NIEUWS UIT DE DOSSEN. Gaas - Asfalt Tuingereedschap Emaille Aluminium Gordijnroeden Emmers - Teilen Verf - Bijts Carbolineum Fa. ANTON HOLTGREFE „De Groote Ijzerhandel" Wringers Houtwaren !AMRQTRAATEN OMGEVING DRUNEN. KAATSHEUVEL. ning werd gehouden voor de meisjes en daarom behoeft het heelemaal geen verwondering te wekken, dat ook de vormingsweek voor de jongens die thans wordt gehouden bezig is min stens even goed te slagen. In alle parochies hebben een groot aantal jongemannen de conferenties van de eerste avonden bijgewoond en gezien de intense aandacht die er voor de vraagstukken bestaat die er behan deld worden is het te voorzien, dat het aantal dat deze leerzame avonden be zoekt nog zal toenemen. Een woord van dank aan de ijverige propagandisten, die zich veel moeite hebben getroost om de organisatie van deze vormingsweek zoo voortreffelijk voor elkaar te krijgen is hier zeer ze ker op zijn plaats. VERGADERING STUDIE- EN PROPAGANDACLUBS. A.s. Donderdagavond, kwart over acht, wordt weer een gecombineerde vergadering van de studj'.e- en propa- gandarlubs gehouden. De heer F. Smolders, voorzitter der propaganda- club St. Antonius, zal hierin behan delen de kernbrochure over Actieve Gezinspolitiek der Gemeenten. We mogen dus wel op een trouwe opkomst rekenen. BELANGSTELLING VOOR ONS MOOIE RAADHUIS. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig nummer dat door het Secre tariaat van de Wereldtentoonstelling te New-York een foto van ons mooie Raadhuis van Kropholler ter expositie was aangevraagd, deelt een belangstel lend abonnée te Brussel, mevrouw Joan de Loagza-Donkers ons mede, dat ook op de laatste Parijsche Tentoonstelling in het Ned. Paviljoen een groote foto hing van ons Gemeentehuis» maar met het onderschrift „Bouwwerk te Naald wijk". Wij spreken met deze oüd-Waal- wijksche belangstellende de hoop en t vertrouwen uit, dat ons gemeentebe stuur maatregelen zal nemen, om zoo iets in de toekomst te voorkomen. KOOR ST. JAN. Naar wij met belangstelling verne men is de heer G. Dtiyvelaar die voor eenige weken z'n ontslag nam als di recteur van het zangkoor van St. Jan op dit besluit teruggekomen. R.K. WERKLIEDENVEREENIGING. Zaterdag 11 Maart des avonds 8 uur zal in de groote zaal der R.K.W.V. een filmavcnd gegeven worden over onze Sociale Verzekeringswetten. Ontwikkelings-avond op Maan dag 13 Maart, waar door den Zeer- Eerw. heer S. J. Morel zal worden ge sproken over „Het arbeidersgezin". STIERENKEURING. A.s. Maandag 13 dezer ten 9 uur zal in onze gemeente de Voorjaarsstieren- keuring worden gehouden. TREKKING VERLOTING ROODE KRUIS. Naar wij vernemen zal de trekking van de Groote Verloting ten bate van de Waalwijksche Transportcolone van van het Ned. Roode Kruis, heden Woensdagavond ten 8 uur onder po- litie-toezicht plaats hebben in de zaal van het café A. van der Pluijm, alhier De uitslag zal in ons volgend num mer bekend gemaakt worden. RUILVERKAVELING. De ruilverkayeling is in onze ge meente nog lang niet in kannen en kripken. De ruilverkaveling is boven dien een zeer gewichtig en een zeer moeilijk vraagstuk. Dit is mogelijk de oorzaak geweest van liet initiiatief, uitgaande van het polderbestuur van Baardwijk om alvorens met de inge landen te vergaderen een bespreking te beleggen tusschen de verschillende polderbesturen De uitnoodiging tot de bespreking die in hotel „De Twee Kolommen" zou worden gehouden was echter niet voorzien van een onderteekening, zoo dat een Sherlock Holmes noodig zou zijn geweest, de initiatiefnemers van deze bespreking te ontdekken. Zoo moeilijk was het echter niet en alras ontpopte zich het bestuur van den Baard wij kschen Polder als de beleg ger van deze conferentie, die gisteren avond om plm. 7.30 uur in hotel „De Twee Kolommen" werd gehouden. Na eenige discussie besloot het college echter om de pers