Een Rechtszitting in de Grootestraat te Waalwijk. I SPRANG—GflPELLE. NIEUWKUIJK. RAAMSDONK. WASPIK. 'S-HERTOGENBOSCH. J A. V. Mallens 230, G. J. van Oss 25 en Mej. J. J. M. Swecns 30 Werkloosheid. Bij het plaatselijk bureau voor ar beidsbemiddeling en werkloosheid al hier stonden in de afgeloopen week in geschreven 200 geheel- en gedeeltelijk werkloozen, waarvan er 108 in de werkverschaffing waren geplaatst en 29 in de steunregeling waren opgeno men. P 4 Veel ziektegevallen. Nu er in het schoenbedrijf voldoende te werken is, wordt deze tak van in dustrie op een zware wijze gehandicapt door de vele ziektegevallen die de griep thans maakt. Er zijn fabrieken die nog niet de helft van de productie, die be reikt kan worden, gehaald hebben, We hoorden gevallen dat meer dan 60 van het vrouwelijk personeel ziek was en andere waarin geheele onderafdee- lingen geheel zonder personeel zaten. LOON-OP-ZAND. R.K. Jonge Werkman. Vorige week hield de J. W. alhier een meer dan gewone maandvergade ring. Na opening met den J. W.-groet en gebed werd een keurig verslag ge geven over het weekend in Huize Ger- ra, waarin op plastische wijze de oude gebruiken van het Brabantsche platte land werden voor oogen gesteld. De secretaris gaf daarna een mooi en duidelijk verslag over de laatstgehou den jaarvergadering. De directeur voorzitter herdacht den overleden H. Vader Paus Pius XI, en gaf daarna een vormingspunt naar aanleiding van den vasten. Hierna gaf hij een inleiding over de Pauskeuze en gaf een levens beschrijving van den nieuw gekozen Paus Pius XII. De prijsuitreiking van de biljart-ping pong- en rikwedstrijden, die nu plaats had, gaf den volgenden uitslag: Biljart le klasse: 1 C. Oomen. 2 J. Oomen. 3 K. van Leeuwen. Biljart 2e klasse: 1 P. Coomans, 2 J. v. Esch, 3 J. Dek kers. Ping-pong le klasse: 1 G. IJpelaar, 2 J. Maas, 3 M. v. d. Velden, 4 A. v. Berkel. Ping-pong 2e klasse: 1 J. v. d. Velden, 2 H. Pijnenburg, 3 K. v. Breugel, 4 C. de Bont. Rikken: 1 Jos. Boons, 2 J. Schellen, 3 J. van Esch Jzn., 4 M. v. d. Velden. Dammen: 1 Jos. v. d. Velden, 2 C. v. d. Vel den. 3 C. v. d. Hoven, 4 C. de Bont. Na een bespreking van een op te voeren tooneelspel van Schrauwen, te vens omtrent de plechtige aanneming op 2e Paaschdag, werd een J. W.-lied gezongen, waarna deze goed geslaag de bijeenkomst met dankgebed werd qesloten. 1 i If.'Ml Gouden bruiloft. Het feestcomité ter viering der Gou den Bruiloft var. het echtpaar W. Evers-Vermeer werd op een buurtver- gadering als volgt samengesteld: A. Brands Zijlmans, H. v. d. Wildenberg, E. v. Noije, Sr., J. van Dongen en M. Voets. Naar alle waarschijnlijkheid zal het feest gevierd worden op Zondag 14 Mei a.s. Benoemd. Mej. Goossens, onderwijzeres aan de Bijz. Meisjesschool alhier, is met in gang van 1 April benoemd tot onder wijzeres te Vessem. Geslaagd. Onze dorpsgenoote Mej. E. v. d. Heu vel, slaagde te Amsterdam voor het examen apothekers-assistente. CAPELLE. De voetbalvereeniging „Neerlan- dia" speelde j.l. Zondag voor de le klasse B. van den Brab. Voetbalbond te 's-Bosch tegen B.V.V. 6 gelijk, 33. Op Zaterdag 11 dezer des avonds half acht zal in het gymnastieklokaal der O. L. school in de Kom een ver gadering worden gehouden door de vereeniging ,,Chr. Nationale Actie'' met het doel te geraken tot oprichting van een kiesvereeniging. Als spreker zal optreden de heer F. Janssen uit Zeist. De voorjaars-stierenkeuring voor de gemeente Sprang-Capelle zal wor den gehouden op Maandag 13 Maart a.s. des morgens 9 uur te Waalwijk. Naar wij vernemen is het de bedoeling van de tooneelclub „Oefening en Volharding" een uitvoering te ge ven op 30 Maart a.s. in 't café Wed. v. d. Haart te Capelle. Opgevoerd