NIEUWS UIT W LANGSTRAAT EN OMGEVING. guldens sparen! T Gaat van zèlF, met gróót gemak! Trouw de zegeltjes bewaren Koop 't persil-product en plak KAATSHEUVEL. SPRANG-CAPELLE. hieraan toe, dat Hitier voelt, dat de zwaarte van zijn taak zijn leven ver kort. Omtrent zijn nieuwe taak zeide ka pitein Wiedemann: „Ik weet, dat men mijn arbeid nauwlettend zal volgen, doch alles wat ik vraag is slechts een kans om te toonen, dat tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten vriendschappelijke relaties kunnen wor, den onderhouden, zelfs wanneer de le vensbeschouwingen van beide landen verschillen. Tot dusver heeft men mij goed ontvangen." 2.667.000 KIEZERS IN BELGIË. Aan de op 2 April in België te hou den verkiezingen zullen 2.667.000 stem gerechtigden deelnemen. In België be staat de stemplicht. AMERIKA EN HET VATICAAN. De Vereenigde Staten zullen zich of ficieel doen vertegenwoordigen bij de kroning van Z. H. Paus Pius XII. President Roosevelt heeft persoon- lijk getelefoneerd met den Amerikaan-A schen ambassadeur te Londen, Kenne dy, en hem opgedragen de Vereenigde Staten officieel te vertegenwoordigen. President Roosevelt heeft gezegd, dat hij dit besluit heeft genomen wegens de groote persoonlijke erkentelijkheid je gens den nieuwen paus. DUIDELIJKE VERKLARING TEGEN DE BLOKKADE DER SPAANSCHE NATIONALISTEN. In verband met de aankondiging der nationalistische autoriteiten, dat de republikeinsche kust van Spanje ge blokkeerd zal worden, heeft de Brit- sche minister van Buitenlandsche Za ken, lord Halifax, in het Hoogerhuis gewaarschuwd, dat de Britsche oor logsschepen buiten de Spaansche ter ritoriale wateren te beschermen en zelfs binnen deze territoriale wateren represailles te nemen tegen eventueele aanvallen van duikbooten. DE HOOGSTE LUCHTVAART- BEGROOTING. De hoogste luchtvaart-begrooting, welke Groot-Brittannië ooit gekend heeft, is heden bij hei Lagerhuis inge diend door den minister van Lucht vaart, sir Kingsley Wood. Zij bedraagt 205 millioen pond sterling. Hoe sterk deze begrooting in vijftien jaar is ge stegen blijkt uit het feit, dat de lucht- vaartbegrooting in 1924 slechts 18 mil lioen pond bedroeg; voor dit jaar is de begrooting 74 millioen pond hooger dan het vorige jaar, een stijging, wel ke even hoog is als de totale defensie- begroolingen voor 1913. 's lands herleving meewerkt onder de bevelen van den „caudillo". De toe komst van Spanje en van alle Span jaarden berust geheel en al bij hem". DE COMMUNISTEN-OPSTAND TE MADRID. De toestand te Madrid is precair. De Nationale Verdedigingsraad heeft zich ter onderdrukking van den comniu- nistischen opstand genoodzaakt ge zien versterkingen van het front te ontbieden. Overal zijn tanks opgesteld, vlieg tuigen bombardeeren de stellingen dei- opstandelingen. In het Oosten der stad zijn de communisten heer en meester. De weg ValenciaMadrid is in hun handen. Naar dorpen in den omtrek moesten troepen worden gezonden, om de verbinding te hersteilen, alleen in het centrum van Madrid kan generaal Miaja onbelemmerd zijn gezag hand haven. Ook in andere plaatsen, zooals Ciu- dad Real en Almeria, heeft het revo- lutionnaire communistische comité een opstand ontketend. Volgens repu blikeinsche berichten zouden deze echter reeds