van- In de O. L. school in de Kom werd j.l. Vrijdagavond half acht onder lei ding van het hoofd der school, den heer E. Colet, een ouderavond gehouden, welke niet zoo druk bezocht was als gewoonlijk. Het hoofd der school opende deze bijeenkomst met de aanwezigen harte lijk welkom te heeten. Hij sprak er zijn leedwezen over uit, dat niet meerdere ouders aan de uitnoodiging tot bijwo ning van dezen Ouderavond gehoor hadden gegeven. De notulen van den vorigen Ouderavond werden voorgele zen en goedgekeurd. Tengevolge van het vertrek van den heer A. H. Spierings naar 's-Graven- hage en doordat Mevr. van der Waals en de heer C. Vos geen schoolgaande kinderen meer hebben, moesten een 3- tal leden der Oudercommissie benoemd worden. Hiervoor werden gekozen de heeren H. Mouthaan, D. J. van Helden en Ant. H. Kerst Gzn., die inmiddels hun benoeming hebben aangenomen, zoodat in de tegenwoordige Oudercom missie zitting hebben de heeren Adr. Heurter, A. van den Hoek, H. Mout haan, D. J. van Helden en Ant. Kerst. Tijdens de pauze, waarin thee met een versnapering werd gepresenteerd, was er gelegenheid tot bezichtiging van het schriftelijk werk der leerlingen en van de handwerken der meisjes. Van deze gelegenheid werd een dankbaar gebruik gemaakt en vooral de fraaie collectie handwerken, welke in een der schoollokalen waren tentoongesteld, mocht zich in de bijzondere belangstel ling der moeders verheugen. Na de pauze werd een inleiding ge houden over onze Oost, waarbij meer in het bijzonder de Tabakscultuur werd behandeld. Deze leerzame uiteenzetting werd met lichtbeelden nader toegelicht. In aansluiting hierop werden op het witte doek nog plaatjes geprojecteerd, betrekking hebbende op het leven en de gewoonten der Dajaks en op het leven in den kraton van den Sultan van Djokjakarta. Te ongeveer half elf sloot de heer E. Colet dezen Ouderavond met een har telijk woord van dank voor de belang stelling, daarbij de hoop uitsprekende, dat de opkomst een volgende maal be ter zal zijn, waarna hij een bijzonder woord van dank richtte tot den heer G. Vos, die vanaf de instelling der Ouder commissie aan de school voorzitter hiervan is geweest, voor hetgeen deze in al dien tijd in het belang der Com missie en dus ook in het belang der Openbare school heeft gedaan. A.s. Donderdagavond 7 uur zal in het kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente a.d. Loonschendijk een bid stond voor het gewas worden gehou den Ds. A. Vroegindewey. De A.R. Kiesvereeniging Neer land en Oranje" houdt a.s. Donderdag avond 8 uur in de Geref. Kerk aan het Bruggetje een propagandavergadering, waarop als onderwerp va nbespreking zal worden ingeleid Kroon en Volks vertegenwoordiging terwijl tevens aan de orde komt een bespreking over de candidaatstellin'g voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing. ABONNEERT U OP DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 3