er maar bui ten te laten, zoodat wij over deze geheimzinnige vergadering niets ver ders kunnen zeggen. Men deelde ons mee, dat dit een protest-actie bedoelde;- we weten het rpet, maar als het waar is, komt ze toch wel heel ontijdig vóór dat de inge landen zijn ingelicht, wat zou geschje- op de vergadering van 14 Maart. WAALWIJK HOEK RAADHUISPLEIN. JULIANA JUBILEERT 19 Maart 1919. ü.en grooie dag in de gescmeuenis van ue voeioaivereeni- biug junana. De grootste uag zeiis, want op uien dag was net aan net ïnji- uuiiei van een wiein groepje te uan- nen, dat de voettialvereemging JUliana werd opgericnt, die nu reeus üijnu naar twmtig-jariigen leeitijd telt. De vereeingiiig, heelt evenals alle andere vereeuigingen haar ups and uowns genau, maar inj uat at is net naar toen mogen gelukken om twee maal Kampioen te woruen van tiaar aiueenng. in liet jaar 1^32 en HMd wist jui)iana n.i. de kanipioensiauwe ren voor zien te reserveeren. i oen de vereeniging werd opge ricnt telue zij precies 12 leden, dus juist genoeg 0111 een elftal in stand le iiouuen. ca- mociiten eenter in een maten geen uitvaners komen, want er was mj de jonge verdediging een nij pend genreK aan reserves. Dame zij uen kracnugen arbeid van den eersten voorzitter, ue lieer P. Leij- icns nam liet leuentai gestadig toe en op liet oogenuiiK neeit net injiia het tienvoud hereiKt. ia Maart neruenkt Juliana haar 20- jarig nes taan en ue leuen van deze cjuo niet nun supporters zunen zich ongeLwijieid verneugen. jupana pronciat ende beste wenscnen. zaueruag komen wij nader op dit juuiieuni terug. AANBIEDING PORTRET MiiNlÖJLEit GOïSEDlJNG. Maandag is ÏÏet~ sell 11 té rende schil derij van den Waalwijksenen kunst- scniider Theo van Dent aan M'inister «aoseiing aangeboden. Dij deze pieciuiglieid waren aanwe zig Minister üoseimg met echtgenoote, oua-Minjister Verscnuur, Mr. Pr. l'eur- nngs lid van de Tweede Kamer, de neer Molls, inspecteur van het Onder wijs, baron van Voorst tot oorst, A. C. de bruijn, lid van de Eerste Kamer, Air. H. Kolfschoten, Mr. J. Houben, voorzitter van den kieskring Breda en onder-voorzitter van de R.K. Staats partij, Mr. Wjittenian uit Haarlem en de kunstschilder Theo van Dellt. Mr. Houhen beeft Minister Goseling onder de gebruikelijke woorden liet portret aangeboden, waarbij liij het schitterende werk van den lieer van Delit buitengewoon prees. Minister Dosering beeft hierna een dankwoord gesproken, met hetzeltde compliment aan den schilder. BILJARTEN. De gespeelde biljartwedstrijd in hel café van den heer Frans van Helvoirt tusschen Het Bandspel en Beatrix had den volgenden uitslag: A. v. OudheusdenP. v. Huiten 75-48 J. LeijtenJ. v. d. Brand 51-75 B. HornesJ. Moonen 52-75 H. RomboutsE. de Geer 75-73 K. v. d. SchansH. Trintler 75-61 P. v. Hilst—P. Bergmans 75-26 A. v. d. WielH. v. Bladel 75-45 478-403 JONGMENSCH AANGEVALLEN. Zondagavond is in de Stationsstraat de jongeman S. plotseling door twee onbekenden aangevallen en van de fiets getrokken. S. moest verschillen de raken klappen incasseeren en werd tenslotte met een lichte hersen schudding opgenomen. De daders wis ten te ontkomen. De gemeente-politie heeft de zaak in onderzoek, en deze verzoekt hen, d,ie iets over deze vechtpartij kunnen me- dedeelen zich bij de gemeente-politie te willen melden. ROOSENDAAL KRIJGT EEN AMBACHTSCHOOL. Naar ons gemeld wordt zal te Roo sendaal een ambachtschool worden gesticht. De goedkeuring hiervoor is Maandag ontvangen. De school zal gen aan de Boulevard, voorloopig voor de boinvvakken. VERKIEZING GROSLIJST PROV. STATEN. Statenkieskring Tilburg. Uitgebracht 12757, van onwaarde 1327, geldig 11430. Rangorde: Rayon I: 1. P. J. van Haaren (aftr.) 7469; 2. A. Th. van Rijen (aftr.) 6439: 3. H. A. J. Mannaerts (aftr.) 5892: 11. Mr. H. J. A. Scheidelaar 1835: 8. L. C. A. M. Janssens Czn. (aftr.) 