SPORT B00DE STER INGEZONDEN STUKKEN, Hij is er wèg van! WAS EN VAAT VINDT BIJ PRESTO BAAT FEUILLETON RUSLAND WEER IN „DE POLITIEK. DUJTSCHLANDS VEREENZAMING. PRESTO ZEEPPOEDER SLECHTS 5ct. PER PAK DE BEDRIEGLIJKE GELIJKENIS. De poli/iek van München, uilerst welwillende politiek \an het bi raad genoemd, heelt andere vruchten gehad dan de totalitairen hadden gedoopt Het cordon van Versailes, dat HitJer in September jl. heelt pogen te verbreken heeft zich vaster aaneengesloten dan het lotdusverre was. De politiek van Duitschland en Italië van de^. laatslen tijd heeft de Wealersche democratieën tot een ongekende wapensolidariteit ge bracht, een wapensolidariteit die door Amerika ook aangehangen wordt. De rede, die Hoare Belisha, de Engelsche minister van oorlog in het Lagerhuis hteft gehouden, ttr motiveering van de Engelsche legf-r- hervorming, heelt voor de zooveelste maal de Frinsch —Engelsche soli dariteit bevestigd en steeds meer stemmen komen er uit Amerika, waaruit b 1ktdat er in dat land een sterke slrooining ontstaat, die wil hebben dat de Vereenigde Staten Frankrijk en Engeland zullen helpen voor hel geval zij door Duitschland en Italië zullen worden aangevallen. üok in MiddenEuropa voltrekt zich een soortgelijke lat stand. Ter wijl de aan het Duilsche Hijk gren zende mogendheden eener/.i'ds str- ven naar een goede verstandhouding met Hitler, zijn zij anderzijds be ducht voor den Duilschen exnansie- geest en groeien zoo weer naar elkaar toe. Onbewust zoeken zij aansluiting bij elkaar. Ook in Polen is deze weerstand duidelijk te mer ken en Engeland en Frankrijk op hun beurt zorgen er wel voor aan dien weerstand ruggegraat te ver- leenen. Er is een sterk «treven waarneem baar bij de staten van Midden en Oost Europa, bevreesd als zij zijn voor Drang nach Osten, zich aaneen te sluiten, ter handhaving van den vrede De oude gedachte van een sterk neutraal gebied dwars door Mi Iden—Europa is herleefd en maakt nog steedsgroote vorderingen. De positie van Rusland, dat bij de conferentie van München buiten de groole politiek werd gedrongen kiijgt eveneens weer actualiteit. Polen heeft ondanks den sterken druk van de tolalitairen een nieuwe schakel gelegd door het herstel van de vriendschap tusschen beide landen, en ook Roemenië blijkt zich meer en meer naar Rusland om te buigen en zoodoende wordt de coalitie steeds grooter. Moscou heeft zich langen tijd in hei duister gehouden en de kat goed uit de boom gekeken. Dat duurde een beetje te lang naar den zin van Chamberlain, dus ging Halifax naar den Russischen ambassadeur in Londen kameraad Maiski en heeft vertrouwelijk met dezen gesproken. De kennismaking was blijkbaar goed in den smaak gevallen want kort nadien begaf Chamberlain zich met zijn minister naar een receptie op de Russische ambassade. Toen Eden in 19J4 naar Moscou reisde werd 't hem kwalijk genomen, want men zag daarin een demon- siratie tegen Duitscnland, maar het bezoek van de Engelsche ministers aan de Russische ambassade kan moeilijk anders warden uitgelegd. Erkent hel Rritsche bezoek aan Maiski, dat Rusland zijn oune plaats tusschen de politiek makende mo gendheden weer heeft ingenomen? En dan onder volle goedkeuring van Engeland? Dit is dan toch wel een g' oote diplomatieke nederlaag voor het Derde Rijk. Het Derde Rijk staat thans weer meer vereenzaamd. Behalve de trouwe hulp van de „as" genoten schijnt de geheele diplomatieke wereld zich weer meer van de as- af Ie wenden. Goering verto» ft .nu in Italië en zal zich binnenkort ook naar Rome begeven. Er schijnt daar besproken en onderzocht te moeten worden 1 Ruilverkaveling. Naar aanleiding van de hangende aanvraag tot ruilverkaveling in de builenpolders van Waalwijk, Baard wijk en Besoyen, voef ik mij ge drongen langs dezen weg iets daar omtrent