zal worden het beroemde tooneelspel in 3 bedrijven. De twee ringen, door A. Ruysch, herzien door Antonie, schrij ver van ,,Het lied van Moeder". Na 't succes dat deze vereeniging bij haar eerste opvoering in de zaal van den heer A. van Dijk aan het Bruggetje, gehad heeft, behoeft het geen twijfel of een nog grooter succes zal volgen bij haar tweede optreden met hetzelfde stuk. Men verzoekt ons uit Vrijhoeve-Ca- pelle opname van 't volgende stukje: Woensdag 1 Maart gaf de tooneel- vereeniging Oefening en Volharding voor een matig bezette zaal haar eerste winteruitvoering in de zaal van den heer A. v. Dijk. Opgevoerd werd het zware dramatische werk ,,De twee rin gen van A. Ruysch, herzien door An tonie, en waar de werken van Antonie mooi maar zwaar zijn viel het voor de ze jeugdige vereeniging niet mede dit werk naar behooren op te voeren. Het dramatische gedeelte werd dan ook wel eenigszins misvormd. De verschillende door het voetlicht gebrachte rollen kon den dan ook de aanwezigen maar ma tig bekoren. Eén rol werd op onver beterlijke wijze vertolk^, n.l. de rol van Krommini als muziekleeraar. MEEUWEN. Woensdag 1 Maart j.l. vierde de bond van lioeunnen en andere Eiaitelandsctiviouwen Aid. Meeu wen en omstreken, onder leiding van de presidente Mej. L. Donken, naar aangekondigde le jaarfeest. De belangstelling was zoo groot, dal de zaal van den beer D. G. A. .Minis, alhier bijna te klein bleek te ie ongeveer hall acht werd de bijeenkomst door de presidente ge opend, die alien hartelijk welkom ncelte. in hel bijzonder richtte zij zich tol juffrouw van Drunen, die wegens ziekte gedurende langen tijd de vergaderingen niet had kunnen nezoeken en nu dit eerste jaarteesi gelukkig weer bij kon wonen, hierna nchtle zij zich lol heioud nd Mevr. van Buuren van der Beek, die als lid heelt moeten bedanken, wegens vertrek naar elders. De presidente vond het een genoegen ook dezus- teraldeeling Gapelle te mogen wel kom heelen. Na deze welkoms woorden las zij een verslag voor, waarin wei d me degedeeld, dat de boeriunenbond na de oprichting, die 3 December i937 plaats had, met 13 leden was begonnen, terwijl zij thans 42 leden en 18 donateurs telt. Spoedig kwam er onder deleden behoefte een fiuishoudcursus op te richten, die thans reeds enkele we ken in B. Broek gehouden wordt. Dinsdag 7 Maart is deze cursus officieel geopend. Uit het verslag was op te maken, dat de leden veel leerzame uren hadden bijgewoond en verschillende reisjes hadden ge maakt, om ook practische lezingen bij te wonen. Na allen een gezelligen avond te hebben toegewenscht werd lot afwerking van het programma overgegaan. Er werd begonnen met het zingen van het Bondslied. Hierna kwamen een 9 tal dames op 't podium, die als boerinnetjes gekleed waren, en onder begeleiding van Mevr. Oegema op keurige wijze liederen ten ge- hoore brachten, waarom het publiek soms smakelijk moest lachen. Hierop volgde een samenspraak getiteld »De verhelde Voorzanger« die door de dames M. Noorloos en M. in 't Veld, op schitterende wijze werden voorgedragen. Na deze sa menspraak kwam Mej. R. Donken op 't podium, die was gestoken in de ouderwetsche kleederdrachl en die het Brabantsch Volkslied ten gehoore bracht, dat met een dave rend applaus werd beloond. Mevr. van Riel verrastte de aan wezigen met de Schnitzelbank, wat bij het publiek zeer in den smaak viel, en waarhij zij hun aandacht goed moesten bepalen. Hierna volgde de pauze. Tijdens deze pauze werd door een 9 tal dames voorgedragen «Mietjes Verloving«. De kleederdracht was alleraardigst. Ook dit stuk werd met een luid applaus beloond. Hierna kwam een verrassing. De heer A. L. de Graaff bracht een groote taart te voorschijn met het