3862; 13. A. J. Remmers 1171; 7. Mr. J. C. A. M. v. d. Mortel (aftr.) 4891; 12. A. J. Fransen 1622; 14. Mr. P. M. Arts 1051. Rayon II: 4. M. J. Willekens (aftr.), Hilvarenbeek 9833; 18. A. P. C. van Gooi, Goirle 659; 15 A. B. J. Versters, Gilze 916. Rayon III: 5. H. J. v. Susante (aftr.), Boxtel 9756; 16. H. J. J. Lemaire, Ois- terwijk 862; 20. A. H. v. d. Boogaard, Oisterwijk 296; 19. F. M. J. Jansen, Boxtel 496. Rayon IV: 9. J. D. E. v. d. Heuvel, Loon op Zand 2519; 17. J. A. F. Mal- lens, Kaatsheuvel 807; 6. G. J. van Oss, Udenhout 5686; 10. mej. J. J. M. Sweens (aftr.), Udenhout 2398. Tilburg heeft op het oogenblik 8 ze tels; alle aftredenden, behalve mej. J. Sweens zijn dus herkozen. In haar plaats komt G. v. Oss. De heer mr. P. M. Arts keert eveneens niet terug. ZUID-NEDERLANDSCHE BACH- STICHTING. De jaarlijksche uitvoering van Bach's Matthaus Passion in de St. Maartens kerk te Zaltbommel, zal dit jaar plaats hebben op Donderdag 30 Maart a.s. Solisten zijn: To v. d. Sluijs, sopraan; Annie Woud, Alt; Marcus Plooijer, te nor; Herman Schey, bas; Laurens Bogt- mans, bas. Verder werken mede: Hans Philips, clavecymbel; Piet Hörmann, orgel; het Nederlandsch Kamerorkest; een kinderkoor onder leiding van Theo van Rijen en een groot Gemengd Koor, gevormd door het dameskoor Excelsior en het Zaltbommel's Mannenkoor, het geheel onder leiding van Frans van Amelsvoort. VERKIEZING PROV. STATEN KIESKRING HEUSDEN. Een vreemd besluit. Waar wij onderstaande alleen maar konden opnemen 1.1. Zaterdag in onze editie voor Waalwijk, laten we het nogmaals volgen in onze geheele op lage: Naar wij bij geruchte vernemen zou in een Woensdagavond gehouden spoedeischendé vergadering van hei Bestuur van den Statenkieskring Heusden met 42 stemmen besloten zijn, de ofl'ieieele candidatenlijst van den R.K. Statenkieskring Heusden voor de a.s. verkiezing van leden der Provinciale Staten vast te stellen in onderstaande volgorde: 1. Mr. R. van der Heijden. 2. M. van Soestbergen. 3. M. van Wagenberg. 4. A. van Dellt. 5. E. C. J. Moonen. 6. M. van Dongen. Voor dit besluit, waardoor dus de can- didaten die veruit de meerderheid der stemmen behaalden inplaats van op de eerste plaatsen op de onderste pa radeeren, een volgorde dus in flagran te tegenstelling niet de duidelijke uit spraak der kiezers, zou als motief gel den, dat de heeren Moonen en v. Don gen niet geprotesteerd hebben tegen een voor hen gevoerde propaganda. Wij zouden kunnen begrijpen dat men eventueele propagandisten tegen het advies van 't Bestuur, zou trachten te achterhalen om die te straffen vol gens 't reglement zell's met royement, maar wij vragen ons af, wat hebben de candidaten in kwestie met deze ge schiedenis te maken. Wij meenen de wettigheid van dit besluit dan ook eventueel ten stellig ste te moeten betwisten. Immers, wil men de candidaten hiervoor straffen, dan moet deze strat toch in het reglement in uitzicht zijn gesteld, of zou deze eiscli aan de can didaten vóór de verkiezing gesteld moeten zijn. Dit is echter niet het ge val. Verder zou dan nog het bewijs geleverd moeten worden, dat de can didaten met de gevoerde propaganda bekend zijn geweest en in de gelegen heid waren, hun protest bekend te maken, terwijl dan ook geregeld moest zijn waar de candidaten moesten pro testeeren. Ook dit is niet het geval. Verder bevreemdt het dan sterk, dal de heeren v. Soestbergen en v. Delft, wier namen ook in de propaganda ver meld werden en die evenmin gepro testeerd hebben, als straf 2 plaatsen op de officieele lijst omhoog worden gebracht. Op deze wijze zou overigens wel een heel makkelijke manier gescha pen worden 0111 een bepaalden candi- daat steeds van de begeerde plaats te wippen. Een aanbeveling in adverten tie of stooibiljet en de man gaat voor straf naar de onderste plaats, al is hij vanzelfsprekend