aan de belanghebbenden mede te deelen. Vooraf dient te worden verklaard wat ruilverkaveling is en beoogt. Rail verkaveling moet men onder scheiden in de ruil verka vein.gs- overeenkoinst en iu die welke uil kracht van de wet geschiedt. De tweede vorm is in dit geval alleen van be a ig. danige wijze, d.t zeer verspreid liggende eigendommen bij elkaar worden gevoegd, zoodat een meer economische exploitatie van die gronden mogelijk woidt. De ruilverkaveling is dus van groot belang voor polders e.d., waarin de verschillende perceelen zeer versnipperd zijn, of waarin land en/of waterwegen moeten wor den aangelegd. Is dit geval d.w z..de versnippering aanwezig in onze buitenpolders? M i. in geenen deele, althans niet in die mate, dat de mogelijk te be reiken resultaten in een eenigszins redelijke verhouding staan tot de zekere en inderdaad hooge kosten, welke aan deze ruilverkaveling zou den verbonden zijn. Welke die kosten zijn? Hierover lichten U de arts. 87 e v. der Huil- verk.wet in. De kosten van de Cen trale commissie (welke met de al- gemeene leiding in deze is belast). van de hulp van het Kadaster, van het bijeenroepen en houden van vergaderingen, van het doen van openbare kennisgevingen worden betaald door het Rijk. De kosten van de Plaatselijke Commisne (welke de ve. kaveling uitvoert), de gerechtskosten, di declaraties van de scnatlers (min stens drit) en last not least de koslen van de op te maken notari- eele akte, worden door het Rijk voorgeschoten. Edoch 1 Deze kosten worden in de vorm van een ruilverkavelmgs rente (90 Rvkswet) op de eigenaars verhaald. Deze rer.te is dus een soort belasting en bestaat uit een annuïteit, waarin dan een allossings- heslanddeel van de bovengenoemde kosten plus ten rente van 5 °/0 vervat zijn. Deze rente wordt dertig jaar lang geheven en verhoudingsgewijs over de eigenaars omgeslagen. Nu stel ik deze vraag: Welke ingeland in onze polders wil in ruil voor de geringe voorueelen van deze ruilverkaveling dei tig jaren lang een zeker niet geringe belasting betalen Ik twijfel aan niemands antwoord. Wij moeten dus verhinderen dat dit gebeurt. Hoe kunnen wij dat? Wij kunnen dit, door te voorkomen, dat een verzoekschrift tot aanvraag van ruilverkaveling wordt ingediend. Dit indiener, kan geschieden door: lo. ten minste een vijlde van hen die bij het kadaster als eigenaren bekend staan. Zo. rechtspers.hez. vereenigingen, in het belang van den land tuin-, boschbouw, vee houderij of vervening werkzaam, 3o. door het Rijk, Provincie, Ge meenten, Waterschappen of licha men met verordende bevoegdheid. Van sub 2o. hebben wij naar ik geloof niets te vreezen, sub3o heb ben we niet in onze hand, maar sub lo. kunnen wij verhinderen door op te komen naar de verga dering op Dinsdag 14 Maart a.s. n.m. half drie in Hotel De Twee Kolommen. Mocht nu ondanks dit alles, dit verzoekschrift toch ingediend wor den, en het komt toe aan een ver gadering, waarin gestemd moet worden over het besluit tot ruilver kaveling, late dan niemand wegblij ven en kan hij niet komen, geve hij dan een vertrouwd persoon zijn schriftelijke volmacht met tegelijk een bericht aan de Gedeputeerde Staten te 's Bosch, dat hij die en die persoon gemachtigd heeft (min stens twee dagen voor de vergad j en ik vrees niet of we zullen ge vrijwaard blijven, van een dertig jarige verplichting. Immers zou het gebeuren dat de meerderheid van de eigenaars of de meerderheid van de grondoppervlakte voorstemt,dan is de rest gebonden. En denkt vooral hieraan.dat men weet wat men voor land heeft en niet wat men krijgt! Laten we dus allen opkomen op de vergadering van 14 Maart a s. en doet daar Uw afkeuring blijken en mocht desondanks daarna een verzoekschrift ingediend worden en de beslissingsvergadering een paar maanden later gehouden worden, laat dan vooial niemand wegblij ven I Moge deze opioep bewerken, dat U Uw eigenbelang begrijpt en ver hinderen oat men te diep in Uw beurs gaat kijken, U Mijnheer Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte. BM. 6. 