Gemeenteraad Geertruidenberd SPORT GEMENGD NIEUWS In oog geschoten. Bij het schieten met katapulten kreeg het zoontje van A. Verbeek te Sleeuwijk het afgeschoten stukje steen in het oog. Het kind werd zoodanig getroffen, dat direct over. brenging naar het ziekenhuis te Dordrecht noodig bleek. De verzekerde Negervorst. Uit het verslag van een Zuid- Afrikaansche verzekerings-maat schappij blijkt, dat zich in de laatste jaren steeds meer welgestelde negers als lid van de verzekeringsmaat schappijen willen opgeven. Vooral de opperhoofden van rijke neger stammen schijnen vertrouwen te krijgen in de zaken der blanken. Als bijzonderheid stond in het ver slag van bovenbedoelde maatschap. pij het volgende te lezen De maatschappij heeft bij een negervorst een verzekei ing gesloten van 5000 ponden sterling. Nadat aanvankelijk was overeengekomen dat de contributiebetaling zou ge schieden met aandeelen op een goudmijn, in het bezit van den vorst, kreeg men enkele dagen na dien van den koning der zwarten de boodschap, dat hij van gedachte was veianderd en den verzekerings agent liever betaalde met16 van zijn vrouwen. Hij beweerde, dat één vrouw momenteel 10 ossen waard was en aangezien de ossen thans ook goed betaald worden, vond de zwarte vorst, dat de maatschappij heusch geen slechten koop deed. De maatschappij ging echter op den ruil niet in en de vorst had zijn aandeelen op degoudmijn te betalen. Hij schudt nog het hoofd over de domheid van den blanke, die niet weet wat handelen is I Toch bekijkt aie negervorst de zaken wel wat eenzijdig, misschien omdat hij met de Europeesche toe standen niet erg op de hoogte is. Stel je de gevolgen eens voor als men in onze beschaafde wereld de verzekeringspremie kon voldoen, door zijn vrouw aan de Maatschappij over te dragen We vreezen.dat de verzekeringsmaatschappij met al die premies geen raad zou weten I Gemeente-ontvanger van Doornspijk gearresteerd. Verduistering van f130 000. Naar de Tel. meldt is op last van de justitie de gemeente-ontvanger van D ornspijk, die dit ambt reeds meer dan vijl en twintig jaren waar neemt, gearresteerd wegens vaiduis tering van in totaal f130 000 De man is op last van den officier van justitie te Zwolle naar de mare- chaussée-kazerne te Wezep over. gebracht en aldaar opgesloten In den loop van den dag zal hij bij den officier worden voorgeleid De raad van Doornspijk is in verband met deze voor het dorp zeer geruchtmakende affaire binnen een etmaal reeds tweemaal in ge heime zitting bijeen geweest. De burgemeester zeide niets naders te kunnen mededeelen, behalve dat het voor hem en den geheelcn raad een zeer, zeer groote schok en teleur stelling is. De gemeente-ontvanger is welge steld. Hij neemt een belangrijke plaats in het vereenigingsleven in de gemeente Doornspijk in. Hij is o.a. kassier van de Boerenleenbank en lid van verschillende besturen< DE MALVERSATIES TE DOORNSPIJK. Ook de gemeente-secretaris is aan gehouden. In verband met de aan het licht ge komen knoeierijen van den gemeente ontvanger van Doornspijk, R. P., is verdacht van medeplichtigheid, de ge meente-secretaris van Doornspijk, R. de V. aangehouden, die voor P. de ad ministratie voerde. Hij is eveneens naaf de marechausseekazerne te Wezep ge bracht. P. heeft bekend zich aan onregelma tigheden en aan valschheid in geschrif te te hebben schuldig gemaakt. Het is niet uitgesloten, dat in de ko mende dagen nog meer arrestaties zul len volgen. ABONNEERT U OP DIT BLAD. - De gemeente krijgt een motor- brandspuit en sirene cadeau. Een werkverschaffi.ngsobject Vrijdagavond j.l. om 7 uur kwam de raad der gemeente Geertruidenberg in openbare vergadering onder voorzitter schap van burgemeester Bianchi bijeen. Alle leden waren aanwezig. Alvorens met de afwerking der agen da-punten te beginnen, hield de voor zitter de gebruikelijke jaarrede. Hieraan ontleenen wy dat het aantal inwoners met 37 terugliep en per 1 Jan. 1939 2853 bedroeg. In den stand der werkloosheid kwam geen verbetering, noch verslechtering. Het aantal inge schreven werkloozen bedroeg per 1 Jan. 1939 138, waarvan 78 steun- en kastrek- kenden. 