aan deze reclame zefb onschuldig als een pasgeboren kind. Simple comme bonjour! Wij kunnen ons moeilijk voorstel len, dat het gerucht zooals het ons ter oore kwam, juist kan.zijn, al is het o.i. uit goede bron. Mocht dit wel 't ge val zijn, dan vertrouwen wij dat 't be stuur zich nogmaals ernstig zal be raden of hoogere instanties tijdig zul len ingrijpen om erger te voorkomen, ook voor de toekoipst. Het bestuur van den Kieskring zal er in elk geval rekening mee moeten houden dat de Kiezers van den Kring zich zeker niet bij dit besluit zullen neerleggen en dat er maatregelen be raamd zullen worden om aan de zeer duidelijke uitspraak der kiezers vol ledig recht te doen wedervaren. We geven het bericht zooals wij 't Zaterdag plaatsten en dat ons ons bij geruchte gewerd, hoewel uit zeer goe de bron. Sindsdien is ons dit gerucht beves tigd, zooals hierboven weergegeven. Zoodra dit besluit bekend werd, heb ben de candidaten die boven aan de lijst stonden en gedegradeerd zouden worden, geprotesteerd bij het Rijkskies kringbestuur en zijn beiden, naar wij vernemen, bereids door dit bestuur dat deze zaak in behandeling en onderzoek heeft, gehoord. Wij meenen dat met gerustheid de beslissing ten deze kan worden afge wacht. Wij verwijzen voorts naar onder staande: In verband met bovenstaande, is het wel interessant te vermelden, dat een vrijwel analoog geval zich ook thans heeft voorgedaan in den Kieskring Bergen-op-Zoom; daar heeft het be stuur van den Statenkring een geheel andere beslissing genomen, zooals wij aan 't D. v. N. en Z. ontleenen: De afdeeling Roosendaal heeft na melijk een krachtig protest laten hooren omdat de afdeeling van meening is dat de gehouden stemming voor Roosen daal nadeelig beïnvloed is geworden door de uit Bergen-op-Zoom verspreide reclame-biljetten op den dag der stem ming. De Roosendaalsche afdeeling zegt in het protest aan het Statenkringbestuur, dat, „door de manoeuvre de zesde ze tel voor Roosendaal is verloren ge gaan". Er op aangedrongen werd den heer Van Hasselt van de eerste plaats af te voeren en te stellen op de achtste plaats en den Roosendaalschen candi- daat, die wat stemmenaantal betreft hiervoor in aanmerking komt, te stellen op de zesde plaats, dan wel een her stemming uit te schrijven voor de ra yons I en II van den Kring. Afwijzende beslissing. Het bestuur van den Statenkring Bergen-op-Zoom heeft intusschen ern stige aandacht aan het protest uit Roo sendaal geschonken. Dit heeft er ech ter niet toe kunnen leiden, dat 't schrij ven gunstig werd beoordeeld. Maan dag j.l. ontving de afdeeling mededee- ling, dat het Statenkringbestuur beslo ten heeft het protest voor kennisgeving aan te nemen en wel op de volgende motieven. Het uitschrijven van een herstem ming behoort, volgens het Kringbestuur tot de onmogelijkheden, omdat het Bij zonder Reglement niet van toepassing is, daar dit alleen bezwaren kent, hun grond vindende in het niet naleven van bepalingen van het reglement of van nader gegeven voorschriften „bij" de stemming. Het bestuur erkent de ver spreiding van reclame-biljetten en de verspreiding van anonieme strooibil jetten als „ontoelaatbare praktijken", die ontegenzeggelijk den uitslag der stemming hebben beïnvloed en recht van protest geven aan klager. Evenwel stelt zich het bestuur op het standpunt, dat de betreffende candidaten niet aan sprakelijk kunnen gesteld worden voor dit onreglementaire optreden, wijl niet bewezen is, dat zij hieraan geheel of gedeeltelijk schuldig zijn. En verder, dat niet bewezen is, dat de reclame van zoodanigen invloed was, dat de zesde zetel aan Bergen op Zoom kwam, te meer daar het aantal stemmen in Roo sendaal 1386 en in Bergen op Zoom 1427 bedroeg en de stemmen in Roo sendaal over meerdere candidaten ver deeld zijn en daardoor dus de kans van Bergen op Zoom op den zesden