insigne van den bond erop, waarvoor bakker A. Vos heeft gezorgd. Deze werd op z'n Amerikaansch verkocht en bracht op f 10,60. De gelnkkige was het oud lid Mevr. v. Buuien van der Beek. Hierna verschenen weer op 't podium de Vrijstertjes van Over- schie, die het publiek lieten scha teren van 't lachen, vooral toen zij van gezicht veranderden. Na deze zang bracht Mej. A, Straver een voordracht ten gehoore, waarna werd opgevoerd «Hans en Grietje« dat door de dames L. en R. Donken op schitterende wijze werd voorge dragen. Telkens werd dit stuk door een luid applaus onderbroken. Tot slot werd nog door de dames de Raad, Vos en Donken een stuk opgevoerd, getiteld «Welkom Moe ders wat ook met een daverend applaus werd beloond Hierop werd nog een fruittest op z'n Amerikaansch verkocht, die f 6,50 opbracht. De gelukkige was Mevr. de Graaff Haverhals. De heer A. L. de Graaff dankte de aanwezigen voor hun bijdragen en voor het vlotte verloop van deze verrassing. Iets wat wel heel zel den voorkomt, een rechtszitting in open lucht, greep 1.1. Zater dagochtend in onze ge meente plaats, begrijpe lijk onder zeer groote belangstelling. Al was er zoo weinig mogelijk publiciteit aan gegeven, toch stonden er tegen het vastgestelde uur groepjes nieuwsgierigen die aangroeiden tot enorme belangstelling, die door de politie net jes op een afstand werd gehouden. Het ging hierover de overbekende kwestie Gebrs. v. S., die we niet nader behoeven te de- tailleeren en nie al heel wat beroering in onze plaats heeft teweeg ge bracht. Bij de behandeling der zaak voor de recht bank waren de verkla ringen der verbalisan ten en der getuigen a décharge gebeel met elkander in strijd. Re den waarom de Rechtbank de uit spraak opschortte, om zelf een on derzoek te.r plaatse in le stellen en politie en getuigen te hooren, aan wijzing te doen geven enz. enz. Er werd gehoord, gedelibereerd, ge schetst, gefotografeerd, kortom een openlucht-rechtszitting, die om 't ongewone bijzondere attractie had. En zoo waren dan aanwezig: De pres. der Rechtbank Mr. Pnick, de rechters Mr. K. Sassen, Mr. Kleine Hammans, de griffier Mr. Loeff. Het O. M. was vertegenwoordigd door Mr. Dubois, voorts was nog aanwezig de verdediger van ver dachten Mr. Gerritsuit Den Bosch. In ons verslag der terechtzitting dezer zaak te 's Bosch hebben we breedvoerig verschillende verklarin gen weergegeven, zoodat wij deze niet behoeven te herhalen wij be palen ons tot eenige nieuwe ver- klaringen, die we in 't Hsgzn'. von den. Omtrent de herkenning van W. v. S. verklaarde de inspecteur van politie, dat de agent Hellings waar bij reeds 11 jaar hier is, hem makkelijk zelfs op grooten afstand ook des avonds kan herkennen. Nogmaals werd verklaard dat slechts één der meisjes haur broer naar binnen had gebracht en het dus onjuist is dat ze met haar drieën hem jn huis hadden gesleept. Ook ontkenden verdachten gevochten te Rechtspleging in open lucht te Waalwijk. hebben. L. v. S. had z'n broer in huis willen brengen. De gezusters verklaarden gezien te hebben, dat de rijksveldwachter hun broer L. mishandelde en geroepen had „broedergevecht", waarvan geen sprake was en dat door de politie met lantaarns is gezwaaid, wat door de agenten werd ontkend. Getuige v. d. D. wees aan den president de plaats aan, waarop hij dien avond heeft gestaan, n.l.op de stoep voor de woning van de kleer makerij De Greeff-Verwiel, gelegen tegenover den dam. Door de politiemannen van de Griendt en Hellings werd betwist dat de getuige van den Dungen op de door hem aangegeven plaats heeft gestaan. De getuige hield staande dat hij op deze plaats wèl heeft gestaan en dat hij vanaf deze plaats alles dui delijk heeft gezien wat er