10 en 13 ct. »U bent aan zet I" Maar hij hoort niets, hij merkt niets - hij is een voudig „wèg" van zijn pijpje Roode Ster. Wat een heerlijk aroma, hoe geurig en mild 1 Zoo smaakt toch alléén maar Niemeijer's Roode Sterl NIEMEIJER'S per half ons KI van „De Echo van het Zuiden". 28) „Nu moest hij weer een lange hel ling omlaag rijden, want aan den voet der bergen lag het land nog in lange zachte golvingen van heuvel en dal. Hij bereikte den top van den heuvel, be gon de andere helling af te dalen en... was, vóórdat hij het goed had gezien en begrepen, midden door een Zoeloe bende heen gereden, die in drievoudi ge linie zwijgend en behoedzaam voort marcheerde. Zij uitten kreten van ver bazing, doch in een oogwenk was de schimmel reeds buiten hereik van hun speren en Ralph's hart was vol dank baarheid, want nu waande hij zich buiten gevaar. „Doch Ralph keek scherp uit en ja, daar waren de Zoeloe's vóór hem en achter hem en links en rechts van hem. Overal kwamen de Zoeloe's op zetten, in snellen pas van alle 'zijden naderend en roepend„Bulala um- lungu", (doodt den blanken man). „De Zoeloe's kwamen hem nu reeds in groepjes tegemoet en zij waren reeds zoo dicht bij hen, dat de schim mel nauwelijks tijd had, om in vaart te komen, voordat hij de kaffers had bereikt. Toen de vijanden binnen tien yards waren, nam Ralph het geweer in dé eene hand en vuurde af en het schot doodde een der Zoeloe's. Toen wierp hij het geweer weg, daar het nu toch niet meer van dienst kon zijn. „Nu waren man en paard tusschen de Zoeloe's en ploegden door hun steeds aangroeiende rijen, terwijl de zwarte duivels naar links en rechts ter zijde werden geworpen, zooals een schip doet, dat het water doorklieft. Ah, een sleek als met een gloeiend ijzer een assegaai zal in Ralph's linker schouder en bleef in de wonde steken. Nog lager boog hij zich, tot zijn hoofd haast verborgen was in de vliegende manen van het paard, doch nu grepen zwarte handen teugel en stijgbeugels en langzaam, maar zeker, verloor het groofe dier zijn snelheid, om eindelijk slil te moeten houden. Een groote Zoeloe stak het paard een assegaai midden in de borst en Ralph hijgde: „Nu is alles voorbij." „Doch alles was nog niet voorbij, want de snerpende pijn van de wonde in zijn borst voelend, werd de schim mel plotseling dol. Hij uitte een door dringenden kreet, zooals alleen een paard in doodsnood dat kan en zijn ooren naar achteren leggend, tot zijn kop bijna een wolfskop geleek, richtte hij zich op de achterpooten op en sloeg met de voorpooten omlaag, sche dels en lichamen der Zoeloe's brekend en verpletterend. Dan kwam hij weer op vier pooten neer en vloog met ge- openden bek en onder een tweeden gillenden schreeuw, op den Zoeloe los, die hem had gestok; de lange wit te tanden van het dier grepen den man in zijn zijde, boven de heup, en zoo, met den gillenden man tusschen de tanden, vloog de schimmel voort, den Zoeloe heen en weer schuddend, zoo als een fox-terrier en rat schudt. „Ja, hij schudde den man heen en weer, tot de geheele zijde van den kaffer opengereten was en de man stervend op den grond viel. Weei opende het razende dier den muil en vloog op een anderen kaffer aan, maar deze wachtte niet zoo lang geen enkele kaffer wachtte meer. In die dagen was een paard voor de Zoe loe's nog een verschrikkelijk beest, waartegenover zij, hoe dapper overi gens, niet durfden stand houd en. „Het is een duivel en toovenaars be rijden hem", schreeuwden zij, links en rechts baan makend en vluchtend vooi het razende dier. „Zij waren er door heen! Achter hen