onderdrukt zijn. HET CONFLICT IN CHINA. Van betrouwbare zijde wordt verder vernomen, dat de ommuurde stad Is- jang ongeveer 3U00 km. ten Westen van Hankou door vliegtuigaanvallen vrijwel is vernield. Ten minste zestig bommen werden op de stad geworpen. In een ofl'icieele, neutrale inededee- ling wordt gemeld, dat bij het bom bardement van Isjang 1500 menschen om het leven zijn gekomen. De Noordwestelijke muur is ver- neld. Het ziekenhuis droeg duidelijk zicht baar twee Engelsche vlaggen welke uit de lucht zeer goed waar te nemen wa ren. Ziekenhuis door bommen getroffen. Tijdens een aanval van veertien Ja- pansche vliegtuigen op Sian, de hoofd stad van de provincie Sjensi, is het ziekenhuis van de Britsclie baptisten- zending door drie bommen getroffen. Een Chineesche verpleegster werd ge dood, doch vreemdelingen werden niet getrofien. Het gebo.uw is ernstig be- schdigd. r Cl. D. tijd, bleken echter stuk voor stuk ster ker dan hun tegenstanders. De uitslag was: Jos. Schalken, K. op. t. G. Markus, H. gr. p. 10071 p., 2019 beurten, gem. 5—3.74, h.serie 23—19. H. v. DunHoevenaars 7536 p., 2020 b., gem. 3.75'1.80, h.serie 15 —8. P. de Gouw—W. Sauters 50—32 p., 28—28 b., gem. 1.80—1.14, h.s. 6—4. J. v. d. KaaP. Vloemans 150129 p., 18—18 b„ gem. 8.33—7.11, h.s. 38 -30. W. KampP. Kemmeren 15073 p.» 13—13 b., gem. 11.54-6.-, h.s. 37—26. J. de BontJ. de Rooij 10050 p., 24—24 b„ gem. 4.17—2.08, h.s. 14—10. Krijt op tijd 625 punten; Het groene pommeransje 395 punten. Secretaris Boerenbond. 6/ EX-KONING ALFONSO OVER DEN TOESTAND. Ex-Koning Alfonso XIII van Spanje beeft een verslaggever van de „Jour" te Rome, die hem om zijn oordeel vroeg over den stand van zaken in Spanje, geantwoord, dat „thans meer dan ooit de eenheid van alle Spanjaar den noodig is rondom den leider, die hen ten overwinning heeft gevoerd. Het is mijn verlangen, uitsluitend te worden beschouwd als een soldaat van generaal Franco, die wacht op de or ders, welke hij zal geven voor 't her stel van ons land. Als het woord „sol daat" mijn land niet mocht behagen, dan wil ik wel zeggen, dat ik evenzeer verlang een arbeider te zijn, die aan Biljartsport. Dinsdagavond had in café Jan van Dun de ontmoeting plaats tusschen de aldaar gevestigde biljartclub „Krijt op tijd" en de biljartclub uit café „Eupho- nia" „Het groene pommeransje". Krijt op tijd wist dezen wedstrijd in eigen huis in alle partijen te winnen, ofschoon Het groene pommeransje een goede partij speelde. De leden van Krijt op De heer W. de Jong heeft bedankt als Secretaris van den Boerenbond. Door het bestuur is in diens plaats be noemd de heer J. Roeien, pakhuisknecht van den boerenbond, echter zonder dat de heer R. zitting heeft in het bestuur. Aanbesteding. Donderdag werd onder architectuur van den heer J. A. Vriens te Moerges tel in café Wijtvliet te Loon-op-Zand aanbesteed de bouw van fabriek, ma gazijn en woonhuis, namens de direc tie van Hobir's Instrumentenfabriek te Bilthoven. De uitslag was als volgt: Frans Mutsaers, L.ppzand 13.700.— A. Spapens, idem 13.650.— Adr. de Wit, Schijndel 13.640. C. Roozen, Moergestel 13.523. J. Kolsteren, Kaatsheuvel 13.488. Adr. Smolders, Moergestel 13.450. J. den Tueling, Kaatsheuvel 13.350. F. Couwenberg, Waalwijk 13.245.