1938,Aldus de voorzitter, zal bij een ieder in gelukkige en dankbare herinne ring voortleven. In groote vreugde werd de geboorte van Prinses Beatrix gevierd en in dankbare vreugde herdachten wij het 40 jarig regeeringsjubileum van H.M. onze geëerbiedigde Koningin. Ook dient vermeld te worden dat onze gemeente op grootsche wijze haar 725 jarig bestaan vierde. Deze stadsfeesten zullen nog lang bij jong en oud in aangename herinne ring blijven voortleven. De organisato ren van dit feest kunnen met voldoening op hun werk terugzien. Ik ben U allen en ook het gemeente- personeel dankbaar voor de medewer king welke ik in het afgeloopen jaar heb mogen ondervinden en doe wederom voor het nieuwe jaar een beroep op die- zelfde medewerking. Ik eindig met den wènsch dat 1939 voor Geertruidenberg en hare ingezetenen een gunstig jaar moge worden. De nestor van den raad, wethouder van der Loo dankte den voorzitter voor het gesprokene en wenschte hem en zijn gezin namens den raad eveneens een voorspoedig 1939. Conform voorstel van burgemeester en wethouders werd vastgesteld het voor schot ingevolge art. 101 der lager onder wijswet 1920 over 1939. Het bedrag per leerling is bepaald op 6.10. De R.K. Jongensschool krijgt daarom bij een ge middeld aantal leerlingen van 207 1262.70 voorschot, terwijl aan de R.K. Meisjesschool voor 243 leerl. 1482.30 zal worden uitgekeerd. De rekening der Stedelijke Godshui zen dienst 1937 werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Gewijzigd werden de begrootingen dienst 1938 en 1939 van de gemeente en hare bedrijven, nadat op verzoek van den heer Okkerse door den voorzitter een toelichting wordt gegeven wat deze wij zigingen betreffen. Voor 1938 houdt zulks verband met de z.g. algemeene jaarlyk- sche schoonmaak, terwijl de begrooting 1939 moet worden gewijzigd in verband met de kosten van den luchtbescher mingsdienst. Eenige weken geleden heeft de voor zitter een onderhoud gehad met den se cretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken, waaruit bleek dat de post ten behoeve van den lucht- beschemingsdienst waarop 400.was geraamd, met 40.moest worden ver hoogd in verband met de aanschaffing van brancards, blindeering van het ge meentehuis enz. De heer Okkerse informeert of 't waar is dat de gemeente een motorbrandspuit krijgt. De voorzitter deelt mede dat deze tij dens datzelfde onderhoud is toegezegd, alsook een sirene, welke binnen enkele dagen door het rijk aan de gemeente gra tis ten behoeve van den luchtbescher mingsdienst zullen worden verstrekt. Zulks houdt verband met het feit dat de gemeente is ingedeeld in de tweede ge varen-klasse. Aan de orde komt de verkiezing van leden van het stembureau. De heer Okkerse vraagt of over de be noeming van deze leden van te voren besprekingen hebben plaats gehad. ren Den voorzitter is zulks niet bekend. Volgens den heer Dirven is zulks niet geschied. Gekozen worden de heeren W. Sassen en W. v. d. Loo. Tot plaatsvervangende leden werden na derde stemming gekozen de heeren Boon en Staal. De ingekomen stukken en goedkeurin gen van besluiten werden voor kennis geving aangenomen. Conform voorstel van burgemeester en wethouders werd besloten met de ge meente