klonk het dol geschreeuw der Zoeloe bende, maar zij waren er door heen, hoewel een breede speer in Ralph's schouder stak en een andere in de borst van den schimmel zat. „Geen twee mijlen verder lag het wit-getopte kopje. „Het paard zal sterven", dacht Ralph. En inderdaad, de schimmel was zijn dood nabij. Maar in heel zijn leven had de schimmel nog niet zóó snel geraasd, als hij nu deed over het open veld, dat tusschen de zoeloe-ben de en het kopje lag. Langzaam, maar zeker drong de assegaai in de levens organen van het reusachtige dier door, maar met vooruilgestrekten nek ren de hij verder en verder met de vaart van een renpaard. „De Boeren in het kamp waren thans wakker; het geluid van 't schot en de kret ender Zoeloe's hadden hen gewekt. Half gekleed, stonden zij nu, mannen en vrouwen, op de wagen- bokken, speurend naar het Westen. Langzaam brak het daglicht door en nu zagen zij een schouwspel, zooals zij nog nooit hadden gezien. Daar na derde een reusachtig paard, met dui zelingwekkende snelheid en donderen de hoefslagen; bloed droop uit zijn bek, uit zijn flanken, uit zijn borst vooral, het schuim vloog om den mond en de oogen puilden uit. En op den rug van dat dier zat een blondaar- dige man, met een assegaai in den schouder. „Het paard zal dadelijk neervallen en ik zal doodgedrukt worden", dacht Ralph. En als het paard gestorven ware onder zijn dollen rit, dan zoude de berijder inderdaad onder zijn ge wicht verpletterd zijn geworden. Docht het kwam anders. Op eenige af stand van het kamp gekomen, begon de schimmel plotseling te zwaaien en te struikelen; toen, na drie groote sprongen, bleef hij stokstijf staan, keek met treurige, bloedbeloopen oo gen om zich heen en hinnikte zacht, alsof hij een stem hoorde, welke hij kende en lief had. „Ra.lph liet zich snel uit het zadel glijden en wachtte.» „Gedurende een oogenblik stond de schimmel daar, den kop diep op den grond gebogen, tot een bloedig schuim op den bek kwam en het bloed uit oogen en ooren stroomde. Toen, voor de laatste maal, kromde hij den fieren nek en schudde hij de manen; dan hoog op steigerend, zooals hij had ge daan, toen hij met zijn hoeven de kaf ferschedels verpletterde, sloeg hij met de voorpooten door de lucht en stort te achterover neer, om zich niet meer te bewegen. „Ja, ja, zij sloegen de Zoeloe-impi terug, maar Ralph kon geen aandeel nemen in den strijd. De Boeren sloe gen de Zoeloe's met zware verliezen af, want zij hadden hun wagens als horstwering voor zich, het hooge kop je achter zich en de rivier aan de eene zijde, zoodat zij in een gunstige positie waren. „Doch er waren velen in dien ver- schrikkelijken nacht, tot wier redding geen schimmel een rit op leven en dood deed. Ach, God, zes honderd mannen en vrouwen, jongelingen en meisjes en kleine kinderen, zeshon derd viel en onder de moordende Zoe loesperen in dien rooden dageraad. Zes honderd van onze broeders en zusters werden vermoord dien mor gen „Heet de plek niet „Weenen" sinds dien noodlottigen dag? „Wij hebben hen gewroken in den slag bij de Bloed-rivier, zeker; maar kon die straf ons de dierbare levens teruggeven, die het den Heer had be haagd, van ons weg te nemen?" Halfont las het allemaal met stij gende spanning. Zouden zulke feiten nóg mogelijk zijn als er weer eens zooals zeer waarschijnlijk leek een strijd met de inboorlingen zou uitbarsten? De waarschuwing van sergeant Horrabridge scheen hem w7el wat voor- f harig toe. Er waren geruchten, af en toe enkele woelingen, maar er gebeur- de toch niets, dat Harland er toe bren gen kon het hotel te verlaten. En al dien tijd bleef Halfont maar in het „Berg-hotel". Hij had geen be paalde bedoelingen met zijn verblijf in dit verlaten oord; hij had heelemaal geen plannen, zoodat hij hier net zoo goed kon blijven als ergens