— C. v. Hest, Loon-op-Zand 12.894.— F. v. d. Wal, Oirschot j 12.670. A. Fonken, Moergestel 12.665.— A. Kleingeld, Kaatsheuvel 12.330. Gebr. Brekelmans, K'heuvel 12.265.— Gebr. v. d. Hoven, idem 12.230.— Het werk is gegund aanGebr. v. d. Hoven, Kaatsheuvel Massa, H. P. Dek kers, Kaatsheuvel Loodgieterspost en W. Schutjes, Kaatsheuvel verf post. Stillen Omgang. oor den Stillen Omgang van het H. Sacrament te Amsterdam, gaven zich hier reeds een 75 deelnemers op. Ook de Weleerw. Heer Kapelaan v. d. Wiel zal den Omgang meemaken. Om half acht vertrekt bij den beer Schellekens hoek Peperstraat Hoofdstraat een ex tra bus, om de pelgrims naar het sta tion Waalwijk te vervoeren. Werkloosheid. Bij het plaatselijk bureau van Ar beidsbemiddeling en werkloosheid al hier, stonden deze week ingeschreven 206 geheel- of gedeeltelijl v werkloozen, waarvan er 99 in de werkverschaffing geplaast waren en 20 in de steunver- leening waren opgenomen. SPRANG. Predikbeurten Zondag 12 Maart: Ned. Herv. Kerk, v.m. 9.30 uur lees- dienst; n.m. 2 uur zal een ringpredikant voorgaan. Geref. Kerk, v.m. 9.30 uur en n.m. 2.30 uur Ds. B. A. van Lummel. Het aantal werklooze leden der afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbei ders bedraagt momenteel 51, waarvan 45 geheel- en 6 gedeeltelijk werkloo zen; 10 leden zijn opgenomen in de ge meentelijke steunregeling of werkver schaffing. Vorige maand waren deze cijfers respectievelijk 59, 46, 13 en 9. A.s. Maandagavond half 8 komt de afdeeling Sprang van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders in de zaal van den Chr. Volksbond alhier in feestvergadering bijeen, waartoe ook de vrouwen der leden zijn uitgenoodigd, alsmede afge vaardigden van zuster-organisaties en verschillende plaatselijke vereenigin- gen. Door een der hoofdbestuurders van genoemden bond zal het woord worden gevoerd. De avond zal verder op gezellige wijze worden doorgebracht met voordrachten enz. CAPELLE. J.I. Djinsdagmirgen had de officiëele opening plaats van de Landbouwhuis- houdeursus, welke te dezer plaatse op inliatief van de afdeeling Sprang Capelle van den Ned. Bond van Boe rinnen e.a. Plattelandsvrouwen wordt gegeven. De heer W. G. de Waard, bestuurs lid van de Noord-Brabanlsche Mij. van Landbouw en voorziitter van de Landbouwhuishoudeommissie van deze Mij., sprak het openingswoord uit. Hij heette de aanwezigen hartelijk wel kom, in het bijzonder burgemeester A. Smit als vertegenwoordiger der ge meente Sprang-Capelle, Mevr. Smöt als lid der Commissie van Toezicht, het te kunnen zingen, als de wind de tou wen tegen liet schip deed klapperen en als je zo'n groot vrij gevoel in je borst kreeg. En de avonden waren ook altijd prettig. Dan zaten ze bij elkaar in de kajuit en zongen bij de harmonica. Of ze lazen of schreven een brief. Altijd was er wel iets te doen. Als het mooi weer was bleven ze aan dek en als ze in een haven aanlegden, gingen ze al lemaal van boord en bekeken de stad. Japik schreef opgeweke brieven naar huis en hij zei, dat hij nog lang geen zin had om terug te komen. Toen zijn moeder hem eens vroeg of hij nog geen heimwee kreeg schreef hij terug „Nee, heimwee heb ik niet. Ik heb al leen heimwee naar de zee, als we aan land zijn!" Japik's verjaardag. En zo ging de