Gorinchem een gemeenschappe lijke regeling aan te gaan betreffende toe lating van kinderen op de openbare school voor zwakzinnige kinderen al daar. De kosten zijn geraamd op 53.29 per leerling. Een leerling uit deze ge meente is op bedoelde school ingeschre ven. Besloten wordt de gemeente Breda te berichten dat de raad zich kan vereeni gen met de uitbreiding van het St. Ro- chus-paviljoen (barak van besmettelijke zieken) Ie Breda, waarbij de gemeente is aangesloten. Hoogere financieele kosten zal, naar het zich laat aanzien, deze uit breiding voor deze gemeente niet teweeg brengen. Aan de orde komt een verzoek van de R.K. Arbeiderbond St. Jozef om het (looi den bond vastgestelde contractloon in te voeren. De lieer A. Kieboom verdedigt 't voor stel. De gemeente betaalt momenteel slechts 0.30 aan de losse werklieden hetgeen, wanneer het contractloon wordt ingevoerd 0.38 per uur bedraagt. Door het lage loon hebben de kastrekkenden hiervan nadeel. Ook de Provincie heeft het contractloon ingevoerd. De voorzitter. Aangaande dit verzoek hebben burgemeester en wethouders ge meend eerste het gevoelen van den raad in te winnen. Een standpunt is door bur gemeester en wethouders nog niet inge nomen. Wel meent de voorzitter dat het niet aangaat iederen lossen arbeider het con tractloon uit te betalen want ook elders, zelfs in de bouwvakken geschiedt zulks niet. De gemeente neemt slechts arbei ders in het werk bij wijze van werkver schaffing. Ook arbeiders die minder dan 0.30 waard zijn krijgen dit loon. Groo te werken zijn niet uitgevoerd. Bij invoe ring van het contractloon zou men dan ook alleen vakbekwame arbeiders moe ten nemen. Aangezien de gevolgen van invoering van het contractloon nog niet voldoende te overzien zijn stelt de voor zitter voor, dit punt aan te houden tol de volgende vergadering, opdat burgemees ter en wethouders alles nog eens voldoen de kunnen nagaan. De heer Okkerse is hier tegen, omdat hij inziet dat dan van inwilliging van 't verzoek niets zal komen. Aanhouding heeft geen zin. De gemeente moet het voorbeeld geven. Hij maakt er dan ook een voorstel van dat echter door geen der leden wordt ondersteund. De heer Okkerse. Het moet mij toch van het hart dat de heer Kieboom als arbeiders-afgevaardigde mij tegen valt. Na nog eenige discussie, waarbij ook wethouder Sassen het woord voerde en de toezegging deed dat burgemeester en wethouders het verzoek zoo maar niet zouden afketsen, kwam de rondvraag aan de orde. Het had de aandacht van den heer Dirven getrokken dat, alhoewel ieder jaar daarvoor een post op de begrooting was geplaatst, zoo bitter weinig boonien werden geplant. Zulks bevordert niet 't aanzien der gemeente. De voorzitter wil eerst afwachten wat er met den Stationsweg gaat gebeuren in verband met de verbetering der rolbrug, terwijl aanplanting aan den Emmaweg ongewenscht is, aangezien daar nog te veel iepe-boomen staan. De heer Okkerse vraagt de aandacht van burgemeester en wethouders op en kele woningen in de Leerthouwerstraal, hoek Koestraat, die door hun bouwval ligheid gevaar voor het verkeer opleve- De voorzitter deelt dienaangaande mede dat met de betreffende eigenaars daarover reeds gesproken is doch dat ook de financieele gesteldheid in acht moet worden genomen. De heer Okkerse zou daar dan het trottoir afsluiten. Nog vraagt de heer Okkerse of d» voorzitter iets bekend is omtrent een „plan Noord". In de vergadering van de R.K. Staatspartij, afd. Geertruidenberg, zou daarover door een der leden van 't gemeentebestuur zy'n gesproken. Den voorzitter is hieromtrent niets kend. Voorts acht de heer Okkerse het ge- wenscht dal er spoedig een cadaverhuis- je komt