anders. En hij was belang gaan stellen in dien man, die zoo op hem leek. Ja, had zich zelfs op een eigenaardige manier aan hem gehecht. Sergeant Horrabrid ge besloot de twee mannen in 't oog te houden, want dat zij een of ander natuurlijk onwettig plan voor bereidden, stond voor hem als een paal boven water. En daar hij niet wist dat er tusschen Harland en Nda- bamatoba een breuk ontstaan was, be sloot hij ook dezen heer in de gaten te houden. Horrabridge twijfelde er geen oogen blik aan of de beide mannen %w*ren broers. De paar keer, dat hij daartoe in de gelegenheid was, sloeg hij ze nauwkeurig gade en hij was er van overtuigd dat hij als dit noodig was ze uit elkaar zou kunnen kennen; tenminste bij helder licht. Malina was er in geslaagd de twee mannen uit elkaar te houden. Ik heb jullie goed bestudeerd. Harvey ziet er ouder uit enen Meer vastberaden, meer gehard, (Wordt vervolgd). tt (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Hiei bij nesluiten de eigenaren van de in een bepaald gebied liggende perceelen, (meestal onbebouwd), die goederen te verruilen op een zoo I. V. C. B. Programma voor Zondag a.s.: Eerste klas. Schi.jndelBrabantia TreffersEendracht RKTVV—SVB Venlosche BoysSVD MuloWilhelmina Best VooruitZwaluw Tweede klas. Wit-ZwartDES v. d. Berg Woensel—STV ODISarto Veloc—SVD TubantiaVSV DISTRICT DEN BOSCH. Eerste klas. De tweede Zondag der maand heef on geveer een volledig programma met uit zondering der tweede klasse, waarin geen enkele wedstrijd gespeeld wordt. Jan v. Arkel hacT Zondag al geen erg gunstig onthaal by St. Mich. Gestel. Mor gen heeft zy een zware wedstrijd bij de Zwaluw-reserves Zij kan daar een kleine overwinning behalen, maar toch houden wij het op een gelijk spel. Een andere zeer spannende match wordt gespeeld bij Juliana. Daar is VFC als gast. Beide ploegen maken nog een redelijke kans op het kampioenschap, waarvan VFC de beste. Wij verwachten dat deze ploegen de punten zullen deelen. Na al haar ne derlagen hebben wij er goede hoop op dat zij morgen ODC 2 met een nederlaag naar huis zal sturen om zich nog veiliger te stellen van de onderste plaats. Andermaal zal er spanning heerschen bij MSV waar Concordia als gast fungeert doch de beide punten er achter zal moe ten laten. PRO.34-0H9» ZELDZAAM ZACHT EN LICHT IN DE PIJP! Tweede klas: Geen wedstrijden. Derde klas. Zwaluw 3 kan op eigen veld op een nederlaag van Concordia 3 rekenen. Sporters 3 zullen zich niet op den kop laten zitten en de Boys 3 met een neder laag naar huis sturen. Tenslotte zorgl Hintham voor een glansrijke overwin ning bij SVD 3. DUSSEN. B.K.V.V. BE READY. Be Ready moet naar RAC 2 te Rijen en het wil er bij ons niet in dat thans Be Ready wederom als overwinnaar ie voorschijn zal komen. RAC leed te Hank haar eerste neder laag, een herhaling op eigen terrein ligt niet in de lijn der verwachtingen. DE VOETBALWEDSTRIJD BELGIE- NEDERLAND. HET NEDERLANDSCHE ELFTAL SAMENGESTELD. De keuze-commissie vau den Kon. Ne- derl. Voetbalbond heeft het Nederland- sche elftal, dat Zondag 19 dezer te Ant werpen tegen België speelt, als volgt sa mengesteld: Doel: Van Male (Feyenoord). Achter: Blomvliet (Ajax) en Caldenho- ve (DWS). Midden: Stam (V.U.C.), Anderiesen (Ajax) en Schubert (Ajax). Voor: Draeger (DWS), van der Veen (Heracles), Vente (Feijenoord), Smit (Haarlem) en de Harder (VUC). Als reserves zijn aangewezenDijkstra (ZFC), van Ierland (Willem II), Bonsema (GVAV) en de Harder (VUC). De keuze-commissie heeft derhalve geen wijzigingen gebracht in het elftal, dat Zondag 26 Februari een fraaie over winning te Rotterdam op Hongarije be haalde. Men was van oordeel, dat in dit geval zeker de uitspraak geen wijzigingen in een winnende ploeg te brengen, van kracht was.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 2