is gebeurd. Getuige verklaarde voorts, dat de gebroeders van S. op den dam niet hebben gevochten, doch dat Leo zijn broer W. heeft getracht binnen te brengen. Nog werd als getuige gehoord majoor Peters uit Drunen, die ver klaarde, dat hij onderzocht heeft of de getuige v. d. Dungen vanaf zijn plaats dien avond iets heeft kunnen waarnemen. De majoor zei«Getuige v d. Dungen heelt dien a- vouu niets kunnen zien. Ik heb zelt bij 'l on derzoek geslaan op de plaats waar bijgestaan zou hebben en ik heb op den dam mets kun. nen waarnemen». Getuige v. d. Dungen zei: «Ik heb alles kun nen waarnemen ïu bet licht van de lantaarns van de twee politie mannen Hierop zei de majoor: «Depoliliemaniien heb ben geen lantaarns bij zich gehad President: «De twee politiemannen hebben zelf verklaard, dat zij wel een lantaarn bij zich hebben gehad. Daar zijn het trouwens alle getuigen over eens«. Nadat nog als nieu we getuige w as geboord de heer K., uie ver klaarde dat hij vanaf de plaats waar v. d. D. stond, duioelijk gezien heeft, dat rijksveld wachter v. d. Gr. met z'n sabel L. v. S. sloeg, toen oeze later z'n hoed kwam balen, werd de zitting gesloten en de uilspiaak bepaald op 16 dezer en Hok bel publiek, druk de «question brullan- te« besprekend, langzamerhand af. Volledigheidshalve geven wij nog het volgende uit bet «Huisgezin# van gisteren Naar aanleiding van het verslag van de openbare tertchlzilling te Waalwijk, verzoekt majoor Peters van de rijksveldwacht te Drunen, in ons blad van Dinsdag 7 Maart opgenomen te hebben, dat hij niet verklaard heeft dat de politiemannen geen lantaarns bij zich hadden en dat de president hem daarover geen opmerking heeft gemaakt. De majoor wenscht verklaard le hebben dat de politiemannen wel 'n lantaarn bij zich hebben gehad, en dat $ioor hun op en neer loopen den indruk bij sommige getuigen gevestigd kan zijn geworden, dal zij met de lantaarns hebben gezwaaid. Verder werd het woordje »een« omgevormd tot »geen« en kwam er te staan «de politie deelde mede dat de dam geen openbare wegis«,wat moet zijn «De politie deelde mede dat de dam een openbare weg is«. Dhr. G. M. Donken dankte de aan wezigen namens de Mij. van Land bouw voor hun belangstelling en sprak den wensch uit, dat het met de afdeeling Meeuwen en omgeving steeds Excelsior mag gaan. Zij die dezen bond willen steunen kunnen zich bij de leden als donateur op geven. Deze gezellige avond werd besloten met 'n dankwoord van de presidente, waarin zij allen nogmaals bedankte voor hun belangstelling en allen een tot weerziens toeriep. Uit ae afwerking bleek, dat de leden van alles veel studie hadden gemaakt. Een woord van lof aan allen is dan ook zeer zeker niet misplaatst. Dinsdagnamiddag had de opper man M. Verrijt het ongeluk tijdens zijn werkzaamheden bij den bouw van een nieuw huis op 't hoog, van een steiger te vallen. Hij viel in den kelder en kwam terecht op den rand van een kalkkuip. De ontboden geneesheer Dr. Martens uit Vlijmen constateerde inwendige kneuzingen en liet het slachtoffer naar het Groot Zieken huis in Den Bosch vervoeren. RAAMSDONKSVEER. Tot onderwijzeres aan de St. Theresiaschool alhier is benoemd Mej J. W. Laurentzen, komende van Schijndel. Tot verpleegster aan 't St.Theresia Ziekenhuis alhier is benoemd Mej- W. Aarts, komende van Schijndel. Bij de gemeente-politie zijn inlichtingen te bekomen omtrent een bruin lederen portemonnaie met inhoud, die op de vuilnisbelt is gevonden. Verder zijn nog op bet politiebureau gedeponeerd twee rijwielbelastingplaatjes, die alhier dezer dagen zijn gevonden. Op Woensdag 8 Maart zal de gaarkeuken, die gevestigd is bij de Eerw. Zusters, gesloten worden. Gedurende circa vijf maanden is