zetel logisch grooter was, dan die van Roo sendaal! Het bestuur van den Statenkring wijst er verder o.m. op, dat het niet reglementair kan optreden, noch eenig afdeelingsbestuur op zijn pluicht kan wijzen, omdat een „eventueel royement dient uit te gaan van het afdeelingsbe stuur, alwaar een partijlid of partijle den wonen, van wie bewezen wordt dat zij zich aan ontoelaatbare praktijken schuldig maakten en geen enkel bewijs tegen meerdere personen is overgelegd. Stille Omgang Aan den Sullen Omgang ter ver eering van het Hoogheilig Sacrament van Mirakel te Amsterdam op Zaterdagavond 11 Maart zullen 15 leden van de afdeeling Drunen deelnemen onder geleide van den broedermcesler G. Merks. Burgerlijke Stand. Geboren Joh. Lommers-v. Beek mans Maria Dekkers v. d Broek- Hubertus Pulles-v. HeeswijkAn dreas v. d. Wiel-v. d. Heuvel; Hendrica Vellman-Sprengers- Pptrns v Kuijk-v d. Wiel; Johannes de Gouw-v. Hal. Overleden Johanna Snijders, wed. v. Mart. Vissers, 75 jaar'; Antonia v. d. Hoven wed. van Joh. v. d. Lee, 79 jaar. Biljarten. In café Th. Elshout werd door L het tweede zestal \an O. O. O. een wedstrijd gespeeld tegen het tweede zestal van E.B.C. uit Baardwijk. De Baardwijksche ploeg was de sterkste en de uitslag werd: OOO. E.BC. J. Venrooij—J. Vermeulen 37-75 C. Klompv. d. Geld 56—75 M. Elshout- M v. MierJo 61 75 M Klijn W. Leijtens 38-75 Jo Elshout—H. Slaats 75-46 P. Elshout-N. Pulles 75—59 Totaal 342-4U5 E.B.C. won met 63 p. Hoogste serie O.O.O. J. Elshout 17 p. Hoogste serie E.B.C. v. d. Geld 18. ELSHOUT. Bond voor Groote Gezinnen. De aldeeling Elshout van den Bond voor Groote Gezinnen hield haar algemeene jaarvergadering in de^zaal der Meisjescongregatieonder presidium van den heer M. Muskens. Na het openingswoord van den voorzitter bracht de secretaris ver slag uit over de afdeeling sinds haar oprichting. Daaruit ontleenen wij dat de afdeeling thans 36 leden telt en één donateur. Het linantieel verslag gaf een goeden indruk. Het ontwerp van de statuten en het reglement wordi met een kleine wijziging goedgekeurd. Het voorloopig bestuur bestaande uit de heeren M. Muskens, voorz., A. Willems, secretaris en A. Wolls, penningmeester, werd als definitief bestuur gekozen. Up een vraag van een der leden omtrent den woningbouw voor groote gezinnen werd medegedeeld dat een en ander reeds met het ge meentebestuur in onderhandeling was. De O. L. Vrouwe Schutse. De O. L. Vrouwe Schulse hield haar jaarvergadering in calé Jan Klerks, onder presidium van den heer J. v. d. Wiel. Rekeniug en verantwoording wer den uitgebracht over bel afgeloopen jaar. Bij de bestuursverkiezing wer den de leden J. v. d. Wiel als voorzitter en J. Klerks als penning meester herkozen. Besloten weid met April het - schietseizoen te openen en het koningschieten metkermistehouden. Doordat de landbouwers en ook de veehouders last zullen onder vinden van de graafwerken in het Noordeveld alhier, zullen deze over enkele weken worden stopgezet tot het volgende najaar. Van de 2u0 te werkgestelden zullen er dan nog slechts een tiental per manend werk vinden. Stemming. ir-' Zondag had alhier de stemming plaats voor de volgorde op de groslijst van de R.K. Kiesvereeniging voor de Provinciale Staten. De uitslag was van de afdeeling St. Jan, Kaatsheuvel: Uitgebracht 425 stemmen. Van on waarde 35. Geldig 390. Rayon I: P. J. van Haaren 251, A. Th. van Rijen 311, H. J. A. Mannaerts 279, Mr. H. J. A. Scheidelaar 21, L. C. A. M. Janssens Czn. 34, A. J. Remmers 20, Mr. J. C. 1 A. M. v. d. Mortel 131, A. J. Franssen 63, Mr. P. M. Arts 60. Rayon II: M. J. Willekens 339, A. P. C. van Gooi 16, A. B. J. Verster 35. Rayon III: H. J. van Susante 339, H. J. J. Lemoine 11, A. H. v. d. Bogaard 16, F. M. J. Jansen 18. Rayon IV: J. D. E. v. d. Heuvel 105, I

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6