tijd verder. Japik had al zoveel nieuwe en vreemde din gen gezien, dat hij zelf niet meer pre cies wist waar hij geweest was en waar niet. Soms schreef hij wel eens een paar dingen op in een dik schrift, dat moeder hem voor de reis gegeven had. Dikwijls dacht hij, hoe leuk het zou zijn om nu eens even thuis te zijn en hun alles te kunnen vertellen. Ze zou den het niet kunnen geloven, dat hij al zoveel van de wereld had gezien en dat het allemaal zo interessant was. Over een paar dagen was hij jarig. Dat was toch wel een gek idee om zo ver van huis jarig te zijn, maar mis schien liepen ze dan juist de volgende haven binnen en lag er post voor hem. Hij vond het altijd fijn om post te krij gen en alles van huis weer te horen. Maar ze kwamen niet meer op tijd in de'ihaven. Hij moest zijn verjaardag op zee wieren. Dat was nu wel hele maal niet1 erg, dat hoorde bij een zee man maar het was jammer, dat er geen post voor hem was. Ze zouden thuis wel aan hem denken die dag. Japik werd lieusch een beetje senti menteel. Hij schaamde zich er erg voor, maar hij kon er niets aan doen. Hij had nog nooit zoveel aan Ruis ge dacht als juist op deze dag. Hij was de hele morgen erg stil en zong niet als anders onder het werk. De andere matrozen wisten wel, dat hij jarig was en ze hadden allemaal grappen voor hem bedacht, maar hij ging nergens op in. Japik had voor 't eerst in zijn zeemansleven heimwee! Toch nog een feest. Maar 's avonds toen Japik in zijn eentje op het dek stond en naar de horizon keek, hoorde hij plotseling 'n gelach en lawaai achter zich en daar stonden de andere matrozen. Ze had den de harmonica bij zich en ze lach ten allemaal hartelijk: „Zo Japikje, sta je een beetje te peinzen!" plaagden ze hem. Kom mee, jö, je bent niet voor niets jarig. We gaan plezier lin ken vanavond, je weet nog niet hoe dat hier toegaat!" Ze pakten hem mee en trokken hem naar het midden vart het dek. Daar gingen ze toen in een kring staan en zongen „Lang zal hij leven!" en nog veel meer vrolijke liedjes. En toen dacht Japik niet meer aan de post, toen zong hij vrolijk mee en maakte de hele avond plezier. Toen hij de volgende avond in de haven kwam lag daar een groot pak op hem te wachten en hij stuurde zelf een brief weg, waarin hij schreef dat hij zijn verjaardag op zee had gevierd en dat het heel erg leuk was geweest. Zo kwam hij over zijn eerste heim- wee-bui heen. M. W. Verhagen, 's-Capelle 11.599. Gebr. v. Gestel, Diesen f 11.400. Harry Brekelmans, L.o.-Z. 11.250.— Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. Aanbesteding. Vrijdag werd alhier ten over staan van architect H. J. v. d. Heuvel en voor rekening van den heer C. van Spaandonk aanbesteed het bouwen van een woonhuis met stalling in de Verlengde Hoofdstraat. De uitslag was Massa zonder verf- en loodgieterspost L. Luxemburg, K'heuvel 3415. J. Hoogendoorn, Waalwijk 3400. M. Kleingeld, Waalwijk 3350. M. W. Verhagen, Capelle H. Kramer, Waalwijk S. Pepping, Kaatsheuvel J. Maurik, Schijndel A. Kleingeld, Kaatsheuvel C. B. Timmermans, Sprang 3070. P. de Grauw, Waspik 2944. J. W. Nieuwenhuizen, Sprang 2929. C. v. Hest, Loonopzand 2889. A. Spapens, Loonopzand 2875. F. Mutsaerts, Loonopzand 2850. L. Fitters, Waspik 2843. Th. en B. de Grauw, Waspik 2843. Gebr. v. d. Hoven, K'heuvel 2800. Gebr. Brekelmans, K'heuvel 2799.99 3270.