aan ongeveer 250 kinderen dagelijks eten verstrekt. Aan de St. Vincentiusvereeniging, van wie de gaarkeuken uitgaat, en niet te vergeten de Eerw. Zusters, komt wel een woord van dank toe, voor het werk dat ze er mee gehad hebben. -- De R. K. Zangver. «Amicitia» zal evenals het vorige jaar weer haar madewerking verleenen aan het St. Jozeffeest, dat door de R.K, Werklieden vereeniging «St. Joseph» in het begin van Mei a s. zal worden gehouden. De Zangvereeniging heeft in studie genomen een van de be kende Koralen uit de Mattheus— Passion van J. S. Bach «O Hoofd vol bloed en wonden», en verder «De Dorpsklok» van P. M.Zijderlaan en «Het liedje van de Schoenlapper» van W. F. Kools. De heer J. M. Kamp, controleur der Steunverleening die op gedaan verzoek tegen 4 Maart 1.1. ontslag kreeg, heeft onze gemeente verlaten. Voor opvolger zal naar wij uit goede bron vernemen geen nieuwe oproep geschieden doch gebruik gemaakt worden van den vorigen sollici tantenlijst. Dezer dagen kwam men tot de ontdekking dat uit het bloemperk voor het Gemeentehuis een bloem struik verdwenen was. Dit is zeer te laken te meer nog nu men on derhand het mooie zicht hiervan kan genieten en men alhier toch niet te veel heeft van natuurschoon. Te wenschen was dat men den dader kon opsporen en een gevoe lige straf kon toedienen. Naar we vernemen is tot voorzitter van «Het Groene Kruiser, afdeeling Waspik, gekozen de Wel- eerw. Heer Ds. R. de Bruin alhier. De wegens ziekte uitgestelde lezing voor de Chr. Jongelingsver- eeniging, zal nu plaats hebben op Donderdag 9 Maart a s. in de Ned. Herv. Kerk. De spreker van dien avond is Ds. P. Monster van Aal burg. Het jaarfeest dei Chr. Gem. Zangveieeniging »O.Z.Z.« is bepaald op Zaterdag 11 Maart a.s. des avonds om 7 uur in de z.g. «Oude School«. Het programma bevat weer ver schillende aantrekkelijke nummers, zooals we het van deze vereeniging gewoon zijn. OPENING LUCHTBESCHERMINGS TENTOONSTELLING. De luchtbeschermingstentoonstelling le 's-Hertogenbosch |is wel onder zeer tragische omstandigheden ingezet. Luitenant-kolonel W. Hafkemeyer, de voorzitter van de Ned. Ver. voor Luchtbescherming afd. 's-Hertogen- bosch die bij de opening der tentoon stelling, die in het Casino werd gehou den, het woord voerde is n.l. in den loop van den avond plotseling over leden. In verband met deze treurige gebeurtenis bleef de tentoonstelling Zaterdagavond gesloten. Aanvankelijk was bepaald, dat de commissaris der Koningin Jhr. Mr. A. B. G. M. van Rijckevorsel deze tentoonstelling zou openen. Deze was echter door ziekte verhinderd. Luitenant-kolonel Hafkemeyer sprak een woord van welkom tol de talrijke aanwezigen. In het bijzonder dankte hij burgemeester Mr. F. J. van Lan- scliot, die zich bereid had verklaard thans de tentoonstelling te openen, mevr. van Lanschot, mevr. van Rijcke- vorsel, den burgemeester van Yught, Mr. Loeff, den oud-burgemeester van Dordrecht, thans onder-voorzitter van de N.v.L.P.L. de Gooy-Fortman, den president van het gerechtshof Mr. Vliegenhart en den president van de rechtbank mr. Tilman. Hierna gaf spreker het woord aan burgemeester van Lanschot die na een propagandistisch woord voor de lucht bescherming de eer van de opening liet aan dhr. de Gaay-Fortman. Deze liaatste voerde nog even het woord, waarna hij de tentoonstelling voor ge opend verklaarde. Luitenan-kolonel Hafkemeyer dank te hierna alle spreker en bood bloe men aan, aan mevr. van Lanschot, de secretaresse van de afd. van 's-Her togenbosch en dhr. Beeks, technisch leider van de tentoonstelling. Spreker verzocht mevr. van Rijckevorsel als eerste de tentoonstelling te betreden. 05, ZljU.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 7