om te voorkomen dat de afvallen der slagers in het Laantje gedeponeerd worden, iets dat in den zomer absoluut uit den booze is. De voorzitter zal nog eens uitkijken naar een geschikte plaats voor een ca- daverhuisje, alhoewel deze niet gemak kelijk te vinden is. De heer Dirven heeft vernomen dat bij de Spoorwegen ernstige pannen bestaan tot opheffing van den bewaakten over weg nabij Ville Pinksterbloem. Hij ver zoekt B. en W. daartegen te protesteeren. De voorzitter deelt mede dat zulks reeds is geschied. Opheffing der bewa king zou onvermijdelijk ongelukken met zich meebrengen. Vooral omdat nabij dezen overweg het zwembad, de Pnem en nog andere industrieën gelegen zijn. Reeds zyn verschillende instanties uit genood igd aan het request van het ge meentebestuur adhaesie te betuigen, het geen ook geschied is. De heer Sassen wil den heer Okkerse even iets mededeelen omtrent het „plan Noord". In de vergadering van de R.K. Staats party werd critiek uitgeoefend dat er zoo weinig werkobjecten voor de werk loozen Ie Geertruidenberg zijn. Hij had echter al een werkverschaffingsobject ge vonden, doch zulks moet geen plan Sas sen worden, doch uitgaan van het ge meentebestuur. Dit plan is natuurlijk niet zoo maar ineens klaar omdat zicli daar bij ook moeilijkheden voordoen. Hij is echter voornemens het plan eerst eens met de raadsleden te bespreken. De heer Boon zou het beter vinden dat daarmede gewacht werd tot na de raadsverkiezing. Het is immers niet zeker dat alle zittende leden weer terug zullen keeren. De heer Okkerse juicht het plan toe, zou er spoedig werk van willen maken, tenzij het een verkiezingstrucje mocht zijn. De heer Sassen. Dit laatste is niet het geval. Het plan dateert reeds van een jaar terug. Hierna gaat de raad over tot een ver gadering met gesloten deuren ter behan deling van eenige reclames. Zijne Exce.lentie Mr. J. A. de Wilde, mocht voor het eerst na zijn auto ongeluk te Montfoort naar zijn departement gaan. De minister werd hierbij vergezeld door zijn zoon. er echter weer een inzinking en het oude spelniveau werd ingenomen. Dit in aan merking genomen verwachten wij, dat de wedstrijd die morgen in Breda wordt ge speeld tegen VVV, in een overwinning voor deze laatste zal eindigen. Voorts staal dan de uiterst belangrijke wedstrijd ESVWSC op het programma. Wat moeten wij hier van vertellen, liet lijkt ons onnoodig te verklaren dat wij onze Waalwyksche jongens gaarne zou den zien winnen, maar tevens weet ie der, (lat dit, gezien het uitmuntende spel van ESV Zondag tegen Helmond ia, lang niet mee zal vallen. Maar hier staat weer tegenover, dat ook WSC schitterend spel ten beste kan geven en in dit verband wijzen wij slechts op den wedstrijd tegen Helmond. Als WSC morgen zoo speelt kan zij de puntjes mee naar huis brengen. Er zal echter hard moeten worden aan gepakt. Derde klasse I). VOETBAL K. N. V. B. Programma voor Zondag a.s. AFDEELING IV. Eerste klasse. LONGAEindhoven BW—Juliana BleijerheidePSV MVVNO AD RoermondNAC Tweede klasse B. TegelenDe Valk Hero—VVV ESV—WSC Derde klasse D. PAZO—ZBVV ZaltbommelVlijmen OisterwykHeusden GWHaaften Reserve tweede klasse B. WSC 2Zaltbommel 2 NOAD 4—BW 3 Eerste klasse. Moeilijke wedstrijd hoven. voor Eind- Mej. Lucy lou, de afgevaardigde van Mevr. Tsjang Kai Tsjek, is te Am sterdam aangekomen en op hartelijke wijze door het comité „Hulp aan Chi- na ontvangen. Zoo men weet maakt zij een reis door de wereld om lezin gen te ™£den en propaganda te maken voor de noodlijdende burgerbevol- ftn J u c ontving behalve talrijke geschenken van de vijfjarige Meddy in u Va" Cen TCr,te wonende Chineesche familie, een pop Volendamsch costuum. In