— 3260.— 3227.— 3227.— 3150.— P. v. Zuileköm, R'veer W. Schapendonk, Drunen Loodgieterspost: W. Jacobs &Zn., Dongen H. P. Dekkers, K'heuvel Verfpost: P. Merks, Kaatsheuvel Jan Smit, Kaatsheuvel Ger. Smit, Kaatsheuvel H. Schutjes, K'heuvel 2700.— 2679.— 155.— 115.— 209.— 200.— 175.— 150.— bestuur van de afd. Sprang-Capelle van den Ned. Bond voor Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, Mejuf frouw Kome als landbouwhuishoud- leerares, den heer Elsman als land en tuinbouwonderwijzer en alle ver dere genoodigden en niet te vergeten de cursjisten. Het verheugde spreker zeer, dat hij in Capelle een landbouwhuishoud- cursus mocht openen. De afdeeling Sprang-Capelle van den Ned. Bond v. Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen was een der eerste afdeelingen in Noord-Brabant, die een aanvraag deed voor een dergelijken cursus. Daar er meer aanvragen waren dan er over cusussen te beschikken was, is er toch niet geschroomd dezen landbouwhuis- houdcurus in Capelle te doen plaat sen. cursussen komen tot stand in samenwerking met de Zeeuwsche Mij. van Landbouw en de plaatselijke ge meentebesturen. Te dezer plaatse werd alras de me dewerking van het gemeentebestuur ondervonden. Het stelde een lokaal ter beschikking, waarvoor spreker den burgemeester verzocht de raadsleden nog hartelijk te bedanken. Op deze cursussen kan veel geleerd worden en wel hoe men economisch kookt, hoe men wascht en naait en hoe men huis en hof en diier fnoet verzor gen. De cursus duurt een jaar en in dit jaar moet het volledig programma worden afgewerkt. Voor een groot deel hangt het welslagen van dezen Landbouwhuishoudcursus af van de leerkrachten, die er aan verbonden zijn. Dat deze cursus slagen zal gelooft spreker vast. Hij hoopt voorts, dat de cursisten toonen zullen, dat zij deze lessen waardig zijn en dat, wanneer zij later wellicht voor qigen gezin siaan, zij goeue Huisvrouwen biijnen ie Zijn, meae gevormd door liet luihi- uouwnuisiiouu-onuerwijs. Met: „Ren vrouwtje, uat goed konen kan, staat in iioog aanzien bij den man", be sloot spreker zijn rede. Daarna sprak ourgemeester A. Smit namens liet gemeentebestuur van oprangCapelle. Deze braent dank voor <ie unnoodiguig en ueeiue mede, uat de beide weuiouuers tot nun spijt verninuerd waren ueze opening bij te wonen. Alle takken van onderwijs, al dus spreker, hebben steeds mijn volle belangstelling en medewerking en loen uan ook een Laiidbouwnuisnoud- cursus nier ter sprake kwam, is uaar gaarne het noodige aan bijgeuragen en een lokaal hiervoor beschikbaar ge steld. De burgemeester hoopte, dat de cursisten zouuen toonen waardige dochteren der gemeente te zijn, door zich op dezen cursus wel te gedragen en dal in de toekomst zou blijken, dat zij ook werkelijk hier iets goeds geleerd hadden. ervolgens was het woord aan den heer E. Uolet, hoofd der O.L. school die dank bracht voor de uitnoocuigiiig lot bijwoning dezer opening, aan welke uitnoodiging spreker gaarne ge volg had gegeven, omdat aiie onder wijs steeds zijn warme belangstelling neeft. Het deed spreker genoegen, dat net bestuur der plaatselijke aideeling net (initiatief tot dezen cursus heelt genomen. Moge