het midden mevrouw Ketelaar-van Goqh, pre sidente van het comité „Hulp aan China". Het einde komt in zicht. Nog enkele weken en het pleit zal beslecht zijn. De spanning wordt er echter des te grooler door. Zondag staat er voor Eindhoven al een zeer moeilijke wedstrijd te wachten. MVV is Zondag gestruikeld tegen LONGA en nu dringt zich de vraag naar voren wat de leider van dezen wedstrijd te recht zal brengen. Roermond zal haar best doen om de Bredasche candidaten een nederlaag toe te brengen, maar dat zy hierin zal slagen kunnen wij toch maar moeilijk gelooven, ook al heeft zij dan het terreinvoordeel. In ieder geval, beide wedstrijden staan in het centrum der belangstelling. Het Bossche BW kom! te staan tegenover Juliana. Beide ploegen wisselen goede en minder goede dagen met elkaar af en zoo zullen we maar niet op den uitslag vooruit loopen. Bleij erheide, die intusschen de degradatie wedstrijden zal moeten spelen, krijgt PSV op bezoek. Van dezen wedstrijd hangt nu niet zooveel meer af, uitgezonderd dan de mogelijkheid dat PSV kans zal zien MVV van de derde plaats te wippen. Al heeft MVV dan Zondag tegen LONGA haar kampioenschapsallures moeien la ten vallen, wy achten de Maastrichtena ren toch wel in staat van NOAD te win nen. Tweede klasse B. Wedstrijden voor de hekken sluiters. De belangstelling voor de competitie blijft hier voornamelijk gevestigd op de lagere regionen en het geheel program ma van morgen is op die belangstelling gericht. Tot een definitieve beslissing, wie de degradatie-wedstrijden zal moe ten spelen zal het nog wel niet komen, maar aan de hand van de resultaten die morgen worden behaald kan men toch weer wat zekerder zijn van den uitslag. Tegelen achten wij niet in staat om van De Valk te kunnen winnen, evenmin als Hero van VVV. Hero heef't in deze competitie zeer eigenaardig spel getoond. Na langen tijd op een van de onderste plaatsen te hebben gescharreld, verraste de mannen uit Breda plotseling eenieder door enkele wedstrijden te winnen van zeer lastige tegenstanders. Daarna kwam PAZO gaal morgen den strijd aanbin den niet ZBVV en wy verwachten een overwinning voor de thuisclub. Zaltbom mel krijgt de mannen uit Vlijmen op be zoek. Vlijmen zal alle zeilen bij moeten zetten, wil zij een behoorlijk resultaat be halen, maar dan moet het beter gaan dan Zondag. Een spannende kamp zal onge twijfeld geleverd worden tusschen Oister wyk en Heusden. Beide ploegen beschik ken over dezelfde capaciteiten, hetgeen zeer duidelijk in den standenlijst tot uit drukking komt. Een gelijk spel zou de verhouding ongetwijfeld het best weer geven. Haaften liet Zondag Baardwijk struikelen in haar kampioens-race, maar of het morgen weer zal gelukken voor Haaften om GW een nederlaag toe te brengen, betwijfelen wij ten sterkste. SPRANG. N. E. O. Op het voetbalterrein van N.E.O. aan het Oosteinde alhier zal Zaterdag middag een vriendschappelijke wed strijd gespeeld worden tusschen de tweede elftallen van N.E.O. en S.D.O. Ongetwijfeld zal er voor deze plaatse lijke ontmoeting wel belangstelling be staan. S. D. O. Zaterdagmiddag om 3 uur zal op het voetbalterrein van S.D.O. alhier de uit gestelde wedstrijd plaats hebben voor het door S.D.O. uitgeschreven neder- laagtournooi, tusschen S.D.O. I en Ju liana I uit v.m. Baardwijk. Dit beloofd een spannende match te worden. WIELRENNEN. WALS BREEKT ZIJN SCHOUDERBLAD, Op den tweeden avond van den Parij- schc Zesdaagsche, waar Wals en Belle naars samen rijden, heeft eerstgenoemde 'n geweldige buiteling gemaakt en kwam zoodanig terecht dat hij z'n schouder blad brak en van verdere deelneming moest afzien.

Echo van het Zuiden | 1939 | | pagina 8