het doel om practi- sclie huisvrouwen te vormen, die op de meest economische wijze haar huis houding besturen, ook bereikt worden. Het bestuur heeft reeds door het orga- niseeren van filmavonden, excursies, enz. getoond dat de afdeeling Sprang- Capelle van den Ned. Bond van Boe rinnen e.a. Plattelandsvrouwen gun stige perspectieven biedt. Het is spre ker pas gebleken, dat de dames zich ook interesseeren voor Maatschappe lijk werk, als b.v. „Het Groene Kruiis", op welk terrein zeer zeker ook dooi de afdeeling nog nuttig werk ver richt kan worden. Spreker gaf gaarne de verzekering, dat de afd. steeds op zijn steun en medewerking kan reke nen. De heer J. van Beek dankte de Landbouwhuishoudeommissie voor 't vertrouwen in hem gesteld, door zijn benoeming als lid der Commissie van Toezicht. De secretaresse van de afdeeling SprangCapelle van den Ned. Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrou wen, mej. A. Z. v. d. Hoeven, bracht bij afwezigheid van de voorzitster, mevr. Verhoeven-Blankers, die tenge volge van ziekte tot haar spijt niet aanwezig kon zijn, namens de afd. dank aan de Landbouwhuishoudeom missie van de Noord-Brabandsche Mij. van Landbouw, die er voor gezorgd heeft, dat deze cursus l>ier in Capelle zoo vlot geplaatst kon worden. Dank bracht zij voorts aan het gemeentebe stuur van SprangCapelle voor de zoozeer gewaardeerde medewerking en aan dhr. Colet voor zijn bereidwillige en onmisbaren steun in verschillende bij komstige aangelegenheden. Namens de cursisten sprak zij mede een woord van dank. Deze waardee- ren het ten zeerste, dat zij nu ;in eigen gemeente in staat worden gesteld van het Landbouwhuishoudonderwijs te kunnen genieten. De genoodigden, al dus spreekster, zullen hier koffie met gebak worden gepresenteerd, hetwelk evenwel nog niet door de cursisten zelf gebakken |is, maar zij hopen, dat, wanneer de dames en lieeren later nog eens blijk van hun belangstelling zul len geven, zij dan eigen gebak zullen kunnen aanbieden. De heer de Waard dankte de ver schillende sprekers en de spreekster en bracht de felicitatie over van mevr. de Waard als Provinciaal vertegen woordigster, die niet aanwezig kon zijn, daar zij een Hoofdbestuursverga dering te Utrecht had. Spreker hoopte, dat Mevr. Verhoeven-Blan kers, de voorzitster, weer spoedig hersteld mag zijn. De Noord-Brabantsche Mij. van Landbouw heeft steeds de medewer king van het gemeentebestuur onder vonden en spreker vertrouwt, dat, wanneer in de toekomst getracht zal worden een Landbouwschool van de Noord-Brabantsche Mij. van Land bouw in Capelle te plaatsen zij ook weer op deze medewerking zal mogen rekenen. Hierna werd koffie met gebak ge presenteerd, waarna men nog een poosje gezelLig bijeen bleef. Voor de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse hoopt a.s. Zondag des morgens half tien op te treden Ds. H. Ivraay uit Boven Hardingsveld en des namiddags half drie Ds. R. de Bruin uit Waspik. A.s. Zondag des morgens half Rieii en des namiddags twee uur hoopt voor de Ned. Herv. gemeente a.d. Loon- schendijk op te treden Ds. Vroeg in de Wey. Naar we vernemen zal de door de Vrouwenvereeniging Dorcas te orga- niseeren Verkoopdag, waarvan de op-

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 6